Nixon en Breznjew overleggen meteen Pinksterrecord: bijna 795.000 toeristen sj- Onlusten in Litauen Ongehuwde moeders 50 jaar in Brits gesticht I WÈéÊ^ 1\Inotecr a|s I aos dreigt als latie-overleg t slaagt In deze krant llarm Man vermoordt zijn vrouw in Den Haag Topbesprekingen onverwacht snel begonnen in Moskou Verkoopverbod bedreigt Ford UW KRANT IS NU WEL OCHTENDBLAD MAAR WETEN UW KENNISSEN HET AL? VERNIEUWD EN UITGEBREID I VUL DE BON HIERNAAST IN Leidse Courant DINSDAG 23 MEI 1972 53ste jaargang GELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 LEIDEN. Zoeierwoudsewes tel. 3S741. LEIDERDORP, v. d. Valk/Boumanweg 180. tel. WASSENAAR, v. Zuylen v. Nljcvcllstt. 172, Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. orrecte, maar koele ontvangst viel president Nixon ten deel in Moskou. Wel was president Podgorni fezig, maar partijleider Breznjew was niet komen opdagen. HAAG Het vandaag te begin- iverleg tussen regering en be leven over een gezamenlijk anti- iebeleid kan alleen slagen indien artijen elkaar noch met vooraf- le voorwaarden, noch met vol- ;n feiten confronteren. Dit zeg- het Verbond van Nederlandse 'nemingen en het Nederlands lelijk Werkgevers Verbond in [ezamenlijke verklaring, eer de vakbeweging onverkort Dudt aan haar actieprogramma, igering onder alle omstandighe- jlijft zweren bij het regeerak- en de werkgevers hun bij de etsformatie geuite verlangens v. lig ingewilligd willen zien, is het ^g bij voorbaat tot mislukken :md, aldus het werkgeversstand- Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Met files tot een lengte van ruim 30 kilometer is gisteravond een einde gekomen aan een zonnig en druk Pinksterweek- einde, dat een record-aantal van bijna 795.000 buitenlanders naar ons land heeft getrokken. De opstoppingen waren het grootst op de weg van Goes naar Bergen op Zoom en op die van Arnhem naar Den Haag. üp de laatste weg concentreerde de drukte zich aanvankelijk in de vroege avond op het weggedeelte tussen Veenendaal en Utrecht; later verplaatste de knoop zich naar het deel tussen Utrecht en Den Haag. kkr ms de beide organisaties zou een j.j kken van het overleg betekenen is land sociaal-economisch onbe- laar wordt, 'want zelfs een dig door de overheid vastge- beleid kan alleen maar effect v, n als het stoelt op een mini- aan begrip en medewerking van ciale partners en hun achterban', overleg móét naar het oordeel beide werkgeversorganisaties sla- eelHet alternatief zou een sociaal- chaos zijn. ktfloof niet dat er een serieuze is dat de communistische n in staat zijn een groot- 'npps offensief te ontketenen, zover het Zuid-Vietnam be- Melvin Laird, de Amerikaanse minister van defensie, in een verklaring van 22 februari 1972. Volgens het Nationaal bureau voor toerisme werden er deze Pinksteren bijna 35000 buitenlanders meer geno teerd clan vorig jaar. Dit betekent, dat Nederland dit jaar inclusief de Pasen en het 1 mei-weekeinde (toen 700.000 resp. 750.000 buitenlanders werden ge registreerd) ongeveer twee en een kwart miljoen toeristen heeft getrok ken. De vakantiegangers, onder wie een flink aantal recreanten uit eigen land, hebben dit jaar echter wel wat zuini ger aan gedaan dan vorig jaar. Een belangrijk aantal van hen bestond uit dagrecreanten. Dit bleek uit ervarin gen van VVV's en hotels: hoewel zaterdagmorgen bij Europa's grootste grensdoorlaatpost Bergh Autoweg 17000 auto's binnenkwamen, heeft men, ook in de Randstad, minder moeite gehad met de mensen onder dak te brengen dan in het Paas- en 1 mei-weekeinde. Dit betekende overigens niet, dat de beroepsaccommodatie in de bekende toeristische centra niet zeer goed be zet was. Een aantal VW's