mmen tegen bomen: n vergeten oorlog Dicht bij huis snel in handen 'Een grote ingreep wekt altijd weerstanden op' Raifleisenbankm Boerenleenbatik Probleem stamt uit 1808 rEM en Philips geven tiamij-Buttinger iverteerbare leningen (l-Vietnam wordt systematisch kapotgemaakt Ukunt zoveel méér doen met onze bank Holzbauer ziet geen alternatief voor Amsterdams stadhuisplan iiif- en Zaanstreek heffing op fcteringen Man vermoord in Rotterdam iirW'/KAVARTET ZATERDAG 3 JUNI 1972 Kiiiiicnlaml buitenland T17/K17 Rob Foppema tukje Zuid-Vietnam dat door B-52 bommenwerpers vanaf hun veilige hoog- m tien kilometer is bewerkt, ziet er uit 'alsof het verscheurd is door een reus', of ook: 'verpulverd tot een grijze pap.' IADVERTENTIE loemrijke uitspraken zijn niet tig van bezorgde biologen, an Amerikaanse militaire waar- nuchtere mensen wier taak de gevolgen van het werk van llega's te rapporteren. Die uit wijzen erop dat het begrip mbarderen in Zuid-Vietnam el nieuwe betekenis heeft ge ile cijfer was al langer bekend: rikaanse strijdkrachten hebben ichina al tweemaal zoveel mu- bo n gebruikt als gedu- le hele iweede wereldoorlog. De jkheid achter dat koele cijfer •izaam opgespoord door twee aanse hoogleraren, de bos- indige Arthur H. Westing en oog E. W. Pfeiffer, erhaal publiceren zij in het ïmer van de Scientific Amen de informatie helemaal over- >etwijfelen zij, want 'je moet ;ien hebben voordat de gevol- ■lemaal tot je doordringen', e cijfers en voorlopige conclu- n ook al welsprekend. rs de oppervlak van Zuid-Vietnam t zeventien miljoen hectare. wordt tegenwoordig één pro- beslag genomen door eenen miljoen bomkraters. Aangeno- t die allemaal zijn veroorzaakt 500-ponds bommen waarvan er honderdacht kan meenen, kuilen van tien meter breed meter diep. In de zeven jaar 5 tot en met 1971 werd op die gemiddeld per minuut ruim lerd kubieke meter grond ver- it voor de praktijk van het ïese leven betekent laat zich nvelijks overzien. Wel is dui- at de boer die dit soort kra- zijn akker vindt, weinig nei- eft om in de buurt nog iets te en. De krater zelf is te groot t te gooien, de weggeslagen is in de verre omtrek ver- r hij probeert, dan in ieder le grond in de omgeving te [n, trapt de waterbuffel die >eg trekt in granaatspinters. r krijgt geïnfecteerde wonden poten en gaat, gezien het van de veterinaire verzorging, algemeen gesproken dood. De an voor boer en buffel ook komen: de blindgangers in de J.namese bodem worden geteld hderdduizenden. Het oppervlak ir granaatsplinters onveilig is t, wordt door Westing en geschat op elf miljoen hecta- is tweederde van het totale n at zijn natuurlijk lang niet 1 akkers. Van het bouwland is toe naar schatting tien pro- rlaten. Maar granaatsplinters ook elders aanzienlijke schade bossen van Zuid-Vietnam wor- irnstig door aangetast Bomen et door een directe bomexplo- vernietigd of door het ontbla- rogramma aan hun eind geko- ten vol met stukjes metaal, in de daaropvolgende jaren gekapt (het land had een e houtindustrie) blijken zij minder op te brengen, om- loutzagerijen met grote regel- maat hun zaagbladen zien sneuvelen, hoe goed men ook geprobeerd had de splinters voordien te verwijderen. En als die bomen niet binnen een jaar of drie gekapt zijn hoeft het meestal helemaal niet meer: de scherf won den geven rot en schimmel vrij spel, en de boom waait gewoon een keer om. Het boslandschap dat met bomen is bewerkt wordt een gepokte vlakte waar riiets groeit dan gras en later misschien wat struikgewas. Nieuw bos komt er niet meer. Sommige bomkra ters uit de eerste wereldoorlog bij Verdun zijn nog steeds kaal. Wat er wel komt, is de erosie, zeker wanneer het getroffen gebied heuvelachtig is, krijgt de regen kans om de grond weg te spoelen. Zuid-Vietnam is als land beschadigd. Voor eeuwen. Met opzet. 