Fe weinig arbeidskrachten /oor Tsjechische industrie Irak zet laden van olie in Banais en Tripoli stop Geringe toeneming Elsevier-omzet viel toch niet tegen Vertrouwen bij VMF in de toekomst PEC zwijgt ^an Irak en over stappen Syrië roduktiviteit stijgt sneller dan lonen speelgoed behaalde lagere winst Syrië gaat eveneens tot nationalisatie van IPC Veel kleine verlies v. Gelder in le halfjaar Opiniebladen moeten verschraling van informatie opvangen 'Tweerichtings verkeer' Friese kustrederijen werken samen Amerikaanse goederenmarkten Ills New York goed prijshoudend )W JONES INDEX Ned. fondsen in New York si iil DL W KW MCi'K I J« -.1 1972 Fiuiiiioiëii economie 12!» K2» por P. van Lakerveld INO Begrippen als investeringen, krapte op de arbeidsmarkt, ïcurrentie. winst en de verhouding lonen-produktiviteit hebben or velen een kapitalistische klank en lijken samen te hangen met stelsel van de ondernemingsgewijze produktie. Ten onrechte. Wie iele malen vertegenwoordigers van de Tsjechoslowaakse industrie imoet heeft, komt tot de ontdekking, dat deze fenomenen in een mmunistisch land een even belangrijke rol spelen als bij ons, al is dan in het kader van de planeconomie. I duidelijk voorbeeld van een ook Tsjechoslowakije voorkomend be is 'krapte op de arbeidsmarkt', laatste tien jaar hebben een mil- mensen de gemechaniseerde lbouw de rug toegekeerd, maar is er in de industrie een gebrek arbeidskrachten, nneer de arbeidersstroom van bouw naar industrie de komende tn opdroogt zal het gebrek zich duidelijker manifesteren en mede om zal de industrie meer zijn lucht moeten nemen tot automati- ïg en andere arbeidsbesparende ssteringen. Die kosten uiteraard geld, maar toch zien de Tsjechen, het om uitbreiding van de capaci- gaat, in het gebrek aan arbeids- ihten een groter probleem dan in financiën. regio mag in Tsjechoslowakije de mi ivai die BRNO Tsjechoslowakije be- >erkt zich in zijn industrie niet ot chemische en metaalnljver- Theid of tot de produktie van Boheems glas. Een Industrietak, lie wel niet van doorslaggeven de betekenis Is voor de econo mie, maar ook in het westen 1-anouds bekendheid geniet, is die van speelgoed. De Tsjechen specialiseren xich vooral op textiel- en houtspeel goed. De textielprodukten (be ren. honden etc. die in goedko pere uitvoeringen een vacht van .^synthetische vezel hebben, maar ^ln de duurdere soorten van °wol) worden voor 90 pet ge maakt bij de Haralro Prlbam fabriek in Hamiro, 35 km ten zuiden van Praag. Men schijnt t er de vraag niet aan te kunnen. L Het houten speelgoed komt uit A vele bedrijven. Een vertegen- Hwoordigcr van de Tofafabriek ■vertelt dat de didactische waar- ■de van de produktie en hogere ■prioriteit geniet dan de rentabi- liteit. Een belangrijk principe m bij het ontwerpen is. dat het W kind zijn speelgoed moet kun- nen begrijpen, er alleen (dus zonder de vader) mee moet kunnen spelen en zich niet vol ledig machteloos voelt als er Iets kapot gaat Alle ontwerpen moeten eerst door een rege ringscommissie van pedagogen enz. worden goedgekeurd. industriële capaciteit niet vooruitlo pen op de beschikbaarheid van de arbeid. Dit wil zeggen, dat volgens de instructie van het centrale plan vraag en aanbod van arbeid zo min mogelijk van elkaar mogen verschillen en dat produktiestijgingen moeten voort vloeien uit technische verbeteringen. Ook in het Westen zullen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt op een bepaald moment aan elkaar gelijk zijn, maar dat is dan een gevolg van het marktmechanisme, wat in de Co- mecon-landen maar zeer ten dele werkt. Wanneer in het Westen in een bepaalde streek een sterk tekort aan arbeidskrachten heerst, zullen de lo nen daar het hoogst zijn, waardoor er een zekere neiging bestaat voor men sen van elders naar die streek te trekken. Door het op elkaar afstem men van vraag en aanbod bestaat deze geografische verschuiving in Tsjecho slowakije minder, die ln het vijfjaren plan een prioriteit krijgen, brengen dit tot uiting in de beloning en trekken daardoor mensen. Een belangrijk facet van de beschik baarheid van mensen is nog, dat Tsje choslowakije geen gastarbeiders heeft. Wel werken er soms tijdelijk buiten landers, maar die worden dan met werk en al 'geïmporteerd'. Zo hebben Poolse staatsbedrijven met eigen ar beiders wegen gebouwd en brachten J oegosla vische bou wond ernemingen eiigen mensen mee. De enige groep, die enigszins met onze gastar beiders te vergelijken is, vormen de zigeuners, in Tsjechoslowakije nog vrij talrijk. Zij werken soms als hulp arbeiders in de bouw. Trust In de aanhef zijn een aantal begrip pen ter sprake gebracht zoals winst en de verhouding lonen-produktivi teit. Naast de al genoemde arbeids markt, kwamen deze aan de orde in een gesprek met de president van een trust, waar textielmachines, optische apparatuur, hydraulische apparaten en benzinepompen worden gemaakt. Alle activiteiten in het hele land op deze gebieden vallen onder de verantwoor delijkheid van de trust en daarboven weer onder de verantwoordelijkheid van het ministerie van mijnbouw en machinebouw. In totaal ressorteren onder dit ministerie 24 trusts, waar in totaal 1,2 miljoen mensen werken. Bij de trust van de gesprekspartner zijn dat er 45.000, verdeeld over een groot aantal fabrieken. Tussen de 24 trusts bestaat concurren tie, maar dat wil niet zeggen de verovering van een zo groot mogelijk l)e jaarbeurs in Brno is een belangrijke schakel in de export van Tsjechoslowakije. markaandeel ten laste van de anderen kan ook niet, want iedere trust produceert wat anders maar een prestatievergelijking, waarbij vooral produktiviteit en rentabiliteit van be lang zijn. De trustpresident vertelt, dat zijn ondernemingen in 1971 7 pet meer geproduceert hebben dan in het voorafgaande jaar, maar dat is niet zo interessant voor hem, afgezien van het feit, dat de taakstelling ;s over schreden. De topindustrieel bekom mert zich meer om de kwaliteit en rendement, waarbij bijv. de produktie van onrendabele artikelen wordt ge stopt. Ook de produktiviteit is belang rijk. Die steeg in 1971 8,5 pet waar tegenover de lonen maar met 4 pet toenamen. "Een produktiviteitsstij- ging, die boven de loonstijging uit komt is een belangrijk principe in het socialistische stelsel' vertelt de trust president. Als het verschil groot is of als de rentabiliteit beter is dan van andere bedrijven of trusts levert dat nl. behalve een vaandel ook extra middelen voor investeringen op. De trust van onze gesprekspartner kreeg vorig jaar zo'n extra toelage. Autonomie In de periode Dubcek was het centra le plan in de eerste plaats een .ht- lijn. Nu is het weer veel dwingender, maar een zekere autonomie binnen een trust of binnen een bedrijf is gehandhaafd. Een goed voorbeeld hiervan geven de investeringsbeslis singen. Het ministerie geeft aan een verovering van een zo groot