Half Kenia is jonger dan 15 jaar m - '/KWARTET ZATERDAG 10 JUNI 1972 17 keer zo groot als Nederland ft ongeveer 12 miljoen inwoners, jkt op het eerste gezicht niet voor zo'n groot land. Maar Kenia te kampen met een groot gebrek Mde landbouwgrond. De bevol- oont grotendeels in de zuidelijke van het land en de streek van ii naar het westen is overbevolkt men. Bovendien groeit de bevol- chrikbarend snel. Van de twaalf n is de helft jonger dan vijftien js je door de krottenwijken van ofdstad Nairobi rijdt en je ogen d zijn geraakt aan de schrijnende de, is de alles overheersende in- 'dat het er krioelt van de kinde- inderen die ondanks de erbarme- imgeving toch vrolijk spelen, al gekleed in lompen en hebben gen ongezond dikke buiken door baarse en eenzijdige voedsel. De ieter wordende medische voorzie- i houden steeds meer van die en in leven, maar dat leven heeft og maar weinig te bieden. Er zijn jiig huizen, te weinig scholen en inig banen en er is te weinig landbouwgrond. ligt in Oost-Afrika aan de Indi- Jceaan. In het noordoosten grenst an Somalië, in het noorden aan pie en Soedan, in het westen aan ida en in het zuiden aan Tanzani- naam Kenia komt van Kilinyaa, Fitte Berg betekent, de inheemse voor de 5200 meter hoge Mount waarvan de besneeuwde top duidelijker zichtbaar wordt als Nairobi naar het noorden rijdt, nks de indrukwekkende economi- groeicijfers, te danken aan de J in Nairobi en omstreken gecon- erde handel en industrie, is Ke- jch in de eerste plaats een agra- land met als belangrijkste export- kten thee en koffie, ootste bron van inkomsten vormt :SÖEOAN" ETHIOPIË Doetamfj North Horr^ gudoVl Jmeet Somalia Jfarsobit :OEGANDA;i J/adzjier //YKapengoeria psobrf\ wemoe v^L.<p Keritsjo ^Njeri^ iboswein 5200m GaVana TANZANIA- echter momenteel het toerisme. Kenia is een schitterend land, met brede, zonovergoten stranden, een heerlijk kli maat, wildparken en een hoofdstad die in veel opzichten niet onder doet voor welke Europese stad dan ook. Dat gunstige klimaat, waarin ook een Europeaan goed gedijt en de uiterst vruchtbare gronden in de centrale hoogvlakte, hebben een grote aantrek kingskracht uitgeoefend op Europeanen en blanke Zuidafrikanen, die zich er eind vorige en begin deze eeuw in groten getale hebben gevestigd. De cen trale hoogvlakte werd spoedig exclusief blank gebied, omgedoopt in de White Highlands. De Kikoejoe's, Kenia's grootste volk (stam), werden van de grond verjaagd of te werk gesteld op de door blanken in bezit genomen gronden. Het gevolg was, dat tot 1945 het verzet in Kenia tegen de blanke overheersing voornamelijk van de Ki koejoe's kwam en zij de belangrijkste rol speelden in de strijd om de onaf hankelijkheid. Die strijd is bloediger geweest dan in de meeste andere Afri kaanse landen die in het begin van de jaren zestig onafhankelijk werden. De eerste grote botsing tussen de Brit se koloniale machthebbers en de Afri kanen dateert van 1922. In dat jaar richtte de Afrikaanse ambtenaar Harry Thoekoe de Vereniging van Jonge Ki koejoe's op. Zijn organisatie hield zich niet alleen bezig met de kwestie van de landbouwgronden, maar vroeg ook om werk voor de talloze werkloze Kikoe joe's die naar de steden waren ge stroomd. Thoekoe werd ontslagen van wege zijn politieke activiteiten en werd in maart 1922 gearresteerd, omdat hij in een toespraak het oproer zou hebben gepreekt. Het nieuws van zijn arresta tie ging als een lopend vuur door de stad en de Afrikanen liepen in het centrum te hoop. Toen raakte de poli tie in paniek en schoot in het wilde weg op de betogende menigte. Naar schatting 25 Afrikanen lieten het leven, honderden