ïroep artsen onderzoekt )ijverschijnselen fluor Zorg prins Bernhard over bedreigde fauna Naar de andere kant van de stad voor 'schoon' water Jongere werklozen doen geen water bij wijn aarlemmer dr. Moolenburgh fel tégen 'stapelgif personalia 'morning-after-pïll' t ere anti-conceptie Verwachting: Den Haag stelt beslissing uit 'Bij praten over samenwerking geen beroep doen op tradities 'est-lrian Ondernemingsraad: schaf collectieve vakantie af Universiteit in Nijmegen bezet Wijziging kieswet voor 18-jarigen frTlS" ■p d) Jules Croiset met zangen van Maldoror Skriabine-concours voor pianisten Indrukwekkend programma Holland Festival Tentoonstellingen Poolse textielkunst Al 33 dichters voor Poetry International PvdA wil hogere contributies DUW/KWARTET ZATERDAG 10 JUNI 1972 Ilinni-nlnndKnust T9 K13 ,een onzer verslaggevers STERDAM 'Het is een schandaal me- y. ze laten het laatste goede water dat we I hebben gewoon weglopen.' Een Amster- Luer kankert op schoolkinderen die kliede- jrond een pomp op het trottoir. Water is maar gedefluorideerd water is hier sinds |rt een schaars 'goed'. {maart werd in Amsterdam na een lange ^geschiedenis het fluorgehalte in het drink er opgevoerd en stelde het gemeentebe- |,r \-ijf openbare kranen in werking, waar ►waarden' nog water zonder fluor kunnen pen. Vijf kranen op honderdduizend lijkt zo'n royaal gebaar van de bestuurders ir de vraag naar ongefluonideerd zal wel t zo groot worden, meende een wethouder (hij paste zijn voorzieningen bij die gedach- aan. rom komt nu al twee maanden lang een ere dame uit Amsterdam-Oost met de tram r de andere kant van de stad om aan de ip in de Van Hallstraat te tappen. Om de e dagen zit ze heen en terug een half uur je tram met een door een boodschappentas unoufleerde plastic watertank. 'Ik had na- rlijk oko naar het tappunt in de Bijlmer- jr kunnen gaan, maar dan was ik nog ;er van huis geweest.' Ze doet het niet om principe: 'Meneer, dacht u dat ik zo'n reis een principe zou maken, ik ben gek. Nee, eb het vreselijk aan de darmen meneer. En r dat gefluorideerde water is het allemaal erger geworden.' De 'schoon-water-pomp' in de Amster damse Van Hall-straat. Enkele uren wachtlopen bij de pomp levert de volgende klachten op: krampen in de maag, pijn in de darmen, schurft en infecties, blaren in de mond en op de lippen, opgezette lippen, dooie vissen in het aquarium.' 'En wat het ergste ia, het Rotterdamse water is vies maar nu smaakt het Amsterdamse water nog smeriger,' zeg een ex-varensgezeL 'Weet u waar je het lekkerste water kan vinden,' fluistert hij me vertrouwelijk toe, als gold het een goudschat op een eiland in de Zuidzee, 'het lekkerste water proef je in Rusland. Gewoon een lekkernij.' De ex-zeeman vertrouwt nos ook toe dat sche pen nu de Amsterdamse haven mijden en na jaren weer drinkwater in Rotterdam opnemen. •Chloor is erg maar fluor veel erger.' Deze zegsman geeft ook een herhaaldelijk te horen argument voor de fluoridering: 'Het zijn de oude mensen. Fluor is slecht voor oude mensen en dat weten ze. Ze willen gewoon op een goedkope manier van oude mensen afko men.' Het is een beschuldiging die je vaak hoort bij de pomp zonder fluor die vooral door oudere mensen wordt bezocht. Oude dames vullen maar een half tankje omdat ze meer niet kunnen dragen. Een oudere heer haalt vier lege jeneverflessen tevoorschijn die met helder water worden gevuld. Van gefluorideerd water krijgt hij blaren in z'n mond. zo verzekert hij. 'Als ie ze maar niet op z'n neus krijgt,' gromt een andere pompklant relativerend. Vooral de argumentatie die bij de invoering van de fluoridering werd gehanteerd, wordt rond de pomp fel aangevallen. 