vooral in het westen, moest ook nu adressen van particuliere verhuurders inscha kelen of naar hotels of pensions el ders verwijzen. Sport Cor van der Hart: prestatietrainer 9 FC Twente in UEFA Cup-toernooi 11 Campings vol nnige perioden, ook wolken den en later op de dag hier daar een bui. Zwakke tot Itige wind tussen zuid en zuid- bt. Maximumtemperaturen Jd 21 graden, maar aan de I 1st bij wind van zee enkele len lager. IRGEN EN OVERMORGEN: iatselijk regen, vooral later jmige perioden en overdag test normale temperaturen. Jrgen zon op: 04.35 onder: 20.40 pnmgen, een ische slad sop 't Suuderdaip was koochelaar. Druk was het ook op de campings omdat velen het zonnige weekeinde aangrepen voor een generale kampeer- repetitie voor de zomervakantie. Vele campings aan de kust en in de bos- en watersportgebieden waren druk tot zeer druk bezet. Als vanouds vormden de Duitsers het grootste deel van het legioen. Op afstand werden zij gevolgd door Fran sen, Belgen en geallieerde verlofgan gers uit Duitsland. De grensdoorlaat- posten Nieuwe Schans, Denekamp en Oldenzaal signaleerden voorts een een drukker bezoek van Zweden en Fin nen dan met Pasen en in het 1 mei- weekeinde. Grootste trekker voor zowel buiten landers als dagjesmensen uit eigen land was ook ditmaal weer de Floria- de, die 110.000 bezoekers noteerde. Op de tweede en derde plaats kwamen de Efteling in Kaatsheuvel (65.000) en Madurodam in Den Haag (37.000). Verheugend noemt het NBT het. dat het bezoek, vergeleken met Pasen en l mei, veel meer ovpr het land was gespreid. Op de stranden heerste vooral gisteren een vrij grote drukte. De spoorwegen moesten daarvoor tussen Amsterdam en Zandvoort vijf extra treinen in zetten. Op de overige trajecten re gistreerde N.S. ook een forse drukte doch echte pieken zijn er maar weinig geweest. DEN HAAG De 22-jarige mevrouw Elizabeth Krottje is in de nacht van zondag op maandag in Den Haag om het leven gebracht. De dader, haar 25- jarige echtgenoot Dirk J. B. heeft zelf de politie gewaarschuwd. Hij werd aangehouden. Het echtpaar had huwe lijksmoeilijkheden. De man belde om half zes in de ochtend de Haagse politie op en zei: 'ik heb mijn vrouw vermoord.' Do politie ging direct naar het opgegeven adres, waar de man buiten de agenten stond t^p te wachten. 'Zij ligt in de achterkamer', deelde hij mee. Het slachtoffer had striemen in de hals. De vrouw werd direct naar het ziekenhuis Westeinde gebracht, doch zij bleek al dood te zijn. Het echtpaar was ongeveer vijf jaar gehuwd. Ton Sijbrands wereldkampioen dammen... 13 Binnenland A.R.-partijraad over samenwerking 5 Buitenland UNCTAD III: magere compromissen 6 Kunst Piëta beschadigd 12 Bockenctalage Strips, feuilleton Radio en tv l'uzzcl Dag. dinsdag RITA 'Die schoorsteenveger heeft er vanochtend ook maar wat van gemaakt'. MOSKOU (Tass, Reuter, UPI, AP) President Richard Nixon, die gisteren in Moskou een koele, maar correcte ontvangst ten deel viel, is onverwacht snel zijn top-besprekingen met de Russische partijleider Leonid Breznjew begonnen, 's Avonds aan een banket ver klaarde de Amerikaanse president de eerste die een officieel bezoek aan Moskou brengt dat hij gekomen was met de bedoeling 'vreedzame samenwerking een feit te maken.' Breznjew schitterde door afwezigheid op het Vnoekowo-vliegveld, waar wel president Nicolai Podgorni en pre mier Aleksej Kosygin aanwezig waren om de Amerikaanse gast te begroeten. Verder maakten de ministers van defensie, handel en van buitenlandse zaken hun opwachting. Hoewel er ste vig geglimlacht werd door beide zij den, leek de ontvangst zeer gereser veerd. De in Moskou gebruikelijke omarmingen en de kussen op beide