Wrevel over tarieven van tandartsen dichtbij 1 Jk\ AS aft Jd JD 0 immentaar fenterreinen Rotterdammer concludeert: uurloon moet 820 gulden zijn Een excentrieke oude Dame Leerkrachten op Curagao in staking Vragen over ongelukken in Tubbergen Verdachten gepakt ■jD TQ Vietnam Stellingen (2) Zweeftreinen en ander verkeer DE STANDAARD herdrukt Uit-aan Rekel W/KWARTET WOENSDAG 24 MEI 1972 Binnenland T5 K7 •j||vraag. of ons legerkorps wel be- heeft aan een oefenterrein bij Apel, houdt op het ogenblik poli- I Den Haag sterk bezig. Dat is al hierom begrijpelijk, omdat I de uitvoering van het plan in een oefenterrein van 6.000 legering van twee brigades ianzienlijk bedrag is gemoeid. Het I in 1970 geschat op rond 500 gulden. Is zo'n uitgave wel Jtwoord? mmissie-Van Rijckevorsel is op int eensgezind. Zowel de meerder- als de minderheid pleit voor een uitvoering. De commissie maakt zorgen over de geoefendheid van leger en ziet mogelijkheden tot :ering daarvan in de aanleg van oefengebied in Zuidoost-Gronin- Ze draagt trouwens om nog een •e reden het plan een warm hart Oost-Groningen ligt veel dichter het 'oorlogsgebied' van het eerste rkorps dan bij voorbeeld Oirschot. andere woorden: uitvoering van plan-Ter Apel leidt tot een vergro- van de reactiesnelheid van onze ,os"itite eenheden. ,a steekhoudend zijn deze argumen- Naar onze mening zijn de gedach- die aan het plan-Ter Apel ten dslag liggen, goeddeels door ont- telingen op technisch en tactisch :d achterhaald. Toen in het begin de jaren zestig het vraagstuk van «fenruimte voor het legerkorps aandiende, paste een plan voor regionale ofenterreinen van elk 0 ha in de toen geldende opvattin- Maar sinds die tijd is er veel inderd. Ons legerkorps is 'omge- leve tot een vo"edig gemechaniseer- ndet trijdmacht. Dat heeft de wijze van nen niet onveranderd gelaten. gaat nu vooral om twee zaken: 1) aanleren van de techniek en het ndci ®den 'n Reinere verbanden; 2) het met <ch zak Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De landartsen lijken door hun tarieven in opspraak te komen. Een graadmeter hiervoor is het stijgend aantal klachten over onrustbarend hoge rekeningen. Deze klachten zijn doorgedrongen tot in het parlement en (via kamervragen en een verzoek van de kamercommissie voor de Volksgezondheid om een onderzoek) tot in de bureaus van de ministers Langman (Economi sche Zaken) en Stuyt Volksgezondheid). fcneii van de commandovoering en de logistieke ondersteuning op het ZW au van bataljon (ca. 100 man), iade (3.000-5.000 man) en divisie 0,i000-15.000 man). pro lr}_J r het aanleren van de techniek zijn nterreinen onontbeerlijk. Maar die te( nen klein zijn (b.v. rond 1000 ha) noeten bij voorkeur in de nabijheid de kazerne liggen. Zulke terreinen voor zover de landmacht ze niet >ezit. nog wel te verwerven en it dider al te veel kosten in te richten. d', commandovoering en logistieke on- teuning daarentegen leert men op oefenterreinen van 6.000 ha Daar is veel en veel meer ruimte nodig. Om deze aspecten van het et i eden onder de knie te krijgen, zal moeten oefenen buiten vaste oe- ;£*febieden en vooral langs de wegen, er andere mogelijkheden? Te den- valt aan het oefenen in b.v. Cana- waar ons eerder ruimte werd aan- oden. De CH-defensie-specialist ^jjkert. wiens naam aan het plan-Ter verbonden is, heeft deze moge- leid van de hand gewezen. Zijn rnaamste argumenten betreffen de sollen (de overtocht zou per persoon oujf 1 000 f E500 komen) en hel dat Canada enkele maanden per Onder de sneeuw ligt. 17.8 e argumenten zijn vrij pover. Een ur Amsterdam-Montreal per 'ver- snk jjde' DC-8 354 passagiers 360 per persoon. De werkelijke m! isportkosten voor ca. 15.000 man rekening houdend met een