mogelijk singen. Het ministerie geeft aan een trust een bepaald bedrag met de strik te opdracht in fabriek A bijv. 10 miljoen kronen te investeren, in fa briek B 20 min. en in fabriek C 30 min. Daarnaast krijgt de trust echter nog een bedrag, waarvan zij zelf mag beslissen, hoeveel resp. in de fabrie ken A, B en C geïnvesteerd wordt. De afzonderlijke fabrieken kunnen tot op zekere hoogte ook zelf over hun investeringen beslissen. Dat kan bijv als de taakstelling is overschreden of wanneer winst is gemaakt. Het ver schil tussen omzet en alle kosten gaat grotendeels aan belastingen naar de overheid (die daar dan weer voor een deel de investeringsgelden uit be taalt) en wordt verder o.m. besteed aan arbeidsvoorzieningen als crèche* en fabriekssportclubs. Wat er dan overblijft kan de fabrieksdirectie naar eigen goeddunken investeren, tenmin ste voor zover het bedrag de 1 mil joen kronen niet te boven gaat. Tot een bedrag van 40 miljoen kronen is toestemming van de trust nodig en daarboven van het ministerie. De directe medezeggenschap van de arbeiders is bij dit alles gering. In het Tsjechische stelsel wordt deze ge acht te worden uitgeoefend door de vakbond. Vakorganisaties zijn echter geen belangenvertegenwoordigers in bijv. loononderhandelingen met de di recties (de staat beslist over het loon) maar lichamen, die namens de com munistische partij controle uitoefenen over de produktie. In die controle ligt volgens de Tsjechische filosofie de invloed van de arbeiders. Van een onzer verslaggever! AMSTERDAM Het bestuur van Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zo nen verwacht, dat over het eerste halfjaar een verlies zal worden ge boekt van 2,5 min tegen 7,6 min in dezefde periode van 1971. De ge leidelijke verbetering van het resu- taat heeft zich ook in de eerste vier maanden van 1972 voortgezet. Zo bleek op de jaarvergadering. Tegen het einde van het jaar hoopt Van Gelder het punt bereikt te hebben, waarop kosten en opbrengsten in evenwicht zijn (break-evcnpoinl). (Hiermee zegt het bestuur dus. dat het tweede halfjaar nog een verlies zal opleveren, zij het kleiner dan het eerste halfjaar, red.). Dit jaar spelen voor Van Gelder aan loopkosten voor machines mee, zo ver telde de voorzitter van de raad van bestuur, drs. Habbema. Aan de andere kant is de opname-capaciteit van de markt groter geworden en ijn de prijzen iets aangetrokken. Toch zal het volgens de heer Halbertsma nog wel tot eind 1973 duren eer de papier conjunctuur uit de put is. Over de produktie van krantenpapier merkte de heo.- Halbertsma op, dat hij geen redi .i waarom Van Gel- der die nog n.et jaren voort zou zeil i Mij verwachtte op economisch i .orde wijze krantenpapier te kunnen produceren, maar achtte nog wel enige jaren steun nodig. Over die steun wilde hij zich verder niet uitla ten in afwachting van een structuur- rapport. dat over twee maanden zal verschijnen. Van Gelder steunt momenteel de re constructie met een tienjarenplan. Een aandeelhouder had hier kritiek op. 'Plan of niet,' zei hij, 'zonder een beleid ter coördinatie van de Europe se papierindustrie is de toekomst som ber.. 