KNTU vraagt uitstel betaling Inkomen Oranjes automatisch met de index mee Kampioenen daverend gehuldigd Westduitse politie pakt Andreas Baader KOELKAST 140 Itr. Japanse groep bereidt meer aanslagen voor Man (46) slaat vrouw en zoon de schedels in In deze krant Enorme schulden op lange termijn Tito volgende week naar Sowjet-Unie Chavez ernstig ziek Roemenië wel naar milieu-conferentie Duitse mijn op strand UW KRANT IS NU WEL OCHTENDBLAD MAAR WETEN UW KENNISSEN HET AL? VERNIEUWD EN UITGEBREID VUL DE BON HIERNAAST IN I BON I Plaats: Nieuwe Leidse CooramU VRIJDAG 2 JUNI 1972 53ste jaargang HAARLEMMERSTRAAT 250 RISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is gheblevon mijn hért in teghenspootl" GRATIS BEZORGEN 198,- Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. ienduizcntlen dromden op het Amsterdamse Leidseplein samen om de huldiging van Ajax mee te eleven. Enkele supporters wisten met een riskante klauterpartij door te dringen tot het erebalcon van schouwburg. 'an een onzer verslaggevers MSTERDAM Er was maar één icet in Amsterdam: Ajax! Tiendui- mden hossende en zingende Amstcr- ammers en andere Nederlanders aalden gistermiddag 'hun' Ajax met ïun' Europacup binnen. Ze brulden ch schor toen ?p Tei bordes van de msterdamse Stadsschouwburg de be- tientallen malen omhoog ging issen Ajax-spelers en hun aanhang, fanuit het Ajax-stadion in de Meer om zes uur de zegerit van de ampioensploeg begonnen. In open tortwagens tussen tientallen politie- ïotoren reden de spelers door de ervolle straten van Amsterdam- lost. Vanaf de balkons werd niet onfetti en toiletrollen gegooid. Voor e ramen van twee ziekenhuizen langs e route dromden de patiënten samen ie ondanks alles niets wilden missen an Cruyf, Keizer en de Europacup in voorste sportwagen. Soms liep de toet bijna vast in de menigte, maar Eogezegd tot chaotische taferelen zoals yorig jaar kwam het niet. Ruim dertig duizend supporters wa ren samengestroomd op het Leidse plein toen daar de spelers met de Cup op het bordes van de Stadsschouw burg verschenen. De Cup ging om hoog tussen Pietje en Cruyffie en het geluk van de duizenden kende geen grenzen. Fans hingen in lantaarnpa len en bomen, waren op levensgevaar lijke manier langs de gevels van ge bouwen rond het plein omhoog ge klommen. Steeds opnieuw moest de Cup de lucht in en de massa brulde toen enkele spelers een geluksdans opvoerden tussen aan de éne kant burgemeester Samkalden van Amster dam en aan de andere kant Ajax- voorzitter Jaap van Praag. Een jonge fan raakte tussen de deinende menig te en een dranghek bekneld en moest worden weggebracht. Later werden de spelers ontvangen op het Amsterdam se stadhuis. ONDERSCHEIDINGEN Burgemeester Samkalden heeft giste renavond in de feestelijk versierde raadszaal de Ajax-spelers, bestuursle den, trainers en medische staf in een geïmproviseerde toespraak hartelijk gehuldigd en onderscheidingen uitge reikt. Piet Keijzer, voorzitter Van Praag en trainer Kovacs ontvingen uit handen van dr. Samkalden een voor deze gelegenheid speciaal vervaardigde gouden speld met de drie Andries- kruisjes van de gemeente Amster dam, vergezeld van eenoorkonde. De tekst van de oorkonde verwijst naar de unieke successen van Ajax, waar mede ook Amsterdam in binnen- en buitenland eer heeft ingelegd. Voorzitter Van Praag dankte en nam de gelegenheid te baat om in deze rustige omgeving zijn spelers en me dewerkers zijn erkentelijkheid te be tuigen voor de behaalde triomfen. Namens Ajax ontving mevr. Samkal den een boeket rozen. Burgemeester Samkalden en de wethouder voor sportzaken A. Verhey kregen de eer ste afdruk van een reusachtige kleu renfoto van het Ajax-elftal met de cup, die ook een centrale plaats had gekregen in de raadszaal. 