Blanke jury spreekt Angela Davis vrij Nog geen spoor van vier ontsnapten uit Van Mesdagasiel Vrees voor nieuwe acties van Japanse commando's blijft 1 Citroën ssinger gaat ban bezoeken v. d. Velde ibunaal over etnam Nederland? farmer >ude man gevonden Amerikaanse kaper gepakt Bonn en Warschau gaan diplomatieke betrekkingen aan In deze krant Ajax speelt om wereldbeker Ian Smith bij Vorster Rotterdamse universiteit primeur met persoonsnaam ïeuwe leidse Courant MAANDAG 5 JUNI 1972 53ste jaargang TELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING aat 22, Den Haag Postbus 101 Telefoon 070 184150 IjBISCAYNE (Reuter) Henry sr, Nixons voornaamste advi- or veiligheidszaken, zal van 9 J juni Japan bezoeken. Kissinger, ajn Japanse bezoek twee keer |r moest uitstellen, gaat in Tokio mische en politieke zaken be en, zo werd zaterdag door het Huis meegedeeld. Volgens de- bekendmaking 'hecht president i natuurlijk het grootste belang iit bezoek en aan de mogelijk- dat het zal leiden tot een dia- ip hoog niveau met onze Japanse pen over de ontwikkeling van betrekkingen op langere ter- In Tokio zal Kissinger een Japanse politici ontmoeten, on- fie premier Eisakoe Sato, minis- fan buitenlandse zaken, Takeo eda, en de minister voor inter- bale handel en industrie, Kakoe- jaka. Verder zal de Amerikaanse preken met leiders uit de cora- ële en de academische wereld apan. Het bezoek van Kissinger algemeen gezien als een poging Ie Amerikaans-Japanse relaties, oor Nixons economische politiek n onverwachte bezoek aan Pe- een verslechtering te zien [f te verbeteren. „Stantvastich is ghebleven mijn hart in teghenspoetl" LEIDEN, Zoctei LEIDERDORP t 341)0. WASSENAAR, Zuvieo MjeveltsU. 371, tel. 1441. KHOLM De kans bestaat dat Folgende Vietnam-Tribunaal in land zal worden gehouden. Een jenwoordiger van de internatio- commissie voor onderzoek naar irlogsmisdaden van de VS in zei dat gisteren in Stock- etnam-tribunalen, ook wel Rus- mnalen genoemd naar de initia- mer Bertrand Russel, zijn tot re in Stockholm gehouden. Ze n steeds een felle aanklacht in de 'misdadige' wijze van oor eren van de Amerikanen in In- De vertegenwoordiger van de ationale commissie zei gisteren Nederland naar ruimte en mogelijkheden wordt gezocht er het tribunaal te houden. phol ivaakzaam czegd latselijk enige regen of een maar ook zonnige perioden, erwegend matige wind uit tot zuidoost. Maxima van in het noordwesten tot 26 iden plaatselijk in het zuid- sten van het land. 1RGEN EN OVERMORGEN: rioden met zon, plaatselijk bui en temperaturen boven rmaal. rgen zon op: 04.22 zon onder: 20.54 ere plaats voor kdanseressen Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7.90 per maand, per kwartaal 23.35 Afd. Bezorging vanaf 0.8.30 uur 'HOL De luchthaven Schip extra waakzaam in verband met aarschuwing van Interpol dat ijnse guerrilla's een bomaanslag en op een Europees vliegveld, ees voor een aanslag is mede jerd op het feit dat precies vijf jeleden de zesdaagse oorlog in idden-Oosten uitbrak. enonzer verslaggevers ERDAM De Rotterdamse po- eeft zaterdagavond het lijk van ide man opgehaald uit het water et Haagse Veer. Het slachtoffer 87-jarige Rotterdammer J. van De 22-jarige Amerikaan Bobby Heady (rechts) werd zaterdag in de Amerikaanse stad Reno naar het gerechtsgebouw geleid, nadat hij met een losprijs per parachute boven de staat Nevada uit een Boeing was gesprongen en kort na landing werd ingerekend. Zie verder Pag. 7 Onvluchting goed voorbereid Van een verslaggever GRONINGEN De Groninger politie heeft nog geen spoor van de vier mannen, die afgelopen zaterdag uit de dr. S. van Mesdaginrich- ting in Groningen ontsnapt zijn. De vier mannen zijn volgens de po litie niet gevaarlijk. louden onwaarachtig en on- fwaardig zijn als wij nu nog :g alleen terug zouden gaan. Baron Van Verschuer, voorzitter CHU De vier verpleegden, die nog steeds voortvluchtig zijn, zijn de 25-jarige A. W. uit Middelburg, de 31-jarige J. F. G. S. uit Nijmegen, de 29-jarige W. A. J. V. uit Arnhem en de 21-jarige R. E. J. V. uit Den Bosch. De laatste werd veroordeeld wegens doodslag. De andere ontvluchtte verpleegden héb ben allen vermogensdelicten gepleegd. S. is ook veroordeeld wegens geweld pleging. Voor hem is dit al de tweede ontsnapping uit de