Controle uitgaven overheid in 't slop liljoenen schade door elle brand bij Sikkens Sjelest uit zijn functie gezet Kontoem al voor een deel bezet Hét Kwartet egen In deze krant Defensie gaf 2.5 miljard uit zonder enig toezicht Order voor vijf Concordes Toeristenbezoek steeg vorig jaar met 10 procent Twaalf organisaties 'Groenevelt wil Peiger kapot staken' Haring kan wel eens duur worden Zwarte September beschuldigt piloot van moord op kaper UW KRANT IS NU WEL OCHTENDBLAD MAAR WETEN UW KENNISSEN HET AL? VERNIEUWD EN UITGEBREID I Naam:I VUL DE BON HIERNAAST IN ZTÜÜ.™ lïenwe LeMse Couiraiil VRIJDAG 26 MEI 1972 53ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen IISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING istraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. -'V Av;' .-A,/ ..J;. irand was niet zo groot als die in toen de vuurzee een schade van miljoen gulden aanrichtte, maar [ditmaal liep de schade in de mil- jen. Geschat wordt, dat voor 2,5 pen gulden aan verf verloren is an (ongeveer 20 procent van de aad). Aan gebouwen werd voor miljoen beschadigd. Hoewel de iweer de brand om tien uur mees- vas, heeft de nablussing nog tot in de nacht voortgeduurd, de bestrijding van de brand direct groot materieel ingezet. Ive de brandweer van Sassen- rukten ook de korpsen van :n, Voorschoten, Warmond, Voor- Leiderdorp, Wassenaar, Oegst- en het vliegveld Valkenburg uit. op de avond moest zelfs de van de Haagse brandweer wor- ingeroepen. it academisch ziekenhuis werd on- ellijk eenen menedische ploeg van nan in actie gezet om gewonden vangen en te verzorgen. Drie gezegd mensen werden licht gewond, onder wie een brandweerman. Zijn trommel vlies scheurde bij de explosie van een van de vele vaten in het brandende voorraadmagazijn. De brand had tot gevolg, dat het verkeer tussen Oegstgeest en het aqua duct bij de afslag rijksweg 4 a (Am sterdam-Den Haag) voor het verkeer moest worden afgesloten. De politie leidde het verkeer via secundaire we gen om. Deze beslissing werd geno men omdat zich in het begin van de avond grote opstoppingen hadden voorgedaan. Alle machinisten van treinen op de langs de fabriek lopende lijn Amster dam-Rotterdam werden gewaarschuwd, zodat zij bij het zien van de vuurzee zo dicht langs de spoorlijn niet zou den schrikken. Het treinverkeer ging overigens normaal door. Voor de blussing was zoveel water nodig, dat de brandweer het waterlei dingbedrijf van Katwijk verzocht de druk op het water te verhogen. Het vuur woedde voornamelijk in twee magazijnen aan de spoorlijn. Ge ruime tijd werd gevreesd, dat ook het grootste deel van de weg vrede in Europa ligt nog ons. Wij moeten deze weg goede wil volgen, zonder il- iS. Kanselier Willy Brandt. ilf tot zwaar bewolkt met op meeste plaatsen regen. Matige krachtige, langs de kust en het IJsselmeer harde tot >rmachtige zuidwestelijke nd. Maximumtemperaturen istreeks 15 graden. ORGEN EN OVERMORGEN: iel en tamelijk onbestendig. Drgen zou op: 04.31 onder: 20.44 maan op: 20.43 onder: 03.29 Binnenland Congres wil CPN aantrekkelijk maken 5 Buitenland Vijfde akkoord in Moskou gesloten 9 Kerk Statenvertaling herzien 2 Sport Klaas Balk buit kansen te,weinig uit 15 DEN HAAG Op ruim 60 procent van de kasuitgaven van het departement van defensie over 1970 het gaat om een bedrag van 2.5 miljard gulden is door de accountantsdienst van dit departe ment geen enkele controle geweest, zo blijkt uit hel gisteren verschenen jaarverslag van de Alge mene Rekenkamer. rte rookwolken boven het brandende Sikkenscomplex, rookwolken, die tot ver in de omgeving de t verduisterden. onze verslagevers SENHEIM Door nog onbekende oorzaak is gisteravond rond half acht een felle uitslaande id bij de verffabriek Sikkens in Oegstgeest uitgebroken. De brand ging gepaard met enorme vlam- en rookkolommen, die tot in Utrecht zichtbaar waren. Het verslag signaleert een ernstige onderbezetting bij de verschillende departementale accountantsdiensten, waardoor onvoldoende controle op de rijksuitgaven kan worden uitgeoefend. Bij defensie is de toch al onvoldoende controle in het verslagjaar 1970 nog verder achteruit gegaan. Dit ministe rie spant daarmee de kroon, terwijl ook het ministerie van CRM te kam pen heeft met een volstrekt onvol doende toezicht op de