'ROMOTIE MOET BLIJVERTJE ZIJN an Bosman uit schaduw van 've detten' Irand: mikpunt is de eerste plaats Europa Cup hockey met vierde editie nog steeds onvolwassen '/KWARTET ZATERDAG 20 MEI 1972 Sport T25/K25 iai r John Linse sca 'J) RLEM De promotie van Haarlem naar de eredivisie was aan- Blijk gepland binnen een termijn van drie jaar. Met een opmer- k grote voorsprong (tien punten) op de concurrentie werd het al na één seizoen bereikt. Toch blijkt die verrassende ontwik- g het gevoel voor de realiteit bij de leiding niet weg te nemen, tel van de eerste divisie wordt als een eerste aanloop beschouwd it is een basis voor een later wellicht naar volwassenheid groei- jedrijf. Voorwaarde daartoe is, dat de nu veroverde plaats in jetaalde voetbal de komende jaren wordt gehandhaafd. Zegt neen secretaris Hans Arnoldy (50): 'En dat moet dan niet ge en op de manier zoals Excelsior, Den Bosch en DWS zich gered en. Doel is ergens in de buurt van de FC Groningen te arriveren, lem mag zich de Volendam-doctrine niet eigen maken'. g ianbe' ps< ttO( Ri Haarlem in het seizoen '70-'71 n spannende finale degradeerde e eredivisie werd aan de begro- niet gesleuteld. Enkele spelers HI n getransfereerd, anderen zoals e Nieuwenhuys (van FC werden gecontracteerd. Hans en 'We ziJ'n deze competitie in- iaa n als een aspirant eredivisieclub. FC Groningen een jaar eerder w„De salarissen bleven op hetzelf- il, hetgeen ook geldt voor het smateriaal. Bovendien werd er, 11e problemen met de Brit ir pson, een deskundige trainer 1 trokken. Joop Brand. Een vent, mentaliteit van de Nederlandse HL iller begrijpt. En dat mankeerde pson. Hij wist alles van voetbal, hij diient zijn kennis wel toe te op de Engelse voetballer. We destijds eigenlijk in paniek deld. Het vertrek van Hughes ^d^ijdig bekend, maar werd niet onderkend. Daar hebben we van !Ë\fcd. Tijdens de besprekingen met onj hebben we wél juist gehandeld. 2 inste, dat blijkt nu. Hij is de wnan voor Haarlem.' jachten iliteiten voor spelers en trai- ■leenden Haarlem dn de eerste een natuurlijke voorsprong op irige kandidaten. Weinig clubs ":en over voldoende financiën .v.) middagtrainingen te organi- Die opzet wordt ook het ko- seizoen aangehouden. Arnoldy: het bestuur is een discussie jjlJing over het introduceren van ndtrainingen. Een wens van Maar het lijkt nu nog miet ikelijk. Behoudens De Goede taarlem geen full-profs. En voor- 'zijn we daar nog niet aan toe. Billen eerst eens afwachten, hoe zich in de eredivisie manifes- pTjWe zijn blij met deze promotie, k^het moet een blijvertje zijn. Als n.1jt waarmaakt is er een basis tot J'Üf Dan kun je gaan bouwen aan ^^degen organisatie, met een ade- technisch apparaat, met ade- 0' spelersmateriaal, met een ade- accommodatie. Maar nogmaals, ingt af van Haarlems prestaties komende twee jaar. Als de volgend jaar weer verdwijnt uit livisie, of als de recettes door aan belangstelling met pak weg dertig procent afnemen, dan moet je je afvragen of Haarlem wel bestaansrecht heeft. Je moet het voet bal dan eens gaan projecteren op de andere recreatie-mogelijkheden die de regio Haarlem biedt. En dat zijn er vele. Bekend is trouwens ook, dat de Noordhollander een kritische instel ling heeft. Kijk eens naar Ajax. Daar moet toch ook veel gebeuren voordat de Meer volstroomt.' concessies Het bestuur van Haarlem neemt een afwachtende houding aan. Dat is dui delijk. Duidelijk is óók, dat trainer Joop Brand een meer radicale aanpak wenst. Arnoldy: 'Als we Brands idee- en volgen zou hij over een 'budget van rond zeven, acht ton moeten beschikken. En als hij dat had, dan zou hij pas tevreden zijn met ander- Juichende