V ertrek Jezek verlies foor trainersbestand Olympisch perspectief voor volleybalploeg Merckx verstevigt leidende positie Alle partijen van Fischer 'geboekt' Overwinning damploeg historisch moment NS-Vakantie- dagtochten 1esc) scheiden Tsjech vernieuwde met succes FC Den Haag 'Soolagong en ing in finale telen verbetert cord hoogspringen Ook Russen loven Ajax Sterke winst Jan Timman Sporttoto Jonger dan 21? Dan een maand door heel Europa sporen voor f240.- OUW/XWARTET ZATERDAG 3 JUNI 1972 Sport T25/K25 n onze speciale verslaggever IN HAAG De veelal geprezen kwaliteit van het nationale inerscorps wordt bedreigd door een leegloop. Michels, Kessler, njels, De Wit en sinds kort ook Linder, Croon en Grijzenhout ver rijnen naar het buitenland, omdat hun vakmanschap daar beter nancieel) gewaardeerd wordt. Het einde van deze ontwikkeling is niet in zicht. Bondscoach Fadhronc: 'Lierse SK zoekt toch ook naar een nieuwe trainer?' De KNVB staat voor een niet op te los- probleem. Een uitvoerstop kan niet worden uitgevaardigd. Het niet alleen tegen de EEG-bepalingen in, het zou vooral hoogst moreel zijn een werknemer te verbieden een beter betaalde baan nvaarden. echoslowakije stoort zich niet zo die rechten vain de mens. Als die zetelende autoriteiten eenmaal mening zijn, dat een landgenoot r eigen doeleinden 'gebruikt' moet den, dan wordt er met de wesen de betrokkene geen rekening ge- den. Aldus ervaarde de trainer FC Den Haag. Vaclav Jezek. Drie geleden gunde (uit propaganda- financiële overwegingen) het rtministerie hem een verblijf in buitenland. Maar nu het Tsjechi- je voetbal is gedevalueerd, moeten kwaliteiten van Jezek weer in hst van de landsbelangen worden ^eld. Of Jezek daar nu bezwaar pn aanekent, en dat heeft hij, is U bekend, veelvuldig gedaan tót bij de besluitvorming niet inge- ruleerd. sdag neemt FC Den Haag officieel Eheid van Jezek. De Tsjech zal Ier niet eerder dan 1 juli de datum in zijn vaderland weren. Jezek heeft er nooit een van gemaakt, dat zijn ver- jt in Den Haag uitstekend beviel. invloed daarop waren niet alleen ■Jgrotere persoonlijke vrijheden, die [Nederlandse staatsbestel biedt I d'e waardering die Jezek als trai- ervoer, speelde daarbij een rol. (tNIEUWER fek heeft zich vooral verdienstelijk laakt als vernieuwer van het voet- >1-dat het voormalige ADO onder rganger Happel propageerde. De ?g speelde destijds typisch Engels; ortunistisch voetbal, dat ge merkt werd door het primitieve re halen-gauw-thuis. Jezek introdu- rde het gegroepeerde voetbal, ensie. tweede lijn en frontlinie jen geen afgebakende gebieden. De lie van doelpunten was niet afhankelijk van het optreden iuktie r afl ADVERTENTIE 8 Dagen 1), treinen op de tiener- toer voor Extra plussen half geld op de inter lokale bussen; recht op 't kopen van voordelige koppeling- kaartjes voor bijna alle NS-vakantiedagtochten. In juni, juli en augustus. