Beslissing over de EO ia moeilijke discussie eoeo ÏS Franse tijdgenoten Van Gogh uit Rusland y ■euv verzekeringen Koningin onthult beeld ruideniersbond vreesd voor fijsmaatregelen Uitgestelde tulpenrallye in september Koekoek stelt vragen over abortuskliniek personalia Politie zoekt getuigen van dodelijk ongeluk Pleidooi voor milieu-voogdij Toonkunstenaarsbond voor behoud van grote orkesten jUTS7/KWARTET DONDERDAG 18 MEI 1972 Binnenland Kunst T9/K9 euwe C-omroep kreeg voordeel van de twijfel ADVERTENTIE pr Bert de Jong N HAAG Het inwilligen van het verzoek van de Evangelische troep om de status van C-omroep te krijgen is een fel omstreden k geweest. Dat was niet alleen het geval in de omroepraad, die de lister over het verzoek adviseerde, maar ook op het departement Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Hier waren de des- dige ambtenaren tot de conclusie gekomen, dat het verzoek van 10 moest worden afgewezen. minister Engels vond het (ook politiek) wijs het advies van de lerheid van de Omroepraad te volgen. De EO is nu een echte en krijgt (volgens de tegenwoordige maatstaven) per 1 ok- ir 2,5 uur televisie-zendtijd en elf uur radiozendtijd. voor al uw natuurlijk yr tiiièi&iiib éU'i zeventien leden tellende Om- waarin geen enkele verte- irdiging uit de omroepwereld leeft zeker drie keer over deze ie vergaderd. In de laatste ver ing van het adviescollege waren leden niet aanwezig. Die zouden telefonisch aan de stemming in meegedaan. De raad adviseer- met tien tegen zeven stemmen inister de EO de zendtijd van tmroep te geven. Het verdeelde (S heeft aan het gezag van de ipraad geen goed gedaan, hoe- men er begrip voor heeft, dat de uiterst moeilijk was. ■aad was behalve over het karak- van de EO-programma's ook ge- verdeeld over de vraag, of de EO et juiste moment wel het vereiste al contribuanten had, die boven in bezit waren van een geldige tepkaart. 1ELGETROUW imroepwet schrijft voor, dat een Dep een volledig programma moet inden, dat in redelijke verhouding srdelen heeft van culturele, infor- eve, educatieve en verstrooiende Schriftelijk liet de EO de om- raad op 22 maart weten (nadat in ember van het vorig jaar reeds verzoek om C-omroep te worden ingediend) dat het doel van de was programma's uit te zenden, rvan het uitdragen van de bijbelse schap en het bijbelgetrouw uit- Spunt kenmerkend zijn. Hier zat ote moeilijkheid voor de zeven tellende minderheid van de Om- iraad. In zijn vergadering van 25 lari had EO-bestuurslid ds. J. G. de Omroepraad reeds uitgelegd, ik op het terrein van de omroep programma in overeenstemming de bijbel moet zijn. De EO, :erde ds. Maris, wil ook ver- liende programma's bieden maar de verstrooiing moet in overeen- timing zijn met het bijbelgetrouw ingspunt. Maris beloofde de Omroepraad, de EO zou zoeken naar program die naar inhoud en schoonheid lan boven wat ook wel via de TV verstrooiing wordt geboden. Cri- im zal moeten zijn: al wat liefe- s, al wat schoon is, al wat wei- Voorzitter ds. W. Glashouwer gaf deze hearing toe, dat niet elk iramma een verbale verkondiging het evangelie zal Inhouden. HIJ t bijvoorbeeld aan een natuur- Maar na afloop van deze film, de predikant, zou kunnen wor- gewezen op de schoonheid van schepping, zeven leden van de Omroepraad nden volledig het goede recht van EO zich dit alles als doel te en, maar hun conclusie was, dat !0 helemaal geen omroeporganisa- ras. Op grond van do aangegeven was volgens deze leden een •ging van een algemeen pro- onmogelijk. Het beste zou de als genootschap op geestelijke ilag de beperkte kerkelijke jd kunnen krijgen. [eerderheid van de raad stelde tegenover, dat een belangrijke Spering van het Nederlandse