>childerwagen' van koningin Ifilhelmina te zien op Het Loo W1 SfCJSS WW ai JZZ 11 L Vliegreis als prijs en zingt over 10 geboden Postzegel- nieuws m x WIJ ontvingen Kinderboeken ■fW/KWARTET ZATERDAG 3 JUNI 1972 ntoonstelling in de Koninklijke Stallen Herman van Veen vertelt r Jac. Lelsz (DOORN Temidden van fikelende rijtuigen in de Ko- jjke Stallen van Paleis Het j- de Victoria's, de Redefi- len de Open Breaks en je meer sportieve voertuigen Phaetons, de Tonneaus en (ney Wagonnettes valt een (le Pipo-achtige woonwagen fe schilderwagen van Konin- wilhelmina. Met deze van daterende wagen liet Konin- filhelmina zich vaak de bos- pnd Het Loo inrijden om er |n schilderen. leid zoals zij ook het veldiboeket die verfijnde stukken van de sierkunstenaars verkoos, meer |e ruige natuur dan van het (veerde landschap en zij werd ok niet moe die te schilderen, hilderde in alle seizoenen ook in fartje van de winter, als er V lag, in de wagen stond behal- kt eenvoudig rieten meubilair (tkacheltje zodat er ook gestookt lorden. tilderwagen van Koningin Wil- ha vormt een grappig onderdeel en aparte noot op de onlangs (de tentoonstelling in de stallen jaleis Het Loo. Toch geloven we j rijtuigen, die er zo welgedaan |te glanzen, die bezoekers in het een meer zullen aanspreken. fe zijn ook magnifiek, en dan we nog niet eens te denken let paradestuk, de Galaberline, aatsiekoets uit 1836, een genera- jjtuigen, die nog meedoet op esdag en bij het afhalen van feadeurs. Men moet de Galaberli- renals de andere rijtuigen ook bekijken als produkt van vak- kap, in functionele zowel als hetische zin. Wie van het am- houdt, kan er ook in dat op- van genieten. Tot de oudste, jele rijtuigen behoren de Victo- kvaarvan de naam ontleend is f Engelse koningin maar waar- (t model uit Parijs komt. tweepersoonswagentje zonder L zodat dames met crinolines er kelijk konden in- en uitstappen. I van de aanwezige exemplaren, ter van 1900 daterend, komen l bezit van Koningin Emma, die jwel dagelijks ritjes van drie er mee maakte door het Haagse je omgeving van Scheveningen, jjk en Apeldoorn. Ie categorie sportieve wagens ft de Phaeton, die ook zonder r gereden kon worden. Hij was nd naar de zoon van de Griekse od Helios, die voor één keer k zonnewagen mocht besturen, idste wagen van dit type (ca was eigendom van Prins Hen lij gebruikte de wagen bespan- et schimmels, vaak bij de jacht. prinsessen Ink wagentje is ook de Poney jette, die in '47 werd gebouwd Vereniging het Sticht en aan prinsessen geschonken. Ook wagentje ging Koningin Wil- p, toen prinses, vaak uit schil- Zij reed dan met het wagentje (kende plekjes in de omgeving It Loo, zoals het Eikenlaantje, tingseik, de Doelenboom en het tt. Enkele paarden, die vroeger flienst gedaan hebben en nu oude dag genieten, aan het is en die eigenlijk alleen lar op de derde dinsdag van (er even weer opvlamt. Im- i de twintiger jaren maakte de biel zijn entree, waarvan ook epresen tanten aanwezig zijn. (iton Six en een Minerva., ist treft men dan ineens wee.r (idere middelen van vervoer jachtslede. een zilveren sle- n kabouter slede. Wie dit alles bekijkt, vindt het ene nauwe- Dmantischer dan het andere Ide gemeenschappelijke roman- |r oldtimers, of dat rijtuigen, bielen van de jaren twintig of rijn. le rase oonstelling in de Koninklijke vormt de eerste fase van wat ien in 1980?) eens het rijks- Paleis Het Loo zal zijn. Een teling die onder