NKV: op 1 januari met federatie beginnen - desnoods zonder CNV Warner houdt stemming >ver ARP-motie aan eoeo Haagse Comedie blijft klassieken brengen Film: 'wie als meisje geboren is' te simpel \part salarisbeleid voor >00 ziekeninrichtingen tuit op verzet van bond Belasting op bijstand vestzak-broekzakmethode CNV blijft bij- voorkeur voor 'lichte' federatie Bordeel ontdekt voor homosexuele prostitutie Zilveren toneeljubileum Folie moet wild beschermen end- Klap gevreesd in uitvoer van slachtpluimvee Positieve verwachting bij v. d. Giessen-De Noord 609e Staatsloterij personalia TROUW/KWARTET DONDERDAG 1 JUNI 1972 Binnenland/Kunst TO Kil 'Garanties voor de eigen identiteit' tajVan onze sociaal-economische redactie ma UTRECHT Het verbondsbestuur van het NKV wil op 1 januari 1973 beginnen met een federatie- t samenwerking tussen de vakcentrales: liefst met NVV en CNV, desnoods alleen met het NW. j.u [Iet verbondsbestuur van het NKV zal de verbondsraad op 19 juni voorstellen een 'zware' federatie an te gaan, dat wil zeggen een federatie waarin de vakcentrales niet alleen gezamenlijk liet beleid uu aorbereiden, maar waarin ze ook gezamenlijk tot besluitvorming komen, zij het met garanties voor on |e eigen identiteit. 'bfipet NKV-bestuur meent, dat de huo- vain het CNV tot een duidelijke Vertraging leidt en dat als marstempo ta i marsroute afhankelijk worden ge- ve' eld van het CNV dat ongetwijfeld 1 leiden tot een impasse in de door jun et NKV noodzakelijk geachte ontwik- eling in de Nederlandse vakbe ve- he ng. Het NKV heeft met opzet de ejitum van 1 januari gekozen omdat CNV eind september een studie- lge inference houdt om zich nader te op verdergaande vormen van ;te] menwerking met NW en NKV. oorkeur voor drie pelet vakbondsbestuur van het NKV ah eft overigens nadrukkelijk zijn ,1'iorkeur uitgesproken voor een fede- me tie van de drie. Maar als het CNV ich i 1 januari onverhoopt niet in staat egj bereid is om concreet aan de ten alisering van een federatie mee te i arken, aldus het NKV-bestuur, dan hc ardt het NKV daardoor buiten zijn iri huid genoodzaakt alle stappen te -ei idernemen om dit werk op die datum men met het NW ter hand te anen'. organisatorische en juridische voorbereiding van de federatie zal nu moeten beginnen, zodat vanaf 1 janua ri alle noodzakelijke formele en mate riële beginselbesluiten kunnen wor den genomen die verband houden met de verwezenlijking van de federatie. Maar het NKV en naar de centrale veronderstelt ook het NW zal de federaitiedeur ook in de toekomst (zij het niet onvoorwaardelijk) voor het CNV blijven openhouden. NVV al akkoord Het NW heeft zich al eerder akkoord verklaard met het NKV-model, dat het meest verregaande is van de drie modellen die door de afzonderlijke vakcentrales waren ontwikkeld. De algemeen secretaris van het NKV, de heer P. van Hout verklaarde desge vraagd dat het NKV het CNV beslist niet 'voor het blok zet, maar, zei hij, deze kwestie speelt nu al vanaf 1969 heel nadrukkelijk in alle drie de vakacentrales en we zouden onze ge loofwaardigheid in eigen kring verlie zen als we een besluit nu nog langer uitstelden. Bovendien is het noodzake lijk dat we doorgaan. 'We hopen en geloven dat het CNV na alles wat er in de afgelopen jaren is gebeurd, nu een definitieve beslissing zal kunnen i onze sociaal-economische redactie jjïIDSCHENDAM De Nederlandse Christelijke Bond van Over- dspersoneel is fel gekant tegen het plan van de Nationale Zieken- israad om voor de 150.000 werknemers in de 600 bij de NZR |ngesloten verplegingsinrichtingen een eigen salarisbeleid te voe- los van het zogenaamde 'trend-beleid' van de overheid, dat ds jaren wordt gevolgd. heer C. de Bruijn, voorzitter van groep volksgezondheid van de BO, zei in de gisteren gehouden jfdelijke vergadering van deze groep er daardoor (weer) grote rechts gelijkheid tussen de personeclsle- van overheids- en particuliere jeninrichtingen kan ontstaan, na- I jaren geleden met veel moeite Ijkstelling in salariëring werd ver- jen. rechtsongelijkheid is, aldus de |er De Bruijn, geizien de veelal gelijk- dige funkties in beide sectoren Jgewenst, temeer omdat er veel wis ing en overgang is van personeel particuilere ziekeninrichtingen p overheidsdienst en omgekeerd. 