'oen ik in Marokko was raakte ik n het hotel in gesprek met de iftbediende. Die zei alleen maar: lolland, Amsterdam Ajax. Burgemeester Samkalden van Amsterdam Zonnig Perioden met zon, vooral aan de kust, maar ook hier en daar een bui. Matige westelijke wind. Maximumtemperaturen rond 16 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: wisselvallig, vooral later zon en ongeveer normale temperaturen. Morgen zon op: 04.24 zon onder: 20.52 maan op: 00.28 maan onder: 10.37 vind in bus geboren Voorstel in financieel statuut: Van onze Haagse redactie DEN HAAG De salarissen en (niet declarabele) onkosten van leden van het koninklijk huis zullen voortaan automatisch worden aangepast aan het loon- en prijspeil. Het kroondomein, de 11.350 ha grond van het koninklijk huis, zullen aan de staat komen te vervallen. 't is in de bus gekomen hoor Dit zijn de belangrijkste voorstellen uit de definitieve versie van het fi nancieel statuut van het koninklijk huis, die de regering gisteren aan de Tweede Kamer heeft voorgelegd. Het regeringsvoorstel vloeit voort uit het financieel statuut dat de vorige regering in overleg met de Tweede Kamer heeft vastgesteld. Omdat het hier een grondwetswijziging betrof zal de nieuwe Kamer zich andermaal over het financieel statuut moeten uitspre ken. De belangrijkste wijzigingen wa ren dat de kosten van het koninklijk huis, voorzover deze declarabel zijn, voor rekening komen van de schatkist (vaste personeelskosten, representatie e.d.). Ook de paleizen en dus ook het onderhoud daarvan kwamen voor re kening van de staat. In haar voorstel heeft de regering deze lijn doorgetrokken en hieraan toegevoegd dat de niet-declarabele kosten en de salarissen van leden van het koninklijk huis jaarlijks automa tisch aangepast moeten worden aan de loon- en prijsstijging. Voor een op trekking van deze bedragen behoeft dan niet telkens de grondwet gewij zigd te worden. Onder de niet declara bele kosten worden gerekend de per soneelskosten van hen die recht streeks hun instructie van de konin gin ontvangen, alsmede degenen die in de onmiddellijke omgeving van de koningin verkeren en wier diestver- band zich grotendeels in de families feer voltrekt. Andere niet declarabele kosten zijn de materiële functionele kosten, zoals onderhoud gebouwen en parken, verlichting, verwarming, ver voermiddelen, bureaukosten e.d. Opgetrokken BEIROET, JERUZALEM (Reuter, UPI, AP) De leider van het Verenigde Rode Leger (Rengo Sekigoen), dat in samenwerking met het Volksfront voor de Be vrijding van Palestina de aanslag op de luchthaven van Tel Aviv heeft gepleegd, bevindt zich in Rome met nog een lid van zijn groep, teneinde meer moordaan slagen en sabotage-acties te ple gen. Deze hoeven niet noodzake lijkerwijs tegen Israël gericht te zijn, aangezien het Rode Leger voor een wereldrevolutie vecht. Dit heeft de man, die als enige van de Japanse-zelfmoordgroep de aanslag overleefd heeft, tegenover de Israëli sche politie meegedeeld, zo berichtte het Israëlische blad Maariv. De Israëlische politie zou tot de over tuiging zijn gekomen, dat de drie mannen uitsluitend moordden om te moorden en niet uit overtuigde poli tieke aanhankelijkheid voor de Arabi sche zaak. De gevangen Japanner heeft gezegd: 'Ik was er van overtuigd, dat 't een rechtvaardige actie was. Het kon mij niets schelen, waar die uitgevoerd werd. Ik smeek u nu mij te laten sterven. Mijn taak is volbracht. Van nu af aan ben ik een martelaar.' Hij zei dat hij nauwelijks iets over Israël afwist en dat hij, wat hij ervan wist gehoord had van de instructeurs van het Palestijnse Volksfront in