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS 'i ■—^IJS (Reuter) Wimbledon-kam- }ne Evonne Goolagong en de Ame- ianse Billie-Jean hebben zich giste- geplaatst voor de finale damesen- |>el van de open Franse tennis- (pioenschappen, die op Roland tos in Parijs worden gehouden. ie-Jean King had in haar halve Istrijd weinig moeite met de West- pe Helga Masthoff en won in d een uur met 64 64. Evonne fcagong had het tegen Frangoise r aanzienlijk moeilijker, maar zonder te imponeren toch met tusr 64. oor HWEILER (ANP) Peter Gce- (Kimbria) heeft gisteravond tij- i internationale atletiekwedstrij- in de Wcstduitse plaats Eschwei- het Nederlands record hoogsprin- verbeterd en gebracht op 2.10 me- Het oude record stond sinds 20 op naam van Ben Lesterhuis V) met 2.08 meter. [ng. r Geelen. die als junior een grote fte was en jaren houder was van nationale jeugdrecord, haalde de meter bij zijn tweede poging. Op meter sprong hij drie keer af. Het inlijke record van de Limburger op 2.05 meter, andere goede prestatie kwam op ,ftQpi van Egbert Nijstad, die de "•to meter liep in 29 min. 06.2 sec., lts 1.4 sec. boven zijn eigen Ne- ids record. der spitsen. Ook het middenveld e zelfs de laatste lijn werden ingescha keld. Onder Jezek veranderde de sta tisch opererende Haagse elf tot een bewegelijke ploeg, die meer successen verzamelde dan op grond van het aanwezige talent verwacht mocht wor den: vorig seizoen (na langdurig de leiding te hebben gehad) de op UE- FA-Cup-deelname rechtgevende derde plaats en dit seizoen een finaleplaats in de strijd om de nationale beker, waardoor (Ajax kwalificeerde zich voor de Europa Cup I) ingeschreven mag worden op het Europa Cup II- toernooi. ERKENNING In Jezek's eerste contractjaar werd er regelmatig getwijfeld aan zijn metho den. Geen wonder, want ADO behaal de toen niet de resultaten uit de periode-Happel. Het voornaamste ver wijt: de Tsjech zou zijn pupillen op een te 'zachte' wijze benaderen. Jezek heeft zich die kritiek aangetrokken. Ooit merkte hij op: 'De Tsjechische voetballer is sowieso gedisciplineerd; hier in Nederland moet dat gekweekt worden'. Toen Jezek epn wat strakker beleid ging voeren, en* de spelers zich de ideeën van hem hadden eigen gemaakt, volgde tevens de erkenning van zijn vakmanschap. Door het in vergelijking met andere ploegen gemis aan grote kwaliteit spendeerde ADO vorig seizoen veel kracht; de formatie van Jezek liep voortdurend op de 'tenen' om dc koppositie te verdedigen. De terugslag kwam in de zojuist afgelopen competitie. Behou dens de prestaties in het bekertoer nooi oogstten de activiteiten van de Hagenaars zelden bewondering. Dat was een ontwikkeling, die door velen na de fusie tussen ADO en Holland Sport niet werd verwacht. Immers, de FC Den Haag kreeg meer faciliteiten dan ADO voorheen en de selectie werd uitgebreid met spelers als Rog geveen, Wijngaarde. Roodnat en doel man Louwerens. Jezek heeft altijd bestreden dat de fusie grote perspec tieven opende. 'Er verandert niets aan de situatie. Zeker niet nu Lex Schoen maker aan Feyenoord ïs verkocht'. Jezek's prognose kwam uit. De bij Feyenoord niet geaccepteerde Schoen maker werd in Den Haag zo sterk gemist, dat de ploeg nimmer het ni veau haalde van het jaar daarvoor. Daar was overigens nog een aanwijs bare oorzaak voor te vinden: de Haag se ploeg bevindt zich in een omscha kelingsproces: van semi- naar full- pro f essioniali sm eDe beroepsmatige benadering, waar Jezek dit jaar voor koos (beter: moest kiezen), veroor zaakte onrust in de selectie. Afhanke lijk van de te volgen taktiek formeer de Jezek zijn opstelling, waardoor