'Dit land tilt zwaar aan alles, ook aan mij' dichtbij noverleg Radio Portugal jaar geëist voor piai op bankloper Toon Hermans is veranderd estant steekt Jtieman met mes Plaat expositie «oL éÊÊÈi helmen boerderijen andbladen maandbladenmaandblad Nog eens 'de drie van Breda' Toekomst Boekowski Buit Stichting 1 UW/KWAKTtl ZAIhKuAG 3 jUiil iv/2 IfiimtModuu ouuuFUiiiar l.»K« j iimioiitaar z- clijk onder de druk van de aan- je ministers-conferentie over de Uj teit van het thans hopeloos ver- iv i Rijnwater is Frankrijk deze 1 bereid gevonden de zoutlozingen e Elzasser kalimijnen in de Rijn le helft te verminderen. ie betekent een belangrijke Franse e< ssie wanneer men bedenkt dat 01 fde Frankrijk het overleg van de "Ifverstaten over dezelfde kwestie jaar muurvast liet lopen zodat 5 r naar uitzag dat alleen op een ersconferentie het verlossende s 1 zou kunnen worden gesproken. ■land heeft daarom ook het initia- y enomen voor een dergelijke con- 01 ie. l9; iu bereikte resultaat werpt een D licht op het functioneren van de ationale Rijncommissie een er lijk overlegorgaan van de Rijnoe- ten. De afgelopen twintig jaar j de commissie dienst gedaan als il eliswaar gezellig praatcollege van trokken ambtenaren, over welks seaten beslist niet naar huis ge wen behoeft te worden. de kritieke toestand van de Rijn 5kjaar daden eiste, moest dit colle ct laten afweten; zeer tot ongerief ins land dat kennelijk het zoute vater dan maar voor lief moest jp i. Alleen het vooruitzicht van een ,(0 ersconferentie, zo is nu wel ge- I, vermocht dit college nieuw -2 in te blazen. Frankrijk haalde r Q voornamelijk omdat het op ministersconferentie een goed fi- e (vU slaan en niet op hoog niveau el osdoener aan de kaak gesteld wil ar n. ,i, it blijkt opnieuw, dat het beheer i Rijn geen vrijblijvende aangele- sr d mag zijn, waarmee iedere Rijn- p taat naar believen kan doen en wat goed is in zijn ogen. Er is *izeggen voor de stelling dat de elf een soort autonomie toekomt vi t in zelfstandige nationale stukjes delen is en daarom ook een auto- '0 beheer vereist. wat het ene land met 'zijn* Rijn heeft consequenties voor het an- ind. Een internationaal beheersli- eiwaaraan de landen hun be- ïeden met betrekking tot de Rijn )e agen, lijkt ook nu nog de meest is vezen oplossing, s daarom wat vreemd dat de landse minister Drees voorkeur p{ ijken voor overleg met de landen ii< lerlijk dus bilaterale regelin- eVer de Rijn nastreeft Zijn argu- dat een internationaal beheers- >hm politiek met haalbaar zou zijn. Kpzet van Drees betekent niet "idat er telkens weer een geweldi- :httoer moet worden uitgehaald de afzonderlijke overeenkom en twee landen moeten elke jweer afgestemd zijn op al die eif bilaterale regelingen) maar ook vrijblijvende karakter van het Igebruikelijke overleg wordt ge teerd. Telkens als het overleg vast te lopen, zou dan weer een srsconferentie moeten worden ■even en dat betekent iedere ►nieuw uitstel van beslissingen, Vfiuwelijks uitstel gedogen. ADVERTENTIE jster vanaf 1 juni 1972 naar i uitzendingen van speciale programma's voor a-land in de Nederlandse programma's worden uitge- den op 31,02 meterband i 0 kHz van 23.0023.30 uur. ii SLBURG De officier van Ris bij de rechtbank heeft tegen overvallers van een bankloper k< aar gevangenisstraf geëist Het ere 34-jarige P. B. M. uit Middel- !l sn de 28-jarige fotograaf M. G. Utrecht 'ee mannen overvielen op 21 ;n ri een 56-jarige bankloper van iemene Bank Nederland NV uit iburg, die een tas geld met 5 gulden naar een andere bank overbrengen zonder dat er be- veiligheidsmaatregelen waren ten. De overval mislukte omdat Riders de bankloper te hulp door Leo