volk door de EO voorgestane program- 'i toch als algemeen zal ervaren, meerderheid van tien wilde dus van een volledig EO-programma iken. lens dc gegevens van de EO gaat omrop volgens een drie-wekelijks ima het volgende via de TV uit- i: familiespel, kerk en theologie, na, van hart tot hart (voor zieken bejaarden), koormuziek, aktualitei- ten, kinderprogramma's, sport op za terdag, speel-, natuur-, wetenschappe lijke- en documentaire films, klassieke orgelmuziek van Bach. Handel etc., jeugdprogramma Koffiebar en Rond de Bijbel. De radioprogramma's worden: Wij hebben een woord voor de wereld, evangelisatie, informatie kerk, zen ding en evangelisatie, actualiteiten, bijbel en wereldgebeuren, zieken en bejaarden, vragen-beantwoording ds. W. Glashouwer, hoorspel en declama tie, kinderprogramma, klassieke mu ziek, boekbespreking, bijbelstudie (eenvoudig en voor gevorderden), vo cale of instrumentale orgelmuziek, sport (zaterdag), Reformatie en Re veil, schrift en belijdenis, gospel en spiritual. Een deel van de Omroepraad viel weer over deze opsomming. Vam twee ën een. was haar redenering; of de EO houdt zich volledig aan, zoals in haar brief van 22 maart was geschreven, het uitdragen van de bijbelse boodschap en het bijbelgetrouwe uit gangspunt (maar dan zal het program ma niet algemeen zijn) of en dat werd aannemelijker gevonden de EO maakt haar doelstellingen niet waar. Maar dan krijgen de program ma's een niet volledig eigen karakter Minister Engels en is de versplintering in de omroep wereld overbodig. ONZEKERHEID De moeilijkheid van de Omroepraad was vooral, dat ze geen duidelijke normen had om te beoordelen of programma's algemeen van karakter zijn en voor het algemeen nut. Er zijn reeds stemmen opgegaan, naar aanleiding van de EO-affaire, een con troleorgaan in het leven te roepen. Zo'n orgaan kan een griezelige instan tie zijn. Maar, wanneer in de wet criteria worden genoemd, moeten deze kunnen worden toegepast. De onzekerheid werkte gunstig voor de EO. De nieuwe omroep kreeg het voordeel van de twijfel. Dat gebeurde ook bij de beantwoor- Op het Rokin te Amsterdam heeft koningin Juliana gistermorgen een ruiterstandbeeld van haar moeder koningin Wilhelmina onthuld. Het beeld werd vervaardigd door de Amsterdamse beeldhouwster The- resia van der Pant. i een onzer verslaggevers 5FOORT 'Prijsmaatregelen het zwaard van Damocles ons hoofd'. Dat zei gisteren de Th. M. Juffermans, voorzitter i de algemene Nederlandse kruide- T»nd, tijdens de in Amersfoort uden jaarvergadering van zijn or atie. bij het afkondigen van een der- te eenzijdige maatregel er zal verwachting immers geen loon- komen het bedrijfsleven en name de levensmiddelenbranche opnieuw zwaar te verduren krijgt, vast'. zou dan van een regering die ondigt een 'middenstandsbeleid' oeren toch minstens mogen ver- iten, zo niet eisen, dat zij die ijfstakken ongemoeid laat, die al llang en van oudsher met mini- marges en dat doet zowel groot- kleinhandel in onze branche. De tiende concurrentie in dit vak t er wel voor dat de consument benadeeld wordt, zo min de infla- bevorderd wordt', aldus de heer irmans. ADVERTENTIE &en6ce/5- 'neigen tuin... En wèt voor een tuin. 