^0 IOC stelt met Rodriguez weer voorbeeld München 1972 corruptie verspilling waanzin 9 Rekenen te zware opgave voor Olympiërs UW/KWARTET ZATERDAG 3 JUNI 197 Sport T23 K23 WHEN 'Donkere wolken ken', zo stelde een (anonie- Duitse schrijver 36 jaar ge il vast, 'hoven Europa sa- Gelukkig echter ivas Duits in die dagen 'een eiland van e' en het was dan ook begrij- jfc dat de Jeugd van de We- naar juist dat eiland stroom- Jrj>m het Feest van Olympia te en. Een feest dat zich, om het rdgebruik van die dagen even te houden, 'in een heerlijke teringontvouwde een t dat niets dan superlatieven ie. En dat alles niet in de ite plaats door de ovema- •Jtelijke aanwezigheid van de wiens waanzin model stond het onder hakenkruizen be en nazi-feest: Olympisch be rmheer Adolf Hitler. Hij riep eugd van de Wereld tot zich hij ook verzocht de jeugd g te komen, verzoek wordt dit jaar, 36 nadien, ingewilligd. In au- us stromen tegen de tiuee miljoen mensen naar het Feest van de 20e Olympiade in München. De Jeugd van de We reld zal dan weer, volgens de strenge bepalingen nog steeds voor niemendal, mogen optreden in wat het kostbaarste sportcircus ter wereld lijkt, maar dat voor de grondlegger, de Franse baron Pierre de Coubertin niets minder dan een religie was. Met die inwilliging probeert men in Duitsland vooral ook de schan de van Berlijn 1936 uit te wissen. De Spelen werden toen tot een persoonlijke propagandastunt van Adolf Hitler, die kort daarna de wereld in een gruwelijke oor log stortte. Berlijn 1936 was een voorbode, maar (zo stelt de West- duitse auteur Gerhard Schwe- renz) 'niets was de enthousiaste massa in de stadions en de are na's van 1936 vreemder dan de gedachte dat zij de voorbereidin gen voor de dood van 50 miljoen mensen bejubelden'. door Hans Schmrt In München ivil men deze zomer bewijzen dat het in Duitsland ook anders kan. Tegenover het bom bastische, het brallerige en het strenge 'feest' van 1936 plaatst München vrolijkheid en onge dwongenheid. Duitslands nieuwe gezicht spiegelt zich in een feest van eenvoud en openheid. Een spiegel echter die barsten vertoont. Want met de uitgangs stelling dat het goedkoop en ge zellig moet blijven, is op on gehoorde wijze de hand gelicht. Wat miljoenen waren, roerden miljarden en dat alles mede ook voor het nationaal prestige, terwille roaarvan onder leiding van grootindustrieel Josef Nee- kermann miljoenen in sportmen sen zijn geïnvesteerd. Want de slag in München is er vooral ook een tussen de jeugd van het kapi talistische en het socialistische deel van het land dat eens dui zend jaar had moeten bestaan. In de Bondsrepubliek wordt tot veler ergernis bij herhaling ge wezen op de barsten bladen als Der Spiegel en Stern keren zich tegen wat zou kunnen worden samengevat als de Olympiade van korruptie, verspilling en waanzin. Een enkeling ook zet zijn gram en verontrusting om in omvang rijke publicaties. Zo zette de sociologe Ulrike Prokop uiteen wat De Coubertin nu eigenlijk met zijn Spelen voor ogen stond, zo legden journalist Hans-Horst Henschen en student Reinhard Wetter uiteen welk een katastro- fe de Olympiade voor München betekent en zo konfronteerde uit geverij Marz het Duitse publiek opnieuw met de Spelen van 1936. In een aantal artikelen zal de komende weken op de gram en verontrusting van vooral deze mensen worden ingegaan. JCHEN HEEFT IETS van een ukte hybride een slordige sing van een Beiers dorp en wereldstad. Het ligt in het van Beieren, waar bierdrin- en vingertrekken