Diploma garandeert ïog geen bekwaamheid' verzekeri Cubanen kunnen nu meer consumptiegoederen kopen Dicht bij huis snel in handen RaifleisenbankBIBoerenleenbank Nederlands plan ter versterking democratie Europese instellingen lisje omgekomen afbrandend huis ^rdronken' man •d vermoord Politieman schiet zijn collega raak Ukunt zoveel méér doen met onze bank Politie schiet man in zijn been DE STANDAARD herdrukt IJW/KWARTET ZATERDAG 27 MEI 1972 erdie Scheffer, nieuwe voorzitter van Katholieke erkende jongeren, noemt eis 'onzinnig' n een onzer verslaggevers [RECHT Bij haar eerste optreden als voorzitter ahii de KW J is Gerdie Scheffer er meteen s tegenaan gegaan. In een toespraak die zij na haar installatie hield, hekelde zij de "diploma- en', die 'juist werkende jongeren iedere mogelijkheid tot verdere ontplooiing en onderwijs als ware verbieden.' Binneiiaud T17/K17 die Scheffer werd tot haar uitval ïspireerd door het verzoek van leerlingstelsel voor winkelperso- 1 een KWJ-er in zijn bestuur ing te laten nemen. Bij dat leer stelsel, dat in augustus van cht wordt, zal onderscheid wor- gemaakt tussen een a-opleiding een b-opleiding. Het bezit van diploma van een huishoudschool een lts is een voorwaarde om tot b-opleiding te worden toegelaten. zo'n diploma niet kan tonen, inde Gerdie Scheffer. wordt gede- deerd tot een tweederangs-ver- pster of, erger nog, oonmaakster en werkster. De tf zal daarom alleen in het be- ïr gaan zitten, als de 'diploma- door 'geschiklheidseisen' wor- vervangen. En mocht dat niet euren, dan zal de KWJ plaatse en landelijk actie gaan voeren, paar dagen nadat ze publieke- haar dreigementen heeft geuit, Gerdie Scheffer, in een van de iliteiten van het KWJ-bureau in echt: 'Dat diploma is geen bewijs bekwaamheid. Als je een rijbe- hebt, wil dat nog niet zeggen je goed kunt rijden'. is toch geen pleidooi voor af- iffing van het rijbewijs? die Scheffer: 'Nee, die vergelij- "s misschien niet helemaal d. Maar ik bedoel dat er te veel 'icht aan een diploma wordt ge it; er wordt te weinig op de :hiktheid voor een bepaald be- gelet'. iemand al dan niet voor een functie geschikt is, valt natuurlijk niet zo eentweedrie vast te stellen. Gerdie Scheffer: Waar het mij om gaat, is dat er te veel naar kennis, naar technische kwaliteiten wordt gekeken. Ik vind het onjuist dat daar de nadruk op ligt. Bij het vormingswerk voor werkende jonge ren willen ze nu ook die diploma-eis gaan stellen. Zonder een diploma van de sociale academie kan je dan geen vormingswerker meer worden. Wie zijn die 'ze' die dat zouden willen? Gerdie Scheffer: Dat zijn de plaatse lijke besturen van de vormingsinsti tuten. Daarin zitten nog altijd die establishment-figuren, notarissen en zo. Een ongezonde zaak. Waarom leggen die mensen plotse ling een voorkeur voor gediplomeer de krachten aan de dag? Gerdie Scheffer: Ik denk dat ze meegaan met een tendens die er overal is. Er ontstaat een steeds grotere angst om mensen op basis van geschiktheid te selecteren. Die angst is misschien niet helemaal ongegrond. In f>cn samenleving die steeds gecompliceerder wordt, is in toenemende mate scholing en oplei ding nodig. De organisaties van wer kende jongeren hebben dat nota be ne zelf ook altijd gezegd. Dat afge ven op diploma's lijkt daarmee niet in overeenstemming. Gerdie Scheffer: Die kennis die een vormingswerker moet hebben, kan hij ook tijdens zijn werk wel opdoen ,is. die Scheffer (27) is