Chemische industrie in twee jaar uit dal leding wordt een ïreldhandelsartikel ;:spanngen in mei 4egen alle records Scheepvaart Unie gaat verder met rationalisatie EMS in gesprek over verkoop Haagse bezittingen Robeco protesteert tegen procedure bij bod op Erdal Japanse elektronica wordt duurder in Benelux Irak hoopt op buitenlandse aanvragen voor olie V/KWARTET DINSDAG 6 JUNI 1972 jjcht 'slurry-plant' je Maasvlakte Teveel academicite weinig HTS-ers fondsen in New York Hoogovens vergroot kapitaal Meerderheidsbelang voor Bos Kalis in INA srneming ENOT geeft V.K. ical toegang tot EEG Nierstrasz ziet geen noodzaak tot fusie Omzet Levi Strauss steeg met 23,6 pet Zaanl. Scheepsbouw rekent voor '71 op aanzienlijk verlies DOW JONES INDEX Wall Street gedrukt Eronoiiiio-Fiiiaiii'K'u TUI k!5 l/ROTTERDAM Het is niet >ten, dat er op de Rotterdamse ;te een zgn. 'slurry-plant' tuwd. Dat is een 'bedrijf voor gst van met water vloeibaar ijzererts, gecombineerd met llettiseringsbedrijf, dat erts reikt tot knikkers met een aardig ijzergehalte. De Rotter- i delegatie die momenteel een :aan Japan brengt heeft althans belangstelling aan de dag gelegd jen soortgelijk bedrijf dat in in aanbouw is. jrvoer van ijzererts in vloeibare ook voor het milieu oordelen. Dé erts wordt na de g fijn gemalen en met water in de ertstankers gespoten, p intern circuit wordt het wa van het ertsbezinksel ge- w/Het intern circuit wordt ge- om watervervuiling te voorko- jkomst overzee bijv. op de ■kte wordt het erts in de JJweer vloeibaar gemaakt en aan 'n een bassin gespoten. Hierin het erts opnieuw tot een sub die stofvrij kan worden ver tot de grondstof voor een pal- igsbedrijf. Daar wordt het de hoogovens voorbewerkt :ers met een ijzergehalte van int. Steel in Japan staat al een pallettiseringsinrichting, die personeelsbezetting van 70 -lijks twee miljoen ton pallets De 'slurry-plant' komt volgend ied. treed. kIRDA |RDAM In het telefonisch kwamen gisteravond gende koersen tot stand: (72.80) lens <77.30) die 119.40-119 50 gl (119.50) (52.70) |r 133.50 (133.50) 16.00 (119.00). |e noteerde op 5 mei 3754-37% Phil*s S 16%-16% (16%-%). Uni- 42%-42% (42%-43) en KLM S 35% uigave duPont, Clore, Forgan. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Over 1 a 2 jaar zal de chemische industrie uit het dal zijn, waarin deze bedrijfstak zich momenteel bevindt. Bedrijven, die zich bezig houden met de produktie van fijnchemicaliën zullen het eerst uit de moeilijkheden zijn en beperkingen van de investerin gen zullen vooral plaats vinden in de bulkchemie. De omzetgroei zal bij die in 1971 ten achter blijven. van onze ligging aan open water. Bij de huidige situatie in de chemi sche industrie tekent het verslag aan. dat in de voorbije tien d vijftien jaar de kostprijs van chemische basispro- dukten voortdurend gedaald is. Deze ontwikkeling v-erd versterkt door de expansie van de markt. In een soort spiraalsgewijze beweging investeerde men enerzijds zeer grote installa ties. wat tijdelijke overcapaciteit ver oorzaakte en daardoor een prijsverla ging. Deze prijsverlaging stimuleerde de vraag weer. Het dalend prijsniveau bleef lange tijd mogelijk, omdat door het produce ren op steeds grotere schaal de kost prijs per produkt omlaag ging. Maar aan deze ontwikkeling komt op een gegeven moment een eind. Bij een bepaalde bedrijfsomvang komen er toenemende problemen van technisch leiding geven, technische