AASTRECHT BEDUCHT OOR SANERING Schoolklas ontwierp een ideale woonwijk Japan bouwt voort aan containerschip IHC-Holland gaat overdekt bouwen pagnum, wondergrond it Finland voor nze kwekerijen ijft sfeer behouden? Woningbouw prioriteit Tin gestolen Parkeergarages Bij zwemmen verdronken Boele heeft weer "n Pieter /KWARTET ZATERDAG 10 JUNI 197 Regio KIS 5TRECHT Gepaard gaan- ten et enige verontrusting onder groep inwoners vindt in trecht een steeds verder de afbraak van de oude ;kern plaats in het kader van anering. Deze afbraak ge- t op grond van in 1968 aan- ,w%nen bestemmings- en sane- plannen. De sanering die op avi wijze tot stand komt, staat van de hoogste prioritei- pp het lijstje van het gemeen- e ptuur. Over twee jaar, zo Jt vernacht, kan de verbete- van de dorpskern voltooid [werk is al verzet voor de sane- |Een paar jaar geleden is een ;k ingesteld naar de kwaliteit le woningen, op grond waarvan leringsplan opgesteld is. Uit .iderzoek bleek, dat honderd wo- »n voor sanering in aanmerking in. Meer dan de helft is al in het Pij van de gemeente. Vele woningen fcl*en bovendien al afgebroken. :ern van de sanering is de Grote in, waar de slopershamer duide- jporen heeft achtergelaten. Teveel ogen van een groep verontruste spo|rechtenaren, die beducht zijn de gevolgen van het sanering- „les. Bij de groep bestaat de vrees [ondanks de goede bedoelingen u)lj de plannen hebben meege- het historisch karakter en de van het dorp zullen verdwijnen. Schrikbeeld ziet men o.a. de zeer openblijvende plaatsen in het waar panden zijn gesloopt. bi (vl fr15 *p, Sien le I hi Hoe het in de toekomst met de herbouwde sloopwoningen gaat wor den toont deze foto van het inmiddels herbouwde pand aan de Hoog straat, waarvan de gevel 'Haastrechts' is gebleven. HAASTRECHT Naast de sa nering van de dorpskern heeft de gemeente ook een spoedige hervatting van de woningbouw boven aan zijn prioriteitenlijst slaan. Als Gedeputeerde Staten tijdig hun goedkeuring verle nen zal de dorpsuitbreiding aan de overzijde van de Hollandse IJssel met 118 woningen zijn vergroot. Haastrecht heeft naast de sane ring van de dorpskern het gehe le streven op deze taak toege spitst. Met de verdere woning bouw in plan 'Stein II'. noodza kelijk complement van het reeds vrijwel (op het bejaarden centrum na) voltooide plan 'Stein' zal de woningnood in de eigen gemeente moeten worden aangepakt. Volgens burgemeester L. Cnos- scn zijn voor de eigen bevol king 30 woningen per jaar no dig. maar Haastrecht heeft de laatste drie jaar geen bouw- contingent meer gekregen. Hier vanuit gaande, kan gesteld wor den dat Haastrecht, het contin gent voor 1973 meegerekend, in de komende twee jaar 120 wo ningen zou mogen bouwen. Het is dringend noodzakelijk, dat de woningbouw na zovele jaren gedwongen rust op gang komt. Want de lijst van wo ningzoekenden telt inmiddels 150 aanvragers. Het plan 'Stein II', in nood geboren, omvat de verdere dorpsuitbreiding 'Berg- vliet' achter de sportvelden van de vv Hastrecht (hoewel dit vanwege de slechte bodemge steldheid nog jaren op zich zal laten wachten) im Den Haag. Het is het enige voorhanden zijnde antwoord op de vragen vam de woningzoekenden. Als de goed keuring tijdig verkregen wordt, kan er dit jaar worden begon nen. De grond is vrijwel geheel in eigendom van de gemeente. —lering voornaamste punt van het be- ingsplan, waaruit de sanering loeit, is echter het behoud van dorpskarakter. Bovendien wordt Ie herbouw van panden grote zorg led aan het aanzien van de voor- is. Juist met het oog op het (en naar behoud van het dorpska- |r is bij het welstandstoezicht een indige betrokken, die in het bij- de esthetische waarde