uitgaven. CRM subsidieerde in 1970 ongeveer 1900 instellingen, waarmee een totaal bedrag van 775 miljoen gulden ge moeid was. In vele gevallen, zo zegt het verslag van de Rekenkamer, was controle op de gegevens, op grond waarvan de subsidies worden ver leend, niet mogelijk, ook al weer door onvoldoende personeelsbezetting van de centrale accountantsdienst van CRM. Voorcontroles Ook de personeelsbezetting van de Rekenkamer zelf, zo zegt het verslag, is van dien aard, dat van een verant woorde taakuitoefening geen sprake kan zijn. Dit geeft vooral problemen bij het uitoefenen van voorcontroles, een zeer belangrijk onderdeel van het werk van de Rekenkamer. De enige departementen, waar de con trole op de juiste wijze functioneert, zijn landbouw en visserij en volks huisvesting. Op deze departementen is de personeelsbezetting dan ook in overeenstemming met de richtlijnen, die dienaangaande zijn opgesteld. Op alle andere departementen is er spra ke van personeelsgebrek, waardoor het zo belangrijke werk van controle op overheidsuitgaven ernstig hapert. Vliegtuigonderdelen Zoals gebruikelijk is in de jaarversla gen van de Rekenkamer worden er voorbeelden genoemd van een ineffi ciënte gang van zaken en van allerlei fouten, die het rijk geld gekost heb ben. Zo heeft de marine voor 15 dollar per stuk kostende vliegtuigon derdelen 1500 dollar per stuk betaald. De accountantsdienst van het ministe rie had niet genoeg mensen om de op deze aankoop betrekking hebbende do cumenten te controleren. Militairen, die wanneer ze met verlof gaan het gebruik van een eigen voer tuig declareren, mogen ook een be drag in rekening brengen voor het vervoer van collega's. Zulk vervoer wordt ook nogal eens gedeclareerd wanneer de desbetreffende collega he lemaal niet heeft meegereden. De Re kenkamer ontdekte dit, omdat op des betreffende declaraties door verschil lende autobezitters op dezelfde dag de naam van één en dezelfde collega vermeld stond. Loodsdienst De Rekenkamer heeft met tevreden heid geconstateerd dat bepaalde kos tenbesparende aanbevelingen in het verslagjaar zijn uitgevoerd. Zo is een voorstel om de loodsdienst in het derde district te reorganiseren waardoor met twintig loodsen minder gewerkt kan worden, een besparing van 1.2 miljoen gulden per jaar inmiddels in de praktijk gebracht. Over de subsidiëring van de Neder landse speelfilms is de Rekenkamer minder te spreken. In het verslag wordt erop gewezen dat van de 30 sinds 1954 gesubsidieerde speelfilms er maar vier zijn geweest, die winst hebben opgeleverd. De rest, 26 dus, werd een financiële mislukking. LONDEN De Britse luchtvaart maatschappij BOAC heeft een order geplaatst voor vijf supersonische Con corde straalvliegtuigen. Dit is de eer ste opdracht voor het snelste straal vliegtuig dat ooit is gebouwd. De aankoop van de toestellen gaat de Engelse staat i 100 845) min kos ten. Het enige vliegtuig dat zich met de Concorde kan meten is de Russische Toepolew TU-144. nieuwe magazijn, dat na de brand in 1968 werd gebouwd, in vlammen zou opgaan. Dank zij de gunstige wind richting en het nathouden kon dit gevaar worden bezworen. Namens de commissaris van de konin gin was de chef-kabinet mr. Van 't Veer aanwezig, die hulp van militai ren toezegde zo dit nodig zou zijn. Volgens de directie zal de produktie waarschijnlijk normaal kunnen wor den voortgezet. DEN HAAG Het aantal overnach tingen en het dagbezoek is vorig jaar met 10 procent gestegen. De Algeme ne Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (ANVV) con cludeert dit in haar jaarverslag uit cijfers van provinciale en grotestads- VVV's. De vereniging heeft niet de indruk, dat de ontwikkeling van de prijzen in 1971 de groei van het toerisme heeft beperkt. Wel gelooft zij, dat de prijs stijging in een aantal gevallen onvol doende is geweest om de sterk geste gen kosten in het toeristisch bedrijfs leven op te vangen. DEN HAAG Voor de openbare hoorzitting over het drugbeleid, die de vaste Tweede-Kamercommissies voor justitie, crm en volksgezondheid woensdag 14 juni houden, hebben zich twaalf organisaties aangemeld. MOSKOU (Reuter, AP) Pjotr Sjelest, lid van het Politburo van de Communistische partij van de Sowjet-Unie en sinds 1963 eerste secretaris van de partij in de Oekraine, is gisteren uit