Peru hoopt op grote Douwe Egberts en Jacobs (Bremen) op weg naar fusie Londense goudmarkt in teken onzekerheid Reclame-budgetten zullen stijgen Nederlandse fabrikant dient eerst markt in Canada te bewerken Is collectieve sector willoos schaap' Eerste halfjaar is voor Deli-Mij 'zeer behoorlijk' O.R.-Erdal vertrouwt op behoud van werkgelegenheid Ned. fondsen in New York Steenfabrieken gaan samen DOW JONES INDEX New York gemakkelijk Produktie Zwitserleven boven Zwfrs 10 mrd feoUW/KWARTET ZATERDAG 10 JUNI 1972 H.-onomio-l'iiian.'iëii TPNOHS2S K27 MINDER STRAK RELEID KAN Amazone-oerwoud oor prof. dr. L. F. van Muiswinkel Onder de titel 'De sprong uit de cirkel' schreef mijn collega Goudzwaard in dit blad een artikel waarin hij zijn mening met betrekking tot het reilen en zeilen van de Nederlandse economie uiteenzet. Op een aantal punten verschilt zijn inzicht ingrijpend van het mijne zodat het mij goed lijkt op zijn artikel in te gaan. Goudzwaard gaat ervan uit dat er sprake is van een overbesteding die noopt tot een bestedings beperking die op korte termijn haar beslag zal moeten krijgen. Bevindt de Nederlandse econo mie zich in een toestand van overbesteding? En zo ja, van welke soort is die overbesteding dan? Overbesteding houdt in dat de binnen landse bestedingen de produktie overtreffen, letgeen tot uiting komt in een tekort op de opende rekening van de betalingsbalans. In 1971 vertoonde de lopende rekening op transac tiebasis slechts een tekort van 681 miljoen (0.6 procent van het nationaal inkomen) ter wijl op kasbasis een overschot van 487 mil joen (0,4 procent van het nationaal inkomen) werd geboekt. De verwachting voor 1972 is een overschot. Van een duidelijke overbesteding lijkt geen sprake. Men dient echter onderscheid te maken tussen conjuncturele en structurele overbeste ding. Conjunctureel gesproken is er eerder sprake van onderbesteding dan van overbeste ding. De toestand waarin de lopende rekening ran de betalingsbalans verkeert, alsook de werkgelegenheidssitatie wijzen in die rich ting. Een andere vraag is of er structureel (afgezien van conjuncturele schommelingen) een overbesteding bestaat. Het antwoord op de laatste vraag kan ja luiden. Het beslag dat de particuliere bestedingen op het nationaal inkomen trachten te leggen en de ruimte die de collectieve bestedingen opei sen, zijn niet met elkaar verenigbaar. Men leze hierover in het jaarverslag van De Nederland- sche Bank over 1971. Delicaat Dit gelijktijdig optreden van conjuncturele on derbesteding en structurele overbesteding roept voor de regering delicate problemen op. Immers een maatregel ter beteugeling van de structurele overbesteding zou wel eens kunnen leiden tot een vergroting van de conjuncturele onderbesteding en daarmede tot een vergroting van de werkloosheid. Men zij voorzichtig met bestedingsbeperkingen op korte termijn. Wordt de collectieve sector geregeerd door de private bestedingen? In de gedachtengang van Goudzwaard hebben de particuliere bestedingen in onze economie de leiding genomen die ze niet uit handen willen geven. Hij toont zich hiermede een trouw volgeling van J. K. Galbraith die in zijn 'The Affluent Society' aandacht vraagt voor de 'soci al imbalance' tot uiting komer.d in het primaat dat aan de produktie van de particuliere sector wordt toegekend. Men kan zich echter afvragen of dit voor Nederland ook zonder meer geldt. Is het wer kelijk zo dat de particuliere bestedingen hun wil opleggen aan de collectieve sector die dan nog slechts het nakijken heeft, zodat gesproken moet worden van een omgekeerde wereld? Wanneer men de collectieve bestedingen (an ders dan Goudzwaard