Haarlem-spelers na de zege op Veendam. De promotie was een feit. Haarlems toekomst is afhankelijk van komende 2 seizoenen half miljoen. Het is prettig dat er een trainer is die constant druk uitoefent. Dat houdt je wakker. Maar we kun nen niet buiten onze beperkte mogelijkheden treden. Hoe gek we ook met Brand zijn.' In wezen moet het toekomstbeeld van het betaalde voetbal in Haarlem dus gevormd wor den door de resultaten in de komende twee jaar. Wat tevens impliceert, dat Haarlem mogelijk concessies moet doen ten aanzien van het type voet bal. Haarlem oogstte het afgelopen seizoen veel sympathie door z'n posi tieve instelling. Arnoldy: 'Dit is het eerste jaar, dat we werkelijk attractief voetbal hebben geleverd. De ene week lukte dat beter dan de andere, maar de bedoeling was steeds het publiek tevreden stemmen. De wedstrijd tegen Heerenveen heeft dat nog eens onder lijnd. Voor ons stond er nauwelijks meer iets op het spel. Toch werd die wedstrijd door de ploeg niet als iets plichtmatigs afgewerkt. Ook dat is een van de kwaliteiten van Brand; dat hij een dergelijke mentaliteit heeft kunnen kweken. Brand heeft van het bestuur vrij mandaat. Hij bepaalt het systeem, hij krijgt geen enkele bood schap mee. Je kunt niet bij voorbaat stellen: zo en zo gaan we spelen.' resultaten Een ideële stellingname, die blijkt later in het gesprek toch aan be perkingen onderhevig is. Want Brand krijgt wel degelijk een boodschap mee in de eredivisie. Arnoldy: 'We ver wachten natuurlijk resultaten. Priori teit is behoud in de eredivisie. Die plaats kunnen we terwille van de concurrentie niet prijsgeven. Zelfs niet als dat ten koste gaat van de kwaliteit van de show. Als na enkele wedstrijden duidelijk wordt, dat Haar lem het via publiekvoetbal niet redt, dan wordt er van Brand zeker niet verwacht dat hij die koers blijft vol gen.' Het is de tweeslachtige houding, die clubleiders vaak aannemen. Op het moment dat de EIGEN club zich in een veilige positie heeft gemanoe- vreerd, wordt pas aandacht aan de belangen van die andere club ge schonken. Arnoldy stelt het zelf, als hij zegt: 'Als we bekend staan als het 'duppie' dat met elf mensen voor het doel gaat hangen, komt er geen mens meer naar Haarlem kijken. Dat is de bedoeling ook niet. We staan nu op het punt het resultaat ondergeschikt te maken aan de wensen van de toeschouwer. Maar alleen dan als het effectief werkt. Ter zijner tijd moeten we evolueren naar spektakelvoetbal. In fasen. Het doel op langere termijn een tijdlijn is niet gelegd is een plaats bij de subtop. Cupvoetbal, in welke vorm dan ook.' Voorlopig lijken de wensen van Haar lem nauwelijks te realiseren. Geld om op een spectaculaire wijze op de transfermarkt te verschijnen is er niet, een beroepsmatig kader moet nog opgebouwd worden (aan een ma nager wordt nog niet gedacht; alle reerst dient er een administrateur en een fysio-therapeut te worden aange trokken). een achterland aan jong talent ontbreekt. Arnoldy: 'Sinds Brand bij Haarlem in dienst is heb ben we in ieder geval een beter gezicht op de opleidingen. Maar er moet nog veel gebeuren. Aan Brands wens een voetbalschool op te richten, waar Haarlems talent in geabsorbeerd wordt, kunnen we nog niet tegemoet komen. We zijn er niet van overtuigd of de verantwoordelijkheid over de toekomst van die mensen kunnen ne men. We nemen wel een positieve houding aan. Ook dat hangt van Haar lems toekomstige prestaties af.' Haar lem heeft intussen wel stappen onder nomen de contacten met de amateur clubs te verbeteren. Arnoldy: 'Er ligt bij de KNVB afdeling Haarlem een concept van een overeenkomst tussen JJ nt' ARLEM Veel trek om te pra- i I heeft Joop Brand (34) niet. ivankelvjk is hij helemaal niet eid zijn filosofieën over Haarlem- e-eredivisie uiteen te zetten. 