arzel wil ftreden an Brandt Ook dit is Amerika Moordzaak in Frankrijk door sociale sentimenten beheerst 8-Daagse vakanties bandelen net NS Haiphong spoedig weer bereikbaar zegt Noord-Vietnam UNCTAD eindigt met aannemen resoluties v.a.fl89r* NS-Vakantie- dagtochten i F1* SALT gaat in Moskou verder Verdenking van notaris schokt notabelen in Bruay ►/KWARTET ZATERDAG 20 MEI 1972 Uultonland T7/K7 kjieer (DPA, Reuter, AP, UPI, - De Westduitse oppositie- dr. Rainer Candidus Rarzel gisteren op een persconfe- ;ezegd dat kanselier Willy moet aftreden omdat hij parlement geen meerder- heeft. Barzel verklaar- nadat de oppositie in de d (waarin de deelstaten ertegenwoondigd) Brandts met Rusland en Polen ered, door niet te stemmen. liet niet merken of hij van spoedig een nieuwe 'construc ts otie van wantrouwen' in te om Brandt ten val te brengen e go kanselier te worden. Hij zei k za te zijn een voorstel te bestude er eetf Brandt tevoren had gedaan i gedfvroegde verkiezingen te organi- en dt Barzel maakte echter niet dui- >p odof hij de eis van de kanselier gel rdde dat de oppositie niet moet net m hem (Brandt) te wippen meer de verkiezingscampagne is be- üveai Die mogelijkheid bestaat nl. ide drie weken. ging >$tü lezingen we.} had de oppositie opgeroepen, ka%ingen te beginnen over een weervoor vervroegde verkiezingen 0 01 r mening daarover 'op correcte vei openbaar te maken. De kanse- een eind maken aan de ondui- daa1 krachtsverhouding in de e le agi waarin zowel de regering -re" oppositie over 248 stemmen ver i jjjj herhaalde zijn aanbod die te werken op het gebied van Mm tenlandse politiek en noemde: Lenti wikkeling van de EEG tot een i te unie, het in de praktijk zt u>ü van de 'Ostvertrage' en het de «reiden van een Europese Vei- Dea sconferentie. ln 1 iht wordt dat president Gustav tong, lajm dinsdag (een dag na de 1 Qe ist van president Nixon in ik (i i) de verdragen met Rusland land ien zal tekenen, nu ook de aum aad ze gisteren heeft goedge- i wej De christen-democraten ont- wajj zjch van stemming. De parle- orott van Rusland en Polen zullen ihijnlijk snel de verdragen be- iet ijgen. De procedure is daar niet ndagAan een formaliteit is et U ^Waren lun^rlsruhe wordt gemeld, dat de fritter van de reohtsradicale _„ig Duitse Volksunie, Fritz fandow. grondwettelijke bezwa- i94eft ingebracht tegen de verdra* Hamburgse advocaat voelt Dr. Barzel zich in zijn vrijheid van beweging aangetast Hij komt uit Pommeren en kan daar niet naar terugkeren. In ftrincipe kan elke burger grondwette- ijke bezwaren indienen. De Oostduitse partijleider Erlch Ho- necker heeft gezegd dat de DDR nu bereid is formele onderhandelingen te beginnen met West-Duitsland over bindende internationale overeenkom sten. Oost-Duitsland wordt ook dit jaar niet toegelaten tot de Wereldgezondheid sorganisatie van de Verenigde Naties. De Algemene vergadering van de WHO besloot met de verrassend grote meerderheid van 70 tegen 28, de Oost duitse aanvraag op zijn VToegst vol gend jaar te behandelen. Gezien de snelle ontwikkeling van de relaties tussen Oost- en West-Duitsland had den waarnemers verwacht dat in ieder geval de verhouding voor de DDR gunstiger zou liggen dan vorig jaar, toen eenzelfde beslissing werd geno men met 62 tegen 34 stemmen. Het besluit van de WHO snijdt de laatste mogelijkheid af dat Oost-Duitsland alsnog zou kunnen deelnemen aan de milieuconferentie van de VN volgen de maand in Stockholm. De Sowjet-Unie en andere Oosteurope- se staten hebben aangekondigd, de conferentie van Stockholm te zlllen boycotten als Oost-Duitsland daar niet als volwaardige