die een enger begrip hanteert) opvat als bestedingen die wezenlijk door overheidsbeslissingen worden bepaald, derhalve inclusief de overdrachtsuitgaven, de sector sociale verzekeringen en de woning bouw, dan kunnen de volgei.de cijfers worden genoemd. In 1960, 1970 en 1971 bedroegen deze collectieve bestedingen resp. 37,3, 50,6 en 53,7 procent van het nationaal inkomen. Indien men de collectieve bestedingen enger opvat en beperkt tot de eigen bestedingen van de over heid blijken ze overigens eveneens een stijgend percentage van het nationaal inkomen te vor men. Opvallend De stijging van de collectieve bestedingen is zeer opvallend. Deze ontwikkeling in de rich ting van een steeds groter deel van het natio naal inkomen, dat bij wijze van spreken door de handen van volksvertegenwoordiging en re gering gaat. laat zich nog sprekender illustre ren als men bedenkt dat In het jaar 1971 de toeneming van het nationaal inkomen voor bijna 80 procent in de collectieve sector werd besteed. Juist dit oprukken van de collectieve sector heeft in de laatste tijd in hoge mate het inflatoire klimaat bepaald. De particuliere sec tor heeft zich immers tegen de gebiedsuitbrei ding van de collectieve sector trachten te verdedigen. Deze strijd is uitgevochten over de rug van het prijspeil. Mijn conclusie is tegengesteld aan die van collega Goudzwaard. De actie ging uit van de collectieve sector en de private sector verdedig de zich. Van een leidende rol van de particu liere bestedingen is geen sprake. Het structure le probleem is dan ook dat onze samenleving roept om uitbreiding van de collectieve voor zieningen, doch mentaal nog niet zo ver is dat men de hogere belasting- cn premiedruk die daar onlosmakelijk aan verbonden is over zijn kant laat gaan. Men tracht die van zich af te wentelen. Illusie Welke oplossing? Goudzwaard zoekt de oplossing In een strak loon-, prijs- en inkomensbeleid. Naar zijn me ning zal de stijging van de prijzen (4 a 5 pet) gelijk moeten zijn aan de procentuele toename ran de nominale lonen. Het reële loon vóór belastingheffing blijft dan gelijk. Voegt men lierbij zijn voorstel tot een verzwaring van de belastingdruk dan resulteert een daling van iet reële beschikbare loon. Ook de hoge inko- nens blijven niet buiten schot, den kan dit voorstel aldus samenvatten. De »llectieve sector dient verdergaande uitbrei- ling van zijn gebied na te streven en gelijktij- lig wordt het de particuliere sector door een trak loon-, prijs- en inkomensbeleid onmoge- jk gemaakt zich hiertegen te verdedigen. Naar mijn smaak is het een illusie te geloven dat overheid en bedrijfsleven op basis van dit voorstel met elkaar tot overeenstemming ko men. Met name een dalend beschikbaar reëel loon in een tijd waarin het nationaal inkomen zij het langzamer dan voorheen nog groeit, lijkt mij een onverteerbare zaak. Dit kan niet ineens worden afgedwongen. Nu zal Goudzwaard mij wellicht tegenwerpen dat de uitbreiiding van de collectieve sector mede in verband niet de aanslagen die op ons leefmilieu worden gepleegd zo noodzakelijk is lat men de moed moet hebben het onhaalbare na te streven. Uiteraard zal de oplossing van bet milieuprobleem overheidsuitgaven vergen, doch houdt dit zonder meer in dat de collectie- ze bestedingen moeten groeien in het huidige tëthpo of nog sneller? Snoeischaar Is het ook niet mogelijk om binnen het geheel van overheidsbestedingen overbodig geworden uitgaven weg te snoeien om op deze wijze ruimte te scheppen voor de financiering van nieuwe overheidstaken waarvan wij het belang thans in gaan zien. Om een bekend voorbeeld te noemen. Het mileuvraagstuk houdt mede verband