11', verklaart hij, 'moet ik nu al sombere stemming kweken. Ik V eigenlijk niet van het idee ver- :ken, dat de ploeg tegen een ar seizoen aanleunt. Wat ik dan wil? Uitgaan van het standpunt, we mikken op de eerste plaats, is toch een veel positievere aderingMoeten we ons direct al spiegelen aan clubs als Volen- en Vitesse? Daar kan ik me moeilijk bij neerleggen.' irna Haarlems succesvolle trai- onder zijn leiding heroverde de g in één seizoen de positie in de Izuisie; z'n gedachten prijsgeeft een ideale situatie. Brand: s dit seizoen in de eerste divisie i fraai voorbeeld hoe een compe- eigenlijk zou moeten verlopen? na 25 wedstrijden kwamen nog r tien ploegen in aanmerking promotie. Wij hebben ons daar- p gedistancieerd, maar zelfs nu is irs!10^ een spanningselement de vede promovendus is niet bekend :ht Zo'n competitie boeit. Zoals in Enge land ook het geval is. Daar promo veert Derby County en stevent di rect af op de titel. Dit is daar mogelijk. Want de Engelse clubs hebben alle een ongeveer gelijke structuur en ongeveer dezelfde geld middelen.' Brand is echter realist genoeg om te beseffen, dat Engelse verhoudingen voorlopig een utopie zijn. Daarom zegt hij ook: 'Ik ben enorm teleurge steld in de vorige week gehouden bondsvergadering. Nu is weer de invoering van de betaalde jeugdcom- petitie getorpedeerd. Ik mis elke lijn in het betaalde voetbal. Over het algemeen redeneert men vanuit het eigenbelang; het wordt hoog tijd, dat alle geledingen zich buigen over een beleid, dat voor alle clubs een bestaansmogelijkheid schept. Ik ben pessimistisch gestemd. Maar is dat zo vreemd? Let eens op de ontwik keling bij verschillende eerste divi sieclubs. SVV heeft bij voorbeeld al een part-time trainer gecontracteerd. Dat zet door. Daarom heb ik ook aangedrongen op het ontslaan van mijn verplichtingen bij Haarlem toen de FC Den Haag interesse toonde. Want ik voorzie gewoon in de toekomst, dat alleen de clubs die voetbal op een full-prof basis bedrij ven een full-time trainer kunnen permitteren. Haarlem hield zich ech ter aan het contract. Mijnerzijds stel ik nu, dat ik in de gelegenheid moet worden gesteld een alternatieve op leiding te volgen.' Dus toch enkele sombere geluiden, die ook doorsijpelen, als Brand Haarlems perspectieven beschouiot. 'Waarom moet er gewacht worden hoe de komende seizoenen uitpak ken? Waarom niet nu al? We weten toch hoe de concurrentie draait. Ajax en Feyenoord wil ik even bui ten beschouwing laten. Maar daar onder zweven zes tot negen clubs, die binnen enkele jaren eveneens een moderne, beroepsmatige opzet en aanpak hebben. Wij vallen dus automatisch in het groepje, dat zich weer daaronder beweegt. Dat kan ook niet anders. Onze contractspe lers verspillen in hun normale werk zaamheden zeg-maar negentig pro cent energie. Daarna komen ze trai nen en 's zondags wordt er nog eens honderd procent gevraagd.' Niet alleen de faciliteiten baren Brand zorgen. Hij vraagt zich ook af hoe het Haarlemse publiek rea geert, als de ploeg bij een grotere weerstand minder resultaten ver gaart. Brand: 'Haarlem is dit jaar gewend geraakt aan attractief voet bal én overwinningen. Kunnen we die beide zaken volgend seizoen le veren? En accepteert het publiek dat? Voetbal is voor mij oorlog Daar mag je alle middelen bij ge bruiken. Ik schreeuw niet. dat we spektakel garanderen. Want als na een serie wedstrijden blijkt, dat we daarmee uit de eredivisie vallen moet ik toch veranderingen aan brengen. Kijk maar naar Den