controle, machineconstructie, transport enz. Een verdere vergroting levert een kostprijsvoordeel meer op, terwijl door de voortdurend grotere produk- tie-eenheden het risico van onderbe zetting toeneemt. Als er toch nog mogelijkheden zijn tot daling van de kostprijs per eenheid, dan moet in de huidige situatie worden aangenomen, dat deze door kostenstijgingen op an der gebied meer dan teniet zullen worden gedaan. Dit vertelde het bestuur van de Vere niging van de Nederlandse Chemische industrie (VNCS) tijdens een persbij eenkomst ter gelegenheid van het jaarverslag. 'De huidige situatie kan worden weergegeven door de woorden consolidatie, pas op de plaats en stabi lisatie', aldus dit verslag. Toch heeft men vertrouwen in de toekomst'. De chemische industrie in Nederland is in het algemeen jong en technolo gisch up-to-date, het voordeel van de gunstige ligging van Nederland blijft bestaan. 'Maar dan moet de regering, aldus het bestuur, niet met maatrege len als de investeringsheffing komen. Die jaagt de industrie niet naar het Noorden of Oosten van Nederland, maar naar Antwerpen of Hamburg. Als men buitenlandse potentiële in vesteerders zegt, vestig je in gebieden buiten de randstad, dan zegt men: 'die gebieden hebben we in eigen land genoeg'. TE VEEL VOOROP Voorzitter dr. ir. Van Aken was in het algemeen trouwens de mening toegedaan, dat Nederland 'op te veel punten voorop loopt', waarmee hij doelde op het fiscale en sociale kli maat. Een bron van zorg op lange termijn gezien is verder, dat in de Nederlandse chemische industrie de nadruk teveel ligt op de produktie van bulkprodukten, wat een gevolg is Wil Ivt bedrijfsleven de mogelijkhe den hebben om aan het milieu het nodige te doen, zo zegt het verslag, dan zal dit slechts vanuit een gezonde rendementssituatie te verwachten zijn. Daarom bepleit het bestuur fiscale faciliteiten ter stimulering van mi- lieuverbetcrende investeringen in de industrie. Meer in het bijzonder denkt het bestuur hier aan een investe ringsaftrek. zoals ook al in West- Duitsland bestaat. WERKLOOSHEID In de komende twee jaar zullen aan de universiteiten en hogescholen on geveer 1200 mensen in chemie of chemische technologie afstuderen. Voor hen zullen er in de industrie en in een deel van het onderwijs 500-950 banen beschikbaar zijn. Er is echter meer dan voldoende plaats voor che mici op HTS-niveau. In het onderwijs bestaat een wanverhouding tussen de aantallen universitaire en hoger tech nische studenten, zo liet het bestuur zien. Er zijn in de industrie meer HTS-ers dan academici nodig, maar dit jaar ijn er 2 080 eerste jaarsstu denten in de chemie aan universitei ten en hogescholen en slechts 790 aan HTS-en. Voorzitter Van Aken verweet de regering, dat het wetenschappelijk onderwijs meer faciliteiten krijgt dan de HTS, Al in ?en rapport uit 1964 bepleitte de VNCI meer aandacht voor de HTS. Overigens raadde het bestuur jongeren niet af chemie te gaan studeren. Ook in de toekomst heeft de industrie jong talent nodig en voor de toekomst moet het aanbod van jonge chemici daarom in stand blijven. IJMUIDEN Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken gaat het maatschap pelijk kapitaal verhogen tot ƒ500,12 min waarvan ƒ120.000 prioriteitsaan delen. De verhoging van het gewone aandelenkapitaal geschiedt onder meer met het oog op een mogelijke uitkering van de agioreserve. De uitbreiding van het aantal priors houdt verband met uitgifte van enige