wangen bleven achterwege. Verslagge vers verwonderden zich erover dat partijleider Breznjew niet aanwezig was, hoewel hij bijvoorbeeld wel aan wezig was toen president Pompidou van Frankrijk in oktober 1970 op het vliegveld aankam. Ijltempo Mevouw Nixon kreeg een boeket rode anjers en na de begroeting inspecteer den de Russische en Amerikaanse pre sidenten de erewacht. Nadat de twee volksliederen waren gespeeld, werden de leden van de Russische regering en van het politbureau aan Nixon MOSKOU (UPI, AP) Enige duizenden mensen in de stad Kau nas, de op één ni ^ootste van de Sowjet-republiek Liiauen, hebben afgelopen donderdag en vrijdag straatgevechten geleverd met de politie. Militairen van het Sowjet- leger hebben een eind gemaakt aan de onlusten, waarbij zeker één politieman om het leven kwam en een ander zwaar werd gewond. Aldus is zondag vanuit Litause bron in Moskou verno men. De straatgevechten ontstonden ter ge legenheid van de begrafenis van de 20-jarige Roman Talanta, die de zon dag daarvoor zich in een openbaar park van Kaunas met drie liter benzi ne had overgoten en vervolgens in brand had gestoken. Twaalf uur later overleed hij in een ziekenhuis. De zelfverbranding had 'een politieke re den'. aldus de zegslieden. Ze konden echter geen verdere bijzonderheden geven over Talanta's motieven. Ze verklaarden slechts, dat hij een katho liek was, op een fabriek werkte en een avondschool bezocht. Na de begrafenis van Talanta gingen duizenden jongeren de straat op en riepen leuzen als Vrijheid, vrijheid' en 'Vrijheid voor Litauen'. In de drie Baltische republieken Estland, Letland en Litauen heerst nog steeds zeer veel verzet tegen het verlies van hun onafhankelijkheid en hun inlijving bij de Sowjet-Unie sinds de tweede wereldoorlog. In Litauen zijn bovendien de omstreeks 3,5 mil joen katholieken de laatste tijd steeds onrustiger geworden. Zij hebben in het afgelopen half jaar collectieve protesten naar de Sowjet-leiders en aan de Verenigde Naties gestuurd over het gebrek aan godsdienstvrij heid. Nadat het leger een eind had ge maakt aan de onlusten en enige hon derden jonge mensen gearresteerd, heeft het plaatselijk partijblad zater dag gemeld, dat Talanta geestesge- stoord was en verslaafd aan drugs. Algemeen neemt men aan, dat de bedoeling van dit artikel is om de zelfmoordenaar in diskrediet te bren gen en te verhinderen, dat hij een nieuwe martelaar wordt van het Li tause onafhankelijkheidsstreven. Vele duizenden Litauers zijn na de wereld oorlog naar concentratiekampen ge deporteerd of doodgeschoten, omdat zij naar een onafhankelijk Litauen streefden. De katholieke kerk van Li tauen was nauw verbonden met dit streven. ADVERTENTIE Confessioneel Gereformeerd Beraad Hel C.G.8. hoopi o.i. ZATERDAG V MEI in de Buitensociëteit te Zwolle (vlok bij hel stotion) te vergoderen. Spreker: prof. dr. G. C. von Niflrik over het "GETUIGENIS". Aanvang 10.30 uur v.m. Toegang vrij. sche tv wijdde een rechtstreekse uit zending van 25 minuten aan het histo rische bezoek. Vlak voor Nixons aan komst, stuurde het officiële persbu reau TASS een commentaar de wereld in, waarin ondermeer werd gezegd: 'Het belang van dit bezoek valt nau welijks te overschatten. Voor de eer ste maal is een Amerikaanse presi dent in Moskou'. Optimisme Leonid Breznjew is onmiddellijk met Nixon de top-besprekingen begonnen, die pas voor vandaag op het programma stonden. voorgesteld. Per bus waren 800 Russen naar het vliegveld gebracht, onder wie vele kinderen, die enthou siast met Amerikaanse vlaggetjes zwaaiden. In een stoet die 35 auto's lang was, stoof daarna het gezelschap met een snelheid van ongeveer 100 km per uur naar