Eenheidsplan kerken in VS is gestrand 'Geen ruimte voor reële loonsverhogingen meer' Dominees lijden stille armoe Rome blijft op afstand van de Wereldraad Trouw Kwartet Aantal onbevoegde leerkrachten stijgt Vatikaan stelt onderzoek in naar linkse bisschop R.k. kerk in Canada verkeert in crisis 'Club van Rome' best verkochte boek Grote klopjacht na ontvluchting uit huis van bewaring Vrouwelijke rabbijn in V.S. geïnstalleerd vandaag Beroepings- werk Bockcnetalag Pengels graf geschonder TROUW/KWARTET DINSDAG 6 JUNI 1972 Kerk /Binnenland T2 De Molukse Evangelische Kerk (Geredja Indjili Maluku, kort weg G.I.M. genoemd) is in nood. Niet geestelijk, maar ma terieel. Geestelijk bloeit deze kerk en stellen de zeventien duizend ertoe behorende Zuid- Molukkers in ons land een voor beeld aan Nederlandse christe nen, die hün kerken hoe langer hoe meer de rug toe keren. De Molukkers willen hun kerk waar aan ze, haast dagelijks, zoveel danken, geldelijk wel schragen, maar ze kunnen het eenvoudig niet. Al gaven ze hun laatste cent (dat doen ze trouwens al). Vrij snel nadat de ongeveer twaalf duizend Zuid-Molukkers (Ambonne- zen is in feite een verkeerde aandui ding, omdat Ambon maar één eiland van de grote keten vormt) in ons land waren aangekomen werd de G.I.M. geïnstitueerd als dochter van dc Molukse Protestantse Kerk-thuis. die ongeveer negentig procent van de totale bevolking omvat. Met de ex-KNIL-mensen, want daar uit bestond overwegend de groep die naar Nederland moest uitwijken, waren ook acht legerpredikanten meegekomen, die dus een kleine kern dominees voor het eigen kerk genootschap in den vreemde vorm den. Predikantenopleidingen eerst in Utrecht, toen in Lunteren en later ook in Bilthoven, zorgtd)en voor een nieuwe generatie domi nees. De G.I.M. telt in ons land nu 65 gemeenten, verdeeld in vier clas ses, met als landelijk bestuur een synode. De kerk wordt door 28 pre dikanten gediend, die doorgaans twee. soms wel drie gemeenten heb ben. Aflopend subsidie Zo goed mogelijk opvangen van de ontheemden betekende ook Neder landse overheidshulp bij het opbou wen van hun kerkelijk leven. Een regeling kwam tot stand, met een vrij snel aflopend subsidie, dat aan het eind van dit jaar ophoudt, na met honderd procent te zijn begon nen. De redenering leek logisch ge noeg: de kerk moest in materieel opeicht naar een zelfstandig functio neren toe. Maar de praktijk. Om te beginnen is het aantal Zuid- Molukkers sinds hun komst in ons land bijna verdrievoudigd. Verder zijn de kosten van 1951 het jaar waarin ze hier arriveerden die van 1973 niet. Vervolgens behoort 85 procent van de Zuid-Molukkers in ons land tot de arbeidersstand, waarvan dan weer 70 procent tot de categorie ongeschoolden moet wor den gerekend. Bemiddelde Zuid-Mo lukkers bestaan er gewoon niet. Wie dan verder nog weet hoeveel goede ren en geld Zuid-Molukkers elk jaar naar familieleden thuis sturen, in de Indische Archipel, die het veelal aan Alles ontbreekt de banden van het stamverband blijven hecht, waar ter wereld je ook zit kan zich ongeveer voorstellen in welke bochten de gemeenten zich moeten wringen om de zaak nog zoveel mogelijk gaande te houden. De pre- BANKROET MOLUKSE EVANGELISCHE KERK door Ton van der Hammen G.I.M.