erkgevers: lonen en ijzen mogen in '73 el minder stijgen Hirohito kreeg 'gewone' penning Proeffabriek voor verwerking scherven Festival-filmweek __K)9e j Staatsloterij Aanzienlijk meningsverschil met vakbeweging personalia Bliksemactie pro Gijsen Twee jaar cel voor Nederlandse priester Moeilijkheden bij benoeming van werknemers-commissaris ARM optimistisch inzake toekomst 'Kleed u zedig in Rome, s.v.p.' Garantiefonds voor aannemersbedrij f tegen beunhazerij Verfilming Turks fruit' f/KWARTET DONDERDAG 8 JUNI 1972 Binnenland Kunst TO K jonden doen suggesties voor inflatiebestrijding Dnze sociaal-economische redactie HAAG Zowel de loonkosten als de consumptieprijzen moeten volgend jaar een-derde minder idan in 1972. Een centrale afspraak met dit resultaat achten het Verbond van Nederlandse On- jningen en het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond de kern van een 'sociaal contract' tus- gering en bedrijfsleven. is een sociaal-economische (irogrammering nodig voor de e 1973-1975, zeggen de beide 5versverbonden in hun gisteren ur gemaakte discussienota, die iging van de vakbeweging) root aantal aanbevelingen op- oor een effectief inflatiebestrij- J eleid in 1973. werkgeversnota blijkt een aan- verschil in opvatting met de eging over de mogelijk geachte stenstijging. De drie vakcentra- ien de loonsomstijging volgend jperken tot tien procent, maar kgeversverbonden komen (uit- van de jongste prognose van itraal Planbureau van 12.5 pro- 1972) uit op ten hoogste acht iegen is er eenstemmigheid geoorloofd geachte maximale volgens de vakbeweging it, volgens de werkgevers- tuit gaande van ongeveer 7,5 it in 1972) eveneens onge- procent. jTe er bij een loonsomstij- acht procent dan nog sprake van een reële inkomensver- is enerzijds afhankelijk van welke lasten er buiten de mseren) prijsstijgingen nog lonen zullen gaan drukken en van de vraag welke elemen- het directe loon) in de jging begrepen zullen worden. De werkgevers laten irover thans nog niet uit, voorbaat staat vast dat de tmensverbetering bij een instijging van acht procent klein zal zijn. dingen voor 1973, die VNO (zowel intern als in het f overleg met vakbeweging en I) ter discussie stellen, komen igevat op het volgende f maken van een centrale met als doelstelling dat de ïstijging ten opzichte van F contract met eenderde wordt t het hoger personeel, en in imeen het niet-CAO-personeel, i?rkgevers op zich te nemen doelstelling na te streven, wfd moet worden naar een lerküig van de stijging der lens. de beoefenaars van vrije be- mag worden verlangd dat zij hun tariefstelling op overeen- fe wijze gedragen. Zen !*el de slechte concurrentiepo- tl eigenlijk noodzakelijk maakt, de periode 1973-1975 de prijs- |de kostenstijging per eenheid t overtreft om tot herstel van te komen moet in 1973 ige worden geleverd aan de iking van de inflatiespiraal, dat doel voor ogen dient het rde lelde prijsconsumptieniveau kot •siet I juni 1972 lerde klasse k et olge eenderde minder te stijgen dan in 1972. 3. Als algemene richtlijn moet gel den dat prijsaanpassingen in het alge meen worden beperkt tot het saldo van kostenstijgingen en -dalingen, tenzij het voortbestaan van onderne mingen en de werkgelegenheid daar door in gevaar zouden komen. 4. De werkgeversverbonden zijn be reid met de regering ander overleg te plegen over de verwezenlijking van de doelstelling voor de prijsontwikkeling, waarbij onder meer wordt gedacht aan melding van collectieve prijsver hogingen. Om de aanhoudende spanning tussen nationale middelen en bestedingen te verminderen worden de volgende mo gelijkheden in overweging gegeven: 1. Herstel van het investeringsniveau door stimulerende maatregelen (met name voor bepaalde regio's) en even tueel integraal herstel vaij investe ringsfaciliteiten. 