'Israël zal Lod te zijner tijd wreken' Nixon: Amerika is en blijft machtigste land 'Medicijnman' van Brandt zorgt voor opschudding Grote Vier tekenen vandaa overeenkomst over Berlijn: Senaat in Saigon zet Thieu voet dwa Katholieken in Belfast willen massaal vrede Waarschuwing van minister Galili: Ook in Peru herrie om rk-bisschop Christelijke partijen praatten met CDU-CSUgg TROUW/KWARTET ZATERDAG 3 JUNI 1972 Buitenland Tl [01 TEL AVIV, BEIROET (AP, Reuter, gewroken worden'. 'Wij rullen het niet overhaast doen. niet onevenredig met de morele en politieke maatstaven die wij hanteren en niet in een lichtvaardige haast als gevolg van aandrang door de publieke opinie die om wraak schreeuwt.' Dit heeft de Israëlische minister Israël Galili, een van de nauwste medewer kers van premier Golda Meir, gisteren verklaard. Galili zei een en ander op een bijeenkomst van leden van de commerciële en industriële club in Tel Aviv. Vlce-premier Jigal Allon heeft opge merkt dat de reactie van de Egypti sche premier Aziz Sidky op de aanslag van drie Japanners in Lod, die 26 mensenlevens eiste, even ernstig is als de aanslag zelf. Premier Sidky had verklaard dat de slachting 'de mythe heeft verstoord dat Israël onaantast baar is.' De Israëlische minister van politie Shlomo Hillel heeft tijdens een be zoek aan Bangkok verklaard dat de Arabische landen, die groepen terro risten binnen hun grenzen hebben 'streng gestraft zullen worden.' 'De verantwoordelijkheid ligt niet bij hen. die de misdaad beginnen of bij de mensen die hen hebben gestuurd, maar bij de mensen die de aanval toestonden, organiseerden en finan- cierden', aldus Hillel. Bovenstaande uitspraken van Israëli sche politieke leiders en verklaringen dat Libanon en Egypte voor de aanval in Lod verantwoordelijk worden ge steld, hebben opnieuw voedsel gege ven aan de verwachting dat Israël te zijner tijd een forse vergeldingsactie zal uitvoeren tegen één of meerdere Arabische landen. Ooggetuigen in Beiroet hebben giste ren verklaard dat drie Israëlische vliegtuigen 30 minuten boven delen van zuidelijk Libanon hebben gevlo gen. In dit gebied bevinden zich di verse Palestijnse guerrillakampen. Het Israëlische militaire opperbevel heeft echter tegengesproken dat Israël UPI) De slachtoffers van de aanslag op het vliegveld Lod 'zullen al een aanval heeft uitgevoerd op het zuiden van Libanon. In Libanon zijn drukke voorbereidin gen aan de gang tegen een eventuele Israëlische aanval. De vrees daarvoor is nog versterkt nu uit Tel Aviv door betrouwbare bronnen is gemeld dat de enige overlevende van de drie Japanners, die in Lod een bloedbad aanrichtten, te kennen heeft gegeven dat nog meer Japanners worden opge leid in Libanese guerrillakampen. De Japanner Kozo Okatomo had onder meer verklaard dat hij banger was voor zijn vrienden dan voor de Israë li's. LIBANON De Libanese president Soeleiman Franjieh heeft de aanslag op de lucht haven Lod gisteren veroordeeld. Franjieh zei in een persverklaring: 'Libanon verwerpt alle daden van ge weld. Wij verwerpen de barbaarse zionistische daden uit het verleden. Het is vanzelfsprekend dat wij de aanval op de luchthaven Lod veroor delen waarin onschuldige burgers zijn gedood.' De president heeft voorts meegedeeld dat Libanon stappen heeft onderno men om propaganda-activiteiten van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina te beteugelen. Het Front heeft zich voor de aanslag in Lod verantwoordelijk gesteld. Beiroet wordt door het Front slechts als in formatiecentrum gebruikt, aldus Fran jieh. 'Om te voorkomen dat Israël dit als voorwendsel gebruikt voor agres sieve actie tegen Libanon hebben wij nieuwe maatregelen genomen om te voorkomen dat Libanon het informa tiecentrum van deze organisatie wordt,' zo verklaarde de Libanese pre sident. Franjieh zei niet te kunnen begrijpen waarom Israël Libanon voor de actie in Lod verantwoordelijk stelt. 