nog steeds ifde en tot wedstrijd ver in volksvermaken zijn. chen is echter geenszins bui de wereld blijven staan: het E]lt overspoeld door buitenlan- die zich in de stad aan de vestigen (München telt ,000 gastarbeiders) of op [reis naar andere streken zich t één of meer nachten in de I te ruste willen begeven. ademt tweeslachtigheid: het de immense ondergrondse bier- donkerbruine van ge- liw vervulde herbergen en het naar Schweinebraten maar je massa tegen het middernachte uur naar boven komt, gaan de en discotheeks open. De Dirndl jaan ieder hand vier halve-liter- lin gerstenat draagt, maakt dan Is voor de wat minder stevige tease-danseres het trefwoord is dan vervangen door Duitslands Jvste toverwoord, sex. Wat wèl t is het niet aflatende gejank van oorns van de politie-wagens. kiosken van München liggen dan ergens anders de tot druk- 4 verheven kreten van rechts- ren om orde, rust en recht voor de kun Heimat verdrevenen hun ge-tij fers echter zinken in het bij die van de Turkse, Joegoslavi- Marokkaanse en Griekse kran- )ruitgang ipild Bi e: l-l re' MÜNCHEN BOUWT AAN ZIJN 'GROTE LEUGEN' was beraamd en precies evenveel als de totale Spelen van 1960 in Rome hebben gekost. Krankzinnige stijgin gen die München 1972 tot een miljar den-project hebben gemaakt. De eer ste schatting voor het Feest bedroeg in 1965 520 miljoen Mark; drfe jaar later was het 800 miljoen; weer een jaar later, in 1969, kwam men op 1.15 miljard uit; met Kerstmis 1970 werd het definitieve eindbedrag op 1.35 miljard Mark gesteld en in oktober 1971 werd het symbolische bedrag van 1972 miljard genoemd. Aan dat be drag houden de organisatoren vast ondanks berichten dat de uitgaven reeds tot tegen de 3 miljard zijn gestegen. Zekerheid hierover zal ver moedelijk pas lang na de Spelen te krijgen zijn. Overigens geven al deze bedragen een vertekende indruk van de werkelijke kosten. Het Olympisch dorp bijvoor beeld wordt grotendeels door particu liere ondernemingen gefinancierd en valt daarom ook voor dat deel buiten de offciciële kosten. Hetzelfde geldt voor de investeringen van de West- duitse PTT. die zoYi 600 miljoen Mark uitgaf voor telefoonaansluitin gen, kleurentelevisies voor verslagge vers. satelliet-verbindingen enz. Niet meegèrekend zijn ook de bijdragen van het leger, dat zo'n 20.000 soldaten ter beschikking stelt. Stern schat deze steun op zo'n 130 miljoen Mark. En tenslotte mogen ook de kosten voor de U-Rahn niet worden vergeten: een slordige anderhalf miljard Mark. De inkomsten (uit toegangskaarten, tel evïsie-rechtenOlympia-penningen, loterijen e.d.) zijn bij lange na niet toereikend om de officiële onkosten te dekken. Hoeveel het de stad München, de staat Beieren maar ook de inwoners van alle andere West- duLtse staten heeft gekost om dit Feest te mogen organiseren, laat zich niet becijferen. Zeker niet wanneer dat wordt overgelaten aan de slechtste cijferaars ter wereld, die van de Olympiade i<n MUnchen- ademt ook nadrukkelijk ;gang: het heeft een onder en het heeft een universiteit I wordt geprotesteerd en die It bezet de Leopoldstrasse doet look meer aan een Parijse boule- denken. Het nadrukkelijkst ech- fnanifesteert de vooruitgang zich het eind van die nieuw aangeleg- jj-Bahn, die eindigt onder het desenfeld: daar ligt, aan de voet .et gigantische BMW-complex en ijden van de zes tot acht >ken tellende Georg Brauchle- de sportstad waar in augustus van de 20e Olympiade wordt Aan een meertje en gedeelte- ider een rupsdak van drie vier- kilometer liggen de zwemhal, uthal en het vorige week offi- gebruik genomen stadion, de andere kant van de autoweg (bereikbaar via een drietal via- 3fcn) het betonnen dorp waar de holmensen worden ondergebracht (indrukwekkend park, hoewel het jgrauw aandoet. 