deze maand door de centrale raad van de Katholieke kende jongeren in Nederland (KWJ) uit twee kandidaten als voorzitter azen. Haar voorganger. Wim Bos, die vier jaar voorzitter is geweest, trad erband niet een nieuwe taakverdeling binnen de KWJ af. Gerdie Schef- geboren in Losser (bij Enschede), verliet in de derde klas de mulo en d leerlingverkoopster. Toen bleek dat ze in die functie hoofdzakelijk lam- ippen moest naaien ('ik geloof dat ik eens één keer een stopcontact heb ïoclit'), ging ze op een kantoor werken. In 1969 werd ze, met als stand- ts Hengelo, 'vrijgestelde' van de KWJ in het district Overijssel. Die ctie hield in dat ze plaatselijke groepen van werkende jongeren moest eleiden en stimuleren. Tot haar benoeming bij de KWJ had ze geen mgjioeienis met deze organisatie gehad. Eind vorig jaar ging ze naar Utrecht, algemeen secretaris van de KWJ. De nieuwe voorzitter zal in het bij ier aandacht gaan besteden aan de positie van de werkende meisjes. De riminatie van die groep is nog groter dan die van de werkende jongens. tijdens een speciale training. Dan kan hij ook de theorie die hij de ene dag leert, de andere dag in praktijk brengen. Dat uit elkaar trekken van theorie en praktijk, zo als dat op de sociale academie ge beurt, vind ik fout. De mensen die vande sociale academie komen, stappen wereldvreemd in het vor mingswerk. De diploma-eis maakt het ook onmogelijk dat oud-leerlin gen van vormingsinstituten zelf vor mingswerker worden. De mensen die je in het vormingswerk juist nodig hebt, raak je daarmee kwijt. Iemand die zelf geen werkende jon gere is geweest, kan zich moeilijk voorstellen hoe een werkende jonge re zich voelt. Je moet het zelf meegemaakt hebben om te weten wat het is als je bijvoorbeeld aan je baas een snipperdag vraagt en die niet krijgt Een vormingswerker moet de taal van de werkende jon geren spreken. Wat versta je eigenlijk onder vor ming? Gerdie Scheffer: Je kunt daar na tuurlijk een heleboel onder verstaan. Ik zou het zo willen for muleren dat je de werkende jonge ren laat ontdekken waar ze zelf staan, dat ze erachter komen dat het niet aan henzelf of an hun ouders ligt dat ze weinig kansen hebben in de maatschappij. Veel kinderen uit arbeidersmilieus hebben weinig zin om te leren, maar dat is geen won der, want het onderwijs sluit niet bij hun situatie aan. Lees maar wat Co van Calcar daarover geschreven heeft. Ze hebben geen zin om te leren. Akkoord. Maar ze hebben wel zin in een bepaald beroep. Je kunt er waarschijnlijk niet onderuit dan toch maar wat te leren. Gerdie Scheffer: Ze hebben, bij voorbeeld, geen zin gehad in de mulo. Ze zijn er na twee jaar af gegaan, omdat ze baalden. Dan kun nen ze nergens meer naar toe. Ze kunnen, om maar wat te noemen, geen verpleegster, geen apotheker sassistente worden. Je kunt dan na tuurlijk wel proberen 's avonds dat diploma te halen, maar dan moet je wel een vreselijke doordouwer zijn. Ik vraag me af, en ik bedenk dal gewoon nu even. waarom zou er niet een soort brugklas kunnen ko men, waar je die bepaalde kennis die je nodig hebt, voor het beroep van apothekersassistente bijvoor beeld kunt opdoen? Bij de verpleeg- sleropleiding zou dat ook best kun nen. Theoretische kennis is niet al les. Een verpleegster moet contact met mensen hebben, ze moet ook in staat zijn stervenden te begeleiden, daaraan wordt bij de opleiding nau welijks aandacht besteed. Voor een verpleegster vind ik dat