Ton Koot Is n en onder dr. A. W. Vliegen- worden voortgezet. En dit tr onder de vlag van CRM ste betekent dat Monumenten- stevige vinger in de pap De kunsthistorici willen het oveel in de oude staat terug- de tijd dus van koning-stad- Willem III, die het in 1684 [werpen door Racob Roman Daniël Marot vooral de inte- oor zijn rekening nam. Er zal eval een halve etage pilus wat rsels moeten worden wegge- (fdgedeelte krijgt als museuro manent karakter; het zal laten de verschillende Oranjes er gewoond. Voor de vleugels ien aan het onderbrengen van ectie van het Oranje-Nassau en aan wisselende exposities hting die die historische naam igs Loo' draagt, zal de belan- het nieuwste rijksmuseum hartigen. den willen adviseren niet tot wachten met het bezoeken van imuseum Het Loo. Er is in de jke Stallen, die in hun huidi- dateren uit de jaren 1906- veel te genieten; ook voor En wanneer men het combi iet een wandeling, naar ver over drie afstanden, door het e park en bos achter het pa- waterpartijen, wild en unieke tijen (de Oranjes schiepen er enoeten in exotische bomen planten naar Het Loo) dan helemaal van een exquis verzekerd zijn. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In de serie 'Wat de bijbel ons vertelt', boekjes van het Nederlands bijbelgenootschap, met veel sprekende, kleurige tekeningen (van Kees de Kort) en een korte, simpele tekst, is nu nummer 15 ver schenen, dat 'Op weg naar het beloof de land' heet. Het stelt de wetgeving op Sinai, de tien geboden dus, cen traal en er is weer een grammofoon plaatje bij van Herman van Veen. Op de ene kant is de tekst van het boekje ingesproken, op de andere kant staat een vertelling, die muzikaal wordt geïllustreerd met enkele lied jes. De boekjes en platen zijn gericht- op geestelijk gehandicapten. In de praktijk blijken ook kleuters te genie ten van de mooie illustraties en de simpele tekst, die tot stand komt in samenwerking met protestantse en rooms-katholieke deskundigen. Het boekje kost ƒ3,95, het plaatje ƒ6, Boekje en plaat zijn ook afzonderlijk verkrijgbaar bij het bijbelgenoot schap, postbus 620, Haarlem, alsmede bij de boekhandel. De uit 1909 daterende schilderwagen van Koningin VVilhelmina. De Galaberline uit 1836. schrijft ons men De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname tn deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publikatie wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor. den gezonden aan de lieer Joh. C. Francken. secretaris van dc hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 859. Arasterdam. niew bij zeer velen een zich buigen over en voor Gods Woord (en wel van Genesis tot Openbaring) en een ten volle aanvaarden van dit Woord, dat hen. door de H. Geest verlicht, een lamp voor de voeten zal zijn. Aalsmeer J. Millenaar Hogeschooldag Zou het voor de heer Janssen te Muiden niet aanbevelenswaardig zijn om, alvorens commentaar te leveren op het orgelspel van de heer Piet Zwart bij zichzelf te overwegen of hijzelf wel vol is van de 'Sanctus Spiritus'? Dan zal liefdevoller com mentaar vanzelfsprekend zijn. Meppel Annegé en Peeke de Vries discussie gesloten Spelling (2) Telegram De EO heeft een telegram aan Nixon gezonden om hem te verzoeken in Moskou te pleiten voor echte vrijheid voor de christenen in communistische landen dit met verwijzing naar Jesaja 61:1. De EO gaat er dus kennelijk vanuit dat Nixon het morele gezag heeft