'Strategisch' gschiedenis heen in de oorlogvoering toegepast. Maar nooit eerder werd een land op een dergelijke schaal veran derd en verminkt, dat uitgestrekte oppervlakten nooit meer kunnen wor den gebruikt of zelfs maar bewoond door mensen of dieren'. 'Ons programma van ontbladering, bommentapijten en bulldozers heeft onze soldaten niet beschermd, en de vijand niet verslagen, het heeft onze bondgenoot aanzienlijk meer schade toegebracht dan de vijand. De koude, harde en wrede ironie van de hele situatie, is dat Zuid-Vietnam beter van Hanoi had kunnen verliezen, d>an samen met ons te winnen. Nu wordt het land geconfronteerd met de ergste van alle mogelijke werelden. Veel van het land is vernietigd, en zijn kansen om na ons vertrek zelf standig te overleven, zijn op hun best ernstig te betwijfelen'. Kleine moeite. Wip eenvoudig even binnen bij één van de 3000 vestigingen van de Raiffeisenbank en Boerenleenbank. Daar bent u nooit ver van af en is alle buitenlands geld wat u nodig hebt bij de hand. Evenals reischeques, de veilige internationale betaalpapieren.waar u overal ter wereld mee terecht kunt Trouwens, ook als u in eigen land op vakantie gaat kunt u er goed terecht. Om deskundig en snel uw verzekeringen in orde te laten maken, voor uw reis, bagage, kampeeruitrusting, auto, boot, caravan, voor onverhoopte ongevallen en voor rechtsbijstand in binnen- en buitenland. Gemakkelijk dicht bij huis, bij de bank voor iedereen... de bank voör iedereen 3000 vestigingen Want het was inderdaad de bedoeling van de militairen om het land onbe woonbaar te maken en zo de bevol king naar 'gecontroleerde gebieden' te drijven, concluderen Westing en Pfeiffer. Van alle bombardements- vluchten as volgens officiële opgaven vijf tot acht procent van direct tac tisch belang voor het steunen van eigen troepen. De rest wordt omschre ven als 'strategisch'. In de tweede wereldoorlog richtten strategische bombardementen zich op steden en fabrieken, die op een termijn van jaren weer konden worden opge bouwd. De strategische bombardemen ten in Indochina zijn gericht tegen het landschap. En dat kan niet wor den herbouwd. Bommen zijn trouwens niet het enige strategische wapen. Twee bataljons gepantserde oerwoudploegen hebben tot nog toe een oppervlak van drie honderdduizend hectare vrijgemaakt met hun honderd vijftig drie meter brede bulldozers. Vrij voor overwoe kering door gras en bamboe, die het ontstaan van nieuw bos voor de voor zienbare toekomst onmogelijk maken. En naar mete de Amerikaanse grond-, troepen worden teruggetrokken, gaat de luchtoorlog verhevigd door. Vorig jaar stegen per dag vier of vijf vluch- ,ten van elk zeven B-52 bommenwer pers oj> om vier of vijf stroken land van 0,8 bij 4,5 kilometer te bewerken. Dit jaar worden geen gegevens meer verstrekt. Verzet Een van de weinige stemmen in het officiële Amerika die zich hiertegen verzetten is die van senator Gaylord Nelson van Wisconsin: 'Niets in de krijgsgeschiedenis kan worden verge leken met wat wij in IndoChina heb ben gedaan. Een beleid van ver schroeide aarde is door de hele door Hanneke Acker AMSTERDAM Hoewel de Weense architect Wilhelm Holzbauer zegt geen belangstelling te hebben voor politiek, toch zullen politici gaan uitmaken of zijn ontwerp voor een nieuw Amsterdams stad huis aan het Waterlooplein uitgevoerd zal worden of niet. 'Soms ben ik optimistisch, soms pessimistisch. Optimistisch omdat ik ervan overtuigd ben dat mijn oplossing de enige juiste en de beste is, pes simistisch omdat ze er een politieke zaak van maken. 119 miljoen, dat wil zeggen zes jaar lang vijf procent van de investeringen van Amsterdam, dat kan toch nooit een groot probleem zijn?' herstructurering groothandel In de voordracht die burgemeester en wethouders op 12 mei aan de raad deden, worden de kosten inmiddels geraamd op 130 miljoen. Hoewel nie mand ontkent dat er al jaren behoefte bestaat aan een nieuw stadhuis, me nen tegenstanders van de bouw dat de hoofdstad, die toch al zo slecht bij kas zit, voorrang moet geven aan zaken zoals woningbouw en openbaar vervoer. Holzbauer vindt deze argu menten weinig relevant. 