Hoogmade wordt zichzelf zit Er drie muziek in D kerkorgels l Uit de BOLLENSTREEK Intrede ds. Langenbach Voorschoten krijgt politiek café Deelnemersrecord Zoeterwoudse rijwieltochten? Avondvierdaagse Voorschoten Penterburg wil in oude Meuterschocl mummuMiMM 't is sterft... MODEHUIS MELMAN Gouden bloem f,:*!"v.:w Tweede Kamer in juli 1973 klaar Raad Rijnsburg TKOl kVk \RTKT ZATERDXG 3 Jl M 1972 Itetfio V, Zilveren Molen Toer. FINALE DINSDAG. 6 JUNI. 8 UUR NAM. Quick Boys Zwart Wit '28 terrein Boshuizerkade Verkoop uitsluitend vanaf 7.15 uur aan Boshutzerkade DEN HAAG De Stichting 'Pro Organo' heeft het initiatief genomen tot een serie concerten op de prachti ge orgels van de Lutherse Kerk, de Grote- of St. Jacobskerk en de Kloos terkerk. Beurtelings zullen de concer ten op in totaal 17 zaterdagavonden worden gegeven. Daartoe is een sche ma voor de resterende maanden van dit jaar samengesteld. Liefhebbers van concerten op het ge restaureerde Batz-orgel in de Luther se Kerk, het nieuwe Metzler-orgel in de Grote- of St. Jacobskerk en het reeds jaren in gebruik zijnde Marcus- sen-orgel in de Kloosterkerk doen er goed aan de volgende data in hun agenda te noteren: Lutherse Kerk: 3 en 24 juni. 15 juli. 5 en 26 augustus, 28 oktober. Kloosterkerk: 10 juni, 22 juli. 12 au gustus, 16 september, 18 november. ADVERTENTIE LEIDEN De nieuwe studenten- predikant, ds. H. Langenbach, cfie de vacature van ds. Eek hof gaat vervul len hoopt zondag 18 Juni zijn intrede te doen in dc studeniten-gemeente. Drs. Bouhuys, is zijn bevestiger. Deze drenst vindt in de Hooglandsekerk plaats om 11.45 uur. VOORSCHOTEN Voorschoten krijgt een politiek café. De besturen van de ARP. CHU. D'«6. KVP. PvdA en VVD hebben besloten een dergelij ke gelegenheid te openen. Het café biedt de mogelijkheid, éénmaal per maand, in en gezellige en informele sfeer van gedachten te wisselen over de aktuele politieke problemen. De toegang is niet beperkt tot de leden van de politieke partijen. Er is een dagelijks bestuur gevormd, waar in alle partijen verenigd zijn. Het café zal waarschijnlijk gevestigd worden in De Gouden Leeuw. NIEUWKOOP Leden van Caro- luskring1, die zich ten doel stellen de kunst uit de museumsfeer te halen, zal van 7 tot en met 26 augustus een expositie houden. Er zullen 25 tot 30 kunstwerken op het terrein rond de toren en op het gazon van het bejaar denhuis 'Aar en Amstel' worden ge plaatst. Aan de gemeenteraad wondt gevraagd hiervoor 1200 beschikbaar te stellen. fADVERTENTIEf SASSENHEIM Het Chr. Harmonie korps 'Crescendo" zal op dinsdag 6 juni om 8 uur in de Geref. kerk aan de Julianalaan een concert geven. Het programma bevat werken van Tie- mersma. Walton O'Donmell, Meindert Boekei, Julius Röntgen. A. den Arend. T. Bidgod, Glenn Osser en Harold L. Waïthers. Bij dit concert dat onder leiding staat van de heer .1. van Ossenbruggen, zal ook een octet optreden uit de leden en een blok fluit groep. KATWUK De wethouders C. van der Plas, H. Haasnoot en J. van Dijk houden lm de komende week geen spreekuur. VOORHOUT zaterdag 3 juni wordt de jaarlijkse uitgaansdag voor 65-jari- gen en ouderen gehouden. LISSE Met ingang van 1 juni is door het bestuur van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Bol lenstreek tot maatschappelijk werker te Lisse benoemd de heer A. W. H. Muilink. Hij houdt spreekuur van maandag tot "rijdag van 9-10 uur 's morgens, Bondstraat 11. LISSE Het wil in de Poelpolder goed vlotten met de bouw van het kerkelijke centrum voor de wijkge- meentc Lisse-Oost van de Herv Ge meente. Zonder tegenslag hoopt men begin september het centrum in ge bruik te nemen. TER AAR Het bestuur en de leden van de afdeling van Het Wit-Gele Kruis hebben twee zilveren jubilaris sen gehuldigd, die vijf-en-twintig jaar in het bestuur hebben gediend: de heren C. Hoogervorst en A. Heems kerk. Zij kregen van alle kanten dank woorden en gechenken. De heer