werden gearresteerd en Thoekoe werd gedeporteerd naar het onherbergzame noorden. Het openlijk verzet van de Kikoejoe's was daarmee verdwenen, maar onder gronds bloeide het op. De blanken bleven Kenia beschouwen als hun win gewest en er zou nog heel wat bloed vloeien voor Kenia een onafhankelijke staat zou zijn. In 1927 richtte Jomo Kenjatta de Cen trale Kikoejoe-vereniging op. Kenjatta ging naar Engeland om daar de belan gen van de Afrikanen te bepleiten, omdat er met de blanke kolonisten niet te praten viel. Pas in 1946 keerde hij naar zijn land terug. Hij organiseerde de Keniase Afrikaanse Unie, die zich beijverde voor een gekozen Afrikaanse afvaardiging in de wetgevende vergade ring van Kenia. De KAU eiste verder afschaffing van de rassendiscriminatie, meer en beter onderwijs en landbouw voorlichting. In 1952 braken op grote schaal onlusten uit, die met geweld werden onderdrukt. De noodtoestand werd afgekondigd, alle politieke partij en verboden en Kenjatta gevangen ge nomen. Inmiddels waren de zogenaamde Mau Mau-opstandelingen aktief geworden. Het is niet bekend, hoe de Mau Mau- beweging precies is ontstaan. Vaststaat dat het voornamelijk leden van de Kikoejoe-stam waren, die elkaar in ge heimzinnige rituelen trouw zwoeren en niet alleen de blanken bestreden, maar ook de Afrikanen die het niet met hen eens waren. Volgens sommigen was de Mau Mau een voortzetting van de in 1927 door Kenjatta opgerichte Centrale Kikoejoe-vereniging. Kenjatta's rol in de Mau Mau is nooit duidelijk gewor den. Hij wilde in ieder geval deze terreurorganisatie niet openlijk veroor delen en bleef tot 1961 gevangen. Buitenland Tl» KI9 De opstand werd na enkele jaren neer- geslagen, maar daarmee was het natio nalisme niet verwenen. Toen Tanzania, Oeganda cn andere buurlanden van Kenia onafhankelijk werden, kon Enge land er tenslotte niet meer onderuit ook Kenia onafhankelijk te verklaren, Dat gebeurde in december 1963. De eerste president werd Jomo (Branden de Speer) Kenjatta, de legendarisch© leider, die niet alleen door zijn eigen Kikoejoe's, maar door alle Kenianen werd beschouwd als de boven de partij en staande Mzee, wijze oudste. Aanvankelijk zagen de blanken die in Kenia bleven wonen, hun toekomst ui terst somber in. Zij verwachtten niet anders of Kenjatta zou wraak nemen op de blanken die zo'n groot deel van zijn leven hadden vergald. Maar tot hun niet geringe verbazing riep Kenjatta zijn landgenoten op met de blanken samen te werken, gebruik te maken van hun kennis en benoemde hij een blanke, die de Keniase nationaliteit had gekregen en zich van het begin af aan solidair had verklaard met de Afrikaan se nationalisten, tot minister van land bouw. Nu wordt in de kerken van Kenia door blanke priesters en voorgangers gebe den voor het welzijn van de bejaarde president. Dezelfde blanken, die nog niet zolang geleden van harte instem den met dc voorlaatste Britse gouver neur. die Kenjatta een Afrikaanse lei der naar dood en verderf noemde, zien nu met nauwelijks verholen angst de dag dichterbij komen dat de nu onge veer 80-jarige leider zijn leeftijd is niet precies bekend de geest zal geven. Want niemand weet wat er dan zal gebeuren. Kenjatta is nu nog de alom geëerde en gevreesde samenbin dende kracht Er is echter geen duide lijke opvolger. Velen vrezen dat er na zijn dood een gevaarlijk machtsvacuüm zal ontstaan. E WELVAART BLOEIT IN OALS EEN ROOS OP EEN \is spitsuur als we Nairobi inrijden. Van het vliegveld de stad loopt een prachtig alteerde weg en in de stad t het verkeer over een rian- ïbaansweg, langs parken en ie golfvelden waar Europe- spelen en Afrikanen de in een karretje achter hen jden. In het centrum van de ;orent het luxueuze Hilton- boven alles uit, maar de me kantoorpaleizen van en beton doen er niet voor .Nairobi is een wereldstad, raisende bedrijvigheid. Armoede in Kenia bedrijvigheid. De vorige avond lijkt een nachtmerrie. Het zal wel wennen. Dat doet het inderdaad beschamend vlug. 