stuks aan de staat. Deze bezat tot nu toe geen priors, maar bracht in de vergadering wel stemmen uit, hetgeen het departement van justitie onaan vaardbaar acht. Dit staat in een toelichting bij een statutenwijziging, die aan aandeelhou ders zal worden voorgelegd in ver band met de fusie met Hoesch en de nieuwe vennootschapswetgeving. Van de gelegenheid is gebruik eemaakt om een modernisering van de statuten door te voeren ROTTERDAM Tussen de Bos Kalis Westminster Dredging Group en de aandeelhouders van de Internationale Navigatie Apparaten in Rotterdam (I- NA) is overeenstemming bereikt over de overneming van de meerderheid van de aandelen INA door Bos Kalis. INA is een verkoop- en serviceorga nisatie van elektronische navigatie- communicatie-, automatiserings- en plaatsbepalingssystemeji en verzorgt o m. het onderhoud van havenradarke- tens en navigatiestations in Neder land. Bos Kalis acht de deelneming vooral van belang in verband met haar werk zaamheden op zee en ziet hierin een uitbreiding van haar mogelijkheden tot dienstverlening aan havens. Het be stuur van INA (waarbij ongeveer 150 mensen werken) meent dat door deze overeenkomst de continuïteit van de onderneming wordt gewaarborgd en dat grtoere mogelijkheden ontstaan voor uitbreiding op internationaal ge- oied. Juktie ten dele buiten Europa (L) Kleding zal in de komende jaren in veel sterkere mate nu toe een wereldhandelsartikel worden. Dit betekent, dat de I tussen de plaats waar kleding wordt geproduceerd en die fj aan de consument wordt verkocht een grotere zal worden. Jluktie van kleding zal zich ^ten dele naar landen buiten H verplaatsen, zo schrijft de n bestuur van Macintosh Con- n het jaarverslag over 1971. ateerd wordt daarin, dat het iiige jaren in gang zijnde proces (ling van de hoeveelheid in «d vervaardigde kleding zich doorzet. van de produktie is Jolg van pen samenstel van Hiervan zijn de daling van ^al beschikbare arbeidskraeh- Tvijz iging in de kleedgewoon- I de consument en de toene- invoer uit landen met een la- hstandaard dan in qns land wel de voornaamste. De produktie van kleding buiten Euro pa zal in de eerste plaats betrekking hebben op het. gestandaardiseerde ar tikel. Dat is het weinig aan mode onderhevige grtikeL dat zich in grote hoeveelheden laat produceren. Dit in tegenstelilng tot de meer mdoieu- ze kleding, die zo dicht mogelijk bij huis moet worden geproduceerd met het oog op het kunnen volgen van de markt. Nederlandse bedrijven produceren overigens al op bescheiden schaal bui ten Europa. Met name wordt in Noord- Afrika en Hongkong door Neder landse ondernemingen kleding ver vaardigd. helding sluit op '26 juni tDAM/LONDEN Het sa- van de Nederlandse Optische ENOT met de Engelse U.K. and Industrial Holdings lijkt de hand liggende stap. owel als U.K. Optical zijn de producenten van briloptiek. vergemakkelijkt voor ENOT taaivoorziening, terwijl een groting verwacht kan worden uitbreiding van het bestaan- 2ftiment. tical krijgt door de overne- ;ang tot de optische markt in waarop ENOT reeds een pke plaats inneemt. De geza- kennis en ervaring zal doel- rfr kunnen worden aangewend. "al zal het samengaan leiden Jreiding van de activiteiten, het belang van beide maat- zal zijn, aldus het bestuur in een bericht van aan deelhouders. U.K. Optical biedt voor ENOT 525 pet in contanten excl. het dividend over 1971 van 17 pet. De aanmelding van de aandelen en certificaten sluit op 26 