'commissaris P. Smidt van Gel der beaamde dit en onderstreepte de noodzaak van coördinatie, hoewel de EEG-bepalingen afspraken moeilijk maken. Bij de sanering doet zich verder het probleem voor, dat Euro pese industrieën niet samen gaan, maar dat men veelal samenwerkingen zoekt met ondernemingen van over zee. Aandeelhouders verklaar 1 i zich ak koord met de 50 pet u ng van Crown Zellerbaeh in Van Gelder. Ter geruststelling van verschillende aan deelhouders verklaarde het bestuur, dat Crown Zellerbaeh voor zeer belang rijke beslissingen een gekwalificeer de meerderheid (2/3) nodig heeft. Zelfs als het administratiekantoor, dat de aandelen Van Gelder gaat houden, over iets minder dan de helft be schikt, dan kan Crown toch niet Van Gelder overrompelen. Van Gelder maakt snelle vorderingen op het gebied van synthetische pulp. zo is nog meegedeeld. Het gaat hier om een afbreekbare vezel. over 1'TERDAM Door een daling de omzet van 48,9 tot 45,1 heeft Automobiel-Industrie 'Rot- am' vorig jaar de kostenstijging volledig op kunnen vangen. De it voor belasting van 1,5 min daardoor ca. 0,3 min lager dan 1970, De nettowinst kwam uit op ,01.000 tegen 941.000. Voorgesteld RlJdt een dividend van 18 pet in tanten over het met 5 pet tot 152 min vergrote kapitaal. Over 0 bedroeg het dividend 20 pet in Jtanten, waarvan 11 pet in contan- 1 en, naar keuze, 9 pet in contanten 5 pet in aandelen uit de agioreser- ITERDAM In het telefonische ..ctenverkeer kwamen gisteravond t volgende koersen tot stand. Tussen [H )kjes staat de officiële slotkoers van lermiddag. (72.90); Hoogvoens [i 1.30); Kon. Olie 119.80 gb—120.70 ''.40); Philips 52.70 (53.00); Uni- ir 132.90 (132.70); KLM (118.50) (rseri in Montreal 31/5 1/6 2/6 (los Corp. 22li 22b 21% B Kur.d 64 97 64 92 65.14 T Bathurst 10% 10 s» 10*4 Tar Chvm 15'. nu 15 14% 14% 14% BAGDAD De Iraakse regering heeft besloten het verladen van ruwe olie, afkomstig van de genationaliseerde olievelden van de Iraq Petroleum Co, in de havens Banias (Syrië) en Tripoli (Libanon) voorlopig stop te zetten. De havenautoriteiten hebben vrijdag daar toe instructies gekregen van Ghanem Abdel-Jalil, die door de Iraak se regering met de leiding van de nieuwe maatschappij Iraqi Com pany for Oil Operations is belast. De levering van ruwe olie aan de raffinaderijen in Syrië en Libanon gaat gewoon door. AMSTERDAM De omzet in 1971 werd in de publiciteitswereld zowel nationaal als internationaal gekenmerkt door stagnatie van de groei en soms door stilstand resp. achteruitgang. De dalende conjunctuur heeft in Nederland in het algemeen een duidelijke in vloed gehad op de groei van het advertentiepakket, waarvan de in komsten wezenlijk zijn voor de exploitatie van een publieks-, vak- of professioneel blad. Rij het gebonden onderwijs, waarbij dus de leerprogramma's worden voor geschreven. heeft zich in binnen- en buitenland een verkrapping van het overheidsbudget voorgedaan. Gezien dit alles is de verminderde toeneming van de omzet van de Uitgeversmaat schappij Elsevier toch niet tegengeval len. zo schrijft de directie in het jaarverslag. Toch is de gang van zaken bij Else vier in 1971 naar de maatstaven van de laatste jaren niet geheel bevredi gend geweest. De in 1970 voorspelde om/etgroei van 25 pet. is wel over schreden door een toeneming van 29 petmaar het relatieve aandeel van nieuwe bedrijven was groter dan ver wacht. Het groeipercentage van de reeds begin 1971 tot de groep beho rende uitgeverijen bedroeg 9 pet. Het indexcijfer van de totale concern- omzet aan derden steeg van 245 tot 317 (167 - 100). De netto-concern- winst na belastingen ging omhoog van 9.5 min tot 10.5 min. of per aandeel van 20 van 23,95 naar 25.23. Voorgesteld wordt, zoals