Schelfhout: géén aanslag op vrijheid onderwijs Boek van de Maand: Tot 2 juli 10.- staffunktionaris afdeling administratie Beroep op partijen in conflict-Peiger bindend advies te aanvaarden Zolang de voorraad strekt (daarna 18-90) taatssecretaris (gegriefd door kritiek) lijft bij plannen voor 'tertium' Felix de Nobel neemt afscheid van Kamerkoor Ontvoering in Venezuela Bakkenist wordt commissaris VMF Statenlid: laat provincie bij Peiger bemiddelen Landmacht kan met bijna 3700 man minder uit H OUW/KWARTET ZATERDAG 3 JUNI 1972 Binnenland/knnst T9/K9 ,eoor Aukje Holtrop IN HAAG 'De betekenis van het bijzonder onderwijs verklein niet in 't minst. Mijn hele levensloop kan, dacht ik, bewijzen dat terzake een stellige overtuiging bezit. En er is geen sprake van it ik tekort zou doen aan de grondwet die vrijheid van onderwijs irandeert. Ik heb gezworen op de grondwet. Ik heb alleen maar vraag gesteld of er naast het bijzonder en het openbaar onderwijs et een derde groep diezelfde vrijheden zou moeten hebben'. Die rde onderwijszuil waarover staatssecretaris mr. C. E. Schelfhout n onderwijs spreekt, is het tertium. Mr. C. E. Schelfhout: ik heb gezworen op de grondwet it is een nieuwe onderwijsvorm die het bijzonder en het openbaar derwijs instaat: een school die geza- ni ;nlijk door burgers en overheid be- erd en bestuurd wordt en tot haar sentiële doelstellingen rekent 'uit- ]ukkelijke zorg te besteden aan de ndsdienstige dimensie in de opvoe- ng\ at de levensloop van mr. Schelfhout treft: voordat hij staatssecretaris 30»rd in het kabinet-Biesheuvel, was onder meer directeur van het traal bureau voor katholiek onder is en algemeen secretaris van de derlandse Katholieke Schoolraad. het ogenblik is het tertium als ■en rechtsfiguur niet mogelijk. De >ndwet heeft het over twee soorten derwijs: openbaar en bijzonder, rnsen die een andere vorm willen, llen hun ideeën juridisch moeten rwezenlijken via het openbaar of t bijzonder onderwijs. En in die uatie wil de staatssecretaris van derwijs verandering brengen. Daar left hij twee redenen voor. Een aktische: er zijn drie aanvragers atjor maar één school. Die ene school 3tekennen aan één van de drie (pro- aiftants, katholiek of openbaar onder- an|js) doet de andere aanvragers te- J. rt. oUridisch i. t tweede reden is een juridische: recht van mensen die een terti- school willen. Als mensen die plu- enorme school willen, moeten daar in de wet mogelijkheden voor Dl1 ds staatssecretaris Schelfhout het ;ium officieel op het tapijt ge- cht heeft, zijn vooral van confessi- (ele zijde de reacties niet mis ge est. Het bijzondere onderwijs vatte plan van Schelfhout op als een Lval op het bijzonder onderwijs en de vrijheid van onderwijs die de -ndwet garandeert. Over sommige beet en van die kritiek voelt Schelf - Jut zich erg gegriefd. 'Ik zou gezegd 'ben dat het bijzonder onderwijs n toekomst meer heeft. Dat heb ik e joit gezegd en dat zou ik zelfs nooit 'ben kunnen zeggen, omdat het iijjn mening volstrekt niet is.' ;t tertium moet mogelijk worden gens de staatssecretaris. 'Als twee :ners moeten samenwerken, dan is een onredelijk offer om te eisen één van de twee zijn identiteit ijsgeeft. Dat probleem speelt in Til- iejrg bijvoorbeeld. De katholieke leer gangen hebben van mijn voorganger Grosheide die net als ik uit het bijzonder onderwijs vandaan kwam, de eis te horen gekregen dat ze als m.o.