Waarom nu ei een sigaartje? (otsing op berucht punt: ier mensen omgekomen lok Zwolle wil 'tweede schrijftafel' zijn -Floriade Stookolie in riool: ramp net voorkomen gesprek met VP en CHU niet partijraadagenda Rook bewust, rook 'n sigaartje Het weer Exotica Stichting wil geding tegen ombudsman D uitlui eon sigaartje roken werkelijk roken is. Niet zomaar roken uit sleur, maar bewust genieten. Ómdat oen sigaartje helemaal in onze tijd past. Want laten we wel wezen: deze tijd, ms hele leut! vraagt om een bewuste instelling. En genieten is ook leven.Daarom dat'sigaartje voor hem, voor haar, van welke leeftijd dan ook.Om te genieten,bewust.Waar eh wanneer,dat bepalen tie bewuste rokers zelf wel. Het gaat er maar om: /KWARTET DINSDAG 23 MEI 1972 Ball!-!.'-!'! I M 'KS Weerivarm Van onze weerkundige medewerker Wij hebben het met de Pinksterdagen prachtig getroffen. Van regen is ner gens iets te bespeuren geweest en zoals door ons verwacht is de zonne bril nuttiger geweest dan het regen pak. De op het oog niet erg sterke zone van hoge druk bleek voldoende garantie te bieden om de neerslag buiten onze grenzen te houden. Het regende wel boven de Oostzee en in Zuid-Zweden en verder in het uiterste westen van Frankrijk en het westen en midden van Engeland. Over de Britse eilanden kwam een koufront, dat zich zuidwaarts uitstrek te over de Golf van Biscaye tot in Portugal, gisteren slechts uiterst lang zaam naderbij. Daardoor plukte ons land het volle profijt van een warme zuidoostelijke tot zuidelijke stroming aan de oostzijde van dit front. Het iverd daardoor warmer dan op Pinksterzondag. In het binnenland be reikten de thermometers hoogtepunten van 21 tot 23 graden Celsius. Aan de voorzijde van dit front ont wikkelde zich boven Spanje een sto ring, die wat in betekenis toenemend, een noordelijke koers ging varen Maar erg dreigend maakte deze storing de situatie niet. Gisteravond was van onweersaktivi- teit niet veel te bespeuren. Ook van daag zullen we aan de oostzijde van het Engelse front opnieuw warm weer heb ben met temperatuurmaxima van bo ven 20 graden. Naarmate het oceaanfront ons land ADVERTENTIE Mm 1 oktober Amsterdam Miljoenen bolbloemen bovendien t/m 28 mei Amstelha! - RAI - 4e blnnententoonstelling^ *W* verder nadert, neemt de kans op een bui toe, maar dat zal vermoedelijk pas in de namiddag of avond het geval zijn. Achter het front volgt een nieu we rug van hoge druk die de zon weer faciliteiten geeft Verdere storingen op de oceaan geven het weer op de Britse eilanden een wat wisselvallig karakter met onge veer normale temperaturen voor de tijd van het jaar. Naar het zich laat aanzien, zal ook dit weertype later in de week over ons komen. CÖEEb SNEEUW BEWOLKING MAX. TEMP. MIN. TEMP. WINDRICHTING 19 i Amsterdam halt bew 23 0. De Bilt zwaar bew 22 0. Deelen zwaar bew 22 0. Eeflde licht bew 21 o. Eindhoven zwaar bew 23 0. Den Helder licht bew 22 0. Luchth R'dam zwaar bew 22 0. Twente licht bew 22 0. Vllsslngen half bew 18 0. Zuid Limburg zwaar bew 22 0. Aberdeen zwaar bew 11 0. Athene half bew 28 9. Barcelona geh bew 20 0. Berlijn zwaar bew 21 0. Bordeaux regen 19 1. Frankfort half bew 23 0. Genève zwaar bew 24 0. Hel sinki motregen 11 0.1. Innsbrücic half bew 22 0. Kopenhagen regenbul 13 5. Lissabon licht bew 17 0. Locarno licht bew 20 0. Lon den zwaar bew 18 0. Luxemburg half bew 22 0. Madrid zwaar bew 17 1. Malaga geh bew 23 0. Majorca zwaar bew 25 0. Milnchen onbew 20 0. Nico zwaar bew 18 0. Oslo geh bew 14 0. Parijs zwaar bew 23 0. Rome licht bew 21 0, Spilt onbew 24 0. Stockholm regen 10 0.6. Wónen zwaar bew 19 0. Ztlrlch licht bew 22 0. Casa Blanca zwaar bew 20 0. Is- tanbocl licht bew 24 0. Las Palmas half bew 23 0. Tel