van de liende bouwplannen beoordeeld, panden zijn reeds herbouwd,, het pand aan de Hoogstraat de Grote Haven. Het is een "'dig nieuw pand geworden, maar evel is 'Haastrechts' gebleven. Op *oek van de Grote Haven en de inciale weg komt het nieuwe ge- i van de boerenleenbank. Ook bij beoordeling van dit bouwplan Rde vraag of het gebouw past in Dorpskarakter, een rol gespeeld. Inige doorbraak in het plan-dorps- him is de verbreding van de [straat. Het pand op de hoek van Meerstraat en Hoogstraat is inmid- gesloopt, een aangrenzend pand ngs door de gemeenteraad aange- It. Ook de woning van de brug- 'iter aan de overzijde van de HoJ- IJssel zal terwille van een ire verbinding tussen dorpscen- en Stein vallen. Hoewel de openvallende stukken, waar de irshamer zijn werk gedaan heeft, linder fraai uitzien, zullen in de ie toekomst de betreffende gron- worden uitgegeven voor passende ^ernieuwde bebouwing. ii ejrktveld s opgemerkt zal ook een gedeelte het Marktveld gesaneerd moeten len. In verband hiermee heeft de r in de laatste vergadering de ien Marktveld 14, 16, en 18 aange- it. Om het saneringsplan volledig uitvoeren is het voor de eente noodzakelijk de oude pan- aan de Grote- en Kleine Haven, ktveld, Provincialeweg, alle in ei- lom te verkrijgen. Sommige eige- hebben echter geweigerd hun lewerking te verlenen aan dit Om deze woningen toch in bezit :rijgen besloot de raad onlangs de den van de eigenaren, die niet en verkopen, te onteigenen, dezelfde raadsvergadering werd ir duidelijk een planning gevraagd het saneringsplan. Bovendien d gevraagd waarom zoveel goede den afgebroken moeten worden, scheidene raadsleden wensten een rzitting. Inmiddels hebben b. en ich bereid verklaard met de groep intrusten te willen praten. Een groot 'gapend' gat aan het Marktveld, waar de slopershamer in middels zijn werk gedaan heeft. Het is echter de bedoeling dat ge sloopte panden weer herbouwd worden, waarbij de gevels geheel in 'Haastrechtse' stijl dienen te zijn. ROTTERDAM Uit een spoorweg wagon op het Feyenoord-emplacement in Rotterdam-Zuid zijn donderdaga vond 34 blokken tin ontvreemd. Zij hadden een waarde van 10.000. De verzegeling was verbroken. De daders zijn zoek. DORDRECHT De vijfde klas van de Johan van Oldebarneveld- j| school aan de Zuidendijk heeft de tweede prijs (een eervolle ver melding) gewonnen in de projek- tenwedstrijd, uitgeschreven door de Nederlandse Schoolradio. Op dracht was een woonwijk te cre- eeren, waarin woon- en leefsitua ties zo ideaal mogelijk zou zijn. De 24 jongens en meisjes discussieer den weken lang, samen met hun on derwijzer, de heer J. Lucieer, over het onderwerp. Uit de gesprekken ont stond langzaam maar zeker een aller aardigst plan, dat terecht de lof van een gemeenschappelijk plein met de dingen: 'Wat de jury bijzonder heeft vormgeving en presentatie aan hoge eisen voldoen. Als beloning voor hun activiteiten zullen de scholieren don derdag 15 juni door de wethouder van onderwijs, de heer C. de Groen, op het stadskantoor worden ontvangen. De ontvangst wordt gevolgd door een bezoek aan de afdeling stadsontwikke ling, waar de jongens en meisjes er kennis van zullen nemen hoe het in werkelijkheid toegaat bij de ontwikke ling van nieuw woonwijken. De 24 jongens en meisjes discussieer den weken lang, samen met hun on derwijzer, de heer J. Lucieer, over het onderwerp uit de gesprekken ont stond langzaam maar zeker een alle raardigst plan, dat terecht de lof van de jury, gevormd door architecten, onderwijsdeskundigen en de samen stellers van het radioprogramma, kreeg. Er werd met heel eenvoudige middelen zoals karton, papier, strooi sel en verf een plattegrond van een woonwijk