-zangkoor in Moordrecht dikanten verdienen vaak minder dan ongeschoolde landgenoten, lijden stille armoe. Maar wat willen ze, als ze zich realiseren, dat het kerkelijk budget, met zware offers opgebracht uit overbelaste inkomens, vaak am per voldoende is om de kerken, tot nu toe door de overheid gebouwd, 's winters alleen nog maar te ver warmen? Merkwaardige positie Om iets van de belangrijke, samen bindende functie van de kerk voor de Zuid-Molukkers te begrijpen, moet kort iets over hun positie in Nederland worden verteld. De oude ren bevinden zich, als minderheids- Op weg naar de kerk groep in een merkwaardige positie: ze moeten mee in een westerse sa menleving, maar verkeren met hun denken, voelen en willen volledig in hun vaderland. Mede door hun adat. cultuur en traditie voelen ze meer dan ooit de behoefte zich aan hun kerk vast te klampen om zich staan de te houden. Niet alleen geestelijk, maar ook contactueel: vooral in de kerk en in de (vele) kerkelijke activiteiten ervaren zij hun saamho righeid, die zich uit in open relates onderling, ongeacht of het de eigen familie betreft of niet. De predikant treedt daarbij in veel meer hoeda nigheden op, dan zijn Nederlandse collega. Hij is behalve pastoraal ver zorger ook nog zoveel als reclasse- ringsambtenaar, maatschappelijk werker, pedagoog, relatie-opbouwer, belastingadviseur, kortom, raadsman in alle mogelijke (en onmogelijke) zaken. De jongeren Bij de jongeren ligt de zaak nog ingewikkelder. Ze worden in twee werelden opgevoed en komen met twee geheel van elkaar verschillende normenstelsels in aanraking: de ei gen, Zuidmolukse normen en waar tien die van een complex karakter zijn en de doorgaans rationele, logi sche normen, met andere graden van tolerantie, van de Nederlandse, westerse wereld. Enerzijds voelen zij zich solidair niet en beschermd door de gemeen schap waar ze uit voortkomen. An derzijds voelen zij zich erdoor ge frustreerd als het bijvoorbeeld gaat om de gezagsverhoudingen, die thuis en in het eigen milieu zo heel anders liggen dan op school en in hel werk. Thuis een scherpe sociale controle, die in de Nederlandse sa menleving heel wat minder nadruk kelijk is en de tendens heeft met de dag nog minder te worden. Generatieconflicten Het gevolg is dat er problematische generatieconflicten ontstaan: de jon geren vooral zijn het, die hun ouders verwijten doen hen niet meer te willen begrijpen. Ze manifesteren zich krachtig en stellen hun eisen, ja dreigen te derailleren als' ze niét goed worden opgevangen. 'De kunst is nu', zo stelde onlangs een socioloog, 'om als volwassenen uit een traditionele Zuidmolukse wereld in dialoog te treden met deze nieuwe volwassenen'. En welk insti tuut kan dit beter doen dan de kerk. wier functie nog onverkort geldt en die gelukkig nog altijd een greep blijkt te houden op de jonge ren? Een kerk, die daarvoor dan ook onder meer over een groter gekwalificeerd kader, dus otfer vol doende middelen moet kunnen be schikken. Er staat dus heel wat op het spel! Een actie Nu heeft een aantal dominees en andere leden van de G.I.M., de Mo lukse Evangelische Kerk. de hoofden bij elkaar gestoken om een actie te gaan voeren. Een actie van erop of eronder. Om te beginnen (opnieuw) onder de eigen gemeenteleden. Niet zozeer om geld, dat ze praktisch niet hebben, als wel om daadwerkelijke medewerking bij huLs-aan-huis-collec- tes die men wil houden. In alle plaatsen waar een Molukse Evangelische kerk bestaat wil men via de raden van kerken een klem mend beroep doen op de zusterker ken. In al die plaatsen zijn thans comité's in oprichting, die de nodige activiteiten daarvoor zullen ontplooi en, welke moeten resulteren in gif ten van dc andere plaatselijke