rC AMSTERDAM DICHTERBIJ orstelen eredeld stoeien' Glasgow Rangers favoriet Fadrhonc in zorgen over Jong Oranje n eidH id( Commu en toeschouwer overleden Kunst ^Colombo leidt n Giro na itappe-zege Voetbalfederatie schorst Suriname Feyenoord: geen moeite met Lierse Vragen over Jezek zonder resultaat Van Tilburg naar VVV 'Van Czaar tot Timmerman' in Amsterdam T7 ÜW/KWAKTET WOENSDAG 24 MEI 1972 n comi heeft lings] Sport/Kunst T9/K9 on2e speciale verslaggever STERDAM Wat al enkele jij inden als gerucht circuleerde, e am d gisteren als een reële mo- het verwa jkheid geannonceerd: nog voor begin van het komende sei- vhd( n willen de betaalde afdelin- i van Blauw Wit en DWS sa- ïmissienvloeien in de FC Amsterdam, ng vai dt de afgelopen maanden is er door de de or uren veelvuldig gediscussieerd op op r de wenselijkheid en de mogelijk- leven en van een fusie. Over de wense- heid kan inmiddels geen verschil mening meer bestaan. DWS-voor- rater Stoop: 'Er is sprake van een natische positie. Beide clubs on- v ?inden een vrU zware schuldenlast de pi de huidige situatie biedt geen n opg el perspectief.' terini |JFELS or de r doo de fusie evenwel realiteit wordt, schap. ^n maS worden betwijfeld. Ten- twikki 'ste> in vorm die het voorlopig an in "té (Dé Stoop van DWS. Piet ïen er 'kebakker van Blauw Wit en Thijs ver sen als secretaris) zich voorstelt geleii °Pzet U»dt: een groep van 18 fers voor het A-team; een uit jonge ul Ie Twee mannen die nauw betrokken zijn bij de mogelijke totstand koming van de FC Amsterdam: DWS-voorzitter Dé Stoop en Piet Koekebakker, manager van Blauw Wit. resulf^ewerk'ng van sponsors; gemeente te e subsidie; als organisatievorm de la rhting en on ardat de FC Amsterdam er zó uit- htmoeten nog aan verschillende owel 'are voorwaarden voldaan wor- kbare Dat zÜn onder meer: de Stich- lie op? Blauw Wit moet schuldenvrij siquideerd worden; de amateurs van vereniging DWS moeten schulden- naar het amateurvoetbal terugke- alwaar een plaats in de tweede klasse wordt geclaimd; de KNVB zal met een uitkering uit het sanerings fonds moeten deelnemen in een ge deeltelijke opheffing van de crediteu renpositie; ten behoeve van de aflos sing van schulden zal het betaalde voetbal aan DWS en Blauw Wit het toto- en NOS-aandeel moeten uitkeren alsof de twee clubs nog betaald voet bal bedrijven; met het bestuur van het Olympisch Stadion moet een ak koord worden bereikt over de aan koop van de bezittingen van Blauw Wit op het bijterrein; de gemeente Amsterdam zal een eenmalige subsi die moeten verlenen als deelname in de opheffing van de schulden. COMPROMIS Bovenstaande condities zijn niet volle dig bindend. Dó Stoop: 'Hier en daar zal er wel een compromis moeten worden gezocht. Maar de grote lijnen moeten gehandhaafd worden. Zo niet. dan zullen we vrijwel op dezelfde voet voortgaan. De betaalde afdeling van DWS wordt alleen omgezet in een stichting.' Belangrijkste knelpunt is vooralsnog de toezegging van de ge meente. Dé Stoop: 'Wethouder Verhey heeft maandagochtend, tweede Pink sterdag. een bespreking met ons ge had. Uit voorgaande onderhandelin gen heb ik begrepen, dat hij een voorzichtig mens is. Als hij geen mogelijkheid had ontdekt de gevraag de gelden in de begroting onder te brengen had hij ons dat direct ver teld. Maar dat is niet gebeurd. Ik heb zelfs de indruk, dat hij optimistisch