Hoogervorst heeft tevens afscheid ge nomen. Voor al zijn werk kreeg hij onlangs een koninklijke onderschei ding. De heer H. Kolman is de nieu we voorzitter van Het Wit-Gele Kruis en mevrouw Borst-van Berkel is de nieuwe penningmeesteresse. KATWIJK De wethouders C. van der Plas. H. Haasnoot en J. van Dijk houden in de week van 5 tot en met 9 juni geen spreekuur. KATWIJK De eerstvolgende open bare vergadering van de gemeentelij ke commissie voor jeugd- en sportza ken wordt gehouden op donderdag 22 juni. 1930 uur. De agenda vermeldt o.m verlenging huurovereenkomst met de v.v. Quick Boys inzake het gemeentelijk sport park Nieuw-Zuid; bespreking bezol digd jeugdfunctionaris. ZOETERWOUDE De deelnemers lijsten van de Zoeterwoudse Rijwiel- tochten, zondag voor de 21e keer. bevatten donderdag reeds 850 fietslus- tigen. 'n Aantal dat nog nimmer drie dagen van tevoren werd bereikt. Het lijkt dus zeer wel mogelijk dat het rekord van vorig jaar bij het vierde lustrum met 1011 deelnemers wordt gebroken. De grote toeloop baart de organisato ren wel enige zorg maar met enige improvisatie zal het wel lukken. Dat houdt overigens wel in dat de paren met korte tussenpozen vertrekken. Overigens begint het fietsfestijn reeds morgen wanneer verre deelnemers een sterrit naar Zoeterwoude kunnen rijden. Zij moeten zich afmelden in het Don Boscohuis. Onder de inschrijvers zijn ook de drie mensen die bij alle tot nu toe gehou den tochten slechts één keer verstek moesten laten gaan, n.l. G. Belt, Jac. Vreeswijk en J. van Gent. VOORSCHOTEN In Voorschoten organiseert de wandelsportvereniging S.V.L.V. weer een avondvierdaagse van 13 t.m. 16 Juni. Het parcours gaat door de mooiste gedeelten van Voor schoten en omgeving met o.a. het bos Van Duivenvoorde en de Horsten. De startplaats is het Cultureel Centrum, Pr. Marijkelaan 4. Deelneming is opengesteld voor indivuduele wande laars. verenigingen en groepen De afstanden zijn t.m. 16 jaar 4x 10 km; boven 16 jaar 4x 15 km. De starttijd is iedere avond om 18.30 uur. Inschrijfadressen zijn: mevrouw M. Knijnenburg, Rembrandtlaan 93; mej. v. d. Burg. Pr Marijkelaan 2 en R. Brussee. Vlietzicht 51 VALKENBURG Het bestuur van Pcuterburg heeft zich tot B. en W. van Valkenburg gewend met een schrijven van de volgende inhoud: Zoals bekend zijn wij in november 1971 gestart met de peuterspeelplaats j 'Peuterburg' in het B.B.-lokaal. Nu de bouw van de nieuwe kleuterschool een aanvang heeft genomen zal in de I nabije toekomst een nieuwe bestem- 1 ming moeten worden gegeven aan de oude kleuterschool. Wij willen er bij u op aandringen dat 'Peuterburg' in aanmerking zou komen voor huur van één der lokalen. Wij menen dat .Peu terburg' dé afgelopen maanden haar bestaansrecht ten volle heeft bewezen. Daarbij komt dat ze tot op heden financieel onafhankelijk is'. Peuterburg heeft ook nog andere mo gelijkheden onderzocht om het ruim teprobleem op te lossen, bijv. de zaal van de hervormde kerk. Maar dat bleek bij nader inzien niet haalbaar te zijn. In de afgelopen maanden heeft men de bijdrage van de ouders moeten verhogen, en wel van 1,op 2. per ochtend. Dit heeft in het begin ff, wel tot daling van het aantal peuters geleid, maar nu is men bijna weer op het oude peil, n.l. 18 a 20 peuters. Een vaste leidster behoort tot de grote wensen.. LEIMUIDEN Onder het motto 'Sa men sterk voor de iegen kerk' wordt de komende dagen in Leimuiden een bliksemactie gehouden om het exploi tatietekort van de r.k. parochie 22.000) te dekken. De parochianen is gevraagd bedragen van 25 tot 100 (dit afhankelijk van hun inko men) af te staan. Bovendien hoopt men dat inwonende kinderen onder de zestien jaar minstens een tientje geven. Leimuiden volgt hiermee niet het systeem van de algemene kerkbijdrage dat op 1 januari van dit jaar in dit bisdom is ingegaan. In een schrijven aan de parochianen deelt het kerkbe stuur mede dat men na rijp beraad besloten heeft