ker ken en hopelijk flinke opbrengsten van collecten langs alle deuren. Men hoopt dat als nevenverschijnsel van deze activiteiten er ook inniger ban den zullen ontstaan tussen kerken en christenen uit de Zuidmolukse woonwijken en de Nederlandse ker ken en christenen ter plaatse. Ver der is er een grote loterij-actie in voorbereiding met 50.000 loten, die als hoofdprijs (het moet aantrekke lijk zijn, anders lukt zoiets niet, zeggen organisatoren) een vliegre- tour Schiphol-Ambon in het vooruit- zich stelt. Ook daarmee zullen leden van de eigen kerk zoveel mogelijk op pad gaan. Grote nood Als iemand over enige tijd de actiemaapden zijn augustus, septem ber en oktober om een bijdrage aanklopt weet men dus hoe nodig het is dat hier geholpen wordt. Omdat de actie zich voornamelijk toespitst op die plaatsen waar een Molukse Evangelische Kerk bestaat, blijven vele NederlandSe christenen 'onbewerkt'. Vandaar de vraag: doe iets voor christenen in eigen land, die in grote nood verkeren. Stort een bijdrage op gironummer 2315269 ten name van de penningmeester van de Geredja Indjili Maluku, Den Haag. Het actiecomité bestaat uit ds. P. F. Papilaja, mevrouw R. Nanlohy, mej. M. Sapacua, ds. J. Rutumalessy, E. Batawange, J. Salakory en ds. P. C. Pesulima. Adviseurs zijn ds. D. S. Pesulima, P. Sinke, J. Pattiasina en Th. O. Kuhuwael. Correspondentie adres. Bazarstraat 50, Den Haag, te lefoon 070-633300. ROME <UPI» Het staat nog steeds niet vast of. en zo ja. wanneer de r.k. kerk zal toetreden tot de wereldraad van kerken. Een gemeenschappelijke werkgroep van dc r.k. kerk cn de we reldraad die in Vaticaanstad bijeen is geweest, heeft een communiqué uit gegeven. waarin wordt gezegd dat het 'niet van werkelijksheidszin getuigt' thans een datum vast te stellen voor de eventuele toetreding tot de wereld raad van de r.k. kerk. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredacties J.de Berg (waarnemend) Dagelijks bestuurt B. Bol, Den Hoogj dr. E. Bleumink, Paters- woldej mr. G. C. van Dam, Nootdorpj W, A. Fibbe, Roller- dom: J. Looser, Utrecht; drs. J. W. de Pous, Den Hoog; J. Smal- lenbroek, Wassenoor. Overige leden von hel olgemeen bestuurt IC. Abmo, Amsterdam; H. A. de Boer, IJmutden; Th. Brouwer, Assen; m». dr. J. Dorv ner. Den Hoog; J. von E>bergen, Schoorsbergen; mr. IC. von Houten, Wogeningenj ds. O. T. Hylkemo, B»lthoven; Joc. Hunsen, Delft; mevrouw M. C. E. Klooslcr- mon-Fortgens, Voorscholen; me vrouw J. G. Kroayeveld-Wouiers, Heerhugowoord; prof. dr. G. N. Lommens, Noorden; ds. F. H. Landsman, Den Hoog; H. de Mooij, Rtjnsburg; prol. dr. G. C. von Niflrik, Amjtordom; H. Olie- vanger, Buitenpost; mr. dr. J. Onngo, Lunieren, dr. A Veermon, Rijswijk (Z-H); H. H. Wem mee. Den Hoopt drs. L Zijlstro, Oosier- land (Zld). Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Banks Ned. Midd. Bonk (rek nr. 69.73.60.768). Oem.guo X 500. Voorzitter Chr. slagerspatroons: Van onze soc.-economische redactie UTRECHT 'Als we de inflatie willen bestrijden dan zullen we moe ten beseffen dat er de komende twee jaar geen ruimte is voor reële loonsverhogingen. Eerst dan hebben we een kans om uit de nesten te komen'. Deze opmerking maakte de heer H. de Mooy, voorzitter van de Bond van christelijke slagerspatroons op de jaarvergadering van deze bond in Utrecht. Met nadruk zei de heer De Mooy dat het een zaak van rechtvaar digheid is wanneer de verlangens van het midden- en kleinbedrijf op het vlak van bijvoorbeeld de oudedags voorziening voor zelfstandigen worden gehonoreerd. Het is nu de vakbewe ging die 'neen' zegt, op de verlangens van de zelfstandigen, terwijl zij zelf wel een fors eisenpakket op tafel heeft gelegd," aldus de heer De Mooy. die hieraan toevoegde dat er in Ne derland weliswaar geen armen meer zijn, maar wel 'stille armen' en dat die niet onder de werknemers, maar veeleer onder de kleine zelfstandigen gezocht moeten worden. 