'Ze zeggen dat het om het gebit van de kinderen gaat Nou. laten ze die kinderen dan minder snoep geven of fluortabletten. Nu moeten mensen die geen tand meer over hebben ook nog fluor drinken. De wereld staat op z'n kop; uit deze pomp had gefluorideerd water moeten komen in plaats van uit de kraan thuis.' Opvallend is het ontbreken van jongere pomp- klanten. De portier van het waterleidingbe drijf, waar de pomp voor de deur staat, bevestigt ons die indruk. 'Over het principe wordt bijna niet meer gepraat. De mensen zijn alleen bang voor hun gezondheid. En ze vin den het schandalig dat ze dan zo'n eind moeten reizen om ongefluorideerd water te krijgen. Maar ze komen omdat ze bang zijn. Want de gezondheid gaat toch voor alles?' Er is hoop voor deze Amsterdammers. Het provinciaal waterbedrijf van Noord-Holland zal binnenkort in enkele plaatsen beginnen met het gratis thuis bezorgen van ongefluorideerd water bij mensen die om medische redenen geen gefluorideerd mogen gebruiken. Het Am sterdamse gemeenteraadslid A. Pais (WD) heeft het gemeentbestuur gevraagd op korte termijn ook een dergelijke regeling in Amster dam af te kondigen. L n onze Haagse redactie V HAAG Terwijl de ethische en administratief-rechtelijke bezwaren tegen het fluorideren van ikwater toenemen, is een groep huisartsen een project gestart om de kwalijke medische bij- ichijnselen wetenschappelijk vast te stellen. De huisartsen in de gebieden waar het natriumflo- in het water is gegooid, ontmoeten tal van klachten, die worden veroorzaakt door het ge- - prideerd water. De bedoeling van de artsen is niet alleen deze gegevens te registreren, maar even- H ter beschikking te stellen als bewijsmateriaal wanneer 'fluorpatiënten' gaan procederen tegen - overheid, die in de ogen van de medici giftige stof aan het water toevoegt. voorzitter van het 'Nederlands jraal Comité Bescherming Lei- 4 krater, dr H. C. Moolenburgh uit I Hem, heeft gisteren in Den Haag - onderzoek van de huisartsen aan- - indigd. De Haagse raad zal maan- 'bespreken of in het Haagse lei- - water al of niet natriumfluoride - korden gedaan. 25 Verwachting is, dat deze raad de ssing zal uitstellen, omdat er gro- - >genstand bestaat in tal van om- aide gemeenten, die het drinkwa- van Den Haag betrekken, omdat - kter Stuyt aan een wetsontwerp j* h om meer inspraak over deze ktie mogelijk te maken, omdat de - jrustheid over de bevolking over huoridering dagelijks groeit en ia kt nadere medische gegevens ge- - k zijn. r llfmoord' [-J5 heer Moolenburgh betoogt, dat 95 gemeenteraadslid, die voor fluori- tg stemt, aan politieke zelfmoord I Ruim tweederde van de bevol- wil géén fluoride in het drin- - ter, zegt de voorzitter van het faal comité. In Haarlem sprak 75 pnt zich tégen en slechts één ent pertinent vóór uit- Een snelle fecente opiniepeiling in Den Haag I Ir 3.000 gezinnen onthulde dat 71 5» tent tégen is en weer één procent >5t waalwijk stelt het gemeentebe- r een onafhankelijk onderzoek in laar zou volgens voorlopige gege- - 190 procent tégen zijn. 'f .natriumfluoride, legt de strijdba- fts Moolenburgh uit, is een zoge- ieen onzer verslaggevers fTERDAM Vrouwen die een morning-after pill hebben t gaan daarna van onbetrouw- voorbehoed middelen over op betrouwbare vormen van anti- 'Ptie. leze conclusie zijn de artsen W. ?elsman en A.K.S. Jadnanansing ien in een na-onderzoek bij 41 die de morning-after pill gebruikt 't onderzoek blijkt dat 85 pro 's Ivan de vrouwen vóór het gebruik "e morning-after pill al een vorm anti-conceptie gebruikten, maar We gebruikte methoden was onge- [te helft onbetrouwbaar. Na de "g after-pill te hebben geslikt, opnieuw 85 procent van de 'en een voorbehoedmiddelen te maar nu was er een ver ing opgetreden ten gunste van betrouwbare middelen. De ver ing vond plaats ten nadele van 'ieke onthouding, coïtus in- lus en schuimtabletten cq. pas- |De verschuiving vond plaats ten van de pil en in mindere mate '"aaltje. hermde coïtus en een falend bleken de meest frequent lende