niet ten volle mee te gaan met de door het bisdom gestelde regels. Het gevolg hiervan is wel dat de Leimuidense katholieken belan grijk minder hoeven bij te dragen dan de katholieken in plaatsen waar wel de richtlijnen van het bisdom gevolgd werden. De algemene kerkbij drage bedraagt namelijk anderhalf procent van het netoo jaarinkomen. DEN HAAG De nieuwbouw ten behoeve van de Tweede Kamer der Staten Generaal komt in juli volgend jaar klaar. Aan het Binnenhof 5 en 6 zijn drie verdiepingen van het nieuwe pand verrezen. Aan de zolderetage is uitvoerder G. B. van Hoek uit Delft op dit moment bezig. Met de nieuwbouw, waarin kantoorruimten zullen worden ondergebracht, werd in september 1971 begonnen. In het oude gesloopte pand was een aantal afdelingen van de Rijksge bouwendienst ondergebracht, die in een gebouw aan de President Kennedylaan onderdak hebben gekregen. Het is Hollandia ondergoed: sterker, dus voordeliger. Puur katoen. Zit prettig. Fris wit. Blijft in model. Makkelijk te wassen ook. Ondergoed van Hollandia. Daar zit u goed mee. ondergoed starherdus voordeliger o.a. verkrijgbaar bij: Hoofdstraat 244 Sassenheim. Concerten in samenwerkingsverband HOOGMADE Hoogmade is bezig zichzelf te worden. Sinds kort e^enüjk. Een jaar of wat. Voordien was er altijd een zwaarwegend element dat dicterend optrad. Eerst Cornelis Spronck. Een welgesteld burger die anno 1500 zijn geld belegde in Hoogmade. Voor tachtigduizend gulden maakte hij er een heerlijkheid van. Ter exploitatie. Omdat Cornelis geen nazaten had stopte hij zijn vermogen in een stichting, die hij liet besturen door twee ambachtsheren. Tot op de dag van vandaag bestaat die con structie nog. Alleen n et meer zo duidelijk. Het heerlijkheicl-zijn openbaart zich nog slechts in het feit dat de stichting de gelijkwaardige tegenpool is van de gemeente waar het gaat om grondbezit. mensen. Hij pleitte herhaaldelijk voor maatregelen die Hoogmade werkelijk leefbaar zouden maken. Verlinden noemt hem: 'Opmerkelijk sociaal'. Op de gesignaleerde behoefte aan on derling contact (Verlinden: 'Men wil de naast de voetbal, de handbal en de harmonie nog iets anders') werd door- febordunrd. Op verschillende gebie- on. De politieke partij Gemeentebe langen claimde slim de goodwill van de praatbijeenkomst en maakte bij de gemeenteraadsverkiezingen een specta culaire sprong van een naar *ier ze tels. Op andere terreinen werd ge zocht naar de oorzaak van de culture le achterstand die er was in Hoogma de. Die was niet zo moeilijk te vin den. De belangstelling voor het onderwijs in het uiterst traag gegroeide Hoog made (in de laatste eeuw nam het dorp met slechts honderd gezinnen toe) was minimaal geweest. De inmid dels opgerichte werkgroep 'structurele onderwijsproblemen' (waarin onder meer het MOB en de Schooladvies- Intussen had ook een andere instantie vaste greep gekregen op het dagelijk se leven in Hoogmade, de clerus. Pas acht jaar geleden veranderde dat. Met de komst van de huidige pastoor kwam er wat meer speelruimte. Trou wens toch een belangrijke tijd, dat verlichte midden van de jaren zestig. Niet alleen liet de kerk de teugels een beetje vieren, ook de gaandeweg binnengedruppelde import begon be tekenis te krijgen, 'n kritiek moment in de recente geschiedenis van Hoog made. Van veel plaatsen van verge lijkbare grootte trouwens. Wat ge beurt er als een besloten gemeen schap ineens met nieuwe denkbeelden van binnenuit geconfronteerd wordt? Hoe reageert de plaatselijke overheid op het ontstaan van een nieuwe orde? Aan de hand van een gesprek met een van de mensen die een rol spelen In de opmerkelijke ontwikkeling van Hoogmade. de heer Ver linden, zoch ten wij naar het antwoord op die vragen. Als keerpunt wordt beschouwd de dag in januari van het jaar 1969 waarop, eigenlijk een beetje op de bonnefooi, een bijeenkomst werd belegd In Huize Van der Ploeg. Het was de bedoeling dat bij die