eerderheid in Senaat oor in Tweede Kamer gevallen Vietnam-motie p ro Akkoord in zicht over kernwapens Amerika voert bombardementen aanzienlijk op .achend de inflatie te lijf Aan messteken in buik overleden In najaar boek over binnenlandse strijdkrachten 'Studentenactivist' legde bom in jaarbeurscentrum In deze krant Rhodesisch chroom weer taboe voor regering-Nixon Hartelijke sfeer op topoverleg in Moskou lachende gezichten begonnen (vlnr) de ministers Boersma (sociale zaken), Nelissen (financiën), rdinois (landbouw) en Langman (economische zaken) gisteren het overleg met het bedrijfsleven om afspraken te komen teneinde de inflatie onder controle te krijgen. Zie verder pagina 5. chi an onze parlementsredactie EN HAAG De motie-Geelkerken (ARP), die onlangs door de Tweede Kamer tijdens, het Viet- -debat werd verworpen, is gisteravond in de Eerste Kamer letterlijk in dezelfde vorm door sena- Van Hulst (CHIJ) opnieuw ingediend. deze motie wordt de regering ver- cht op de strijdende partijen in tnam een klemmend beroep te len onmiddellijk de wapens neer te ;en en het overleg in Parijs voor vinden van een politieke oplos- og te hervatten. mister Schmelzer (buitenlandse za- n) erklaarde in de Tweede Kamer en bezwaar te hebben tegen deze otie en aan de wens van de Kamer volg te willen geven. De motie erd echter verworpen, omdat de re- ringspartijen WD en DS'70 de con- ssionele partijen in de steek lieten tegen stemden, isteren verklaarde dr. M. H. M. van luiten van de PPR tijdens het be- idsdebat over buitenlandse zaken in gezegd r zijn vanmiddag ook dingen ge- egd waarvan wij hebben gedacht: Is het zo moet, hoeft het van ons iet meer. II. ter Heide (NVV) over het sociaal-economisch overleg. Opklaringen Opklaringen maar ook plaatse lijk regen of een bui. Overwe gend matige wind uit zuid tot zuidwest. Maximumtemperaturen rond 20 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: tijdelijk regen, later weer zon niger en ongeveer normale tem peraturen. Morgen zon op: 04.33 onder: 20.42 maan op: 18.25 onder: 02.45 )rang-Oetan moeder "•"ft ledikant snaveltjes toe'! en nu 'oogjes dicht en de Eerste Kamer het geheel met deze motie eens te zijn. Hij kondigde aan een motie met dezelfde inhoud als de motie-Geelkerken in te dienen, wan neer de confessionele partijen dat niet zouden doen. Prof. Van Hulst (CHU) gaf aan deze duidelijke uitno diging gehoor en vond voor zijn mo tie onmiddellijk steun bij ARP, KYP PPR en D'66. De in de Tweede Kamer verworpen motie krijgt nu in de Eer ste Kamer ('de kamer van revisie' zo werd in de wandelgangen gezegd) een ruime meerderheid. De heer Van Huiten had in zijn bijdrage aan het debat ook nog ge vraagd de Nederlandse marine naar Vietnam te sturen voor het vegen van de Amerikaanse mijnen. Maar minis ter Schmelzer zei, dat geen haar op zijn hoofd erover dacht dit aan het kabinet voor te stellen. Een dergelij ke Nederlandse aktie, zei hij, zal een rechtstreekse militaire interventie be tekenen. In het beleidsdebat over buitenlandse zaken nam de verhouding tot Zuid- Afrika een belangrijke plaats in. Se nator prof. mr. W. F. de Gaay Fort man pleitte voor het bewaren van de dialoog met dit land. Het is onze plicht zei hij, met Zuid-Afrika over het racisme te spreken en niet te schreeuwen of zich te buiten gaan aan goedkoop stuntwerk. Hij verweet mi nister Schmelzer, dat Nederland zich passief had opgesteld tegenover het weigeren van een visum aan de VU- medewerkers Feddema en Andriessen. Ook deze weigering zou een aanlei ding zijn geweest voor de zo gewenste dialoog. Minister Schmelzer reageerde met de opmerking, dat ook hij de weigering van deze visa betreurde. Hij wil de ROTTERDAM In het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam is de 48-jarige schilder H. Schouten uit de Maasstad overleden aan de messteken, die hij op eerste pinksterdag opliep b'j een ruzie met de 43-jarige abattoirwerker J. van der W. In het volkstuinencom plex aan de Terbregseweg in Rotter dam stak Van der W. zonder tot nu toe