redenen voor het ge- van de morning-after pill. Hoe- meeste vruwen misselijk (som- ernstig) werden van de mor- ter pill was de meerderheid wocent) tevreden. naamd stapelgif, dat zich ophoopt in de hypofyse en in de slagaderen. De klachten van de 'fluorpatiënten' zijn vooral zweertjes in de mond (stroma- tis aphtosa), diarhee, astma, bronchi tis, jeuk, eczeem, gewrichtspijnen, spierpijnen, concentratiestoornissen en toename van migraine. De arts laat een moeder uit Heemste de vertellen over haar baby, die on der 't eczeem zat, doordat zij de fles aanmaakte met water. Na dit drie dagen met ongefluorideerd water ge daan te hebben, was de uitslag ver dwenen. De heer J. D. Wannee, die sinds 1960 in het proefgebied Tiel woont, heeft door artsen bevestigde klachten over uitslag. Dan komt er veel darmontste king voor bij kleine kinderen. Bij een baby van vijf maanden (het was een zeldzaam geval) verdween de astma binnen vier dagen nadat onge fluorideerd water werd gebruikt. Natriumfloride is vooral voor pasge boren kinderen funest. De dosering in tabletvorm is hoogstens een kwart milligram per dag. Maar een zuigeling van één tot zes maanden krijgt bijna één milligram flouride. Dr. Moolenburgh zegt dat suggestie van de patiënten is uitgesloten. Het gaat hier immers o a babies. Al zijn bevindingen en bezwaren heeft de Haarlemse arts eens geuit in een ingezonden stuk in de krant. Hij kreeg toen last met de inspectie voor de volksgezondheid, omdat hij de be volking onrustig zou maken. Veel artsen laten zich volgens hem niet over de kwestie uit om geen gezeur te krijgen. In Den Haag waren er in februari zeven tegen. Nu komen 70 van de ruim 700 artsen in Den Haag en omgeving voor hun bezwaren uit. De Haarlemse arts heeft ook de Zweedse kapitein Sune Tamm bij zich, die de strijd tegen de fluoride- ring in Zweden wist te winnen. Hij stond eerst aan het hoofd van een gideonsbende van vijf man. Dit comi té won, omdat het voor de persoonlij ke vrijheid opkwam en het vocht voor de menselijke rechten. Kapitein Tamm uit Goteborg vertelt, dat men in Zweden niet in de eerste plaats bang was voor de fluoridering, maar voor de methodes, die werden gebrukt om het erdoor te drukken en voor de wijze waarop gemanipuleerd werd. Dr. Moolenburgh: 'Dat gebeurt hier ook. Mijn collega's, die vóór zijn, zijn volkomen te goeder trouw, maar ze worden gebruikt De huisarts heeft trouwens ook geen tijd om alles over het probleem te lezen. Over tafel komt een cijfer, dat de prijs van het natriumchloride sinds de fluoridering in de Ver. Staten zeer sterk is geste gen. Natriumfluoride is bovendien een af- valprodukt van de aluminium- en fos faatindustrie. De fluoride voor het Amsterdamse water wordt geleverd door de Albatros-fabrieken. Anders verdween de stof, het milieu vervui lend, door de schoorsteen, maar nu is er een afzet voor gevonden in de vorm van massamedicatie, zegt het Noordhollandse statenlid De Nie (PSP). De Haarlemse arts beaamt: 'Er zijn commerciële belangen in het spel, die zichtbaar zijn gemaakt' Voorzitter christelijke metaalbedrijfshond: Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT 'Ik zou er wel moei te mee hebben om vol te houden dat er in Nederland persé twee op christelijke levensovertuiging gebaseerde vakcentrales zouden moeten zijn. Wij moeten ons bij het spreken over vormen van sa menwerking niet op tradities be roepen of er alleen maar vanuit willen gaan, dat alles in zijn hui dige vorm gehandhaafd moet blij ven'. Dit zei de voorzitter van de christelij ke metaalbedrijfsbond, de heer C. van Dijk, in de bondsvergadering van de CMB. Hij uitte kritiek op degenen die het Christelijk Nationaal Vakverbond ver wijten de grootste dwarsligger te zijn 'et commentaar 'West-Irian' In /Kwartet van gisteren kwam voor. waarvan de strekking, het wegvallen van het woord 