juni. De Britten zullen het bod ge stand doen. indien tenminste 80 pet van de uitstaande stukken zal worden aangemeld. Ongeveer 21 pet van de aandeelhouders hebben het bod reeds aanvaard. Daarnaast dient de statutai re beperking van het aandeelhouders schap tot 1 pet te vervallen. De overneming zal niet leiden tot ontslagen bij ENOT. De huidige com missarissen vain ENOT treden alle af en ontvangen een vergoeding van ƒ40.000. De huidige directeur zal twee door U.K. Optical benoemde directeu ren naast zich krijgen en zitting ne men in het executieve committee van de werkmaatschappij van U.K. Opti cal. Lr uitkering vakantiegelden jb, IRDAM Vooral door de uitkering van vakantiegelden heb- spaarbanken in de maand mei record-overschotten geboekt. Spaarbank voor de Stad Amsterdam (incl. de Spaarbanken'in It, Zaanstreek en Hoorn) werd 125,7 min ingelegd tegen min in mei 1971. :eerde van ƒ20 (19,6) min. chot in april beliep 6.9 inleggers was eind mei 1,4 chuldigd. 'utsspaarbank in Den Haag ,9 min ingelegd, ƒ77,1 terug- en dus ƒ18,8 min gespaard. In het vorige jaar was het hot 12,5 min. Het tegoed irders bedroeg 1076.6 min einde van de afgelopen paarbank te Rotterdam over- in mei het aan spaarders óigde bedrag ruimschoots de van ƒ1 mrd. De spaarders nl 103,2 min en namen fh ƒ86,1 min op, zodat deze maand een recordspaaroverschot opleverde van ƒ17,1 (10,1) min. Het hoogste spaaro verschot dat tot nu toe in Rotterdam werd geboekt, was 15 min in januari 1971. De Bondsspaarbank voor Midden- en Oost-Nederland gaf eenzelfde beeld te zien Hier was het positieve spaarver- schil ƒ13 min tegen ƒ10 min vorig jaar mei. In totaal bedroeg het tegoed van spaarders ƒ626,2 min. De Nuts- spaarbank West-Nederland te Haarlem boekte in mei een spaaroverschot van ƒ15,2 (14) min. Per ultimo 1972 be droeg het obligo bij deze bank 525,5 min. AMSTERDAM Nierstrasz (produ- cente van industrievloeren, handel in o.a. bouwmaterieel) ziet op dit mo ment geen noodzaak om zich op het fusiepad te begeven. Men is in het meer recente verleden niet benaderd door een liefhebber en men is zelfs ook niet op zoek geweest naar een part ner. aldus werd gezegd, tijdens de jaarvergadering. Het bestaan van een seizoencurve weerhoudt het bestuur van het doen van voorspellingen over het lopende jaar. Daarbij komt nog de onzeker heid in de bouwnijverheid, zodat men niet meer optimisme wil en kan to nen als men in het jaarverslag reeds deed. Hierin zei Nierstrasz o.a. dat het eerste kwartaal bevredigend was ver lopen. Het vloerenbedrijf beschikte over een zeer goede orderportefeuille. AMSTERDAM De netto-omzet van de zich als grootste broekenfabrikant ter wereld beschouwende Amerikaan se Levi Strauss Co. groeide in 1971 met 23.6 pet. van bijna 327 mln tot ruim S 405 min. De netto winst van het concern bleef met een toeneming van 5,3 pet. (van circa $18,5 min tot bijna S 19,4 min) echter bij de stijging van de omzet achter. Een ontwikkeling, die vooral wordt toege schreven aan een aantal nogal abrupte wijzigingen in het Internationale mo debeeld in de loop van 1971. Met name de internationale verkoop activiteiten van Levi blijken de groot ste groeifactor te zijn. Zo bereikte Levi Stauss Nederland een omzetgroei van 50 pet. Levi Nederland was 5 jaar geleden de eerste vestiging van de Amerikanen in West-Europa. Levi, vooral bekend door de nu 120 jaar oude spijkerbroeken of 'jeans', werkt thans in vele landen over de hele