met de bevolkingsgroei. Is het huidige systeem van kinderbijslag en -aftrek niet aan herziening toe? Zijn alle overheidsbestedingen wel zo nuttig als men denkt? Worden er niet veel van geforceerd door pressie-groepen die in toenemende mate hun spitsen in de volksverte genwoordiging inzetten? De uitgaven die thans door de overheid worden gedaan berusten vaak op beslissingen die in het verleden vielen. Zou men thans, gezien de gewijzigde omstandighe den en inrichten, nog precies hetzelfde besluit nemen? Zo niet dan kan snoeischaar er weer in. Op grond van het voorgaande hel ik over naar de gedachte dat bij de oplossing van de huidige problemen ook gedacht moet worden aan een afremming van de groei van de overheidsbestedingen. Hiermede zwakt men een van de oorzaken van de inflatie af. Mogelijk ten overvloede wijs ik erop dat hier- mede de opmars van de collectieve bestedingen als percentage van het nationaal inkomen niet zonder meer wordt afgewezen. Wel wordt ge pleit voor de overweging van de vraag of het aanpakken van nieuwe taken noodzakelijker wijs leidt tot een relatieve groei van de overheidsbestedingen, zoals vaak voetstoots wordt aangenomen. Voorts gaat mijn voorkeur er naar uit de opmars van de overheid, zo die noodzakelijk mocht blijken, wat rustiger te laten verlopen. De particuliere sector zou dan meer tijd gegund worden om te groeien in de bereidheid de hogere belasting- en premiedruk te dragen. Een en ander zou het mogelijk maken niet te hoeven aansturen op een "erlaging van het reële beschikbare loon, doch op een gelijkblij ken daarvan of op een groei daarin die achter- ilijft bij de groei van het reële nationaal nkomen. Een dergelijke aanpak leidt tot een ninder strak loon-, prijs- en inkomensbeleid lan door Goudzwaard wordt voorgestaan. De .ans van slagen zou hierdoor stijgen. LIMA (AP) Het feit, dat drie boringen in Peru's Amazonebekken met succes zijn bekroond heeft de hoop gewekt, dat het enorme oer- woudgebied grote olierijkdommen bevat. De drie proefboringen, on geveer 265 km ten westen van Iquitos, een havenstad aan de Ama zone, zijn uitgevoerd door de Amerikaanse Parker Drilling, die daar toe onder contract stond van Petroperu, de staatsoliemaatschappen van Peru. Samen omzet van bijna f 2 miljard (AjIRECHT Douwe Egberts en de grote Duitse koffiebrander Joh. Jacobs en Co. uit Bremen hebben fusieplannen. De besprekingen zijn [ineen zodanig stadium, dat overeenstemming over de fusievoorwaar- 1verwacht kan worden. e bedrijven, die al sinds 1968 mwerken en in Frankrijk en Ierland joint ventures hebben, iven ernaar de onderhandelingen het eind van het jaar rond te ;n. De bonden en de onderne- igsraden zullen bij deze onderhan- ingen worden betrokken. De nieuwe groep, die dit jaar een omzet zal hebben van tegen de 2 miljard, heeft circa 8.000 medewer kers. Van zowel omzet als aantal werknemers neemt Douwe Egberts ongeveer de helft voor zijn rekening. Het is ook de bedoeling (de opzet moet nog geheel worden uitgewerkt) dat zowel wat betreft de aandelenver- bouding als de leiding de samenwer king plaatsvindt op basis van gelijk heid. Er wordt aan een constructie gedacht, ils reeds bestaat bij de andere Ne derlands-Duitse fusies, t.w. VFW-Fok- ker en Hoogovens-Hoesch. Daarbij zul len de huidige aandeelhouders ieder voor de helft deelnemen in een houd stermaatschappij, die dan weer de aandelen bezit van de werkmaatschap pijen Douwe Egberts en Jacobs. krachtenbundeling Motief voor de samenwerking is, al dus het bestuur van D.E., dat door een krachtenbundeling een internatio naal sterke groep ontstaat, die een gelijkwaardige partner kan zijn voor de