Aviv geh bew 25 0. Tunla licht bew 29 0. HOOG WATER; 23 mei 1972: Vltsslngen: 10.54-23.17; Haringvliet aan do Zeezijde: 12.25Rotterdam: 0.49-13.43; Schevenln- gen: 11.58lJmulden: 0.09-12.40; Den Hel der: 3.46-16.06; Ilarllngen: 6.24-18.30; Delf zijl: 8.30-20,38. ALKMAAR De 56-jarige J. Koele- man is zondagmorgen bij een brand op zijn zolderkamer aan het Fnidsen in de Alkmaarse binnenstad om het leven gekomen. De brand is vermoe delijk ontstaan doordat de heer Koe- leman in bed heeft gerookt. De fa milie Korver, bij wie de heer Koele- man in de kost was, kon zich tijdig in veiligheid stellen. De zolderetage van de woning brandde uit. ■uisencl verkeer bijna niet waar te nemen ADVERTENTIE leen lelijke nota somt voordelen op onzer verslaggevers la -.LE De gemeente Zwolle heeft een nota gepubliceerd waarin de stad (r itdrukkelijk kandidaat stelt als vestigingsplaats voor rijksdiensten. Zwolle hiermee het voorbeeld van Groningen, dat dat al eerder deed. Volgens het gemeentebestuur zijn een aantal uitgangspunten van de tweede nota over mtelijke ordening reeds nu verlaten vervangen door nieuwe stellingen. twijfel zal dat duide- Jjken als dc 3c nota zou '^jjnen', aldus het ge- bestuur. Temidden van liet of moeilijk te voor ontwikkelingen zal look in deze derde nota ivereid blijven staan de j^ak de bevolking van ?(pd harmonieus en dus ier te verspreiden over [schikbare bewoonbare oppervlakte, zo meent het Zwolse gemeentebestuur. Men heeft in Zwolle geconsta teerd dat sinds het verschij nen van de tweede nota de druk in het westen niet min der is geworden. 'De overmati ge milieubelasting is daar in tegendeel sedertdien geësca leerd tot een bijna kritieke fase. Vanuit deze situatie is de noodzaak geboren over te gaan tot een beperking van de ste delijke ontwikkeling in Neder land'. Een van de consequen ties daarvan is het verplaatsen van een aantal, tot nu toe in de Haagse agglomeratie gecon centreerde, rijksdiensten naar andere delen van ons land, volgens het Zwolse gemeente bestuur dat zich gisteren uit drukkelijk kandidaat heeft ge steld voor vestiging van die over te plaatsen rijksdiensten. Factoren Bij die spreiding zal het rege ringsbeleid gericht dienen te zijn op een behoorlijk moeten kunnen blijven functioneren van een bestuur, daarnaast zullen bij de vestigingskeuze factoren een rol spelen als: Is er voldoende ruimte tot ver der ontwikkeliug, is die ont wikkeling planmatig voorzien, zal de gekozen plaats kunnen beantwoorden aan de eisen van een leefbaar milieu, recre atieve ruimte, educatieve voor zieningen? enzovoorts. De keu ze vaa een enkele 'tweede schrijftafel' wordt in dit licht een logisch gevolg. Helaas, is het daarbij een feit dat velen zich geroepen ach ten, maar weinigen uitverko ren zullen zijn', volgens Zwol le dat zichzelf een van de geroepenen acht. Bereikbaarheid Sedert de rechtstreekse aan sluiting van Zwolle aan het centrale net van autowegen is de afstand en de bereikbaar heid ten opzichte van bijvoor beeld Den Haag geoptimali seerd, n-uwelijks meer dan anderhalf uur, zowel over de weg als per trein. Ook na de preidingoperatie zal Den Haag het centrale zenuwenstelsel blijven. Meer dan ooit zal het nodig zijn voor een gecontinu eerd behoorlijk functioneren van het bestuur dat de com municatie tussen centrale en gespreide diensten snel, soepel en ongestoord blijft verlopen. Zwolle als vestigingsplaats is daarvoor wel haast garantie, schrijft het gemeentebestuur in de nota waarin voorts wordt gewezen op het veelzij dig woonklimaat in en rond om een goed geoutilleerde stad en van de invloed op de werkgelegenheid van de sprei ding. Spreiding bekent een verster king van de werkgelegenheid in Zwolle en in de