-opleiding zullen moeten samen werken met twee katholieke én met een rijksinstelling voor wetenschappe lijk onderwijs. Door die eis was de identiteit van het katholieke onder wijs in het geding gekomen. Dat is heel moeilijk. Er moet ooit eens een Brabantse universiteit komen. Maar het is voor mij niet vanzelfsprekend dat dat een katholieke universiteit zal zijn. Het is overigens .net zo min vanzelfsprekend dat het een rijksuni versiteit zal moeten zijn.' In Tilburg is nog geen oplossing ge komen voor dit probleem. Schelfhout heeft bij het jubileum van deze leer gangen (waarvan hij vroeger curator was) voor het eerst het tertium ter sprake gebracht. Maar de kwestie was er dus eigenlijk al eerder. Ook bij scholen Bij scholen speelt het probleem ook: Schelfhout heeft dat ervaren met een mts in Amersfoort, waarvoor drie aan vragen bij het departement binnen kwamen, terwijl maar één school ge sticht zou kunnen worden op grond van het te verwachten aantal leerlin gen. 'De overheid kon niet tot een rechtvaardige oplossing komen en toen zijn de drie aanvragers tot over eenstemming gekomen. De mts zou een bijzondere school worden, waarin de overheid zou participeren. Maar hoewel de plaatselijke protestanten wel wilden samenwerken, heeft hun landelijke organisatie het plan afge wezen en is tegen de beslissing van de staatssecretaris in beroep gegaan.' Wanneer één of twee van de drie aanvragers hun zin krijgen, gaat dat altijd ten koste van de derde aanvra ger. 'En wie van de drie dat nou is, ik vind dat er dan een groot offer gevraagd wordt. Er zijn geen moge lijkheden om aan het probleem te ontkomen, al kan men er voor uitwij ken. Het bijzonder onderwijs kan ge woon een stichting of vereniging op richten en samen kunnen ze dan een aanvraag indienen. Meestal zullen ze dan wel een meerderheid hebben. Maar het is geen goede oplossing omdat'je toch een groep mensen te leurstelt. Daar komt bij dat katholie ken en protestanten elkaar niet mak kelijk vinden.' Voor die mensen die welbewust een samenwerkingsschool willen (en vol gens de staatssecretaris zijn dat er genoeg; bij het openbaar onderwijs wordt al sinds de oorlog over dit soort dingen gepraat: 'De christenen hebben geen oog gehad voor het christelijke element in de openbare school'); moet de wet mogelijkheden scheppen. De huidige wet geeft die mogelijkheden niet en zal dus gewij zigd moeten worden. De vrijheid van onderwijs wordt door zo'n wijziging niet aangetast, maar uitgebreid. Die vrijheid komt er nu ook voor anderen. De samenwerkingsscholen zullen zwa re eisen stellen aan het bijzonder onderwijs. 'Protestanten en katholie ken hebben altijd gestreefd naar on derwijs voor de eigen kring en nog nooit de mogelijkheden van een sa menwerkingsschool onderzocht. Die school zal uit pedagogisch oogpunt heel moeilijk zijn. Wat ontbreekt is een goede analyse van de school van vandaag en de toekomst. Waar zijn we met z'n allen heen op weg? Wat voor eisen met betrekking tot de opvoeding is de toekomst ons aan het stellen? Voor een bewindsman is dat een moeilijk punt.' Crisis 'Het zou ons te denken moeten geven dat we niet gespaard zijn gebleven voor een ingrijpende crisis in het geloofsleven, ondanks het feit dat het bijzonder onderwijs tot nog toe onbe lemmerd heeft kunnen bestaan. De onkerkelijkheid is in de afgelopen tien jaar gestegen van 17 pet tot 23 pet. Ik ontmoet veel bezorgdheid over de vraag, waarom het christendom zijn greep op het leven verliest. Maar een analyse van de mogelijke oorza ken, zeker wat het onderwijs betreft, moet nog gemaakt worden.' 