gesprekspartner wel kom is. De DDR is, gemeten naar de produktie, de tiende industriestaat op de wereldranglijst ADVERTENTIE 14 wandelroutes in de i Qooiste streken in ons leuw v.a. 1 mei 1972: )s- en heekwandelinff leuvenum (Hulshorst, 'eluwe) en Bos- en eidewandeling „De ««pinkel" (Ede-Wolfheze). Jraag op 't station naar ON*|e folder Wandelen met NS". •«loordelg uit met NS Een verblijf in de Verenigde Staten wijst alras uit, dat de begrippen 'Amerika, het Amerikaanse volk, de Amerikaanse cultuur, de American way of life' generalisaties zijn die weinig verduidelijken. Het zijn veel meer de ongelijksoortigheden, de va riaties en de verschillen die opval len dan de gemeenschappelijkheid. Druggebruik, misdaad en hard kapi talisme komen voor. Maar ook ernst, ingetogenheid en sobere levensstijl zijn nog veelvuldig te vinden. De godsdienst bijv. speelt in het per soonlijke, maar ook in het publieke leven nog een grote rol. Vaak vor men de honderden kerkgenootschap pen of sektes die bestaan, werkelij ke gemeenschappen. Zijn kerkdien sten ontmoetingen, waarbij de on derlinge band en gemeenschappelij ke aktiviteiten veel beter tot ont plooiing komen, dan bij ons. De kerkdienst die ik op een zondag morgen in Washington meemaakte het was een 'presbyteriaanse de nominatie' was daarvan een voorbeeld. Na de kerkdienst blijft de gemeente meestal bijeen voor on derling contact. Na de preek werd gevraagd, wie van de gemeenteleden iets op het hart had, waarvan hij de gehele gemeente deelgenoot wilde maken. Eén van de gemeenteleden trad naar voren en vroeg de aandacht voor de sterk stijgende koopprijzen van huizen in zijn om geving, waardoor het voor velen met middelmatige inkomens niet meer mogelijk was een huis te betrekken. Hij vroeg medewerking om het ge meentebestuur hierover te bewer ken. De vreemdeling wordt speciaal be groet en uitgenodigd voor nadere kennismaking. Zijn naam en adres vult hij daartoe in en deponeert dit in de collecteschaal Maar ook in het publieke leven speelt de godsdienst nog een zeer belangrijke rol. Toen ik in New York in 1970 de gast was van de 'Holland Society', een exclusieve club, waartoe alleen Amerikanen kunnen toetreden, die kunnen be wijzen, dat zij in ieder geval op 200 jaar Hollandse afstamming kunnen Drs. R. Zijlstra, de voorzitter van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, maakt op het ogenblik een reis van zes weken door de Verenigde Staten. Vanuit Atlanta in Georgia zond hij ons onderstaande impressies. door drs. R. Zijlstra bogen, werd het diner met gebed geopend. De lunchbijeenkomst van de Rotary in Muskeegee in Alabama werd, nadat eerst collectief trouw aan de Amerikaanse vlag was be tuigd, door één van de leden met gebed, geopend. Efficiency Amerika is ook het land van de efficiency, de perfekte organisatie. Toen ik vrijdagmorgen 28 april het kantoor in Washington van het Go vernmental Affairs Institute binnen ging en de wens te kennen gaf, met het rassenvraagstuk in Alabama in aanraking te komen, in Texas een zuivelcoöperatie te bezoeken, in New Mexi^p een indianenreservaat, in California citrusplantages en een vriend in Hollywood, in Nebraska en Wisconsin de veehouderij te be studeren, in Illinois en Indiana een college en een universiteit te bezoe ken, een bezoek aan mijn collega voorzitters van de National Farmers Union en het Farm Bureau te bren gen en tenslotte in New Yersey vrienden uit Oosterbierum op te zoe ken, werd mij gezegd dinsdagmorgen terug te komen, want dinsdagmiddag moest ik dan wel vertrekken. Dinsdagmorgen ontving ik mijn reis biljetten en een map, toaarin mijn