ontworpen, die de naam 'wijk Oldenbarnvelder' kreeg. De scholieren kozen bij de opzet van het projekt voor een ronde woonwijk, waarvan het hart wordt gevormd door een park. Alle er om heen liggende woningen bieden uitzicht op dat park. Opvallend is. dat de jongens en meis jes het verkeer zo veel mogelijk uit de wijik hebben geweerd om zodoende het rustige wonen en spelen te bevor deren. Aan het nodige vertier hebben zij bij het ontwerpen van hun ideale woonwijk echter ook gedacht Er is een gemeenschappelijk plein met de nodige winkels in gesitueerd, ruimte gemaakt voor een sporthal en een zwembad en een zigeunerkamp mocht er beslist niet aan ontbreken. De jury IRAVENHAGE De belangstel- g voor het Finse Spagnum St 400 nog steeds zeer levendig. Momen- 1 vertoeven er weer een dertig Bonen in Kerava, om nogmaals te weten te komen van de örme gebruiksmogelijkheden van soort veengrond. Zo reisden dit- i*l diverse personen van het Proef- ition te Naaldwijk, Boskoop en Lent se. Verder diverse tuinders in de ctor boomkwekerij, bloemen en oenten. »r dit gezelschap zal er op het oefbedrijf van Satoturve te HyrylU n vier uur durende uiteenzetting wden gegeven van hoe men in Fin- nd de in grote hoeveelheden voorko- /ende Spagnum weet te gebruiken in Ie soorten cultures. Gebleken is dat f et alleen bloemen en groenten best toeien op deze gronden maar ook de omkwekerij heeft ervaren dat dit tikel in deze branche van groot :'ang kan worden. N'ukari zal het komkommerbedrijf van Jaakko Paananen worden bezocht. Hier treft men aan 3600 vierkante meter, uitsluitend komkommers. Drie glazen kassen en één plastic. Hier wordt geteeld op gravelbodem zonder j-i bassin met St 400, stalmest en scherp- ffOCCLKOPCr zand. Het gietwater wordt verkregen uit eigen wel. Hier komt een op brengst van ongeveer 50 kg per vier kante meter. In 1967 werd het Satoturve bedrijf Amer-Tupakka Oy, te Hyryia gesticht. Hier treft men aan 10.000 M2 Deense aluminium kas en 10.000 M2 stan daard plastic kas. Ook hier gietwater uit eigen wel. Bemesting geschiedt vol- matic. In het voorjaar wordt de stik stof als bladvoeding in de vorm van Ureum toegediend. Hier teelt men uitsluitend bloemen en potplanten. In Finland wordt veel St. 400 ge bruikt in de bloemensector. Deze ex cursie staat onder leiding van Brink man N.V., Woutersweg 10 te 's-Gra- venzande. ROTTERDAM Het was 'kruip door sluip door', toen de Nihon in de Prinses Beatrixhaven manouvreerde. Het ruim 55.000 ton metende con tainerschip maakt aanspraak op de ti tel: grootste motorschip ter wereld. KOBE Japanse reders zijn nog lang niet boe aan een vierde generatie containerschepen. Integen deel. Containerrederijen maken de komende jaren pas op de plaats 0111 de enorme bedragen terug te verdienen, die zij de afgelopen jaren in de 'derde generatie' hebben geïnvesteerd. Die operatie tot vernieuwing van de vloot zal tot gevolg hebben, dat binnen twee jaar het aantal containersche pen mot niet minder dan vijftig procent wordt vergroot, wat tot een verdubbeling van de vervoers capaciteit zal leiden. ZOETERMEER De huur voor de overdekte parkeergarages aan de Van Leeuwenhoeklaan en Van Aalstlaan is door de gemeente verlaagd. Met in gang van deze maand is de huur nu 27,terwijl ze eerst 35,was. Maar de huur wordt wel geleidelijk weer verhoogd, door wat de gemeente noemt een 'oplopend tarievenstelsel. Het is de bedoeling de huren van de in Meerzicht te bouwen parkeergara ges bij flats gelijk te laten lopen met de reeds gebouwde garages. De huur zou per jaar met 3,50 verhood worden. De gemeen»" heeft dit beslist omdat zij garant staat voor de verlie zen. die door het uitblijven van vol doende huurders