'SPREK voorzitter van de groep volksge- idheid deelde mee dat de samen- y rkende bonden van overheidsperso- J :1 een onderhoud over deze kwestie iben aangevraagd met het bestuur de Nationale Ziekenhuisraad, dat e inmiddels tot een gesprek bereid t verklaard. De heer De Bruijn eertsema soepeler over gemeentelijke ontwikkelingssamenwerking liet er geen twijfel over bestaan dat de bonden het als hun taak zien om, in tegenstelling tot wat NZR voor- ogen staat, zoveel mogelijk maatrege len, die voor het overheidspersoneel reeds gelden of gaan gelden van over eenkomstige toepassing verklaard te verkrijgen op het personeel van de' particuliere verpleeginrichtingen. 'Er is naar onze mening geen alterna tief, mede in verband met de precaire financiële situatie van de gezondheids zorg, waardoor het moeilijk is goede en rechtvaardige voorzieningen te be houden en te verbeteren', aldus de groepsvoorzitter, die het zei te betreu ren dat tegenover de concentratie van de betrokken werkgevers in de NZR de organisatie van personeel nog al tijd een bonte lappendeken is: naast de samenwerkende bonden van over heidspersoneel zijn er ongeveer 30 categorale organisaties. De heer De Bruijn drong verder aan op beter en centraal overleg met de kruisverenigingen om ook voor de hierbij werkende groepen tot een goe de CAO te komen. Minister Geertsema ten, het best hadden kunnen halen, als de formulering maar juist was geweest. Minister Geertsema ontkende wel dat Van een verslaggever EINDHOVEN De Eindhovense po litie is overgegaan tot de arrestatie van de 24-jarige invalide J. van D., omdat hij in zijn woonhuis in Eind- hoven-Stratum gelegenheid zou heb ben gegeven tot het bedrijven van 'knapenliefde' tegen betaling. Tientallen jongens tussen veertien en zeventien jaar, die meestal van huis waren weggelopen, stelde Van D. ter beschikking van oudere homofielen. Van D. kwam met de jongens in contact door middel van advertenties in homofiele- en sexbladen. Volgens de politie is de man al eerder wegens het plegen van ontucht met die re cherche in aanraking geweest. Van onze kunstredactie DEN HAAG De Haagse Comedie zal zijn 25-jarig bestaan op be scheiden wijze vieren. Dit zei directeur Carl van der Plas gisteren tij dens een bijeenkomst in het HOT. Ter ere van het jubileum zal bij Nijgh en Van Dimar in augustus een boekje over de geschiedenis van het gezelschap verschijnen. Niet overheersen Over de federatie zei hij dat samenwer king de bereidheid tot inspelen van alle partners inhoudt, en dat men niet 'eigen haan koning moet willen laten kraaien'. Geen van de vakcentrales zai de andere mogen overheersen. Ook in de wereld van de industriebonden zul len eenzijdige stappen uitgesloten moeten zijn', aldus de heer Van Hout. Het NKV-bestuur houdt zijn voorstel vast aan garanties voor de handhaving van eigen identiteit en zelfstandigheid binnen de federatie. Dat wil zeggen dat er teruggevallen moet kunnen worden op een eigen besluitvorming als de besluitvorming binnen de fe deratie tot principieel of ideologisch onaanvaardbare consequenties voert. Ook moeten er mogelijkheden zijn mo op de eigen identiteit en ideologie gebaseerde specifieke activiteiten te handhaven of te ontwikkelen en om contacten te houden met de kerken, om de eigen leden rechtstreeks te benaderen, om binnen dit ledenbestand tot een eigen opinievorming te komen ten aanzien van het te voeren beleid (mede door eigen vormings- en scho lingsactiviteiten) en om van daar uit de besluitvorming binnen de federatie in alle stadia constructief en kritisch te begeleiden. 