om dit te vragen, ondanks de voortdurende discriminatie van negers in de V.S., de verschroeide-aarde-tak- tiek en zelfs bombardementen op wooncentra in Vietnam. Het kan ds. Glashouwer c.s. blijkbaar niet zoveel schelen wie zo'n belangrijke bood schap overbrengt, maar er zijn heel wat christenen, die weten dat het wel degelijk iets uitmaakt. Hier was, juist ook in het belang van de christenen in Oost-Europa een taak voor een andere bemiddelaar weggelegd. Als we in deze tijd positief willen getui gen en ik dacht dat de EX) dat ook wilde dan zullen we vooral moeten waarschuwen tegen hen, die 'een ui terlijk van godsvrucht hebben, maar de kracht daarvan verloochenen' (2 Tim-3:5). Boskoop A. W. H. Noorda Jeugd en bijbel Toen ik het artikel 't Schepsel beeft en staat verwonderd' las, heeft het mij verbaasd dat de schrijver zo ach ter loopt als hij stelt dat bij steeds meer jonge mensen de bijbel uit het gezichtsveld verdwijnt Als het dan al zo geweest mag zijn (hetgeen ik niet ontken) thans zeker niet! Er is op- Voortdurent komt men bei tegenstan ders van spell ingsvereenvaudiging de zelfde begripsverwarring tegen, name- lek de verwarring van de begrippen taal en spelling. Ook in het ingezon den stuk van mej. S. v. d. Rijst (Tr./Kw. 27 mei) is dit het geval. Wanneer zullen onze 'taalbescher- God wonend bij de mensen, door ds. Hans Bouma. Ui tg. Kok, Kampen, 96 pag., prijs ƒ6,90. De gereformeerde predikant/dichter biedt hier een ar rangement van eigentijdse belijdenis sen, liederen, gebeden, liturgieën, ge dichten en notities. Een kort opstel, getiteld "Zoeken naar nieuwe antwoor den' gaat vooraf. Gezinsvorming, door prof. dr. W. H. Velema. Uitg. Bureau Echo, Joh. v. Oldebarneveltlaan 10, Amersfoort, 63 pag., prijs 3,75. De chr. geref. hoog leraar wil hoer een ethisch-pastorale benadering van het vraagstuk der ge zinsvorming geven, nauw luisterend naar de bijbel. Hij doet dit speciaal voor de kringen van de herv. gerefor meerden (bureau Echo is van de herv. geref. bond voor inwend. zen ding) chr. gereformeerden en leden van de geref. gemeente. Het meisje in het blauw, P. G. Wode- house. Prisma-roman van uitg. Het Spectrum, Utrecht 175 blz - 3,- De Shing-begoocheling, U. Laguin. Een prisma science fiction. Uitg. Spectrum. 186 blz - 3,- mers' toch eens leren, dat een goede, raatsionele spelling nooit 'het wezen van een taal kan aantasten'. Elen spel- lingsisteem is immers niet meer dan een kontinue afspraak t.a.v. de visuele weergave van de taal. Dat systeem mach volstrekt geen eigen leven gaan leiden. Het moet overeenkomstig z'n funksie zo eenvoudech en zo logies mogelijk zijn, d.w.z. dat 't de fonetiese weergave van 't algemeen beschaaft zo dicht mogelek dient te benaderen. Dat dichters en schreivers gehecht ze in aan 't hun zo vertrouwde, vizuele beelt van de dierbare vrient. 't ge schreven of gedrukte woort, is psicho- logies heel goet verklaarbaar. Dat ze echter hun schreiversgewicht in de schaal werpen om ertoe bei te dragen, dat iedereen genootzaakt wort dat hei lege beelt van hen te bleiven aanbid den, getuigt van weinech gevoel voor proporsies. Den Haag G. Tanis Baalhoekkanaal Het artikel "Vier dorpjes moeten ver dwijnen voor kanaal' (Trouw/Kwartet 27 mei) zou aan waarde en duidelijk heid hebben gewonnen indien enige aandacht zou zijn besteed aan het alternatief, n.l. de consequenties van een buitendijks tracee van het Baal hoekkanaal