'Hoe kan men Libanon de schuld geven als Gromiko gaat in Bonn verder onderhandelen ta lij Andrei Gromiko de aanval werd gedaan door buiten landers die naar Israël kwamen in een buitenlands vliegtuig vanuit een buitenlandse hoofdstad?'» zo merkte Franjieh op. PREMIER SALAM Premier Saeb Salam van Libanon heeft gezegd te hopen dat Israël het bloedbad van Lod niet zal gebruiken als voorwendsel voor een aanval op zijn land. Volgens Salam zit er geen 'logica' in de Israëlische verklaring dat Libanon voor de aanslag verant woordelijk is. 'Er is geen bewijs dat de Japanners ooit voet op Libanees gebied hebben gezet', aldus Salem op een persconferentie. Als Israël in staat zou zijn dit te bewijzen 'zijn wij bereid een onderzoek in te stellen', zo vervolgde hij. WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) President Nixon heeft, onmiddellijk na zijn terugkeer in Washing ton, het Amerikaanse volk verzekerd, dat het in Moskou gesloten akkoord over de beperking van de strategische bewapening de veiligheid en de belange n van de VS niet in gevaar brengt. LIMA (EFE) Tientallen priesters en leken van het Pe ruaanse bosdom Puno hebben paus I'aulus een telegram ge zonden met het verzoek de bis schopsbenoeming in te trekken van mgr. Leonardo Rodriquez Ballon die door de paus is aan gewezen tot tijdelijk opvolger van de afgeiette bisschop van Puno. mgr. Julio Gonzalez Ruiz. Het telegram is verzonden toen de nieuwe bisschop had laten weten dat het niet in zijn macht lag de benoeming te wei geren. Mgr. Gonzalez Ruiz is als bis schop geschorst op beschuldi ging van 'ketterij, het bekritise ren van de paus, inmenging in de zaken van een religieuze congregaüe en sexuele obsessie'. HIJ heeft de beschuldiging op alle punten afgewezen. Een na zijn schorsing gevormd comité van 35 priesters en ruim 100 leken heeft de waarnemend bis schop. mgr. Rodriquez Ballon, de toegang ontzegd tot dc ka thedraal en het bisschoppelijk palels. 'Geen macht op aarde is sterker dan de Verenigde Sijaten van Amerika. Geen zal sterker zijn in de toekomst dan de Verenigde staten van Ameri ka'. verklaarde een vermoeide presi dent in een gezamenlijke zitting van het Huis van Afgevaardigden en van de Senaat. 'Ik kan het Congres en het Amerikaanse volk verzekeren, dat de huidige en geplande strategische wa pens van de VS zonder meer voldoen de zijn voor de veiligheid en bescher ming van onze vitale belangen'. De gesloten akkoorden zijn 'in het belang van beide landen', verklaarde Nixon, die op snelle ratificering door het Congres aandrong. Terwijl zijn vrouw, en zijn adviseur Henry Kissin ger toekeken van de galerij, zei de president dat de bereikte akkoorden 'het begin zijn van een proces dat kan leiden tot een duurzame vrede'. De rede van de president bevatte 'geen dramatische nieuwe mededelingen', maar duurde desondanks 27 minuten. Er was geringe belangstelling voor Nixons verslag, 48 van de 100 senato ren en nog geen 200 van de 433 afgevaardigden waren aanwezig. De president had donkere wallen onder de ogen en zijn gezicht glinsterde van de transpiratie, toen hij zijn toe spraak voorlas. Op de terugreis vanuit Warschau met tien vlieguren de langste die hij ooit heeft gemaakt sliep Nixon maar kort en besteedde hij de meeste tijd aan het redigeren van de toespraak. Een onvergetelijk moment was voor Nixon. toen hij de Amerikaanse vlag 'voor miljoenen Russen lange tijd afgeschilderd als symbool van het kwaad' zag wapperen op het Krem lin. Dit zou nog niet zo lang geleden ondenkbaar zijn geweest, zo meende Nixon. Het betekende echter niet dat hij uit Moskou de belofte mee terug bracht van onmiddellijke vrede. 