'Lichte' federatie Een woordvoerder van het CNV deel de desgevraagd mee dat het CNV zijh houdt aan het standpunt dat eén paar maanden geleden is gepubliceerd en waarop nog steeds geen officieel ant woord is ontvangen van NVV of NKV. Het CNV heeft in maart voorstellen gedaan voor een 'lichte federatie, dat wil zeggen een federatieve samenwer king van de zelfstandige vakcentrales, met dien verstande dat het CNV ook in de toekomst zijn eigen identiteit wil handhaven. Het verbond is wel bereid een deel van zijn zelfstandigheid prijs te ge ven. De studieconferentie van het CNV over de samenwerking binnen de vakbeweging wordt op 2 en 3 oktober gehouden. Van het verloop daarvan zal het afhangen of het CNV- bestuur de algemene vergadering van het verbond nog nadere voorstellen zal doen. Volgens de woordvoerder valt nu nog niet te zeggen of de in het NKV-voorstel vervaltte garanties voor het behoud van eigen identiteit in principiële zaken wellicht de me ning van de verbondsraad van het CNV over een 'zware' federatie toch nog zullen doen veranderen. Gisteren is het gedeelte Terschuur-Holten van de rijksweg E8, die officieel van Londen naar Warschau loopt, geopend. Om het wild dat in de langs de weg gelegen bossen leeft te laten wennen aan het verkeer, heeft Rijkswater staat alluminlumfolle om de bomen gespannen. Men hoopt hiermee te be reiken dat de dieren 's nachts door de reflectie van autokoplampen, de weg niet zullen oversteken. Overheidsorganen sociale arbeid: hij een soepeler standpunt was gaan innemen. De sterke nadruk van hem op de bovengenoemde mogelijkheid en het feit dat hij bij een eerdere gelegenheid veel sterker erop wees dat de ontwikkelingshulp primair een rijkstaak is, overtuigde veel Kamerle den van het tegendeel. KVP en PvdA trokken mede in verband hiermee hun moties in. ;kc n onze parlementsredactie HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren de stemming over de ARP-motie betreffende de j neentelijke ontwikkelingssamenwerking, aangehouden. Zij deed dit op voorstel van de indiener n de motie, het ARP-kamerlid Van Dam. htsJ t?eer Van Dam meende dat er inig behoefte aan een Kameruit- ïr aak op dit moment is, nu minister ird srtsema zijn standpunt over de n 1 'n, die gemeenten aan acties in vaa kader van de ontwikkelingssamen- king mogen geven, zo heeft ver- ebl Pe'd. motie blijft wel bestaan als stok ter de deur. Wanneer het beleid minister Geertsema onverhoopt :ht tegenvallen, zal de motie in nming worden gebracht, iister Geertsema maakte tijdens de irpellatie in feite duidelijk dat de voheenten hun gang kunnen gaan als i g'de betreffende besluiten maar op «juiste manier formuleren. In deze a inhering moet dan tot uiting ko- aezji dat de betreffende uitgaven een 1 met de gemeentelijke huishou- hebben. Die band kan worden 1lgetoond door te wijzen op het 1€ stelijk belang van de gemeente- oners zelf, dat bij de actie is geestelijk belang is een zo'n ruim rip dat de gemeenten, als ze het r even willen, heel wat acties mee nen rechtvaardigen; voor Gedepu- de Staten en de Kroon zal het, live in zeer uitzonderlijke geval- me moeilijk zijn het gemeentelijk afsjieel in deze aan te vechten. Minis- t Geertsema liet zelfs doorscheme- terL dat enkele door de Kroon vernie- subsidiebesluiten van gemeen- GRONINGEN De beslissing van de regering om ook belasting te heffen over bijstandsuitkeringen brengt zo veel extra werk mee bij de sociale diensten van de gemeenten dat het eigenlijke werk hulpverlening op