hele reis uitgestippeld was, contac ten gelegd en hotels besproken en wat meer betekent, mijn ervaringen tot nu toe zijn dat het klopt als een bus. Amerika is ook het land van de gast vrijheid. De ontvangst is overal boven alle lof verhevener worden 's mid dags lunches georganiseerd, uitstap jes aangeboden en 's avonds worden vrienden en bekenden op een diner uitgenodigd dat ter ere van de gast is aangericht. In Washington wordt een Tsjechische avond gehouden voor Tsjechen, die in de loop der jaren naar Amerika zijn uitgeweken. Een uitnodiging ligt gereed. In San Antonio vroeg ik aan het secreta riaat van het Farm Bureau in dat district of ik een akkerbouwbedrijf en een veehouderijbedrijf kon bezoe ken. De volgende ochtend stond de voorzitter van deze organisatie om elf uur bij het hotel en had hij al een volledig programma voor die dag in elkaar gezet. Amerika is ook het land van de Hij voorvoelt evenwel dat bij een enkele van zijn kiezers twijfel gaat rijzen bij zoveel goeds tegelijk Daarom besluit hij met de ferme opwekking: 'Knip deze advertentie uit en bewaar hem goed'. Sam Snel heeft kennelijk een hekel aan Joe Bernal want hij plaatst de volgende advertentie in San Antonio News: 'Ik ken Joe Bernal; ik heb jaren met Joe Bernal samen gewerkt en heb hem goed leren kennen; ik weet wat voor soort man hij is; kies alstublieft Nelson Wolf'. Miljonair Drs. R. Zijlstra luidruchtigheid, vooral in tijden van verkiezingen barst een wonderlijke en vaak ook kleurrijke kermis los. Kandidaten zijn niet terughoudend in het aanprijzen van hun eigen kwaliteiten maar ook niet kieskeurig in het bespreken van de minder sterke punten van de tegenstander. Mr. Mullens in Texas begeert fel de post van County-commissioner. Om deze te bereiken belooft hij: verlaging van belastingen; verhoging van het welzijn; verdwijning van het druggebruik oplossing van het verkeersvraagstuk. Amerika is ook het land van de vreemdsoortigheden. Op 4 mei stierf in Dallas Mr. O. L. Nelms. Hij was miljonair geworden door een succes volle handel in drogisterijproduk- ten. Veel studie had hij daarvoor niet nodig. Na met succes de derde klas van de lagere school te hebben doorlopen, verklaarde hij het onder- toijs voor gezien en begon karweit jes op te knappen, waarna hij op 17- jarige leeftijd met een handeltje in voornoemde produkten begon. Het ontbrak hem niet aan commer cieel inzicht en alras vergaarde hij miljoenen. Deze mijlpalen liet hij niet ongemerkt voorbij gaan, want elke keer wanneer hij opnieuw een miljoen passeerde, gaf hij een pro clamatie uit met de volgende tekst: 'Aan allen die O. L. Nelms geholpen hebben opnieuw een miljoen te ver garen, betuig ik mijn oprechte dank'. O. L. Nelms sloot zijn bestaan op aarde even uitbundig af als hij dit geleid had. Toen hij op 66-jarige leeftijd na een hartaanval overleed, bezat hij ongeveer 25 miljoen dollar. De begrafenis moest, aldus zijn laatste beschikking, gevierd worden met een fuif ter ere van de overle dene. Hierbij moesten veel glazen worden geheven en ter verhoging van de feestvreugde zou de overlede ne in een zilveren kist op wielen, ter waarde van 75.000,- worden rondgereden. HANOI/WASHINGTON/SAIGON (AFP, Reuter, UPI, AP) Terwijl de Noordvietnamezen de haven van Haiphong van mijnen blijven zui veren, gaan de Amerikanen door met het leggen van mijnen. Dit heeft het Franse persbureau AFP van gezaghebbende zijde in Hanoi vernomen. Toch schijnen de havenautoriteiten in Haiphong de toe stand niet al te somber in te zien: volgens hen zou de haven moge lijk binnen enkele dagen weer vanuit volle zee bereikbaar