'Maar wel brengen wij met ons mee het begin van een proces dat tot duurza me vrede kan leiden'. De basis was gelegd voor een nieuwe verhouding tusssen de twee machtigste landen ter wereld. De twaalf beginselen van de gemeen schappelijke verklaring van Moskou kunnen volgens hem 'een solide kader verschaffen voor de toekomstige ont wikkeling van de Amerikaans-Russi sche betrekkingen', aldus Nixon. De Russische ideologie bleef echter ge richt tegen bepaalde fundamentele waarden van de Amerikaanse samenle ving. En daarom moest Amerika zijn defensie op een passend niveau hand haven tot er overeenstemming over beperking van de strijdkrachten werd bereikt Ongerustheid Hij trachtte een einde te maken aan ongerustheid in bepaalde kringen, dat het SALT-akkoord over strategische wapens de veiligheid van Amerika in gevaar zouden brengen. Nixon verze kerde dat Amerika het machtigste land ter wereld zou blijven. 'Ik heb drie jaar het strategische evenwicht tot in de kleinste details met mijn voornaamste advisedurs bestudeerd'. Nixon meende dat het SALT-akkoord gezoen moet worden als 'het begin van het einde van het tijdperk dat in 1945 begon'. Tientallen jaren lang was Amerika gewikkeld in een vijandige confrontatie met de twee grote com munistische landen, de Sowjet-Unie en China. Maar nu zijn, in een tijds bestek van slechts vier maanden, 'deze reizen naar Peking en Moskou begon nen ons te bevrijden uit die eindeloze confrontatie'. Er waren stappen ge daan naar beter begrip, wederzijds respect en puntsgewijze regeling van de geschillen. De president moest erkennen, dat Amerika en Rusland in de kwestie Vietnam aan hun standpunten hadden vastgehouden, hoewel dit onderwerp uitvoerig ter sprake was gekomen. De twee landen delen echter wel 'een overweldigend verlangen naar verwe zenlijking van een labieler vrede in de wereld'. Nixon herhaalde dat hij de oorlog wilde beëindigen op een manier, die geen verraad aan Ameri- fca's vrienden betekent. Veel meer wilde d'e president niet over dit on derwerp zeggen. 'Het zou de vredesin spanningen alleen maar schaden, wan neer ik hier alles besprak wat daaro ver gezegd is'. Wat het handelsak koord betreft, dat niet in Moskou gesioten kon worden, verwachtte de president dat het voor het einde van dit jaar wel afgerond kon worden. BERLIJN, BONN (UPI, Reuter, DPA, AP) West-Duitsland en de Sowjet-Unie hebben gisteren op het laatste moment de moei lijkheden uit de weg geruimd, die de ondertekening van het akkoord over Berlijn, dat de vier Grote mogendheden in september vorig jaar hebben gesloten, in de weg stonden. Het akkoord over Berlijn zal nu vandaag om 12 uur in Ber lijn worden ondertekend door de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Rusland, Engeland en Frankrijk. De Bondsrepubliek en de Sowjet-Unie zullen dan ook het niet-aanvalsverdrag dat zij ge sloten hebben uitwisselen. Na afloop van die plechtigheid zal de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko naar Bonn reizen waar hij het komende weekein de besprekingen zal voeren met zijn Westduitse collega Walter Scheel. Scheel heeft daarvoor zijn reis naar Amerika afgezegd. Hij zou zondag bondskanselier Brandt vergezellen, die op de Harvard-universiteit een rede zal houden ter herdenking van het 25 jaar oude Marshall-plan. Er is niet bekend gemaakt wat d moeilijkheden waren tussen Bonn en Moskou maar waarnemers nemen aan, dat de Sowjet-Unie bezwaar heeft ge maakt tegen bepaalde bewoordingen in die Duitse tekst van het niet- aanvalsverdrag. Daarin zou Bonn te zware nadruk hebben gelegd op de bepaling dat het verdrag een toekom stige hereniging van Duitsland niet in de wieg zou staan. Op het laatste moment zou Moskou ingestemd heb ben met een compromisvoorstel. De ondertekening van (het akkoord over Berlijn moet een eind maken aan een bron van spanningen in Cen- traal-Europa. Het is de eerste over eenkomst die de vier bondgenoten uit de tweede wereldoorlog hebben geslo ten over de stad. De NAVO had de ondertekening van het akkoord over Berlijn tot voor