2. Geen belemmering van investerin gen door heffingen en dergelijke. 3. Verbetering van secundaire arbeidsvoorwaarden als werktijdver korting en vakantieverlenging zoveel mogelijk bepreken. 4. Wegnemen van belemmeringen ten aanzien van arbeid buitenshuis door de gehuwde vrouw. 5. Bestrijding van ongemotiveerd ziekte- en ander verzuim. 6. Het wegnemen van belemmeringen voor invoering van uitbreiding van ploegenstelsels. 7. Voorkomen dat door een te re strictief beleid met betrekking tot de buitenlandse werknemers bedrijfson derdelen moeten stoppen en de wer kloosheid onder de Nederlandse toe neemt. 8. Bevordering van invoering van prestatie- en produktiviteitsbeloning. 9. Bevordering van arbeidsmobiliteit, zowel geografisch als naar beroep, door regionale woningbouwprogram- mering, verplaatsings- en verhuispre mies, her.- en omscholing en het aan trekkelijk maken van parttime-werk. Werkgelegenheid De presidia der werkgeversverbonden herhalen dat zij een duurzame oplos sing van het werkloosheidsvraagstuk vooral zien in een effectieve bestrij ding van de inflatie en het langs die weg weer op peil brengen van de concurrentiepositie, de rendementen en de investeringen. Voor de aanpak van het probleem op korte termijn achten zij gewenst: 1. Verdere gerichte overheidsmaatre gelen, te financieren via de kapitaal markt. 2. Een doeltreffender arbeidsbemid deling. 'ijien van: 25,— zijn gevallen op nummers eindigende op 1 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 33 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 67 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 77 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 67* 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 62 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 132 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 933* - 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: 368 in»»l 2.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 5149 prijs van ,9i f 5.000,is gevallen op het nummer: 077855 5.000,is gevallen op het nummer: 079526 5.000,is gevallen op het nummer: 093020 f 5.000,is gevallen op het nummer: 063270 i 5.000,is gevallen op het nummer: 012444 I* prijs van 10.000,is gevallen op het nummer: 066574 '25.000,is gevallen op het nummer: 035813 50.000,is gevallen op het nummer: 045107 MOO.OOO,is gevallen op het nummer: 068971* *n extra prijs van 250.000,is gevallen de serie V op het nummer: 089911* "een troostprijs van 4.000,op nummer '°n elk van de andere series 089911* "i extra prijs van 500.000,is gevallen de serie A op het nummer: 041247 'een troostprijs van 5.000,op nummer "i elk van de andere series 041247 Attentie: een met een gemerkt nummer is ook nog een de andere prijzen gevallen. 3. Invoering van een loonsuppletie- regehng. 4. Eerdere beëindiging van de heffing van omzetbelasting op investe ringsgoederen. 5. Uitbreiding van de vervroegde afschrijving op bedrijfsgebouwen (na melijk vanf het moment van bestel ling), zo nodig regionaal. 6. Eventueel algemeen stimulerende maatregelen, w.o. e^n vervroegde af braak van de wiebeltax. De werkgevers houden rekening met een begrotingstekort van ruim drie miljard en zij vinden dat zit zoveel mogelijk door leningen op de kapi taalmarkt moet worden gedekt, onder voorwaarde dat de overheid in de loop van 1973 door een herziening van prioriteiten en een grotere effi ciency haar budget saneert. De verde ling van het totale budget over de verschillende overheidstaken is en blijft, aldus de nota, de verantwoorde lijkheid van regering en parlement. De presidia staan zeer terughoudend tegenover belastingverhogingen. In dien daaraan niet te ontkomen is geven zij de voorkeur aan verhoging van indirecte belastingen (omdat daardoor onze