verblijf ira'i drie maanden in Canada zullen ch,,l boven de zes miljoen per jaar 18 omen. En dan de sneeuw. De heer o oi kert vergeet, dat het 'oorlogsvak' panJ het eerste legerkorps in de periode s december tot half maart gedurende tot 45 dagen bedekt is door een eengesloten sneeuwlaag van onge- r 25 centimeter. Het wordt dus tijd, Lfl we wat meer in de sneeuw gaan enen. en wat minder in het zonnige Jen (La Courtine of Reims), ar ook dichter bij huis zijn er nog n" ^'Ükheden. Verscheidene in Duits- d buiten de oefenterreinen ge- f,en iden oefeningen vormen daarvan het *m«fijs. Bovendien valt te onderzoeken, er we meer intensief kunnen deelne- "i 1 aan oefeningen van onze NAVO- n-W tners. >r. ïtz. rt nog het argument van de reac- nelheid, dat volgens de commissie- ;pei 1 Rijckevorsel vóór Ter Apel' zou iten. Inderdaad: legering van enkele tef [ades in Oost-Groningen vermindert ss r delen van het legerkorps de af- :o« to het oorlogsvak aanzienlijk. ar dat is alleen voordelig voor het Act al het Warschau-pact ons zonder ge waarschuwing overvalt. Het on- (g) istigste geval dus. De plannen van ig i NAVO zijn niet op deze veron* *2 Welling gebaseerd. Ze houden reke- rj g met voldoende waarschuwingstijd mil de gevechtseenheden, waar ze zich vredestijd ook bevinden (bepaalde echtseenheden van het Amerikaanse er in Duitsland zijn in Amerika tationeerd), op tijd in Duitsland op ei Wellen. Als we daarop letten, maakt I 100 km meer of minder in Neder- ld niet zoveel uit. Het rechtvaardigt elk geval geen uitgave in de orde J grootte van 500 miljoen gulden. Een recent voorbeeld van hoge reke ningen komt van een Rotterdammer, die in afwachting van een civiele rechtszaak tussen hem en zijn tand. arts, omdat hij weigert te betalen, zijn naam niet in de openbaarheid wil brengen. Deze 'meneer X' werd voor het plaatsen van een achtdelige onder- brug met drie snijtanden en vier extracties 3920 gulden in rekening gebracht. Bij het eerste consult kreeg hij echter als prijsopgave 3200 gulden, inclusief 1250 techniekkosten. 'Was u drie maanden eerder gekomen, dan was de prijs 1000 gulden lager ge weest, want de techniekkosten zijn ondertussen met 50 procent gestegen', aldus de tandarts. Bovendien voerde de tandarts aan dat het een moeilijke en veel tijd vergende behandeling zou worden, waarbij zich complicaties konden voordoen. De cliënt liet blijken de prijs zeer hoog te vinden, maar zijn tandarts beriep zich nogmaals op de gestegen techniekkosten en ue gecompliceerde behandeling. Complicaties bleven uit. en de tijdsduur .viel mee aldus meneer X want de gehele behande ling (inclusief eerste consult) nam slechts 190 minuten, dus drie uur en 10 minuten, in beslag. Toch ontving hij géén rekening van 3200 gulden, maar een van 3920 gulden. Toen me neer X onderzocht of de techniekkos ten inderdaad met 50 procent waren gestegen, bleek hem dat de stijging slechts 35 procent bedroeg. Hij bere kende dat bij aftrek van 1250 gulden aan techniekkosten van de 3920 gul den er 2670 gulden resteerde. 'Dit betekent 2670 gulden voor onge veer 3V4 uur werken dat deze tandarts 820 gulden per uur heeft berekend.' De Rotterdammer weigerde de reke ning te betalen en ontving half mei een dagvaarding. De procedure kan de komende maanden worden verwacht. Reactie van de heer X: 'Uit wat mijn tandarts per uur verdient, kan bijna worden berekend; dat een tandarts binnen een jaar miljonair kan zijn. Hier wordt misbruik gemaakt van een bepaalde positie, die ik niet meer te tolereren vind. Als goed burger be hoor ik hiertegen in het geweer tp komen. Ik meende met tandartsen te maken te hebben en niet met roofrid ders'. Inlichtingen De Rotterdammer heeft niet alleen een advocaat in de