wereld. Onderhandelingen zijn gaande met verschillende Oosteurope- se landen over produktie en distribu tie van spijkerbroeken, In 1971 kwam het concern naar de beurs in Wall Street. ZAANDAM Zaanlandse Scheeps bouw Mij. rekent over 1971 op een aanzienlijk verlies na de winst over 1970 van 631.000. Als oorzaken noemt de directie verliezen op een deel van de onderhanden werken en de kostenstijgingen. Vooral in de afdeling nieuwbouw zit het de ZSM zwaar tegen. In de tweede helft van 1972 zal een discontinuï teit in de produktie ontstaan doordat het tot nu toe onmogelijk bleek nieu we orders af te sluiten. Dit is te wijten aan het feit dat de vraag naar schepen zich op een dieptepunt be vindt, terwijl de stijging van het Nederlandse prijspeil de concurrentie positie heeft verzwakt. De loonkostenstijgingen zijn de laat ste jaren zodanig geweest, dal we ons uit de markt hebben geprijsd'. Aange zien ZSM de moeilijkheden reeds lang van tevoren zag aankomen, heeft zij haar plannen voor een schepenfa- briek ontwikkeld. Hiermee zouden de kostenstijgingen grotendeels door effi- ciency-verhogdng kunnen worden op gevangen. Dat het plan tot nu toe niet werd gerealiseerd komt door gebrek aan financiële middelen. ZSM zal zich ter overbrugging van de impasse waarin zij verkeert in de nieuwbouw nog meer dar. tot nu toe op de reparatie-activi teiten gaan toeleggen. ?.o schrijft de directie in het maatschappij blad 'Ship- plift'. Directie heeft vertrouiven in toekomst ROTTERDAM Een verdere rationalisatie van de Scheepvaart Unie zal gepaard gaan met het afstoten van onrendabele tonnage, het stop pen van verliesgevende diensten en inkrimping van de vloot. Dit heeft het bestuur in de jaarvergadering meegedeeld. I-Iet scbeepvaartconcern ziet overigens de toekomst met vertrouwen tege moet. Het afgelopen jaar ondervond het bedrijf een terugslag in de finan ciële resultaten o.m. als gevolg van een scherpe daling op de vrachtenmarkt. Het herstel in de sector lijndienst, dat de tweede helft van 1971 is begon nen, zet zich echter in dit jaar voort. Verder heeft de wilde vaart haar dieptepunt bereikt, zo zei de voorzit ter van de raad van bestuur, ir. L. P. Ruys. Ondanks de lichtpunten, waarschuwde de vdorzitter voor een al te groot optimisme. Aanloopmoeilijkheden bij de ingrijpende omschakeling op con tainervervoer naar het Verre Oosten dit jaar en het volgende jaar kunnen niet worden vermeden. De tanker- en vrachtenmarkten zijn volgens hem op zulk een laag niveau gekomen, dat hiervan in 1972 geen belangrijke bij drage tot het resultaat kan worden verwacht. De Kon. Java-China-pakketvaartlijnen en de Kon. Nedlloyd zullen in de loop van het volgende jaar onder een over koepelende directie worden geplaatst. De Scheepvaart Unie verwacht hier van door verdere rationalisatie en uitwisseling van tonnage grote bespa ringen. De investeringen, die in de landbedrijven zijn gedaan om de dienstverlening internationaal verder Mogelijk ook Engels bod op aandelen DEN HAAG Nu de onderhandelingen tussen het gemeentebestuur van Den Haag en de directie van de Exploitatie Mij. Scheveningen (EMS) in een impasse zijn geraakt, heeft directeur R. Zwolsman al eerder lopende besprekingen met andere gegadigden voor de over neming van het Haagse onroerend goed hervat. Van Engelse en Duit se zijde en van het Nederlands aannemingsbedrijf Wilma in Weert bestaat belangstelling, zo deelde de heer Zwolsman mede. De gedach ten van de Engelse groep gaan meer uit naar een bod op de aandelen van EMS. De onderhandelingen met andere be langstellenden dan Den Haag zijn ge durende de zich al maandenlang voortslepende besprekingen met het Haagse gemeentebestuur opgeschort geweest. Volgens de heer Zwolsman voert Dén Haag nu onderhandelingen met derden over de EMS-bezittingen in Den Haag en Scheveningen, 'waar wij niet bij zijn'. De EMS-directeur acht de grens van het tijdstip waarop niet met anderen gesproken zou wor den, nu overschreden. 