gestemd was. Binnen twee weken zal Verhey ons het principe-besluit van b. en w. meedelen.' De juiste omvang van het aan de gemeente gevraagde bedrag wilde Dé Stoop niet prijsge ven: 'Dat wordt door het publiek verkeerd geïnterpreteerd. Zeg maar enkele tonnen. Veronderstel, dat er in een krant één miljoen staat, dan schrikken velen daarvan. Je moet het kunnen zien in de proporties van een gemeentelijke begroting.' De bij de fusie betrokken instanties zijn vorige week ingelicht over de ontwikkelingen. Met de belangrijkste crediteuren is overeenstemming be reikt. Met de KNVB, de ledenraad van DWS en die van Blauw Wit nog niet. Vóór volgende week woensdag hoopt het voorlopig comité met die partijen rond te komen. De Volewijc- kers zijn eveneens benaderd om deel te nemen in de fusie. Thijs Jansen: 'Maar ik geloof niet, dat De Volewijc- kers trek heeft. Het bestuur houdt zich.strak vast aan een driejarenplan, waarvan men 'verwacht dat het gerea liseerd wordt. Het idee leeft nog al tijd, dat er vaste grond in Amster dam-Noord kan worden gevonden.' De plannen van DWS om binnenkort tc verhuizen naar het nieuw aan te leggen sportpark Spieringerhorn zijn door de huidige ontwikkelingen ach terhaald. Of beter: een mededeling van het gemeentebestuur van Amster dam, dat op Spieringerhorn geen be taald voetbal kon worden uitgeoefend heeft de fusieplannen versneld. Als de fusie doorgaat zullen de trai ners van DWS en Blauw Wit (Pim van der Meent en Janny van der Veen) beiden worden opgenomen in de FC Amsterdam. Ongeveer dertig contractspelers worden van het sa mengaan de dupe. Dé Stoop: 'Wie dat zijn is nog niet uitgemaakt. De tech nische staf zal zich daar nog over moeten beraden. Maar ik geloof niet, dat er grote problemen door ontstaan. Veel van onze spelers hebben maar een minimaal contract.' Karei Jansen (VVCS) echter: 'Natuurlijk schept de ze fusie sociale problemen. Het is niet alleen dat de inkomsten van verschil lende spelers plotseling teruglopen, maar vooral dat ze zich in dit beroep niet meer kunnen ontplooien. En dat is voor velen een ideaal.' En vervol gens: 'Ik weet niet of ik blij moet zijn met de Amsterdamse fusie. Ener zijds kan er een basis worden gevon den voor een gezonde organisatie, an derzijds wordt de werkgelegenheid weer kleiner.' En vervolgens: 'Ik heb niet de indruk, dat dit de laatste fusie in het betaalde voetbal is. Dat heb ik al eerder voorspeld. Het be taalde voetbal is net een doorlopende voorstelling. Er komt geen eind aan alle ellende JOHN LINSE ALMELO (ANP) De motor races. die maandag in Tubber- gen zijn gehouden, hebben twee levens geëist. De 25-jarige HU- versumse coureur Leo Commu overleed in een ziekenhuis in Almelo aan de verwondingen, die hij had opgelopen hij een botsing met Adri van de Broe- ke. Het tweede slachtoffer was een (il-Jarige toeschouwer, die betrokken was bij het ongeval met de Zuldafrikaanse coureur Mike Grant. Diens motor liep vast, vloog in het publiek eu verwondde vier toeschouwers ernstig. Ook Grant werd naar het ziekenhuis overgebracht. Leo Commu stapte zeven jaar terug de motorsport in en kreeg een licentie voor stan- daardnrotoren. Een jaar later ging hij over naar de wegracers en in 1969 verstrekte de KNMV hem zijn internationale startbe wijs. Het bewijs van zijn kwali teiten leverde Commu tijdens de TT van Assen in 1970, toen hij in de