ge meld. een van 3.80 tot 4 verhoogd dividend, met daarnaast onveranderd 3 1/3 pet. in agio-aandelcn. KOSTENSTIJGING De omzet 1972 zal buiten die der eventuele nieuwe bedrijven kunnen toenemen met 14 It 16 pet. Elsevier AMSTERDAM De gehele Neder landse pers ondervindt moeilijkheden door de bescherming van een der communicatiemiddelen, nl. radio en t v Mede hierdoor kan de pers zijn positie uit het 'pre-televisie-tijdperk' niet handhaven. Onvermijdelijk is een verdere vermindering var. het aantal dagbladen. Dit zal weer tot verschraling van de informatie en opinievorming leiden. Met name de opinieweekbladen, met hun specifiek ideële karakter, zullen zo'n verschraling kunnen en moeten compenseren, zo schrijft de directie van Elsevier in het jaarverslag. hoopt, dat de thans wat gestabiliseer de internationale valutamarkt geen verdere verstorende factor zal zijn. Ondanks de ook in 1972 te verwach ten verdere sterke kostenstijging in Nederland meent men dat het resul taat over 1972 niet ongunstig zal zijn. De omzetontwikkeling van de eerste vier maanden is hiervan een indicatie. Voor de bedrijven die voor de Neder landse markt werken is 1971 geen gemakkelijk jaar geweest. Vooral voor tijdschriften was het niet altijd moge lijk op korte termijn tot aanpassing van de prijzen bij de sterk gestegen kosten te komen. De terughoudende economie heeft mo gelijk ook een rol gespeeld bij de verdere ontwikkeling van de zgn. au- do-visuele media. Elsevier blijft van mening dat de audiovisuele metho diek van kennisoverdracht in de toe komst vooral zal aansluiten bij de behoeften van de consument als ook methodologisch de informatieover dracht in samenhang geschiedt tussen geschrift, beeld en geluid. AMSTERDAM De Neder landse uitgeverijen oefenen aan drang uit in Den Haag. om te bevorderen dat bij het aanleg gen van kabelnetten rekening wordt gehouden met de moge lijkheid van 'tweerichtingsver keer'. waardoor de consument zelf een programma kan draai en De consument is thans ge wend aan een keuzepakket van 95 dagbladen. 3000 grotere tijd schriften en 50.000 boeken in het Nederlands. Er zijn goede gronden aan te nemen, dat de Nederlander bij de nieuwe audio-visuele communicatievorm ook hoge prijs /.al stellen op een gescha keerd mogelijk keuzeprogram ma, dat zelfs via de nationale en Internationale radio en tv niet kan worden verschaft, al dus Elsevier. HEERENVEEN Teneinde beter het hoofd te kunnen bieden aan de internationale concurrentie en in gro ter verband te kunnen opereren heb ben twee Friese kustvaartrederijen Rederij van der Schoot in Harlingcn en Rederij Holwerda in Heerenveen besloten nauwer samen te werken om in de nabije toekomst lot een gezamenlijke exploitatie van hun vlo ten te komen. B Gedaan; b Bieden; L Latan» Nuaa. Tarwe Juli aapt dcc. 143*4 144-', 148*4 Mala juli 133% 123% scpi 127% 126*4 dec 125*4 125% dec thi|abaaan Hiertoe hebben de beide rederijen l"'' ®®,1^ opgericht de 'Frisian Shipping and s"pi, s.ib assu Chartering BV' in Heerenveen, waar in alle transportactiviteiten van de Winnipeg twee ondernemingen zullen worden H«»t*e ondergebracht. de Iraq Petroleum Co., Basrah Petro leum en Mosul Petroleum, niet onder de nationalisatie maatregel van Irak te vallen. Door de samenwerking bestaat de ge zamenlijke vloot uit 21 schepen, varië rende van 350 tot 2200 ton en een totale tonnage van 20.000 ton. De laatste jaren hebben beide rederijen zich toegelegd