gelegenheid mensen uit Hoogmade over Hoogmade zouden gaan praten. Alleen al getalsmatig werd het een doorslaand succes. Er waren ruim tweehonderd mensen aan wezig. Men was op een behoefte gesto ten. Verlinden: 'Dat merkten we toen, Ja. Dc mensen vonden het werkelijk leuk met elkaar te praten over dingen waar ze gezamenlijk belang bij had den. Dat was nieuw. Er had zich hier bijna geen verenigingsleven ontwik keld. Want hoe ging dat? Als een pastoor er niets in zag om noem maar eens wat. een verkennerij op te rich ten. dan kwam er geen verkennerij'. BARON Een ander aardig detail van die ver gadering in 1969 was de aanwezigheid van baron Wittert van Hoogland, een van de ambachtsheren van Hoogmade. De baron viel in de smaak bij de dienst uit Leiden zitting hadden) zag haar vermoeden nog slechts bevestigd door de uitslag van de 'Leidse toets' waarbij de school uit Hoogmade slecht uit de bus kwam. Meer aandacht voor het onderwijs was derhalve het devies. Gelukkig was men met de plannen voor een eersto vereiste daarvoor een goed school gebouw al vergevorderd. Momen teel is men wat dat betreft van alle zorgen verlost. Deze zomer wordt het nieuwe scholencomplex kosten daarvan anderhalf miljoen gulden opgeleverd. ACHTERSTAND Naar aanleiding van de conclusies van de werkgroep die zich met de onder wijsproblemen bezig hield verenigden enige andere burgers zich overigens Ln een groep die voor daadwerkelijk inhalen van de culturele achterstand moest zorgen: de werkgroep Cultureel Centrum. Een wat weidse naam voor een gymnastiekgebouwtje dat men met steun van de charitas (een lening van twee ton) wil gaan bouwen naast Huize Van der Ploeg. Het gevolg van deze activiteiten was dat de bestaande bestemmingplannen ontwricht werden. Daar kwam nog bij dat de architect die de school ontwor pen had een energiek man was, die ook aan de omgeving van hét school gebouw knutselde. Zijn filosofietjes sloegen aan bij de opgang gekomen Hoogmadenaren, die erin slaagden TER AAR Het komt niet zo 11 voor dat iemands naam ook zijn];6 zen uitdrukt, maar bij de heef1 Goudblom is dat wel het geval)® konden we opmerken uit de toei0' ken in het dorpshuis. Daar was derdagmiddag een groot aantal n 1 werkers van de provinciale water bijeen om de heer Godsblom te h gen die een kwart eeuw in dienst de provincie was, en naar zijn e' woorden met veel plezier. Hij h niet van veel woorden, zo vertelde hoofd van de dienst de heer Le D die de leiding van de receptie ha< 'r Teekens trok zich daar weinig aan en gaf met zeer veel waarde de enveloppe met inhoud aan de laris. De heer Groene veld vang personeelsvereniging De Schakel 1* een projectiescherm aan. Van de lega's buiten het district die ook deze ambtenaar te maken hel schonk de heer Le Main een verr ker. ,J De heer Goudsblom is techi hoofdambtenaar A bij de provim waterstaat en vooral werkzaam in m district Gouwe-Aarkanaal. Het oc »l houd van alle vaarwegen behoortfo zijn taak. ai een wijziging van het bestemmings- Slan te bewerkstelligen. Men wil in oogmade een knus centrum creëren. Een weg in noord-zuid richting langs (alweer) Huize Van der Ploeg werd daartoe bestemd tot wandelpad (Ver linden: 'Het klinkt gek, maar je kunt hier, op wat we toch wel het platteland mogen noemen, niet onge stoord wandelen'), terwijl er boven dien mogelijkheden kwamen voor de aanleg van een handbalveld. Intussen worden er door de inwoners van Hoogmade echter alweer andere plannen gemaakt. Geïnspireerd door een aantal Delftse studenten wordt daaraan gewerkt door een werkgroep (jazeker) 'Dorpscentrum Hoogmade'. Men is nog niet tevreden met de mogelijkheden die het toekomstige handbalveld biedt (onder meer het houden van een kermis, ruimte voor de harmonie om te spelen). Op basis van het project dat de TH Delft van Hoogmade gaat maken wil men gaan denken aan het autovrij maken van het centrum In casu de Kerkstraat. Dat gaat tot de