korte termijn in de knel komt. Dit zei de voorzitter van de vereni ging van directeuren van overheidsor ganen voor sociale arbeid (Divosa) gisteren in Groningen bij het openen van het congres van zijn organisatie. De voorzitter, mr. A. H. van den Brink, verklaarde dat de belastinghef fing veel voorschriften meebrengt en daardoor veel extra werk. Het is, zo zei hij, een 'vestzakbroekmethode'. Over het wetsontwerp tot structurele wijziging van de algemene bijstands wet merkte de voorzitter op, dat de Divosa vreest, dat in de praktijk teo- passing van de voorgestelde rijksnor. Van een onzer verslaggevers ZEIST Het produiktschiap voor pluimvee en eieren vreest, dat die Nederlandse export van slachtpluim- vee een gevoelige klap zal ondervin den van de invoering van de verplich te keuring. De voorzitter van het produktschap, de heer J. T. Mellema, heeft over het dreigend gevaar al een gesprek gehad met minister Lardlinois, maar die heeft tekennen gegeven, dat er van de kant van de regering geen steun te verwachten is. De regering geeft nu een subsidie in die kosten van de vrijwillige keuring van het slacht pluimvee. Die subsidie vervalt als de keuring per februari 1973 verplicht wordt. Voorzitter Mellema vindt dat 'nauwelijks verteerbaar'. Als de keuringskosten volledig moe ten worden doorberekend, zal de kost prijs imet ongeveer 5 cent per kilo stijgen. De cncunrentie-positie van Ne derland, die al slecht genoemd wordt, zou daardoor sterk verslechteren. In de eerste vier maanden van dit jaar exporteerde Nederland bijna 69.000 ton. Dat is ruim 6 procent minder dan in dezelfde periode van 1971. De waarde van de totale export was ruim 2 procent minder dan vorig jaar. men leidt tot een controle alleen op basis van cijfers, zoals dit thans bij de sociale werkvoorziening al het ge val is. De heer Van deri Brink wees in zijn rede ook nog op het agressieve optre den van bepaalde vertegenwoordigers van groepen woonwagenbewoners. Dit- optreden werkt ontregelend op de diensten in de aangewzen gemeenten, zo zei hij. Hij vond dat de hulpverle ning van de politie soms in hoge mate tekort schiet in deze zaken. De ambtenaren zouden toch tenminste hun taak moeten kunnen vervullen zonder abnormale fysieke risico's. ROTTERDAM Scheepswerf Vam der Gi'essen de Noord in Krimpen aan den IJssel verwacht dat de resultaten van de maatschappij over 1972 opnieuw po sitief zullen uitvallen. De orderporte feuille is met ƒ211 miljoen aan op drachten goed gevuld. Directeur J. U. Smit van de Werf deelde dat mee tij dens de jaarvergadering. De werf in Krimpen a.d. IJssel is met zes schepen in aanbouw of bestelling tot eind 1974 van werk voorzien. Ook alle andere afdelingen zijn goed van opdrachten voorzien. De heer Smit deelde verder mee dat de besprekingen over een sa menwerkingsvorm met het Rijn-Schel- de-Ver olmeconcern in volle gang zijn. Door aanzienlijke begrotingsbetalin gen, waardoor de geldmarkt een ver ruiming heeft ondergaan, is het tarief voor daggeld verlaagd van 3 tot lVi pet. Het is geschreven door Pierre H. Dubois, Ida Wasserman en Paul Steen bergen, die van 25 jaar mee kunnen praten hebben een bijdrage geschre ven .Ida Wasserman is trouwens dit jaar vijftig jaar toneelspeelster. Zij speelt een der hoofdrollen in het premièrestuk van het nieuwe seizoen, nl. in David Storey's 'In Celebration' dat heel toepasselijk in Ter ere van' is vertaald. Het stuk gaat 1 september in de koninklijke schouwburg in pre mière. Een ander jubileum valt in de eerste helft van 1973. Dan is Ko van Dijk veertig jaar op de planken. Hij zal een stuk van Georges Feydeau regis seren. Voorts speelt de Haagse Comedie Gol- doni's 'Knecht van twee meesters* in de regiie van Guido de Moor, "Notes on al love affair' van Frank Marcus regie Jules