Werkloosheid record anoi: VS maken ^ize dijken stuk Wescon wil 325 man met ontslag sturen Fluor kan spierweefsel van de mens aantasten Het Kwartet S:luister kijkgeld op 40 brengen Wisselvallig Tsjechisch piloot bij kaappoging doodgeschoten Hoetoe's nu discreter geliquideerd Inkoopprijs rundvlees daalt scherp Oorlog in Vietnam In deze krant Ruzie tussen DDR en West-Berlijn over Muur-pasjes Eén Eminent doet net zoveel als twintig andere orgels samen. Door strings- ensemble en Orbitone 3D. Tweede Kamer verspeelt uur vergadertijd Belgisch Kamerlid wil opschorting afsluiting van Oosterschelde UW KRANT IS NU WEL OCHTENDBLAD MAARWETEN UW KENNISSEN HET AL? VERNIEUWD EN UITGEBREID I n.»._DmMn4 VUL DE BON HIERNAAST IN N,am: ieiiwe Leidlse Coeramt VRIJDAG 9 JUNI 1972 53ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen illJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING aat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement ƒ7,90 per maand, per kwartaal 23.35 Afd. Bezorging vanaf 0.8.30 uur 5, PEKING, HANOI, SAIGON (AP, Reuter, UPI) Noord- in heeft de VS er opnieuw van beschuldigd te proberen het ngssysteem langs de Noordvietnamese rivieren systematisch te tigen, waarmee de bevolking ernstig wordt bedreigd door eén nood. Thanh Lé uitte deze beschul- jsteren op een persconferentie js als woordvoerder van de etnamese delegatie bij de Pa- sprekingen, die al sinds 4 mei ipgezet. Lé verklaarde op de ferentie dat de Amerikaanse icht in opdracht van president ien campagne tegen de water- is begonnen 'om de Vietname- gerbevolking te terroriseren', gde er aan toe dat de Noord ezen desalniettemin 'in staat atuurrampen te bestrijden', de opvoering van luchtaanval- de dijken hebben natuurlijk erstandsvermogen van de wa lgen verzwakt'. bombardementen doorgaan zal nt Nixon de volle verantwoor- jid voor de gevolgen ervan dragen', aldus Lé. Hij wees it de grote watertoevloed reeds druk op de dijken uitoefent de top verwacht wordt in juli. e Lé hebben Amerikaanse igen in totaal 580 bommen ge- op de dijken in de periode van II tot 24 mei in het gebied van e Rivier (zie kaartje zwarte aar spoorwegverbinding Hanoi Haiphong). Lé is de luchtactie op de ondersteund door beschietin- anuit zee vanaf Amerikaanse bodems. n Than Lé heeft op de perscon- opnieuw een oproep aan Wash- gedaan de Parijse besprekin- radio- cn tv-redactie iAG De NOS meent dat de ;en kijkgelden met ingang van ri aanstaande verhoogd moet 'an 75 tot 150 gulden, gaat cr daarbij van uit dat :pbijdragen eenmaal in de verhoogd worden, en tevens tij er rekening mee dat een loonstijging van 12,5 pro- is uitgesloten. ltter, E. A. Schüttenhelm, m, dat als de plannen van ig zouden doorgaan om in '73 opbrengst van de STER-recla- jftien miljoen ter beschikking L* bedrijfsfonds voor de pers te de omroepbijdrage nog eehs Ijflien gulden zou moeten wor- erhoogd. Zie verder pagina 11 gezegd de tegenwoordige samenle- geldt nu eenmaal dat de te graven met mes en vork en gedolven. G. E. Baas. voorzitter van de Nationale Christen On der Officieren Vereniging uilige perioden maar later op dag meer bewolking met latselijk een bui. Tot matig af- mende wind krimpend van idwest naar zuid. Temperatu- o: 15 graden aan zee tot om- eeks 20 graden in het binnen- id. «GEN EN OVERMORGEN: en toe een bui en te koud or de tijd van het jaar. iorgen zon op: 04.21 zon onder: 20.58 Maan op: 02.16 maan onder: 19.06 «rraiig voor zon. I Eer.sic Kamerlid gen te hervatten. De VS en Zuid- Vietnam braken de besprekingen af omdat de tegenpartij volgens hen niet bereid waren serieus te onderhande len. HANOI Diplomaten, technici en anderen die uit Hanoi in Peking zijn aangekomen hebben verklaard dat de Amerikaanse bombardementen en de mijnblokkade voor de kust de Noordvietnamese lei ders meer onder pressie hebben gezet dan in Hanoi wordt erkend. Buiten landse diplomaten in Peking gaan de tekenen van groeiende bezorgdheid in Hanoi na die