waarde gemaakt voor het meewerken aan een Europese veiligheidsconferen tie, waarop Rusland al jaren heeft aangedrongen. In het akkoord wordt ondermeer het verkeer tussen West-Berlijn en de Bondsrepubliek geregeld. Vanaf zater dag 24.00 uur zal de Oostduitse con trole op de toegangswegen naar West- Berlijn versoepelen en de Westberlij- ners zullen Oost-Berlijn mogen bezoe ken. Na de ondertekening zal minister Gromiko in Bonn met de We regeringsautoriteiten bekijken betrekkingen tussen Bonn en verder verbeterd kunnen won Sowjet-Unie wil vooral de e sche betrekkingen met West-D uitbreiden. Pentagon in geldnood SAIGON (AP, Reuter, UPI) De Zuidvietnamese Senaat hee^® teren een voorstel verworpen dat president Ngoejen Van Thie strekkende bevoegdheden zou geven. Met 27 stemmen tegen stemmen voor wees de Senaat een voorstel af, dat de volledige in handen van Thieu zou leggen. Volgens de Zuidvietnamese dent was dit noodzakelijk om effektief te kunnen optreden crisissituatie die was ontstaan door het Noordvietnamese offeni 2N Politieke partijen met tegengestelde belangen werkten samen om het voor stel af te wijzen, dat volgens hen zou betekenen dat Thieu een dictator zou worden en de nationale vergadering haar bevoegdheden zou verliezen. Door de uitspraak van de Senaat wordt het voorstel terug verwezen naar het Huis van afgevaardigden dat er eerder zijn goedkeuring over had uitgesproken. Er is nu in het Huis een meerderheid van tweederde van de 159 steramen nodig wil het wets voorstel opnieuw in de Senaat in behandeling worden genomen. Amerikaanse Phantom- jachtbommen werpers hebben donderdag aanvallen uitgevoerd op een electriciteitscentra- le in de buurt van Hanoi en een spoorbrug opgeblazen op het traject naar China. De aanvallen werden uit gevoerd met bommen, die met laser stralen en televisie-camera's op hun doel werden gericht, aldus heeft het Amerikaanse opperbevel gisteren be kend gemaakt. De aanval op de reusachtige Bac- centrale bij Hanoi was de eerste sinds de hervatting van de bombardemen ten op Noord-Vietnam op 6 april. V] Verder naar het noorden in Vietnam hebben Amerikaanse toms een spoorbrug verwoest rivier Song Hoa op het midd het spoorwegtraject tussen H; China. Radio-Hanoi heeft omgeroepen!^ afgelopen dagen zeven Amer d vliegtuigen boven Noord-Vietn; neergeschoten. Drie ervan donderdag zijn neergehaald. Het Amerikaanse ministerie fensie raakt door zijn geld h de bekostiging van de vloot- blokkade van Noord-Vietnam, d 't aanvallen op dat land en militaire operaties in Zuidoo.rd heeft gezegd, dat minister j Laird de kwestie waarschijnlL*- gende week in de Congresconu aan de orde zal stellen. Al enige tijd wordt er rekeni gehouden dat het Pentagon aa ,t gen zal gaan vragen voor de be van 1972-1973. De schattinge het te vragen bedrag lopen uit* drie tot vijftien miljard guldei[j| et rdi i n c it i dei mij erd sen ,;uu :l sc: ig*. dei Applaus In totaal werd Nixons rede ongeveer twaalf keer onderbroken door harte lijk applaus en hij kreeg een staande ovatie toen hij de kamer verliet De luidste bijval kwam, toen hij beloofde dat de VS streefden naar een eervol einde van de oorlog in Vietnam, dat "niet de eer van de VS zou besmeu ren'. De -senatoren Edmind Muskie, William Fulbright en Mike Mansfield hielden echter demonstratief hun han den waar ze waren. Degenen, die vrezen dat het SALT-akkoord Ameri- ka's militaire machtspositie onder graaft. (o.a. Henry Jackson en James Buckley) zeiden na afloop nog steeds hun bedenkingen te koesteren. BELFAST (AFP, AP, Reuter, UPI) Tot grote woede van de 'provisionele' vleugel van de IRA is gisteren bekendgeworden dat 40.000 inwoners van rooms-katho- lieke wijken in Belfast een petitie hebben getekend waarin staking van het geweld wordt gevraagd en een vreedzame oplossing voor de moeilijkheden wordt geëist. De IRA-provisionals hebben de geldig heid van de petitie bestreden. Volgens leiders van de 'provisionals' zijn vele handtekeningen vals en zouden moe ders en vaders die ondertekend had den ook de namen van hun kinderen op het verzoekschrift hebben ge plaatst. Leiders van de vredesactie in Belfast en Londonderry hadden de inzame ling van handtekeningen georgani seerd. Volgens hen betekent het ver zamelde aantal van 40.000 handteke- ningn dat 80 tot 90 procent van de volwassen rooms-katholieken in de r.k.