aanwijsbare aanleiding de schilder met een mes enkele keren in de buik. De abattoirwerker werd kort na de steekpartij gearresteerd. Het slachtof fer was de stiefvader van de echtgeno te van de abattoirwerker. DEN HAAG Bij de staatsdrukkerij zal in het najaar een studie over de binnenlandse strijdkrachten verschij nen. Het is het eerste officiële ge schiedwerk over dit uit verzetslieden bestaande leger, dat in de jaren 1944- 1945 een belangrijke bijdrage leverde aan de bevrijding van ons land. Auteur van dit in opdracht van het ministerie van defensie samengestelde werk is luitenant-kolonel G. J. van Ojen jr., hoofd van de sectie krijgsge schiedenis van de koninklijke land macht. Het boek zal uit twee delen bestaan en een omvang hebben van 1200 bladzijden. Senator Van Hulst dialoog met Zuid-Afrika voeren door bijvoorbeeld in de VN duidelijk posi tie te kiezen. Daarnaast moet Neder land in de economische en culturele betrekkingen met Zuid-Afrika een ge loofwaardige houding innemen. Dat is beter dan steeds over beginselen te praten. Griekenland De NAVO vond minister Schmelzer niet geschikt om Griekenland en Por tugal formeel op hun niet-democrati- sche regeringsvormen te wijzen. Wel beloofde hij in de informele contacten in de NAVO en de VN deze landen steeds op de democratie te wijzen. 'Op dit stuk blijf ik attent en aktief', verzekerde de minister. Hij antwoord de met deze opmerking prof. De Gaay Fortman, die een interventie over deze zaak in de NAVO wel rechtma tig, maar niet doelmatig had ge noemd. Van een verslaggever UTRECHT De Utrechtse politie heeft vorige week de 24-jarige, zi<^h 'studentenactivist' noemende werkstu dent David D. uit de Domstad aange houden wegens overtreding van de vuurwapenwet. De jongeman, in wiens huis een grote voorraad explosieve stoffen werd aangetroffen, heeft in middels bekend in maart een zelfge maakte brandbom te hebben geplaatst in een van de zalen van het Jaarbeurs- congrescentrum. Hier werd een studiedag gehouden over het nieuwbouw-project 'Hoog Ca- tharijne'. Door een storing in het me chanisme ontplofte de bom slechts gedeeltelijk, zodat geen schade werd aangericht. D. werd vorige week aangehouden toen hij samen met een vriend in de Kromhoutkazerne in Utrecht geschrif ten verspreidde, die recruten opriepen tot ongehoorzaamheid aan hun officie als Amerikaanse functionarissen gisteravond in Moskou nadat pre sident Nixon en partijleider Breznjew een ingelaste bespre king over dit onderwerp hadden gehouden. Eerder op de dag hadden zij, na twee besprekingen, in een opmerkelijk har telijke sfeer de eerste tastbare resulta ten van het topoverleg ondertekend. Deze overeenkomsten betroffen sa menwerking op het gebied van me disch onderzoek (kanker en hartziek ten) en milieu-onderzoek (lucht- en watervervuiling). Men had eerst wat 'gemakkelijke on derwerpen' genomen om de sfeer op te bouwen, en dat leek opmerkelijk geslaagd. Na de handtekeningen en de champagne legde een lachende Brezn jew zijn arm om de schouder van de lachende Nixon, waarna de beide staatslieden zich terugtrokken om ver der zaken te doen. Volgens Amerikaanse functionarissen omvat het vrijdag te ondertekenen SALT-akkoord een beperking van het aantal anti-raketten per land, en een beperking van alle atomaire aanvals wapens, niet alleen de intercontinen tale raketten maar ook de onderzeebo ten met kernwapens en ook de bom menwerpers die kernbommen kunnen vervoeren. Tegen bevriezing van het aantal on derzeeboten had de Sowjet-Unie nogal bezwaar gehad zij bouwt op het ogenblik in snel tempo, en heeft er nu 22 tegen Amerika 41. Aan de andere kant had Amerika grote bezwaren tegen de Russische eis, in een akkoord ook de Ameri kaanse bommenwerpers in Europa en elders op te nemen voor zover zij de Sowjet-Unie kunnen bereiken. De Verenigde Staten zagen die vliegtui gen helemaal niet als strategische wa pens, maar als onderdelen van regio nale defensiesystemen zoals de NAVO. Kennelijk is er. ergens halverwege een compromis gesloten, maar details wil