volgens hen beginnen te leiden tot een mogelijk onderling me ningsverschil tussen de Noordvietna mese leiding over de wijze van oor logvoering. Zie ook pagina 9 WEIDEN (DPA, Reuter; AP, DPI) Twee jongemannen uit Tsjechoslo- wakije hebben gistefen vlak na de start van een tweemotorig Tsjechisch vliegtuig dat een vlucht zou maken iiissen Mariënbad en Praag, de eerste piloot doodgeschoten en de tweede piloot gedwongen naar het vliegveld Weiden in Beieren te vliegen. Onmiddellijk na aankomst trachtten de kapers de vlucht te nemen, maar zij werden binnen enkele ogenblikken ge grepen. De piloot, die doodgeschoten werd, had geweigerd hen naar WTest- Duitsland te vliegen. De tweede piloot gaf pas toe aan de eisen van de kapers, nadat deze hem met een fles op zijn hoofd hadden geslagen. Met het lijk van zijn collega op schoot bedien de hij het toestel. Twee andere passa giers, die de kapers voor agenten van de Tsjechische veiligheidsdienst hiel den, werden in een vuurgevecht ge wond. Zij zijn in een Westduits zie kenhuis opgenomen. In het vliegtuig zaten 17 personen. De twee jongemannen, die elkaar be schuldigden van de moord op de eerste piloot, zijn leden van een popgroep uit Praag. De hele groep wilde naar het Westen vluchten. In het toestel zaten dan ook nog vijf andere jonge mannen en drie vrouwen, allen leden van. de groep. Zij waren het, die met flessen de andere twee passagiers te lijf gin gen. KAMPALA (DPA) Reizigers uit de Afrikaanse staat Boeroendi berichten dat het leven in deze staat aan de op pervlakte normaal lijkt, maar dat de uitroeiingsactie tegen de meerder- heidsstam der Hoetoe's doorgaat. De genocide geschiedt nu echter iets dis creter dan in de eerste dagen na het verijdelen van de staatsgreep tegen president Micombero. toen de Hoetoe's met honderden tegelijk in het open baar werden afgeslacht. Nu worden volgens de verhalen van de reizigers individuele of hele groepen Hoetoe's aan de hand van naamlijsten regelmatig afgevoerd. Ze keren daarna niet meer in hun woonplaatsen terug. Het betreft hier voornamelijk de intel lectuelen onder de Hoetoe's. Daaron der wordt een ieder verstaan, die kan lezen of schrijven. Intussen zijn vele bedrijven en ook ontwikkelingsprojec ten stilgelegd, omdat een groot deel van de werkende Hoetoe-bevolking daar al vermoord is. Tot dusver heeft nog geen enkele re gering bij de regering van Boeroendi, die uitsluitend uit de minderheidsstam der Toetsi's is gerecruteerd, geprotes teerd. De drie Hoetoe-ministers, die in de regering zaten, werden meteen bij het uitbreken van de opstand al door hun mede-ministers om het leven ge bracht. Zie verder pagina 9 BRUSSEL De groothandelsprijzen voor rundvlees dalen sterk in de EEG-landen. In Nederland is de da ling het sterkst, namelijk ruim zes gulden per 100 kilo levend gewicht. De daling is het gevolg van het besluit van de Europese ministerraad om het invoerrecht van 20 procent dat voor rundvlees geldt, tijdelijk te schorsen. De reden hiertoe was een dreigend tekort aan rundvlees in de EEG. Of de daling van de groothan delsprijzen ook zal resulteren in ver laagde consumentenprijzen is zeer on zeker. Stijgende groothandelsprijzen worden over het algemeen direct aan de consument doorberekend, maar de ervaring leert dat prijsverlagingen niet zo snel in de consumentenprijs tot uitdrukking komen. Gecorrigeerde cijfers tonen aan Van onze Haagse redactie DEN HAAG De werkloosheid is in mei verder verslechterd. In die maand nam het absolute aan tal werklozen weliswaar af, maar gecorrigeerd voor het seizoen, steeg de werkloosheid opnieuw cn wel met 2000 tot een totaal van 119.200, zo blijkt uit een gisteren verschenen publicatie van het minis terie van sociale zaken. De oorlog in Vietnam duurt voort. Een squadron Zuidvietnamese Skyraiders bombardeerde gisteren per ongeluk het dorpje Tran Bang op 40 kilometer ten zuidwesten van Saigon met napalm. Een Zuid vietnamese man en een vrouw dragen hun kinderen weg uit het ge troffen gebied, waar de rook opstijgt uit smeulende resten van huizen. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Het constructiebedrijf Wescon N.V. te Utrecht is voor nemens nog dit jaar zijn personeelsbestand te verminderen met ten minste 325 man, zo heeft de directie de ondernemingsraden en de vakbonden meegedeeld. In het bedrijf dat onderdeel van het VMF- concern is en vestigingen heeft in verschillende plaatsen, zijn thans circa 1.640 personen werkzaam. De personeelsinkrimping betreft 175 man in de productieve sector (waar van volgens de directie ongeveer 100 man door natuurlijk verloop kan af vloeien) en ongeveer 150 man in de sector van beambten en chefs. Wescon bouwt met name grote techni sche installaties voor petrochemische industrieën. Het bedrijf heeft bouw plaatsen in onder meer het Botlekge- bied, aan de Moerdijk, en bij Hoogo vens en Staatsmijnen. De directie heeft nog niet bekend gemaakt in welke werkplaatsen de ontslagen zul len vallen, maar de vakbonden vrezen dat de grootste klappen bij het be drijf in Utrecht zullen vallen. Al eerder werden enkele honderden Joe goslavische werknemers naar huis ge zonden. In een gisteravond gehouden vergade- Binnenland GPV wijst NEV de deur 5 Beleid militaire artsen aan gevallen 7 Buitenland 'Cairo prees aanslag niet' 9 Kerk Bioloog over decaloog 2 Kunst Dolle avond in Concertge bouw 13 Sport De maestro neemt afscheid 15 Economie Westduitse economie straks buiten spel? 19 Boekcnetalage 2 Lezers schrijven 2 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Radio cn t Recept Uw probleem Puzzel Beurs RITA 'Een beetje stil ziten, Rita, an ders vangen we niets'. Het werkloosheidsniveau nadert daar mee met rasse schreden de sombere voorspelling van minister Boersma (sociale zaken) dai de werkloosheid in de herfst wel eens zou kunnen oplopen tot het na-oorlogse record van 150.000. Bij die gelegenheid kon digde hij ook aan dat opnieuw een regeringsprogramma nodig is om de werkloosheid te bestrijden. Het be drag dat hiervoor moet worden uitge trokken zal dezer dagen door het kabinet worden vastgesteld. Het werkloosheidscijfer van mei be vestigt de huidige trend, namelijk dat er in het voorjaar een lichte verbete ring optreedt die echter onvoldoende is om het dieptepunt van de winter maanden goed te maken en in feite een verslechtering betekent van de werkloosheidssituatie. Zo daalde de geregistreerde arbeidsreserve (werklo ze mannen en vrouwen en zij die op werkvoorzieningsobjecten te werk zijn gesteld) in mei met ruim 8.000 tot 98.300. Een dergelijke daling Is echter gebruikelijk in het voorjaar, omdat dan veel seizoenswerklozen weer aan de slag kunnen. De daling is echter beduidend minder dan in voorgaande jaren, zodat wanneer geen reke- ring van bij Wescon werkzame leden van alle betrokken vakbonden is mee gedeeld dat de directie de personeels inkrimping noodzakelijk acht in ver band met een teruglopen van orders uit de petrochemische industrie. De vakbonden twijfelen daaraan, omdat volgens hun inlichtingon de orderpor tefeuille van het bedrijf ook voor 1973 nog goed gevuld zou zijn Zij verklaarden gistermiddag de voorge nomen inkrimping 'onverteerbaar' te vinden. De heer J. L. van Vuuren. districtsbe stuurder van de Christelijke Metaal Bedrijfsbond. deelde ons mee dat de onderneming vermoedelijk geleidelijk wil overschakelen van het personeels bestand in vaste dienst naar een be stand van personeel dat in hoofdzaak in kort dienstverband werkt, om daar door flexibeler te kunnen opereren. Met dat doel zou een nieuwe onderne ming zijn gesticht onder de naam Wescon International. De directie zou het voornemen hebben een deel van de te ontslane medewerkers bij dit bedrijf een nieuwe functie op kort lopend contract aan te bieden. In de vergadering van de vakcentrales werd later op de avond unaniem een motie aangenomen waarin verklaard wordt dat de noodzaak van