's 's Avonds loop ik met meer bravour langs de hopen menselijke ellende en na enkele dagen vallen ze me nauwelijks meer op. Ze horen bij het straatbeeld van Nairobi. En dan heb ik inmiddels al zoveel meer ellen de gezien en er nog veel meer over gehoord, dat ik niet meer opschrik van mensen die als geslagen honden door de straten kruipen op handen en stompjes waar benen hadden moeten zitten. Het gaat goed met Kenia. Waar in Afrika hebben ze hogere groeicijfers, meer dan zes procent per jaar? Waar gaat de industrialisering sneller, waar werken meer mensen in de diensten sector? Waar komen meer toeristen? Kenia heeft iedereen verbaasd doen staan. Nadat de onafhankelijkheid met veel pijn en moeite bevochten was, leek het land een onzekere toe komst tegemoet te gaan. De blanken die bleven, schenen een onverantwoord groot risico te nemen, want het leek wel zeker dat er voor hen geen plaats meer zou zijn in het nieuwe Kenia. De verbittering over de bloedige onafhankelijkheidsstrijd en de wreedheden uit de tijd van de Mau Mau lagen nog vers in het geheugen. Maar het pakte heel anders uit President Jomo Kenjatta begon van meet af aan een voorzichtige en zeer gematigde politiek te voeren en hij die eens de meest revolutionaire voorman van Afrika werd geacht, werd nu een bedaagd staatsman, die zich vooral op het Westen oriënteerde en het kapitalistische systeem in zijn land alle kans gaf. Misdadig Daardoor kon Nairobi ontstaan, maar daardoor groeide ook die schrijnende tegenstelling tussen arm en rijk. 'We hebben hier het slechtste gekregen wat het Westen te bieden had. Dit is puur negentiende-eeuws kapitalisme.' Dat zegt geen verstokte communist, maar zuster Edith Fragela uit New York die in de sloppenwijken rondom Nairobi werkt. 'Het is misdadig', zegt ze. als we met haar door Mathare- valley rijden, waar 60.000 mensen in mensonwaardige krotten van karton en golfplaten wonen, zonder water, zonder sanitair, zonder elektriciteit, zonder werk en zonder hoop. En Ma th are-valley is maar een van de veer tig van dit soort wijken, zij het de grootste. 'De mensen zijn bang voor het communisme. Maar kan het slech ter zijn dan dit? Wat betekent vrij heid voor deze mensen hier?' vraagt Aan kinderen geen gebrek in Kenia. onze rooms-katholieke gids. Zij maakt deel uit van een team van de kerken die hier in Kenia meer dan voortref felijk werk doen. Ik bezocht met zuster Fragela onder meer een werkplaats waar Europese en Amerikaanse vrijwilligers Kenia nen leren speelgoed te maken. Met dat speelgoed kunnen de kinderen in Mathare-valiLey dan weer leren hun handen te gebruiken. In een andere werkplaats waren vrouwen bezig met het bedrukken van textiel. Het be drijfje krijgt steeds meer opdrachten en het geeft weer levensvreugde aan vrouwen die tot voor kort zichzelf en hun kinderen alleen met prostitutie in leven kanden houden. De mensen van de National Christian Council of Kenya, waarin meer dan dertig kerken samenwerken, waren de eersten die zich het lot van deze mensen begonnen aan te trekken. Ze stuurden welfarewerkers, brachten waiter, stichtten een ziekenhuisje, maakten toiletten en bouwden ge meenschapsruimten, Ze hebben de tienduizenden mensen in de krotten wijken weer een sprankje hoop gege ven. En wat misschien het