-wijken van Belfast voor vrede en stopzetting van geweld is. In London derry zou een soortgelijke petitie al door 4000 mensen zijn ondertekend. De actie is de voortzetting van de vredescampagne van rooms-katholieke huisvrouwen in Belfast en London derry. Eerder al heeft de IRA zich tegen deze actie gekeerd. Onder pres sie van de vredesbeweging heeft de officiële vleugel van de IRA reeds een bestand afgekondigd. Maar de militan te IRA-provisionals hebben verklaard met de strijd door te gaan. De uitslag van de zogenaamde stemming heeft geen enkele waarde, aldus een woord voerder van de 'provisionals'. 'Het geweld zal dan ook niet ophouden,' zo vervolgde hij. De verklaring kwam kort nadat twee Britse soldaten om het leven kwamen bij een mijnontploffing in de buurt van dc grens tussen Ulster en de Ierse Republiek. BONN (DPA Een delegaitlor KVP. CHU en ARP heeft gistte Bonn overlegd met ventegemftai sn van de christeflijkie pairtdjenjs) bondsrepubliek, CDU en CSU. |rt. De Nederlandse delegatie, die leading stond van de vice-voUTI van de ARP prof. mr. P. H. mans, bestond uit de drie parf t zitters en d e d rie f ractievoortf 1 Vlan WestduitSe zijde werd ls£ gesprek deelgenomen door de dagvoorzitter Kai-Uwe von Ha4^ algemeen secretaris van de CDn- rad Kraske en de vice-voorzitf^s de CSU Franz Heubl. Onderwerpen van gesprek problemen van de christelijke cratische partijen in Europa, lf.es' derlinge samenwerking en d;t 1 politik'. tki .a tób ut WASHINGTON (EFE, Reuter) panners die op Porto Rico worden inderhaast geëvacuetabi verband met dreigementen na slag van drie Japanners op de o it jn sche luchthaven Lod. Dit h< bbt gouverneur van het eiland Lui jr meegedeeld. 19 van de 26 sla cl t van Lod waren Portoricanen, dlge een bedevaart naar Israël wa rtn reisd. t t Schiller zoekt steun van oppositie door Jaap den Boef Met de verdragen met Rusland en Polen in veilige haven is de posi tie van de Westduitse kanselier Willy Brandt bij het ontbreken van een meerderheid in de Bonds dag een wankele geworden, omdat hij de oppositie nu niet meer on der druk kan zetten. Vervroegde verkiezingen, die uitkomst kunnen brengen, zijn vrijwel uitgesloten. Tenzij Brandt het risico wil ne men dat hij door een nieuwe con structieve motie van wantrouwen van de oppositie ten val wordt ge bracht. Deze mogelijkheid bestaat. Zij kan echter wel eens geringer blijken te zijn dan in regerings kringen wordt aangenomen. Ook de sociaal-democraten en libera len lijken er echter de voorkeur aan te geven, tot de herfst te wachten in de hoop dat de om standigheden dan voor de rege ringspartijen het gunstigst zijn. De kans dat de christen-democraten op korte termijn nog met een wan- trouwensvotum op de proppen zullen komen (of Rainer Candidus Barzel nu kanseliers-kandidaat is of niet) blijft uiteraard bestaan. Of zij aanvaard zou worden valt op basis van de nu bekende gegevens te betwijfelen hoezeer Franz Josef Strauss ook zou willen verhinderen, dat kanselier Brandt nieuwe prestigewinst zal boe ken tijdens de Olympische Spelen in MUnchen. Want die worden voor Strauss als voorzitter van de CSU (de Beierse zusterpartij van de grotere CDU) op 'eigen terrein' gehouden. Plannen Er waren aanwijzingen dat de sociaal democratisch/liberale coalitie al plan nen had uitgedacht om zonder kleerscheuren door de zomermaanden heen te komen. De grote moeilijkheid is