Libanon, die hem en zijn kameraden in het gebruik van de vuurwapens hadden getraind. DEN HAAG De 46-jarige Hagenaar Jan de V. heeft gistermorgen in zijn huis aan dc Van der Capellenstraat zijn 46-jarige vrouw Hendrika en zijn 15-jarige zoon Gertje doodgeslagen. Hij sloeg hen met een 35 cm lange Engelse sleutel de schedel in. Gister middag gaf hij zichzelf bij de Haagse politie aan. De man heeft een hoeveelheid zenuw- stillende iuminaltabletten -gebruikt en heeft de politie, waar hij versuft en overstuur aankwam, nog geen motief voor zijn daden kunnen opgeven. Jan de V. was met ziekteverlof thuis. In de woning heeft hij gistermorgen om streeks zeven uur zijn vrouw neergesla: gen. Het lichaam legde hij later op bed! Toen drie kwartier later zijn school gaande zoon Gertje thuis kwam van zijn krantenwijk, kreeg Jan de V. naar zijn zeggen woorden met hem. In de zijka mer sloeg hij ook hem met de Engelse sleutel dood. Het echtpaar De V. was 18 jaar ge trouwd. Behalve Gertje had het nog 'n zoon van 18 jaar, die elders in Den Haag woont. Binnenland Breda heeft goede hoop dat Enka blijft 5 Luchtmacht: wij vervuilen de lucht niet zo erg 13 Buitenland Arabische leiders bejubelen aanslag 9 Kerk Bisschop strandt in spraakverwarring 2 Kunst Arnhems museum doet zomeraanbiedingen 13 Sport Stadiondirecteur: ik hoopte op tweede wedstrijd 15 BoekcnetalaRC 2 Lezers schrijven 2 Strips, feuilleton 6 lladlo CM tv 6 Commentaar 7 Dichtbij cn verder7 Puzzel 13 familieberichten 16 Op basis van deze regeling zijn de uitkeringen voor 1971 als volgt opge trokken: Koningin Juliana: totale uitkering 2.700.000 gulden (waarvan 1.060.000 gulden niet declarabele personeelskos ten (was 950.000 gulden maar is ver hoogd met 75.000 gulden incidentele kosten en 10.000 gulden aanpassing salarispeil), 1.100.000 gulden niet de clarabele materiële kosten (was 995.000 maar is verhoogd met 75.000 gulden incidentele kosten en 8.000 aanpassing salarispeil) en 540.000 gul den salaris (was 500.000, maar opge trokken i.v.m. aanpassing salarispeil). Prins Bernhard: totale uitkering Zie verder pagina 5, 7e kolom RITA 'Gefeliciteerd, mam. Als u wat meer zakgeld voor me weet te versieren, doe ik het 't volgend jaar beter Van onze soc.-economische redactie DEN HAxAG Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Textiel Unie heeft in verband met de ernstige financiële situatie waarin het concern verkeert, besloten onmiddellijk surséance van beta ling aan te vragen. Uitstel van betaling biedt de meeste kans om een zo groot mogelijk deel van de werkgelegenheid te behouden. Dit hebben minister Langman (econo mische zaken) en minister Boersma (sociale zaken) gisteravond meege deeld na afloop van een aantal bespre kingen met vakbondsbestuurders, ban kiers, commissarissen en de directie van de KNTU. De besprekingen wer den 's middags onderbroken om de beide bewindslieden gelegenheid te geven overleg te plegen met met de ministerraad. Bij het noodlijdende textielconcern werken 4000 mensen. Minister Langman deelde na afloop van de ministerraadsvergadering mee dat de directie en de raad van be stuur van de KNTU zich zullen bera den op de vraag welke onderdelen van het concern rendabel kunnen worden voortgezet. Het bedrijf, waar 1200 buitenlandse werknemers, 2000 Nederlandse mannen en 800 Neder landse vrouwen werken heeft voor 40 miljoen schuld aan handelscrediteu ren 'en een onbekende maar enorme schuld op lange termijn', aldus minis ter Langman. De minister, gevraagd naar zijn com mentaar op de protesten dat andere landen zoals Frankrijk en Italië hun textielindustrieën wel subsidiëren en Nederland niet: 'Onze lijn is de ande re landen van subsidiëring af te