Bosch. Daar deed zich een dergelijke ont wikkeling ook voor. En neem een situatie als in Vietnam. Als die Noordvietnamezen dezelfde wapens als de Amerikanen zouden hanteren waren ze allang kapot geweest. Er wordt bovendien regelmatig een denkfout gemaakt. Tegen je bedoe ling in kan je toch voltallig verdedi gen worden opgedrongen. Probeer er tegen Ajax maar eens uit te komen. Vooral als de buitenspelval wordt gehanteerd. Dan krijg je nau welijks lucht om rust te scheppen of uit te breken.' de amateurclubs en de betaalde club Haarlem. Formeel moeten beide par tijen hun handtekeningen zetten, maar ik geloof niet dat daar nog problemen over bestaan. Daarna moet het voorgelegd worden aan de KNVB. De bedoeling van die overeenkomst is de betrokkenheid van de amateurs met het betaalde voetbal te vergroten. Haarlem betaalt een hogere transfer som dan de gebruikelijke 3000 gulden, zelfs als het talent pas na enkele jaren een contract wordt aangeboden, maar ontleent daaraan het recht om in alle openheid naar jonge spelers uit te kijken. De termijn van de overeenkomst beloopt drie jaar. Daar na wordt bekeken of beide partijen zich nog kunnen verenigen met de voorwaarden. Haarlem móet zich via deze weg ontwikkelen, want onze mid delen reiken nu eenmaal niet om klinkende namen te contracteren. En stelt Brand niet altijd: 'Wie niet ko pen kan, moet kweken?' verbreden Punt blijft natuurlijk, dat zelfs goed koop geworven krachten geen garan tie vormen voor een zekere toekomst. Meer kapitaalkrachtige clubs zullen Haarlem-talenten opslokken. De rijken worden rijker, de armen armer; een oude economische wet. Dé oplossing is het verbreden van de financiële basis van minder draagkrachtige clubs. Arnoldy: 'We hebben nu de beschikking over een gemeentelijke subsidie van ten hoogste 60.000 gul den, afhankelijk van het exploitatiete kort. Verder mag verwacht worden, dat de vermakelijkheidsbelasting bin nenkort in Haarlem wordt afgeschaft. Maar, vraag ik me af. is dat wel zaligmakend. Neem de relatie gemeen te-club; die mag nooit uitgroeien tot een situatie, dat er gemeente-ambtena ren in het veld verschijnen. De clubs moeten hun zelfstandigheid behouden. En toch nrofiteren van gemeenschaps gelden. De verdeling van de totogel- den moet herzien worden. Het betaal de voetbal zou op grond van au teursrechten jaarlijks een vaste bijdrage van tien miljoen gulden moe ten ontvangen. Een vaste bijdrage, omdat de Lotto in de toekomst een niet weg te cijferen concurrent zal zijn. De opbrengst voor het betaalde voetbal zou aanvankelijk zodanig ver deeld moeten worden, dat de financië le noden van een aantal clubs opge lost worden. De verhoudingen in het Nederlandse voetbal moeten enigszins rechtgetrokken worden. Niet hele maal, want het is logisch dat Ajax en Feyenoord bepaalde privileges ontle nen aan het beleid, dat ze totnogtoe hebben gevoerd.' De verhoudingen in de twee divisies die het betaalde voetbal (nog) kent verontrusten Arnoldy, als bestuurslid van Haarlem en als lid van de finan ciële commissie van de FBO. Dat uit zich ook in zijn veroordeling ten aanzien van de lichtcompetitie, die het komende seizoen van start gaat Arnoldy: 'Ik ben blij, dat Ajax van deelname heeft afgezien. Dat devalu eert dat gebeuren. Want wat is die lichtcompetitie in wezen? Een stille aanslag op de clubs uit de eerste divisie, en misschien wel op die van de laaggeplaatste eredivisieclubs. De wedstrijden worden op avonden ge speeld. Het is mijn overtuiging, dat de avond op den duur toch aantrekke lijker is dan de zondagmiddag. Als midden in de week ergens een top- show wordt gecreëerd, wie gaat er dan nog naar een wedstrijd van de eerste divisie? Hoe interessant is dan die eerste divisie nog°' HANS ARNOLDY JOOP BRAND penning voor Amsterdamse judoka met afvaardiging naar Olympisische Spelen in München een van de drie voor de Hlb in München aangewezen afgelopen zondag tij- llide Europese judokampioen- rt pen in Voorburg van de mat JJ®! als verliezer in de finale ,nj e halfzwaargewichten, was lal Eugster de eerste die op Teifkwam. 