spelers, die jarenlang zeker van een BBlËlfej Vaclac Jezek gedwongen afscheid positie waren, slechts voor een 'bank- plaats' in aanmerking kwamen. De mentaliteitsverandering, die bij de spelers moet plaatsvinden om full pro fessionalisme te bedrijven, is nog niet voltooid. Daarop vooral stoelde de door Jezek regelmatig gebezigde zin: 'Ik ben bij de FC Den Haag nog niet klaar'. BESCHEIDEN jezek was geen zoals Happel dat wel was waanzinnig populaire trai ner in Den Haag. Hij heeft daar ook nooit op geaasd. Jezek stelde zich publiekelijk altijd bescheiden op. zorgde altijd voor een afstand. Waar andere oefenmeesters zich door de pers bij hun voornaam laten aan spreken, was Jezek altijd 'meneer Jezek'. Jezek zocht ook zelden naar excuses als zijn volgelingen een mati ge prestatie hadden geleverd. Kritiek op de scheidsrechter werd zelden geuit, de negatieve speelwijze van de tegenstander werd nooit aangevoerd om de povere vertoning te maskeren Toen Jezek dan ook werd geroepen om zich binnenkort weer in Tsjechos- lowakije te vestigen, kwam er een golf van protest onder de Haagse bevolking los, een enkel initiatief daargelaten. De verontwaardiging kon wel worden gesignaleerd in de kleine vrienddenkring, die Jezek heeft opge bouwd. Het bestuur van de FC Den Haag had de technische leiding graag in handen van de integere Jezek gela ten. Ondanks het feit, dan ook daar soms end ge kritiek op zijn werk zaamheden was te beluisteren. Want ook bij de FC Den Haag worden twee soms niet te verenigen eisen aan een trainer gesteld: én resultaten én spec taculair, op de aanval afgestemd, voet bal. Jezek slaagde daar vaak in. maar niet altijd. Maar ook dan vluchtte hij niet in verontschuldigingen. Het vertrek van Jezek wordt niet zo nadrukkelijk als bij een Linder en een Michels het geval was, een verlies voor het Nederlandse trainersbestand genoemd. Insiders weten echter en voeg daar zijn Nederlandse collega's bij dat het we Idegelijk een verlies post is. Jezek is een vakman. Hij zal gemist worden. JOHN LINSE Alle topspelers beschikbaar voor kwalificatie-toernooi AMSTERDAM Kees Tinga, de man die nog niet zolang ge leden zei dat hij om studieredenen niet meer voor het Nederlands volleybalteam wilde spelen is een van de twaalf beste volleyballers in ons land die zich vanaf aan staande' zaterdag zullen inzetten voor de Nederlandse ploeg. Want dan begint de voorbereiding op het kwalificatietoernooi voor de Olympische Spelen, dat van 3 tot en met 13 augustus in Perpignan wordt gehouden. De zeer gunstige loting heeft zoveel enthousiaste reacties bij zowel spelers als bij volleyballeiders losgemaakt, dat het plotseling mogelijk is gewor den een optimale voorbereiding te houden, hoewel aanvankelijk verschei dene spelers bezwaren hadden ge maakt tegen een te intensieve voorbe reiding, omdat Nederland toch geen kans zou hebben, dacht men. Vorige week werd bekend, dat Neder land in een poule met Marokko, For mosa en België is ingedeeld. De win naar van deze poule gaat over naar de finale, waarvoor zich nog drie ploegen kunnen plaatsen. Twee ploegen van die finalepoule hebben recht op een plaats in München. Bondssecretaris Piet de Bruin: 'Wij vinden dat we een redelijke kans hebben op de twee de plaats in dit