'Het zijn echt de niesbge.'h o-zelfstandigen niet, die de kosten hebben opgejaagd.' riep hij uit De bondsvoorzitter waarschuwde dat aan verdere kostenstijgingen niet valt te ontkomen. De directe en indirecte belastingen, de sociale voorzieningen en de loon- en prijsstijgingen zullen de beschikbare ruimte opnieuw beper ken. 'Als u niet in staat bent deze kosten op te vangen, dan is er voor u geen toekomst.' Hij vroeg zich af in hoeverre Neder land zich een veel zwaardere belas ting- en premiedruk kan permitteren dan in het buitenland. 'Onze sociale voorzieningen zijn orachtig.' zei hij, 'maar wanneer we in de wereld al te vervoorop gaan lopen, zal dat een Van een correspondent DEN HAAG Het aantal onbevoegde leerkrachten bij het groeiende alge meen voortgezet onderwijs is toegeno men. Volgens de toestand per 1 sep tember vorig jaar was het percentage onbevoegd gegeven lessen in één jaar met twee tot 14 gestegen. Uit de voorlopige cijfers, die het CBS hierover heeft verzamedd, blijkt ook dat de latere definitieve cijfefs over 1970 een groter tekort aan bevoegde leerkrachten laten zien. Uitgesplitst naar vakkengroepen zijn de tekorten aan bevoegde leerkrachten in vakken die maar in een of enkele scholen ge geven worden zoals filmkunst, toneel kunst. fotografie, volksdansen, kinder verzorging. gezondheidsleer en compu- t er kunde. kapitaalsvlucht tot gevolg hebben. De eerste tekenen daarvan doen zich al voor.' Om dezelfde reden keerde de heer De Mooy zich ook tegen een selectieve investeringsheffing in het westen van het land. Ten slotte noem- H. de Mooy de de heer De Mooy de specialisatie de kracht van het slagersbedrijf. 'Als we de strijd tegen het grootbe drijf willen overleven zullen we onze kracht niet in de eerste plaats moeten zoeken in het brede assortiment, maar in de specialisatie.' MONTREAL (KNP) In Canada is sprake van een scherpe teruggang van de godsdienstige praktijk en kerkelij ke meelevendheid. Deze beperkt zich niet tot bepaalde groepen, maar strekt zich over de hele lijn uit, al is hij het sterkst in de steden, bij de jongeren en bij die groepen, welke de dragers van de nieuwe cultuur zouden kun nen worden genoemd. Een hiernaar ingesteld onderzoek strekte zich uit over de 23 bisdommen in Franstalig Canada. Aanvankelijk was het de bedoeling der bisschoppen alleen maat te laten uitzoeken, waar om de Katholieke Actie niet meer aansloeg. Het ledental was in tien jaren tijds teruggelopen van 28.000 tot 3.000. Later breidde het onderzoek zich uit Uit het opgeleverde cijfermateriaal blijkt onder meer, dat het aantal priesterwijdingen is teruggelopen van 2.000 in 1946 tot 100 in 1971. Deze teruggang gaat gepaard met een iden titeitscrisis onder priesters en reli gieuzen. Parallel daarmee daalt in snel tempo ook de godsdienstige prak tijk der katholieken. De onderzoekers merken hierbij op: 'Dit opgeven van de godsdienstige praxis geschiedt zon der veel drama. Het is alsof de men sen een oud versleten jasje uitdoen' AMSTERDAM Het rapport van de Club van Rome staat op het maande