zijn func tie gezet. Tass maakte bekend dat de 64-jarige Sjelest, die bekend staat als een voor stander van de 'harde lijn' in het Kremlin, door het centrale comité van de CP in dc Oekraine is vervangen door Wladimir Sjtjerbitski, die even eens lid van het Politburo in Moskou is. Vorige week werd de benoeming van Sjelest tot vice-premier bekend ge maakt, zonder dat iets werd gezegd over zijn functie in de Oekraine. Er wordt nu druk gespeculeerd of hij zijn zetel in het Politburo kan behou den. Sjelest is vanaf 1966 lid van het Politburo. De partij-organisatie in de Oekraine was altijd een goede spring plank voor de hoogste partijleiding. Tot de voorgangers van Sjelest in de Oekraine behoren president Nikolai Podgorni en wijlen Nikita Chroests- jow. Westerse politieke waarnemers be schouwen Sjelest als één der meest ambitieuze leden van het Politburo en wellicht is hij in conflict gekomen met secretaris generaal Leonid Brezj- cv cl over tarieven tandartsen RITA X <s&£K-' - heb morgen geen tijd, want dan moei ik naar de padvinde- SAIGON (Reuter, UPI, AP) Een bataljon Noordvietnamese troe pen is er gisteren in geslaagd het zuidoostelijke deel van de stad Kontoem (in het centrale bergland van Zuid-Vietnam) te bezetten, na een hevige artilleriebeschieting en gevechten van huis tot huis. Ook werd verwoede strijd geleverd aan de strategisch belangrijke bergpas Tsjoe Pao, op 16 km van Kontoem, waar regeringstroepen dagenlang geprobeerd hadden, de weg van Pleikoe naar Kontoem vrij te maken. De hevige gevechten duren voort. Sjelest new en diens medestanders. Volgens onbevestigde berichten heeft Sjelest zich verzet tegen de topconferentie van de Russische leiders met presi dent Nixon. Hij is nu het enige lid van het Politburo dat geen hogere rang dan die van vice premier be kleedt. Sjtsjërbitski werd op het 24e partij congres verleden jaar in het politburo benoemd. Sinds 1965 was hij premier van de Oekraine. Hoewel Tass dit niet met evenzovele woorden zegt zou kunnen blijken dat Sjtsjërbitski zijn functie van premier heeft opgegeven, omdat het persbureau over hem als premier in de verleden tijd berichtte. Personeel klaagt: Van een verslaggever EMMEN Het personeel van Peiger te Emmen heeft gisteren een tele gram gezonden aan de minister van justitie, waarin het zegt 'met ontstel tenis te hebben geconstateerd, dat A. Groenevelt (Industriebond-NVV) des noods de zaak Peiger kapot wil staken in verband met het ons inziens volko men terechte ontslag van Platje, die nimmer contactman bij Peiger is ge weest', aldus het telegram. 'Mocht de Industriebond-NW inder daad dit ontslag ongedaan willen ma ken, dan voelen 85 werkende werkne mers zich ernstig aangetast in hun rechtsgevoel', aldus het personeel van Peiger. De minister wordt gevraagd in te grijpen in het conflict. AMSTERDAM De haring kan dit jaar wel eens onbetaalbaar worden. De Nederlandse haringvloot dins dag vertrokken is er tot dusver niet in geslaagd meer dan een paar kantjes aan boord te krijgen. Meestal zijn de schepen binnen een paar da gen terug, maar het ziet er nu naar uit., dat de eerste nieuwe pas volgende week te krijgen is. Hcewel sinds de oorlog de haring vangsten in de Noordzee zijn afgeno men door overbevissing en er vorig jaar voor het eerst twee gesloten periodes werden afgekondigd, hoeven de slechte vangresultaten volgens het Insituut voor Visserijonderzoek in IJ- muiden er niet op te wijzen dat er langzamerhand geen haring meer in de Noordzee zit. CAIRO (Reuter) De Organisatie van de Zwarte September heeft gezag voerder Reginald Levy van de Sabena ervan beschuldigd, persoonlijk één van de kapers van zijn toestel te hebben doodgeschoten. De Zwarte September is een Palestijn se commando-groepering (en waar schijnlijk een geheime onder-afde ling van Al Fatah) die onlangs een Belgisch passagiersvliegtuig kaapte en de gezagvoerder ervan, kapitein Levy, dwong naar het vliegveld van Tel Aviv te koersen. Daar eisten de twee mannelijke en twee vrouwelijke ka pers de vrijlating van meer dan hon derd gevangen Palestijnse comman do's; anders zou het toestel met de inzittenden worden opgeblazen. Na bijna een etmaal overmeesterden Israë lische militairen het vliegtuig. In de shcietpartij, die daarop volgde, wer den twee kapers en een vrouwelijke