arm genomen, maar zich ook beklaagd bij het minis terie van economische zaken en bij de kamerleden dr. A. D. W. Tilanus (CHU), dr. D. Dolman (PvdA) en dr. J. Z. Baruch (DS'70). Het resultaat hiervan was onder meer dat het mi nisterie van economische zaken inlich tingen vroeg aan de Koninklijke Maatschappij ter Bevordering der Tandheelkunde en meneer X verwees naar de honorarium-commissie van de Rotterdamse tandartsen. Hij had een gesprek met deze com missie: TJit de reactie van de heren valt op te maken, dat een dergelijk inkomen voor tandartsen normaal is.' Het kamerlid Dolman schreef een brief aan de minister van economi sche zaken over c'e Rotterdamse klacht en stelde de tandartsentarieven in het algemeen aan de orde in de kamercommissie voor de volksgezond heid. Met meerderheid van stemmen (de VVD tegen) werd in de openbare commissievergadering van 16 maart besloten de minister te vragen om een breed-opgezet onderzoek naar de wijze, waarop tandartsen hun tarieven berekenen. De minister heeft inmid dels geantwoord het verzoek in be raad te hebben. Consumentengids Het Kamerlid Baruch (DS'70) vroeg eind april met zijn fractiegenoot S. Keuning, de ministers Langman en Stuyt eveneens om een onderzoek naar de tandarts-tarieven. Ook vroe gen zij of een eventuele herziening van de tarieven in het belang van de volksgezondheid en in het kader -"an een matiging van inkomens mogelijk per gaatje 26,65 gulden? is. De beide kamerleden verwezen hierbij naar een oproep in de Consu mentengids van april 1972, waarin de lezers om tandartsrekeningen wordt gevraagd. Het doel hiervan is een vergelijkend onderzoek. In deze op roep werd ook een aantal klachten vermeld, zoals deze: 'Onze dochter kreeg bij een consult drie gaatjes in haar kiezen gevuld, tijdsduur onge veer 15 minuten. Daarvoor kregen wij een rekening van 80 gulden. Per gaat je is dat dus 26,65 gulden. Naar onze bescheiden mening is deze rekening aan de hoge kant. Zijn de tandartsen aan bepaalde arieven gebonden of mogen zij lukraak bedragen in reke ning brengen?' Heeft de consumentenbond al vol doende rekeningen binnen? Antwoord van een woordvoerder van de bond: 'We zijn met een vergelijking van de tarieven bezig en er komen nog veel rekeningen binnen. De uitslag van deze enquête kan pas in augustus bekend worden gemaakt.' De economische controle dienst van het ministerie van economische zaken antwoordt ons over de klacht van meneer X: 'We wachten nog op het antwoord van de Koninklijke Maat schappij ter Bevordering der Tand heelkunde. De tandartsentarieven worden bezien door commissies .an de Maatschappij; uiteraard bestaan er geen wettelijke voorschriften. Wat be- WILLEMSTAD (ANP) De leer krachten op Curasao hebben gister morgen het werk neergelegd. Op een vergadering in Willemstad besloten zij te blijven staken tot hun eisen zijn ingewilligd. Zij willen o.m. gelijkstel ling in salariëring met de collega's op Aruba, salarisaanpassing wegens de gestegen kosten van levensonderhoud en erkenning van de verenigde leer krachten Curasao als gelijkwaardige gesprekspartner. treft het geval in Rotterdam: het is niet reëel om, zoals deze meneer heeft gedaan, het uurloon van een tandarts te berekenen. Je kunt niet zomaar een standaardtarief terugrekenen op uurbasis.' Kamerlid dr. Dolman geeft desge vraagd als -ijn commentaar wèl 'sterk de indruk te hebben dat de Rotter damse tandarts over de schreef is gegaan.' DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Dolman (PvdA) heeft gevraagd, of de regering het verantwoord acht dat nog steeds races worden georgani seerd op andere dan speciaal daarvoor aangelegde circuits. In schriftelijke vragen aan de ministers van binnen landse zaken, van justitie