ontslagen niet gezien wordt en dat niemand op straat mag worden gezet als niet dui delijk wordt aangetoond dat het wer kelijk oodzakelijk is. De vakbonden hebben maandag een gesprek met de directie van Wescon. BERLIJN (AP, Reuier) Oost- berlijnse en Westberlijnse func tionarissen zijn het opnieuw niet eens kunnen worden over de re geling van een conflict over de pasjesregeling bij de Muur, die in de Westberlijnse gemeenteraad groeiende ontevredenheid begint le veroorzaken. Het conflict betreft de vraag of West- berlijners die naar het oostelijke stadsdeel willen op dezelfde dag hun pasjes kunnen krijgen of zes dagen moeten wachten, behoudens noodge vallen. Burgemeester Klaus Schütz van West- Berlijn heeft gisteren in de gemeente raad verklaard dat de pasjes lijkens het Viermogendheden-akkoord over Berlijn op de dag van aanvraag aan Westberlijners moeten worden ver strekt. De Oostduitse autoriteiten heb ben sinds het van kracht worden van het Viermogendheden-akkoord in het afgelopen weekeinde nog steeds niet de aangevraagde pasjes verstrekt Volgens de DDR wordt niet in strijd met de verdragen gehandeld, maar is het in overeenstemming met de proce dures als een aanvraagperiode van zes dagen wordt aangehouden. Schütz heeft in het midden gelaten of met de Oostduitsers was afgesproken de passen direct te verstrekken. De Westberlijnse oppositiepartijen heb ben veel kritiek op de burgemeester geleverd omdat de kwestie volgens hen bij onderhandelingen met de Oostduitsers niet in duidelijke taal is vastgelegd. Westduitsers en buitenlan ders krijgen in tegenstelling tot West berlijners bij de Muur onmiddellijk passen voor bezoeken van 24 uur. Schütz heeft gezegd deze vorm van discriminatie onaanvaardbaar te vin den. f ADVERTENTIE) (Folders op aanvraag: postbus 25, Bodegraven) Research had succes Jaren van research zijn voorafgegaan, maar nu is Emi nent erin geslaagd een revolutio naire nieuwe vinding toe te passen. Het strings-ensemble is zó uniek, dat het Eminent orgel 't negende wereldwonder wordt genoemd. Met het strings-ensem ble kunnen praktisch alle instru menten verveelvoudigd worden. Door fase-verschuivingen ireëert u het geluid van een kom pleet symfonie-orkest. Met één Eminent orgel hoort u in plaats van één viool, een hele serie vio len. Cello's, hobo's, trombones, contrabassen worden ook ver meerderd. Een kompleet orkest. Eminent heeft op deze vinding direkt oktrooi aangevraagd. Ook zocht Eminent naar een vervanging van het oude mecha nische systeem om chorus- en tremolo-sound te kreëren. De tweede vinding heet Orbitone 3D. Dit ruimtelijke driedimen sionale stereo-geluid klinkt haar- zuiver en voorkomt al het geruis dat het vroegere systeem ken merkte. Ook hierop is oktrooi aangevraagd. Beide vindingen worden toegepast in de Eminent orgels. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De vergadering van de Tweede Kamer is giste ren ruim een uur later begon nen omdat het vereiste quorum (de helft plus een) niet om elf uur 's morgens aanwezig was. Een record, meende kamervoor zitter Van Thiel die zich herin nerde dat bij vorige gelegenhe den nah et constateren van een te grote afwezigheid het quorum sneller aanwezig was. Conform het Kamerreglement liet mr. Van Thiel na 25 minuten de lijst voorlezen van de afwezi gen, in de wandeling ook roei 'straflijst' genoemd. Er bleken 19 kamerleden afwezig te zijn. Het duurde daarna nog tot vijf over twaalf voor vijf kamerleden zich hadden gemeld en de ver gadering kon beginnen. De laatste keer dat het quorum niet aanwezig bleek te zijn was op 16 januari 1971. In tegenstel ling tot thans was er toen een duidelijk aanwijsbare oorzaak: de Kamerleden hadden zich ver laat door de slechte weersom standigheden. Het was erg mis tig die dag en er hadden zich veel verkeersongelukken voorge daan. Voor die keer was liet in zeker tien jaar niet voorgeko men. Hieruit mag nog niet de conclu sie worden getrokken dat