voor het Verdronken Land van Saeftinge. De zaak is wel wat gecompliceerder dan het artikel doet voorkomen. Relevant is fo.v., dat de meerderheid van de Zeeuwse sta ten zich voor een buitendijks tracee heeft uitgesproken, dat de regering zich heeft gesteld achter het meerder heidsadvies van de Raad van de wa terstaat voor een binnendijks tracee en dat t.z.t. de beslissing over een met België te sluiten traktaat in de volksvertegenwoordiging zal vallen. Indien in het artikel ook al was dat dan geen diepgaande beschouwing iets zou hebben doorgeklonken van de motieven, die bij beide 'partijen' een rol hebben gespeeld bij de stand puntbepaling over het te kiezen tra cee, zou ongetwijfeld uit een oogpunt van informatie een waardevoller ge heel zijn ontstaan. Middelburg J. J. Tevcl voorlichtingsambtenaar provincie Zeeland Naschrift: In de door u aangehaalde reportage hebben wij niet gepoogd de voor- en nadelen van het tracee te belichten. Het afgelopen jaar zijn In onze krant al tal van artikelen over de tracee-keuze verschenen. Nu de de finitieve beslissing is gevallen, hebben wij alleen de gevolgen voor Zeeuws Vlaanderen nog eens benadrukt. Van de grote groep beeldverzame laars. die ons land rijk is, vraag ik eerst de aandacht voor het volgende. In een publikatie van de American Topical Association (vergelijkbaar met onze Vereniging de Beeldfilate list) las ik een interessant overzicht omtrent onderwerp-verzamelingen. Men heeft in Amerika namelijk laten onderzoeken welke onderwerpen het meest geliefd zijn in de kringen van de Amerikaanse beeldfilatelie. Dc geef u het overzicht voor wat betreft de eerste 19 onderwerpen en wel in volg orde van de voorkeur, die men voor die onderwerpen aan de dag legt Het cijfer tussen haakjes betreft een volg orde van voorkeur op grond van een vorig onderzoek. 1 (1) ruimtevaart, i, (5) fauna zonder vogels, 3 2) kunst zonder muziek, 4 (6) schepen, 5 (4) flora, 6 (3) padvin derij, 7 (13) sport, 8 (12) spoorwegen, 9 (11) muziek, 10 (19) Ver. Naties- akties, 11. (16) Kerstmis), 12 (9) fauna vogels, 13 (8) geneeskunde en Rode Kruis, 14 (18) postzegel op postzegel, 15 (17) Europa, 16 (14) Vrijmetsela rij, 17 (7) religie zonder Kerstmis, 18 (15) landkaarten en 19 (10) America na o.a. J. F. Kennedy. Hierbij zullen u een paar dingen opvallen. Onder meer de groter ge worden liefde voor Akties der Ver. Naties, Sport en Kerstmis. Dit laatste vermoedelijk vanwege het feit dat steeds meer postadministraties in de laatste jaren brood zijn gaan zien in het uitgeven van Kerstpostzegels. Ach teruitgang vertonen: Americana, wel licht omdat de Kennedy-cultus geen voedsel meer krijgt, geneeskunde en maar dat zal wel en teken des tijds zijn religie, dat 10 plaatsen in de voorkeurslijst is teruggevallen. In Griekenland wordt sinds 20 jaar jaarlijks de zogenaamde 'Acropolis- rally* voor de automobielsport gehou den. Het parcours loopt over 3800 kilometer en beslaat nagenoeg geheel Griekenland. Een tweetal zegels is vorige week in omloop gekomen om dit lustrum mee te vieren. De afbeel dingen zijn: de Acropolis in Athene en het jubileum-embleem van de rally alsmede een landkaart met de route aanduiding. Ietwat verlaat kreeg ik van de posterijen van Tunesië het bericht omtrent de uitgifte van twee bijzonder fraaie zegels, uitgegeven ter gelegenheid van een aldaar gehouden 'Rode-Kruis-dag'. De afbeeldingen op de zegels met een toeslag