en van verkeer en waterstaat en aan staatsse cretaris Vonhoff (CRM) verwijst hij naar de ongelukken bij de motorraces in Tubbergen op Pinkstermaandag, waarbij drie ongelukken zijn gebeurd met als gevolg twee doden, drie ern stig en zes minder ernstig gewonden. De heer Dolman vraagt of het voor de veiligheid verantwoordelijke gemeen tebestuur zich heeft schuldig gemaakt aan laakbare nalatigheid. Ook wil hij het oordeel van de bewindslieden we ten over het circuit. BREDA De Bredase recherche heeft de afgelopen dagen vier mannen gearresteerd, die en'an worden ver dacht 22 april uit het damesconfectie- atelier Colbath in Breda voor onge veer 40.000 gulden aan jurken te hebben gestolen. Nadat de on'bladcringsmiddelen die de Amerikaanse luchtmacht ooit bij tonnen over Vietnam heeft verspreid, al met enige waarschijnlijkheid ver antwoordelijk zijn gesteld voor mis vormde babys, oogklachten en ner veuze depressies, wordt opnieuw een dramatische bijwerking gemeld. Vol gens de Noordvietnamese chirurg Ton That Toeng, die al jaren onderzoek verricht naar de medische gevolgen van de bespuitingen, is het aantal gevallen van leverkanker in rijn land de afgelopen jaren vijfhonderd maal zo groot geworden. Dat is een cijfer waarbij alle formeel- wetenschappelijk correcte vragen in de trant van 'ts dit een toevallige verschuiving of betekent het echt iels of heeft het misschien een andere oorzaak' wat overbodig lijken. Toch zou het nuttig zijn om ook iets over bijvoorbeeld de ontwiKkeling in Zuid-Vietnam te horen. Dat zal alleen wat moeilijker zijn, want volgens mensen die er geweest zijn werkt daar de gezondheidszorg aanzienlijk slechter tot helemaal niet. Maar wie weet komt over een paar jaar een bevestiging uit Portugals Afrikaanse gebiedsdelen, waar het spuiten nog immer hoogtij viert. Claude Julien, de Franse journalist die het bericht in Hanoi opving en vorige week in Le Monde zette, zit ook nog met een ander probleem. Gegeven de opmerkelijke precisie waarmee de Amerikaanse bommenwer pers boven Noord-Vietnam hun strate gische doelen treffe.., hoe komt het dan toch dat er zoveel hospitalen worden geraakt? Hoe is het mogelijk dat het geïsoleerd liggende lepra-cen trum in Vynh-Lap, tussen 1965 en '68 herhaaldelijk gebombardeerd en daarna weer opgebouwd, prompt na het hervatten van de bombardementen weer voor tweederde in puin ligt? Het enige excuus zou zijn, meent Julien, dat er strategische doelen in, naast of onder die hospitalen zitten. Maar ik ben, schrijft hij, met andere collega's gaan kijken, en het was niet zo. Het richten van bommen is dankzij de Vietnamese praktijk tot lugubere toe gepaste wetenschap verheven. Tenzij collega Julien onwaarheid schrijft, zit er in het falen van die toepassing een nog onheilspellender systeem. Wij vatten de stellingen weer op waar we ze vorige week beleefdheids halve lieten liggen. L. F eenstra (Gro ningen) ziet het relatieve van zijn promotie scherp in: 'De wetgever was wijs toen hij de titel 'dr' met kleine letter liet beginnen'. Dr. Feenstra zal het misschien met ons eens zijn dat voor 'drs' hetzelfde mag gelden. Aardiger dan voor academici is de heer Feenstra voor dolfijnen: 'Om de hoge mortaliteit van dolfijnen als on gewenst neveneffect van de vangst op tonijn te voorkomen, dient tijdens deze vangst van tevoren opgenomen geluid van zwaardwalvissen onder wa ter te ivorden uitgezonden'. Mortali teit betekent gewoon sterfte, maar dr. Feenstra is arts, en die praten zo onder elkaar. In hetzelfde Groningen, en maar vijf kwartier eerder, vorige week woens dag durfde N. H. Mulder deze in het openbaar ie verdedigen: 'De mening dat Noord-Nederland geïndustria liseerd moet worden, berust op een vooroordeel'. Een