internationale con currentiepositie niet wordt aangetast) mits de daaruit voortvloeiende bin nenlandse prijsverhogingen niet in de lonen worden gecompenseerd. En mocht ook verhoging van directe belastingen onvermijdelijk zijn dan zou volgens VNO en NCW vennoot schapsbelasting daarbuiten moeten blijven. ROTTERDAM Een Erasmus-pen ning, zoals door burgemeester Tho massen van Rotterdam aan de Ja panse keizer Hirohito is geschonken, is door iedereen bij elke juwelier te kopen of te bestellen. Dit is de reactie van een woordvoerder van het Rotterdamse gemeentebestuur op de berichten als zou burgemeester Thomassen keizer Hirohito hebben geëerd met de Erasmuspenning als bijzondere onderscheiding van de stad Rotterdam. 'Als u zo'n penning koopt (die van af 40 gulden geprijsd rijn red.) en die aan iemand geeft, houdt dat natuurlijk geen officieel eerbetoon in', aldus de woordvoerder. 'Een dergelijke gift heeft eenzelfde ka rakter als bijvoorbeeld een bordje van Delfts blauw uit handen van de burgemeester van Delft'. Hij wijst er voorts op dat er rond Erasmus slechts een enkele vorm van officieel eerbetoon bekend is: de Erasmusprijs van de Fondation Européenne de la Culture, die prins Bernhard persoonlijk uit naam van deze stichting uitreikt aan iemand die een zeer belangrijke bijdrage heeft geleverd tot de Europese cul tuur. De Rotterdamse delegatie, die zich nog in Japan bevindt, blijkt ver baasd te zijn over de naklank die het bezoek van de burgemeester aan de keizer in Nederland heeft. Drs. A. J. Lems, die als fractievoorzitter van de PvdA in de Rotterdamse gemeenteraad aan de reis deelneemt (hij is tevens lid van de Tweede Kamer), meent dat de burgemeester alleen verantwoording schuldig is Vanaf f 40,- te koop Hirohito aan de gemeenteraad. Hij acht het intussen juist, dat de burgemeester een bezoek aan de keizer heeft ge bracht en dat hij een geschenk heeft aangeboden. Dat geschenk was de Erasmus-pen ning en deze heeft, aldus de heer Lems, allerminst de betekenis van een officiële Rotterdamse onder scheiding, maar veel meer het karak ter van een relatiegeschenk op ni veau. De uitreiking van de penning acht drs. Lems ook juist, omdat in Japan sinds de tweede wereldoorlog de democratie bewust tot ontwikke ling is gekomen. Voorts toijst hij erop dat men 25 jaar na de bevrij ding bij elk internationaal contact zich niet meer behoeft af te vragen of het juist is. 'Dan kunnen we helemaal geen externe relaties meer onderhouden. Consumenten in Ne derland gebruiken talloze Japanse produkten en wij proberen zoveel mogelijk te exporteren naar Japan. Dat wordt door niemand bestreden. Dat pas na het bezoek mededeling daarover is gedaan kon niet anders, omdat het een voorwaarde van het Japanse hof is, dat van die zijde mededelingen over bezoeken aan de keizer worden gedaan. De burgemeester heeft er ook niet met de delegatieleden over willen spreken om de twee wethouders en twee gemeenteraadsleden in de dele gatie niet in een positie te brengen er eventueel op te moeten reageren. De verantwoordelijkheid voor zijn bezoek wenst burgemeester Thomas sen zelf te dragen. Bij zijn terug keer zondag op Schiphol zal de bur gemeester zelf een nadere verklaring geven. Van een verslaggever MAASTRICHT - De Maastrichtse in dustrieel J. P. Beijer, die zich enkele weken geleden via een paginagrote advertentie in de Limburgse bladen uitsprak vóór het beleid van bisschop Gijsen, is nu begonnen met een 'blik semactie' pro Gijsen. Aan enkele hon derden Limburgse rooms-katholieken heeft hij per brief medewerking ge vraagd voor een handtekeningenactie onder vrienden, kennissen, collega's, en mede-parochianen. De actie is be doeld om aan Rome te bewijzen, hoe veel katholieken achter het beleid van mgr. Gijsen staan. Bij de brieven zijn lijsten