minstens even belangrijk als technische ken nis. Om tot slot nog even terug te komen op dat leerlingstelsel voor winkelpersoneel: wat moet een ver koper of verkoopster met een diplo ma van een lts of een huis houdschool? Gerdie Scheffer: Er is gewoon gere deneerd van: als ze maar een drieja rige opleiding hebben. Daaruit blijkt wel hoe onzinnig die diploma- eis is. (ADVERTENTIE) verslaggever ner jel^ESBERG Bij een felle brand /erp woning is de achtjarige Janny omgekomen. netneisje was naar bed gegaan, een Uur later ontdekte een broer de kol en hij sloeg alarm. Pogingen iet ketels water het vuur te en het meisje te redden hadden resultaat. De bovenverdieping |de geheel uit. De brandweer le benedenverdieping te behou- )e oorzaak van de brand is niet jeen verslaggever - De 41-jarige A. M. Bon- Zwolle, die donderdag uit een gracht werd opgehaalt, blijkt vermoord. De Zwolse politie [enige uren nadat anatoom-patho- Zeldenrust dit vaststelde drie [aties verricht. de politie heeft het drama i de nacht van zondag op maan de St. Josephstraat in Zwolle >eeld in de woning van de 24- G. B. B. De O., die met haar kinderen gescheiden van haar [leeft. In haar huis waren die de 27-jarige kostganger Auke fceneens gescheiden en diens ge len vriend Herman E. (29) en ferd stevig gedronken en tenslotte bnd er een hevige ruzie, vermoe- t om de vrouw. De beide geschei- mannen gingen daarbij Bonté te Hij werd met een fles neergesla- pnige malen met een mes gesto- ti tenslotte getrapt, waarbij enke- [>ben braken Nadat hij roerloos grond bleef liggen, zetten de en beide mannen de drinkpar- Toen Bonté niet meer over- jkwam, werd hij op een bakfiets ien en in de stadsgracht gegooid, het lichaam donderdag werd ge- Van een verslaggever LUXEMBURG Minister Schmelzer heeft gisteren in Luxemburg een plan gelanceerd om de Europese instellingen doeltreffender te laten functioneren en de democratische controle op de besluitvorming te versterken. Hij deed dit op de ministerconferentie ter voorberei ding van het Europese topoverleg in Parijs. Het plan omvat voorstellen voor de raad van ministers en het Europese parlement die, als zij worden goedge keurd, de positie van de Europese commissie zullen versterken, aldus heeft staatssecretaris Westerterp van buitenlandse zaken meegedeeld. Het parlement zou invloed kunnen krijgen op de samenstelling van de Europese commissie door de benoe ming van leden eerst van kracht te laten worden na parlementaire goed keuring. Thans worden voorzitter en leden zonder raadpleging van het par lement, door de regeringen benoemd Van een correspondent LEIDEN Bij een vechtpartij in een café aan het Levendaal in Leiden is een politieman in de arm geschoten door een collega. De collega had zijn pistool getrokken, toen enkele bij een vechtpartij betrokken barbezoekers niet vrijwillig wensten mee te gaan naar het bureau. In het gewoel kreeg de agent een duw, waardoor zij* pis tool per ongeluk af ging. De -ogel trof de andere politieman in de rech terarm. De gewonde agent kon na behandeling in een ziekenhuis naar huis terugkeren. en kan het parlement slechts een motie van wantoruwen tegen de gehe le commissie aannemen. De bestaande regeling, dat het parle ment niet bindend advies uit brengt over voorstellen van de com missie die nog door de ministerraad moeten worden goedgekeurd, zou moeten worden uitgebreid met een soort 'tweede lezing', als de raad een voorstel in een andere