Mesdagkliniek. De vier verpleegden hadden op de tweede verdieping de sponning uit een raam gesneden en zich vervolgens met behulp van aan elkaar gekoopt bedband op de begane grond laten zakken. Mede ten gevolge van de verbouwing van de Van Mesdag-in richting was het voor hen toen niet zo moeilijk meer om de benen te nemen. Het is dit jaar de vierde keer, dat een of meer patiënten uit deze inrichting zijn ontsnapt Het totaal aantal uit de inrichting ontsnapte patiënten is over het laatste anderhalf jaar op elf geko men. De meest spectaculaire ontsnap ping deed zich maandag 3 april voor, toen drie verpleegden twee perso neelsleden overvielen, op bedden vast bonden en de sleutels afpakten. Ook bij de eerdere ontsnappingen speelde de verbouwig van de inrichting een rol. De politie van Groningen meent dat het viertal de ontsnapping al geruime tijd moet hebben voorbereid. De ver pleegden hebben een spijl van een venster van de recreatiezaal op de tweede verdieping doorgezaagd. Daar door ontstond een gat van 32 bij 36 cm. Met behulp van het aan elkaar geknoopte bedband heeft het viertal BONN (UPI, DPA, Reuter) West- Dudtsland en Polen zijn overeengeko men diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Dit heeft de Westduitse staatssecretaris van buitenlandse za ken, Paul Frank, zaterdag in Bonn bekend gemaakt, tijdens de plechtige uitwisseling van de niet-aanvalsver- dragen die de Bondsrepubliek heeft gesloten met de Sowjet-Unie en Po len. Tot het 'normaliseren van de betrek kingen' was in principe al besloten in het niet-aanvalsverdrag. Polen zal het vierde communistische land zijn, waarmee West-Duitsland volledige diplomatieke betrekkingen onder houdt. De andere drie zijn de Sow- jet-Unie, Roemenië en Joegoslavië. Zie pagina 7 voor de ondertekening van het akkoord van Berlijn SAN JOSE (Reuter, UPI, AP) Een geheel uit blanken be staande jury beeft de neger-activiste Angela Davis gisteravond in San Jose (California) vrijgesproken. De 28-jarige voormalige uni versiteitsdocente was beschuldigd van moord, ontvoering en samen zwering in verband met de schietpartij van twee jaar geleden in bet gerechtsgebouw in San Rafael. De uitspraak in het proces-Davis, dat dertien weken heeft geduurd, kwam nadat een jury van vijf mannen en zeven vrouwen in drie dagen dertien uur had beraadslaagd. Na de uitspraak kwam het in de rechtzaal tot uitzin nige taferelen en het koste rechter Arnason de grootste moeite om de or de enigszins te herstellen. Angela Da- vis sprong overeind, omhelsde haar verdedigers en begon te huilen. Haar ouders, broer en zuster, die ook in de zaal aanwezig waren juichten, huilden en omhelsden de talrijke vrienden van Angela. Vervolgens nam rechter Arnason het woord en prees de jury: 'Al te vaak hebben de mensen in onze maatschap pij nauwelijks enig besef van de zware taak, waarvoor een jury zich gesteld ziet'. Verdediger Leon Branton stond daarna op en loofde de rechter voor de wijze, waarop hij het proces heeft geleid en prees ook de jury. 'Dit pro ces is een reclame voor het juridische systeem, niet alleen van deze staat, maar van het hele land', zo voegde hij daaraan toe. Toen Angela Davis uit de rechtzaal liep, riep een aanhanger: 'Je kunt nu met ons vertrekken', waarna ze op nieuw in snikken uitbarstte. En even later liet ze weten: 'Dit is de geluk kigste dag van mijn leven. De men sen in de hele wereld kunnen dit alles zien als een voorbeeld van wat hen te wachten staat. Vanaf vandaag zullen we weer hard gaan werken om alle politieke gevangenen en alle onder drukte volkeren van de wereld te be vrijden'. Gelukkig zich laten zakken op een plat dak, vanwaar ze konden ontkomen. De ont snapping werd niet opgemerkt door diestdoende bewakers of sociothera- peuten. De directie van het asiel werd door omwonenden gewaarschuwd, die meenden, dat enkele mannen zich ver dacht ophielden op een aangrenzend bouwterrein. Direct nadat de politie was gealarmeerd werden enkele sur veillance-wagens naar de^ omgeving van de Mesdagkliniek gestuurd, maar toen was van de ontsnapten geen spoor meer te bekennen. Binnenland Udink: Huren in 1974 be slist omhoog5 Samenleving zonder werk gevers 5 Buitenland Geharrewar rond milieu conferentie stuitend7 Kunst Rus wint pianoconcours 2 Kerk Hervormden