voor het verzamelen van hand tekeningen gevoegd. BRASILIA (AFP) —Een Nederland se priester, volgens het Franse pers bureau AFP Johannes Albertus Rutge genaamd, is door een militair tribu naal in de Braziliaanse hoofdstad Bra silia bij verstek veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De priester werd schuldig bevonden aan het verbergen van terroristen van de extreem-linkse organisatie 'Revolutionaire Leger Pal mares' en aan het verspreiden van opruiende geschriften. Volgens de plaatselijke politie heeft de Nederlan der het land verlaten op het moment dat een arrestatiebevel tegen hem werd uitgevaardigd. Rutge was werk zaam op het centrum voor sociale studies in Brasilia. Van een verslaggever ROTTERDAM De Vereenigde Glasfabrieken in Schiedam hebben 300.000 gulden uitgetrokken voor een proefproject voor de verwer king van lege flessen. De directie, die zich kant tegen het terugnemen van lege flessen voor sta tiegeld ter bestrijding van de milieu verontreiniging, ziet veel meer in scherven. Deze kunnen opnieuw ver werkt worden bij de produktie van nieuwe flessen. De onderneming is bereid op deze wijze mee te werken aan het verwerkingsproces van afval producten (re-cycling), waardoor de milieuvervuiling kan worden tegenge gaan. Als enige voorwaarde stelde de direc tie gisteren tijdens de vergadering van aandeelhouders, dat de overheid haar medewerking verleent bij de aanvoer van het afvalglas. Het project heeft slechts kans van slagen, als er een goed opgezette organisatie aanwe zig is om het afvalglas bij de bevol king op te halen. In het najaar wordt met de proefne ming in Leerdam begonnen. Leid- schendam zal de eerste plaats zijn, waar het afvalglas onder de bevolking zal worden opgehaald, gescheiden van het overige huisvuil. Als de proefne ming slaagt zullen de aktiviteiten op dit gebied worden voortgezet. Een primaire voorwaarde is de regelmaat in de aanvoer van het afvalglas. Dit is volgens de directie afhankelijk van het overleg met de overheid. De glasfabrieken verwerken thans reeds een percentage scherven bij de aanmaak van nieuw glas. Deze scher ven zijn afkomstig van het eigen bedrijf en andere glasverwerkende in dustrieën. NVV stemt blanco over NKV-kandidaat Van onze sociaal-economische redactie IJMUIDEN Er zijn problemen gerezen bij de kandidaat-stelling voor de post van werknemerscommissaris bij Hoogovens-Hoesch nu de Industriebond NW blanco heeft gestemd over de voordracht van de heer E. Hulshof. Drs. H. J. Rang Bouwcentrum Tot directeur van de stichting Bouwcentrum te Rotterdam is benoemd drs. H. J. Rang (40), nu werkzaam bij de Nederlandse Staats- mijnen-DSM. Drs. Rang zal speciaal worden belast met de leiding van dc hoofdgroep onderzoek van het insti tuut. Hij zal op 1 augustus in func tie treden. Met de benoeming is de nieuwe drie hoofdige directie van de Stichting Bouwcentrum, waarin eerder de heer K. L. de Vries tot algemeen directeur en drs. F. C. Verschoor tot directeur Kennisoverdracht werden benoemd, compleet Rotterdam (Econ. H.): gepromoveerd tol doctor in de economische weten schappen C. J. Zwart; Utrecht (RU): gepromoveerd tot doctor in de wis kunde en wetenschappen J. van Leeu wen en J. Slanina; Nijmegen (KU): gepromoveerd tot doctor in de wiskun de en natuurwetenschappen ir. C. L. A. Pols; Delft (TH): gepromoveerd tot doctor in de technische weten schappen ir. S. M. Carmio; Gronin gen (RU): gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde J. Vos en M. B. Hult- huis. Overleden: In Utrecht is op 57-jarlgo leeftijd overleden prof. dr. H. A. Weijcrs. hoogleraar ln de kindergeneeskunde aan de rijksuniversiteit van Utrecht en hoofd van het universitaire Wilhelmina kinderzieken huis. Prof. Weljers vestigde zich in 1949 als kinderarts ln Utrecht: in 