nl. dat de begroting nog altijd niet is aanvaard. Minister voor de Bonds- kanselarij Horst Ehmke. een sociaal democraat die bekwaam is in het smeden van komplotten. wordt een plan toegeschreven, waarvan de uit werking de christen-democraten in een positie moet brengen, waarin zij goedkeuring van de begroting met goed fatsoen niet kunnen verhinde- Ehmke had de gang van zaken met de 'Ostvertrttge' als uitgangspunt geko zen. Hij wilde volgens de 'Spiegel' daarbij gebruik maken van de stem men der in meerderheid regeringsge trouwe Berlijnse afgevaardigden in de Bondsdag en via een stemming over de procedure proberen, de begroting direct door te sturen naar de desbe treffende commissie ofschoon die met de behandeling er van reeds lang gereed is. In die commissie zou de oppositie worden uitgedaagd, aan te geven hoe zij de begroting veranderd wilde zien. Op die wijze zou zij zo meende Ehmke tot samenwerking worden gedwongen. Hij rekende er op de kwestie tot na de zomervakantie slepend te kunnen houden en ver wachtte in de herfst een compromis oplossing. Wilde de oppositie niet mee doen, dan zou zij niets tegen de regering kunnen ondernemen, omdat zij evenmin over een meerderheid in de Bondsdag kan beschikken. Intussen zou vooral door opgevoerde activiteiten op het terrein van de buitenlandse politiek de positie van de regering verstevigd moeten wor den. De NAVO-conferentie in Bonn was al de eerste prestigewinst na aanvaarding van de 'Ostvertrage'. Vandaag wordt het viermogendheden- akkoord over Berlijn definitief be krachtigd. De Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Gromiko komt naar Bonn om een bezoek van premier Aleksej Kosygin voor te berei den. En kanselier Brandt vliegt zelf naar de Verenigde Staten om met Moskou-bezoeker Richard Nixon te praten. Verder zullen met grote voortvarend heid onderhandelingen worden voor bereid en gevoerd met de andere Oosteuropese landen, ook met Tsje- choslowakije dat bij monde van partij leider Gustav Husak heeft laten we ten, nu bereid te zijn tot besprekin gen met Bonn. Als klap op de vuur pijl zijn er dan nog de Olympische Spelen in München, die één brok reclame zijn voor Brandt, zijn minis ter van buitenlandse zaken, de libera le vice-kanselier Walter Scheel en an dere ministers. Het plan van Ehmke leek veelbelovend, ook al zou het niet uitlopen op vervroegde verkiezingen. Verrassing De in beide regeringspartijen omstre den 'superminister' Karl Schiller, de sociaal-democratische minister van economische zaken en financiën, dreigt echter roet in het coalitie-eten te gooien. Hij kwam vorige week met een verrassende manoeuvre, die een streep dreigde te halen door het zorg vuldig uitgewerkte plan van Ehmke. Schiller stelde versoberingsplannen voor ten bedrage van 2.5 miljard mark, die de regeringspartijen in moeilijkheden kunnen brengen bij eventuele verkiezingen, omdat zij in strijd zijn met de in 1969 gedane verkiezingsbeloften. Ehmke ziet dit gevaar en is om die reden een verklaard tegenstander van Schillers beleid. Hij weet zich ge steund door enkele belangrijke partij genoten in het kabinet, zoals Helmut Schmidt (defensie) en Georg Leber (Verkeer). Ook liberale ministers be horen niet tot de bewonderaars van de hooggeleerde minister, die aan het hoofd van een super-ministerie staat Deze verdedigt zijn versoberingsplan nen op conjuncturele gronden. De economische ontwikkeling ziet er naar zijn mening de laatste tijd zo gunstig uit, dat van de staat geen nieuwe impulsen voor de economische onti wikkeling mogen uitgaan. Met zijn plan dat vorige week als een bom insloeg in het kabinet van Barzels mislukte greep naar d< de begroting als 'grun< beschreef en de oppositie van ii hysterie beschuldigde* jsi Tussenweg De tekenaar van de Frankfurter Rundschau laat kanselier Willy Brandt op de vraag of Schiller nog gehandhaafd kan worden, ant