'We zijn nu in een soort competitie terechtgekomen'. JAARVERSLAG LATER In verband met de nieuwe ontwikke lingen zal het jaarverslag van de EMS niet binnen de gestelde tijd kunnen verschijnen. De aandeelhoudersverga dering zal misschien september kun nen plaatsvinden, aldus de heer Zwolsman. die verklaarde hierover contact te hebben gehad met de Ver- eeniging voor den Effectenhandel. Wilma in Weert heeft meegedeeld in derdaad belangstelling te hebben voor het onroerend goedbezit van de EMS in Den Haag en Scheveningen. De gesprekken bevinden zich evenwel nog in een zeer pril stadium, want 'alles hangt af van hetgeen de ge meente Den Haag vaji plan is met het onroerend goed van de EMS', zo werd ons gezegd. Wilma ziet in de bezittingen, naast toede exploitatievooruitzichten, moge lijkheden tot de bouw van flats, ho tels. e.d. op de EMS-grond De aanne mingsmaatschappij Wilma heeft in 1971 een omzet behaald van 235 min. Behalve op het terrein van de woningbouw is de maatschappij ook actief op het gebied van de belegging in onroerend goed. te spreiden, hebben al positieve resul taten opgeleverd. Ook in de grote deel nemingen, zoals Smitlloyd en Martin Air zijn belangrijke investeringen ge daan of verplichtingen aangegaan. DEBAT Een langrdurig debat ontstond naar aanleiding van de statutenwijziging ter aanpassing van de nieuwe wetge ving op de vennootschappen vanuit de ruim aanwezige aandeelhouders kwam het voorstel ter tafel een aandeelhou derscommissie in te stellen. De raad van bestuur voelde er niets voor dit in de statuten op te nemen. De heer Ruys verklaarde zich wel bereid een commissie ad ho^ in te stellen, wan neer dit noodzakelijk zou blijken. En kele aandeelhouders, die bang waren elke gree^ op het bedrijf te verliezen en graag een vinger in de pap wilden behouden, wensen een permanente commissie. Ze za0en hierin een tegen wicht tegen de grote macht van de ondernemingsraad. De Vereniging van Effectenbescherming schaarde zich achter dit standpunt. De raad van bestuur zegde toe de zaak eens een jaar aan te kijken en het werk van dergelijke commissies bij andere be drijven te bestuderen. Het vereiste quorum was niet aanwe zig, zodat over de statutenwijziging niet konden worden gestemd ROTTERDAM Het Rotterdamsch Beleggingsconsortium (Robeco) acht het een onjuiste zaak wat bij de overneming van Erdal is ge beurd. Zoals bekend, wordt door het Amerikaanse bedrijf Consolida ted Foods voor de ca. 52% van het kapitaal die in handen is van de familie Wolbers (de heer Woibers is een van de directieleden van Erdal) een 15% hogere prijs betaald dan voor de aandelen van min derheids-aandeelhouders. Deze krijgen nl. ƒ290 per aandeel, tegen de familie Wolbers f 334. protest hier op zijn plaats is. Dit ook om te voorkomen, dat een dergelijk gebruik in ons land ingang zou gaan vinden. Op een 23 juni a.s. te houen voorlich tingsvergadering van Erdal zal de Ver. Effectenbescherming tegen de door Erdal gevolgde gedragslijn pro testeren. 