moedig mens. Minder kans op mishandeling liep in Eindhoven H. J. J. Kals met de volgende meer dan kloeke volzin: 'De verdediging van de huidige inspan ning op het gebied van de ruim tevaart, enkel al met het argument dat vele van de tengevolge hieraan geïnitieerde wetenschappelijke onder zoeken ook tot direkt voor de maatschappij van belang zijnde resul taten leiden, toont verwantschap met een rechtvaardiging van de aanleg van de Amsterdamse Metro, alleen al op grond van de hierbij te verwach ten historische vondsten'. Geïnitieerd betekent gewoon begonnen, en dr. ir. Kals is niet eens arts. Hij heeft uitgerekend onder welke omstandigheden een draaibank tijdens het snijden gaat ratelen. Afgezien van het lawaai levert dat een hobbelig werkstuk op, en voor het snijgereed- schap is het ook niet best. Tenslotte uit Utrecht P. F. G. M. van Waes: 'De taak van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst ligt niet alleen in het bevorderen van de ge neeskunst, maar ook in het bestrijden van de ziekmakende lactoren' Dit was een verse, van gistermiddag. Volgende week geen stellingen meer, dit dreigt een frivole rubriek te wor den. Frivool betekent gewoon lichtzin nig, mijn excuses. De wat zotte toestand die Rudie van Meurs in de krant van zaterdag sig naleerde twee Westduitse onderne mingen die elk in de buurt van München een magnetisch zwevende supertrein ontwikkelen, terwijl in Frankrijk en Engeland soortgelijke voertuigen worden bedacht die op luchtkussens zweven blijkt ook op EEG-niveau zorgen te baren. De Europese Commissie heeft de con clusies gepubliceerd van een studie over nieuwe vervoerssystemen, die voor haar rekening is uitgevoerd door het Franse bureau SETEC. Die con clusie is kort maar krachtig: de Euro pese samenwerking op dit gebied is gelijk te stellen aan nul. en als dat zo blijft kunnen we straks de kant en klare systemen verreweg het goed koopst in Amerika of Japan kopen. Het rapport handelt over weg- en watervervoer, en daar komen even pijnlijke punten naar voren. 'In ver gelijking met de inspanning die in Amerika en Japan wordt geleverd, lijkt hetgeen in Europa wordt gedaan ter bestrijding van de door motorvoer tuigen veroorzaakte milieuvervuiling te verwaarlozen'. Nieuwe elektronische systemen voor verkeersregeling: 'Versnippering van de krachten is op dit gebied de regel, zowel nationaal als op internationaal niveau'. Stedelijke vervoerssystemen: 'In de meeste gevallen hebben de industriëlen meer aandacht besteed aan de ontwik keling van nieuwe technieken en nieuwe systemen, dan aan het voldoen van een vraag op de markt'. (ADVERTENTIE) Honderd Jaar geleden verscheen het eerste nummer van Dr. Abr. Kuyper's DE STANDAARD. Vijf nummers uit die eeuw zijn facsimile herdrukt. Met hoofdar tikel, familie-advertenties, gemengde berichten, Kamerverslagen 1 april 1872 Het eerste nummer -fc 3 april 1903 De spoorwegstaking Troelstra In de 2e Kamer. 9 november 1920 met o.a. overlijden van Dr. A. Kuyper. 15 mei 1940 *Het einde* Dr. H. Colijn over bet vertrek van de regering naar Engeland. 15 december 1944 liet laatste nummer Alen leze tussen de regels door! Bestel deze facsimile uitgave door overschrijving van ƒ3,90 plus ƒ0,60 porto 4,50 op postrekeningnummer 269274, Chr. Pers te A'dara onder vermelding 'DE STANDAARD'. Zelfs haar zaakwaarneemster had niet verwacht, dat Margaret Rutherford zo plotseling zou overlijden. Hoewel ze begin van deze maand al 80 geworden was, kreeg ze volgens haar agente tot de laatste week van haar leven aan toe aanbiedingen voor belangrijke rol len, zo vitaal was ze nog. De Engelse kranten besteedden gisteren allemaal redelijk wat aandacht aan de oude. beroemde actrice. The Times zegt het