9i»fmin', tegengesteld was aan wat IJver had willen beweren. HIJ willen opmerken, dat (ook) bul- tadse ondernemingen de Papoea's In ruime mate werk verschaf- 59 0» 50.P 10 7» Niet van f 140 naar f 134 schoon AMSTERDAM/DEN HAAG - Vooral Jongere werklozen hebben geen be grip voor de situatie; zij willen totaal geen water bij de wijn doen. Wie bijvoorbeeld 140 gulden schoon per week heeft verdiend en dan via ons een aanbod krijgt voor een baan van 134 gulden schoon, weigert die te accepteren'. Dit zei de onder-directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Am sterdam, drs. E. F. J. LuiJ ff, gis teren op de maandelijkse perscon ferentie over de werksituatie In de hoofdstad. De directeur van het Arbeidsbureau, de heer K. de Jong, kwalificeerde de toestand als 'ronduit somber'. Wat de jongeren betreft, voorziet de heer De Jong, dat er van de 500 lts-ers die bin nenkort van school komen, een aantal niet aan de slag zal kunnen en dus geconfronteerd zal worden met uitkeringsregelingen. Het werkloosheidscijfer in Amster dam blijkt met 3.5 procent van de mannelijke beroepsbevolking een hoogte te hebben bereikt die sinds mei 1953 niet meer is voorgeko men. Onder de Surinamers in de hoofdstad is de werkloosheid nog veel groter, namelijk zo'n 12 pro cent. Volgens de heer De Jong is de oorzaak daarvan veelal dat zij onvoldoende voorbereid naar Nederland zijn gekomen. Het Gewestelijk Arbeidsbureau Den Haag opent een bemiddelings bureau bij de Industriële Onderne ming Braskamp, een deelneming van Hagemeljer. Hiermee wordt getracht de ruim 400 man van het te sluiten bedrijf aan ander werk te helpen. Intussen blijkt er in Den Haag voor zo'n 100 werkne mers van Braskamp belangstelling te bestaan, terwijl in andere delen van het land belangstelling is voor ruim 100 gastarbeiders van Bras kamp. Tóch zal het niet eenvoudig zijn een aantal werknemers aan an der werk te helpen. In Utrecht zal het een hele dobber worden om de ontslagen beambten van Wescon (VMF-concern) elders aan de slag te krijgen. Dit vreest de heer G. Belwinkel, de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Utrecht. Bij Wescon zullen dit jaar 325 werknemers worden ont slagen; bij het produktiepersoneel 175 man en in de indirecte sector 150 man. Nog afgezien van ontsla gen bij Wescon i9 het voor kan toorpersoneel in het district Utrecht toch al moeilijk om (an der) werk te vinden. De belangstelling voor schoolverla ters blijkt, na sombere voorspellin gen, weer 'verheugend* te zijn toe genomen. bij het streven naar een fusie of een 'zware' federatie tussen de vakcentra les en/of de daarbij aangesloten bon den. 'Over fusie valt ook met ons niet te praten en dat wij zonder zwaar aan kijken tegen een federatie is omdat van bepaalde zijde een federatie tus sen de vakcentrales wordt gezien als een stap naar volledige eenwording*, aldus de CMB-voorzitter, die er overi gens geen twijfel over liet bestaan tot een vergaande samenwerking bereid te zijn, mits het mogelijk blijft vanuit de christelijke levensovertuiging in georganiseerd verband inbreng in de maatschappelijke ontwikkeling te heb ben. De heer Van Dijk zei voorts erover verbaasd te zijn dat men het de vakbeweging kwalijk neemt aan de bereidheid tot medewerking aan mati gingsplannen in 1973 enkele voor waarden te hebben verbonden, te meer, nu 'de directeur van het Cen traal planbureau heeft meegedeeld dat de matiging van de lonen in 1972 onder meer tot uitdrukking komt in vergroting van de winsten van een aantal ondernemingen, terwijl de voornaamste bedoeling juist was het in de hand houden van de prijzen en daarmee tot een indammen van de voortwoekerende inflatie te komen. Gezien wat daarvan terecht komt voe len wij er weinig voor opnieuw in zo'n situatie te komen. Mede daarom is het stellen van voorwaarden nodig' aldus de CMB-voorzitter. Van