vorm aanneemt dan die welke de instem ming van het parlement heeft. Deze voorstellen zouden slechts van kracht worden nadat het parlement ze binnen een bepaalde termijn heeft goedgekeurd of zich van een uitspraak heeft onthouden. Tenslotte zou het parlement associa tieverdragen tussen de EEG en derde landen moeten goedkeuren alvorens zij van kracht worden. Thans brengt het parlement een vrijblijvend advies uit. LEEUWARDEN De 29-jarige Duit ser Sven Bursian, die met vakantie in Grouw was, is vermoedelijk verdron ken. De Duitser, die op het recreatie oord Yn E'Lijte te Grouw verbleef, bevond zich met een zeilboot op de Wijde Ee samen met vijf vrienden. Vermoedelijk tengevolge van het slechte weer sloeg de boot om. De vijf andere opvarenden wisten zwemmend de wal te bereiken. Van de vermiste man ontbrak gisteren elk spoor. Kleine moeite. Wip eenvoudig even binnen bij één van de 3000 vestigingen van de Raiffeisenbank en Boerenleenbank. Daar bent u nooit ver van af en is alle buitenlands geld wat u nodig hebt bij de hand. Evenals reischeques, de veilige internationale betaalpapieren.waar u overal ter wereld mee terecht kunt. Trouwens, ook als u in eigen land op vakantie gaat kunt u er goed terecht. Om deskundig en snel uw verzekeringen in orde te laten maken, voor uw reis, bagage, kampeeruitrusting, auto, boot, caravan, voor onverhoopte ongevallen en voor rechtsbijstand in binnen- en buitenland. Gemakkelijk dicht bij huis, bij de bank voor iedereen... de bank voor iedereen 3000 vestigingen door Charles Lambelin HAVANA De Cubanen kunnen momenteel meer voedingsmidde len en andere consumptie-artike len kopen dan in de afgelopen ja ren, terwijl de regeling van Fidel Castro er naar streeft de overda dige geldcirculatie op het suiker eiland in te dammen. Deze ontwikkeling maakt ook deel uit van een plan om weer enige materiële prikkels in te voeren, door de meest ijverige arbeiders hooggewaardeerde goederen ter beschikking te stellen. Dat de situatie op het consumptieve front beter is geworden, bleek de afgelopen weken, toen de Cubanen bijvoorbeeld voor het eerst sinds vele jaren een halve kilo boter per gezin per keer konden kopen. Daar komt bij, dat de huisvrouwen van de Cu baanse hoofdstad Havana steeds ge makkelijker groenten, aardappelen en fruit kunnen krijgen. De vleesvoorziening is nog steeds on regelmatig en vooral op het platte land is de schaarste aan zout vaak groot. Maar in het algemeen is de voedselsituatie de afgelopen tijd aan zienlijk verbeterd. De restaurants heb ben nu vaak biefstuk op hun menu, terwijl ze in het verleden slechts vis hadden aan te bieden. En de rijen van wachtende Cubanen voor de win kels zijn opmerkelijk korter gewor den. MAALTIJDEN Op het strand bij Havana kunnen de bezoekers voor het eerst sinds lange tijd in een restaurant maaltijden met rijst en vis en verschillende soorten spaghetti kopen, terwijl een naburige snackbar sandwiches en diverse soor ten ijs aanbiedt. Arbeiders vertellen, dat de maaltijden in de kantines zijn verbeterd, terwijl rum tot voor kort slechts een exportartikel nu vrij verkrijgbaar is, zij het tegen forse prijzen. Het is ook gemakkelijker om bier en andere soft-drinks te ko pen. Cubanen, die in het algemeen zeer ingenomen zijn met de grotere hoe veelheid verkrijgbare consumptiegoe deren flaneren met hun Russische transistorradio's door de hoofdstraten van Havana. Om een e-enwichtige verdeling van de