kwartliler-klasse lang meestreed in voorste gelederen en door motorpech werd be roofd van pen goede klassering. ops hoopt image te verbeteren 3dei111 onze sPec'-a^e verslaggever eer ederlandse publiek weerstanden oproept. Zweterige lijven tegen kaar; het merkwaardige tenue, dat op een ouderwets badpak lijkt; sociaties met dubieuze onderwereldfiguren. Bert Kops (35) is er terdege van bewust dat hij een kans krijgt bij het grote publiek on et image van de worstelsport een ander en vooral beter aanzien te :ven- Want Bert Kops gaat de aandacht trekken omdat hij Neder- ve nd mag vertegenwoordigen op de Olympische Spelen. Sinds 12'jaar hiervoor geen Nederlandse worstelaar meer in aanmerking. 0o^' worstelen beoefenen moet men de levensloop van Bert Kops kennen. Hij Om een idee te hebben wie zoal het worstelt al 23 jaar, maar belangrijker is dat hij 14 jaar geleden als portier in dienst kwam van de Nederlandsche Bank. In zijn vrije tijd en in zijn portiersloge studeerde h.j intensief. Hij behaalde met hoge cijfers het MULO-diploma en diverse boekhoud- diploma's. Dat vond Kops nog niet genoeg. De bedrijfscursussen greep hij aan zich op te werken tot groeps leider applicatieprogrammeur, zijn huidige functie bij de Bank. STOEIEN 'Worstelen is', zegt Kops. 'een vere delde vorm van stoeien. Zeer streng gereglementeerd, waarbij iedere vorm van gemeenheid is uitgesloten. Het is de meest zuivere en oudste vorm'van een echt tweegevecht'. Dit is eigenlijk een voldoende antwoord op de soms merkwaardige ideeën die bij het grote publiek over het worstelen leven. Maar Kops wil het daar niet bij laten. Hij wil de kans om zijn sport uit te dragen met beide handen aangrijpen. Hij zegt: 'Als men ons bezig ziet, zegt men wel eens: dat is een sport voor homosexuelen. Maar dat is het juist niet omdat voor hen worstelen te hard is. Sommige worstelaars worden aangetrokken als uitsmijter in een nachtclub. Ze komen in contact met mooie vrouwen, allerlei dubieuze figu ren en het nachtleven is niet het beste voor een sportman. Je moet dan wel sterk in je schoenen staan om je staande te houden. Ik vind het niet prettig als jongens van ons voor dat werk worden benaderd'. FACILITEITEN Ook in zijn naaste omgeving kijkt men wat vreemd tegen Kops' liefheb berij aan. 'Op de bank weten ze natuurlijk niet beter, omdat ze me van jongs af aan als de worstelaar kennen. Toch heeft mijn vroegere chef wel eens gezegd: zou je er niet mee stoppen. Mijn nieuwe chef heeft nog nooit iets gezegd'. Desondanks geniet Kops bij zijn werkgever rede lijke faciliteiteiten. Hij mag twee middagen per week weg om te trai nen. De Bank neemt de helft van het verlof voor zijn rekening, dat Kops nodig heeft om de internationale toer nooien bij te wonen. 'De dagen die ik aan het laatste wereldkampioenschap kwijt was kreeg ik in zijn geheel vergoed'. Kops vreest geen reaktie op de voordelen die hij geniet, zoals andere topsporters al wel hebben er varen. Van enkelen is bekend, dat zij na de Spelen van Mexico werden gepasseerd bij promoties, omdat ze te weinig tijd aan hun werkgever had den kunnen geven. Kops: 'Ik kan het me althans niet voorstellen, dat dit gebeurt. Ik ben tot nu toe nooit gepasseerd, integendeel, ik heb alleen maar promoties meegemaakt'. Bert Kops gaat dus naar de Olympi- ten !istr itANCAVÏLLA AL MARE (AP) e Italiaan Ugo Colombo heeft