toernooi.' De spelers zijn nu dezelfde mening toegedaan, maar eerder had bijvoorbeeld Harry Veldhuis topspeler van Deltal- loyd/AMVJ bedankt voor de selectie, die zich op het toernooi ging voorbe reiden. Ook Valkenburg dacht er zo over en Kees Tinga had studiebezwa- ren. Tijdens het befaamde openluchttoer- nooi in Sint Anthonis gedurende de Pinksterdagen, hebben bondsvoorzit ter P. van Dorst en secretaris P. de Ilarry Veldhuis MOSKOU (AP) Ook in Rus land is het succes van Ajax met instemming ontvangen. Het voornaamste sportblad 'So- vietsky Sport' juichte de over winning van de Amsterdammers op Inter toe en citeert met instemming de uitspraaak van Stefan Kovacs: 'Onze zege is in de eerste plaats een zege voor aanvallend spel Naar mijn me ning uas een dergelijk voor beeld voor de sport nodig'. Sovietsky Sport schrijft: 'Ko vacs had gelijk. Als de zege naar Inter Milan was gegaan een propagandist van de a/bre kende, negatieve en commercië le stijl zou de uitslag van geen nut zijn geweest voor het voetbal'. Wijzend op de trilogie (nationaal kampioenschap, nati- onalc beker en Europa Cup) schrijft het blad: 'Zelfs Real Madrid heeft in zijn hoogtijda gen niet een dergelijk succes behaald'. AMSTERDAM In de vierde ronde van het IBM-schaaktoernooi heeft Ne derlands jongste internationale mees ter Jan Timman de Bulgaarse groot meester Nicola Padewski verslagen. Dat gebeurde knap, afgemeten en snel. Het bevestigde de mening, dat Nederland in Timman een geweldig talent bezit, dat 'alleen nog maar' tot ontplooiing behoeft te komen. Dat is gemakkelijker gezegd dan door Tim man gedaan, want hij heeft twee vreselijke handicaps. Hij start altijd matig en pleegt slotronden nog onze kerder te praktizeren. Maar nu is hij in elk geval, door vechtschaak, tot de met velen gedeelde derde plaats ge klommen. Hij kon wel eens hoge ogen gooien, want niets stimuleert meer dan een verdiende en logische zege. Groolmccstcrgroep. vierde ronde: Malich (O-Dld)Langeweg (Ned) VèV». Ljubojevic (Joeg)Hartoch (Ned) afgebr Enklaar (Ned)—Uhlmann (O-Dld) afgebr.. Szabo (Hong)—Ree (Ned) Vï\h. Browne (Aus)— Ivkov (Joeg) bhxk. Timman i Ned)— Padevsk (Bul) I—n. Poloegajevskl i Rus)—Kortsjnoj i Rus) 'i, Robatsch (Oosi)Donner (Ned) Va- "stand1. Poloegajevskl 3. 2. Szabo 21 j3/10 Robatsch, Donner. Kortsjnoj. Pa- devski, Ivkov, Ree, Langeweg, Timman 2. 11/13. Uhlmann, Harroch, Ljubojevic Ui 1 afg.. 14/15 Browne, Malich 1%, 16 Enklaar 1 1 afg Meestcrgroep, vierde ronde: Kraidman <Isr) Soos (Roem) bhbh. Böhm (Ned)Hecht (W-Dld) afg.. Hennings (O-Dld)Sax (Hong) 10, Van aBarle (Ned)Jongsma (Ned) afg.. Van Geel (Ned)Marovic (Joeg) 01. Eising (W-Dld)—Cafferty (GB) 1—0 Uit de derde ronde: MarovicVan Baarle bh'A. Einsing— Raidman \hbh Stand: 1/3, Marovic. Hen nings. Einsing 3. 4. Kraidman 210. 5. Jongsma 2 1 afg 6 Soos 2. 7. Van Baarle 1% 1 afg., S. Sax Pfr. 9 Böhm 1 1 afg.. 10/11 Van Geet, Cafferty 1, 12. Hecht 1 afg. elk bruto 36.S49 ontvangen. 2e prijs, 62 winnaars die elk bruto 1.783 ontvangen. 