mogelijkheden beho ren als de provinciale weg van Lei derdorp naar Alphen functioneert. Het restant van het verkeer zou men kunnen verwerken via een weg om het dorp heen. De middenstanders hebben echter al laten weten niet erg geporteerd te zijn voor het idee dat de Kerkstraat wandelstraat wordt. Verlinden: 'Dat is door de mensen van de TH al weerlegd doordat zij aan die eventuele wandelstraat aan leg plaatsen voor de boten op de Does willen maken, waardoor de koop kracht enorm toeneemt. De kans dat er op een nog heel andere wijze aan het uiterlijk van Hoogmade gewerkt gaat worden is overigens niet denk beeldig. Binnenkort komt een maquet te naar Hoogmade, die op het ogen blik in Delft gemaakt wordt. Het is de bedoeling dat de bevolking zich daarover gaat buigen en al, schuivende met blokjes de ideale opzet vindt'. Hoe energiek er echter ook gewerkt wordt aan de ontplooiing van Hoog made, een antwoord op de vraag of het dorp op zichzelf kan bestaan wordt daarmee niet gegeven. Want nog steeds stelt de overheid zich op het standpunt dat een minimum voor bestaanbaarheid een inwonersaantal van 3500 is. En volgens de plannen wordt Hoogmade niet groter dan 2400 inwoners (nu zijn dat er 1200). Er rijst twijfel in Hoogmade. De heer Verlinden: 'Inderdaad, wij vragen ons echt af of we een beroep op de pot in Den Haag mogen doen'. Misschien dat de filosoof die de ko mende winter een spreekbeurt zal houden in Hoogmade uitsluitsel kan geven. VOORSCHOTEN De culturele com missie houdt op donderdag 15 juni om 20 uur in het Culturele Centrum een openbare hearing. Alle verenigin gen. instellingen, groepen of ander szins, die zich bewegen op het terrein van het vormings- en ontwikkelings werk worden uitgenodigd. Uitgangspunt is een toelichting over de achtergrond van het gemeentelijke cultuurbeleid in het bijzonder ten aanzien van het vormings- en ontwik kelingswerk door mr. T. C. Esse!aar. wethouder van culturele /aken. waar na wensen ei moee'ijkheden van het p uit aticf in het kader van d t be'e'd besproken worden. Alle in'ri: i :i ei opgave voor deelne ming aan de hearing kunnen verkre gen wc dei t p het gemeentehuis, te lefoon 2141 t'»estel 08. Grote- of St. Jacobskerk: 17 jun juli, 29 juli, 19 augustus, 7 oktoba 9 december. |zf De serie orgelconcerten in samen, kingsverband begint zaterdagavor juni met een orgelconcert in den therse Kerk door dr. Willem Mil Op 10 juni speelt Gerard Akkerd ln de Kloosterkerk m.m.v. Jgjk Walta, viool; 17 juni speelt Bart I ter in de Grote Kerk, en op 24 1 in de Lutherse Kerk de organist bert Thompson. Voor de overige orgelconcerten en het programma nog worden vatej steld. De aanvang is steeds om lin uur. ld RIJNSBURG Tijdens de gisterai gehouden gemeenteraadsvergad* kwam de grondverkoop in Frede oord ter sprake. Mevrouw A male prijs gehandhaafd zien. Zij er op, dat de gronden er onec,r misch liggen. Centralisering var grond is te adviseren. De hee£° Kralt (CHU) wilde een afremi^ van de grondaankopen. Hij vond 01 dat er te snel wordt gebouwd. ,p Burgemeester B. II. Koomans zeir(: het college kontakt heeft opgenoze met de schoolbesturen. De raad k een nota toegezegd over het bou leid in Frederiksoord. Raadslid C. Kralt (ARP) vroeg on tuinders in Frederiksoord tijdig :e van op de hoogte waren gesteldbi verband met eventuele verplaats van hun bedrijven, hetgeen werdjn gezegd. si Gesproken werd ook over het besöii mingsplan bedrijfsterreinen. De T. Kralt vroeg of bij vestiging bedrijven voldoende aandacht u besteed aan het milieu-aspect. O; vraag hoeveel bedrijven hebben schreven werd meegedeeld dat d elf zijn. Raadslid H. Leeuwen (CHU) verwachtte nog enkele aanjai dingen van handelaren. De kle ;t kavel is 500 vierkante meter en zou bijvoorbeeld geschikt zijn het bouwen van een eigen koelcel overige raadsvoorstellen werden ei, der veel commentaar aangenomen -

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4