wijde om geving, die qua werkgelegen heid rtructureel zwak, in be langrijke mate op Zwolle ls aangewezen. Eind mei zal mi nister Udink tijdens zijn be zoek aan Overijssel met het Zwolse gemeentebestuur over de spreiding van rijksdiensten haar Zwolle van gedachten wisselen. PE Tn de Noordkollandse gemeente Zijpe zijn zondagavond vier mensen om het leven ge bij een verkeersongeluk. ROTTERDAM Gisteren is in Rot terdam om het leven gekomen de 41- jarige A. Pronk uit die plaats. Hij kwam in botsing met een tegenligger toen hij linksaf wilde slaan. AMERONGEN De 18-jarige Rudie Witmond uit Amsterdam kwam gis teren om het leven toen hij met zijn motorfiets in botsing kwam met een auto, die vanuit een uitrit kwam. Van de inzittenden van de auto raakten er drie gewond. Zij zijn naar het zieken huis gebracht. STADSKANAAL In Mussel (gem. Stadskanaal) is in de nacht van zon dag op maandag de 40-jarige H. Lu- kens om het leven gekomen. Hij vloog uit een bocht op de Vosseberg, raakte een berm en kwam vervolgens in een sloot terecht. De man moet bij het tot stilstand komen door de voor ruit van de auto gevlogen zijn. Hij werd half onder de auto aangetroffen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse Stichting ontspanning voor de gehandicapte jeugd stelt de VARA aansprakelijk voor de financiële schade die zij lijdt tengevolge van een inzamelingsactie die de Stichting in oprichting de Obudsman vandaag wil houden. De advocaat van de Haagse stichting overweegt ernstig om vandaag nog een kort geding tegen de VARA aan te spannen. De VARA heeft van de gemeente Den Haag geen inzamelingsvergunning ge kregen, omdat hiermee een actie van de Stichting ontspanning voor de ge handicapte jeugd zou worden door kruist. Op bepaalde voorstellen om tot een compromis te komen, zo zegt een communiqué van de Stichting, werd door de VARA niet gereageerd, totdat plotseling van de zijde van de omroepvereniging werd aangekondigd dat nu een girokaartenactie zou wor den gevoerd. Het is de Stichting echter gebleken dat parallel aan deze actie tooli een soort inzameling zal worden gehou den, waarvoor bepaalde instellingen in Den Haag vandaag hun kantoren ter beschikking zullen stellen. B. en W. van Den Haag, aldus de Stichting, staan achter het standpunt van de Stichting en zijn van mening dat hier toch een inzameling wordt gehouden waarvoor geen vergunning is afgegeven. De Stichting baseert haar standpunt op de inhoud van een door Marcel van Dam «ondertekende brief aan allerlei verenigingen, die potentieel in staat moeten worden geacht ook gelden voor de Stichting bijeen te brengen. APELDOORN In Apeldoorn is gedurende het Pinksterweekeinde geprobeerd de man (of.de industrie) op te sporen, die ervoor verant woordelijk is, dat vrijdag in deze gemeente 15.000 tot 25.000 liter vermoedelijk zware stookolie op het riool werd geloosd. Men is daarin nog niet geslaagd, maar wel is het gebied, waarbinnen de olie in het riool terechtkwam, vrij nauw keurig gelokaliseerd, zodat er een re delijke kans is, dat de dader dezer dagen wordt ontmaskerd. Slechts door de olie onmiddellijk om de waterzuiveringsinstallatie heen naar een bergingsvijver te leiden, heeft men Apeldoorn voor een ramp kunnen behoeden. De olie had de kostbare installatie van de Afvalwa terzuivering Noordoost Veluwe voor VLISSINGEN Het Vlissingse bad- strand heeft ernstig gevaar gelopen onbruikbaar te worden doordat vijf ton, uit een Engels schip afkomstige olie in de richting van dit strand dreef. Zaterdagavond sprong aan boord van de Edinburgh Clipper een olieleiding. Dat gebeurde ter hoogte van Borssele en de olie, vijf ton, dreef af in de richting van het Vlis singse strand. Een bergingsploeg uit Terneuzen