giste- :n de derde etappe van de Ronde alaim Italië gewonnen. Hij nam door "et jn overwinning de leiderstrui over 3 an zijn landgenoot Marino Basso, olombo legde de 205 kilometer van orto San Giorgo naar de Adriatische ust af in vijf uur. 48 minuten en 20 "•8 iconden. Wereldkampioen Eddy erekx legde beslag op de tweede r laats, vijftien seconden achter Co- et grote peloton met de leider in et algemeen klassement Basso pas- eerde 45 seconden na Colombo de nish. Igefe rijders legden het grootste deel an de in langzaam tempo gereden appe in een gesloten peleton af. 20 ilometer voor de eindstreep ontsnap- i de Spanjaard Jose Mafiuel Fuente, rinnaar van de Ronde van Spanje, lerckx reageerde onmiddellijk op de- e ontsnappingspoging. Beide renners agen over een afstand van vier kilo- leter op kop. Hun maximale winst «droeg 15 seconden. Daarna werden te! 'J ingehaald door Gösta Pettersson n de Spanjaard Francisco Galdos en 1 iantiago Lezcano Jeze groep werd op zijn beurt inge haald door een groep renners onder L1C eding van Colombo. Op korte af tand voor de eindstreep wist Colom- >o zich uit deze groep los te maken. Colombo (II) 205 km in 5.4S.20. 2. Merck* Bel) op 15 sec.. 3 Motlia (It) 2.1., 4. Da.ncelli __JO 2.1.5. Bitossl lit) 2.I., 6. R, de Vlae- oe ninck (Bel) 2 1.. La«a (Sp) i.t, 8. Boifava III) 2.I.. 9 Gimondi (It) 2.1.. 10 Plntens Bel) z.t 1 Algemeen klassement; 1. Colombo 16.13.57; 2. "Itossl; 26.21.12; 3. Motta z.t. 4. Merkcx z.t. Van Vlierberghe (Bel) z.t.-6. Lasa z.t. 7. 'intens z.t. 8. Glmondl 9. Boifava; 10. Dancelli. GENEVE (ANP) De voetbalbond van Suriname is één van de zestien organisaties die door de internationa le voetbalfederatie (FIFA) zijn ge schorst wegens achterstand in het vol doen van de financiële verplichtingen. Tot het moment dat de schuld vol daan is, hebben de zestien geschorste landen geen stemrecht'in vergaderin gen van de FIFA. Bovendien is het leden v'an andere aangesloten bonden verboden wedstrijden te spelen tegen clubs of vertegenwoordigende elftal len van de geschorste landen. De zestien landen die voorlopig door de FIFA werden geschorst, zijn: Af ghanistan, Antigua. Middenafrikaanse Republiek. Costa Rica. Dominicaanse Republiek. Egypte, Fiji, Gabon, Gam bia, Khmer, Laos. Mauritanië, Pana ma. Senegal. Suriname en Boven-Vol- ta. De Surinaamse voetbalbond is 'hoge lijk verbaasd' over de haar door de FIFA opgelegde schorsing. 'Wij heb ben de contributie over 1972 (300 Zwitserse francs) reeds op 18 januari naar Zwitserland overgemaakt. De contributie over het vorige jaar werd door ons ook voldaan en wel in maart 1971'. aldus de heer H. Tjon A Ten, penningmeester van de SVB. 'Het is mij dan ook niet duidelijk waarom de FIFA deze maatregel tegenover ons heeft genomen.' HOCKEY De Pakistaanse ploeg zal van 4 tot en met 28 juni een toernee door het Midden Oosten cn Europa maken. Ook Ne derland staat op het programma. ROTTERDAM Peter Ressel, Feyen- oords nieuwe aanwinst, heeft gister avond zijn debuut gemaakt tegen zijn oude club Lierse SK, dat door de Rot terdammers moeiteloos werd verne derd: 51. Ressel, die weinig in het spel werd betrokken, slaagde er overi gens nog niet in een opvallend rol te vertolken. Die was eerder weggelegd voor Wim van Hanegem, die in de eer ste helft drie doelpunten scoorde en in de treffer van Ladinsky een groot aandeel had. De