'Ze hebben je laten ^jzen', zei Eugster. 'Als je aan- ider had gewerkt, was je ze- innaar geweest'. N osman erkent achteraf dat zijn j.1 concurrent Eugster gelijk had. toen hij na een regelmatige 'e')p Eugster in de halve finale „nnen aan zijn finalepartij tegen igelsman Angelo Parisi begon, Bosman van het zelfvertrou- rjtfenslotte had hij Parisi in de nden al simpel van de mat tijdens de finale werd hij voorzichtig. Bosman: 'Van de kant werd steeds geroepen, dat ik niet te veel moest aanvallen. Je staat voor, hoorde ik, neem niet te veel risico. Achteraf is het natuurlijk jam mer, want toen ik de partij op de monitor terugzag, was ik er zeker van dat ik had gewonnen'. Toch tilt Jan Bosman (26) niet zo zwaar aan die nederlaag, want zijn tweede plaats in Voorburg was de grote verrassing van het titeltoernooi. Voor het eerst in zijn negenjarige judocarrière kreeg Bosman de erken ning, die hij verdiende. Jarenlang heeft de judobond de Amsterdammer genegeerd. Jan Bosman: 'In mijn ge wichtsklasse had je mensen als Eug ster en Peter Snijders, die gingen altijd voor. Als er ergens een toernooi was. of bij de grote kampioenschap pen werden altijd Eugster en Snijders afgevaardigd. Waarom weet ik eigen lijk niet. Ik denk dat de bond vond dat ze meer routine hadden dan ik. Maar ik ben zeker niet minder'. Al tijd werkte Bosman in de schaduw van de erkende vedetten. Nooit maakte hij er een probleem van. Zegt Bosman nu: 'Ik heb me misschien wel te veel afzijdig gehouden. Maar nu konden ze me toch moeilijk passeren'. Toch was hij er tot donderdagmorgen niet zeker van afgevaardigd te zullen worden naar de Olympische Spelen. Ondanks zijn tweede plaats op de Europese lijst en ondanks zijn voor treffelijke staat van dienst. Want voor zijn prestatie in Voorburg, behaalde Bosman al meer fraaie resultaten. Hij werd militair kampioen (in 1965) drie maal kampioen van Noord-Holland, kampioen van Nederland in het halfzwaargewicht en tweede bij de kampioenschappen alle categoriën. Die prestaties waren voor de bond echter geen aanleiding om hem ergens naartoe uit te zenden. Naar het pre- Olympisch toernooi in februari wer den De Graaf en Jansen gestuurd. 'Ik denk dat ze me vergeten waren', zegt Jan Bosman, die wel al enige jaren deel uitmaakt van de centrale trai ningsgroep. Voor de Spelen dreigde de bond echter toch weer een beroep te doen op Eugster, uitsluitend om zijn grotere routine. 'Maar wat wil je', zegt Jan Bosman. 'Eugster mocht overal aan meedoen Ik heb nooit de kans gekregen om routine op te doen. Ik dacht dat ik nu wel bewezen had sterker dan Eugster te zijn'. Een bewijs dat het NOC met zijn afvaardi ging deze week ook (eindelijk) onder streepte. Jan Bosman is laat begonnen met judo. Pas op zijn zeventiende nam hij les bij de buurtclub van Gerrit Rut ten en pas een paar jaar later ging hij over naar de sportschool van John Phillips. Daar traint hij nu vijf maal in de week anderhalf uur en dat loopt met de centrale trainingen soms wel eens op tot zes zeven maal in de week. 