hou den in plaats van er zelf aan mee te doen.' Over de werkloosheid onder textielarbeiders in Twente is het alge meen zei hij: 'De vraag is nog altijd groter dan het aanbod.' Onmiddellijk na afloop van de bespre kingen begaf de KNTU-directie zich naar Enschede teneinde op zo kort mogelijke termijn de ondernemingsra den in te lichten. Tegelijkertijd wer den van de kant van het ministerie van economische zaken de burgemees ters van de gemeenten in Twente en in Noord-Brabant, waar zich vestigin gen van de KNTU bevinden, telefo nisch op de hoogte gesteld. Minister Langman zal volgende week, tijdens zijn reeds vastgestelde bezoek aan Overijssel, met de burgemeester in de betreffende gemeenten de nieuwe si tuatie bespreken. ACUUT Het onderwerp van bespreking in Den Haag waren de acute liquiditeitsmoei lijkheden, waarin de KNTU is komen te verkeren. Minister Langman ver klaarde dat er ook is gesproken over een financieel herstructueringsplan, dat de concernleiding reeds enige tijd geleden heeft opgesteld. Van de kant van de vakbeweging heeft men aange drongen op de uitvoering van dat plan buiten de voor de surceance benodigde financiële garantie om. De overheid acht zich echter niet in staat daartoe over te gaan omdat de omvang van zo'n garantie niet valt te overzien. De minister deelde desge vraagd mee dat het toch zeker om enige tientallen miljoenen guldens zou gaan. Minister Langman zei verder dat het bestuur van de KNTU hoopt met zijn besluit tot onmiddellijk aanvragen van surceance een zo groot mogelijk deel van de werkgelegenheid te be houden. Verder dan die 'hoop' zei de minister niet te durven gaan, omdat er geen duidelijk inzicht is in de factoren die hierbij allemaal zouden kunnen meespelen. De minister zei geen reden te hebben om aan te nemen dat de hoop op behoud van de werkgelegenheid van de KNTU-lei- ding niet in vervulling zou gaan 'Maar, zo voegde hij daaraan toe', ik druk mij voorzichtig uit.' De vakbonden betreuren het dat de overheid de stap niet heeft willen doen met algemene middelen te hel pen. Het concern heeft in de loop der jaren afgezien van het overbruggings krediet van maximaal 17.5 miljoen van de nationale investeringsbank, Zie verder pagina 5, le kolom Leider van groep extremisten BONN (AFP, DPA, Reuter) Met de arrestatie van Andreas Baa der heef de Westduitse politie haar eerste grote succes geboekt in de jacht op de extreem-linkse Baader-Meinhof groep. De 29-jarige Baader werd met drie medestanders gearresteerd na een schietpartij en de bestorming van een huis in Frankfort, dat kennelijk als basis voor de bende diende. De Westduitse politie heeft bevestigd dat behalve Baader ook Holger Meins is aangehouden, die werd gezocht we gens poging tot moord. De identiteit van de twee andere arrestanten is niet bekendgemaakt, maar aangeno men wordt dat een van hen de 27- jarige ex-student Jan-Carl Raspe is tegen wie eveneens een arrestatiebe vel was uitgevaardigd. Baader is bij de schietpartij in de heup gewond ge raakt. Naar Baaders medeplichtige, de 38-jarige ex-journaliste Ulrike Mein- hof, wordt nog gezocht. De politie MOSKOU (AP) President Tito van Joegoslavië zal volgende week een be zoek aan de Sowjet-Unie brengen, al dus hebben Joegoslavische bronnen gisteren bekend gemaakt. Tito zal maandag in Moskou aanko men en op zaterdag 6 juni de Russi sche hoofdstad weer verlaten. Een woordvoerder van het Russische ministerie van buitenlandse zaken be vestigde dat Tito de Sowjet-Unie zou bezoeken, maar zei dat hij geen bij zonderheden over de data kon geven PHOENIX (AP) Cesar Chavez, de leider van de Mexicaanse fruitpluk kers is woensdag in het ziekenhuis opgenomen na een hongerstaking van 20 dagen. Volgens de artsen is zijn toestand zorgwekkend. Chavez begon zijn hongerstaking, na dat de staat Arizona eerder deze maand een wet had aangenomen die landarbeiders verbiedt te staken tij dens de oogsttijd. STOCKHOLM (UPI) Roemenië zal zich niet aansluiten bij de door de Russen geleide boycot van de VN- milieu-conferentie die op 5 juni in Stockholm begint. Dit heeft een Roe meense woordvoerder gisteren be kendgemaakt. 