lijkse lijstje van de tien meest ver kochte boeken als nummer één geno teerd. Het overzicht is door de Com missie voor de propaganda van het Nederlandse boek opgesteld op basis van gegevens van 65 boekverkopers. MEXICO-STAD (KNP) Het vati kaan is voornemens een onderzoek in te stellen naar de activiteiten en op vattingen van de Mexicaanse bisschop mgr. Sergio Mendez Arceo van Cuer- navaca. Mgr. Mendez Arceo staat be kend als een 'linkse' bisschop en als voorstander van een socialistische maatschappijstructuur. Hij heeft in dit kader herhaalde malen gepleit voor een open dialoog tussen christe nen en marxisten. Hij was ook de enige bisschop, die deelgenomen heeft aan het congres 'christenen voor het socialisme', dat onlangs in Santiago in Chili gehouden is. Het Zuidamerikaanse persbureau No- ticias Aliadas verneemt, dat de opvat tingen van bisschop Mendez Arceo voor kardinaal-aartsbisschop Miguel Dario Miranda van Mexico kort gele den aanleiding waren om te waarschu wen. dat christenen geen socialisten kunnen zijn en zeker geen communis ten. Het vatikaansc onderzoek naar bisschop Mendez Arceo zou volgens Noticias Aliadas het resultaat zijn van pressie van Mexicaanse conservatie ven. ALKMAAR De Alkmaarse gemeen tepolitie heeft gisteravond een klop jacht gehouden op drie ontsnapte ge detineerden uit het Alkmaarse huis van bewaring 'Schutterswei'. Om streeks kwart over vijf kreeg de poli tie de melding dat drie personen wa ren gevlucht. Het waren de 22-jarige M F. C. C. en de 18-jarige A. E. O., beiden uit Heiloo en de 21-jarige Duit ser H. W B. uit Krefeld Na een uitgebreide jacht, waarbij ook speurhonden werden gebruikt, wist de politie na anderhalf uur de 22-jarige C. in het Heilonër bos te pakken. De andere twee zijn nog voortvluchtig. Tien jaar geleden, in april 1962, ont moetten leiders van zes grote protes tantse kerken elkaar in Washington vol hoop en verwachting, om fusiebe sprekingen te beginnen, die zij 'con sultatie over kerkunie' (COCU) noem den. Het waren de methodisten, de episcopalen, de discipelen, de twee grote presbyteriaanse kerken en de verenigde kerk van Christus (een kerk, die juist ontstaan was door fusie van congregationaiisten en Duit se hervormden). Later voeggden zich daarbij nog drie neger methodisten- kerken. Het initiatief was genomen door dr. Eugene Carson Blake, de huidige se cretaris-generaal van de wereldraad van kerken, die toen nog secretaris generaal was van d° verenigde presby teriaanse kerk, en de episcopaalse bis schop James Pike. In de eerste jaren waren de COCU- conferenties opwindende belevenissen. In opmerkelijk korte tijd vond men elkaar in verregaande overeenstem ming over zaken als het gezag van de bijbel, de rol van het ambt en de aard van de sacramenten. Christenen van verschillende tradities ontdekten, dat zij goeddeels hetzelfde geloofden aangaande zaken, die onder hun voor ouders schisma's en zelfs oorlogen veroorzaakt hadden. De moeilijkheden kwamen zoals overal in de oecumenische beweging in de tweede fase, die van het trekken van konsekwenties voor de kerkelijke structuren. De voortrekkers zijn er in deze tien jaar niet in geslaagd, op het grondvlak geestdrift voor hun eenheidsstreven te wekken. Dat heeft COCU nu de das omgedaan. Het merkwaardige is. dat juist de kerken waaraan men het minst twij felde. zich het eerst hebben afge keerd. Degenen, die speculeerden over de vraag, welke kerken tot het einde CINCINNATTI (VS) In Cincinnat- ti is zaterdag