'Met mijn werk (hij is huisschilder) geeft dat geen pro bleem, maar voor mijn vrouw is het niet zo leuk', zegt Jan Bosman. Om privé-redenen besloot hij ook niet naar Japan te gaan, toen hem dat werd aangeboden. En daar heeft hij nog geen spijt van. Bosman: 'Mijn vrouw is in verwachting, dus ik kon gewoon niet. Maar het is niet zo erg want ik geloof dat je er niet zo veel aan hebt in Japan. De trainingen zijn daar heel anders, veel zwaarder. Al leen voor de zwaargewichten is het gunstig. Ook omdat ze er meer tegen stand hebben. Maar voor de lichtere klassen heeft het niet veel zin. Je wordt er veel te snel judoziek van'. Bovendien is zijn trainer John Phil lips wèl drie maanden in Japan geweest. Die neemt daar de goede dingen uit de training over en brengt die op een meer Hollandse manier aan zijn pupillen over. Bosman: 'Daar heb je veel meer aan. Als je op je eigen manier traint gaat het 't beste' Financieel kan Bosman het judo nog wel aan. 'Voor grote wedstrijden krijg ik veel medewerking van mijn werk gever. Alleen bestaat er bij de judo- bond nog geen loonderving. Dus mis ik wel eens wat geld en ook de vakantiebonnen die je erbij krijgt. Maar ik kan het nog wel betalen. Dat is geen probleem'. Een probleem is wel de huisvesting. Bosman woont op twee kleine kamertjtes in het hartje van de Jordaan. Binnenkort wordt het gezin Bosman echter met een per soontje uitgebreid en dan wordt het wel een beetje klein. Jan Bosman: 'Nu gaat het nog, maar met een kleine erbij is het niet te doen. Ik heb van alles geprobeerd om aan een grotere woning te komen, maar dat lukt niet. De gemeente zegt dat dit groot genoeg is. Pas als ik twee kinderen zou hebben, krijg ik iets groters. Nu is de judobond ook aan het proberen iets beter voor ons te vinden'. De judobond toont hiermee tenminste begrip te. hebben voor de sociale problemen van Jan Bosman. Jan Bosman is blij dat zijn prestaties op de mat nu ook met de uitzending naar de Spelen zijn gehonoreerd: 'Ik zie het wel zitten in München. Ik geloof dat Nederland daar na de Ja panners een goede kans maakt. De landenploeg kan beslist beter dan in Voorburg. In Europa is er vrijwel geen krachtsverschil. Wij zijn tenmin ste even sterk als de Russen en de Fransen. Met een beetje geluk komen wij een heel eind'. EINDHOVEN 'Achteraf gezien hebben we toch wel teveel geëxperi menteerd om een reële kans te maken onze titel te prolongeren', aldus manager Kaanders van lands kampioen 1971 HTCC uit Eindho ven. Oorzaak van die lust tot expe rimenteren was het toernooi om de Europa Cup voor landskampioe nen, dat dit weekeinde voor de vierde keer in Frankfurt zal wor den gehouden. Frankfurt moet de bekroning worden van een seizoen dat HTCC achter Kampong en HHYC in de nationale competitie een derde plaats opleverde. Nie mand durft het in Eindhoven hard op te zeggen. Maar gedacht wordt het wel: HTCC is ondanks de ster ke concurrentie zeker een kan didaat om de Europa Cup voor de eerste keer naar Nederland te ha len. Voorganger Tilburg heeft in Rome de indruk gewekt dat het vooral om de gezelligheid ging. Hoewel de inzet van de Tilburgers, die in Rome een zesde plaats vero verden binnen de lijnen eveneens een grote hoogte bereikte. Maar Tilburg domineerde voornamelijk in de festiviteiten na de wedstrij den. HTCC, waarschijnlijk een minder uitbundig gezelschap vormend, gaat in de eerste plaats om de cup. Maar ook HTCC zal heel wat moei lijkheden moeten overwinnen voor het de halve finales zal bereiken. HTCC is ingedeeld in een poule van 3 met MDA Roma, de finalist van vorig jaar en de Kobenhager hockeyclub. De openingswedstrijd was gisteren tegen Roma, een har de ploeg met enkele professionals uit India en Pakistan. De 'Italianen', die bij een gelijk spel vandaag rustig de uitslag van HTTCKopenhagen hadden kun nen afwachten om