'Het is vrijwel zeker, dat we ons daarbij zullen aansluiten', aldus Robeco. Robeco heeft nog niet beslo ten om haar aandelen niet aan te melden. 'Wat hier is gebeurd', aldus Robeco'. is niet fatsoenlijk. Men maakt hier van de mazen in de wet gebruik, waardoor een volstrekt onjuiste be voordeling van een bepaalde groep plaatsvindt'. ONDERZOEK Robeco. die terzake van haar stand punt geen contact met de Erdal-direc- tiq heeft opgenomen, is voornemens de zaak goed te gaan uitzoeken. Op grond van de uitkomsten van dit onderzoek zullen verdere stappen wor den beraden. Men wil nl. voor alles voorkomen, dat de belangen van klei ne aandeelhouders worden geschaad door een optreden. Rebeco meent echter, dat een fel Koersen in Montreal Asbestos frrp. Canada Kur.rt Consol Buihnrst Dom 1 ar (.'hem Husky Nai lias Mass Ferguson Nat Resnuncs Shell Canada Idem Warrants 1/6 22b 64 92 10% 15 Ui 14M, 15% 15 7.85L 21% 63.14 10% 15 14% 16% 15% 7.85L 44% 24% 7.91 L 44'i 24% De geconsolideerde winst van Petrofi- na is in 1971 met 23,5 pet gestegen tot B.frs 2,9 mrd. De verkopen van de groep bedroegen 24,2 min ton aan cindproduklen, dit is 7 pet meer dan in 1970. IndUKl Spnrrii tuil Obi. Mods 1 juni 960 72 257.02 107 84 74 17 404.9 2 juni 961.39 253.84 107.87 74.22 401.5 5 juni 954.39 249.89 107.59 401.5 Aand. Obl. lot. H. L 1 juni 14.910 20.410 1.762 741 650 2 juni 15.400 22.090 1.740 709 674 5 juni 13.450 1.755 418 1 023 TOKIO De Japanse elektrotechni sche industrie heeft besloten de prij zen van een aantal elektrotechnische produkten zoars televisietoestellen, bandapparaten en radiotoestellen bij uitvoer naar de Benelux te verho gen om de omvang van die uitvoer te verminderen. Dit heeft het Verbond van de Japanse Elektrotechnische In dustrie medegedeeld De prijsverho gingen zullen waarschijnlijk ook bij uitvoer naar andere gebieden gaan gelden. Verleden week hebben vertegenwoor digers van de elektrotechnische indus trie in Japan en de Benelux bespre kingen gevoerd over beperking van de Japanse export van elektrotechnische apparaten naar België, Nederland en Luxemburg. De Japanse regering zal nog toestem ming moeten ve-lenen voor de prijs maatregelen. want exportafspraken op particuliere basis zijn in Japan bij de wet verboden. De Benelux heeft voor al aangedrongen op kwantitatieve be perkingen van de Japanse export van elektronica naar de drie landen, maar stemde uiteindelijk in met prijsmaatre gelen. IPC uciarsehmvt kopers BEIROET Irak hoopt uit het buitenland aanvragen te ontvangen Admiral u.rp voor de olie uit de velden die het de vorige week heeft genationali- ;>'éu»s seerd. De Iraq Petroleum Co. (IPC), de voormalige bezitter van de velden, heeft evenwel wettelijke maatregelen aangekondigd tegen awsicojiw iedereen die olie, afkomstig uit Irak, koopt. NKW VORK 1/6 5/6 AC F industrie* 45'. 45% Airco 19'. 19 Allied Chemical 31 31% Alum co of Am 53'. 51% American Brands 47% 47% Am Can 29% 29% Am Cyanamid 35% 15 A in Eleclr Power 27% 26% Am Metal Climax 3(1% 30 Am Motors 8% 8% Am Swell and Ref 20% 20;, Am Tel and Tel 43% 42% Ampex 20', 7% Anaconda 22% 20% Armco Sleel 61% 22 Atlant Richfield 81% Bcndlx 43% 43 Bcihlehem Steel 31% 31% Boeing 22% 22 Burlington Ind 186 34% Canadian Pacific 15% 15% CeUneke 57% 56=). Chase Manhallen 58% 57% Chesap and Ohio 57% 56 Chrysler 31% 31 Cities Service 35% 35% Colgate l'aliiiollve ÖS% 08'.. Coii industries 2 2'H 21% Common w'Kdlson 34% 34% Cons Edison 24'. 