1957 verbond hij zich aan de universiteit, waar hij de leiding van de research in het kinderziekenhuis op zich nam. In 1959 werd hij hoogleraar. Wereldomroep: Met Ingang van 29 mei zijn voor een termijn van drie jaar in het bestuur van de Stichting Radio Nederland Wereldomroep benoemd: tot lid cn voorzit ter H. Algra te Leeuwarden, tot lid en plaatsvervangend voorzitter: drs. H. A. Kor- 'hals ie Leiden, tot leden: prof. dr. A. D. Belinfante te Amsterdam, mr. G A. Bos te Amsterdam. W Ch J M. van Lanschot te Eindhoven, dr. J E. de Quay te Beers, mr. M. van der Stoel te 's-Gravcnhage en mr. J. In 't Veld te 's-Gravenhago. de Swart: Groningen iRU) gepromoveerd tot doctor in de wiskunde natuurwetenschappen B J Hoenders: Utrecht (RU): geprmoveerd tot doctor in de geneeskunde J. Veldkamp; tot doctor In dc wiskunde en natuurweten schappen P. D Baas: tot doctor in de sociale wetenschappen J. A W. M. Weljnen: tot doctor in de letteren A. M. van der Woudc: Nijmegen (KU): gepromoveerd tot doctor In dc wiskunde en natuurwetenschap pen Th K. H Holt; tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen C. L. M Poels. Voorzitter Oud-minister Veldkamp is In Genève gekozen tot voorzitter van de 57ste conferentie van de Internationale Arbeidsor ganisatie. Ilij werd zonder stemming gekozen omdat er geen tegenkandidaten waren. De heer Hulshof is voorgedragen voor de Industriebond NKV. De NICV-kan didaat is voormalig lid van de onder nemingsraad van Hoogovens, oud-ge- meenteraarslid van Heemskerk en ex- bestuurder van de katholieke metaal- bond St. Eloy. Dc heer H. de Bode, bed rij fsgroeps voorzitter van de Indus triebond NKV noemt in 'Industriere vue'. het blad van zijn organisatie de houding van de Industriebond NVV 'adembenemend en onbegrijpelijk'. Volgens hem past de opstelling van de NW-bond precies in het straatje van de raad van bestuur van Hoogo vens, die twijfels heeft geuit over de geschiktheid van de heer Hulshof voor 'zo'n zware commissarispost bij een internationale onderneming'. De heer De Bode waarschuwt ervoor dat bij het zoeken naar werknemers- commissarissen niet in een klein cir keltje mag worden rondgedraaid door steeds maar weer dezelfde mensen aan te wijzen. Met deze opmerking be doelt hij de benoeming van de heer Kloos, nu voorzitter van de VARA. tot werknemerscommissaris bij Hoogo vens. Inmiddels is besloten dat voor 'binnencommissaris' commissarissen die in het bedrijf werkzaam zijn) AMSTERDAM De Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij (ARM groep) heeft in 1971 minder gunstig gewerkt dan in 1970. De met name in het laatste halfjaar opgetreden teruggang in de economie is hiervan de oorzaak. ARM verwacht echter, dat deze min der gunstige gang van zaken slechts tijdelijk zal zijn. De resultaten in het lopende boekjaar wijzen reeds in die richting. De winst ter verdeling van de moe; dermaatschappij daalde van 671.000 tot 492.000. Voorgesteld wordt een dividend van 6 2/3 pet. in contanten of naar keuze 5 pet. in aandelen en 1 2/3 in contanten. Over 1970 werd 3 pet. in contanten uitgekeerd en 5 pet. in aandelen. Inzake de vooruitzichten van 1972 is de ARM optimistisch gestemd. In 1971 werd herstructurering van de onderneming voltooid, waarbij de ver schillende activiteiten werden onder gebracht in zelfstandige werkmaat schappijen en de ARM als houdster maatschappij ging optreden. ARM ver wacht door deze herstructurering rui mere mogelijkheden voor verdere ver breding en uitbreiding van activitei ten per bedrijfstak al dan niet in enige vorm van samenwerking met derden. ROMF. (KNP) Kardinaal Dell'Acqua, de vicaris-generaal van Rome, heeft een oproep gedaan aan allen, die dit jaar Rome zullen bezoeken en hen verzocht om ook in hun kleding rekening tc houden met het heilige karakter van deze stad. 