'n Tuin, waarin u zomaar kunt neerstrijken bij uitheemse vogels in een "lust-voor-'t-oog-decor". neem'nblijdorp jaarabonnement 20:- Voor 65+ers 12,50. Kan op iedere willekeurige dag ingaan. <*d- fl'dam.T©^ DEN HAAG (ANP) De 23e inter nationale Tulpenrallye, die in april ter elfder ure moest worden uitge steld omdat de Franse autoriteiten geen toestemming gaven bepaalde we gen meer dan eenmaal in het par koers op te nemen, zal nu van don derdag 14 tot en met dinsdag 19 september worden gehouden. Dit is mogelijk geworden, doordat de Inter nationale Nederland Rallye, die was vastgesteld voor 16 en 17 september doch om redenen van financiële aard niet kan doorgaan, deze data beschik baar van de organisatoren van de Tulpenrallye heeft gesteld. De deeln- mers kunnen kiezen uit vier start plaatsen, t.w. Vip, Casteau (Belg), Parijs en Maidenhead (Eng.), waar de ar: joproutes beginnen die naar Am- sc. ,am voeren. De finish van de Slerrit is eveneens in Amsterdam. Het parkoers bestaat uit een Vogezen- traject dat zowel op de hnwege als terug wordt gereden, een verbindings route en een Alpentraject. Gelijktijdig wordt ook een nationale Tulpenrallye gehouden over een verkort parkoers. De deelnemers kunnen inschrijven voor de super- of de sportklasse. Deze rit telt mee voor de Nederlandse rallyekampioenschappen. Kruiswoord-puzzel ding van de vraag of de EO aan het getalskriterium van 100.000 leden voldeed. Bij de aanvang in september was dit niet het geval. Later kon een verklaring worden overlegd, dat per 31 december 1971 137.000 oontribuan- ten waren ingeschreven. Maar toen bleek, dat slechts 116.445 hun contri butie hadden betaald. Tot overmaat van ramp bleek van dit aantal weer 16,9 procent niet de omroepbijdrage te hebben betaald. In het jaar 1971 zou de EO, aldus de statistische bere kening, 92.776 tot 100.668 'geldige' leden hebben geteld. De meerderheid van de Omroepraad beriep zich op een overeenkomstig geval, dat zich bij de VPRO heeft voorgedaan. Maar de minderheid vindt, dat de VPRO-cij- fers in 1971 toch veel gunstiger wa ren. Bovendien ging het bij de VPRO om het behoud van reeds verkregen zendtijd. Een overweging van het pro-EO deel van de Omroepraad was dat het niet aanvaarden van de verklarng van de EO over het aantal leden bij een grote bevolkingsgroep niet begrepen zou worden. Het effect zou zijn geweest, dat er een nieuwe aanvraag om zendtijd was gekomen, waaruit wel een voldoende aantal contribuan ten zou blijken. Door deze gang van zaken zou de EO enige maanden tot een jaar uit de ether verdwijnen. Maar dit zou uit sociale overwegingen tegenover het personeel niet aanvaard baar zijn geweest. HARDHEID Op deze wijze verliep de discussie in de Omroepraad en niet alleen in dit adviescollege. Het verwijt wordt nu gehoord, dat vooral op het punt van het getalscriterium (de 100.000 leden) juist omdat het om zo'n belangrijke zaak gaat, de wet niet met voldoende hardheid is toegepast. Het gemiddelde over 1971 zou immers duidelijk bene den de 100.000 hebben gelegen. Maar ook hier werkte de onduidelijk heid in het voordeel van de EO. De omroepraad heeft, gezien deze moei lijkheden, de minister dan ook gead viseerd de ledenadministraties van de omroepverengingen te integreren in de administratie van de dienst om roepbijdragen. In ieder geval moet de vraag kunnen worden beantwoord hoeveel leden/oontribuanten tevens hun omroepbijdrage hebben betaald. De EO gaat, met het voordeel van de twijfel, met ingang van 1 oktober volop als C-omroep draalen. Maar de twijfels zuillen wel moeten worden weggenomen. Dat geldt niet alleen over de aard van de EO-programma's, maar ook over het Juiste aantal van de Nederlanders, die de EO-program ma's wel volop als algemeen weten te waarderen. De les van de EO ls in ieder geval, dat er een methode moet worden gevonden om het aantal 'geldige' le den beter te tellen en dat er duidelij ker normen moeten komen voor de toepassing van de wet. Maar sleutelen aan het omroepbestel is een politiek gevoelige zaak (en trouwens 'verbo den' in het regeerakkoord), zools de EO-zaak ook politiek gevoelig was. Horizontaal: 1 wijnsoort, 4 part, 7 vallei, 8 niet gesloten, 10 