3e prijs 834c winnaars, die elk 132 ontvangen. De trekking voor de premie geschiedt na het sluiten van de reclametermijn op woensdag 28 juni. (ADVERTENTIE) Bruin dertien uur lang vergaderd met de leiding van Deltalloyd/AMVJ. Bei de partijen waren het er over eens, dat de reële kans om zich voor de Spelen te plaatsen met beide handen moest worden aangegrepen. Deltal- loyd's manager Harry de Haas heeft de bond toen de diensten van zijn vereniging aangeboden voornamelijk doelende op de medische begeleiding. De Haas: 'Wij willen voor dit doel ons apparaat en onze ervaring in dienst stellen van de bond. Naast onze arts Hans Kriek zijn ook onze trainer Jaap Korsloot en ikzelf be schikbaar, hoewel de technische lei ding natuurlijk in handen van Johan van der Haar blijft. Dat is geen punt. Maar ik kan me voorstellen dat wij tijdens de omvangrijke stages eens kunnen inschieten.' De Bruin: 'Als ik de verslandhouding met Deltalloyd moet uitdrukken in cijfers zeg ik: vroeger een zeven, nu een negen.' De gunstige indeling is onder meer een gevolg van het terug trekken van Hongarije. De Hongaren menen dat zij op dit moment geen representatief team voor de Spelen kunnen opbrengen. Toen ook het zeer zwak geworden Joegoslavië zich terug trok was een nieuwe loting nodig. Aanvankelijk zou Nederland bij Polen worden ingedeeld. Nog tijdens de Pinksterdagen werd contact gezocht met de spelers die voor een plaats in de selectie in aanmerking komen. De Bruin: 'Ik heb zelf met de spelers een voor een van Deltalloyd gesproken. Verscheidene mensen hadden al hun vakantie be sproken, anderen moesten vervangers hebben op hun werk. Dat is allemaal opgelost. De instelling van alle spe lers was zeer positief, hoewel cr wel veel van hen gevraagd wordt. Het trainingsprogramma vind ik uitzon derlijk zwaar. Het komt er op neer dat ze juli en augustus niets anders doen dan volleyballen.' Na de besprekingen met alle partijen kwam men tot deze samenstelling: Jansen, Hoeboer, Trompetter. Veld huis, Valkenburg en Tinga van Deltal loyd/AMVJ, Constandse, Groen, De Vink en Tinkhof van Mars Blokkeer, Warns van Corbulo en Aalbers van US. Het programma van het Neder lands team is: 5, 12 en 19 juni training in Papendal, 23, 24 en 25 juni een internationaal toernooi Nancy, 112 juli stage, 1317 juli, het voor-olympisch toernooi van München, 21, 22, 23 juli het vierlan- dentoernooi in Ostende, 19, 20 juli wedstrijden tegen Noord-Korea en van 28 juli tot 3 augustus stage in Perpig nan, 313 augustus het kwalificatie toernooi. FRITS SUER 'n Dagje naar Texel of naar 't Teutoburgerwoud, naar 't Evoluon in Eindhoven of naar Ouwehands Dierenpark, naar de Deltawerkon of naar de Floriade. Keuze uit 30 mogelijkheden. Vraag op 't station de brochure ,,NS- Vakantiedagtochten". voordelig uit met NS Het beste boek dat over Fischer ge schreven werd, is ongetwijfeld 'The games of Robert J. Fischer', uitgege ven door Batsford Limited London. Dat komt niet door de artikelen over Fischer van de hand van o.a. Keres. Bisguier en Golambek, want dat is niet veel bijzonders. Maar de hele opzet, al zijn partijen (ongeveer 750), weergegeven met enig commentaar, af en toe de gebruikte tijd erbij. De partijen zijn ingedeeld in 4 hoofdstuk- ken, achtereenvolgens kampioenschap pen van de VS en de Noord Ameri kaanse kampioenschappen. Internatio nale toernooien en matches, de Olym piades en de wedstrijden om het we reldkampioenschap. Dat werkelijk alle partijen zijn opgenomen, blijkt als hij op sommige