Hongaar bracht, in de tweede helft, nadat Janssens een te gentreffer had geproduceerd, de stand uit een schitterende pass van Coen Moulijn op 51. Feyenoord-trainer Ernst Happel had Wery geposteerd op de plaats van Schneider, terwijl Schoenmaker Jansen verving. Coen Moulijn toonde bij vlagen aan. dat hij het vak nog niet is verleerd. Er waren 11.000 toeschouwers. DEN HAAG (ANP) De bemoeie nissen van de Nederlandse ambassa deur inzake de weigering van de Tsje- cho.slowaak.se autoriteiten FC Den Haag-trainer Vaclav Jezek nog langer toe te staan in Nederland te werken, hebben nog geen resultaat opgeleverd. De Kamerleden Keunig en Verwoert (DS'70) en Van Dijk (VVD) hadden begin deze maand aan minister Schmelzer (buitenlandse zaken) ge vraagd er via de ambassadeur op aan te dringen dat Vaclav Jezek naar e'een inzicht zou kunnen beslissen of hii in Nederland zou blijven. Volgens het antwoord dat de minister gaf. heeft de Nederlandse ambassadeur reeds op 9 februari stappen onderno men. Een antwoord is, ondanks rap pel. nog niet ontvangen. Overigens heeft FC Den Haag inmiddels een nieuwe trainer aaneptrokken. WIELRENNEN Do nieuwe houten wieler baan in Amsterdam-Sloten wordt zaterdag in td Cebruik genomen. Ter gelegenheid daarvan tornt de Nederlandse baanploeg uit tegen j Be'gië In de ploeg van bondscoach Frans lahn zijn opgenomen Peter van Doorn en "***>nus Langkruis (sprint). Klaas Balk (tij- Irit). Roy Schuiten (achtervolging) en Peter Vleuwenhuis, Gerard Kampe, Emi Nleuwen- ïuis en Ad Dekkers (ploegachtervolging) TENNIS Trudy Walhof heeft de derde ronde bereikt van het dames enkelspel bij de open tennis- kampioenschappen van Frankrijk in Parijs. '™zij wort in de tweede ronde met 64 en 62 'an de Hongaarse Erzsebet Szell. ITLETIEK De Nederlandse hcrenploeg l* gjvoor de voorronde van het toernooi om dt Europese beker ingedeeld bij Noorwegen, u IJsland, Denemarken. Luxemburg en België. De nummers één en twee van deze op 30 Juni en 1 Juli van het volgend jaar in het Brusselse Heysselstadlon te houden voorron de plaatsen zich voor de halve finales. Worstelaar Bert Kops In training. sche Spelen, een uitverkiezing die hij dankt aan zijn zesde plaats in het toernooi om het Europees kampioen schap in Katowice. Hij komt uit in het Grieks-Romeins, in de gewichts klasse 81-90 kg. 'Bij Grieks-Romeins mag je alleen grepen toepassen op de arm, schouder of het middel. Bij worstelen-vrije-stijl mag je ook grepen op het been toepassen. De sport ver eist een enorme techniek gebaseerd op kracht. Het vraagt zoveel ervaring, dat je pas op latere leeftijd de top kan bereiken'. Daarmee verklaart Kops waarom hij pas op 35-jarige leeftijd deze uitverkiezing bereikt. 'Ik ben lang niet de oudste op de Spelen. De Russen hebben mensen van 34 en 35 jaar. In de Westduise ploeg staan twee mensen van 36 en 39 jaar'. ERVARING Kops werd negen keer kampioen van Nederland, vijf keer Beneluxkampioen en nam sinds 1966 deel aan de we reld- en Europese toernooien. Het grootste succes was een eerste plaats op een internationaal toernooi in De nemarken, gevolgd door een tweede plaats een jaar later in hetzelfde toer nooi. Zijn zesde plaats in Ka' iwice noemt hij geen verrassing: 'Het had al eerder moeten gebeuren, maar ik miste de ervaring om door te stoten. Ik kan me diverse partijen herinne ren, dat ik ver voor stond, die voor sprong