Boersma hekelt Jnanipulatie' Russische leiders gaan naar Amerika olga Italiaanse invasie breekt morgen los 1 onden willen noodgeval rter werken Koud VS-senator aan de dood ontsnapt 'Officiële' IRA staakt offensief Topconferentie succesvol afgesloten SANOceLi 'Duizend gulden' dwingt 15 procent studie te stoppen Radio Oeganda meldt ontdekking van komplot Storm treft vogeleiland Griend zwaar Personeel Philips krijgt bijna 4 pet meer Prinses Margriet reikte Rode Kruis-persprijs uit UW KRANT IS NU WEL OCHTENDBLAD MAARWETEN UW KENNISSEN HET AL? vernieuwd en uitgebreid i n»,i vul de bon hiernaast in n,m: Nieuwe leidse Courant ristelijk dagblad voor leiden en omgeving janstraat 37 - Postbus 76 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" DINSDAG 30 MEI 1972 Veilig gekocht bij de Bij VERDUYN vakman interieurverzorging RIJNSBURG Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. *)r ki onze soc.-economische redactie PRECHT Minister Boersma (sociale zaken) en CNV-voorzitter Lanser hebben gisteren in de algemene vergadering van het Ver- \iói scherpe kritiek geuit op politieke leiders, die aandringen op h spoedig eenzijdig ingrijpen van de regering om de inflatoire prikkeling tegen te gaan. Bister Boersma. die geen namen tonde, sprak van 'merkwaardige po- :ëke manipulatie' als terwille van „izijdige maatregelen aangedrongen |dt op doorkruising van de bespre ngen die thans tussen het kabinet het georganiseerde bedrijfsleven de gang zijn en die ten doel |>ben door een gezamenlijke aanpak inflatiebestrijding te komen. Het (telwoord 'regering, regeer!' (met re woorden: als je maar maatre- neemt, komt alles voor elkaar) 1 aldus de bewindsman, in mijn icept niet het recept voor de oplos- van de huidige problematiek, el er ook volgens hem een situa- j denkbaar is, waarin het niet an- an. enkel kabinet, van welke sa- ielling ook, kan zich echter ver even geen rekening te houden de wensen van de vakbeweging zich daardoor van haar te ver- |emden', aldus minister Boersma. in dit verband wel pleitte voor realistische en positieve opstel van de vakbeweging. 'Zou de beweging zich 'Amerikaans' gaan NHEM De drie bouwbonden flen de werkgevers binnenkort voorstellen doen om de vol- hen bestaande sociale on- fctvaardigheid bij de nog steeds rsende werkloosheid in de lwnijverheid het hoofd te bie- IJjbonden, waarbij 240.000 bouwvak zijn aangesloten, willen verho- van de werkloosheidsuitkeringen jrajwerktijdverkorting bij een bepaald sacentage werkloosheid. Beide voor alen zullen ook op de tafels van de vakcentrales worden gelegd, is bekendgemaakt op de bonds- jm Isvergadering van de bouw- en ^'jtbond NKV, die gisteren in Arn- n is gehouden. Daar werd tevens egedeeld dat de drie bonden op oktober gelijktijdige bondsraads- jaderingen zullen houden om over lieuw af te sluiten cao te praten. Igezegd ien| wil oordelen over de organi se van het economisch leven ,on[ er niet aan ontkomen zich jenschap te geven van het we- B en de bestemming van de Ins. CNV-voorzitter J. Lanser Koud weer met plaatselijk buien. Vrij krachtige tot harde weste lijke wind. Temperaturen van ;10 tot 14 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: -tijdelijk beter weer maar don- Jderdag opnieuw kans op regen en aanhoudend te koud. Morgen zon op: 04.27 zon onder: 20.49 Maan op: 23.46 Maan onder: 06.49 opstellen, dan is een desastreuze ont wikkeling het gevolg'. De bewindsman kritiseerde overigens ook degenen, die 'proberen de vakbe weging voor hun partijpolitieke kar retje te spannen of die de vakbewe ging slaafs volgen. Zowel vakbeweging als politieke partijen en de regering hebben een eigen verantwoordelijk heid'. Minister Boersma voegde daar aan toe, dat er een klimaat groeit, RALEIGH (Reuter, UPI) Op een verkiezingsbijeenkomst voor de Amerikaanse senator B. Eve rett Jordan zijn gisteren twee personen doodgeschoten. Min stens vijf personen zijn met schot wonden in een ziekenhuis opge nomen. Vier van hen zijn er ern stig aan toe. De dader heeft na het plegen van zijn daad zelf moord gepleegd. Volgens ooggetuigen was het een jon ge 'goedgeklede neger'. Het drama speelde zich af in een winkelcentrum van Raleigh, een stad in de Amerikaanse staat Noord-Caroii- na. De 75-jarige Democraat Jordan, die