zouden kunnen ont staan. motiveerde het toekennen van de tweede prijs in de volgende bewoor dingen: 'Wat de jury bijzonder heeft aangesproken is de doordachte bena dering van het probleem. Uit een langdurig proces van discussiëren is een goede samenhang van het werk stuk ontstaan. Dit aspect heeft de jury bijzonder aangesproken. Van dit werkstuk kan worden gezegd, dat vormgeving en presentatie aan hoge eisen voldoen. Als beloning voor hun activiteiten zulen de scholieren donder dag 15 juni door det wethouder van onderwijs, de heer C. de Groen, op het stadskantoor worden ontvangen. De ontvangst wordt gevolgd door een be zoek aan de afdeling stadsontwikkeling, waar de jongens en meisjes er kennis van zullen nemen hoe het in werke lijkheid toegaat bij de ontwikkeling van nieuwe woonwijken. Er zijn thans 132 containerschepen in aanbouw. Begin 1974 zullen er 358 containerschepen in de vaart zijn met een vervoerscapaciteit van 6.2 miljoen containers per jaar, tegen een omvang van 3,1 miljoen containers nu. Ver wacht wordt, dat de groei van het vrachtvervoer op de route Verre Oos ten-Europa het opmerkelijkst zal wor den. Aldus mr. Yasuyuki Mizuno, prési dent-directeur van de Nihon Contai ner Association tijdens het driedaagse havencongres, dat de havenzusterste den Rotterdam, Seattle en Kobe in Kobe hielden. Wat Japan betreft is de corntainerisatie thans vijf jaar aan de gang. Het heeft containerlijnen op de Amerikaanse Westkust, Australië, Eu ropa en van midden dit jaar af op New York, waarmee alle scheepvaart verbindingen van en naar Japan met containerschepen zullen worden beva ren. Een kwart van het wereld-container- vervoer ligt op de lijn Amerika-Euro- pa, 19 procent beweegt zich tussen het Verre Oosten en de Amerikaanse westkust, 14 procent tussen Europa en Australië., 11 procent tussen Ameri ka en het Middellandse Zeegebied, 10 procent tussen het Verre Oosten en de Amerikaanse Atlantic-kust en 21 procent op andere lijnen. Mr. Mizuno meent, dat de rederijen enorme investeringsrisico's dragen, groter dan op welk gebied ook. Een containerschip kost driemaal zoveel als een conventioneel schip. De be handeling van de vracht geschiedt zes tot zevenmaal sneller. Wil het princi pe van het containertransport zich volledig ontwikkelen, dan zullen de regeringen moeten zorgen voor de ontwikkeling van goede weg- en rail verbindingen tussen de havens en de consumptiegebieden. Mr. Ludo J. Pieters, voorzitter van de Scheepvaartvereniging Zuid, gaf op het seminar een overzicht van de ROTTERDAM De 43-jarige heibaas A. Groeneweg uit Rotterdam is in de afgelopen nacht bij het overzwemmen van de Delfshavense Schie verdron ken. De 24-jarige expeditieknecht F. C. van der Put, die samen met hem zwom, haalde de overkant. De heibaas werd door kikvorsmannen van de brandweer uit het water ge haald. Kunstmatige ademhaling werd toegepast. Hij gaf nog tekenen van leven, maar bij aankomst in het Dijk- zagtziekenhuis bleek hij inmiddels te zijn overleden. SPRANG-CAPELLE De Christelij ke Plattelands Jongeren (CPJ) hou den in het gebouw Zidewinde op zaterdag, 17 juni een Ontmoeting '72. Het programma omvat een optreden van de Erpelrooiers, de boerenkapel uit Raamsdonksveer. de Leando's uit Oosterbeek. Verder is er een vierkamp, hindernis- baan wedstrijd, volleybal, slipraces, kortom er is voor elck wat wils. Deze uur, het avondprogramma om 7.30 CPJ-dag begint 's middags om twee uur. ontwikkeling van het containerver keer in de Rotterdamse haven. Hij voorziet, dat het zich (nog) meer en meer op enkele grote havens zal con centreren. Door bijvoorbeeld alleen Rotterdam aan te doen kan een schip een twee vaardagen 'sparen' wat