'Wanneer u Rome liefhebt, res pecteert dan het heilige karak ter van deze stad', aldus Del- l'Acsua. Hij vraagt 'de heilige plaatsen, geheiligd door het bloed der martelaren, niet door ?en schaamteloze mode te ont wijden. Die mode is in strijd met die waardige terughoudend heid, welke het kernpunt moet zijn van een opvoeding, waardoor kinderen worden gemaakt tot brave staatsburgers en echte kinderen van de kerk'. Kardinaal Dell'Acqua vindt, dat ook de Romeinen zelf zich hieraan moeten storen en dat ook zij in de komende vakantie- tijd de christelijke waarden moeten eerbiedigen en zich niet blindelings door de mode moe ten laten verleiden. worden voorgedragen de heer Bunte namen de Industriebond NVV en de heer Geluk namens de christelijke metaalbedrijfsbond. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG Als maatregel tegen de beunhazerij in de bouw wordt binnen de Raad van Bestuur Bouwbe drijf (werkgevers) gesproken over de oprichting van een garantiefonds voor burgerwerk en kleine aannemingen. Op deze wijze zoolden geschillen tus sen opdrachtgever en aannemer op snelle en eenvoudige wijze aan arbi trage kunnen worden ontworpen. Dit heeft de Nederlandse Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrij ven in Nederland gisteren op een bijeenkomst in Den Haag medege deeld. Elk wettig aannemingsbedrijf voor klein- en burgerwerk kan zich bij dit fonds aansluiten. Zodoende hoopt men de naam van de bonafide aannemingsbedrijven te verbeteren. AMSTERDAM Omdat filmkunst in het Holland Festival niet mag ontbre ken, en in vorige jaren met de succes volle programma's USA-today en Ita lia Oggi ook niet ontbrak, hebben het Holland Festival, de Rotterdamse Kunststichting en de Nederlandse af deling van het Internationaal Ver bond van Filmkunsttheaters CICAE, van 28 juni tot aan 5 juli filmpro gramma's in Rotterdams Calypso en 't Venster. Een deel daarvan zal ook vertoond worden in Amsterdams Kriterion en Kriterion Den Haag, in dc Studiothea ters van Groningen, Nijmegen en Utrecht en in De Beyerd te Breda. De Rotterdamse bioscopen krijgen drie programma's per dag, en dan komen er in 't Venster nog zes speciale programma's. Bij de films zijn Abel G an ces Napoleon, bewerkt door Clau de Lelouch, twee coöperatieve Franse films: Coup pour coup en Weekend a Sochaud; Le Chagrin et la Pitié van Max Ophuls, Les Yeux fermés van Joél Santoni. Er komen vier ja- panse films, twee van Twrayama, een van Teshigara en een van Matsumoto. De twee westduitse films zijn Der Angst vom Tormann beim Elfmeter van Wim Wenders en Ich liebe ddch, ich tote dich van Uwe Brandner. Uit Mexico komt Reed van Paul Leduc, uit Hongarije Sindbad van Zoltan Huszarik, uit Sparta De Tuin der Lusten van Carlos Saura, uit Canada Ladies and Gentlemen van Donald Rrittai en Don Owen; en uit Algerië Kinder-theaterfeest op de 'Floriade' AMSTERDAM De kinderen krijgen dit jaar hun eigen Holland Festival, van 16 juni tot 9 juli wordt als onderdeel van 'Kind en Leefmilieu' op dc Floriade te Amsterdam een afwisselende voorstelling gegeven. Van 9 juli tot 15 augustus worden serievoorstellingen gegeven. De reeks vormt daarmee het grootste kinder- theaterfeest dat ooit in ons land is gehouden. De kindertheaterweken wordt dn nau we samenwerking met het Holland Festival gehouden en zijn niet alleen aan theater gewijd. Aan tal van voor stellingen kunnen de kinderen mee doen. Zij zijn gewijd aan toneel, mu ziek, poppentheater en mime. Meegewerkt wordt aan deze voorstel lingen door o,m.: de Toneelgroep Har lekijn. Wim Zomer, Wederzijds, Werktheater. Dokumentaire-Aktueel Theater en Wiedus. De musici Willem Breuker, Han Bennink, Bernard van Beurden en Mauricio Kagel, de mime- theaters Caroussel en Perspekt en de poppentheaters van Henk