het Kremlin. Langs de route stonden naar schatting 100.000 mensen te kijken. Langs de route hingen Amerikaanse en Russische vlaggen, maar niet de gebruikelijke welkomstleuzen. Toen Nixon het Kremlin werd binnengere den, waren het Rode Plein en de omliggende straten verlaten en werden ze streng bewaakt. De Russi- WASHINGTON (UPI) De Ameri kaanse Ford-fabrieken lopen de kans dat de nieuwe modellen voor 1973 voorlopig niet mogen worden ver kocht. Bij de keuring (door Ford zelf) van alle twaalf nieuwe motorty pen is namelijk van de wettelijke voorschriften afgeweken. De eisen die aan de 'zuiverheid' van de uitlaatgassen worden gesteld, gel den niet alleen voor nieuwe motoren, maar ook voor motoren die 80.000 kilometer 'oud' zijn. Of ze dan nog aan de (wat soepeler) normen vol doen, wordt bekeken door ze op een testbank de overeenkomstige tijd te laten lopen met een 'snelheid' van 50 km per uur. Tijdens die periode mag volgens de wet maar in beperkte mate onderhoud aan de motoren worden gepleegd, om de praktijksituatie zo goed mogelijk na te bootsen. Nadat rapporten over de eerste vier motoren al bij het federale Bureau voor milieubescherming (EPA) waren ingediend, kwam Ford er achter dat de testmonteurs teveel onderhoud hadden uitgevoerd, en dat de resulta ten dus mooier waren dan met de werkelijkheid overeenkwam. Bij de andere acht, die nog liepen, was de zelfde fout gemaakt. In het Kremlin, waar Nixon en zijn vrouw logeren, verdween Nixon plot seling van een receptie en begaf zich naar de werkkamer van Breznjew voor een gesprek, dat niet op het programma stond. Dit ingelaste onder houd had veel weg van de onverwach te ontmoeting, die Nixon in Peking had met de Chinese partijleider Mao Tsetoeng. Het gesprek met Breznjew duurde 90 minuten en was volgens de Amerikaanse presidentiële woordvoer der 'zakelijk en vriendelijk' en 'toon de aan dat beide partijen belang hech ten aan de besprekingen'. Het gesprek zou verder hebben aangetoond, dat beiden ervan overtuigd zijn dat het bereiken van constructieve resultaten in het belang van beide landen, van een vermindering van de internatio nale spanning en van een versteviging van de universele veiligheid is, aldus de Amerikaan. Zijn optimistische vi sie werd gedeeld door het hoofd van het persbureau TASS. Overigens was Nixon zeer verbaasd Breznjew niet aan te treffen op het vliegveld, zo werd vernomen. Uit het Amerikaanse gezelschap was een ver baasd gemompel opgestegen. De afwe zigheid van de Russische partijleider was via een walkie-talkie doorgegeven aan het presidentiële vliegtuig, zodra dat tot stilstand was gekomen. Vol gens de Russen was het een kwestie van protocol, maar anderen gaven an dere meningen: de Russen zouden een gereserveerde ontvangst willen geven; de aanwezigheid van Breznjew zou hebben kunnen duiden op speciale betrekkingen met de VS, 'die we nog niet hebben' en de Russen zouden net accent willen leggen op een veel war mer vertrek, als bekroning van de besprekingen. Al snel nadat Nixon voet op Russi sche bodem had gezet, werd de Ame rikaanse president ingelicht dat Breznjew hem onmiddellijk wilde zien en zodoende glipte Nixon stil letjes weg op de receptie in het Kremlin. Het banket, dat de Amerika nen door hun gastheren werd aange boden. begon door het lange gesprek enkele minuten later dan op het pro gramma stond. Het eerste gesprek tussen Nixon en Breznjew stond voor vanmorgen op het programma. De Russische televisie vertoonde enkele beelden van de twee leiders, die aan een lange conferentie-tafel tegenover elkaar zaten. In een toast aan h«»t banket deelde Nixon de Russen mee. dat zij geza menlijk tijdens het topoverleg