de Ka merleden zonder enige grond af wezig icaren. Onder de op de 'straflijst' geplaatsten bevonden zich ook heel wat Kamerleden die een bericht van verhindering hadden ingediend. Anderen die dit. verzuim hadden zaten of in liet Europese parlement in Lu xemburg, of vergezelen de par lementaire delegatie van Surina me en de Nederlandse Antillen, of hadden andere redenen van afwezigheid. Een aantal zal ook zonder meer afwezig geweest zijn. ning wordt gehouden met de scizoens- invloeden de werkloosheid is ver slechterd, namelijk met 2000 man tot het hoge niveau van 119.200. Bouwvakkers In een analyse van de huidige reces sieperiode constateert het ministerie van --ociale zaken dat deze verschilt van die van 1966-67. Thans hebben het westen en de grote steden een belangrijk aandeel iL de werkloosheid en is de werkloosheid in de regio's nagenoeg hetzelfde als in de vorige periode. Thans ook zijn meer metaal bewerkers en kantoormensen en min der bouwvakkers werkloos. Overigens zijn de werkloze bouwvakkers relatief nog altijd in de meerderheid. Met name de werkloosheid in de gro te steden is een markant verschijnsel in de huidige recessieperiode. Zo bleek de werkloosheid in de drie grote steden eind mei zelfs boven het landelijk gemiddelde van 2,8 procent te liggen: namelijk 3.4 procent in Amsterdam, 2,9 in Len Haag en 2,9 in Rotterdam. Deze cijfers steken nog schriller af bij die van de directe omgeving. Die lagen tussen de 1 en 2 procent. BRUSSEL (ANP) De Belgische Volksunie-vertegenwoordigster. me vrouw Nelly Maes, wil dat minister van buitenlandse zaken Harmei, bij Nederland gaat aandringen op her nieuwd gezamenlijk overleg over de afsluiting van de Oosterschelde. De afsluiting zou daartoe moeten worden opgeschort. Nelly Maes, die zitting heeft in de Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft minister Harmei gevraagd hem over deze kwe-tie te mogen interpel leren. Het Kamerlid meent dat de gevolgen van de aflsluiting van de Oosterschelde onvoldoende onderzocht zijn. Voordat de Oosterschelde defini tief dichtgaat zou eerst duidelijk moe ten worden wat daarvan de economi sche gevolgen zijn voor de oester- en mosselcultuur en voor de visstand in het zuidelijk deel van de Noordzee. Van ccn onzer verslaggevers GRONINGEN Aan drinkwater toegevoegd fluor kan het spierweefsel van de mens aantasten. Tot deze conclusie komt mevrouw dr. M. Bulthuis te Leeuwar den, in een proefschrift waarop zij in Groningen is gepromoveerd tot doctor in dc geneeskunde. Vooral de gevolgen op lange termijn zijn volgens haar niet te overzien. Daarom zal er eerst een onderzoek naar die gevolgen op lange ter mijn moeten worden ingesteld, alvorens eventueel tot verantwoord fluorideren kan worden besloten. Mevrouw Bulthuis vindt liet vooral bedenkelijk dat niet na te gaan is hoeveel fluor een meus eigenlijk binnenkrijgt. De hoeveelheden zullen wisselend zijn en oncontroleerbaar cn de doses kunnen hoger zijn dan wenselijk is. Bovendien komt het fluor ook in grondwater terecht, waardoor het door gewassen en dieren zal worden opgenomen. Daardoor krijgt de mens ook nog eens fluor bin nen in voedsel. Zie ook pagina 13. LAAT OEN NV UIT OCHTENDBLAD VUUR I Mfdh 1%J Doteer als "UW OMGEVING" LEZEN nieuwe abonnee: betaalt per: Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan Adreskwartaal bespaart u voor ben 3Vf» gulden aan abonne- Plaats: -- muntsgeld. De eerste 2 weken krijgen zij bij I De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen I wijze van kenmsmaking de krant gratlal g** eD beSpaart «"Men «bonnements- En u ontvangt een leuke attentie! Opgegeven door: Een postzegel is niet nodig als n op de Adres: enveloppe schrijft- Plaats: I Ilk ontvang als beloning bet aangekruiste n map)* post- n Platina PI bandua I navier mai inêutt- MraatuaD ANTWOORDNUMMER 267 aoïoiopp» onaanatiar) mat brw- I acbaaltja papier an pan

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1