voor de aktiviteiten van de nationale 'Rode- Halve-Maan' (de benaming voor het Rode Kruis in Mohammedaanse lan den) symboliseren op artistieke wijze een behoeftig kind en een hulpbehoe vende grijsaard, die beiden een be roep doen op ondersteuning. Op 5 juni begint an Stockholm de lang verbeide Ver. Naties-conferentie over het milieu waarin wij leven'. Dit is de eerste bijeenkomst van praktisch alle naties van de wereld, die tot doel heeft bezinning omtrent de crisis in ons leefmilieu. Een probleem dat ons allemaal aangaat en dat op internatio naal niveau zal moeten worden opge lost De postadministratie van de Ver- Naties geeft maandag ter ondersteu ning van genoemde poging twee post zegels uit voor het kantoor te New- York en twee voor het te Genève gevestigde kantoor. Als afbeelding koos men het embleem van de confe rentie van Stockholm: een mensenfi guurtje in zijn oervorm, geprojecteerd tegen de wereldbol, omgeven met de lauwerkrans der V.N. Maandag komt de 5e propaganda-serie met toeslag uit. die de Duitse Bondsrepubliek sinds 1968 ten behoeve van de Mllnchener Olympiade 1972 in omloop brengt. Het zijn vier zegels met ge- styleerde weergaven van de volgende takken van sport: worstelen, zeilen, turnen en zwemmen (borstcrawl). De 6e bijdrage voor de stichting Hulp aan Duitse Sport zal van ons op 5 juli worden gevraagd en dan tenslotte nog een laatste aanslag op 18 augustus a.s. J. J. M. Kiggen Binnenland puzzel T21/K21 3 maal 10 gulden aan prijzen Horizontaal: 1. zegswijze, 11. lusthof, 12. bergplaats, 13. kever, 14. plotselin ge rijzing van het water bij eb, 17. heks, 18. oude lengtemaat, 19. schou der belegsel, 21. pers. voornaamw., 22. meisjesnaam, 23. peulvrucht, 25. leef tijd (Fr.), 26. vreemde munt, 28. papegaai, 30. wilde ezel, 31. water nimf, 32. schortje, 33. meisjesnaam, 35. een zekere. 37. loot, 39. afk. van een maand. 41. scheik. element, 43. plezierreiziger. 46. voorzetsel, 47. werktuig van de goudsmid, 49. schrijf- kosten, 50. gravin uit het Holl. Huis, 51. koraalrif, 53. zangstuk, 54. zegswij ze. Verticaal: 1. plant, 2. mondwater, 3. grondsoort, 4. afk. van dyne, 5. plaats in Letland, 6. nobel, 7. scheik. ele ment, 8. open plek in het ijs, 9. bijnaam van Ezau, 10. kweker, 14. vuur (mal 15. koud, 16. buitenha ven, 19. sierlijk, 20. baanvak, 22. sier plant, 24. manier, 25. plaatsje onder Gramsbergen, 26. bid (Lat), 27. plaats in de N.O.P., 29. vaarwel, 34. plaats in Drente, 36. monster. 38. doortocht- geld, 39. plaats in N-Br., 40. hoon, 42. tegen, 44. plaats in Zeeland, 45. een weinig, 46. Myth, figuur, 48. rund, 50. jongensnaam, 52. Lignes Farman (afk.), 53. reeds. Oplossing t.e.m. woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Dagblad Trouw, Postbus 859, Amsterdam. Linksboven vermelden: Weekendpuz- OPLOSSING VAN VORIGE WEEK Hor.: 1. dapper, 6. marmer, 12 rail, 14. Leon, 16. op, 18. re, 19. lee, 21. ir, 22. ba, 23. relatie, 26. ventiel, 29. tred, 30. odeon, 32. ifte. 33. ei, 34. ijk, 36. Abe, 37. re. 38. An, 39. asem, 41. bars, 43. ra, 44. kroniek, 45. os, 47. roet, 49. leek, 52. er, 54. sr, 55. ver, 57. Lu, 58. Rt, 59. riem, 61. satan, 63. fier, 65. malaria, 67. parodie, 69. i.l., 70. Ne, 71. lee. 73. An, 74 Se, 75 .meet 77 mail 79 mentor 80 narede Vert 2 ar 3 paradijs 4 Piet 5 el 7 al 8 rein 9 mortier 10 en 11 mortel 13 de 15 talent 17 Peri 19 Leda 20 evoë 22 beta 24 le 25 Io 27 en 28 if 31 eboniet 35 keker 37 rakel 39 aar 40 Mrt 41 bel 42 sok, 46. kermis, 48. Osmanen, 5a eufonie, 51. streep. 