plaatsen het notatiebiljet van de desbetreffende partij niet ach terhaalbaar is. De 19 forse foto's in het boek geven steeds een soort ka rakteristiek van Fischers persoon. Die karakteristiek is er ook, wanneer men door zijn carrière heen, zijn onvermoeide pogingen beziet om steeds weer remise staande eindspelen tientallen zetten lang door te spelen. Soms slaagt hij, dan weer niet. Het geheel blijkt zeer interessant voor Spassky, bij diens voorbereiding. Ik weet natuurlijk niet of de Russen een degelkij archief over Fischer heb ben, maar dit boek zou in vele opzich ten voldoen. Hieronder een partij, die vlak na de Olympiade te Siegen gespeeld werd voor de Zweedse krant Expressen. Zelfs de meest fanatieke Fischer-aan- hangers zullen hem niet kennen, want het is naar mijn weten de eerste keer dat hij gepubliceerd wordt. R. Fischer—U. Andersson. Siegen 1970. 1. b2-b3, e7-e5, 2. Lcl-b2, Pb8-c6, 3. c2- c4, Pg8-f6, 4. e2-e3, Lf8-e7, 5. a2-a3, 0- 0. 6. Ddl<2, Tf8-e8, 7. d2-d3, Le7-f8, 8. Pgl-f3, a7-a5, 9. Lfl-e2. d7-d5. 10. c4xd5. Pf6xd5. 11. Pbl-d2, f7-f6, 12. 0-0, Lf8-e6, 13. Kgl-hl. Dd8-d7, 14. Tfl-gl. Andersson werd door het witte plan om via de opmars van de g-pion zwarts solide stelling aan te tasten, verrast. Meestal probeert wit door e3- e4 of d3-d4 in het centrum te breken. Fischer had hetzelfde idee al 4 jaar daarvoor tegen Garcia met omgekeer de kleuren toegepast. 14. Ta8-d8, 15. Pd2-e4, Dd7-f7. Sterker lijkt mij 15. Pb6 om de opmars van de g-pion voorlopig te verhinderen en eventueel Df7 te drei gen. 16. g2-g4, g7-g6, 17. Tgl-g3, Lf8-g7, 18. Tal-gl, Pd5-b6, 19. Pe4<5, Le6-c8, 20. Pf3-h4. Pb6-d7, 21. Pc5-e4, Pd7-f8. Be ter lijkt 21. Kh8. 22. Ph4-f5, Lc8- e6, 23. Pe4-c5, Pc6-e7, 24. Pf5xg7, Kg8xg7, 25. g4-g5, Pe7-f5, 26. Tg3-f3, b7-b6. 27. g5xf6t, Kg7-h8, 28. Pc5-xe6, Te8-xe6, 29. d3-d4. e5xd4, 30. Le2-c4, d4-d3, 31. Lc4-xd3, Td8xd3, 32. Dc3xd3, Te6-d6, 33. Dd3-c4, Pf8-e6, 34. Lb2-e5. Wit kon mooi winnen door 34. Txf5, gxf5 35. Tg7. Df8 36. Dxe6!, Txe6 37. f7 en snel mat. 34. Td6-d8 35. h2- h4. Pf5-d6 36. Dc4-g4. Pe6-f8 37. h4-h5. Pd6-e8 38. e3-e4. Td8-d2 39. Tf3-h3, Kh8-g8 40. h5xg6, Pf8xg6 41. f2-f4, Kg8-f8 42. Dg3-g5, Pe8-d6 43. Le5xd6t. Zwart geeft het op. JAN TIMMAN Van onze dammedewerker De eerste ontmoeting1 van de vorige week gespeelde dam-ioterland Neder land-Rusland werd een historisch mo ment. De Nederlandse ploeg versloeg deze tegenstander voor het eerst sinds zes jaar, ofwel na 16 ontmoetingen. De herhaling van dat succes zal nog lang op zich laten wachten. De Rus sen moeten overwinningen boeken om gebruik te maken van de gelegenheid deel te nemen aan buitenlandse rei zen. Prompt volgde er na de nederlaag van het Russische team een ultimatum. Als de Nederlandse ploeg niet onmid dellijk in de normale opstelling zou gaan spelen, werden alle contacten met de KNDB verbroken. De eis werd kracht bij gezet via het argument, dat er dienaangaande afspraken waren ge maakt in Tallinn. Gelukkig trok die dam bond zich wei nig aan van de onredelijke eis. temeer daar de Russen zelf in een 'vreemde' opstelling speelden. Tsjegolev bezette bord vijf, terwijl de internationale meesters Gantwarg en Korchow resp. de borden drie en vier opvulden. Bovendien kon het tweede argument (de bewuste afspraken) naar het rijk der fabelen verwezen worden, aange zien de afspraak is dat bij iedere interland een afzonderlijk protocol opgemaakt wordt. M. Korchow Stand Wit: (H. Wiersma) 25, 27, 28, t.e.m. 16, 18, 19, 23, 24, 26. Zwart: (M. Korchow) 1, 3. 