wilde verdedigen en toen zoveel waarschuwingen kreeg wegens passiviteit, dat ik van de mat werd gestuurd. Zo gauw ik zo'n waarschu wing kreeg, verloor ik het hoofd. Nu heb ik speciaal hierop getraind. Je moet met worstelen kunnen doorgaan: driemaal drie minuten'. De worstelsport concentreert zich in Amsterdam en Utrecht. Hoewel er een landelijke competitie is zijn de krachtmetingen tussen het Utrechtse De Halter en Hercules uit Amsterdam altijd beslissend voor het landskampi oenschap. De Krachtsportbond telt ruim duizend leden, waarvan er 400 aktief zijn in de wedstrijdsport. Kops: 'Sinds de oorlog zijn we weinig vooruitgegaan. Het positieve is dat we nu ook 400 jeugdleden hebben'. VENLO (ANP) Middenvelder Gerrit van Tilburg van PSV heeft zich voor twee jaar verbonden aan de eerste divisieclub FC VVV uit Venlo. Van Tilburg begon zijn carrière bij PSV speelde toen vier seizoenen voor GVAV, twee voor Go Ahead en keerde in 1970 terug naar PSV. Het is duidelijk, dat een dergelijk kleine sportgemeenschap het kader mist om het worstelen daadwerkelijk onder het publiek té brengen. 'Daar komt oog bij, dat worstelen wordt beoefend door zeer individueel inge stelde mensen'. Kops is ook daar een uitzondering op, want hij houdt zich bezig met jeugdtrainingen in Amster- dam en Purmerend. 'In Purmerend wil het nog niet van de grond komen. In Amsterdam gaat het wel' goed'. De rest van zijn vrije tijd gaat op aan eigen training. Na de Spelen gaat Kops zich alleen nog met lesgeven bezig houden. 'Deze uitzending is een fantastische afsluiting van mijn car rière. Wat ik op de Spelen nog leer, hoop ik op de jeugd over tc kunnen brengen. Tot nu toe leerde ik op dit soort toernooien enorm veel'. Dat laatste punt heeft het Nederlands Olympisch Comité niet in overweging genomen: men baseert een uitzending op resultaten, maar in deze omstan digheden kan de uitzending van Bert Kops van dubbele waarde voor de Ne derlandse worstelsport zijn. FRITS SUER Beslissingswedstrijd tegen Bulgarije SOFIA (ANP) Bondscoach Frantisek Fadrhonc zal het elftal van Jong Oranje', dat vandaag in Sofia een beslissingswedstrijd speelt voor de kwartfinales van het Europese toernooi voor landenteams van spelers onder 23 jaar tegen Bulgarije, pas op de dag van de ontmoe ting zelf samenstellen. rije zal verslaan, moet Jong Oranje voor 20 Juni In twee wedstrijden tegen Rusland uitkomen. De meeste spelers hebben inmiddels hun vakan ties al vastgesteld. 'De mensen kun nen toch niet 'ot het laatste moment wachten mot hun reserveringen voor vakanties', aldus Fadrhonc, 'het belan grijkste vind ik dat ze na die vakan,- ties weer fit zijn.' De ontmoeting wordt vandaag om 18.30 uur plaatselijke tijd (17.30 uur Nederlandse tijd) in het Vassil Levski stadion van de Bulgaarse hoofdstad gespeeld. Ik heb te veel problemen om het nu al te doen. Wegens hun militaire verplichtingen moest ik Leen Barth, Wim Rijsbergen en Rcné van de Kerkhof missen. Gelukkig kwam Dick Schneeider v?n Feyenoord te elfder ure toch nog beschikbaar. Het Is vrij wel zeker dat ik in de wedstrijd twee wisselspelers zal inzetten.' Pas gister laat in de middag reisde de ploeg en de officals af naar Sofia. Het toernooi vormt niet alleen voor de bondscoach een probleem, doch evenzeer voor de spelers. Indien Ne derland namelijk in Sofia Jong Bulga- Schotten hopen tegen Dynamo