met de woorden, die ze zelf in een stuk van Jean Anouilh vaak uitge sproken heeft: ze was zó oud. dat ze de geboorte van het vliegtuig, de dood van het corset, de korte haar dracht en twee wereldoorlogen heeft overleefd. Veertig jaar heeft ze onafgebroken op de planken en voor de filmcamera's gestaan. Want zo jong was Margaret Rutherford nou ook weer niet, toen ze aan het toneel ging. Ze wou altijd wel, maar alles loopt nooit zoals je zelf toil. Haar moeder stierf toen ze pas drie was, en daarom voedde een tante haar op en stuurde haar naar het conservatorium, waar ze genoeg leerde om pianolessen te kunnen ge ven. Jarenlang fietste ze door Londen van de ene leerling naar de andere, totdat ook tante stierf en het 33-jarige nichtje Margaret een sommetje naliet, waarvan die het wel een tijdje zonder lesgeven kon rooien. Na veel moeite en hard studeren kwam ze dan einde lijk aan het toneel. Haar eerste rol was die van de fee met de lange neus in het stuk 'Little Jack Homer'. Dat was in 1925 en sindsdien is ze komi sche rollen blijven spelen: excentrieke oudere dames, altijd erg doortastend. En in het algemeen: 'In geen enkel land bestaat een algemeen beleid met betrekking tot de vervoermiddelen van de toekomst, zodat in een en hetzelfde land werkzaamheden worden aangemoedigd die betrekking hebben op concurrerende ontwerpen, en zulks ten koste van de doeltreffendheid van deze werkzaamheden. Bovendien wor den bepaalde objecten die aan aanzienlijke behoeften beantwoorden, verwaarloosd, terwijl andere daaren tegen worden bevorderd, hoewel de toepassingsmogelijkheden zeer vaag zijn'. In zekere zin is het gebrek aan coör dinatie Wel nuttig geweest, aldus het SETEC-rapport, want er zijn een hele boel ontwerpen gemaakt en bekeken. De Europese landen staan aan de spits van de vernieuwingen. Maar we komen nu in het stadium dat er definitief dingen gebouwd moeten worden, en dat lukt alleen snel ge noeg als we op Europese schaal gaan samenwerken. Anders komen we straks toch nog achteraanhinken. soms als amateur-detective (Jane Mar- ple), op het grote toneel ook als medium in een stuk van Noël Coward. In het gewone leven was ze net zo excentriek. Kenners zeggen van haar dat ze iets weg had van een goedaar dige, soms een beetje boze walrus, maar ook wel wat van een onopge maakte hooiberg, met een lichaam als een ongelijkmatige massa, dat de in druk gaf alsof het op het punt van omvalien stond. Ze ging in Londen winkelen in een wijde, wapperende cape met een kruik er onder voor de warmte. Zelf vond ze dat haar hond achtige uiterlijk er de schuld van was dat ze nooit een echte tragedienne heeft kunnen worden. Ze declameerde veel gedichten, ook in gevangenissen en op grote toernees, omdat ze vond dat ze de mensen moest helpen om de schoonheid van de taal te begrijpen. Pas op haar 74ste werd ze een beetje vergeetachtig, maar dat mag dan ook wel Soms bekende ze eerlijk dat ze zinnen of woorden uit haar tekst vergat en er dan maar wat passends van maakte. Margaret Rutherford is niet, zoals we haar als Agatha Christies bemoei-alle- rige juffrouw Jane Marple kennen, altijd ongetrouwd geweest. Toen ze 53 was. trouwde ze in 1945 met acteur producer Stringer Davis, met wie ze in veel films en toneelstukken samen speelde en die ze al vanaf 1930 kende. Sinds 1967 mocht Margaret Ruther- ford DBE achter haar naam zetten: Dame of the British Empire, een erg hoge Britse onderscheiding, die haar miljoenen bewonderaars haar van har te gunden. Het ging allemaal zo snel, dat de toeschouwers hun eigen ogen nauwe lijks geloofden toen het schouwspel al achter de rug was. Een politiewagen stopt voor het gro te, volgestouwde terras op het Am sterdamse Leidseplein, pikt er