Kleyn AMSTERDAM Toon Hermans is de oude niet meer. Tenminste dat vindt hij zelf. Tien maanden is hij er tussenuit geweest en in die periode heeft hij naar eigen zeggen 'een hele verandering onder gaan.' Achteraf is hij alleen maar blij met die inzinking van vorig jaar. De nieuwe Toon, gelooft hij, is beter dan de <pde ooit geweest is. In elk geval is hij weer volop bezig. Het interieur van zijn kamer op de zesde verdieping van het Amsterdam se Hilton-hotel beantwoordt aan de beschrijvingen die een paar jaar terug ook al werden gegeven. Op en om de piano liggen met kloeke letters be schreven bloknootvellen; drank en etenswaren bevinden zich onder hand bereik. Toon repeteert met zijn! pianist Henk Westrus. De meester ziet er uitstekend uit en maakt een ontspannen indruk. We treffen hem enkele uren voordat Ajax beslag zal leggen op de Europa-cup en dat vooruitzicht ('Ajax wint met 3-0') stemt hem kennelijk opgewekt. Hoe wel er op zijn kamer een televisie toestel staat, zal hij de wedstrijd vol gen bij een vriend in Amsterdam die het duel in kleur op het scherm krijgt. Omdat er van repteren niets meer zal komen, kondigt Henk Westrus aan dat hij maar naar huis gaat, maar op verzoek van Toon blijft hij nog even. De uitnodiging van Toon om ook iets in het midden te brengen, slaat hij af. De pianist volgt het gesprek als toehoorder, over de piano geieund of rondjes trappend op de hometrainer die deel uitmaakt van het instrumen tarium van de kleinkunstenaar. Humbug langspeelplaat zijn gezet. De plaat ligt binnenkort in de winkel. 'Liedjes voor jou', heeft Toon ze genoemd. Op de hoes, die hij laat zien, schrijft hij ter toelichting: voor je meisje, je vrouw je man, je kinderen'. In diezelfde toelichting wordt de plaat als 'nou es iets anders' aange- prezen. 'Het zijn beschouwende lied jes', zegt de zanger, 'er valt niets te lachen. Het zijn gewoon mijn gedach ten, die ik nou eens zeggen wou'. Met nadruk wijst hij erop dat de schijf zonder publiek is gemaakt en dat hij i slechts door één pianist, Henk We- strs.u wordt begeleid. 'Er zit geen j enkele commerciële kant aan'. Gisteravond heeft hij in de schouw burg van zijn woonplaats Maastricht de liedjes live ten gehore gebracht. Hij deed dat ten behoeve van een tehuis voor gehandicapte kinderen in Maastricht. Voor het eerst sinds tien maanden stond hij weer op de plan ken. De verandering die zich aan Toon Hermans heeft voltrokken, is overi gens niet zo ingrijpend geweest dat hij voortaan slechts als zanger zal op treden. Zijn bewonderaars mogen ook een nieuwe one-man-show tegemoet zien. Dat zal, verwacht Toon, half of eind september worden. Er komt een orkest van maar liefst acht man aan gevoerd door Henk Westrus, aan te pas. Het onderhoud met Toon Hermans verloopt uiterst ongedwongen, on danks het wat ontmoedigende begin. 'Ik heb niks te vertellen', kondigt de gastheer monter aan. Als het aan hem lag, zouden vraaggesprekken met hem ook achterwege blijven. Al dat ge vraagd, hoe het ermee gaat, wat hij ervan vindt, komt hem lichtelijk lach wekkend voor. Het is, legt hij uit, zijn taak om grappig te zijn, en daar hoeft verder niets achter gezocht te worden. Mis prijzend spreekt hij over de 'humbug van de dagbladen': "De werkelijk be langrijke mensen komen niet aan bod. Ik ben gewoon iemand die 's avonds van acht tot elf wat fratsen maakt Maar ja, dit land tilt zwaar aan alles, ook aan mij'. Desondanks, en ondanks zijn slechte ervaringen met interviewers ('als ik dan wat zeg, schrijven ze dingen die ik nooit zo gezegd heb'), wil hij wel vertellen hoe hij het nu maakt 'De grote levenslijn is natuurlijk niet ver anderd', zegt hij, 'maar de dingen hebben een andere kleur gekregen, het is wat dieper geworden allemaal'. Beetje overwerkt Het was, vond hij, hoog tijd eens een poosje niet op te treden. Hij was 'een beetje overwerkt'; er had zich 'een prop van een paar jaren' gevormd, en die moest er eindelijk eens uit Een serie voorstellingen in het Rotterdam se Luxor-theater beroofde hem van de laatste krachten die hij toen nog had. 