4et eerste gezicht niet zo verwon- ^jjk, want beton en doorzichtig nc ogen nu eenmaal nooit vrolijk fan het groen dat in zo ruime l moet worden aangebracht, is een nog niet in de Beierse bodem Nog minder verwonderlijk dit echter wanneer je weet dat icht boven München tot de sme- van de Bondsrepubliek kan gerekend wat dat betekent bijvoorbeeld de toeristen die weg naar het zuiden in het -gebied de autoraampjes dicht- drommels goed. München per jaar dan ook 300 uur zon dan gemiddeld in de omge- De auto's die langs het stadion dragen daar het hunne toe bij ./enals de over het complex vlie- le, van München-Riem opgestegen io-jets. Daarover wordt echter (getreurd waren er in Mexico, jaar terug, immers ook geen emen met de lucht? Er gebeurde toch ook niets en als er wel iets ïrde, hielp zo'n zuurstoffles toch t? Welnu Het dak een jaar voor de Spelen. Rechts overdekt 't het zwembad; links de sporthal. Op de achtergrond het Olympische dorp. HET ORGANISATIECOMITé heeft een ontstellende moeite gehad met reke nen. Enkele voorbeelden van de mis rekeningen: Voor een bedrag van 18 miljoen bood architect Behnisch uit Stuttgart een dak van staal en plastic aan. In 1969 toen dat ontwerp werd gekozen, waren de kosten 80 miljoen de uiteindelijke bouwkosten bleken 180 miljoen. De staalconstructie heeft een garantie van twee jaar; het plastic-dak dat overigens grauw zal worden tien jaar; Olympisch Stadion: stijging van 70.08 naar 84.49 miljoen; Basketbalhal: stijging van 13 naar 18 miljoen; Worstelhal: stijging van 6 naar 25 miljoen, terwijl voor deze hal op het jaarbeursterrein na de Spelen 10 mil joen aan verbouwingskosten moet worden opgebracht; Wielerbaan: stijging van 12.4 naar 26 miljoen. Bovendien is de baan (van afzelia-hout, kosten per meter: 2291 Mark) 7.268 meter te kort!; Schietterrein: stijging van 14.2 naar 24 miljoen; gebouwd zonder ver gunning; Roeibaan: stijging van 34 naar 60 miljoen. Het Olympisch dorp valt enigszins buiten dit lijstje, maar een koopflat in het mannendorp (de grond is van de staat Beieren gekocht voor 40 in plaats van 50 miljoen Mark) kost per vierkante meter momenteel tegen de 2.000 Mark in plaats van de aangekon digde 1247. De huurprijzen zijn per m2 van 6.22 naar 14.35 Mark gestegen; het vrouwendorp is twee keer zo duur (totaal 300 miljoen Mark) geworden en het persdorp, waarvan de flats ook verkocht worden 'doet' per m2 onge veer 1600 Mark. Het lijkt op het eerste gezicht een grote grap maar wel een schrijnen de, voor wie de nood van de stad München kent. Wanneer het geld wordt geplaatst tegenover de behoef ten waarin de stad niet kan voorzien, krijgt het Feest van de Jeugd van de Wereld plotseling een luguber aan zien. Enkele voorbeelden: Op het Oberwiesenfeld is per km2 meer geïnvesteerd dan de afgelopen De werkzaamheden aan het gigantische dak van staal en plastic, dat 180 miljoen Mark heeft gekost. Op de achtergrond de Olympische toren. tien jaar door de staat Beieren aan bejaardenzorg is uitgegeven; Het dak kost 180 miljoen, maar er is een tekort van 30.000 kinderspeel plaatsen. die per stuk ongeveer 5.000 Mark kosten; Het ruiterstadion is gebouwd met alle komfort omdat de ruiters (men sen uit de rijkere klassen) daar nu eenmaal aan zijn