Moskou Europa Cup II binnen te halen BARCELONA (Reuter) Barce lona heeft gisteren het eerste deel ontvangen van wat als een Schot se invasie kan worden gezien. In totaal 25.000 Schotse voetbalsup porters, die hoofdzakelijk door de lucht worden aangevoerd, maar ook met bussen en zelfs lif tend naar de Catalaanse hoofd stad komen, zullen vanavond Glas gow Rangers aanmoedigen in de finale van de strijd om de Europa Cup voor bekerwinnaars. De Schotten zijn favoriet voor de wedstrijd tegen het Russische Dyna mo Moskou. De manager van de Ran gers, Willy Waddell, drukte het opti misme gisteren na de training uit met de woorden: 'Ik kan niet zeggen dat we er van overtuigd zijn te winnen, maar ik ben ook niet bezorgd'. De moeilijkheid is dat Dynamo Moskou een weinig bekende tegenstander is. 'Het enige gevaar van Danymo dat ik ken, is dat ze elf spelers hebben', lichtte lachend Waddell toe. De opstelling van Glasgow Rangers is nog niet bekend. Halfspeler John Greig en spitsspeler Colin Stein zijn nog onder behandeling voor blessures en het staat nog niet vast of ze kunnen spelen. Het elftal, dat pas enkele uren voor de. wedstrijd zal worden bekendgemaakt, ziet er moge lijk als volgt uit: McCloy; Jardine, Mathieson, Smith, Conn; D. Johnsto ne, Greig, McLean; McDonald, Stein, W. Johnstone. Ook Dynamo Moskou, dat wordt bege leid door zijn vroegere doelman Lev Yashin, wilde niets loslaten over op stelling, verwachting of taktiek. Coach Baskpv zei, dat het laatste fluitsignaal alles duidelijk zal maken. Voor Dynamo is het bereiken van deze finale nog een primeur; Rangers daarentegen heeft al twee keer eerder ln de eindstrijd van de Europa Cup II gespeeld. In 1961 verloren de Schot ten met 41 van Fiorentina en in 1967 gingen ze met 10 ten onder tegen Bayern München. Glasgow Rangers bereikte dit seizoen de eindstrijd door achtereenvolgens Rennes (Fra) 11 en 10. Sporting Lissabon (Port): 32 en 3—4, Torino (It): 1—1 en 10, en Bayern München (W.-Dld): 1I en 20 uit te schakelen. Dynamo Moskou versloeg achtereen volgens Olympiakos (Griek): 20 en 12. Eskisehirspor (Turk): 10 en 00. Rode Ster Belgrado (Joeg): 21 en 11 cn Dynamo Berlijn (O.-Dld): 11, 11 en strafschoppen. Tegenover de Schotse invasie, zinkt de Russische supportersgroep in het niet. Slechts drie charter-vluchten brachten een 400 supporters uit Mos kou naar Barcelona. De Schotten heb ben gisteren velen liepen met een kilt in Barcelona veel goodwill gekweekt. Lev Yashin: 'Het zal een zware strijd worden, want al die Schotse supporters kunnen onder de Spanjaarden een pro-Rangers stem ming veroorzaken.' Een werk van Sergei Adamovich. een van de kunstenaars van wie werk vertegenwoordigd is op de tentoon stelling 'Van Czaar lot Timmerman'. AMSTERDAM 't Is allemaal nog een beetje rommelig om de tentoon stelling 'Van Czaar tot Timmerman. 300 jaar Russische kunst', die tot september in het oude gebouw van De Volkskrant in Amsterdam gehou den wordt. Misschien is dat wel de 'Russische slag': gisteren kwam er een aankondi ging van de officieuze opening van eergisteren, terwijl de 'echte' opening nog een week of drie op zich zal laten wachten. Dat is voor een deel een gevolg van het feit. dat er in Rusland een hele boel zaken besteld zijn. al lang gele den die nog niet zijn aangekomen. Vandaar dat we het voorlopig nog moeten doen met een grote collectie