op speciale transporten Voorts vinden enige schepen van de nieuwe combinatie thans emplooi in de Indonesische wateren, waarvoor- men reeds een san.enwerkingsverband had gevonden. okt. 103 10I%L 102b 102b 101 %L 109% lll'4b 111b Kalsea lull 3» 45-50 okt 33 60 68 IJMI30 92b-31 00L sopt 31% 30% 27,31 28 41 40 21-23 93 90 30 91 32% 30% 27 87 28.50 Wolliipa loco 114 OOn 113 0011 mei 114 30 113 00 114 00-113 30 Suiker contr. I» lopo 7 00 7.00 lull 7.1110b 7 13-138 *<-pl 7.11-08g 7 18-IOr Koper lull 49 45 49.25 *rpt 50 05 49 83 St. L. 14.80 14* S ANTWKMPKN 138n 12Sp I23n 123a llln 123ft Woltupa luni lull sug. BOUBAIX 14 80b 14 90b 14 73b 14.80b 14.90-15.73 14.70b LONDEN Metsten an 8 per ton 1 in loro id. 8 mnt 1445-1447 1434-1455 1452-14$ 1460-146} Kuprr loc ld. 3 mod 414%-4I5 421-431% 414%-4(5 421 %-422 Loud loco um. acre 123-123 U lit'4-132% 122 '4-122% 121*t->72 /.ink loco M 8 mnc 143%-143-% 148%-146% 143-143% 144-146% 15% 15% 16% (•rguson 15% 13 15% leaources 7.97L 7.85L 7 «5L Canada 44 U 44% 44% Warrants 24% 24 24s, Induat. Sporen llill ithi Mort» hei 960,72 257.71 108.00 74.15 404.5 Ini 960.72 257.02 107.84 74.17 404.9 [ni 961.39 253.84 107.87 74.22 401.5 Aand. Obl lot. H. L |el 15.230 22.360 1.756 391 1.073 ni 14.910 20.410 1.762 741 650 15.400 22.090 1.740 709 674 YEN, LONDEN. PARIJS De inisatie van Olie-Exportlanden (O- heeft elk commentaar op de igening van de bezittingen van ■wf 9 Petroleum Company in Irak en t|\ ië geweigerd. Irak is lid van de inisatie, Syrië niet. De overige m rijn Koeweit, Saoedi-Arabië, Li- Iran, Gatar, Indonesië, Venezuela, >e Dhabi, Algerije en Nigeria. De maatregel volgt op het besluit vam de Iraaikse regering om 'al'le midde len, rechten en bezittingen' vam de Iraq Petroleum Co. (IPC) te nationa liseren. Een voorbeeld, dat inmiddels ook door Syrië is nagevolgd. De IPC-bezittingen in Syrië zijn de oliepijpleiding vanaf de Iraakse grens, de 'oüeterminal' in de haven van Banias en drie pompstations. De pijp leiding vertakt zich op Syrisch ge bied in twee richtingen. Eén leiding vervoert de olie naar de Syrische Middellandse-Zeehaven Banias. de an dere naar de Libanese haven Tripoli. KON. SHELL GROEP Een woordvoerder van de Kon./Shell Groep in Londen heeft gezegd geen onmiddellijk commentaar te hebben op de nationalisatie van de bezittin gen van de Iraq Petroleum Co. door Irak en Syrië. Ook de British Petro leum kon nog geen commentaar geven omdat de mij. officieel nog niet op de hoogte was van de maatregel. De Cie. F ran ga i se des Pétroles be treurt het mislukken van de onder handelingen tussen IPC en Irak. De De woordvoerder wilde ook niets zeg gen over de buitengewone oonferen- tie, die de OPEC aan het organiseren was toen de Iraakse maatregel bekend werd. Eerder was uit niet-officiële bron vernomen dat de vergadering mogelijk 9 juni in Beiroet zou wor den gehouden, Of de conferentie door de Iraakse maatregel overbodig wordt, wist de OPEC-woordvoerder niet. Iraakse verklaring over afzonderlijke onderhandelingen met Frankrijk over de Franse belangen in IPC wordt zorgvuldig bestudeerd. Shell, BP en C'FP hebben elk een belang van 23,75 pet in IPC. Near East Development Corp. (waarin o.a. de Standard Oil of New Jersey en Mobil Oil belangen hebbeen) bezit eveneens 23,75 pet. De overige 5 pet is in het bezit van de Participations and Explorations Corp. Ongeveer 60 procent van de olie die vanuit Irak door de pijpleiding wordt