'Het is mijn taak niet een oordeel uit te spreken. Maar op grond van erva ringen in mijn gezin, twijfel ik wel eens aan de homogeen-confessionele school. Ik kan me heel goed voorstel len dat mensen een homogene school willen waar dat kan. Het gemeen schappelijke klimaat is belangrijk en er zijn tienduizenden ernstige mensen die er naar streven het zo perfect mogelijk te doen. Ik betwist niemand het recht op een bijzondere school en ik ga ook uit van het onverkorte behoud van de mogelijkheden die de grondwet nu biedt.' Dat het bijzonder onderwijs zo fel heeft gereageerd op het tertium vindt Schelfhout niet helemaal onbegrijpe lijk. 'De verhardingen in het christe lijk volksdeel zijn periodiek. Dan kan het gevoel van verantwoordelijkheid leiden tot een soort Gideonshouding, zo van: als we 't schip maar behou den, dan desnoods maar zonder de lading. Maar ik heb wel met die mensen te maken die zo reageren. We zullen ernstig moeten studeren over de vraag hoe het nu verder moet. De start is niet erg gunstig geweest.' Gevolgen (ADVERTENTIE) Ter uitbreiding van de staf van onze afdeling administratie zoeken wij kontakt met een administrateur, minstens 30 jaar oud, in het bezit van het diploma MBA en beschikkende over een grondige, veelzijdige administratieve ervaring. De gegadigde voor deze funktie, die als een'"positie" mag worden gezien, dient als algemeen assistent van de leiding van de afdeling te kunnen optreden en gewend te zijn met een grote mate van zelfstandigheid werkzaamheden te verrichten. Kennis van geautomatiseerde administratiesystemen is gewenst. Uw sollicitatie met relevante gegevens, die met diskretie wordt behandeld zien wij gaarne tegemoet op onderstaand adres. Een psychotechnisch onderzoek zal deel uitmaken van de selektieprocedure. VAN DIEN CO - AFD. PERSONEELSZAKEN 4 Fi^EAUSTRMT 2 - AMSTERDAM-O - TEL. 020 - 910111 Va onze kunstredactie AMSTERDAM Na meer dan dertig jaar het Nederlands Kamerkoor, dat hij heeft opgericht, te hebben geleid, gaat Fel lx de Nobel zijn koor verla ten. De Nobel, die vorige maand 65 werd, vond het wenselijk de leiding in han den van een jongere kunstenaar te leggen, met name omdat het meest recente repertoire vokale en andere eisen stelt, die zijns inziens nauwe lijks met de tradities van de koorzang stroken. Vast overtuigd evenwel, dat ook deze werken behoren te worden uitgevoerd, heeft hij er de voorkeur aan gegeven, op dit moment zijn taak te beëindigen en zijn plaats ter be schikking te stellen. Zijn opvolger per 1 september is Hans van den Hombergh (48) die reeds vele functies in de Nederlandse mu ziekwereld heeft vervuld en eerst ver leden jaar nog dirigent werd van het gewestelijk orkest van Zuid-Holland te Delft. Door het optreden als leider van het Nederlands Kamerkoor zal aan de activiteiten van Van der Hom- burgh te Delft een einde komen Het zal wat moeilijk zijn ,het Kamer- Hans van den Hombergh koor van Felix' zoals vrijwel iedereen het ensemble aanduidde, los te zien van de begaafde leider en oprichter, De Nobel. Reeds voor de oorlog, maar vooral daarna is het met even grote toewijding opgetreden in de kleinste Nederlandse dorpjes, zo goed als op de grootste internationale festivals en toernees, waarbij De Nobel vaak mon delinge toelichtingen gaf Hans van den Hombergh heeft geen Felix de Nobel gemakkelijke taak nu hij deze tradi ties moet voortzetten en zich boven dien zal moeten gaan toeleggen op de muziek van wat men noemt de avant- garde. Zijn staat van dienst, zowel op het gebied van de opera, het ballet, het orkest, maar vooral bij de Mu- ziekkring Jacob Obrecht (muziek van de 12e tot 16e eeuw) wijzen op een veelzijdigheid die hem in zijn nieuwe functie van pas zal komen Het afwijzen van het tertium zou wellicht gevolgen kunnen hebben voor de nieuwe kleuter- en basison derwijswet, waarvoor staatssecretaris Grosheide indertijd een voorontwerp maakte. 