gewend. Voor die 40 miljoen Mark echter hadden de stads wijken Neuhausen en Moosach het scholencomplex gekregen dat ze nu missen. Ouders uit die wijk hebben al aangekondigd tijdens de Spelen op straat te zullen bedelen. De PTT heeft 600 miljoen Mark geïnvesteerd, maar 12.000 inwoners van München wachten nog op tele foonaansluiting; De bouwplannen voor zes scholen zijn in de ijskast geduwd; Hoop het stijgende tekort aan ziekenhuisbedden het hoofd te kun nen bieden bestaat niet Daarnaast kampt Mündhen nog met vele andere problemen, zoals de lucht verontreiniging (jaarlijks komen 2350 ton giftige autogassen en 100.000 ton industrie-stof in de lucht), de krank zinnige grondspeculaties (speculatie winsten tot 27.000 procent) en de toenemende stroom gastarbeiders. 'Er zijn', volgens burgemeester Hans-Jo- chen Vogel, 'reeds Griekse huizen- blokken en Turkse straten'. München is bang voor het ontstaan van getto's geld voor oplossingen heeft de stad echter niet Dit is het eerste artikel over de Spelen In München uit een serie van vijf. chen is trots maar het week- Stern schrijft dat er miljarden verspild en voor twee inwoners München. Hans-Horst Henschen teinhard Wetter, is de gehele iedenis een onder de vlag met ijf ringen gedekte waanzinnige g, die een mens op de zenuwen werken. Terwijl München jaren- de wereld lokte door enerzijds le traditie en anderzijds op de elende vooruitgang van de stad ijzen, werd tegelijkertijd aan de e leugen' gebouwd. Volgens I>Daume, voorzitter van het orga- mstpe-comité, zouden de Spelen met bescheidenheid worden georgani- en zou München iedere neiging rerdrijving weerstaan. Münchens cmeester Vogel deed zes jaar te- -etafeelfs de toezegging dat München, leer de Spelen die van 1960 en zouden overtreffen, die Spelen niet zou organiseren. München heeft een dak van en plastic dat 180 miljoen Mark gekost tien keer zoveel als Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het bestuur van het Internationaal Olympisch Co mité heeft zich de afgelopen week in Lausanne gebogen over een reeks problemen. Het mag nau welijks verbazing wekken dat de onderwerpen die in de thuishaven van de Olympische beweging, de villa Mon Repos, zijn besproken, weer de nodige stof hebben doen opwaaien. In de eerste plaats boog het IOC- bestuur zich over zaken die het ama teurisme raken en zoals gebruike lijk leverde de interpreatie van het omstreden artikel 26 weer veel ver warring en een 'slachtoffer' op. Ter wijl met het onlangs nog aangepaste maar daardoor zeker niet duidelijker geworden artikel 26 in de praktijk voortdurend de hand wordt gelicht, lijkt 'het IOC door het stellen van een voorbeeld te willen bewijzen dat de reglementen géén holle woorden zijn. uitgesloten In Sapporo werd daarom de Oosten rijkse skiër Karl Schranz wegens het overtreden van de amateurbepalingen uitgesloten tijdens de bijeenkomst in Lausanna werd over de Colombiaan se wielrenner M. Rodriguez eenzelf de vonnis uitgesproken. De houder van het wereld-uurrecord en wereld kampioen achtervolging zou höbben toegestaan dat zijtn foto's voor recla medoeleinden werden gebruikt, terwijl hij ook terwille van de commercie een bepaald shirt zou hebben gedra gen. Aangezien het Olympisch comité van zijn land nog niet weet hoe het moet bewijzen dat Rodriguez van die opbrengsten geen cent heeft gezien (bij ons weet het NOC wèl aan te tonen dat Ard Schenk geen cent ziet van wat hij met het poseren voor posters verdient), zal Rodriguez niet mogen starten in