'Ik moest daar elf weken optreden en alle voorstellingen waren bij het be gin al uitverkocht. Ik kreeg toen een schrikreactie. Het is toch een hele verschrikkelijke last om daar elke avond weer te moeten zijn, elke avond dat toneel weer op te moeten, voor zo'n zaal van 1200 mensen, die zoveel van je verwachten. Ik heb me daar doorheen moeten knokken, door die elf weken'. Na dat Rotterdamse avontuur werd Toon Hermans geveld door een lon gontsteking, die hem drie, vier maan den aan het ziekbed kluisterde. Daar na kwam hij er geestelijk en lichame lijk langzamerhand weer een beetje bovenop. 'Het was', zegt hij, 'een soort meditatietijd, en ik geloof wel dat ik die goed besteed heb. Ja, ik heb er veel aan gehad. Ten eerste ben ik weer gezond van lijf en leden en in de tweede plaats is mijn geest tot rust gekomen'. Blijmaker Beestachtig tu HTEN Een 31-jarige glazen- uit Drachten heeft na een 3e voor een verkeersovertre- h^P het politiebureau in Drachten litiemam met een mes drie toegebracht. Een ervan ver- jeffcte een 15 centimeter diepe azenwasser weigerde medewer- geven aan een verkeerscontro- ging er met zijn auto vandoor. |bknhouding bleek dat hij enigs- iader invloed van sterke drank r4! rde. Hoofdagent A. Mulder die °y ip het bureau vroeg zijn eigen en af te geven om in een cel bij nen van zijn roes, kreeg kort de drie messteken toegediend. Behalve diepere gedachten heeft Ne derlands grootste showman aan zijn gedwongen rustkuur ook een groot aantal bruikbare teksten overgehou den. Toen het weer een beetje ging, is hij 'beestachtig gaan schrijven'. Tot die onmenselijke produktie beho ren 22 liedjes, die onlangs op een Voor de mensen, die De Wedstrijd Van Het Jaar niet gezien mochten hebben (en die zullen er heus nog wel) en voor diegenen, die maar niet genoeg van Ajax kunnen krijgen, is er één troost. CNR uit Leiden is op het voor hen gelukkige en voor de maatschappij financieel voordelige idee gekomen om een elpee op de markt te brengen met daarop hoogte punten uit het radioverslag van de Europacupfinale Ajax - Inter Milaan. Direct na het einde van de wedstrijd wist CNR voor 3500 piek beslag teleg- gen op de bandopname van het NOS- radioverslag en bracht deze spoorslag naar Leiden om daar nog 's nachts een montage van de hoogtepunten van de finale te maken. In Haarlem werd daarna de plaat in allerijl ge perst, zodanog gistermiddag de eerste exemplaren in Amsterdam te krijgen waen. Op de éne kant staat het wedstrijdver slag met als reporters Dick van Rijn, WimHoogendoorn en Chris van Leeu wen en op de andere kant Ajax-fan 'nummero imo' Willi Alberti, die ou de en nieuwe Ajax-liedjes zingt, zoals 'We gaan naar Londen' en 'Kovacs'. waarin onder meer de passage voor komt: 'Wie is toch die kleine toven aar?' maar dat dat zal inmiddels iede reen wel duidelijk zijn. WÊtk Toon Hermans: gewoon iemand die fratsen maakt van acht tot elf wat een tijd niet heeft gewerkt, zal dat ook wel hebben. Die verlangt er ook weer naar om achter z'n kar te lopen en die kratten neer te zetten, nee, dozen, het zijn dozen tegenwoordig. Ach, het is niets bijzonders*. Magie Om die show mag ook best weer gelachen worden. Toon Hermans mag dan tijdens zijn retraite nieuwe kleu ren hebben ontwaard, hij blijft zich beschouwen als een 'blijmaker*. Pra-> tend over politiek cabaret (waaraan Toon zich niet schuldig maakt: "Wat ik doe, is geen cabaret en ik bemoei me niet met politiek'), zegt hij: 'Een van de meest onderschatte menselijke emoties is het lachen'. Er zijn kniesoren, het is bekend, die Toon Hermans wat al te blij vinden, met z'n bloecnenn, z'n vlinders, z'n ballonnetjes. De duizendkunstenaar begrijpt die criticasters niet. 