onze soc. economische redactie EINDHOVEN De ondernemings raad voor de bedrijven van Philips in Eindhoven heeft de directie voorge steld de collectieve vakantie met in gang van 1973 af te schaffen. De onder nemingsraad heeft daaraan toegevoegd dat de overgrote meerderheid van de bedrijfskernen te kennen heeft gege ven in het geheel geen collectieve vakantie meer te wensen. Men geeft de voorkeur aan het zelf bepalen van de tijd waarin men met vakantie wil gaan. Tot voor kort heeft men bij Philips de opvatting gehuldigd dat om be drijfseconomische reden een oollec- tieve vakantie van tenminste twee weken in vele bedrijfsonderdelen noodzakelijk is. Daar het voorstel van de ondernemingsraad nader intern be raad nodig maakt, is de vakantie peri ode voor 1973 nog niet vastgesteld. PROMOTIES: Gepromoveerd tot doc tor in de sociale wetenschappen: me vrouw A. T. Wippler-De Bruin (RU Utrecht). Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde L. H. J. van Kem pen (KU Nijmegen). Gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen: P. D. Baas (RU Utrecht) en P. J. J. van Munster (KU Nijmegen). Gepromoveerd tot doctor in de economie: T. de Biolley. Gepro moveerd tot doctor in de techniek: A. C. de Visser. Politie Aan mr. J. F. E. Hopman is per 1 juli eervol ontslag verleend als hoofdcommissaris van gemeentepo litie te Arnhem. Ambassadeur De benoeming is te verwachten van drs. H. Jonker tot Nederlandse ambassadeur in de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Aires. Drs. Jonker is nu ambassadeur in Teheran. Van een onzer verslaggevers NIJNEGEN Een aantal studenten heeft gisteren het curatorengebouw van de Nijmeegse universiteit bezet. De studenten, onder wie veel leden van de Manostisch-Leninistische Stu- dentenbond, wilden met de bezetting kracht bijzetten aan hun eis om bin nen de universiteit een wetenschappe lijk instituut voor de bestudering van het probleem van de onderontwikkel de landen te stichten. De studenten hadden donderdagavond de faculteitsraad sociale wetenschap pen twee moties voorgelegd, waarin om prioriteit voor dit derde-wereld centrum werd gevraagd. Afstemmen van de moties zou leiden tot een bezetting, zo lieten de studenten we ten. Desondanks stemde de meerder heid tegen. Binnen de Nijmeegse universiteit wordt al vier jaar geijverd voor een derde-wereldcentrum. De stichting hiervan is door het ministerie afgewe zen. omdat er geen geldmiddelen voor zijn. Volgens het universiteitsbestuur waren er ongeveer 50 bezetters. Een woordvoerder van de studenten zei, dat het er meer dan 120 waren. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ministerraad is het over een verdere wijziging van de kies wet eens geworden in die zin, dat ook zij naar de stembus mogen, die uiter lijk op de dag der stemming 18 jaar zijn geworden. Zoals bekend is de grondwet al in deze zin veranderd dat de kiesgerechtigde leeftijd verlaagd is van 21 tot 18 jaar. De nieuwe wetswijziging, mogelijk door de wijziging van de grondwet, betekent dat degenen, die tussen de dag van de kandidaatstelling en de dag van de verkiezing 18 Jaar worden, nog mogen stemmen. Jules Croiset EINDHOVEN Jules Croiset zal op 16 juni in Eindhoven beginnen aan zijn reeks solovoorstellingen in het Holland Festival van Zangen van Mal doror. Uit het vreemde, bezeten, klassiek geworden werk van de Comte de Lautréamont (pseudo voor Isidore Ducasse), koos hij een tweede pro gramma, nadat het eerste een succes werd. Daarin koos hij Maldorors dia bolische afrekeningen met mensen en godsdienst. Nu gaat het meer om Maldorors ondergang zelf, althans om zijn strijd. Zelf schreef de Lautréa mont: of ik nu de overwinning behaal, of dat ik ten onder ga, de strijd tussen ons zal schoon zijn Jules Croiset voegde daaraan toe: 'Dolf in de vorige bewerking het publiek het onderspit, deze keer