Abbing, Ca milla Koevoets. Hinderik de Groot, en Otto van der Mieden. Met seriebespelingen treden na 9 juli op: Poppentheater Abbing, Het Rekre- atietheater van Pier van Brakel en poppentheater 'De kleine wereld' van Jan Nelissen. De eerste week van augustus zijn er aktiviteiten van de vereniging 'Jeugd en Muziek', De laat ste week van het festijn, van 7 tot en met 15 augustus, treden acht kdnder- circusscn uit heel Nederland op. Dag voor amateurs in Holland Festival ROTTERDAM Een van de specifie ke Rotterdamse bijdragen aan het Holland Festival wordt de 'Dag van Amateurkunst' op zaterdag 17 juni. Op die dag krijgen amateurs op het gebied van film, voordrachtskunst, muziek en beeldende kunst gelegen heid zich in een nieuwe relatie tot het publiek te presenteren. De Rotter damse Kunststichting heeft een uitge breid programma samengesteld dat zich voornamelijk op straat afspeelt en waarin zoveel mogelijk elementen van de amateurkunst aan de orde komen. Zo kan iedere dichter zich op het Lijnbaanplein tussen half twee en half vijf het eigen werk laten horen, filmers kunnen er hun films komen laten zien en ieder die iets op muzi kaal gebied wil doen. kan daarvoor ook vrijelijk op de Lijnbaan terecht. Verder zijn er dan op diverse pleinen en in de hal van De Doelen concerten en voorstellingen door amateurmu ziekgezelschappen en cabaret- en mi- megroepen. Rempart d'argile van Bertuoelli. Omdat het hier om bijzondere gilms ln een bijzonder festival gaat was cr aan de minister van Binnenlandse Zaken verzocht de filmtoeuring voor dit programma op te heffen, maar daaraan werd niet voldaan. Bezoekers kunnen gewoon naar de kassa's gaan, maar er zijn ook verschillende passe partouts en een 'knaakkaart' voor allo of meerdere voorstellingen. De 20-jarige Monique van der Ven zal de rol van Olga gaan spelen in de film naar het boek 'Turks fruit' van Jan Wolkers. De rol van de ik-figuur uit het boek zal worden vertolkt door de 27-jarige Rutger Hauer, bekend als 'Floris' uit de gelijknamige televisie serie. Monique van der Ven is eerste jaars leerlinge van de toneelschool in Maastricht. Enkele van haar medeleer lingen zullen in dc film, die gemaakt wordt door de Leidse regisseur Paul Verhoeven, bijrollen vervullen. Op de foto in de armen van Jan Wolkers Monique en tussen hen in Rutger Hauer. Concerten in Rotterdam worden druk bezocht ROTTERDAM Het Rotterdams Philharmonisch Orkest heeft over het concertseizoen 1971'72 de balans op gemaakt van de bezoekersaantallen bij concerten in De Doelen. Daaruit blijkt dat de 56 abonnementsconcer ten, 14 promenadeconcertcn cn 2 uit voeringen van Bachs Matthaeus Passi on in totaal zijn bezocht door 142.299 personen. Dat is een gemiddelde van 1976 mensen per concert, en dat bete kent een gemiddelde zaalbezetting van 90,7 procent. In Mickery weer een 'werk in uitvoering' AMSTERDAM In de serie nachtvoorstellingen van 'Werk in uit voering' in het Mickery Theater te Amsterdam, zal een workshop-experi ment plaats hebben op 8. 9 cn 10 juni. Het wordt tot stand gebracht onder leiding van Peter Feldman en Rhea Gaisner. Het wordt een collage, gebaseerd op aspecten van instituten die zich bezig houden met geestelijk gestoorden. Peter Feldman en Rhea Gaisner. medewerkers van Open Thea tre in New York, werkten in ons land al aan projecten van het Universi teitstheater. Sater, toneelwerkdagen van het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel en het Studentento neel. Feldman regisseerde ook twee stukken voor de Noorder Compagnie. Het workshopexperiment, waaraan meewerken Jos Toornend, Mary Duy- vendak. Jules Hoogma, Daniel Kopel- son, en Ellen Röhrman, wordt ge toond onder de titel 'The cave' of 'Met twee woorden spreken'. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11