stond klaar om te probe ren de olie te verwijderen, maar zon dagmorgen bleek dat de olie naar zee was afgedreven De rijkspolitie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de ka pitein van het schip. vele weken buiten werking kunnen stellen. Wanneer de vuile, dikke brij, die maar bleef golven, zich in de installa tie had vastgezet, dan was aan het principe van de biologische waterzui vering voor een uitgestrekt gebied ernstige schade toegebracht. Twintig mannen zijn tot zaterdagmor gen in touw geweest om de wassende stroom olie de baas te worden. Met beerwagens, gierscheppen, en maxive- gers werd de drabbige substantie afge voerd naar een plek, waar ze weinig kwaad meer kon. Voorkomen kon zo ook worden, dat ze in het Apeldoorns Kanaal en in het beekje de Grift terecht kwam. Volgens ir. C. Goïnga, chef van de afdeling Uitvoering, Beheer en Onder houd Weg- en Waterbouw van de gemeente Apeldoorn, zal de vervuiler, wanneer deze gevonden is, in ieder geval de directe schade moeten beta len. Waarschijnlijk is de olie in het zuidwesten van Apeldoorn afgestoten. Op dergelijke vergrijpen blijkt overi gens slechts een boete te staan van maximaal enkele honderden guldens. In het uiterste geval is het mogelijk de hinderwet-vergunning in te trek ken. Het busje botste tegen de auto van de heer Van Nunen op. Zijn echtgenote werd zwaar gewond. Van de vier Duitsers raakten er drie minder ern stig gewond. PAPENDRECHT De 16-jarige mej. C. J. M. Esselink uit Sliedrecht is vrijdag in Papendrecht om het leven gekomen toen een rechtsafslaande vrachtauto haar geen voorrang ver leende. Zij wilde met haar bromfiets rechtdoorrijden en werd door de vrachtwagen gegrepen. Frontaal NOORDOOSTPOLDER In Bant verongelukte vrijdagavond de 25-jari- ge vertegenwoordiger J. A. Faber uit Scharnegoutum in Friesland. Zijn au to raakte door onbekende oorzaak op de linkerweghelft en kwam frontaal in botsing met een tegenligger. Het slachtoffer overleed zaterdag. ENKHUIZEN De vijfjarige Anne- lien van Beek uit Bovenkarspel is zaterdag in Enkhuizen om het leven gekomen, toen de auto, waarin zij meereed, werd aangereden door een andere auto, die verzuimde voorrang te geven. OMMEN In Ommen kwam zaterdag de 66-jarige F. Volkerink uit die plaats om het leven toen hij per fiets rijksweg 34 overstak en door een auto werd gegrepen. VOORST De 71-jarige H. J. Mulder uit Wilp kwam om het leven toen hij op de fiets linksaf sloeg om een inrit in te rijden. Hij werd van achteren aangereden door een auto en overleed op weg naar het ziekenhuis. ZELHEM Zaterdag is in Zelhem de 33-jarige Turk S. Dagdeviren uit Arn hem om het leven gekomen, toen zijn auto uit de bocht vloog en tegen een boom botste. De Turk nam de bocht waarschijnlijk met te hoge snelheid. Drie andere inzittenden van zijn auto zijn met ernstige verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. ASTEN In Asten is de 20-jarige W. J. J. M. van den Boomen zondag om het leven gekomen toen hij met zijn auto uit de bocht vloog en tegen een boom reed. Hij was op slag dood. Inhalen HARLINGEN Op de Afsluitdijk heeft zich zondag een verkeersongeluk afgespeeld dat het leven heeft gekost aan de 48-jarige mej. M. de Vries. De auto waarin zij meereed begon tijdens een inhaalmanoeuvre te slingeren en kwam tegen de vangrail terecht. Mej. De Vries overleed in het ziekenhuis in Harlingen. De andere drie inzitten den raakten gewond en zijn in het ziekenhuis opgenomen. HULST De 20-jarige E. R. M. Gijsel uit St. Jansteen in Zeeuws Vlaanderen reed zondag met zijn auto in Hontenisse tegen een boom, waar bij hij zwaar werd gewond. Hij over leed de volgende dag in het zieken huis. parlementsredactie j HAAG Terwijl het onderwerp