53. rial, 55. vaal, 56. rapé. 58. reis, 60. el, 61. si, 62. na, 64. id. 66 reet. 68. raar. 72. e.k., 75. me, 76. To, 77. ma, 78. Ld. De prijswinnaars zijn: mevr. A. E. de Ruiter-v. Eist, Broodakker 2, Epe (Gld); E. de Jong. Albrechtstraat 18, Nw. Lekkorland; A. J. Schut, Hunze- straat 4, Utrecht AMSTERDAM 'Ik ga even naar de bus om m'n vliegreis te halen', zei een paar weken geleden de heer C. Has uit de hoofdstedelijke Bepveu- straat gekscherend tegen zijn vrouw toen hij de enveloppe met de oplos sing van de grote Trouw/Kwartet- voorjaarsprijsvraag had dichtgeplakt Hoe die voorspelling uitkwam is ge bleken: hij wérd de winnaar en kan nu samen met zijn vrouw voor dui zend gulden twee reizen uitkiezen bij de christelijke reisstichting. De heer H. H. Wearing, hoofd van onze adver tentie-exploitatie overhandigde de heer Has (op de foto rechts) en en zijn vrouw daarvoor dezer dagen twee tegoedbonnen. 'Een enorme verrassing", zei de 65- Jarige winnaar', 'ik sta een beetje perplex. Nooit eerder heb ik een puzzel-oplossing ingestuurd. Dit was de eerste keer en 't was meteen raak". Waar hij naar toe gaat, weet hij nog niet. 'We zijn tot nu toe alleen in Duitsland en Oostenrijk hewecst, maar ditmaal gaan we het beslist zuidelijker zoeken, in Spanje of Italië'. We moeten eerst de folders nog een» goed doorkijken'. Een moeilijke puzzel? De heer Has: "t was een erg pittige, dat wél. We zijn er avonden mee bzzig geweest osms tot twee uur in de nacht Maar het is de moeite waard gebleken. De volgen de keer doe ik beslist wéér mee'. Niet dat we het opvoeden uit-een- boekje van peuters en kleuters willen stimuleren (dat kén leiden tot frus traties bij ouders en kinderen) maar alleen vanwege de aanpak en de origi naliteit vestigen we de aandacht op een serie van vijf 'kinderboeken' die bij J. H. Kok te Kampen is versche nen onder de titel 'Kijken-spelen-le- ren'. Daartoe behoren twee prenten boeken en drie boekjes voor 'moeders van kinderen tot 5 jaar'. De eerstge noemde boekjes bevatten tekeningen van planten, dieren en voorwerpen die de allerkleinsten dagelijks om zich heen (kunnen) zien. De drie andere boekjes alle van hetzelfde formaat bepalen de ouders bij de ontelbare mogelijkheden die er zijn om een kind van zeven, acht maanden tot vijf jaar te leren spelen met eenvoudige, vaak zelfgemaakte voor werpen. In het kort wordt vermeld op welke wijze het kind kan worden gestimuleerd en geactiveerd. Waarom nadrukkelijk wordt vermeld dat de boekjes bestemd zijn voor 'moeders' van kinderen tot 5 jaar is ons niet duidelijk. Ook de vaders zijn als het goed is terdege betrokken bij de be drijvigheid van hun peuter(s). De verklaring ligt mogelijk in de verta ling van de Engelse titel van de boekjes: 'Learning with Mother'. Zij werden oorspronkelijk geschreven door Ethel en Harry Wingfield. Voor de vertaling zorgde H. M. Dusseljé. Deze boekjes kunnen we ondanks de pittige prijs van 3,25 per deel 'ouders' van kinderen tot 5 jaar van harte aanbevelen. Anton Lam schreef voor kinderen die net kunnen lezen 'De groeten aan het konijntje', een doorsnee-boekje met weinig tekst (63 blz.. 3,50). De belevenissen van Kareltje die de kous van Jaap op een plein vindt en een konijnenhok wil bouwen, zullen kin deren stellig aanspreken. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 21