zijn. Als van hogerhand groen licht is gegeven, zouden konvooien zich door een vaargeul van 20 km lengte kun nen bewegen. De haven zelf en de toegangen tot de aanlegplaatsen zijn ten dele ontmijnd en de Bulgaarse, Russische en Oostduitse schepen die (ADVERTENTIE) HELSINKI (UPI) De Amerikaans- Russische besprekingen over beper king van strategische wapens hebben nog niet tot een akkoord geleid Zo wel over de materiële inhoud als over de formulering van een verdragstekst wordt nog in Helsinki gesproken de len conferentiekringen daar mee Pre sident Nixon hoopt volg.e.nde week in Moskou met de Russische leiders tot een overeenkomst te komen. De leider van de Amerikaanse onderhandelings- elegatie in Helsinki, ambassadeur Gerard C. Smith, zal het presidentiële gezelschap in Moskou volgende week versterken. De besprekingen in de Finse hoofdstad draaien overigens vandaag nog op volle toeren. Volledig verzorgd, dus incl. hotel, maaltijden, reis en excursies. Keuze uib 17 verschillende reizen in binnen- en buitenland. van elk Alle inlichtingen in de brochure ,,8-Daagse NS- Vakantiereizen. '72". op de stations. voordelig uit met NS zich daar vóór 8 mei (toen de mijnen gelegd werden) al bevonden, kunnen zich wenden, zo heeft AFP in diplo matieke kringen vernomen. Een functionaris van het Witte Huis heeft intussen de New York Times gekapitteld, omdat dit gezaghebbende blad een bericht (afkomstig van zijn man in Noord-Vietnam) had afge drukt, waarin stond, dat de haven van Haiphong weer toegankelijk was. Op die manier had de krant, volgens de functionaris van het Witte Huis, het Amerikaanse volk vijandelijk propa gandamateriaal voorgeschoteld. De New York Times had overigens in het desbetreffende artikel met zoveel woorden gemeld, dat het bericht vol gens Washington onjuist was. Op een bijeenkomst van de NAVO- groep voor kemstrategie, in Kopenha gen, zou de Amerikaanse minister van defensie, Laird, tegen collega's heb ben gezegd, dat de gevolgen van het afgrendelen en verwoesten van Noord- Vietnams bevoorradingswegen snel merkbaar zijn geworden. De Ameri kaanse luchtmacht rekent erop, zo zou Laird verder hebben gezegd, dat ze de bevoorradingswegen net zo snel weer onklaar maken als ze hersteld worden. De Amerikaanse luchtmacht heeft gis teren 250 aanvalsvluchten op Noord- Vietnam ondernomen, evenveel als de dag tevoren. Amerikaanse B-52's heb ben gisteren, volgens een militaire woordvoerder in Saigon, op de com munistische stellingen rondom Kon- toem meer dan vijf miljoen pond explosieven laten vallen. Om Kon- toem, een provinciehoofdstad die on geveer 420 km ten noorden van Sai- SANTIAGO ,EFE, AFP) De wereldhandelsconferentie, waarvan de derde zittingsperiode in Santiago in Chili gisteren is geëindigd, heeft in een gespannen sfeer een resolute aanvaard, waarin de be ginselen worden vastgesteld die de internationale handelsbetrekkin gen en de handelspolitiek die de ontwikkeling ten doel hebben, moe ten regelen. Er was tot diep in de nacht vergaderd. Minister Laird gon ligt, wordt al enige tijd zwaar gevochten. In kampen in Danang, in het noorden van Zuid-Vietnam, zijn nu 200.000 vluchtelingen ondergebracht, die af komstig zijn uit de gevechtszones bij Quang Tri en Hoeé. Op de belegerde provinciale hoofdstad An Loc hebben communistische troepen volgens hun tegenstanders inmiddels 3.000 grana ten afgevuurd. Een troepenmacht die ter versterking naar An Loc (96 km ten noorden van Saigon) onderweg was, zou gisteren haar opmars hebben moeten staken, omdat Amerikaanse B- 52's per ongeluk een belangrijk stuk weg hadden gebombardeerd. Vluchtelingen