'Als er, beslo ten mocht worden dat het stadhuis er voorlopig niet komt, wil dat helemaal nog niet zeggen dat er dan extra, geld beschikbaar is voor stadsvernieuwing en woningbouw'. De vervanging van het autoverkeer in de binnenstad door openbaar vervoer is volgens Holzbauer irreëel. 'Dat lukt nooit. Het maakt bovendien de bin nenstad dood. Iedereen is tegen de auto van een ander, maar maakt zelf maar al te graag gebruik van een auto. Niet de rijdende auto's, maar de geparkeerde vormen een probleem. Daarom moeten er meer parkeerplaat sen komen. Het stadhuisplan voorziet in parkeerruimte voor 500 auto's (in de kelders)'. Holzbauer is wel voor de metro, al moet er in Amsterdam veel voor afge broken worden. Dit in tegenstelling tot Wenen, waar men met een specia le boor ronde tunnels onder de hui zen door boort. 'Je moet je aanpassen bij de situatie zoals die nu eenmaal is. Als er nu geen metro in aanbouw was, zou dat over tien jaar wel het geval zijn. Aan een ondergrondse is niet meer te ontkomen'. Met degenen die beweren dat het veel beter zou zijn om diverse stadskanto ren te bouwen en dan buiten het centrum, kan Holzbauer het niet eens zijn. 'Ze zeggen 'Hak de boel maar uit elkaar'. Daar voel ik niets voor. Je kunt wel acht tien stadhuisjes gaan bouwen, maar dan worden de bouw kosten nog veeo hoger. Bovendien wordt de communicatie tussen de ge meentelijke diensten, die nodig is voor het bestuur var de stad, er niet bepaald eenvoudiger op, dus ook duurder'. Volgens Holzbauer is het idee van decentralisatie volkomen overleefd. 'Amsterdam is ook meer dan de som van de buurten. Het is een stad met een centrum en dat centrum moet levendig blijven. De mensen moeten er een 'city-gevoel' krijgen. Het cen trum moet iets bieden dat de buurten niet hebben, anders komen zij er niet meer. Behalve grote warenhuizen, heeft de binnenstad openbare gebou wen nodig'. 'Amsterdam is niet in één eeuw ge bouwd, maar is het resultaat van eeuwen. Daarom moet er ook in deze eeuw in de binnenstad gebouwd wor den. Dat houdt een stad levend. Re stauratie doet dat niet. Wel moet je .ie aanpassen bij wat er staat uit het verleden. Het is een uitdaging om een compromis te zoeken, een harmonie te vinden tussen heden en verleden', zegt Holzbauer. Hij ervaart het als een verademing, een bevrijding, om in Amsterdam een gebouw op een wat grotere schaal aan te treffen. 'Dat hoort bij een grote stad'. Over de angst die leeft voor het immense stadhuis, dat bijna het hele Waterlooplein gaat beslaan, zegt de architect: 'Toen de Beurs aan het Damrak gebouwd moest worden was doo| M Om het Vihamij-Buttin- groothandel) mogelijk zelfstandig haar bijdrage te eeaan de herstmetering en ge- daing van de technische groot- wa hebben i-hilips Nederland en ch bereid verklaard, ieder aan 197| een converteerbare lening onzer verslaggevers IDAM 'Voor de Amster- anse regio is 'n investerings- len onaanvaardbare zaak'. Dit inclusie van een werkgroep, amenwerken de Amsterdamse se Kamers van Koophandel, de werkgevers en werkne- nisaties uit genoemde regio, arvergadering der AIV 20 sal dit standpunt nader wor- elicht. Voorts zal er het re- an de enquête, die over deze tiek in Amsterdam en de 'k is gehouden, openbaar [emaakt. Verwacht mag wor de SER op 23 juni zijn nzake de door de regering 1de investeringsheffing be- maken. Dan zal de regering iting hierop haar beleid gaan van 5 min te verstrekken, die naar behoefte zal kunnen worden opgeno men. Na algehele conversie zullen Philips Nederland en Ogem ieder tot 20 pet van het geplaatste kapitaal van Viihamij-Buttinger participeren. De leningen zullen een rente dragen van 7 pet en zullen in beginsel in vijf gelijke tweejaarlijkse