in de slotwed strijd de dan vermoeide Denen met iets royalere cijfers te klop pen en aldus de halve finale te bereiken, werden in alle opzichten door de Eindhovenaren overklast. Via een 10 ruststand zegevierde HTTC met 3—0. Tilburg vorig jaar, door mindere doelcijfers voor de halve finale te worden uitgeschakeld. Dat dit soort manipulaties bij het indelen mogelijk is want van een loting is geen sprake geweest moet worden toegeschreven aan de ster ke Italiaanse inbreng van het toer nooi. De Italianen hebben vorig jaar zich grote financiële offers ge troost om het toernooi volwassen te maken. Waardoor zij zich ook enkele voordeeltjes kunnen toeëige- nen. 'Er is ook heel duidelijk spra ke van zeer lange communicatielij nen', meent Kaanders. 'Want alle post uit Frankfurt is oorspronke lijk afkomstig uit Rome. zodat ik bijvoorbeeld pas deze week belang rijke mededelingen ontving, die verband hielden met de organisatie van het toernooi. Maar goed, daar zeg je maar niets van, want de Italianen met hun grote man Luigi Corbo hebben veel voor het toer nooi gedaan'. En dat is immers tegen de verdrukking in gebeurd, want enkele grote bonden, waaron der de KNHB, vonden een Europa Cup-toernooi naast de grote toer nooien voor landenteams net iets te veel van het goede. Het verschil met vorig jaar is dat er nu in ieder geval een waarnemer in de persoon van Guust Lathouwers meegaat, terwijl HTCC ook meer medewerking ondervindt van Til burg. De Europa Cup is inmiddels niet meer weg te denken. Maar de organisatie van een toernooi, waarvoor nu 20 landen inschrijvin gen hadden gestuurd, roept ge woon om een kundige en ervaren toernooileiding. Vooral de abitrage was in Rome een netelig pro bleem .De FIH moet het onderge schoven kindje, dat de Europa Cup voor hockeyers uiteindelijk is, maar snel accepteren. Aan HTCC zal het allemaal niet liggen, want de Eindhovenaren zijn zeer gemotiveerd voor dit toernooi. Als de eerste plaats wordt bereikt in de poule dan is Leopold uit België de volgende te genstander. Frankfurt en Tarassa uit Spanje zijn vermoedelijk .de andere halve finalisten. Bedenke lijk wordt bij HTCC gekeken als de begeleiding van het team ter sprake komt. Coach Ton van de Wildenburg kan onmogelijk mee, terwijl trainer-speler Pieter Wee- mers voor een belangrijk examen zit. Alles komt dus neer op de schouders van manager Kaanders, die relativerend stelt: 'Ik zal in Frankfurt wel een paar pondjes afvallen, wat natuurlijk ook weer geen kwaad kan'. Het gemis van Weemers als speler en spelverdeler is natuurlijk een handicap. 'Maar'. oordeelt Kaanders, 'geen onoverkomelijke. We zijn vorig jaar ook zonder Weemers landskampioen geworden Hij heeft alleen in de beslissings wedstrijd tegen HGC meegedaan. Op dat moment was hij bruikbaar als wapen in de psychologische oorlogs-voering. Zijn pas genezen knieblessure verhinderde hem toen een belangrijke rol te spelen. We hebben echter ook in een midden veld met Jacques Christis en Andy Wijzenbeek voldoende vertrouwen'. Over een teruglopen in vorm van HTCC maakt Kaanders zich weinig zorgen. 'We hebben dit jaar voor het landskampioenschap te veel punten verspeeld aan de zwakkere ploegen. Maar tegen Kampong en HHYC hebben we drie punten ge haald. Dat is toch wel tekenend voor de onderlinge kwalificatie. MaarKampong is natuurlijk wel terecht landskampioen geworden, omdat ze vooral tegen de zwakke broeders punten hebben gepakt. Wij mikten ook wel op de titel, maar toch hadden we duidelijk twee pijlen op onze boog. En dat is in je spel toch wel te merken. We hadden teveel ups en downs'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 25