in discussie over belijdenis Radio cn tv Puzzel Dag. maandag Lezers schrijven De zaak-Angelu Davis begon op een warme middag van 7 augustus 1970 in San Rafael op veertig km ten noor den van San Francisco, toen de 17-ja- rige Jonathan Jackson probeerde drie negergevangenen te bevrijden. Bij een vuurgevecht met de politie kwamen Jackson, twee van de genoemde ge vangenen en de 65-jarige rechter Ha rold Haley, die als gijzelaar werd vastgehouden, om het leven. Volgens de politie zou Angela Davis de wapens voor de actie hebben gele verd en aan de voorbereiding hebben meegewerkt. Angela Davis dook onder om arrestatie te voorkomen, maar werd twee maanden later toch in New York aangehouden. Zij stond toen op de lijst van de tien meest gezochte mis dadigers van de VS. Na langdurig ge vangen te hebben gezeten, werd zij in het b9gin van dit jaar tegen storting van een borgsom van 102.500 dollar voorlopig op vrije voeten gesteld. Garant De 33-jairige Roger McAfee uit Fres no in Californië, het hoofd van een coöperatief boerenbedrijf, stelde zich met zijn bezit ter grootte van honderd- zestig hectare garant voor het be drag. Toen bekend werd, dat hij zich garant had gesteld voor de communis te en voormalige universiteitsdocente Angela Davis, werd zijn gezin be dreigd. Vier gewapende leden van de communistische partij namen toen de bescherming van zijn gezin op zich. Volgens de openbare aanklager in het proces was Angela Davis het grote brein achter de gebeurtenissen in San Rafael. Hij meende onder meer dat de mensen, die daar in 1970 werden gegijzeld, volgens Angela Davis, moes ten worden ingeruild tegen haar be weerde minnaar George Jackson, die op dat moment gevangen zat in de beruchte San Quentin-gevangenis, maar vorig jaar bij een beweerde uitbraakpoging werd doodgeschoten door gevangenispersoneel. Absurd Angela Davis heeft deze beweringen van de openlbare aanklager steeds 'vol strekt absurd' genoend. De openbare aanklager liet meer dan honderd ge tuigen dagvaarden om zijn theoriën waar te maken. De verdediging vol stond met het horen van slechts elf getuigen, die de jury ervan probeer den te overtuigen, dat Angela Davis nooit op de hoogte was geweest van de plannen van de 17-jarlge Jonathan Jackson in San Rafael. De jury ver klaarde bij haar uitspraak, dat er 'redelijke twijfel' was of de activiste heeft deelgenomen aan het complot van San Rafael. Het proces tegen Angela Davis is door haar aanhangers, door linkse groepe- Premier Biesheuvel houdt de Europa Cup van Ajax vast tijdens een ontvangst op het Catshuis. Naast de minister-president Piet Keizer, daar achter Johan Cruijff. Van onze sportredactie AMSTERDAM Ajax speelt voor de wereldbeker tegen het Argen tijnse Indenpediente. Spelers, trai ner, bestuur en het medisch team zijn volledig tot overeenstemming gekomen. Trainer Kovacs (zaterda gavond op vakantie gegaan naar Roemenië) opgetogen1: 'Ik ben blij dat ik het er doorgekregen heb'. Ajax-arts John Rolink heeft de spelers zaterdag al ingeënt tegen cholera en pokken. Rolink: 'Mijn bezwaren van vorig jaar bestaan nog steeds. Maar als iedereen het dan zo graag wil zal ik het niet tegenwerken. Ik heb nu vast in geënt zodat er straks geen vorm- vcrlics optreedt.' De data zijn nog niet bekend, maar de wedstrijden worden in oktober of november gespeeld. Ook de KNVB heeft alle medewerking toegezegd wat betreft de competitiev/edstrijden voor Ajax. De laatste beslissing in het betaald voetbal is gisteren gevallen: AZ'67 zal het komende seizoen weer in de ere-divicie uitkomen. De Alk- maarse ploeg promoveerde gisteren doordat met 2-1 van De Graafschap werd gewonnen, terwijl concurrent Heerenveen in Schiedam zijn laat ste kans -erspeelde door met 3-1 van SW te verliezen. Zaterdagkampioen Zwart Wit '28 zal vermoedelijk het algehele ama teurkampioenschap niet kunnen prolongeren. De Rotterdammers waren in de eerste wedstrijd, op eigen terrein, kansloos tegen de zondagkampioen Sparta '25. De Brabanders gaan de tweede wed strijd in met een voorsprong van 1-0. De fusie tussen DWS en Blauw Wit, die zou moeten resulteren in een FC Amsterdam, gaat waar schijnlijk niet door. Blauw Wit heeft besloten op de oude voet door te gaan. Naar aanleiding hier van zijn de meeste bestuursleden van de