tranches in de periode van 1 juni 1974 tot 1 juni 1982 omgezet kunnen worden in gewo ne aandelen. Bij conversie zal zonder bijbetaling van 40 in contanten één aandeel van nominaal 100 worden verkregen, wat derhalve overeenkomt met een conversiekoers van 140 pet. De leningen zijn achtergesteld bij alle andere tegenwoordige en tokomstige verplichtingen van Vihamij. OVERNEMINGEN Volgens een woordvoerder van Viha mij zijn de leningen hoofdzakelijk bestemd om Vihamij in de gelegen heid te stellen in de toekomst overne mingen te gaan doen. Een deel van de beschikbaar komende middelen zal overigens ook worden aangewend voor de rationalisering van Vihamij. Philips Nederland heeft een groot belang bij een goed functioneren van de groothandel in haar produkten. Vihamij zal als een zelfstandige on derneming blijven voortbestaan en zal met de financiële steun 'nieuw leven worden ingeblazen en een actieve rol gaan spelen bij de gezondmaking van de technische groothandel'. OGEM heeft via de Technische Unie en R. S. Stokvis aanzienlijke belangen in de technische groothandel. Amsterdams stadhuis volgens het ontwerp-Holzbauer: veel meer dan een kantoor voor ambtenaren In september zal de Amsterdamse ge meenteraad moeten beslissen of het stadhuisplan gerealiseerd moet voor den of niet. Uit een meerderheidsbe sluit van het college van B. en W. van Amsterdam is de voordracht voortgekomen voor het verlenen van een bouwkrediet voor het stadhuis tiaar ontwerp van de él-jarige Oosten- rijkse architect Wilhelm Holzbauer. Minister Geertsema (binnenlandse za ken) heeft het gemeentebestuur laten weten geen medewerking te kunnen verlenen aan de uitvoering van kost bare onrendabele werken als het on derhavige. Het stadhuisprobleem dateert uit 1808, toen Lodewijk Napoleon het Raadhuis op de Dam vorderde. Het Prinsenhof, het huidige stadhuis, werd toen betrokken, maar dat bleek direct al ongeschikt. Na diverse ver bouwingen kwam steeds toch weer de gedachte op om het Paleis op de Dam te betrekken (in 1873, 1901, 1911, 1920, 1934 en 1969), maar keer op keer werd het Paleis tot ongeschikt bestempeld. In 1922 besloot de raad tot de bouw van een nieuw stadhuis waarvoor in 1954 het Waterlooplein als plaats werd aangewezen. De architecten Berg hoef en Vegter maakten in 1956 een schetsontwerp, dat in 1958 omgezet werd in een definitief ontwerp. Dit werd in 1961 als 'voorlopig definitief' aanvaard, maar in 1964 weer afgewe zen. Besloten werd toen tot het uit schrijven van een internationale prijs- vraag. In november 1968 wees de jury Wil helm Holzbauer aan als winnaar. Een jaar later kreeg deze architect op dracht om een definitief ontwerp te maken en op 10 juni 1970 kon Holz bauer dit ontwerp bestekklaar gaan maken. Het definitieve ontwerp is tot 10 juni van dit jaar als maquette te zien in het voorlichtingscentrum van de ge meente in de Beurs aan het Damrak. ook iedereen er tegen. Een grote ingreep wekt altijd weerstand op. Nu is het beursgebouw niet meer weg te denken uit de binnenstad. Zo zal het met het stadhuis ook gaan'. Over wat er zo al gebouwd is in de laatste jaren is Holzbauer niet erg te spreken. Hij noemt de Wibaut- straat/Weesperstraat een voorbeeld van het, volgens hem, lage peil van de architectuur van deze eeuw. 'Als er goed gebouwd zou zijn, en dat is een kwestie van balancering, zou de Wibautstraat een boulevard met gran deur geworden zijn, met een sierende bebouwing'. Ook het nieuwe textiel centrum aan de Jodenbreestraat is volgens Holzbauer voor Amsterdam veel te hard en veel te brutaal, vol strekt niet in harmonie met de omge ving. Het is juist die harmonie die Holz bauer heeft getracht te zoeken bij het ontwerp voor het stadhuis. 