'Als die wet er is, zal aan de scholen de eis worden gesteld om een 8- of 9-jarig curriculum op te stellen. Wat moeten kleine noodlijdende schooltjes dan doen? Je kunt voorzien dat er dan een aantal concentraties zal moeten komen. Als het bijzondere onderwijs de samenwerkingsschool af wijst, dan krijgt die wet geen kans. Bij de vorige begrotingsbehandeling heb ik gezegd dat wij de integratie van kleuter- en basisonderwijs zullen uitvoeren op drie voorwaarden. Er moet een duidelijke onderwijskundige conceptie zijn, het moet betaalbaar zijn en de wet zal aanvaardbaar moe ten zijn voor schoolbesturen, ouders etc. In het najaar zal ik de termijn moe ten noemen waarop de nieuwe wet er komt. Maar ik zal dan ook moeten zeggen, dat die integratie er niet zal komen als het bijzonder onderwijs de samenwerkingsschool afwijst. Ik kan het standpunt niet betwisten dat het bijzonder onderwijs niet wil samen werken met het openbaar onderwijs, maar het brengt ons wel in moeilijk heden'. 'Redelijke discussie' Het is dus zaak de schrik die in het confessionele kamp is gewekt, terug te brengen tot een redelijke discussie. Staatssecretaris Schelfhout laat zich niet afbrengen van zijn plan. 'Ik ben overtuigd van de juistheid van wat ik heb voorgesteld. Waar ik bang voor ben, dat is dat men een furor in theologicis zal opwekken en het zal doen voorkomen alsof deze staatsse cretaris de vrijheid van onderwijs aantast. En dat is gewoon niet waar.' CARACAS (Reuter, EFE) Een Venezolaanse miljonair, Carlos Do- minguez, is gisteren door een groep gewapende mannen ontvoerd die een losprijs van bijna 3.5 miljoen gulden eisen. Dominguez is eigenaar van de groot ste tinmijnen in Venezuela. Hij werd ontvoerd toen hij met zijn auto van Maracay naar Caracas onderweg was. Een man, die zich lid van de uiterst den. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bij acclamatie is dirs. S. C. Bakkenist in de algemene vergadering van die Verenigde Machi nefabrieken benoemd tot commissaris van het concern. Slechts één aandeel houder stemde tegen. Van de kant van de centrale onderne mingsraad van de VMF zijn, zoals reeds eerder gemeld, bezwaren gere zen tegen het benoemingsvoorste!. De gekozen werknemersleden van de on- dernemiaigsnaad vinden de VNO-voor- ziitter, mede na de recente gebeurte nissen rond de Enka, om psychologi sche redenen, niet aanvaardbaar als UTRECHT De Industriebond NKV vindt een oplossing van het conflict-Peiger van het grootste belang voor de werkgelegenheid. De bond heeft daarom een beroep gedaan op alle partijen om een bin dend advies te aanvaarden en verwijst daarbij naar de suggesties van de heer J. Bosma, die onder meer inhouden dat eerst alle 36 ontslagenen, inclusief de NW-bedrijfscontactman A. Platje weer door Peiger in dienst moet worden genomen. De Christelijke Metaalbedrijfsbond (CMB) vindt het onbegrijpelijk dat die aanideelhou dersvergadering het voorstel van de raad van bestuur heeft aanvaard. De CMB is van me ning dat, hoewel de VMF zegt een goed sociaal beleid voor te staan, zij toch gebruik heeft gemaakt van de huidige mogelijkheden om commissa rissen te benoemen zonder inspraak van de ondernemingsraad. De VMF heeft daarmee blijk gegeven weinig waarde te hechten aan de mogelijkhe den tot inspraak van de o.r., die de nieuwe wetgeving biedt, aldus de CMB. Ook de kaderleden van de christelijke metaalibedrijfsbond hebben in een re solutie met grote bezorgdheid gecon stateerd dat ie standpunten van alle belanghebbenden in het conflict zo zijin verhard, dat een uitweg haast niet meer mogelijk is. Bereidheid