woorden: 'Ik heb zojuist een besluit genomen, Karl'. Brandt, probeert Schiller eensdeels de oppositie de ./ind uit de zeilen te nemen. Die kan slechts beweren dat de plannen niet drastisch genoeg zijn, maar niet volhouden dat de regering een verkeerde koers vaart. Dit neemt evenwel niet weg dat de SPD bij eventueel vervroegde verkiezingen in oktober of daaromtrent bekend zou staan als de partij van de versobering, die bovendien haar beloften tegenover de kleine man door middel van belas ting-hervormingen niet waar kon ma ken. Schiller lijkt waarschijnlijk niet onmiddellijk maar op wat langere ter mijn opnieuw zijn zin te krijgen van kanselier Brandt, die al geruime tijd blind vaart op de oapaciteiten van zijn 'superstar'. Toen Ehmke zich bot weg tegen de voorstellen van Schiller verzette, verliet deze geërgerd een bij eenkomst van de ministerraad met de opmerking: 'Dan moet de kanselier zijn minister voor de Bondskanselarij maar minister van financiën maken'* Strauss, die de flmanciële expert van de christen-democraten is, hield al rekening met het aftreden van zijn rivaal: 'Dit is het einde van de medi cijnman', orakelde hij. Ehmke wilde het falen van Schiller verhullen door te proberen de chris ten-democraten verantwoordelijk te stellen voor het uitblijven van een begroting, waarmee de plannen van de regeringspartijen uitgevoerd kon den worden. Schiller denkt echter van de impasse tussen beide kampen ge bruik te kunnen maken om orde op zaken te stellen en een beleid op langer termijn (tot 1976) te kunnen nastreven. Hij neemt het risico op de koop toe dat de oppositie hem ver wijt, op vroeger met verve verdedigde plannen te zijn teruggekomen en daarmee zijn ongelijk te hebben toe gegeven. Strauss heeft Schiller steeds voorge houden dat de begroting uit stabili- teits-overwegingen niet te verdedign was. Schiller komt nu met soortgelij ke argumenten om zijn voorstellen in het kabinet er door te krijgen. Zijn grote 'fout' is geweest dat hij de zaak volkomen onverwacht op de regerings tafel deponeerde. Hij wilde niet af wachten wat in de comissic uit de bus zou komen en probeerde de eer aan zichzelf te honden. Zijn tegen standers in de coalitie hebben echter nog niet vergeten, hoe de minister na Schiller heeft gespeculeerd dat hem ook nu niet zou laten Een definitieve beslissing is n genoen, aar uit het overleg laatste dagen is wel duidelijk den, dat het kabinet naar een weg zoekt die het Schillder n zal maken, zijn voorstellen parlement aanvaard te krijge gaat om een bezuiniging van i jard, die gezocht moet wore defensie (800 miljoen mark), 440 miljoen, wetenschap 320 i landbouw 200 miljoen, ontwik hulp 180 miljoen en nog wat k posten. Voorts bestaat de m heid, dat de directe belasting hoogd zullen worden, omdat komende jaren enorme dekking ten zijn voorzien. Voor 1973 i een gat van 6,8 miljard. In de opzienbarende koersw van Schiller ziet Strauss het n de einde van de coalitie. Hij dat nu ook alle achtergronden financiële crisis geopenbaard worden en stelt 'begrensde pai taire samenwerking' van deze ring afhankelijk. Het regeren begroting die de goedkeuring 1 parlement heeft, noemde Stn strijd met de grondwet. Veel nend voegde hij er aan toe: 'In kan en mag men niet zonder ment regeren', daarmee herir aan de donkere periode in de politieke geschiedenis, welke ging aan de 'legale' opkom Adolf Hitler. De zorgen van Strauss zijn wa barig. Want de Westduitse gi staat wel degelijk toe dat t gelden voor lopende zaken uitgetrokken, zolang de Bc geen meerderheid heeft opg voor de nieuwe begroting. E Schiller betreft: de grondwet hem een soort vetorecht in gegeven dat hem mogelijk maa niet tot het doen van uitga laten dwingen, die hij niet k antwoorden. Kanselier Brand hem alleen maar ontslaan, ma mand gelooft dat dit zal gebeui 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8