internationale concurrentie. Jacobs, evenals Douwe Egberts een familiebe drijf, is in Duitsland en Oostenrijk leverancier van 'Bohnenkaffee' en ver der van poederkoffie. Ook handelt Jacobs in thee, maar dit produkt is in Duitsland aanzienlijk minder populair dan in Nederland. Douwe Egberts zal ook na de fusie al zijn merken op het gebied van koffie, thee en tabak handhaven. D. E- heeft behalve in Nederland een goede positie in koffie en thee in België en is tevens een der grotere «rftabakfabrikanten. Naast koffie en thee heeft D.E. in de kerftabaksector 'Pijp- en shagtabak) eigen vestigingen m Ierland, de VS, Canada en Noorwe gen, terwijl zij in Australië één der grootste importeurs van kerftabak is. Daarnaast neemt het Utrechtse bedrijf deel in de Nederlandse sigarenindus- tne via een 50 pet. belang in Panter (Van Schuppen) te Veenendaal en een meerderheidsbelang in Smit Ten Hove te Krimpen. In 1971 kwam een verdere belangenspreiding tot ^and door overneming van J. A. •erbunt en Frans Verbunt in Tilburg (wijnen en gedistilleerd). Volgens een woordvoerder van de aVG, de katholieke bond van perso neel in de voedings- en genotmiddelen- ®dustrie, spreken de argumenten voor de fusie tussen Douwe Egberts en Jacobs de vakbonden wel aan. fowel de sociale paragraaf als de inspraak zouden in de fusie-overeen- Komst worden opgenomen en boven dien bleek de raad van bestuur wel willend te staan tegenover een ver bek van vakbondszijde een werkne- ®erscocnmissaris te accepteren. Een belangrijk punt uit de sociale Paragraaf is volgens de AVG de bepa ling dat beslissingen met belangrijke sociale gevolgen voor het personeel in Nederland dienen te worden geno men. Dit, aldus de woordvoerder, um te voorkomen dat men bij dergelijke beslissingen opdrachten van de oon- cerndirectie uit het buitenland uit gevoerd. Het bij Douwe Egberts reeds bestaan de sociaal statuut, waarin onder meer staat dat de onderneming een werkge meenschap is die met behulp van produktiemiddelen een nuttige func tie in de maatschappij vervult blijft volgens de AVG gehandhaafd. EINDHOVEN In de eerste vier maanden van dit jaar is het aantal personeelsleden van de Philips-bedrij- ven in Nederland met 1272 man ver minderd. Hierbij waren 177 hogere beambten, zo is in de vergadering van de ondernemingsraad medegedeeld. In april daalde het aantal personeelsle den met 454 man, waarbij 102 hogere beambten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het eerste halfjaar van 1972 ziet er voor de Deli-Maat- schappij zeer behoorlijk uit en de resultaten zullen zeker niet achterblij ven bij die van de eerste zes maanden van 1971. Dit is in de jaarvergadering meegedeeld. Het bestuur heeft vertrouwen In het tweede halfjaar, maar onthoudt zich nog van een voorspelling. Wel is gezegd, dat 1972 na de uitbreidingen 'van vorig jaar (60 pet deelneming in JongeneeD een jaar van consolidatie zonder spectaculaire ontwikkelingen zal zijn. Maar in het algemeen gezien zijn er nog mogelijkheden voor uitbreiding en groei aanwezig. Een verdere stij ging van de omzet en 'hopelijk ook van de winst' ligt in de lijn der verwachting. Deli heeft geen nieuwbouwpannen. lHet hoofdkantoor, dat in het gebouw van Van Ommeren in Rotterdam ge vestigd is, is net weer voor drie jaar gehuurd met een optie voor nog eens drie jaar. In de vergadering is verder o.m. meegedeeld, dat Deli er niet op uit is consultancycontracten te krij gen. Op vragen van aandeelhouders werd nog gezegd, dat Deli op het ogenblik niet op het fusiepad is. 