'Ik heb me niet teveel verdiept in de bestuurlijke of de verkeersproblemen, maar ik ben zuiver intuïtief te werk gegaan. Ik dacht al direct, het moet beslist geen hoog gebouw worden, maar een laag en breed. Aan de Amstelzijde is het een geheel met het stedelijke land schap. De gevel is gevarieerd aan die zijde. De voorbijganger krijgt steeds een andere ervaring. Aan de kant van het Waterlooplein is het stadhuis even vlak, streng en rechthoekig als het relief van de be staande bebouwing. Zo ontstaat een besloten buitenruimte, een echt marktplein. Ook de kleuren van het gebouw zijn bij de omgeving aange past: zacht, eenvoudig en bescheiden'. Het dakterras en de centrale hal moe ten volgens Holzbauer gezien worden als een voortzetting van de straat. De hal wordt bekleed met tegeltjes en de in Amsterdam gebruikelijke rode bak steen. '1-Iet is een gebouw met veel aantrek kelijkheden. Het is veel meer dan een kantoor voor ambtenaren. In het ont werp komen de drie uitgangspunten duidelijk naar voren: bestuurlijke, pu blieke en administratieve ruimten. Ik begrijp de tegenstand niet als ik lees dat het nieuwe Provinciehuis van Noord-Brabant een 'administratieve si lo' wordt genoemd, want dat is het stadhuis nu juist niet. Maar kritiek is er toch. Nu de vorming van stadsgewesten op gang is gekomen, wordt gezegd dat Amsterdam met een plan voor een stadhuis achterloopt op de ontwikke lingen op bestuurlijk gebied. Holzbau er spreekt dit tegen. Zelfs al zou het bestuurs- en ambtenarenapparaat een behoorlijke uitbreiding krijgen, er zal in het stadhuis voldoende ruimte zijn. 'In het huidige stadhuis is die accom modatie er in elk geval niet, dus er moet toch gebouwd worden. Ik zie werkelijk maar één oplossing: dit stadhuis bouwen. Ze kunnen het af stemmen, maar ik zie geen enkel alternatief'. Mocht het plan niet uitgevoerd wor den, dan gaat Holzbauer terug naar Oostenrijk, waar hij een architecten bureau heeft. 'Voor de schadevergoe ding wordt wel gezorgd. Daar zijn regelingen voor van de Bond van Nederlandse architecten. In Wenen heb ik genoeg te doen. Ik heb 14 metrostations ontworpen voor de in Wilhelm Holzbauer: harmonie vinden tussen heden en verleden. aanbouw zijnde Weense metro en bo vendien heb ik in april de eerste prijs gewonnen met een ontwerp voor de Rijksrekenkamer aan de Ringstrasse in Wenen. Dat gebouw heeft een binnenplaats op één hoog. Daarop staan bomen die je vanaf de straat kan zien door de glaswand die de binnenplaats scheidt van de straat'. Op het ogenblik vliegt Holzbauer we kelijks heen en weer tussen Wenen en Amsterdam. Het liefst woont hij in Oostenrijk, waar hij kort geleden een oude boerderij op een berghelling heeft gekocht. Voor zichzelf houdt hij het meest van een oud huis, in een klein dorpje. ROTTERDAM Een schoonmaker uit Rotterdam is gistermorgen door messteken om het leven gebracht. Een kiener van het restaurant Belle- vue trof het lichaam van de schoon maker in de keuken van het gebouw aan. Het slachtoffer, de 61-jarige Roe lof Knijpinga, moet omstreeks zeven uur van het leven zijn beroofd door twee messteken, waarvan er een het hart heeft doorboord. Over het motief van de moord tast de politie in het duister. Er zijn weinig aanknopingspunten. De mogelijkheid wordt opengelaten dat de schoonmaker een inbreker op he terdaad heeft betrapt, hoewel er geen sporen van een inbraak gevonden zijn. Het slachtoffer moet op het moment van de moord alleen met de dader in het restaurant „eweest zijn. Zijn taak bestond uit het schoonhouden van de keuken, waarmee hij elke morgen om zeven uur begon. Hij was in het bezit van een sleutel van de aan de achter zijde van het restaurant gelegen keu kendeur. De man moet door zijn aan valler volkomen zijn verrast omdat er geen sporen van een vechtpartij zijn aangetroffen. Bij het verhoor van het personeel kwam vast te staan, dat het slachtof fer enkele maanden heeft samenge werkt met een Marokkaan. Deze is vorige maand ontslagen. De politie zoekt nu naar deze man.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17