'Ik ben', zegt hij licht geprikkeld, 'niet zo blij en zo opgewekt, dat begint zo langza merhand een mythe te worden'. Hij verwijst naar het televisiepro gramma van morgenavond waarin hoogtepunten ('Leg néér die bal') uit de shows van de afgelopen jaren zul len worden uitgezonden. In gezelschap van een aantal vrienden heeft hij dat programma al mogen bekijken. 'Ik heb dat nou zelf nog eens gezien', zegt hij, 'maar in die twee-en-eenhalf uur komt misschien één vlinder voor. Ja, kijk eens, ik hou nou eenmaal van bloemen. Dat is mijn motief. Die schilder ik ook. Daar zing ik over. Een ander zal misschien over varkens zingen, of over Vietnam'. Als hij even later in verband met het komende voetbalfestijn wordt opgebeld door iemand van de radio, zegt hij grijnzend over dat programma van morgenavond: 'Ja, dat wordt lachen geblazen dat geloof ik wel. Het klinkt misschien gek, maar ik heb om mezelf heel stom zitten te lachen'. En als hij de hoorn weer heeft neergelegd: 'Ik zou ze nu wel anders doen, die grap pen. Hoe? Ja, heel anders'. Over zijn 'grappen en grollen', zoals hij ze noemt, kan Toon Hermans nauwelijks iets concreets zeggen. 'In die grappenmakerij zit een geheim waar je nooit achter komt Je weet nooit wat 't wordt Soms zit je hele maal in de roos. Het is een soort getover, ja. Ik kan het niet verklaren. Ik vind ook: als je het gaat berede- nen, wordt 't zo steriel'. Wel weet hij dat alle nummers die groot succes hadden, op het toneel zijn geboren. 'Ik ben eens een keer een Russische herder gaan spelen. Dat was helemaal niet ingestudeerd. Ik weet nog niet hoe ik erop gekomen ben. Maar ik stond wel plotseling een half uur lang Russisch te praten. Wat is dat? Ja, je maakt een sfeer, dan ga je iets uitbouwen. Het is een brok theater'. Heeft tovenaar Hermans dat theater gemist, de afgelopen tien maanden? 'Ach ja, toch wel', zegt hij wat aarze lend. 'Mensen geven warmte. Je krijgt toch een soort heimwee naar het publiek. Maar ach, een melkboer die Aan het slot van het gesprek doet Toon Hermans de vergelijking tussen een theaterman en een melkboer toch weer teniet. 'Theatermensen worden oud', zegt hij peinzend. 'Hoe komt dat? Ik geloof dat het komt door de kracht van de ogen die op hen gericht zijn. Het is een bron van kijken, van lachen, van plezier, waarmee je je voedt, waardoor je dus iets extra's krijgt. Ik heb wel eens gehoord dat ze in oerwouden iemand die ziek is op de grond leggen en er dan allemaal omheen gaan staan. Doordat iedereen intens naar die zieke kijkt, wordt hij weer beter. Dat is de magie van de cirkel. In een circus is dat nog iets sterker voelbaar. Dat is werkelijk rond'. Hij zou wel eens wilden nagaan of die kan worden bevestigd, mogen name- hypothese klopt. 