gepompt, vloeit naar de Syrische ha venstad Banias. Het was de hoeveel heid olie die IPC naar de Middelland se Zeehavens pompte, die de jongste crisis veroorzaakte en uiteindelijk tot de nationalisatie leidde. De IPC redu ceerde nl. eerder dit jaar de olie stroom van oirca 57 miljoen ton per jaair tot 30 miljoen ton. Zij achtte de prijs, die zij Irak voor deze 'Middellandse-Zee-olie' moest be talen overdireven hoog in vergelijking met die voor olie uit de Perzische Golf. Irak zei, dat het door die in krimping van de oliestroom jaarlijks 1 miljard erbij inschoot en eiste dat de maatregel ongedaan werd gemaakt. Toen de andorhandelingen daarover deze week mislukten, besloot Irak tot nationalisatie. Zowel Irak als Syrië hebben schade vergoeding voor de genationaliseerde bezittingen toegezegd. 'Dit echter op voorwaarde dat alle geldmiddelen, be lastingen. vorderingen, lonen en ande re middelen waarop beide regeringen aanspraak maken van het uit te keren bedrag worden afgetrokken.' In het geval van Irak zou dat betekenen, dat meer dan f 100 miljoen door de IPC moet worden betaald aan de Iraakse regering. In tegenstelling tot eerdere berichten blijken de dochtermaatschappijen van AMSTERDAM Het bestuur van de Verenigde Machinefabrieken (VMF) ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet. Het resultaat in 1972 zal wederom worden verbeterd, zo zei de voorzitter van de raad van bestuur, Jhr. mr. F. O. J. Sickinghe in de jaarvergadering. Met uitzondering van de werkmaatschappijen in de petrochemische in dustrie is de stand van de orderportefeuille in overeenstemming met de door de concernleiding gestelde taken. Dit jaar zal overigens nog in het teken staan van een verdere consoli datie van de onderneming. Dit brengt met zich mee dat alle activiteiten worden geëlimineerd, die geen per spectief bieden op een verbeterde li quid.tcit en rentabiliteit. Voor 1972 zal de nadruk vallen op een selectieve acceleratie van de verkoopinspannin gen per werkmaatschappij en zullen de produktontwikkellngsaktiviteiten verder worden uitgebouwd. Bij dit alles krijgt de kostenreductie uiter aard grote aandacht, zo werd gezegd. Tegen eind 1972 hoopt de directie de periode van ingrijpende reorganisaties af te sluiten. Pas daarna zal het bedrijf de vleugels naar het buiten land uitslaan, vooral naar ontwikke lingslanden. omdat Juist van deze kant druk wordt uitgeoefend op pro duktie in eigen land van de goederen die er vereist zijn. De VMF vreest de Britse concurrentie in de vergrote EEG niet. Integendeel, de onderneming ziet afzetmogelijkhe den op de Engelse markt. Wel zagen de Britten en Italianen hun industrie dusdanig gesubsidieerd, dat de VMF daardoor projecten in het buitenland aan zijn neus zag voorbij gaan. In dit verband merkte de voorzitter van de raad van bestuur op, dat het wense lijk zou zijn dat de overheid het bedrijfsleven meer faciliteiten biedt om zo de werkgelegenheid te bevor deren. De statutenwijziging, waarm het be langrijkste punt de instelling van een commissie van aandeelhouders was, werd met algemene stemmen aanv aard Bovendien wordt in de nieuwe statuten de mogelijkheid geschapen tot de uitgifte van preferente aande len als additionele bescherming tegen oen onverwachte overval. Vanuit de vergadering kwam kritiek op de reeds in het jaarverslag ge noemde conversielening groot 30 miljoen die bij de Nationale Investe ringsbank en een aantal Institutionele