5, 8. 9. 11 t.e.m. 16. 18 19 23 24 26. Na 26. 1-6 (gedwongen) speelde wit dc 'abnormale' zet 27. 4842! Dit druist volledig in tegen alle theorie- en; immers zo lijkt het .wordt wits lange vleugel onbespeelbaar. Echter de weinige ruimte op zwarts eigen lange vleugel zet hem tot aktie, iets dat dan alleen maar voordelig kan zijn voor wit, er volgde 27. 5-10; (ster ker is 23-29; op 27. 24-29 en 14-20 was de dam door 30-24, 27-21 en 38-33 gevolgd 24-30, 15-20 en 3943 geeft wit goede kansen. Op 27. 11-17 was ge volgd 27-21 en 36-31 enzwart zal door onspeelbaarheid van beide vleugels verliezen; na 23-29 volgt niet 27-22 wegens 11-17. 22x11, 16x7 maar (40- 34 29x40 45x34) b.v. 13-18'? (28-22) 8-13 33-28 24-29 34x23) 18x29 (38- 33) 29x38 (42x33) met aanvallend goed spel. 12-18 (27-22) 18x29 (31x22) 11-17 (22x11) 16r7 28-22) en FORTE DEI MARMI Voor ruim een miljoen Italiaanse wielersport liefhebbers heeft Eddy Merckx op een circuit bij de badplaats Forte dei Marmi zijn leidende positie in de Ronde van Italië aanmerkelijk versterkt. De Belg vergrootte zijn voorsprong op de Zweed Goesta Pettersson in de twee tijdritten van twintig kilometer elk, die gisteren op het programma stonden, tot ruim anderhalve minuut. wit zal niet zó zeker van zichzelf zijn). 28. 4741 23-29 29. 34x23 8x29. 30. 40-34 29x40, 31. 45x34, 12-17 (op 12-18 of 13- 18 volgt 34-29 8-13 af 8-12 gedwongen en de combinatie 28-23 en 38-33 geeft wit een kansrijk eindspel. 32. 15-20 is erg gevaarlijk b.v. (34-29) 10-15 29- 23) 12-17 (23-18) 13x22 (27x18) 17-21 (28-23) (18-13) en (31-27) is moge lijk.). 32. 27-21 (ook goed speelbaar was 27- 22! b.v. 8-12. 25-20! en 33-29; dus 17-21 (31-27) 8-12 (28-23) 19x30 gedw. enz beter spel voor wit, op 19x17, 30x8 12- 18 volgt 33-28) en (34-29) niet (8-2) wegens 26-31 en 3-8) 16x27. 33. 32x12, 8x17, 34 31-27 3-8, 35. 37-32 26-31 36. 17-21, 17x26. 37. 36x27 13-18 38. 28-22 8-13 39. 41-37? (33-28 15-20! 42-37! 41-37 niet 11-16 wegens 22-1711 maar 10-15, 27-21 en 28-23 altijd dam door 28-33, 8-13, 4-9 39-33 en wit heeft goede winstkansen). 3911-17! de remise zet, 40. 22x11 6x17. 41. 33-28 gedwongen (27-21. 18-22!) 26-31 en 13-18; 32-28 19-23 18-23 9-13) 18-22, 42. 27x18 13x33, 43. 38x20. 15x24 44. 32-27 10-15! deze zet had wit in zijn berekeningen overzien (na 24- 29 of 9-13 zal wit hoogstwaarschijnlijk winnen) 45. 42-38. 27-21 (17-22), 21-16 (24-29!en omdat*- schijf 9 nog niet op 13 staat loopt dit - gemakkelijk naar remise voor zwart. 24-29 remise gegeven. De originaliteit van deze partij zal' altijd blijven bestaan door de 27ste* zet 4842! Immers na 4742 is 24-29 en 14-20 goed speelbaar terwijl op 4843.-! 14-20! volgt. De winstpartij van T. Sybrands (wit)", tegen W. Tsjegolev dwong eveneen»- veel respect af. 1. 33-29. 18-22, 2. 31-26. 22-27. 3. 32x2lZ 16x27, 4. 37-32 17-21. 5. 26x17 12x21. 6.' 32-28 11-16. 7. 38-32 27x38. 8. 43x32. 1' 12 9. 41-37 1-7, 10. 36-31 13-18, 11. 39- 33 9-13, 12. 42-38 19-23, 13. 28x19 v 14x23 14. 35-30 10-14. 15. 