twee kennelijk van drugbezit verdachte jonge toeristen uit en gelast hen in de auto te stappen. De ene doet dat gedwee, de ander wenst ter plaatse te bewijzen dat het allemaal flauwekul is. Door de autoruiten heen is vaag te zien. hoe achter de wagen het ene kledingstuk na het andere uitgetrok ken wordt, totdat de politiemannen er genoeg van .hebben en wegrijden. En dan staat daar plotseling midden op straat, eenzaam en spiernaakt de toe rist die geen drugs op het lijf droeg. Hij is minder gegeneerd dan de ver blufte toeschouwers. Doodkalm begint hij zich aan te kleden, sjort alles nog eens extra op z'n plaats en gaat weer op het terras zitten alsof er niets gepasseerd is. In Hilversum heeft Henny gisteren haar eerste single volgezongen met de Rekels. Want deze Henny (haar vader heet, en zijzelf trouwens óok nog, Bakkum en ze komt uit Alkmaar waar ze verkoopster is) is officieel aange steld als Corrie's enige echte opvolg ster. Het is maar de vraag of het Corrie-minnende publiek aan 'Henny en de Rekels' zal willen wennen, maar in elk geval is Henny pas zes tien en gaat dus een paar jaartjes langer dan Corrie als Rekeldame mee, voordat ze eventueel op Corrie's leef tijd ook een solo-carrière zal opbou wen. De krasse George Smith uit Fa.vetts- ville in de Amerikaanse staat West- Virginia is hier het middelpunt van de belangstelling op een natuurlijk ook Amerikaanse eerste nationale reünie van honderdjarigen. Behalve alle mensen van een eeuw oud waren er acht die nóg een dagje ouder waren. George Smith was met zijn 126 jaar de aller-alleroudste, vandaar al die belangstelling rondom zijn Intus sen breekbaar persoontje. De organi serende dame naast heni is pas zestig, niet de moeite op zo'n feest. LOWIETJE Noodstop De trein van Oister- wijk naar Boxtel moest dit weekend een noodstop maken omdat er jonge tjes op de rails lagen. Het waren padvindertjes met een opdracht: luis teren of de trein er al aankomt. Ongelukken zijn er niet gebeurd, maar het verbaast ons niets dat er steeds minder jongetjes bij de padvin derij willen Fietsen Meer dan ooit (1500) mensen hebben meege fietst in de zomer-elfstedentocht, de zestigste alweer, waaraan de 79-jarige heer G. Stedehouder uit Leeuwarden voor de tiende keer meedeed. Hij heeft trouwens ook al dertien maal de vierdaagse uitgelopen. De zilveren speld, de beloning voor driemaal mee rijden, ging naar 200 volhardende fietsers Zweefrace Na vijf dagen zweefvliegwedstrijden vanaf en in de buurt van Teriet heeft in de handi capklasse Daan Pare duidelijk het best gezweefd: hij veroverde 5000 pun ten, de Eindhovenaar Kees Musters 4252 en nummer 3, Michael Bluekens uit het Belgische Turnhout, 4201 pun ten Poptekort Het Amsterdamse Rock-circus-festival met pinksteren in het Olympisch Stadion, moet een te kort hebben opgeleverd. Tevoren was aangekondigd dat minstens vijftien duizend bezoekers de kosten van het festival wel zouden dekken, maar er waren er ergens tussen de elf- en vijftienduizend Vreemd Het ANV, het algemeen Nederlands ver bond. is boos op veel Nederlandse bedrijven, die in het bijzonder in Vlaanderen him reclame niet in het Nederlands, maar in allerlei vreemde talen menen te moeten maken. Als dat zo doorgaat wordt het ANV zo kwaad, dat het de namen van die vreemde bedrijven heel hardop gaat zeggen Drankmaatregel Zaterdag belegt de Ando, waarin de algemene Nederlandse drankbestrijders zich ver enigd hebben, een verkeerscongres in Zwolle, waarmee vooral regering en parlement er op geattendeerd moeten worden, hoe nodig het is nu eindelijk duidelijke wettelijke maatregelen te nemen als het over alcohol in het verkeer gaat. 642 o vTv__~- «m e!

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7