Israëlische passagier dodelijk gewond. De twee vrouwelijke kapers werden gevangen genomen. De beschuldiging van Zwarte Septem ber tegen kapitein Levy werd gepubli ceerd in het semi-officiële Egyptische blad Al Ahram. Een onderzoek had uitgewezen, aldus Zwarte September, dat kapitein Levi als eerste de leider van de kapers doodschoot. Onmiddel lijk daarop werd het vliegtuig door de Israëli s bestormd. Aanvankelijk berichtte Zwarte Sep tember. dat het Internationale Rode Kruis met Iraël had samengespannen bij de overmeestering van het toestel. Dit werd door het Rode Kruis ten stelligste ontkend, evenals trouwens door de Israëli's zelf. Zwarte Septem ber verklaarde toen ook, dat het wraak zou nemen tegen die Belgische autoriteiten, die met de Israëli's had- d ensamengewerkt om het kaapplan te doen mislukken. De beschuldiging te gen kapitein Levi kan dan ook slechts worden opgevat als een persoonlijke bedreiging. Dit temeer, omdat Zwarte September heeft aangekondigd 'de volgende maal niet meer belemmerd te worden door menselijke overwegin gen'. j voert een 'sit-down'-actie Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft verklaard dat de bombardementen op wegen en spoor wegen in Noord-Vietnam de aanvoer van militaire voorraden uit China aan merkelijk hebben verhinderd. Alles zou er op wijzen dat een groot deel van de voor Noord-Vietnam bestemde militaire goederen in China voor ver voer per rails bestemd zijn. De Noordvietnamezen hebben gisteren voorts de buitenste verdedigingslinies van Hoeé aangevallen, ondanks de als een succes bestempelde actie van Zuidvietnamese mariniers om de druk op de oude keizersstad te verlichten. Volgens militaire kringen in Saigon verloren de Noordvietnamezen' 210 man bij hevige gevechten met de mariniers, die de stellingen rondom de stad bemannen. In de noordelijke buitenwijken van Da Nang hebben de Noordvietname zen de grote verkeersbrug opgeblazen. Ten zuiden van de stad zijn ze tot hevige aanvallen overgegaan, waar door de regeringstroepen in Que Son onder zwaar vuur kwamen te liggen, zodat zij twee voorposten moesten ontruimen Volgens zegslieden vielen er tientallen doden en gewonden on der de burgerbevolking. Amerikaanse vliégtuigen hebben net ultra moderne geleide bommen acht bruggen, twee krachtcentrales en twee vliegvelden getroffen bij nieuwe aan vallen op Noord-Vietnam. De geleide bommen, die nu veel worden ge bruikt, hebben verstelbare staartvin nen en worden op hun doelen gericht via laser- radar- of infrarood-appara- tuur, aldus Reuter. Bij de havenstad Haiphong zou de belangrijkste spoor- en verkeersbrug in de verbinding met Hanoi zijn verwoest. Hanoi heeft bekendgemaakt, dat Ame rikaanse vliegtuigen bombardementen hebben uitgevoerd op dijken en wa tersystemen in Noord-Vietnam. De Amerikaanse regering heeft inmid dels een nieuw beroep op Hanoi ge daan om te komen tot een regeling die alleen de militaire aspecten van het Vietnamese conflict betreft en de Vietnamezen vrijlaat, onderling hun politieke vraagstukken op te lossen. Zij verwierp echter het Noordvietna mese voorstel tot vorming van een coalitie-regering in Saigon. Op een persconferentie verweet een Amerikaanse woordvoerder in Wash ington de speciale Noordvietnamese onderhandelaar Le Doec Tho er op te staan, dat er een regeling wordt ge troffen voor het probleem van de politieke macht in het zuiden, voordat er een bestand komt. Hij trok een parallel met de situatie in het Midden- Zie verder pag. 9 LAAT IIEN NL DIT OCHTENDBLAD VOOR Tuoteer als "LVV OMGEVING" LEZEN 1w nieuwe abonnee: betaalt per: Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan Adres: Q kwartaal bespaart u voor hen 3gulden aan abonne- Plaats: meritsgeld. De eerste 2 wekeü krijgeD zij bij De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen I wijze van kennismaking de krant gratis! gratis, eD bespaart ca. 3V(j gulden abonnenients- I geld. En u ontvangt een leuke attentie! Ecd postzegel Is niet nodig als u op de i Adres: enveloppe schrijft- piaats: NIEUWE LEIOSE COURANT I 0"',,U,e ""Bekruiste I n mapje po al- f~| pietlna f~l handige ANTWOORDNUMMER 267 papier met «rieaaea- paraaunap enveloppen onderzetter) mei brief- LEIDEN I schaaltje paplei on pen I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1