'Soms', zegt hij, 'vóél lijk niet meer meerijden op motor of ik de ogen op m'n vel'. scooter. Afgelopen donderdag is de verorde ning vankraeht geworden dat alle mo tor- en scooterrijders een valhelm moeten dragen. Iedereen, die dus na die datum op een tweewielig motor voertuig reed zonder helm, was straf baar, want de verordening geldt ook voor duo en zijspanpassagiers. Heeft de politie de eerste bekeuringen nu a uitgereikt? Het ziet er niet naar uit. De politie lijkt eerst een soort 'in loopperiode' te willen aanhouden. De politie in de grote steden heeft trou wens verklaard dat het grootste deel van de motor- en scooterrijders al zo verstandig is geweest een valhelm aan te schaffen. Het grootste probleem zullen volgens de politie de mensen gaanworden, die af en toee ens mee mogen rijden op een motor of scoo ter. Dit laatst egeldt ook voor kinde ren. Kinderen, die te klein zijn om een valhelm te drgen of kinderen bij wie de helm niet op de juiste wijze Twee maandbladen, "Streven' en Tira de', gaan in op de alweer uit de dagelijkse actualiteit verdwenen dis cussie over 'de drie van Breda'. 'Tira de* doet dat een beetje verontschul digend en vrijblijvend (de redactie heeft niet de bedoeling alsnog in Tirade een discussie op gang te bren gen') en kennelijk meer om aardig te zijn tegen de vaste medewerker J. II. W. Veenstra. 'Streven daarentegen doet het heel bewust en met een uit nodiging aan deskundige lezers als ju risten en sociologen om nog een ver volg ook te leveren op de bijdrage van dr. J. L. J. Lumeij over 'De Drie van Breda en de Geestelijke Volksgezond heid'. De psychiater Lumeij (directeur van de Utrechtse Stichting voor Geestelij ke Volksgezondheid) blijkt de bij de discussie gevolgde redeneringen van de juristen nog wel te kunnen volgen, ook waar zij het onderling niet eens zajm; noemt hun argumentatie in ieder geval 'zuiver, dat wil zeggen helder in de premissen, hélder in de gevolgtrek kingen en helder in het aangeven van het punt waar verschil van gevoelen mogelijk is'. Voor Lumeij echter werd de door de psychiaters Bastiaans en Musaph ge bruikte argumentaie tegen vrijlating (een argumentatie, ontleend aan de geestelijke gezondheid van de slacht offers) veel minder zuiver. 'De vraag rijst namelijk of Bastiaans en Musaph gesproken hebben primair vanuit do deskundigheid waarvoor zij bekend staan of primair vanuit hun verbon denheid met de slachtoffers. Lumeij constateert dat wij nu, na de discussie, nog niets weten van de geestelijke gezondheid van de slach toffers na een eventuele vrijlating. Er zijn aankondigingen geweest van zelf moorden door slachtoffers. Een ernsti ge zaak Lumeij geeft het toe, maar ook: 'Het is altijd beschouwd als goe de praxis in de psychiatrie om ener zijds de zelf moordreiging serieus te nemen, anderzijds te voorkomen dat de omgeving hierdoor getiranniseerd wordt. Niemand zal Jantje adviseren met Marietje te trouwen, omdat Ma- rietje gezegd heeft, dat ze anders in het water zal springen. Daarmee is noch de geestelijke gezondheid van Jantje, noch die van Marietje gebaat Indien er iets schadelijk is voor de geestelijke gezondheid, dat wil zeggen voor gezonde intermenselijke relaties, dan is het de tirannie van de zelf- moorddreiging*. Voor wie dit harde taal vindt; Lumeij voegt er aantoe: 'Ik spreek nu als deskundige' om als het ware nog eens te onderstrepen wat hij nu precies kwalijk neemt in het spreken van zijn collega's Bastiaans en Musaph. (ADVERTENTIE) Omdat ze smakelijk blijven, smeuïg en gezond zijn. Omdat ze zich buiten net zo goed houden als thuis.Daarom willen we allemaal een krentenbollenmaaLTerecht. Denk eraan als u de bakker ziet. Verder in bet mei-nummer van 'Stre ven' o.a. een uitvoerige analyse van Bomans' roman 'Erik', en een be schouwing van de Zwitserse jezuïet Robert Hotz, één van de Oost-Europa specialisten van de Vaticaanse radio over 'Boekowski en de positie in Sowjet-Rusland'. Boekowski is wegens zijn kritische houding tegenover de Sowjet-autoriteiten opgesloten in een psychiatrische inrichting, heeft dat de buitenwereld kenbaar kunnen maken, is toen 'gewoon' veroordeeld en heeft zo handelend een protestbeweging over de hele wereld aan de gang ge bracht Hotz is daar niet zo gelukkig mee. 