uit Quang Tri hebben in Danang verteld, dat de Viet Cong na het veroveren van Quang Tri zich schuldig heeft gemaakt aan moordpar tijen. Zo zou er in een ziekenhuis in het wilde weg op patiënten zijn ge schoten. Volgens gegevens van de in lichtingendienst zou aan dit soort op treden een eind zijn gemaakt, toen Noordvietnamese eenheden zich in de stad hadden gevestigd, aldus Reuter. De resolutie was voorgesteld door de 'Groep van 77'. Tijdens de debatten die aan de stemming voorafgingen, toonden de industrielanden en de lan den van de Derde wereld het beeld van een gespannen confrontatie ter verdediging van hun standpunten. Het resultaat is een soort samenvat ting van de eisen van de derde wereld aan de ontwikkelde landen. Geëist worden o.m. een rationeler internatio nale verdeling van de arbeid en 'het soevereine recht van alle landen vrij over hun natuurlijke hulpbronnen te beschikken'. Voorts moeten de ont wikkelingslanden op dezelfde voor waarden als de andere leden van de internationale gemeenschap deelne men aan alle besprekingen en beslui ten die voorafgaan aan de wijziging van het monetaire systeem en het handelsstelsel. Na de verwerping van amendementen van Frankrijk en Nederland is de resolutie aanvaard met 72 stemmen voor en 15 tegen bij 18 onthoudingen. De Verenigde Staten hebben zich het krachtigst verzet. De landen van 'Groep B' (industrie landen), met inbegrip van die van het socialistisch blok (die zich van stem ming onth))ielden, voerden aan, dat 'men de delegaties niet de tijd had gegeven, het voorstel te bestuderen. De Peruaanse delegatie antwoordde hierop, dat de belangrijkste punten van de goedgekeurde beginselen aan alle leden-landn van d UNCTAD bekend waren sedert vorig jaar, toen in Lima de voorbereidende vergade ring van de 'Groep van 77' (ontwikke lingslanden werd gehouden. In Lima werden punten behandeld die ook op de agenda van UNCTAD 3 zouden staan, zoals o.m. een overeen komst om heftige prijsschommelinen van exportprodukten van de arme lan den tegen te gaan, een overeenkomst voor de prijzen van die produkten waarvoor d arme landen het monopo lie bezitten, overeenkomsten voor pro dukten die in rijke landen concurre rend worden geproduceerd t.o.v. na tuurlijke produkten in ontwikke lingslanden. en verruiming van de preferentie-akkoorden. Op de voltallige bijeenkomst werd voorts een resolutie over milieube heer aangenomen. Daarin wordt er met nzme op de in juni te houden conferentie in Stockholm op aange drongen, bij haar besluitvorming spe ciaal rekening te houden met de rela tie die er bestaat tussen het milieube heer en de handel en ontwikkeling van alle landen, on het bijzonder de ontwikkelingslanden. (ADVERTENTIE) 'n Dagje naar Antwerpen of Zeeland (3-Eilanden- toclit), naar 't Dolfinarium in Harderwijk of naar de Flevohof, naar Amsterdam/Rijksmuseum of naar Avifauna. Keuze uit 30 mogelijkheden. Vraag op 't station de brochure „NS- Vakantiedagtochten". lim een maand geleden werd jgl uay, een mijnwerkersstadje !sch 30.000 inwoners in 't noord- -Vsten van Frankrijk, opge- irikt door een gruwelijke Jngeuord. chipelende kinderen vonden op ';3Jaakliggend stuk bouwterrein zwaarverminkte lijk van een •jarig meisje. Het was Brigit- Lewèvre, dochter van een een- udige mijnwerker. Ontkleed, toegetakeld met een herp voorwerp, half gescal- #erd, maar niet aangerand, r Oerd ze aangetroffen onder stuk- m van een matras en een auto- IB Bd. 