voorzitter is van de commissie voor reglementen en bestuur van de Senaat, hield er een bijeenkomst in het kader van zijn campagne voor herverkiezing. De senator was bezig met het schudden van handen toen op 30 meter afstand een zevental mensen in elkaar zakte na het kraken van een reeks geweerschoten. Twee bleken te zijn overleden. Van de geraakten had den enkelen de senator, die zelf on gedeerd bleef, pas een hand gegeven. Het is de tweede keer binnen veertien dagen dat een verkiezingsbijeenkomst in de VS door een aanslag wordt verstoord. Op 15 mei werd de Ame rikaanse gouverneur George Wallace ernstig gewond door pistoolschoten waardoor hij vermoedelijk aan het onderlichaam verlamd zal blijven. DUBLIN (Reuter, AFP) De 'offi ciële' vleugel van het ondergrondse Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft zijn offensieve militaire acties in Noord-Ierland voor onbepaalde tijd ge staakt. De 'officials' zullen zich van nu af beperken tot de verdediging van de rooms-katholieke wijken van Bel fast en Londonderry. Dit heeft het politieke hoofdkwartier van deze IRA-tak, in Dublin gister avond bekendgemaakt. De meer mili tante 'provisionele' IRA-vleugel sluit zich niet bij het initiatief aan. In deze krant Binnenland Ruzie ARP en PPR Kerk uisvrouw economisch 'I\lel drugs naar de vrijheid' 1.000 auiden uaard Lezers schrijven Bookenclalagc Kerkbladen Radio en tv Strips, feuilleton commentaar Dichtbij verder Puzzel Beurs Minister Boersma ernstige kritiek waarin met grotere kr_cht dan voorheen kan worden aangestuurd op een betere vermogens- en inkomens verdeling en op een grotere spreiding van de macht. 'De huidige situatie is wel moeilijk, maar het is geen noodsi tuatie, waarin geen uitweg meer mo gelijk is', aldus de minister. De heer Lanser noemde in zijn kri tiek op politieke leiders, die aanstu ren op eenzijdige overheidsmaatrege len wel een naam: de heer H. Wiegel, fractievoorzitter van de VVD in de Tweede Kamer, die vrijdagavond in Wassenaar op korte termijn maatrege len tegen de inflatie eiste en zei, dat de liberalen de huidige coalitie an ders niet langer zouden kunnen steu nen. De CNV-voorzitter noemde het met het oog op de huidige besprekin gen onjuist, dat de heer Wiegel het kabinet op deze wijze aan het wagge len heeft gebracht. Voor meer nieuws over het CNV- congres zie pag. 9 en pag. 15 en voor het hoofdartikel zie pag. 7. MOSKOU (UPI, AP, Reuter) Aan liet eind van zijn onderhan delingen in het Kremlin, die president Nixon gisteren succesvol heeft afgesloten, heeft hij de drie Russische leider, Breznjew, Ko- sygin en Podgorny, uitgenodigd voor een bezoek aan de Verenigde Staten. Zij hebben deze uitnodiging aanvaard en zullen gaan 'op een tijdstip dat beide partijen schikt.' De Verenigde Staten en de Sowjet- Unie gaan beide streven naar het houden van een Europese veiligheids conferentie. Zij gaan verder praten over het wederzijds verminderen van hun troepensterkte in Midden-Europa. Deze onderhandelingen moeten leiden tot een Europa 'vrij van spanningen, crises en conflicten.' Dit staat in een slotcommuniqué van drieduizend woorden dat de twee lan den gisteren hebben uitgegeven aan het eind van de onderhandelingen. Na het afsluiten van zijn succesvolle besprekingen is Nixon met zijn vrouw en gevolg gisteren naar Kiew, de hoofdstad van de Oekraïne gevlogen. Daar zou hij de nacht doorbrengen. De Amerikaanse president vliegt van daag naar Polen. Behalve het lange slotcommuniqué hebben Nixon en de Russische Partij leider Breznjew ook nog een beginsel verklaring ondertekend, waarin de twee supermachten zich verplichten elkaar niet te bedreigen met geweld. Zij willen streven naar vreedzame coëxistentie met als einddoel een tota le ontwapening in de wereld. Uit het slotcommuniqué wordt duide- De Europa Cup beheerste ook de loting voor het IBM-schaak toernooi: uit de Cup die Ajax vorig jaar veroverde trekt Jan Hein Donner een klein voetbalschoentje, waarin zijn nummer zit. AMSTERDAM Hoewel Interna- zionale Milan, morgenavond tegen stander van Ajax in de finale van het toernooi om de Europa Cup, gistermiddag op Zestienhoven is aangekomen, wordt de Italiaanse invasie niet eerder dan morgen verwacht. Men rekent erop dat 20.000 Italianen naar Rotterdam, waar