belangrijk ste is, ze hebben het gemeentebestuur van Nairobi voor Mathare-valley kun nen interesseren. Dat gemeentebe stuur had tot dan maar één, zij het wel radikale oplossing voor het pro bleem: het stuurde bulldozers, die de zaak met de grond gelijk maakten. Maar dat loste natuurlijk niets op. De problemen werden slechts verschoven. De verjaagde mensen bouwden elders nieuwe hutten. Onder druk van de kerken probeert nu ook de gemeente, althans in Majthare-valley, blijvende voorzieningen te treffen. Trek naar de stad 'In Nairobi leven ongeveer 150.000 mensen illegaal', vertelt Doris Linde, een Westduitse, die voor de National Christian Council of Kenya de afde ling project-ontwikkeling en documen tatie beheerde. 'Die mensen leven voor het merendeel in krottenwijken aan de rand van de stad. Ze zijn naar Nairobi gegaan, omdat ze op het land ook geen toekomst hadden. Er is een verschriikelijke landhonger in Kenia. Maar 18 procent van de grond is op dit moment geschikt voor landbouw. Jaarlijks komen zo'n 150.000 kinderen van de lagere scho len. Daar kunnen er 120.000 niet van naar scholen voor voortgezet onder wijs, omdat die er niet zijn en er is voor hen ook geen werk. De werkloos heid is al schrikbarend hoog. Drom men jonge Kenianen trekken iedere dag door de straten van Nairobi op zoek naar een baantje.' Om dit probleem aan te pakken, heeft de NCCK een project opgezet, dat de stroom naar de stad moet inperken. Negentig procent van de Kenianen leeft nog in kleine dorpen op het land en mcor dan de helft van die mensen is jonger dan 21 jaar. Voor hen moet werk gecreëerd worden in de dorpen, anders zullen ze straks ook naar de stad trekken en daar de ellende alleen maar vergroten. Daar om is de NCCK begonnen met het ontwikkelen van zogenaamde village polytechnics, een soort primitieve am bachtsscholen, waar de jonge dorpe lingen een vak kunnen leren. De bedoeling is zo een plaatselijk econo misch systeem tot ontwikkeling te brengen. Door verschillende vakmen sen op te leiden, krijg je een speciali satie en een werkverdeling waardoor de mensen elkaar nodig hebben. Ie dereen wordt van iedereen afhanke lijk en de mensen hoeven niet meer weg te trekken, omdat ze in eigen omgeving een bestaan kunnen opbou wen. Het geld gaat binnen de gemeen schap circuleren en op deze manier zou een dorp met de omstreken zich zelf kunnen bedruipen Ambachtsschool 'De regering is erg geïnteresseerd in apen geklede kinderen te bedelen een aalmoes. TOlijk en deftig uitgaanstenu wan ten blanken en zwarten langs me n. op weg naar film en toneel of r de club. Hoeren paradeerden lagend door de straten in minirok en fleurige strakke blouses. Ik enkele straten door en voelde me Ms onbehagelijker. Ik voelde me al yeel toerist, behorend bij die goed frrgde cn modieus geklede kliek, óch niet scheen te storen aan het oijsterende schouwspel. helle gewenning .volgende morgen ziet de wereld er er heel anders uit. De zon schijnt °P straat is het weer een en al NAIROBI MESTHOOP ons project', vertelt Doris Linde. 'Der- tig procent van de nationale bcgro- ting gaat al naar onderwijs en meer kan eigenlijk niet Daarom is het village-polytechnics-project zo veeLbe- lovend omdat met betrekkelijk een- voudige middelen jonge Kenianen in hun eigen omgeving een vak kunnen leren.' Ik ben met haar naar zo'n ambachtsschool gereden in Keroegoya, zo'n vijftig kilometer ten noorden van J Nairobi. We troffen het niet want de leerlingen hadden vakantie, maar een van de leraren, een jonge Keniaan, - leidde ons trots langs de werkplaat- sen en stallen waar de jonge dorpe lingen leren timmeren, metselen, meubels