30-25 4-9. 16.- 31-27 5-10. 17. 474 2 20-24. 18. 29x20 25* xl4, 19. 34-29 23x34, 20. 40x20 10-15, 21..' 4540 15x24, 22. 40-34 14-20, 23. 25x14 9x20, 24. 444 0 6-11, 25. 4944 11-17, 26. 40-35 3-9. 27. 44-39 20-25. 28. 5044. 17- 22. 29. 4843 22x31, 30. 37x17 12x21, 31.' 34-30 25x34 32. 39x19 13x24 33. 32-28 8-13. 34. 43-39 9-14, 35. 39-34 2-8, 36. 44-39, 14-20. 37. 34-29 20-25. 38. 29x20 25x14. 39. 33-29 13-19. 40. 39-33 18-23, 41. 29x18 8-12. 42. 18-13. 19x8, 43. 35- 30. 8-13. 44. 30-24. 21-27. 45. 28-23 16.» 21. 46. 42-37 12-17. 47. 37-32 7-12. 48* 23-19, 14x23, 49. 24-20 17-22, 50. 20-15* 21-26, 51. 32x21. 26x17, 52. 15-10. 23-28,' 53. 10-5 28x39. 54. 38-33. 39x28, 55. 5x32 zwart geeft op. HARM WIERSMA (ADVERTENTIE) De wereldkampioen werd gerekend over de twee ritten winnaar van de twaalfde etappe. Het verschil met zijn trouwe helper Roger Swerts bedroeg slechts 0.24 seconde. Merckx won de eerste rit over 20 km in 25 min. 04 seconden. De Italiaan Gimondi en Swerts eindigden in 25.15 op een gedeelde tweede plaats. In de tweede tijdrit was Swerts met 24 min en 39 sec. de snelste. Merckx bleef toen 10.76 sec. achter. Tweede gedeelte twaalfde etappe: 1 Swerts (Belg) 24 39. 2. Merckx (Belg) 24.50. 3. Gi mondi (It) 25.28, 4 G. Potterson (Zwe) 25.37, 5. Linares (Spa) 25.42, 6. Ritter (Denm) 25.42. 7 De Vlaemlnck (Belg) 25.52, S. Galdos (Spa) 26.01. 9. Lasa (Spa) 26.04, 10 Somonetti (It) 26 07 Algemeen klassement: 1. Merckx (Bel 58 u 24 min. 8 sec., 2. G. Petterson (Zwe) op 1.32. 3. Fuentc (Spa) op 3.59, 4. Lasa (Spa) op 5.41, 5. Gimondi (II) op 6.26. 6. Galdos (Spa) op 6 37, 7. De Viacmlnck (Bel op 6.46. 8. Motla (11) op 6.47, 9. Lopez Carnl (Spa) op 7.50, 10. Schiavon (It) op 7.52. DAUPHINE LIBERé De Fransman Robert Bouloux heeft de derde etappe gewonnen van de wegwedstrijd Dauphiné Liberé, een rit over 205 kilometer van Bellegarde naar Chambery. De beste Nederlander was Joop Zoetemelk; hij werd negen tiende op 2 minuten en 33 seconden van de winnaar. Het algemeen klassement wordt ook aangevoerd door Bouloux. Zoetemelk is hier tiende op 2.53. OOSTENRIJK De Nederlandse amateur wielrenner Cees van Dongen heeft de eerste etap pe van de Ronde van Oostenrijk ge wonnen. Hij had na de 199 kilometer lange rit van Graz naar Tansweg een voorsprong van 1 minuut en 24 secon den op de Oostenrijkde'r Denk en de Nederlander Fedor den Hertog Eerste etappe: 1. Van Dongen (Ned 199 km. In 4.59.56, 2. Denk (Oost) 5.01.20, 3. Den Hertog (Ned) z.t. 4. Summer (Oost) 5 01 24. ENGELAND De Ier Peter Doyle heeft de vijfde etappe van de Ronde van Engeland, een rit over 145,5 kilometer van Ab erystwyth naar Llandudno, gewonnen. Hij versloeg in de eindsprint een kopgroepje van vier renners, dat ruim tweeënecnhalve minuut voorsprong had. De bestgeplaatste Nederlander was Kuiper, die zesde werd. De Internationale Spoorweg Unie bestaat 50 jaar en trakteert! Wie nog geen 21 jaar i&mag van 1 maart t/m 30 november een maand lang onbeperkt per trein door 19 Europese landen reizen voor f 240.-. Bovendien: reducties op vele autobuslijnen, bootverbindingen enz, en 50% reductie op treinreizen in eigen land. Vraag op 'f station vaar de folder over de kaart Inter- Rail '72.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 25