de wedstrijd wordt gespeeld, zullen komen. Het merendeel hier van zal worden gevormd door Itali aanse gastarbeiders uit West-Duits- land en België. Morgen breekt de grote stroom los. De KLM heeft zeven extra vluch ten tussen Milaan en Rotterdam ingelast. Morgen komt ook de eer ste supporterstrein in Rotterdam binnen. Voor de supporters zullen woensdagavond dertien extra trei nen worden ingezet. Er vertrekken drie extra treinen uit Amsterdam- Amstel (via Gouda), één uit Am sterdam CS (via Leiden en Den Haag), twee uit Hoek van Holland, één uit Roosendaal en één uit Leiden, terwijl er vijf extra trei nen van Rotterdam CS naar het stadion rijden. Als er wordt ver lengd, treedt 'n alternatieve dienst regeling in werking. Ook het IBM-schaaktoernooi, dat vandaag begint, stond in het teken van de voetbalwedstrijd. Henk Burgwal, secretaris-penningmeester van de KNVB, verrichtte de ope ning van het toernooi en de loting werd omlijst door een juniorenelf tal van Ajax mét de Europa Cup. Het resultaat was dat de eerste ronde er als volgt uitziet: Poloega- jevski (Rusl)Malich (Odl); Ro- batch (Odl)Timman (Ned); Don ner (Ned)Browne (VS); Kortsj- noi (Rusl)Szabo (Hong); Pa- dewski (Rusl)Enklaar (Ned); Iv- kov (Jog)Ljubojevic (Jbeg); Ree (Ned)Langeweg (Ned); Uhlmann (Odl)—Hartoch (Ned). Voor meer voetbalnieuws zie pag. 11. (ADVERTENTIE) lijk dat de partijen er niet in zijn geslaagd de vrede in Vietnam dichter bij te breigen. Beide partijen herha len hun standpunten. Amerika heeft verklaard, dat het Zuidvietnamese volk zelf moet beslissen over zijn toekomst. Amerika is bereid binnen vier maanden zijn troepen uit Viet nam terug te trekken als Noord-Viet- nam en de Viet Cong instemmen met een wapenstilstand en de Amerikaan se krijgsgevangenen vrij laten. De Sowjet-Unie onderstreept haar so lidariteit met 'de rechtvaardige zaak van het Indochinese volk' en blijft de vredesvoorstellen van Hanoi steunen. Het communiqué maakt geen melding van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam of van de blokkade van de Noordvietnamese havens. Ook wordt gezwegen over de Russische wapenleveranties aan Noord-Vietnam. De twee partijen hebben verzekerd dat er geen geheime afspraken over Vietnam zijn gemaakt en de Russische woordvoerder Zakjatin zei gisteren, dat Rusland Noord-Vietnam zal blij ven helpen. Amerika en Rusland zijn het eens over de wenselijkheid van vrede in Enquête: Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Vijftien procent van de ondervraagde studenten heeft ge antwoord de studie te moeten beëindi gen als het collegegeld wordt verhoogd tot duizend gulden. Dit blijkt uit een enquête die is gehouden door het bureau Makrotest in samenwerking met studenten in de rechten. Voor 66,3 procent zou de collegegeld verhoging ernstige tot zeer ernstige consequenties hebben. Vóór verhoging was 6,4 procent van de ondervraagden, 93,6 procent was er tegen. Als de ver hoging doorgaat zou 49,8 procent van de studenten dit niet willen accepteren door massaal de inschrijving te boy cotten. De minister van wetenschapsbeleid, jhr. mr. M. de Brauw, zei gisteravond in Avro's televizier erg benieuwd te zijn geweest naar de resultaten van deze enquête, omdat dit de eerste maal is dat een onderzoek is gedaan naar de mening van de studenten. Hij zei echter 'erg teleurgesteld' te zijn in de enquête, omdat naar zijn mening de groep ondervraagden niet representa tief was en het onderzoek is gehouden vóórdat het definitieve wetsontwerp op tafel lag, zodat 'de studenten dus heb ben geantwoord op basis van onvolle dige informatie'. Met de regelmaat van de klok heeft president Nixon in het Kremlin akkoorden gesloten, die bezegeld werden met een heildronk. Na de ondertekening van het slotcommuniqué en een beginselverklaring was er extra reden tot vreugde. het Midden-Oosten, merkt het commu niqué laconiek op, Tijdens de afgelopen onderhandelin gen in het Kremlin was er openhartig en diepgaand gesproken over een gro te reeks kwesties die van wederzijds belang voor de twee landen zijn. De leiders hebben nader vastgesteld op welke gebieden er vooruitzichten voor grotere samenwerking bestaan en op welke terreinen beide partijen een verschillende standpunt innemen. Maar deze verschillen mogen niet meer