maken of waar jonge boeren landbouwvoorlichting krijgen of leren hoe ze economisch kippen en ander vee kunnen houden. Het is de bedoeling dat er over vijf jaar zo'n 300 van dit soort ambachts- 't scholen zullen zijn. Het projekt ging in 1967 van start en nu zijn er zo'n 25 village polytechnics. De ontwikkeling - van het platteland is de belangrijkste t uitdaging waarvoor Kenia is gesteld. In 1970 waren er 619.000 mensen in Kenia ouder dan 55 jaar. In de leef- tijdscategorie van 15 tot 55 jaar wa- ren er 5.081.000 mensen en 4.904.000 waren 14 jaar en jonger. Dat betekent dat van iedere productieve Keniaan 108 mensen afhankelijk zijn. Om de enorme problemen van Kenia te illustreren geven we nog een paar onthutsende cijfers. In 1970 waren er 2.600.000 mannelijke arbeidskrachten. In 1980 zullen dat er 3.5 miljoen zijn; in 1990 4.9 miljoen en in het jaar 2000 7 miljoen. Dat wil zeggen dat er de komende 30 jaar 4.4 miljoen nieu- - we arbeidsplaatsen geschapen moeten worden. Dat is een gigantische taak, die niet te realiseren lijkt Daarom is het van het allergrootste belang dat l de mensen een bestaan vinden op het land en in hun eigen dorpen. Dat zal een eenvoudig bestaan zijn, maar heel - wat hoopvoller dan het uitzichtsloze leven dat tienduizenden nu in de steden leiden. 9 Rijstvelden Er is een begin gemaakt Na ons bezoek aan Keroegoya rijden we door een gebied waar een groot Irrigatie- schema in ontwikkeling is. Op de eens dorre en droge velden groeit nu volop rijst. Het is een zeer geslaagd project waarin steeds meer mensen werk vinden. Opmerkelijk is, dat mid- den in de rijstvelden ook een fabriek staat waarin de rijst klaar gemaakt - wordt voor consumptie. In een voor- malig detentiekamp voor gearresteer- de Mau-Mau-leden zijn nu dc arbei ders en hun gezinnen ondergebracht Niet riant, maar de mensen in Matha- re-valley zouden er jaloers op zijn. In een van de gebouwen zit een oud- - leerlinge van de school in Keroegoya te naaien. Zij krijgt opdrachten van I de bewoners van het kamp en heeft nu een bestaan. In dit soort projecten ligt de toe- komst voor miljoenen Kenianen. Niet in Nairobi, waar de westerse onderne- mingen zich geconcentreerd hebben. - Die bedrijven willen snel zoveel moge- lijk winst maken en vestigen zich daarom bij voorkeur in streken waar al een infra-structuur bestaat, waar wegen zijn en electriciteit. Daar profi- teert een klein deel van de bevolking van, maar de kloof met de rest van het land, waar 90 procent van de - bevolking woont, wordt steeds breder. De economische groeicijfers, die te danken zijn aan de investeringen in Nairobi en omgeving en in enkele andere centra, kunnen gemakkelijk het harde feit camoufleren dat verre weg de meeste Kenianen straatarm zijn en in vergelijking met een kleine bevoorrechte groep iedere dag armer worden. Dit is het eerste verhaal in een serie ran vijf ik in een taxi naar mijn zijn inmiddels overal de iten aangesprongen. Felle flit- 'euren roepen me op in het naar de paardenrennen te beste whisky die er bestaat :en en luchtvaartmaatschappij- ren me lieve stewardessen en comfort, ibia en Tanzania hadden ze me :ekerd: wacht maar tot je in >i bent. Daar kunnen Loesaka :-es-Salaam niet aan tippen, irste indruk was dat ze meer flijk hadden. Nairobi leefde en [er een bewijs van dat Afrika wel aansluiting had gevonden bij srne tijd. Maar enkele uren rou ik geschrokken en verbijs- mijn hotel weer invluchten. Op "rede trottoirs in het licht van reclame en luxe etalages, lagen renninkten, de kreupelen, de lam- de blinden en de hongerige, in

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19