Royaards), Tsjechofs' De drie zusters' (regie Wim van Rooij), "Promenade all' van die Amerikaan David Robinson (regie Paul Steenber gen), Molière's 'De misantroop' (regie Joris Diels) en "Geschichten aus dem Wienerwald' met welk stuk de Haagse Comedie de Oostenrijkse schrijver Odön in ons land introduceert In het HOT worden premières gegeven van 'Lac Palach' van Alan Burns en Charles Marowitz. Van deee laatste komt waarschijnlijk ook zijn Hamiet- adaptatie naar ons land onder regie van Kees Kooien. Verder wordt een keuze gemaakt uit een program ma met en rond "Die Kleinbürger- hochzeit' van Bertold Brecht, een pro gramma A*an het dok urnen tair aktueel theater, Becketts 'Eindspel', Jarry's "Koning Ubu' en 'Kasimir und Karoli- ne' van de reeds genoemde Odön van Horvath. De Haagse Comedie heeft voor het nieuwe seizoen aangetrokken: Enny Meunier, Rick Nicolet, Camille de Vries, Guusje Westermann, Bas ten Batenburg, Herman Frank, Wim van den Heuvel, Eric van Ingen, Jules Royaards en Bob van Tol. Dramaturge is Helen Siamonis met als 'haar assis tent de toneelcriticus Karei van Muy- den. Carl van der Plas onderstreepte dat er een behoorlijke groei zit in het bezoek. Het afgelopen seizoen trok bet gezelschap in de koninklijke schouwburg en het HOT in totaal 158.803 bezoekers, waarvan 11 pet jongeren. Van dr Plas zei niet in een toneelcrisis in ons land te geloven. De Haagse Comedie heeft er niiet onder geleden door een gevarieerd repertoi re te brengen voor een gedifferen tieerd publiek. De directeur van het gezelschap zei het te betreuren dat geen geschikte stukken van Nederlandse schrijvers konden worden gevonden voor het HOT. De in het afgelopen seizoen gespeelde Nederlandse stukken had den een nadelige invloed op de be zoekcijfers. AMSTERDAM 'Wie als meisje geboren is wordt toch nooit een jongen.' Voor veel ouders en scholen betekent dat altijd: meisjes hoe ven niet zoveel te leren als jongens. De huishoudschool is voor hen mooi genoeg, ze worden later toch huisvrouw. Dat is zo'n beetje de normale gang van zaken als je de film 'Wie als meisje geboren is, wordt toch nooit een jongen' mag geloven. Die film is gemaakt in opdraoht van het research instituut voor toegepaste psycholo gie in Amsterdam. De film kwam tot stand met steun van het Prins Bern- hard Fonds en is gemaakt door de Stichting Film en Wetenschap en Neuchka van Brakel. 'Wie als meisje geboren is(vanaf 2 juni oook op de Floriade te zien) is vooral bestemd voor scholen, oudera vonden en discussiegroepen. De be doeling van de film is overduidelijk. Een meisje mag ook met autootjes spelen. Ze mag ook naar de lts. Nog beter is het als ze naar de mavo gaat. En wanneer ze later trouwt hoeft ze haar baan er niet aan te geven, want ze kan gewoon door blijven werken. Wie als meisje geboren is, zal wel nooit een jongen worden, maar dat betekent niet dat ze zich moet laten discrimineren. Dambord-puzzel Horizontaal woorden invullen die ver ticaal dezelfde betekenis hebben. 1. insluiting van een stad, 2. lof spraak, 3. gebladerte, 4. Noors chris tenprediker, 5. gereedschap, 6. lengte maat, 7. keur kern, 8. wreedaard, 9. verdieping, 10 soort appel. Oplossing van gisteren. Hor. 1, akte, 5. noga, 9. lamelle, tl. spons, 13. tempo, 15. rand, 17. imam, 18. ast, 19. tonnage, 21. armoe, 22. vandaal, 24. Ede. 26. agio, 27. omen, 28. Leens, 30. Kreta, 31. ritueel, 32. Osssa, 33. anti. Vert. 2. klont, 3. tand, 4. Ems, 5. N.L.T., 6. oleïne, 7. Gemma, 8. Esra, 10. Rome, 12. passage, 14. pagadet, 16. toman, 19. tra, 20. nol, 21. Adonis, 22. valk, 23. Niers, 24. emelt, 25. enak, 27. oren, 29. sta, 30. Kea. 31 mei 1972 eerste klasse Prijzen van t 15,zijn gevallen op nummers eindigende op: 6 f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 64 