'Dit wil niet zeggen, dat als wij benaderd worden, geen gesprekken zullen voeren,' aldus de directie. LONDEN De goudmarkt in Londen werd vrijdag beheerst door onzekerheid als gevolg waarvan de sterke prijsstijging van de laatste dagen zich niet verder voortzette. Integendeel, er trad een belang rijke daling van de goudnotering in. Geopend werd op 65,60 per ounce, waarna de prijs vrij snel omlaag ging tot 62,50. of 4,50 lager dan het hoogtepunt van donderdag, t.w. S 67. De handel had een grillig verloop. Handelaren wisten niet te zeggen, welke kant de goudprijzen in de ko mende dagen zullen opgaan. De daling van de goudprijs trad in feite donderdagmiddag laat al in toen de hoge notering een aantal speculan ten ertoe verleidde tot verkoop over te gaan en winst te nemen. Deze speculanten hebben de laatste vier dagen de goudmarkt vrijwel geheel beheerst en de vraag van industriële verbruikers naar het tweede plan ver drongen. De markt is hierdoor uiterst dun ge worden en zeer gevoelig voor allerlei geruchten. Zo bracht het bericht, dat DIVIDENDEN Stoomvaar Maatschappij Zeeland zal voorstellen over 1971 een van 13 tot 15 pet. verhoogd dividend uit te ke ren. Hiervan werd in januari reeds 6 pet. als interimdividend gedeclareerd. een Zuidafrikaanse goudexpert ver- waoht, dat de prijs weer zal gaan dalen tot 55 in de eerst komende weken donderdag de nodige verwar ring teweeg. De Londense effectenbeurs schijnt zich met deze visie al te hebben verzoend. De goudmijnaandelen al thans gingen vrijdag over een breed front omlaag. De Zuidafrikaanse minister van finan cien, Diederichs, heeft de officiële goudprijs van 38 per ounce onrea listisch genoemd. Hij sprak de geruch ten tegen, dat de goudprijs tot het huidige niveau zou zijn gestegen als gevolg van manipulaties met voorra den van de kant van Zuid-Afrika. Diederichs was van mening dat de tijd nu was aangebroken om de officië le goudprijs en de prijs op de vrije markt dichter bij elkaar te brengen. In navolging van Londen ging ook de goudnotering in Frankfort achteruit. Hetzelfde deed zich voor in Parijs en in Amsterdam. In Amsterdam was de goudprijs vrijdag 6560-6760 per kg, tegen de voorgaande dag 6780-6980. De zilvernotering was onveranderd 160-172.50. Petroperu is voornemens 400 mil joen te investeren in het oerwoud. Een kwart van dat bedrag zal worden gebruikt voor de ontwikkeling van de bronnen en de rest voor een pijplei ding via de Andes naar een haven aan de Stille Oceaan. Petrperu hoopt te gen 1980 uit het oerwoud 500.000 barrels per dag aan ruwe olie te winnen. Andere bronnen zullen worden ge boord door buitenlandse maatschappij en en consortia, die daartoe service contracten hebben getekend. Deze maatschappijen zijn Occidental Pe- trouleum,, Atlantic Richfield, Phillips Petroleum en British Petroleum. Elk van deze ondernemingen krijgt de beschikking over 1 miljoen hectare. Soortgelijke contracten zijn getekend met een consortium, waarin Tenneco Oil en Union Oil of California deelne men. Verder zijn er consortia ge vormd door Amoco International en Shell, alsmede door Getty Oil, Pan Ocean Oil, en Transworld Petroleum. Krachtens deze servicecontracten, die een looptijd hebben van 35 jaar, is alle gevonden olie eigendom van Pe- AMERSFOORT De ondernemings raad van Erdal heeft een grote mate van vertrouwen in de continuïteit van de werkegelegenheid bij de onderne ming. De raad van bestuur van Erdal heeft tegenover de ondernemingsraad herhaald bereid te zijn schriftelijk te garanderen dat in de toekomst, waar bij een periode van vijf jaar is ge noemd, geen ontslagen als gevolg van de fusie met het Amerikaanse Conso lidated Foods zullen plaatsvinden. 