24% Com Can 2 7% 27 Conl Uil 27% 281, i. .irms-wifght 42% 39% Curtiss Wright A 52'. 49% Dart Industries 5a», 55% Deere and Co 92 63G Dow Chemical 172% Du Pont (E 1) 189% Eastman Kodak 124% 124 Fint Nat City 58% 58% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel and Elec Getty Oil Gillette Glnibel Brothers Goodyear T and R Gulf Oil Illinois Centr Ind 34 Insilcu 391% Int Busln Machtn. 33% Int Harvester 54% Int Nickel of Can 384, Int Paper 58% Int Tel and Tel 69 69 25% 2:.-. 75% 75 20% 20% 29% 29% 77% 78% 47% 4k 28 JH 34', Ling-iemco-Vough 13% Litton Industries 18% 17% Lockheed Aircraft 12 11% .Marcor n>A Martin 5larletta 23 2", May Dcp Stores 47',, Mcdonnel Douglas 43% 42'A Mobil Oil 94:. 54 .Nabisco 67 >-,* Nat Cash Register 33% Nat Distil and Ct 34% I .\ai Gypsum i Nat Steel 17% 43 Nat Lead ind 43 North Am Rockw. 33% 32% Olln 17 16% Pacific Gat and El 28% 28% Penn Central 4% 4% i'epsico 85a Phelps Dodge 371* 36% Philip Morris 99% 99% Phillips Petroleum 29% 28% Procter and Gamb 97% 97% RCA 30% 36% Republic Slecl 23% 23% Reynolds Ind 73 71 Royal Dutch Pelr 37% 37% Sanla Ke Ind Scars Roebuck Shell Oil southern Southern Pacific Southern Railway Sperry Hand Standard Oil co C Standard Oil Ind 48% Standard Oil N.3 45% studehakcr-Worthl Sun Oil 45% 1 20% 97% 67% 39% 59% 67% Ark Louis Oaf De nieuwe Iraqi Co. Oil Operations (ICOO) heeft op de voorpagina's van Libanese kranten advertenties ge plaatst. waarin zij meedeelt olie be schikbaar te hebben tegen realistische en concurrerende prijzen. Kopers wordt gevraagd aanvragen in te dienen voor standaardcontracten, vooropge steld dat zij kunnen bewijzen solvent te zijn. Waarnemers zijn van oordeel dat Irak de moeilijkheden, waarmee de exploi tatie van de oliereserves gepaard gaat, u,n uiho wel zal kunnen oplossen. De verkoop cuete van de olie is echter een geheel andere zaak. Mogelijke afzetmarkten zijn de Sowjet-Unie en Frankrijk. Intussen heeft de regering van Irak c-,,,( t»,C9inil twee speciale commissies ingesteld. een die de schadevergoeding gaan vaststel- len voor de nationalisatie van de etwee Select Pd bezittingen van de Iraq Petroleum Co. Columbia c»« Uiterlijke 12 juni a.s. zullen zij ver- slag uitbrengen aan de minister van oliezaken van Irak. ciu.sbv* fuud 21 201. Kluoi Cury 18% 8.6UL 10 25 10 23 21% 2l% 22 18" 30 30% uén Cigar 14% 14 38 h iiii Hok lui Nee 9»%b 21% 23 lil Hat Hu* 70 99'. ■hl leun rund 13 67 <oi Pauet <1 4) SUL 1.1 6 50% 91 k UiMlLU uory la- aui 12% 12% 2o.ao 26 61' 34% Ui» select tund 3 74L 3.81 L r. ,l|s,. Cll> llid 46 44- .ii»,i. Power 24^ 24% l» LM 38% 33% 8 Moger 26% 25% 14 8% 3% 14% 12 07 1G Leased 2 20 30% 12.05 Lone slat Ceujuot 24% 24% .10% .10 Lehuian 16*i 18% 19% aofc 32% 19% 8.U0L 32% Mudisuli kuiid 13% 1 runsumerica 19'. 19% Unilever Union Carbide Uniroyal United Alrcralt United Brand» U S Sleel 51" 42% 17% 49'.. 39", 17% 14: 4u 3ü'14% 30% Western Union Weslinghou»o Liet Woolworlh 6814 51S. 38% 66 50 36% Nel Len NV l Mill A Nul Ui W e»l H N Am Philips Co 134. 10% 74% 36% 13% 10% 73% 38% urcid.-f.ial Petr 11% 11% l'evllll Ugh! Public Ser» 24% 23% 24% 23% •able li.O south*, n Per Mande' O B'elidS sterling Drug 32% 44% 52% 50 51% 49T, Candy 40% 40% Ik i 'inlever i i.n.r» Kleef (lulled Loipe Holled Ga» 4 73 43 17% 9% 43 V, 4 73 17% 9% 42% Weeletb Bancorp 31% 30%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15