'Zonder het persoonlijk getuigenis te willen kleineren, ligt er toch een probleem in de manier waarop hij geprotesteerd heeft. Hij heeft na melijk zonder het te willen ook de tegenstanders van de Sowjet Unie, die het helemaal niet om de rechten van de mens maar alleen om politieke doeleinden te doen is, een wapen in de hand gegeven. Als het geval Boe kowski niet tevens voor anti-commu nistische propaganda te gebruiken was geweest dan zouden velen er zich niet zo voor hebben ingespannen'. Hotz verwijst ter adstructie van zijn stelling naar het vergelijkbare lot van tien monnikken uit het Potsjajew- klooster, die tien jaar geleden precies zo'n behandeling ondergingen, maar nauwelijks publiciteit in het westen kregen 'want hun lijden was net zo gemakkelijk in politieke munt om te zetten'. J. H. W. Veenstra zoekt in 'Tirade" het spoor terug in zijn eigen ervarin gen in een jappenkamp en de komst van Hirohito naar Nederland om over 'de drie van Breda' te kunnen schrij ven: 'De meeste slachtoffers van de Minister De Koster wil op korte ter mijn onderzoeken of de expositie over het leven in Nederland gedurende jaren 1940-1945 'niet voor niets' een permanent karakter kan krijgen. Hij heeft dit gezegd toen de expositie die sinds oktober 1970 op twintig plaatsen in ons land te zien is geweest, in Den Haag gesloten werd. De tentoonstel ling, destijds door de vorige minister Den Toom geopend, heeft meer dan 200.000 bezoekers getrokken. Hoewel zij steeds op militaire terreinen was opgesteld, is zij steeds voor burgers toegankelijk geweest Zestig pet. van de bezoekers kwam uit de burgerij, vooral veel schoolkinderen. Onder de bezoekers van de wedstrijd AJex-Inter hebben zich ook lieden bevonden, die zich niet door de gang bare voethalroes hebben laten aantas ten. ZIJ waren daar met andere oog merken: het rollen van portemonnaies en portefeuilles, e schamele omhul sels van hun bult» werden achteloos weggegooid en later door wélheerlijke lieden aan de politie overhandigd. Een rechercheur laat hier zien wat er zoal Ingeleverd werd. Misschien wil den de daders wel de zwarte markt prijs van een toegangskaartje 'terug verdienen'. Het aantal boerderijen in ons land, dat Simeis de tweede wereldoorlog werd gesloopt, is onrustbarend, staat in het jaarverslag van de Stichting Historische Boerderij-onderzoek. De schaalvergroting die nu in de land bouw op gang begint te komen, zal het slopimgsproces nog verhaasten. Niet mimdler dan 20 pet. van de boer derijen, waarvan de 'bij het Neder lands Openluchtmuseum te Arnhem ondergebracht stichting opmetingen bezit, is nu al gesloopt. Dit percenta ge zal steeds hoger worden. Tenslotte zal er een ogenblik aanbraken waarop men voor de bestudering van de oude Nederlandse boerderij im hoofdzaak afhankelijk zal zijn van opmetingen, omdat de boerderijen voor het meren deel zullen zijn verdwenen', staat in het jaarverslag. kampbeulen en oorlogsmisdadigers hebben zich destijds alleen staande kunnen houden door de figuratie van voorstelbare en situeerbare vijanden en voor zover ze overlevenden zijn is dit tot op de dag van vandaag nog altijd het gevaL Ook de Drie zijn met die functie bekleed en belast En omdat ze de enigen zijn die nog verkeren binnen het bereik dat voor de slachtoffers beleefbaar mag worden genoemd, is het langzamerhand tege lijk een plaatsvervangende functie ge worden. Het is een onvermijdelijk heid, waar geen reclasseringsrapport, ethisch betoog of Christelijke preek iets aan kan afdoen'. Premier Biesheubei wil niet meer staan op de lijst van het comité