van deze week de vreedzame samenwer king tot realiteit kunnen maken. In een duidelijke toespeling op Vietnam en in het Midden-Oosten verklaarde hij dat de VS en de USSR hun verantwoordelijkheden als grote mo gendheden moeten gebruiken om de vrede te bewaren en andere landen te verhinderen de wereld in gevaarlijke crises te storten. De tafelrede was één van de twee belangrijke toespraken, die Nixon zal houden. Zondag zal hij voor de TV antwoorden op een belang rijke toespraak van Breznjew. Vriendelijk President Podgorni antwoordde zeer vriendelijk op Nixons toespraak. Hij zei dat Rusland niet alleen goede, maar vooral vriendelijke betrekkingen wil met de Verenigde Staten. Hoewel er verschillende opvattingen heersen tussen de twee grootmachten waren er ook verscheidene factoren, die hen gemeenschappelijka belangen gaven. Dit vereist dat de twee landen 'zullen handelen op zo'n manier dat het ge vaar van een wereldoorlog wordt afge wend. en dat de overblijfselen van de koude oorlog worden verwijderd uit de Russisch-Amerikaanse betrekkin gen', aldus de Russische president. Zie ook pagina 6. DEWSBURY (Reuter, AP) Kortgeleden zijn uit een krankzin nigengesticht in de Engelse plaats Desbury (in Yorkshire) twee vrou wen ontslagen van resp. 74 en 64 jaar oud. die geestelijk volkomen gezond bleken te zijn. maar daar al sinds resp. 1921 en 1928 waren opgesloten. Hun ouders hadden hen destijds laten opsluiten, omdat zij een kind verwachtten, terwijl zij ongehuwd waren. Dit heeft het hoofd van de sociale dienst van Dewsbury, Frank Sheridan zater dag onthuld. Volgens hem hadden de ouders van de toen 18-jarige en 24-jarige vrouwen de hulp van de plaatselij ke autoriteiten ingeroepen, toen bleek dat hun dochters een kind verwachtten. Hulpverlening was in die tijd alleen mogelijk door aan staande ongehuwde moeders in een psychiatrische inrichting op te ne men, omdat zij krachtens de toen geldende wetten als 'immoreel' en 'niet normaal' golden. Het drama kwam aan het licht, toen Sheridan een inspectie hield onder de bewoners van psychia trische inrichtingen om na te gaan welke patiënten in aanmerking kon den komen voor opneming in een bejaardentehuis. Een van de twee vrouwen heeft verklaard, dat zij in het begin van haar opsluiting ette lijke brieven had geschreven om uit de inrichting te komen. Beiden hadden al in 1959 het gesticht kunnen verlaten, omdat toen de wetten, waarvan zij het slachtoffer waren geworden, gewijzigd werden. 'Maar ze zijn toen maar gebleven', aldus Sheridan 'omdat ze nergens naartoe konden.' Ze hebben ver teld, dat ze destijds 'pech hadden gehad met een man.' Waar de onwettige kinderen zijn gebleven, is niet bekend. Het plaatselijke parlementslid, David Ginsberg, heeft een grondig onder zoek geëist, omdat hij vreest dat er wellicht honderden van dit soort slachtoffers in Engeland zijn. LAAT IIEN NU DIT OCHTENDBLAD VOOR "UW OMGEVING" LEZEN Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan bespaart u voor ben 3Vi gulden aan abonne mentsgeld. De eerste 2 wekeD krijgeD zij bij wijze van kennismaking de krant gratis! En u ontvangt een leuke attentie! Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft* NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN flf tri W nieuwe abonnee: betaalt per: Naam: maand I Adres: kwartaal Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, eD bespaart ca. 3V» guldeD abonnements geld. Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang ais beloning n pieUna bet aangekruiste n UiluJe poet- papier met enveloppen f~l Dandlite pareatioap ondertetter.) met brief- ach aaltje paptei eo pen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1