'De raad wordt nog gesterkt in haar mening, nu de familie Wolbers in privé bereid is in verband hiermee nog nader te formuleren schriftelijke garanties af te geven'. Aldus de onder nemingsraad. die na een herhaald ver zoek de toezegging heeft gekregen dat enkele leden van de raad vertrouwe lijk inzage krijgen van het koopcon tract. Dit zal ook mogelijk zijn voor een vertegenwoordiger van de vakbon den. De raad zegt zich een oordeel te hebben kunnen vormen over Consoli dated Foods en de toezeggingen in de sociale paragraaf. Voorts is nota geno men van het herbenoemen als com missaris van de heer K. Wolbers. Hierdoor wordt mede inhoud gegeven aan de bestaande wens en de bedoe ling om het Nederlandse karakter van de raad van commissarissen te conti nueren. De heer Abbcnhues van de Industrie bond NVV verklaarde het besluit van de ondernemingsraad van Erdal om 'ja' te zeggen tegen de overneming een droevige zaak te vinden. 'De raad van bestuur van dit familiebedrijf en met name haar voorzitter eigenaar directeur J. Wolbers hebben de O.R. zo genanoeuvreerd dat de raad haar wantrouwen eenvoudig niet kon uit spreken. Met alle begrip voor hun positie is het toch jammer dat de ondernemingsraadsleden niet wat meer afstand van de zaak hebben genomen.' Kon. Olie noteerde op 9 Juni J 36%-»6% 36'4-H). Unilever J 42%-43% <42%-43). Phi lips S 16%-16% (16%-Sen KLM 3354). troperu, die een percentage van de opbrengst betaalt 'aan de maatschap pijen ter bestrijding van hun onkos ten en voor het maken van een rede lijke winst op hun operaties. De maat schappijen en consortia hebben geen concessies of rechten op de onder de oppervlakte gelegen gronden en zij betalen evenmin royalties of belastin gen. Verwacht wordt, dat buurstaat Ecua dor de op een na grootste olie-expor terende staat van Zuid-Amerika zal worden. Het grootste olie-exporteren de land van dit werelddeel is momen teel Venezuela. In juli of augustus zal een consortium onder leiding van Texaco en Gulf 250.000 barrels per dag gaan pompen via een pijpleiding; die van de olievelden van Ecuador door de oerwouden naar Esmeraldas; een havenstad aan de Stille Oceaan, loopt. De oliereserves van Ecuadof worden op het ogenblik geraamd op 5 tot 7 miljard barrels. Geologen zijn echter van mening, dat de Peruaanse velden uiteindelijk de rijkste van Zuid-Amerika zullen blij ken te zijn. Zij nemen aan, dat de oliereserves in de Peruaanse oerwou den over drie jaar groter zullen blij ken dan die van Ecuador en over vijf jaar groter dan die van Venezuela. NIJMEGEN/UBBERGEN Steenfa brieken voorheen Terwindt en Arntz en Steenfabrieken Kekerdom voeren- besprekingen over een fusie. Ver-, wacht wordt, dat zeer binnenkort vol ledige overeenstemming zal worden; bereikt. Na het bereiken van het- akkoord zal Terwindt en Arntz een; onderhands bod uitbrengen op alle' aandelen Kekerdom. welke nog niet? in haar bezit zijn. Thans is reeds 23! pet van het aandelenkapitaal van Ke- kendom in handen van Terwindt. De besturen van beide vennootschap- pe achten deze fusie in het belang van zowel aandeelhouders als werk nemers. De continuïteit van beide ondernemingen kan nl. aanmerkelijk beter worden gewaarborgd, terwijl hieraan geen enkel nadelig gevolg voor de werknemers zal zijn verbon den. Bij Terwindt werken 256 mensen, bij Kekerdom 104. Terwindt heeft een produktiecapaoiteit op jaarbasis van 193 miljoen w.f. (waalformaat, een standaardmaat) metselsteen en Keker dom van 57 miljoen W.f. Na de fusie kan een gezamenlijke omzet van ruim 30 ln worden bereikt. Koersen in Montreal Asbestos corp. Canada fund Consol Hathurst L)om 1'ar Chem Husky Mai. (Jas Mass hefguson Nat Resources Shell Canada Idem Warrants 6/6 6/79/4 22% 22 22: 64.89 64 60 64 63: 10% 10% 10%; 14% 14% 14%; 14% 14% 14%, 16% 16% 16s, i 14% 14% 14%t 7.84L 7 83L 7 78L 44% 44% 44%; 24% 24 24: lodust. Spurru Ulll. OOI. Mods 6 juni 951.46 246.02 107.52 74.18 401.8 7 juni 944.08 244.96 107.11 74.35 404.2 8 juni 13.820 21.870 1.727 537 808 Aaod. ooi. Tal. u. L 6 juni 15.980 21.340 1.744 469 958 7 juni 15.220 19.940 1.749 424 955! 