't grote verbazing van de plaatse- ke notabelen werd een week later gefortuneerde en alom geachte -jarige notaris Pierre Leroy door politie aangehouden, en in pre- tntieve hechtenis genomen. De 51- rige Henri Pascal, rechter van in- ructie uit het naburige Béthune elastte overtuigd van de schuld in Leroy een diepgaand onder- tek. sgd, door een getuige was gezien de plaats waar Brigitte Lewèvre erd gevonden. Bovendien slaagde A<eroy er niet in een deugdelijk alibi t verschaffen en legde hij tegen- Jr rijdige verklaringen af over wat ij ten tijde van de moord had ltgevoerd. Het meisje was vlak ach- !r de villa van een vriendin van de Dtaris gevonden. Het was het huis in de eveneens welgestelde Moni- 01 u Béghin-Mayeur, een gescheiden touw, die eigenaresse is van een door Chris Blankenburgh grote meubelfirma in Bruay. Notaris Leroy en Monique Béghin-Mayeur zouden binnenkort met elkaar in het huwelijk treden. Op de avond van de moord (5 april) had Leroy zijn verloofde in de villa opgezocht om de tv-uitzending van de voetbal wedstrijd AjaxBenfica te bekijken. De notaris was echter pas in het huis gearriveerd, toen die uitzen ding al ruim een kwartier aan de gang was. Elite Notaris Leroy, die met de grootste stelligheid ontkent ook maar iets Aanleiding tot de arrestatie van de notaris was, dat zijn auto een witte Peugeot 504 vlak voor het tijdstip waarop de moord was ge- met de moord te maken te hebben, is bij de plaatselijke elite van Bruay een zeer geziene figuur. Van zijn vader eveneens notaris erfde Leroy een omvangrijk vermogen, di verse onroerende goederen en onge veer 90 hectare jachtterrein. Zijn welstand en opleiding meester in de rechten stelden hen in de gelegenheid gemakkelijk aansluiting te vinden bij de plaatselijke groep notabelen. Leroy was een trouw be zoeker van de Rotary Club, een selecte groep fijnproevers die al di nerend over uiteenlopende onder werpen causeren. Hij was tevens lid van de tennisclub, eigenaar van een zeiljacht, vervent jager en voetbal liefhebber, waarmee hij een waardig lid was van de 'bourgeoisie' van Bruay en Houdain, de woonplaats van de notaris op enkele kilometers van Bruay. Behalve een achtbaar lid van de lokale elite was de notaris gezien omdat hij een goed katholiek was, die elke zondag ter communie ging. Van hem was bekend dat hij in het woelige jaar 1968 eens een pastoor in de rede viel, omdat hij diens betoog te 'socialistisch' vond. Hij verzocht de prelaat ook te bidden voor de werkgevers en hun proble men.' Wat in zijn omgeving enige be vreemding wekte, was dat de notaris en voormalig reserve-luitenant der cavalerie in Algerije steeds vrijgezel was gebleven. Leroy placht zo bleek achteraf periodiek de rosse buurten van de stad Lille te bezoe ken, wat een Franse vrijgezel veelal niet zwaar wordt aangerekend. Voor rechter van instructie Pascal was dit echter reden genoeg de door Leroy gefrequenteerde prostituées aan de tand te voelen en de notaris te laten observeren door twee des kundige psychiaters. Hoewel de be vindingen van dit onderzoek strikt geheim blijven, hebben Franse jour nalisten op hun beurt navraag ge daan op de 'walletjes' van Lille. Door hen werd gemeld dat de nota ris er merkwaardige seksuele ge woonten op na hield en prostituées bezocht die wel betaald werden, maar niet hun normale diensten be hoefden te verlenen. De 'meisjes' trokken steeds met hun tweeën 'naar boven' omdat zij Leroy 'een zonderling* vonden. Aan het onderzoek op dit punt werd groot belang gehecht omdat in de voorgaande jaren in de buurt van Bruay vijf andere meisjes onder soortgelijke omstandigheden als Bri gitte Dewève vermoord waren gevon den één van hen vlak bij het jachtterrein van Leroy. Ook hier was aangenomen dat de moord het werk van een 'sadist* was