hoop ik, dat wij samen ten onder zullen gaan.' En dat zal dan gebeuren in Eindhoven, Hot den Haag, Amster dams Brakke Grond en Rotterdams Piccolo. BREUKELEN Op Queekhoven in Breukelen wordt op 4 en 5 november een concours voor pianisten gehouden waarvoor het programma bestaat uit werken van Skriabine. Het concours wordt georganiseerd door de NOS in samenwerking met de Eduard van Beinum-Stichting. Tijdens dit concours zal een deelne mer of deelneemster worden aangewe zen voor het Internationaal Skriabine- concours voor pianisten dat van 28 november tot en met 30 november in Oslo wordt gehouden. Dat wordt geor ganiseerd door de Europese Radio Unie. De jury van het concours in Breukelen wordt gevormd door dr Jos Wouters, Gerard van Blerk, Daniele Dechenne, Clemens von Gleich en Cor de Groot. AMSTERDAM Een lijvig maar handzaam boekwerk van 224 pagina's is de Holland Festival-Gids voor 1972 geworden. Naast het (gratis verkrijg bare) programmaboekje is de gids (voor 3,een bijzonder informa tieve aanvulling. Al was het alleen maar om onder de indruk te komen van de diversiteit van de evenemen ten die men er, rijkelijk geïllustreerd, in vindt aangekondigd en beschreven. Met interviews (o.a. Luciano Serio) inhoudsbeschrijvingen, uitvoerige ver melding van medewerkers en met een handig uitvouwbaar schema waarop men in één oogopslag kan zien wat er per dag in verschillende steden en lokaliteiten te doen is. Er werken volgens de gids 4.000 kunstenaars en honderden amateurs mee aan meer dan 400 manifestaties in 25 steden. Wij kwamen, bij globale berekening, op een wat bescheidener aantal, maar dat betreft dan uitsluitend de voor naamste en meest in het hoog sprin gende gebeurtenissen. Hoe dan ook, het wordt weer een gigantisch festival wat betreft de kwantiteit; kwalitatief ziet het er alle maal erg veelbelovend uit, zo veelbe lovend zelfs dat het moeilijk zal zijn een keuze te maken uit alles wat men graag zou willen zien en horen. Op een zeer selectieve keuze zal ht voor de meesten toch wel moeten uitdraaien; want afgezien van het fi nanciële aspect lijkt het gewoon physiek onmogelijk alles wat in dit festival belangrijk of aantrekkelijk is bij te wonen. HAARLEM De Poolse textielkunst heeft in Nederland bekendheid gekre gen door een in 1965 gehouden over' zichtstentoonstelling en de daarna ge houden expositie van Magdalena Aba- kanowicz. Als vervolg daarop komt er nu in De Hallen in Haarlem een tentoonstelling die een representatief beeld wil geven van de nieuwste ont wikkelingen in de textielkunst in Po len. In overleg met mevrouw Krystyna Kondracuk, directrice van het Museum voor Geschiedenis van de Textiel in Lodz, is de keuze gevallen op veertien Poolse kunstenaars: twaalf vrouwen en twee mannen. Zij zullen vertegen woordigd zijn met 35 werken. De individualiteit van de kunstenaars spreekt o.a. uit de diversiteit van de gebruikte materialen als wol, vlas, sisal, hennep, zijde, katoen, asbest, viscose, leer, bont, hout en metaal. De meeste kunstenaars hebben nog niet in Nederland geëxposeerd. Na de expositie in Haarlem die van 22 juli tot 28 augustus duurt, zullen de wer ken worden getoond achtereenvolgens in het Provinciehuis in Den Bosch (september-oktober), Rijksmuseum Twenthe in Enschede (november-de- cember). Gemeentemuseum Arnhem (deceraber-januari), Groninger Mu seum (februari-maart en Cultureel Centrum Venlo (april-mei). ROTTERDAM Het staat nu al vast dat 33 dichters uit 17 landen hun eigen poëzie komen lezen op het 'Poetry International' dat van 20 tot 25 juni in de kleine zaal van De Doelen in Rotterdam wordt gehouden. yHet programma van dit poëzie-feest, dat onderdeel vormt van het Holland Festival, is als volgt ingedeeld: dins dagavond 20 juni wordt gewijd aan de 'Liverpool sound' met o.m. C. Bud- dingh, Brian Patten, Roger McGough en Hans