zich neer te leggen bij een bindend advies is om die reden volgens de kaderle de., de enige uitweg. Ook de CMB verwijst daarbij naar de belangen van de werkgelegenheid ia Emm en. Volgens een woordvoerder van de CMB betékent de resolutie dat de CMB-leden zich neer zullen leggen bij een eventuele terugkeer van de be- drijfscontactman Platje als dat in het bindend advies zou staan. Aanvanke lijk was er een groot verzet bij deze werknemers tegen de terugkeer van de heer Platje. De Industriebond NKV zegt in een brief aan zijn kaderleden dat de bond zich tot dusver buiten het conflict heeft gehouden, al verleent die bond wel financiële steun aan een van zijn leden, die uit solidariteit met Platje aan de staking deelneemt. Maar als blijkt diat het vermoeden van de In dustriebond NVV dat de houding van de werkgeversorganisatie FME in het conflict inneemt is ingegeven door bezwaren door bezwaren tegen vak bondswerk binnen de onderneming, wil ook de NKV-bond niet achterblij ven. 'Ook voor ons zou het onduld baar zijn als een van onze leden tengevolge van zijn functie in de vakbond moeilijkheden met zijn werk gever zou ondervinden', aldus de NKV-bond. Van een onzer verslaggevers ASSEN/EMMEN Het Drentse sta tenlid J. Oosterhuis (ARP) wil dat de provincie Drente gaat bemiddelen in het conflict bij Peiger N.V. in Em- men. In vragen aan GS stelt hij voor op korte termijn stappen te onderne men. Volgens de heer Oosterhuis is de al twaalf weken durende staking geen zaak waarmee de provincie be moeienis heeft. Er zitten echter aspec ten aan die met de wekgelegenheid te maken hebben. (ADVERTENTIE) Besparing 72 min. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Tot 1976 kan het personeelsbestand bij de land macht door natuurlijk verloop met 3672 organieke functies wor den ingekrompen. Dit is de uitslag van een organisatie onderzoek dat het Amsterdamse ad viesbureau Bakkenist Spits en Co op verzoek van het ministerie heeft inge steld. Zoals staatssecretaris Van Es (defen sie) al eerder heeft meegedeeld, be raadt het departement zich momen teel over dit advies en andere moge lijkheden om te bezuinigen. De voorgestelde inkrimping kan vol gens de deskundigen een besparing van 72 miljoen per jaar opleveren. Het gaat om functies voor 290 officie ren, 605 onderofficieren, 1208 korpo raals en soldaten, van wie circa 60 procent dienstplichtig, en 1569 bur gers. Het onderzoek heeft zich beperkt tot de staven en de territoriale comman do's. Het eerste legerkorps en de op1 dingen zijn buiten eschouwing gelaten. De inkrimping kan geheel door na tuurlijke afvloeiing worden gereali seerd omdat de komende jaren veel personeel dat direct na de oorlog in dienst kwam, de pensioengerechtigde leeftijd bereikt Het adviesbureau heeft voor de organisatie vanaf 1976 een totale schets opgesteld, die echter door het ministerie geheim wordt ge houden. Texel VHdand Terschelling Ameland Schiermonnikoog Het nieuwe Boek van de Maand brengt u naar verscholen plekjes waar u kwetterende vogelkolonies kunt bespieden. Voert u naar stille duinpannen waar de zeldzaamste planten en kruiden floreren. En toont u het leven op en onder de zeespiegel, in één van de rijkste natuur gebieden van ons land: de Wadden. Een stuk natuur waarmee we heel zuinig moeten omspringen, wil het nog behouden blijven. Jaap Kramer en Wim de Bruijn laten daar geen twijfel over bestaan in het Boek van de Maand: „Zwervend over de Wadden". Met 58 foto's (veelal in kleur) en 6 overzichtelijke kaarten. Het is nu te koop.Voor het ronde bedrag van een tientje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9