München. Protesten zuilen, zo heeft het IOC al laten weten, wel worden behandeld, maar weinig kans maken. En daarmee is de kous af en halen vele atleten weer opgelucht adem. Want de kans dat naast Rodriguez (en de om dezelf de reden uitgesloten schutter Vic Preston uit Kenia) nog meer sport mensen zullen worden geweerd, lijkt klein. Tot degenen die weer onbekom merd met hun Olympische voorberei dingen zullen doorgaan, behoren een aantal Scandinavische zeilers (onder wie de Deen Paul Elvstroem), over wie de afgelopen week ook gesproken wat betreft de financiën kampt de stad met moeilijkheden. De stad was in Lausanne vertegenwoordigd met een delegatie van zes man, die een rapport van 279 bladzijden bij zich denver Ec.i tweede probleem waarmee het IOC- zich geconfronteerd zag. is Den ver. waar dn 1976 de winterspelen moeten worden gehouden. De Ameri kaanse stad heeft, om het voorzichtig te zeggen, bij de verwerving van de Spelen niet geheel open kaart espeeld. Zo werden trucfoto's getoond, om te verbergen dat de afstanden tussen de diverse piste's te groot zijn. Ook Volgens de Zwitserse Journalist Hugo Stein- egger heeft China het voornemen weer Md te worden van het IOC. De Chinezen zouden deze stap overwegen om ook de Olympisch* Spelen te kunnen organiseren. China, dat zich in 1958 terugtrok uit de Olympische be- bTUndSQG weging, zou het Canadese Olymulsche coml- té hebben benaderd om voor te stellen China toe te laten en Taiwan uit het IOC te stoten. ter nogal gereserveerd tegenover de plannen van de organisatoren in Den ver. Zo zullen de noordse nummers 250 kilometer buiten Denver plaats vinden en de alpine nummers 110 kilo meter buiten de stad worden gehou den. Ook de bobslee-bond is boos op de organisatoren, die vanwege de te hoge kosten voor de bouw van een baan, hebben voorgesteld het onder deel viormamsbob van het programma te schrappen. had en die het IOC ervan wilde overtuigen dat het daarin Denver alle maal best meevalt. Mare Hodler, de voorzitter van de internationale ski-federatie, staat ech- De besloten en met geheimzinnigheid omgeven bijeenkomst in de Zwitserse villa stond onder leiding van de man die binnen de Olympische beweging al zoveel jaren zoveel opschudding veroorzaakt, Avery Brundage. De 84- jarige Amerikaan kwam voor deze bijeenkomst over uit Beieren, waar hij reeds enige tijd verblijft en met de penschef van de Spelen in München, Hans Klein, werkt aan een autobio grafie. Tussen de bedrijven door verscheen de steenrijke voorvechter van het amateurisme nog even voor de West- duitse televisie. Wat de Olympische Spelen en de Olympische beweging betreft, keurde Brundage niets dan lof: de wijze waarop de Spelen worden georganiseerd, is door de samenwer king tussen de mensen een voorbeeld voor de politiek, terwijl de Olympi sche beweging zelf zich met succes heeft verdedigd tegen aanvallen van de commercie en de politiek. Hoewel hij zelden ingaat op persoonlijke vra gen, wüilde Brundage wel kwijt dat hij vroeger de kans heeft gehad politicus te worden. Hij was gevraagd kandi daat te worden voor het burgemees terschap van Chicago en het gouver neurschap van dc staat Illinois. Hij heeft toen echter nee gezegd, omdat het IOC-werk belangrijker was voor de wereld Op de vraag waarom hij geen president van de Verenigde Sta ten was geworden, antwoordde hij: Tk heb te veel eigen ideeën om ooit op zo'n positie terecht te komen'. De sportwereld zal dat kunnen beamen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 23