Verhagen met optreden in de pauze van de Engelse muziekgroep Liverpool Group'. Woensdag wordt gewijd aan Europese dichters en don derdag is voor niet-Europese dichters met o.a. Murilo Mendes, Kenneth Koch en Ajip Rosidi. Vrijdag staat in het teken van Protest in poëzie en de manifestatie wordt zaterdag besloten met een Bonte avond, waaraan zal worden meegewerkt door alle deelne mende dichters en enkele muzikanten die tijdens de voorafgaande dagen in de pauzes zijn opgetreden. Ex-Beatle in Doelen DELFT Ex-Beatle Paul McCartney geeft 22 juli met zijn nieuwe groep Wings, waarin ook zijn vrouw Linda zit, in de Rotterdamse Doelen een concert, dat wordt georganiseerd door bureau Mojo. Het concert maakt deel uit van een toernee, die McCartney met zijn acht maanden oude groep door Europa maakt en waarbij hij onder meer Engeland, Frankrijk, Zwitserland, Ita lië. België en Nederland aandoet. Paul McCartney is de laatste van de vier Beatles, die het podium beklimt Zijn groep Wings is oorspronkelijk opgezet als studieformatie. Van een correspondent AMSTERDAM Het partijbestuur van de PvdA wil met ingang van I oktober de partij-contributies verho gen. Ook wil het bestuur deze contri buties elk jaar automatisch aanpassen aan de stijging van de loonkosten. Uit de toelichting op de ontwerp begroting 1972-1973 blijkt, dat de par tij per 1 juli waarschijnlijk 3.000 leden minder zal hebben dan vorig jaar. Voor het komende seizoen moet opnieuw rekening worden gehouden met een landelijk ledenverlies van 2500 leden. Het partijbestuur heeft de suggestie overgenomen om te komen tot fonds vorming door van eigen leden, die een vertegenwoordigende of bestuur lijke functie in het publieke leven innemen, een jaarlijkse bijdrage te vragen. Deze bijdragen worden ge vraagd van de PvdA-leden uit de Tweede Kamer, van PvdA-burgemees- ter en wethouders. Nog zal worden nagegaan of en in welke mate ook de PvdA gemeenteraadsleden- met een dergelijk verzoek kunnen worden be naderd. STOCKHOLM (ANP) Prins Bern- hard heeft gisteren op de milieu conferentie van de Verenigde Naties in Stockholm de aandacht gevestigd op de bedreigde fauna. De prins, die sprak als voorzitter van het Wereldna- tuurfonds, zei dat de agenda van de conferentie weinig ruimte liet voor bespreking van het verloren gaan van de natuurlijke woongebieden van die ren, van woeste gebieden en van {•lant- en diersoorten die daar moeten even. Sommige wilde dieren kunnen voort bestaan ook wanneer de mens hun natuurlijke omgeving verstoort. Maar veel anderen bewonen speciale ecolo gische gebieden en wanneer die ver dwijnen, verdwijnen de planten en dieren ook. Flora en fauna zijn belang rijke rijkdommen van elke natie en zij moeten zodanig beheerd worden dat ze op lange termijn het grootst mogelijke profijt opbrengen voor het land, in economische, cultureel, edu catief en wetenschappelijk opzicht De prins vroeg de conferentie aanbe velingen te doen voor het aannemen van principes voor natuurbehoud, zo dat de rijkdommen van deze planeet voorzichtig en verstandig worden be heerd. HERWAARDERING Prins Bernhard pleitte in zijn rede ook voor een herwaardering van eco nomische doelstellingen. 'We aanvaar den nu een steeds sneller economisch groeitempo en een steeds groeiend bruto nationaal produkt als een doel waarnaar de naties moeten streven, maar ik ben ervan overtuigd dat dit verkeerd is. Onze aarde heeft beperk te rijkdommen en vele daarvan wor den te snel uitgeput De voortdurende bevolkingsgroei in een wereld van stijgende verwachtingen betekent een zware belasting voor ons milieu. We Prins Bernhard moeten nieuwe benaderinen ontwikke len, gericht op. het constant blijven van bevolking en consumptie, en dit zou kunnen leiden tot de evolutie van een nieuwe ethiek en een nieuwe moraal'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13