f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 20 f 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 205 f 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 215 f 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 521 f 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 953 f 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: 9631 Een prijs van 2.000,— is gevallen op hei nummer: 062634 2.000,— is gevallen op het nummer: 091986* 2.000,— is gevallen op het nummer: 001263 2.000,— is gevallen op het nummer: 028376* 2.000,— is gevallen op het nummer: 080701 De prijs van 5.000,— is gevallen op het nummer: 007874 50.000,— is gevallen op het nummer: 023304 Een extra prijs van 100.000,is gevallen in de serie D op het nummer: 050007 En een troostprijs van 2.000,op nummer: 050007 van elk van de andere series. Een extra prijs van 100.000,is gevallen in de serie V op het nummer: 039118 En een troostprijs van 2.000,— op nummer: 039118 van elk van de andere series. Let wel op de met een gemerkte nummers is tevens een van de lagere prijzen gevallen. Het zal wel moeilijk zijn deze bood schap op het filmscherm te brengen zonder een zekere simplificering. Daaraan maakt deze film zich dan ook een beetje schuldig. Niet alle meisjes gaan naar de huishoudschool: een meerderheid bezoekt na de lagere school heft algemeen voortgezet onder wijs. En niet voor iedereen is de huishoudschool zo'n slechte keus. Wanneer je meisjes erop wilt wijzen dat ze ook andere mogelijkheden heb ben dan koken-naaien-stoffen, is dat erg goed. Maar het bezwaar van deze film is een beetje dat het hele huis houd- en nijverheidsonderwijs erdoor In een kwaad daglicht gesteld wordt. Eigenlijk zou iedereen op z'n minst naar de mavo moeten, is de suggestie. Er zou een zinnige discussie mogelijk zijn over de vraag of het voortbestaan van afzonderlijke huishoudscholen ge wenst is. En dan bedoelen we niet alleen dat huishoudscholen en lts-en zouden kunnen samegaan. Dat ge beurt trouwens hier en daar al. De vraag is veel meer, of de praktische vakken geïsoleerd moeten worden in de op de beroepspraktijk gerichte scholen. Maar deze film is niet gemaakt om een bijdrage aan die discussie te leve ren. Deze film richt zich op meisjes en ouders die voor de school- en beroepskeuze staan. En dan is het niet helemaal fair het zo voor te stellen alsof de huishoudschool maar niks is. P.J.H. Burgemeesters Aan drie burge meesters is in verband van de pensi oengerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend: per 1 november aan G. F. M. baron Van Voorst tot Voorst te Dungen en C. A. Smulders te Wanroy (NB), per 1 september aan G. Groene- daal te Kuinre en Blankenham (O). Onderscheiding Bij zijn afschicd als directeur-generaal van de PTT is de heer M. Reinoud benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Minister Drees heeft hem gis teren deze onderscheiding uitgereikt. Op de bijeenkomst waar dit gebeurde, deed prof. dr. R. M. M. Oberman de suggestie de naam PTT bij do komen de statusverandering van het bedrijf te vervangen door PTG (afkorting voor 'post, tele- en geldbedrijf). Hoogleraar: Prof. dr. N. Speijer, hoog leraar in de sociale psychiatrie aan de Leidse universiteit, heeft gevraagd hem per 8 januari 1973 pensioen te verlenen. Prof. Speijer, die nu 67 is, werd in 1960 benoemd tot lector; in 1966 werd hij hoogleraar. PRINS BERNHARD ZAL als voor- zitter van het Wereld Natuurfonds vijrdag 23 juni in Ouwehands dieren park een geschenk in couvert in ont vangst nemen dat door het lustrum comité van het dit jaar veertig jaar bestarmde Ouwehands Dierenpark in Rhenen momenteel wordt bijeen ge bracht. Deze plechtigheid wordt gevolgd door een receptie in het parkrestaurant

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11