stichting betaald voetbal afgetreden; ook manager Piet Koe- kebakker verlaat de ploeg. Zie verder de sportpagina's. Tijdens het proces heeft de gisteren vrijgesproken Angela Davis meestal haar goede humeur bewaard. In een pauze tijdens de zitting speelde Angela vorige week met een dochtertje van een vriendin. ringen in andere landen en in de communistische wereld een bewijs ge noemd van de onderdrukkig van de negerbevolking van de VS en van het 'bestaan van 'fascistische trekken' in de Amerikaanse maatschappij. JERUZALEM (Reuter, UPI) Op de Israëlische en de Europese vliegvelden, onder meer in Rome, Hamburg, Athene, Parijs en Lon den, wordt bijzonder scherp gecontroleerd, omdat men nieuwe schiet partijen vreest van in dienst van Arabische guerrilla-organisaties opererende Japanse zelfmoordcommando's. Men is daar nu speciaal bang voor, om dat het vandaag vijf jaar geleden is, dat de zesdaagse oorlog tussen Israël en de Arabische landen uitbrak. In Israëlische politiekringen neemt men aan, dat minstens twee vooraan staande leden van het maoïstische Japanse Verenigde Rode Leger in Eu ropa een nieuwe spectaculaire actie voorbereiden. Dinsdagavond landde met een toestel van Air France een Japans zelfmoord- commando van drie man, dat in dienst was van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, op het vliegveld Lod bij Tel Aviv. In de douanehal begon het drietal in het wilde weg te schieten. 26 mensen kwamen daarbij om het leven. Japanner Uit Londen is gemeld, dat functiona rissen van luchtvaartmaatschappijen uitkijken naar een Japanner, die, naar men aanneemt deel uitmaakt van het zelfde commandao dat het bloedbad op het vliegveld Lod aanrichtte. De Israëli's nemen geen enkel risico. De politie bewaakt de vliegtuigen en militairen en ziekenwagens zijn al verschillende keren in allerijl naar het vliedveld Lod gereden, wanneer er meldingen binnenkwamen over mo gelijke nieuwe aanvallen. Een hoge Japanse functionaris heeft premier Golda Meir van Israël giste ren namens de Japanse regering zijn leedwezen betuigd met de slachtoffers van de schietpartij en haar gevraagd Japan vergiffenis te schenken in ver band met deze wandaad van drie Japanners. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Abba Eban, heeft er gisteren nogmaals op aangedrongen, dat de luchtvaartmaatschappijen Bei roet boycotten om zo de Libanese autoriteiten te dwingen de guerrilla- organisaties in toom te houden, die vanuit Libanon opereren. De leans op een Isrëlische vergeldingsactie op kor te termijn schijnt echter kleiner te zijn geworden. Minister zonder porte feuille Israël Galili, die men als een vertrouweling van mevrouw Meir be schouwt, heeft laten weten dat de doden van de schietpartijen gewroken zullen worden maar niet overhaast. Negen van de zeventien luchtvaart maatschappijen, die op Israël vliegen, hebben inmiddels positief gereageerd op het verzoek van Israël scherpere veiligheidsmaatregelen te nemen, zo als grondige fouillering van de passa giers en nauwkeurige controle van alle bagage en identiteitspapieren. JOHANNESBURG (Reuter) De Rhodesische premier Ian Smith is za terdag naar Zuid-Afrika gevlogen waar hij een rugbywedstrijd heeft bijgewoond en besprekingen voerde met premier John Vorster. De twee leiders van blanke minderheidsrege ringen zullen de situatie bespreken die is ontstaan nu het akkoord tussen Engeland en Rhodesië van de baan is. Smith zal Vorster ongetwijfeld om steun vragen. Van een verslaggever DEN ILAAG De rijksuniversiteit van Rotterdam zal de eerste In ons land zijn die naar iemand vernoemd wordt. Het is de bedoeling dat de universi teit de naam van Erasmus gaat dragen. Binnenkort is een wetsontwerp te verwachten tot vestiging van deze academie in Rotterdam. Een en ander blijkt uit het wetsontwerp dat bij dc Tweede Kamer is inge- dlew' om de wettelijke regeling voor de medische faculteit van Rotterdam le verlengen tot de Erasmus-universitelt is opgericht. Dat zal niet later zijn dan 1 Januari 1973. De verlenging van dc regeling van de medische faculteit is nodig omdat de geldigheidsduur inmiddels is verstreken. De medische faculteit cn dc Eco nomische Hogeschool van Rotterdam zullen in de nieuwe universiteit opgaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1