beschikbare goederen te garan deren, vullen de arbeiders in hun fa brieken formulieren in, waarop zij laten weten, voor welke goederen zij belangstelling hebben. Het recht om Van een verslaggever ARNHEM De 27-jarige W. F. de V. uit Zwolle die in de Arnhemse bin nenstad aan de politie poogde te ont snappen is door een schot uit een dienstpistool in het onderbeen getrof fen. Met drie familieleden van 17, 20 en 24 jaar uit Zwolle en Breda was De V. naar Arnhem gekomen waar hij in een bar in de Wielakkerstraat ruzie kreeg over de betaling van consump ties De vrouw van de barhouder moest het ontgelden, waarop deze het viertal achterna ging. Zij werd echter mishandeld. De gealameerde politie wist de mannen tenslotte aan te hou den. V. trachtte zich daarop echter uit de voeten te maken waarop een (waarschuwings) schot hem trof. De Cabaanse menu's zijn de afgelopen maanden copieuzer geworden. Ien kunnen roken, want de tabaks oogst van dit jaar belooft die van vorig jaar met zestig procent te overtreffen. die artikelen te kopen, wordt vervol gens afhankelijk gesteld van zaken als de prestaties van de arbeider, de be hoeften van zijn gezin en vrijwilligers- diensten. Aangeboden worden zaken als televisietoestellen, ijskasten, horlo ges, transistors en naaimachines. INSPANNING In officiële kringen gelooft men, dat zelfs de beperkte beschikbaarheid van dit soort goederen de arbeiders tot meer inspanningen zal aansporen, ter wijl tegelijkertijd mogelijkheden wor den geboden om geld uit te geven. Wat een noodzaak is, want door de gebrekkige hoeveelheid consumptiear tikelen en door het kosteloos ver schaffen van talloze openbare dien sten hebben de Cubanen de afgelopen jaren weinig geld kunnen uitgeven, waardoor de geldcirculatie buiten pro porties toenam wat leidde tot oen zwarte markt en inflatie. Thans zijn er ongeveer drieduizendmiljoen pesos in omloop en Fidel Castro verklaarde op 1 mei, dat de regering er dit jaar nog zeshonderd miljoen uit de circu latie wil halen. De Cubaanse leiding hoopt dit voor het overgrote deel te bereiken door de reeds gememoreerde vergroting van de mogelijkheid tot aankoop van consumptiegoederen. ZWARTE HANDEL Volgens Castro zal deze ontwikkeling de genadeslag voor de zwarthandela ren betekenen. Er zijn al aanwijzin gen, dat hij op dit punt gelijk gaat krijgen. Zo kan de stof voor een jurk die een jaar geleden nog tweehonderd pesos kostte, nu voor vijftig pesos worden gekocht en de prijs van een pakje sigaretten is in dezelfde tijd geduikeld van twintig naar vijf pesos. Fidel Castro liet onlangs ook weten, dat de Cubanen binnenkort meer zul- Charles Lambelin is correspon dent van het persbureau Reuter in Havanna. (ADVERTENTIE) Honderd jaar geleden verscheen het eerste nummer van Dr. Abr. Kuyper's DE STANDAARD. Vijf nummers uit die eeuw zijn facsimile herdrukt. Met hoofd artikel, familie-advertenties, gemengde berichten. Kamerverslagen enz. 1 april 1872 Het eerste nummer 3 april 1903 De spoorivegstaking Troelstra in de 2e Kamer. 15 mei 1940 'Het eindë 9 november 1920 met o.a. overlijden van Dr. A. Kuyper. Dr. II. Colijn over het vertrek van dc regering naar Engeland. 15 december 1944 Het laatste nummer Men leze tussen de regels door! Bestel deze facsimile uitgave door overschrijving van 3,90 plus 0,60 porto 4,50 op postrekeningnummer 269274, Chr. Pers te A'dam onder vermelding 'DE STANDAARD'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17