8 juni 941.30 245.07 107.01 74.44 404.1 ADVERTENTIE Onderzoek bij adverteerders toont aan: Daarna pus benadering van FS DEN HAAG De indruk bestaat, dat de Nederlandse fabrikant bij het bepalen van het exportbeleid naar Noord-Amerika te veel denkt aan de Ver. Staten en Canada in het gunstigste geval er nog 'even bijneemt'. Naar de overtuiging van de Nederlands-Canadese Kamer van Koophandel, die dit opmerkt in het jaarverslag 1971, verdient het in vele gevallen echter juist aanbeveling eerst de Canadese markt te bewerken. AMSTERDAM De reclame-budget ten zullen in de komende jaren stij gen. Dit op grond van de verwachting van een groei van het nationale pro dukt en van de nationale consumptie. Dit blijkt uit een marketlng-onder- zoek dat in opdracht van het Reclame Adviesbureau Van den Biggelaar is gehouden onder een 45-tal grote ad verteerders, waarvan het merendeel budgetten te besteden heeft van mini maal 500.000. Verdere argumenten voor een te verwachten stijging van de reclame-budgetten zijn de scherp toenemende concurrentie alsook de steeds groter wordende stroom van 'nieuwe' produkten op de markt. Over de toekomstige bureau-structu ren zeggen de ondervraagden te gelo ven. dat er steeds meer grote bureaus zullen komen. Dit zal echter niet ten koste gaan van de zeer kleine. Er wordt een polarisering verwacht van grote en kleine bureau's ten koste van de middelgrote bureau's. CREATIVITEIT Gevraagd naar de eisen, die de Neder landse adverteerder aan zijn bureau stelt, werd creativiteit het meest ge noemd. Daarnaast werd door een groot aantal ondervraagden gesteld dat het reclamebureau een volwaardi ge marketingpartner voor de cliënt moet zijn. Er is vrij algemene kritiek op de Nederlandse reclame-man. De adver teerders zijn niet gediend van dure show, van 'versieren' e.d. Een tweede punt van kritiek was het vrij veel gehoorde verwijt, dat de reclameman eerder geneigd is, zijn communicatie af te stemmen op de denkwereld van zijn naaste vriendenkring, dan op die van het grote publiek. Deze is veel overzichtelijker en ligt qua mentaliteit van de bevolking dichter bij die van Europa. Wanneer men in Canada goed is ingevoerd, zal de volgende stap de benadering van de Ver. Staten met minder problemen kunnen verlopen. Aanbeveling verdient volgens de Ka mer de paricipatie in vakbeurzen, zo als bijv. de Canadian Boat Show, -de Canadian Hardware Show, de Sports men Show, de Canadian Farm and Industrial Equipment Trade Show, de Production Show en de National Ho me Show. Het komt maar zelden voor dat Nederlandse bedrijven aan deze shows deelnemen, terwijl in Noord- Amerika de vakbeurzen van veel be lang zijn voor het leggen van contac ten, het aanstellen van vertegenwoor digers en het afsluiten van orders. Volgens de Nederlandse handelsstatis tiek steeg de Nederlandse export naar Canada in 1971 met 24.7 miljoen tot 298.3 miljoen. De invoer uit Canada nam met 13.4 miljoen toe tot 678.4 miljoen. De Kamer constateert, dat de positie van ons land op de Canadese markt, die in totaal met 12 pet. is uitgebreid, matig is. Behalve de uitvoer van Ca nada's grootste leveranciers, de Ver. Staten, Engeland, Japan en West- Du itsland, is ook de export van Frank rijk, Italië en België/Luxemburg naar Canada belangrijk toegenomen. AMSTERDAM Het Nederlandse bedrijf van