nog niemand in Moskou kwijt. Wel heeft de Amerikaanse delegatie mee gedeeld dat SALT-onderhandelaar Smith donderdag in Moskou wordt verwacht, dus maar één dag voordat het akkoord zou worden ondertekend. Intussen gaan in Helsinki de werk groepvergaderingen van de 'echte' SALT onverminderd verder. SCHERVEN President Nixon heeft gisteren drie keer met partijleider Brezjnew ge sproken. Voordat de laatste bespre king begon, dronken de leiders cham pagne om de ondertekening te vieren van de overeenkomsten over medisch onderzoek en het milieu. Voordat ze het glas konden heffen, stootte Brezn jew met zijn elleboog tegen het ser veerblad van een bediende, waardoor een glas op de grond in stukken viel. De Russische gasten beschouwden de ze scherven als een geluk brengend voorteken, zo verzekerden ze. liet derde onderhoud tussen Nixon en Breznjew heeft gisteren op een kwar tier na drie uur geduurd. Intussen onderhandelde de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, William Rogers, met de Russische minister van handel, Patolichew. De verwach ting is dat Amerika en Rusland een handelsakkoord zullen sluiten. Waarnemers geloven dat de Russen er op uit zijn zo snel mogelijk tot zaken te komen met de Amerikanen. Op het officiële programma stond gisteren slechts een ontmoeting tussen Nixon en Breznjew. Dat zij nu elkaar drie keer spraken, wijst op de uitstekende stemming in het Kremlin, aldus deze waarnemers. Nu al in zo'n vroeg sta dium twee overeenkomsten zijn gete kend, lijkt de weg gebaand voor over eenkomsten over moeilijker proble men. Radio-Hanoi heeft gisteren het topo verleg in Moskou scherp veroordeeld. De radio noemde het overleg een duistere en verachtelijke poging de solidariteit te ondermijnen tussen de landen, die de. Vietnamezen steunen in hun strijd tegen de Amerikaanse agressie. Ondanks de listen van Nixon kunnen wij vertrouwen op de steun van de socialistische broederlanden, die de vrede, vrijheid en onafhanke lijkheid liefhebben, aldus Hanoi. De kranten en andere nieuwsmedia in Oost-Europa hebben het bezoek van Nixon aan Moskou toegejuicht. Zij waarschuwen echter dat er geen spec taculaire resultaten verwacht moeten worden. Mevrouw Nixon heeft met haar gast vrouw, mevrouw Breznjew, gisteren een middelbare school in Moskou be zocht. De vrouw van Breznjew had erge last van de tientallen fotografen. President Nixon is gisteren in Moskou de formele onderhandelingen begonnen met de Russische leiders. Hij voerde gisteren besprekingen met (v.I.n.r.) premier Kosygin, partijleider Breznjew en president Pod- gorni. Binnenland Klachten over tarieven tandarts 7 Geen meldingsplicht voor vervuilers in Rijnmond10 Buitenland IRA verdeeld na actie van vrouwen8 Kerk Bonders: liefde voor geheel van de hervormde kerk2 WASHINGTON, SAIGON, HANOI (Reuter, UPI, AFP, AP) De Amerikanen breiden hun bombardementen op Noord-Vietnam uit tot 'elektrische centrales en andere industriële vestigingen, die deel uit maken van de Noordvietnamese oorlogsinspanningen'. Dit heeft de woordvoerder van het Pentagon, Jerry Friedheid gisteren officieel meegedeeld. Sport FC -Amsterdam dichterbij 9 Economie Vakbonden vragen garanties van Erdal 13 Boekcnetalage - Lezers schrijven2 Radio en tv 6 Strips, feuilleton 6 Recept G Commentaar7 Wetenschap en techniek Dichtbij en verder Beurs Ik zal dit, geloof ik, nooit leren WASHINGTON (Reuter) Dc Ame rikaanse regering zal een wet steunen, die de invoer van chroom uit Rhode- sië opnieuw zal verbieden. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken gisteren bekendge maakt, nadat in Londen het rapport Voorheen zeiden de Amerikanen dat zij slechts olie-opslagplaatsen, ver voersmiddelen, bruggen, auto- en spoorwegen bombardeerden. Maar in het afgelopen weekeinde vielen Ame rikaanse bombardementsvliegtuigen een belangrijke electrische centrale aan, op 12 km ten noordweesten van Hanoi. Friedheim gaf te kennen, dat dit bombardement een nieuwe fase heeft geopend, die gericht is op de vernietiging van de Noordvietnamese industriële hulpbronnen, zoals chemi sche fabrieken, staalbedrijven, machi ne- en cement-fabrieken en andere doelen. Tot dusver gaven de Amerika nen als reden voor hun bombarde menten op Noord-Vietnam op, dat deze uitsluitend bedoeld waren om de infiltratie van Noordvietnamese troe pen en militaire voorraden over de gedemilitariseerde zone te verhinde ren. Friedheim onthulde voorts, dat de Amerikaanse commandanten nu 'een zekere vrijheid hebben' bij het bepa len van hun aanvallen en niet meer zoals tijdens het bewind van presi dent Johnson dagelijks aan contro le onderworpen zijn. Over het ondermijnen van de zeven Noordvietnamese havens zei Fried heim, dat de VS daarmee zullen voortgaan, 'zolang dat noodzakelijk zal zijn'. Ongeveer 25 vrachtschepen, die naar Noord-Vietnam onderweg waren, toen president Nixon opdracht tot het leggen van de mijnen gaf, hadden volgens hem hun route gewijzigd. VERZADIGINGSPUNT Amerikaanse militaire kringen in Sai gon hebben gisteren als hun mening gegeven, dat de vergeldingsbombarde- menten op Noord-Vietnam hun verza digingspunt hebben bereikt, omdat de belangrijkste transportmiddelen en van de commissie-Pearce was vrijgege ven dat concludeert, dat de meerder heid van de Afrikanen in Rbodesië tegen het akkoord is, dat Engeland en Ian Smith vorig jaar hebben gesloten. Dat akkoord is nu van de baan en Engeland handhaaft de economische sancties tegen Rhodesië. Zie verder over Rhodesië pagina 8. bevoorradings-wegen naar Zuid-Viet- nam al op de lange lijst van te verwoesten zaken voorkwamen. 'Nu concentreren we ons op het blokkeren van de herstelwerkzaamheden aan de ze faciliteiten', zeiden de bronnen. Amerikaanse vliegtuigen zijn constant op zoek naar Noordvietnamese ploe gen, die herstelwerkzaamheden uitvoe ren aan de spoorlijnen, die naar Chi na gaan. De luchtaanval op de krachtcentrale bij Hanoi, legden dc woordvoerders in Saigon uit, had ten doel om de elec- triciteitstoevoer af te snijden naar een fabriek, die legertrucks repareert. Dit was de belangrijkste krachtcen trale voor Hanoi, waardoor naar men aannam de stroomtoevoer in de stad aanzienlijk is verminderd. Het Amerikaanse opperbevel in Viet nam vertrouwt er nu op, dat de belangrijkste toevoer van brandstof voor de Noordvietnamese tanks en legertrucks (in het bijzonder naar het front bij Hué) is gestopt. Dit vertrou wen is toegenomen, nadat de lucht macht vorige donderdag even buiten Hanoi een olie-opslagplaats van 25 miljoen liter in vlammen had doen opgaan. Het Pentagon heeft tegengesproken, dat zondag opnieuw mijnen zijn ge legd bij de haven van Haiphong, zoals de Noordvietnamezen eerder hadden bericht. Dit is niet nodig, was het sobere commentaar. Het Amerikaanse opperbevel heeft bekend gemaakt, dat in de afgelopen drie dagen meer dan duizend bombardementen tegen Noord-Vietnam zijn uitgevoerd en dat hierbij zes bruggen werden verwoest, die Hanoi met China verbinden. De spoorwegbruggen, op ongeveer 80 km ten zuiden van de Chinese grens, werden maandag verwoest door een kleine eenheid Phantoms-F-4. die uit gerust waren met kanonnen, welke met behulp van laser-lichtstralen wor den gericht en een onnauwkeurigheid hebbei. van ten hoogste 1.5 meter. Op dezelfde manier werd de krachtcen trale bij Hanoi uitgeschakeld. Voor verdere bijzonderheden over de Russisch-Chinese samenwerking bij dc bevoorrading van Noord-Vietnam en over het verloop van de strijd, zie pagina 8. Bij VERDUYN interieurverzorging Rijnsburg Veilig gekocht bij de vakman ïeuwe ISTELIJK DAGBLAD V00B LEIDEN EN OMGEVING nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Leidse CoraramU „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoatl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. MOSKOU, HELSINKI (UPI, Reuter, AP, AFP) Wij zijn er praktisch gesproken zeker van dat een overeenkomst die kern wapens voor aanval en verdedi ging beperkt, vrijdag in liet Kremlin zal worden onderte kend. Dit verklaarden zowel Russische

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1