leiden tot een oorlog, zo hebben zij afgesproken. In de beginselverkla ring wordt ondermeer gezegd, dat er in het nucleaire tijdperk geen alterna tief is voor vreedzame coëxistentie. Nixon verklaarde na afloop van de onderhandelingen dat hij er van over tuigd was, dat het tijdstip van de confrontatie nu afgelopen was en dat we nu komen in een tijdperk van KAMPALA (Reuter, UPI) Radio Oeganda heeft gemeld dat een kom plot is ontdekt, waar leden van de Oegandsese strijdkrachten bij betrok ken waren. Het komplot werd door Israëli's gesteund zo is bericht. Ook een voormalige minister uit de rege ring van ex-president Milton Obote was bij het komplot betrokken. De radio citeerde president Idi Amin, die had verklaard dat het komplot ten doel had 'verwarring in Oeganda te veroorzaken.' President Amin heeft, volgens radio Oeganda, zondag in een toespraak tot legerrecruten gezegd, dat een brief was onderschept die getekend was door een agent van de Israëlische in lichtingendienst. Zij was gericht aan leden van het Oegandese leger en luchtmacht. Amin ging niet in op de inhoud van de brief. Wel merkte hij op dat de brief door 'Gods voorzie nigheid' in handen van zijn regering was gevallen. onderhandelingen. Amerika, dat samen met zijn NAVO- bondgenoten lange tijd erg terughou dend is geweest over het houden van een Europese veiligheidsconferentie iets waar Rusland al lang op aan- Voor vervolg zie pag. 8, 7e kolom. Van een onzer verslaggevers HARLINGEN De hevige stormen van de afgelopen dagen hebben een rampzalige uitwer king gehad op de vogelbevol king van het vogeleiland Griend in de waddenzee. Ruim tachtig procent van het broedsel van kokmeeuwen, visdiefjes en noordse stern is door het hoge water weggespoeld. Biologen zien vooral de aanwezigheid van de noordse stem in ons land door de stormen van de afgelo pen week bedreigd. Het eiland Griend is de meest zuidelijk gelegen broedplaats van deze vogel. Wel bleven behouden de broedplaatsen van de grote stern, die op een hoger gedeelte van Griend liggen. Vandaag in deze krant een ver haal over dit eiland, dat al jaren wordt bedreigd door wind en water en waarvoor de plan nen klaar liggen om het te redden, waarmee een uniek na tuurgebied voor ons land be houden zou blijven. Zie ook pag. 7 DEN HAAG Per 1 juli krijgt het Philips-personeel in Nederland, voor wie de cao geldt, een toeslag van 3,8 pet als gevolg van de stijging van de kosten van levensonderhoud. ISTANBOEL (EPD) De Turkse autoriteiten hebben de russisch-ortho- doxe patriarch Pimen van Moskou een visum geweigerd. De patriarch wilde op zijn rondreis door het Nabije Oos ten een bezoek brengen aan de erepri- maat van de oosterse orthodoxie, par- triarch Athenagoras van Konstantino- pel. APELDOORN Prinses Margriet lid van het dagelijks bestuur van het Nederlandse Rode Kruis, heeft giste ren op paleis 't Loo voor de eerste keer de Rode Kruis-persprijs 'Dr. J. H. C. Basting' uitgereikt. De prijs werd toegekend aan de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, die naar opvatting van de jury in 1971 bijna alle facetten van het Rode Kruis-werk heeft belicht. De jury bestond uit dr. E. Diemer, J. M. Lücker en J. E. van der Wielen. De prijs, bestaande uit 1.000 en een bronzen legpenning, werd in ont vangst genomen door de hoofdredac teur van de Zierikzeesche Nieuwsbo de. de heer M. J. Bij de Vaate. conjunctureel gezien, maak ik het uit! de enige matras "J®* £e juiste celbalans LAAT HEN NU DIT OCHTENDBLAD VOOR I Hf»MT noteer als "UW OMGEVING" LEZEN Md 0 w lm nieuwe abonnee: betaalt per: Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan A(tres: kwartaal bespaart u voor ben 3% guldeD aan abonne- Plaats: mentsgeld. De eerste 2 wekeD krijgen zij bij I De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen I wijzê van Kennismaking de krant gratisl gratis, eD bespaart ca. 3V4 gulden abonnements- I geld. En u ontvangt een leoke attentie! Opgegeven door: Een postzegel ls niet nodig als a op de Adres: enveloppe schrijft- I Ilk ontvang als beloning het aangekruiste n auple post- n pletlna n bangige papier on el (flauen- paraatmap ANTWOORDNUMMER 267 I aneeloppeo onderzetter) mei örtet- I •cbaaltle papiet en pao I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1