van de samenwerking tussen l| ARP en CHU haast iedere politieke vergadering in discussie heeft het dagelijks bestuur van de ARP de afgevaardigden van Ir tij raad ernstig ontraden het onderwerp zaterdag in Rotterdam prake te brengen. Veerman amer- en Statencentrales van de namelijk een brief ont- jwaarin het een volstrekt on- procedure wordt genoemd, wan- 'le partijraad een resolutie zal 'nen over de mogelijke fusie KVP, CHU en ARP. Wel zal, dt in de brief beloofd, voorzit- ierman in zijn openingswoord 6 partijraad enige woorden aan o'bleem wijden. lef is apart, nadat de agenda en reeds waren verstuurd, naar ?|evaardigden verzonden. Gecon- 'jd wordt, dat de agenda het Han de samenwerking niet ver- reden wordt opgegeven dat "sprek met de KVP en CHU nog gang is en zaterdag nog niet n afgerond. De contactraad van e partijen vergadert 30 mei en i en het bestuur van de ARP Jht dat het gesprek dan nog ■%1 zijn voltooid. Irtijbestuur vindt een brede dis- over het onderwerp zaterdag omdat een delegatie aanwezig ij e contactraad en de partij een J dingscommissie heeft benoemd, i stuur van de ARP is bang dat iussie zaterdag zal gaan in de 9 g van het nemen van besluiten, n ior onnodig het aan de gang gesprek wordt doorkruist. Het m c moet ordelijk verlopen. em ontkent het ARP-bestuur in ■hief dat de drie partijen elkaar contactraad zouden hebben ge- a op grond van een bepaalde Gezegd wordt dat een con- i. ta naar de begeleidingscommis- gestuurd. De begeleidingscom- ,s zullen hun reacties geven en ituur heeft alle vertrouwen dat R-begeidingscommissie, gezien rede samenstelling, schriftelijk ®ërgeven wat in de partij leeft, e, bijzonder wat betreft het chris- o undament van de partij en de politieke conceptie. loop van de zomer komt de 28 raad met een stuk. Wat de qJ van dit stuk ook mag zijn, zo lt de brief, ze zal in alle gele- dingen van de partij besproken moe ten worden. In de partijraad, in het najaar zal over de nota worden be slist. Deze procedure, aldus het be stuur, logenstraft de vrees dat de partij voor voldongen feiten zal wor den geplaatst. Het wordt een volstrekt onjuiste procedure genoemd, wanneer de partijraad zaterdag a.s. een uit spraak zal doen over de samenwerking. Intussen heeft deze brief de ongerust heid over de procedure niet weggeno men. Aangenomen mag worden dat de slotnota van de contactraad niet meer voor de vacanties de 'geledingen van de partij' zal bereiken. In ieder geval staat vast dat de discussies in de partij pas in de herfst gevoerd kun nen worden. Maar dan, aldus de onge ruste stemming in de ARP, moet ook reeds worden beslist in de partijraad. Voldoende tijd voor belangrijke dis cussie zou ontbreken. waarin de vier slachtoffers jeugdige Amsterdammers verleende geen voorrang aan op de weg die zij kruisten. volgde en beide wagens in een sloot terecht. Voor de was dat fataal, hebben nog geprobeerd met een trekker op het droge Toen dat gelukt was, was de inzittenden al te laat. staat als zeer gevaarlijk hebben zich daar al her- ernstige ongelukken Vanaf de weg waarop de reden is het vrijwel on- om het verkeer op de voorrangsweg waar te De namen van de slachtoffers A. Bekelaar (22), G. J. van (19), R. van der Hoed mej. R. Baars (17), allen uit Een inzittende van de auto werd zwaargeweond en is in het ziekenhuis opgeno- De 57-jarige weg- W. ter Veldhuis uit Vriesche- vrijdag in Scheemda omge- toen hij plotseling vanuit de waarin hij aan het werk' was. 42 opliep. Hij werd door een HELDER De 51-jarige L. H. Nunen uit Rhoon is vrijdag om gekomen toen een tegemoet- busje, waarin vier jonge zaten, plotseling linksaf sloeg inrit van een benzinestation.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5