de Schweizerische Lebens- versicherungs- und Rentenanstalt. Zwitserleven, heeft in 1971 voor het eerst een produktie behaald van meer dan 1 miljard. De produktie „ing nl. omhoog met 58 pet tot 1,19 mrd. Daarmee steeg de Nederlandse porte feuille met 29 pet tot ruim 3.6 mrd. waarmee het bedrijf de grootste bui tenlandse vestiging van het concern blijft. De produktie van de gehele groep nam met 52 pet toe tot Zwfr. 10.4 mrd. 8,6 mrd), hetgeen een ver drievoudiging van de produktie bete kent binnen 5 jaar. Het bestand aan kapitaal- en renteverzekeringen steeg met 26 pet tot Zwfrs. 36.3 mrd. 30,1 mrd). NKW YORK 7/6 8/6 AC F Industries 44 43% Alrco 18% 18% Allied Chemical 30% 30 Alum co of Am 50% 51% American Brands 47% 47% Am Can 28% 28% Am Cyanamld 34% 34% Am Electr Power 26% 26% Am Metal Climax 29 29% Am Motors 8% 8 Am Smelt and Ref 20% 20 Am Tel and Tel 42% 42% Ampex 7% 7% Anaconda 19% 19». Armco Steel 21% 21 Atlant Richfield 60% 58% Bendlx 43 42% Bethlehem Steel 30% 30% Boeing 21 21% Burlington Ind 34% 34% Canadian Pacific 16% 16'i Celanese 55% 55% Chase Manhatten 67% 57% Chesap and Ohio 54 53% Chrysler 30% 80% Cities Service 35% 35% Colgate-Palmolive 64% 70% 20 Colt Industries 20 Commonw Edison 34 34% Cons Edison 24% 24% Cont Can 27% 27% Cont OH 28»', 25% Curtlss-Wrlght 42 41% Curtlss-Wrlght A 52'4 52 Dart Industries 54 54% Deere and Co 63% 64% Dow Chemical 92% 93 Du Pont (E I) 168 169% Eastman Kodak 121% 122% First Nat City 58% 58% Admiral Corp 19% 18% Alex 10 20 10.20 AUeghwiy Pow S 21% 20", Aktona 29% 29% Am Standard 13% 13% Amsled Ind 36% 38% Ark Louis Gas 22% 22% Bait A Ohio 4%% 49%b 49%b Bavuk Cigars 13% 13% Can Breweries 8 8 Cerro 14 13% Chadbourn Goth 3 3 Chase Select Fd 11.89 11.83 Columbia Oaa 30% 30% Comlnco 30 30 Cunt telephone 19% 19% Fltnir Corp 18% 17% Gen Cigar 21% 21% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ UtU Gen Tel and Elec Getty Oil Ctllette Cimbel Brothers Goodyear T and R Gulf OU 67% 88V„e 25' i 25% 74% 73% 20% 20% 29% 28% 75% 75% 48% 47% 27% 27 29 28% 23% 24 Illinois Centr Ind 33% S3 Insllco 15% 15% Int. Busln Mach. 395% 392% Int Harvester 32% 33% Int Nickel of Can 33% 33% Int Paper 37% 38 Int Tel and Tel 57% 57% Llng-Temco Vough Litton Industries Lockheed Aircraft Marcor Martin Marietta May Dep Stores Mcdonnel Douglas Mobil OU 13% 13% 17 18". 11% 11". 26% 26% 22% 22% 4714 46% 37% 38 53% 53% Nabisco 57 Nat Caih Register 32% 32% Nat DlstU and Cfc 17% 16", Nat Gvpsum 17% 17% Nat Steel 42% 42% Nat Lead Ind 14 13% North Am Rockw. so% 30% Olln Pacific Gas and El Penn Central PepsIco Phelps Dodge Philip Morris Phillips Petroleum Procter and Gamb RCA Republic Steel Reynolds Ind Royal Dutch Petr Santa Fe Ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Southern Railway Sperry Rand Standard OH Cal. Standard Oil Ind Standard Oil N.J Studchaker-Worlhl Sun Oil Texaco Texas Gull Texas Instrum. Transamerlca 33% 35 2* 22% 71% 72% 36', 36% 31% 30% 117 116 44% 44', 19% 19% 44 '4 44 96% 66% 38% 38 58% 58% «8% 66», 71% 71% 47% 46», 44% 44 31 31 I 159 159'. 19% 19% Int Hnk for Ree Int Fle» Frag Int lech Fund Int Haper tl 4) Kansas City Ind K» rises Power KLM Kroner l.easco Lone S>ar Cement Lehman 99%b 99%b 67 68% 13.41 13.3R 60% 60%b 24% 24% 35% 35% 25% 24% 19 18% 24% 24% 16% 17 Unlltver Union Carbide Unlroyal United Aircraft United Brands U S Steel Western Union Wcstlnchoiise El. Wool worth Ucctdenial Petr Standard Brands Candy Union Elect United Corps United Uaa 42'4 42% J 48% 48% 17% 17% 39 13% 13% 30% 30 83% 64', SO'4 30'. 36% 50% 80% 37% 37% 4.73 4.73 17 -j t Western Bancorp 30% 30%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 27