'Wij zijn erg geïnteres seerd in deze conferentie en we zul len zeer waarschijnlijk deelnemen.' Hij zei te verwachten, dat de officiële aankondiging van Boekarest voor het eind van deze week wordt gedaan. Terwijl de Sowjet-Unie en haar bond genoten Hongarije, Tsjechoslowakije, Polen en Bulgarije niet aanwezig wa ren op een voorbereidende conferen tie woensdag in Stockholm was Roe menië vertegenwoordigd door een funktionaris van de ambassade. DEN HAAG Op het strand tussen Den Haag en Monster is gisteren een Duitse mijn uit de tweede wereldoor log boven het zand gekomen. De om geving werd afgezet en personeel van de mijnopruimingsdienst bracht de mijn 's middags op het strand tot ontploffing. meent dat zij waarschijnlijk ook in Frankfort is. Tot voor kort werd aangenomen dat zij overleden was. Intussen heeft de politie van Frank fort een waarschuwing ontvangen van een 'commando Weisbecker', dat op vier plaatsen in de stad bommen zullen ontploffen als de gearresteerde leden van de Baader-Meinhof bende niet worden vrijgelaten. Thomas Weisbecker is de naam van een ben de-lid dat dit jaar bij een achtervol ging door de politie in Augsburg werd doodgeschoten. Als voorzorgs maatregel heeft de politie de inwo ners van Frankfort aangeraden om bijeenkomsten van veel mensen te vermijden en geen auto's op grote parkeerplaatsen te laten staan. De zwembaden zijn al ontruimd. Volgens de politie zijn de vier arrestanten al niet meer in Frankfort. Aan de arrestaties is een grootscheep se jacht voorafgegaan van twee jaar, de omvangrijkste en spectaculairste in de na-oorlogse Westduitse geschiede nis. De politie bestempelde de bende als 'volksvijand no. 1'. BOMAANSLAGEN De leden ervan worden verdacht van een reeks bomaanslagen en gewapen de overvallen. De afgelopen weken zijn zes bomaanslagen, waarbij in to taal vier mensen, allen Amerikaanse militairen, werden gedood en 36 ge wond, toegeschreven aan leden van de Baader-Meinhof-bende. Volgens minister van binnenlandse za ken Hans-Dietrich Genscher zijn nu meer dan 40 bende-leden gearresteerd. Hij zei erop te vertrouwen dat de overigen ook spoedig vorden aange houden. De sterkte van de bende wordt geschat op een zestigtal men sen. Andreas Baader werd gezocht sinds 14 mei 1970, de datum van zijn spectacu laire ontsnapping in West-Berlijn, waar hij gevangen zat wegens brand stichting in een warenhuis. LAAT IIEN NU DIT OCHTENDBLAD VOOR "UW OMGEVING" LEZEN Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan bespaart u voor beD 3V6 gulden aan abonne mentsgeld. De eerste 2 wekeD krijgen zij bij wijze van kennismaking de krant gratlsl En u ontvangt een leuke attentie! Een postzegel Is niet Dodlg als n op de enveloppe schrijn* NIE UWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN noteer als nieuwe abonnee: betaalt per: ~l I I Naam: maand I Adres: „O kwartaal Plaats: I De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen I gratis, cd bespaart ca. gulden abonnernents- 1 geld. Opgegeven door: Naam: Adres: - Ilk ontvang als beloning het aangekruiste PI tuiple poet- n plet]na f~] handig* papier met (fleiien- paraatmap enveloppen onderzetter) met brief- I sen «alt je paplei eo pen I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1