van aanbeveling van de Nederlandse Stich- tingHudextro-Fonds. Dit heeft hij in een telegram de voorzitter-directeur van deze stichting, de heer P. Thijs uit Terheijden laten weten. Het Hiu- dextro-fonds houdt zich bezig met het verlenen van hulp aan langdurig zie ken en gehandicapten en op zich heeft Biesheuvel daar geen bezwaar tegen. Het fonds of beter gezegd de heer Thijs is in opspraak gekomen, omdat hij nog steedis geen verant woording heeft afgelegd van wat er tot dusver met de geldien is gebeurd, die donateurs de afgelopen tweeëneen half jaar hebben gegeven. Zelfs de gemeenteraad van Terheijden heeft zich er onlangs mee bezig ge houden en nogal wat beschuldigingen aan het adres van de heer Thijs geuit, maar deze wijzen ze allemaal veront waardigd van de hand en gaat door met werven van donateurs voor zijn fonds. Behalve premies Biesheuvel beeft ook jonkvrouw De Van der Schueren zich van de stichting gedistantieerd, maar zij overweegt ook gerechtelijke stap pen te ondernemen. De jonkvrouw heeft namelijk nogal wat geld in de stichting gestopt en wil daar nu wel eens iets van terugaien. Volgens de heer Thijs is het gewoon een misver stand zij krijgt het geld echt wel terug, al zal het even duren. De EO heeft van de redactie van Spreekbuis, het blad voor omroepme dewerkers de 'Gouden Bandenwipper gekregen, een nogal ludieke onder scheiding, die te beurt valt aan perso nen of zaken, die zich op de een of andere manier (zowel positief als ne gatief) in de omroep hebben onder scheiden. De jury zegt dat de 'Gouden Banden wipper' aan de EO is gegeven als blijk van medeleven en collegiali teit na de vele spannende weken, die deze omroep achter de rug heeft Vorig jaar ging de Bandenwipper naar de Fred Haché-show. LOWIETJE In 'Hollands Maandblad' gaat P. Bor- dewijk naar aanleiding van het rap port van de Club van Rome eens na hoe nog geen zes jaar geleden ons de meest optimistische toekomstverwach tingen van uit Amerika werden over geseind; hoe de door W. L. Brugsma en andere D'66-ers toen in Nederland gepousseerde J. J. Servan-Schreiber op grond van die prognoses nieuwe investeringen bepleitte en bijdragen aan het openbaar vervoer rondom Pa rijs 'subsidies aan het verleden' noem de, hoe Fred. L. Polak ons een toe komst zonder arbeid schetste zodat deze brave DS'70-voorzitter in zeke re zin de profeet van de Damslapers genoemd kan worden' en hoe nu een man als prof. Van de Grinte wordt aangevallen omdat hij wat berekein- gen van het MIT-rapport heeft nage daan en zodoende de onrust bij do mensen over de beperktheid van de natuurlijke hulpbronnen zou wegne men. Een aardig nummer, dit april-nummer van H. M. mede door de tekeningen Peter Vos en het bijzondere proza van William D. Kuik die zich in ons nationale koloniala verleden verdiept. Twee maandbladen 'De Gids* in zijn 135e jaargang en het maandblad voor Evangelie en Cultuur "Wending' (jaar gang 27) houden bii het begin van de nieuwe jaargang het hart vast over de eigen bestaanskansen. "De Gids' doet er wat aan in de vorm van een inleg- kaartje voor nieuwe abonees; 'We ding' door aan de hand van een kritische brief van een lezer door prof. Sperna Weiland de eigen positie en de veranderingen van het blad te bespreken. 'Het vroegere Wending had een wat grotere euforie; de wereld leek in die tijd overzichtelijker en de verantwoor delijkheid van de christenen was ge makkelijker te definiëren en met een vastere hand te beschrijven. Maar welke verschillen er ook mogen zijn, zij hebben de fundamentele continuï teit van Wending met het eigen verle den naar onze mening niest op'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7