geweest Klassenconflict Toen de notaris medio april door de politie werd opgepakt was niet al leen de kleine gemeenschap van aan zienlijken in Bruay geschokt. Het nieuws wekte ook grote opschud ding onder de overwegend laagbe taalde mijnwerkers in het stadje. Op de villa van Leroy's vriendin werd de leuze geschilderd dat Brigitte Dewèvre door 'de bourgeoisie is ver moord' en rees het verwijt dat 'de notabelen' niet alleen de werkende bevolking uitbuiten, maar ook haar dochters misbruiken en ter dood brengen. Daarmee kwam het scherpe klassenbewustzijn tot uiting in dit deel van Frankrijk, waar de socialis tische en communistische partij veel aanhang plegen te verwerven- De sociale gescheidenheid treedt niet al leen aan de dag in geselecteerde vriendenkringen, zoals de Rotary Clubs, maar wordt in Bruay ook geïllustreerd door de grote aantal len arbeidershuisjes -zönder wc of badgelegenheid, die spaarzaam wor den afgewisseld door de fraaie woonhuizen van de beter gesitueer den. De vasthoudendheid waarmee rech ter Henri Pascal een notabele ver dachte aanpakte, voorkwam dat de moordzaak al in een vroeg stadium in een emotionele sfeer belandde, waardoor het sociale conflict tussen "bourgeoisie' en 'proletariaat' om deze marxistische categorieën maar te hanteren een hoofdrol ging spelen. De emotionaliteit begon ech ter toch de boventoon te voeren nadat de officier van justitie van Béthune tegelijk met de advokaat van Leroy de onmiddellijke vrijla ting van de notaris eiste wegens gebrek aan bewijs. Vooringenomen De actie van de officier van justitie wekte grote verontwaardiging onder de mijnwerkers van Bruay. Er werd op gewezen dat in Frankrijk onge veer 8000 minder gefortuneerde ver dachten van vee ichtere 'misdrijven maandenalng in voorarrest worden gehouden, terwijl een notaris kenne lijk door zijn welstand en positie met steun van de autoriteiten zo snel mogelijk op vrije voeten wordt gesteld. De officier werd vooringe nomenheid verweten jegens de lage re' sociale groeperingen. Dat was volgens hen gebleken uit het feit dat hij in 1968 hoger beroep had aangetekend tegen een vonnis, ge veld over een Algerijn, die wegens mishandeling van zijn buurvrouw tot zes maanden gevangenisstraf was veroordeeld. De man kreeg daarop de maximumstraf van vijf jaar. Rechter Pascal voert thans een ver beten gevecht om voortgezette vast houding van notaris Leroy met het openbaar ministerie. Daardoor is de moord op Brigitte Lewèvre het mid delpunt geworden van een verbitter de discussie, waarin het verwijt 'klasse-justitie' steeds vaker wordt gehoord. De grote belangstelling die de zaak in Frankrijk heeft gekregen, dreigt de affaire een sterk politiek karakter te verlenen, waarbij de kernvraag: is Leroy werkelijk schul dig op de achtergrond komt te staan. Sociale herkomst Het is voor het eerst sinds de Drey- fus-affaire, die Frankrijk begin deze eeuw in beroering bracht, dat de sociale herkomst van een verdachte weer een belangrijke rol speelt in een emotionele rechtszaak. Toen ging het om een joodse kapitein, die ten onrechte wegens landverraad naar het Duivelseiland werd verban nen en wiens rehabilitatie het Fran se klerikale antisemitisme aan de kaak stelde. Thans is het een ge vecht tussen een heersende boven laag die bepaalde vormen van plat vloerse misdaad door een lid van de eigen groep voor onmogelijk houdt en een grote groep, die 'klassejusti- tie' kritiekloos als gegeven aan vaardt Het gevaar dreigt, dat de dader van de moord daardoor onge straft zijn activiteiten zal kunnen voortzetten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7