kan leiden tot besparingen van 60.000 70.000 per dag. Rotter dam heeft op het ogenblik 22 contai nerlijnen met 51 afvaarten per week. Vergeleken met de andere Europese havens verkeert Rotterdam in een u itstekende concurrentie-positie het heeft betere verbindingen met het achterland dan de Franse havens; het heeft lagere overslagkosten en goedkope feederlijnen om met de Engelse havens te kunnen concurre ren; het heeft een kortere en veiliger verbinding met de zee dan Antwer pen; het heeft een kortere zeeroute en een wijder net van verbindingen met het achterland dan de Duitse havens. Tijdens hetzelfde seminar heeft ir. S. A. Posthumus, voorzitter van de Nati onale Zeehavencommissie gepleit voor internationale afspraken over de wijze van investeringen en subsidies in de zeehavens. De havens zullen hun ei gen investeringen moeten kunnen op brengen, wil de concurrentiestrijd niet worden uitgevochten ten laste van de belastingbetaler. We bewegen ons thans in de richting van een gevaarlijke visieuze cirkel, die alleen kan worden doorbroken door een internationale havenpolitiek. die is gebaseerd op kosten-baten- analyses en algemene regels voor in vesteringen. ROTTERDAM De Bagger-afdeling van het IHC-Holland concern heeft twee opdrachten ontvangen, waarmee in totaal een bedrag van 13 min is gemoeid. Het gaat hier om de bouw van een sleepzuiger met een laadrui- minhoud van 3000 m3 en om een ingrijpende verbouwing aan de cutter zuiger 'Tramontane' van de Franse baggermaatschappij SNTP. De naam van de opdrachtgever voor de bouw van de zuiger wordt, op diens eigen verzoek geheim gehouden. Het ontwerp van de nieuwe sleepzui ger is gebaseerd op de THC Stantrall mark 2'. Het schip wordt 64,50 meter lang en 16 meter breed de sleepzuiger zal als eerste 'onder dak' worden gebouwd in de nieuwe 'schepenfabriek' van IHC Smit Kinderdijk. Het schip zal medio 1973 worden opgeleverd. De verbouwing van de cutterzuiger 'Tramontane' zal deze zomer bij IHC Smit Kinderdijk gebeuren. ROTTERDAM 'Ik herdoop u Pieter Boele'. Met deze woorden goot Pieter Boele jr. zijn doopbeker champagne leeg over een reddingsboei waarmee tevens een brok romantiek op de Ne derlandse binnenwateren tot leven kwam. Bijna tachtig jaar geleden bouwde Pieter Boele, oprichter van de huidige Boele's Scheepswerven en Machinefabriek te Bolnes de sleepboot 'Wacht am Rhein'. Het was nog een echte stoomsleepboot. De roem van het schip ging ver vooruit en het schip stond bekend als de 'beul van de Rijn'. Bijna tachtig jaar lang heeft het schip dienst gedaan o.m. onder de naam 'Speculant'. In 1971 kocht Boele het schip terug om het voor eigen gebruik in oude stijl terug te brengen. Nu laat de Pieter Boedie weer haar schorre fluit over het water horen. Het enige wat veranderd werd is de overschakeling van kolen op olie. Voor de rest heeft men het schip geheel in tact gelaten, zodat b.v. in het roefje de petroleumlamp ook weer kan branden. Het is dan ok de enig* stoomsleepboot in Nederland die ge heel in originele stijl over onze bin- nenwateren vaart. Met een klein aan tal genodigde, onder wie de ambassa deur van Engeland, werd een proef vaart gemaakt. Vanzelfsprekend trok het 26 meter lange schip veel be kijks en veel watersporters namen de kans waar om van dit varende stuk romantiek foto's te maken. Met de 450 Pk motor kan hot schip een snelheid lopen van ca. 18 km per uur. De 'Pieter Boele' valt door haar uitmon; stering met boegspriet stokanker en zonnetent, met daar achter de hoge schoorsteen wel op. Het ligt in de bedoeling om het schip bij Boele voor repesentatieve doeleinden te gaan ge bruiken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15