de eerste vrouwelijke rabbijn van Amerika geïnstalleerd. Het is Sally J. Preisans, een nog jonge vrouw. Zij werkt reeds enige tijd als studentenrabbijn, maar krijgt thans haar eerste gemeente. Rabbijn Sally Preisand is een studen te van het liberale rabbiinenseminarie de Hebrew Union College. Orde-systeem Van een onzer redacteuren DENVER (VS) Met 411 tegen 310 stemmen heeft de verenigde presbyteriaanse kerk in de Verenigde Staten op haar algemene ver gadering in Dallas besloten, zich terug te trekken uit COCU, het ambitieuze plan om negen Amerikaanse kerken te verenigen tot een mammoetkerk van 25 miljoen leden. Daarmee lijkt de ondergang van deze onderneming zeker. mee zouden blijven doen. hadden zwa re twijfels over de methodisten en de episcopalen. Zij dachten in geen ge val, dal -de verenigde kerk van Chris tus en de verenigde presbyteriaanse kerk uit de boot zouden vallen. Het uitvoerend comité van de vere nigde kerk van Christus had reeds in maart uitgesproken dat 'de tijd geko men was voor een herwaardering van COCU'. Het noemde het plan een onwezenlijke dagdroom. Het vroeg zich af. of het nog mogelijk is voor een landelijke kerkorganisatie, om te besluiten in haar geheel in een nieu we structuur te stappen. Vandaag is er een sterk gevoel bij de leden, dat de plaatselijke gemeente de enige plaats is, waar hun stem nog gehoord wordt en hun aanwezigheid nog telt. Zij zijn bang, dat hun ge meente haar recht op eigendom en om een eigen predikant te kiezen zal verliezen en verstrikt zal raken in de bureaucratische structuren van een nieuwe superkerk, aldus het uitvoe rend comité. Deze kerk heeft zelf een tijd van bittere processen en afschei dingen van plaatselijke gemeenten achter de rug bij de fusie van tien jaar geleden. WAAR ZIJN DE MANNEN? Zoals wij de vorige week in krant hebben kunnen lezen j misschien nog wel twee jaar voordat wij een herziene Staten ling van de bijbel tegemoet ki zien. Wat mij betreft: laat mi rustig nog wat jaren bijdoen o Statenvertaling weer goed uit d< te laten komen. Daarmee moet vooral geen haast maken. Perso hoop ik dat men daarbij oo vruchten zal willen plukken va werk van ds. Breukelman en v kritiek van de Van der Leeuw ting. Tegelijk met deze mede< sprak de voorzitter van de h ningscommissie ook vergelijkt wijs over beide vertalingen. I stonden m.i. enige oneffenhede zei hij o.a. (volgens het verslag) is een vertaling (de St. V.) diei eeuwen lang niet weerlegd is ge 1 en waaruit onze belijdenisgeschi voort zijn gekomen.' Dit laatste mij wat sterk. Ik heb altijd gt dat 'onze belijdenisgeschriften' i daarmee zal de spreker ongetw de zg. Drie Formulieren van Eni bedoeld hebben) van oudere zijn dan de Staten Vertaling, een andere oneffenheid trof mij Sprekend over de vertalers ur zeventiende eeuw noemde hij 'mannen, verlicht door Gods (a Even verderop stonden ze v j hem niet veraf van martelan kerkvaders. Dat laatste kan if^ begrijpen, maar dat eerste weet i der. Ik dacht dat die manne redelijk goed hadden in die tijd. 1 absoluut onaanvaardbaar word wanneer hij vraagt: .'Waar zi onze tijd de mannen des geloof.; ook maar van verre de Statenvei zouden kunnen evenaren?' Bek« dat men in bepaalde kringen verder gaat en er een geloof bij nl. dat deze mannen geïnspireetj ren. Iets dat nergens op stoelt, dit si mij ook al ver genoeg, betekent zoveel als een discrim voor hen die met grote geloof aan de Nieuwe Vertaling hebbi werkt. Konsekwent geredenerd ten we dan bovendien van de genoemde herziening niet veel] nen verwachten, want: waar zi mannen.b NED. HERV. KERK Beroepen: te Opheusden: B. K) kamp te Nijkerkerveen. c Aangenomen: naar Hoogeveen: fe W. Steembeek te Nunspeet. Bedankt: voor Bussum: M. v.d. te Goes; voor Krab ben dijke: J. B te 's-Gravendeel; voor St. Annalaf Monster: A. v. Brummelen te den. GEREF. KERKEN Beroepen: te Ommen: F. de Vi Vleuten-De Meern. Aangenomen: naar Zwolle: A. Rjp sma te Heemstede; als legerpredB verband: F. W. Dillingh te flit geest Kuinre. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt: voor Rijswijk: D. Grutfé Huizum. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Bennekom: J. Brf; Veenendaal; voor Oud-BeijerlaT 11 Leendertse te Zwijndrecht; voo J terdam-C.: C. op den Velde te zee. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Benthuizen: A. gunst te Bedum. BAP. GEMEENTEN Beroepen: te Veendam: J. van l£' Sn eek (verb. ber.). Op een studiebijeenkomst van COCU in Dallas heeft de methodistentheo loog Albert C. Outler ook gepleit voor een radikaal andere koers. Hij deed dezelfde suggestie, die vorige maand ook op de lutherse synode in Utrecht werd gedaan, dat de ideale (en haal bare) structuur voor de eenheid ge vormd kan worden naar de idee van de orden in de rooms-katholieke kerk. Jezuiten, dominicanen, franciscanen enzovoort hebben niet veel met elkaar te maken en worden niet rechtstreeks door één hand geregeerd. Zij kunnen hun historische karakteristieken be waren. En toch maken zij samen deel uit van één kerkgemeenschap. Zo zou den presbyterianen, methodisten, epi scopalen en ook baptisten en luthera nen hun eigen orden kunnen vormen binnen één algemene kerk, met eigen plaatselijke gemeenten. In deze trant sprak ook C. Williard Heckel. de moderator van de algeme ne vergadering van de verenigde presbyteriaanse kerk. De COCU-kerk zou een grootste-gemene-deler-kerk worden, zei hij. 'Elke kerk heeft be langrijke waarden voor haar mensen en deze waarden dienen bewaard te blijven'. L. Wolwode Het verloren Uitgave: H. Meulenhoff Prijs: ƒ14,90. De eersteling van de Ameril auteur Woiwode is in zijn gebet land geestdriftig ontvangen. Hefe loren jaar verwijst naar de huwelijksperiode van jonge i_ die tijdens hun wittebroodswei een buitenhuis allerlei onveri^ ontdekkingen doen. Het gaat on rr mensen, die uiterlijk tot een ri huwelijksharmonie komen, maa^1 ervaren dat wanneer de rozi 2 optrekt en de maneschijn ver11 er karakterstructuren optredeiec tot wederzijdse frustraties n Chris, de student, ontpopt zi< >11 een onevenwichtig mens, z'n Ellen, kan de nieuwe situatie 1 verwerken. Allerlei factoren, l«r een verwijdering, zo niet een |r, ding aanleiding kunnen geven, 1 e; zich aan. De verdienste van de ver is. dat hij de ontwikke trefzeker schetst, de beslist ong te gang van zaken volledig aan baar op de lezer overbrengt. lg opmerkelijke roman kan mei}M schouwen als een geslaagde u crisissituaties door te lichten, ikl in dit geval zelfs levensgeva tendensen bezitten. PARAMARIBO Onbekenden ben in Paramaribo het graf ge#"" den van de twee jaar geleden den oud-premief-van Suriname Pengel. Enkele .medailles en g onderscheidsingsiekenen, die n overledene het graf waren ing worden vermist. Lj De politie dacht aanvankelijk tAn! te hebben met 'een afgodische BLi ling'. Later werd echter meegT. dat behalve de medailles en a scheidingen 'geen andere dingej het.graf waren verdwenen. k.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2