ikonen, een overzicht van de heden daagse Sowjetkunst, kostuum- en de corontwerpen voor het Russische the ater, tentoonstellingen, die al eerder in ons land te zien waren. Ze waren naar Nederland gehaald door het Bu- ro Pok te Oosterbeek. dat ook deze expositie organiseert. Het is overigens lang niet allemaal kunst wat de klok slaat. Er zijn posters, vooral met de figuur van Lenin. eigenlijk meer 'aanplakbiljet ten', er zijn (veel slechte) reproduc ties. souvenirs, zoals uit mammoet tand gesneden figuurtjes, handgeschil derde theebladen, veel houtsnijwerk cn de vroeger, zeer bekende, maar na de oorlog toch een beetje vergeten 'matrojska's' die ronde Russische boe rinnetjes die altijd het hoofd hoog weten te houden Naast de beeldende kunst ook veel mu ziek, op grammofoonplaten uiteraard, die niet alleen te beluisteren, maar ook, zoals alles op deze tentoonstel ling, te koop zijn. Boeken, films, en dia's geven een indruk van het land en de cultuur, waarover je ook alles te weten kunt komen bij de informa tiestand voor toerisme naar de Sow- Jet-Unie. En zodra het weer (nog) beter wordt komt er ook nog een terras, met thee en schaslik in de sfeer van Russisch Midden-Azië. Restauratie van Piëta begonnen VATICAANSTAD (AP) Dinsdag is men begonnen met het restauratie werk aan de wereldberoemde Piclè van Michelangelo, die met Pinksteren door een Australiër van Hongaarse afkomst met een hamer werd bescha digd. Men hoopt het werk over enkele maanden te kunnen voltooien, aldus een deskundige van het Vaticaan. Hoofdingenieur Francesco Vacchini. 'De Piëta zal worden hersteld. Hele maal. Dit is geen werk van kunst alleen, maar ook een van verering, iedereen wil zien, dat het beeld weer wordt, zoals vroeger.' Deskundigen en werkmensen hebben alle weggeslagen stukken, schilfertjes en zelfs marmerstof vergaard en daar mee wil men de 'legpuzzel' nu gaan voltooien. Eerste was men bepaald pessimistisch geweest over het her stellen van het 472 jaar oude beeld en had men gezegd, dat een buitengewo ne taak was, die jaren in beslag kon nemen. 'Literama'-magazine Van onze radio en tv-redactie HILVERSUM De NCRV geeft voor nog geen tien gulden abonnements prijs van nu af aan maandelijks een magazine uit. dat de vaste luisteraars naar het radioprogramma Literama, oriënterend wil helpen. Dikwijls krijgt de NCRV na de uitzending van dit programma vele aanvragen om de tekst op papier. De maandelijkse uit gave zal nu de belangrijkste boekbe sprekingen, interviews en ander ge sproken woord uit de rubriek bevat ten. Engelse hofdichter Day-Lewis overleden LONDEN De officiële Engelse hof dichter Cecil Day-Lewis, is op 68- jarige leeftijd overleden. Hij kreeg zijn aanstelling in 1968, tegen een jaargeld van ongeveer 600 gulden. Daarvoor was hij hoogleraar in Cam bridge en Oxford. Als schrijver van detective-romans oogstte hij veel suc ces onder het pseudoniem Nicholas Blake. In literaire kringen werd zijn benoeming tot hofdichter, een post die 600 jaar geleden werd Ingesteld, zeer kritisch ontvangen. Hij behoorde tot de zogenaamde Oxford-dichters, met Auden, Spender cn Macneice. Hem viel eens de twijfelachtige eer te beurt, de schrijver van 'het slechtste gedicht van het jaar' te worden ge noemd. óok verkreeg hij bekendheid door vertalingen van het werk van Paul Valery.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9