beleggers is afgesloten. Men vroeg waarom deze conversielening niet aan de aandeelhouders was gegund. Een woordvoerder van de Vereeniging Ef fectenbescherming formuleerde rijn bezwaar met de opmerking: 'Nu het de VMF is gelukt uit de macht van do banken te blijven, is het bedrijf blijkbaar in de macht van de institu- tionale beleggers terechtgekomen'. Kon. Olie noteerde op 2 Juni t 37%-% (J8%- .19), Unilever S 42%-43 (43%), Philips 2 18%- (16%-H) cn KLM 8 34% (3«%> Opgave duPont. Glove, Forgon. Af'F Inrtu-'rle* Airco Allied ('hevtlral American Brandt American On. Am Cyanamld Am Eleclr Power Am Mt-ial Cllmat Am Minor* Am Smell a Ref Am Tel lel Anaconda Armco Sleel Allan! Richfield Bcihl Sleel Boring Burroughs Can Pacific By Cel Co of Am i hase Manhattan Cbesap B Ohio Ry Chrysler Cliles Service Colgate-Palmolive Cull Indukirlea Common» Kdlxon Cnnii Edlhon Cunt Can Com Oil Curtlsk Wright A Curtlss Wrighi A Dari Ind Dow Chemical Duponi da Nam Lastman Kodak First Nat City Admiral Corp Ale* Alleghany Fob S Aksona Am Standard Amsied Ind Ark Louis Gas Bslt Ohio 4%% Bayuk Cigars Burlington Ind Calif Packing Can Breweries Cerro Chadbourn Q®tb Chase Select Fd Columbia Oae Comtnco Cont Telephone Corn Products Crossbow Fund 29'. 29', 35% 35% 27% 27% 30 'I 30% 8% 8% 21 '4 207; 42% 43', 20% 20i 22% 22% 60% 61L 30% 31 22% 22 186% 186 15% 15% 59 57% 57% 58% 57% 57% 31% 31% 38% 35% 88% s*% 21% 22'. 34 34% 24'4 24'4 28 27% 27% 27% 397; 42% 50 52% 56% 56% 92 92 171% 172% 124 U 124% 58% 38% Gllelle Clrnhel Bros Gnndvear TAR Gull OU Illinois Centr Int BuMn Mach Inlern Harvester I ni Nick ot Can Ini Pa iter Int lei A Tel 40'. 40 68% 69 25'; JS% 75% 75% 20% 20% 28% 20% 76% 77'i 45% 47% 277; 28 29% 24'; 24% Johr UanvlUe 34% 34 390 398% 32% 33% 33% 34% 38% 38% 58% 587; 34% 94' 21% 2m 10 25 10 25 21% 21% 38*. 22% 14% 49% 30% 12s, 12'. j 34% 34% 14% 14 3% 3% 12.08 12 07 30 30% 30% 30% 19% 19% 32% 32% 8 83L8 SOL Martin Marietta May Dep biuret Mc Don nel I Mobil Oil Corp Nal biscuit Nil Caah Reg Nat Otatlllera Nai Oypaum Nal Steel North Am Rockw Fluor Corp Gen Cigar Int Bnk for Roe Ini Flav Frag Inl lech Fund Ini Paper 4) Insllco Corp tnterapar Inv Select Fund 59 33% SS% 17 17% 17% 17% 42% 43 33 33% 22 22 99%b 89%b 71 79% 11.78 12.19 90 89b 15% 13% 53 40 II 30 3.74L 3 74L Pac Gas A El iv.,n* NY TV PepsIco Phelp* Dodge Philip Murrla Phi'llp» Petr Procter A Gambl Radio Co of Am Republic Steel Revnolds Ind Roval Dutch Petr 11% 17 2»% 28% 4% 4% 88% 86 <4 37% 37'i MU 99%' 29 29% 98 97% 100 Sears Roebuck Shell Oil Southern Co Southern Ry sperry Rand stand Oil Calif Stand Oil Indiana Marid Oil NJ siudthalai Sunray ux OU iinat I ransamerlca 23% 23% 73% 73 39% 37% 118*4 118% 45%e 451» 20% 20% 97% 97% 32% 32% 143% 116% 20% 19% Kansas City Ind 44'. 45'. Kansas Power 2424% KLU 10% 36% K rnirnr 759: Madison Fund Union Carbide lini.in Pac R" United Aim aft United Frul' US Steal SO 17',; 19% 14% 18% 50' 17% 39', 14% 30% Waai union lei We*iinghuu»a El Woolwortb 66 52% 38% 86% 51*4 36% Bras Traction 21% 71% Nai Caa NY Centr A North Weal n Am Pftuipa Ca 13% 18"4 78% 17% 13% occidental Petr 12 n% Pacific L>gbt Public Sar» 24% 2914 24% 23% Santa Ft Ind Southern Pac Standard Brands Sterling Drug 'ul 51% 30*4 32% 44% 52% SO Candy 48% 40% ueir Unilever Union Elect United Corps United Gat 4.17 48% 17% 42 U 4.73 43 '.'s' 43% Western Bancorp - 81%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 29