landbouw werktuig, 12 denkbeeld 14 putem- mertje 16 schaapkameel, 18 iedere, 20 oude lengtemaat 21 akelige, 23 diuker- eend, 25 rijsmiddel, 27 Myth, figuur 29 buitenhaven, 30 berg in Thessalië, 32 muzieknoot, 34 inwendig orgaan, 36 gemalen graan, 38 lusthof 40 bijb. figuur, 42 familielid, 43 gewicht 45 vreemde munt, 47 Z. Amer. thee, 48 boerderij. DE SPAARBANK TE ROTTERDAM HOOFDKANTOOR BOTERSLOOT 25 Fan een verslaggever DEN HAAG Het BP-Kamerlid Koe koek wil dat maatregelen worden ge nomen tegen de zijns inziens illegale NVSH-abortuskliniek in Den Haag, waar abortus-operaties worden ver richt tegen betaling van 400 per behandeling. Het Kamerlid vraagt, of hier sprake is van een commerciële exploitatie van zwangere vrouwen en het optreden van de hierbij betrokken artsen de instemming heeft van de maatschappij tot bevordering van de geneeskunst en van de ambtelijke geneeskundige autoriteiten. De heer Koekoek stelt verder, dat de patiënten zonder verde re verpleging en nazorg naar huis worden gezonden, ondanks de moge lijkheid van optredende complicaties. Verticaal: 1 familielid, 2 vroeger, 3 gesloten, 4 lf '.woord, 5 reus, 6 wate ring, 7 torenkraai (gew.) 9 vrucht, 11 gewicht, 13 rytmische beweging, 15 wijnglas, 17 wier, 19 leeg, 22 koraal, ril, 24 gekheid, 26 honingbij, 28 ge neesmiddel, 29 lof, 31 dierenverblijf, 33 sierplant. 35 blauw-zwarte vloei stof, 37 drietenige struis, 39 waterke ring, 41 tooi, 44 dat is (afk. Lat.), 46 muzieknoot OPOSSING VAN GISTEREN 1 kikvors, 2 apotheek, 3 atelier, 4 sustenu, 5. januari, 6 eerbied. KAASJESKRUID Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Een dertienjarig meisje uit Haren, Nel Bartstra, is gistermorgen in Groningen op het Zuiderdiep onder een bus gekomen en gedood. De politie heeft om getuigen gevraagd omdat de toedracht niet he lemaal duidelijk is. L. Ie Roy Zilveren anjers Prins Bernhard zal op dinsdag 27 juni in het Koninklijk paleis te Amsterdam de zilveren anjer van het Prins Bernhardfonds uitrei ken aan de heren M. H. Gans en F. Nieuwboer te Amsterdam en L. Ie Roy te Oranjewoud. De heer Gans ontvangt de onderschei den als samensteller van het Memor- boek, een platenatlas waarin de herin nering is vastgelegd aan het leven der joden in Nederland van de middeleeu wen tot 1940. De heer Nieuwboer krijgt de zilveren anjer voor zijn speurwerk naar en vinden van de technieken, waarmee in de romeinse oudheid fresco's werden geschilderd. De heer Le Roy wordt onderscheiden voor zijn baanbrekend werk om de vrije landschapsarchitectuur toe te passen als een gevarieerde contrawe reld bij de stedebouw. Benoeming: Benoemd tot gewoon hoogleraar in de röntgen-diagnostiek: dr. C. B. A. Puijlaert (R.U. Utrecht). Promotie: Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde: P. W. Helleman (R.U. Utrecht). In Kröller-Müller door JAC. LELSZ OTTERLO Van de tentoonstelling die op het ogenblik in het rijks museum Kröller-Müller in het nationaal park de Hoge Veluwe wordt gehouden (een beetje ruim genomen: Franse tijdgenoten van Van Gogh uit Rusland) zouden we kunnen zeggen, dat we 't nu ook eens van een andör zien. Dat de tweede helft van de 19e eeuw en het begin van de 20ste eeuw. een periode waarin zoveel schilders in Frankrijk werkzaam waren die vroe ger of later naam hebben gemaakt, belangrijk zijn geweest voor de ont wikkeling van de beeldende kunst in Europa, daarvan is welhaast iedereen overtuigd. Inrhet Kröller-Müller Mu seum vindt men hiervan de weerslag. Wat er thans uit Rusland aan wordt toegevoegd, kan men als een bevesti ging zien. Dat klinkt vrij formeel. Noem het liever gekanaliseerd enthousiasme. Onze bewondering voor Kröller- Müller is g^bot Dat geldt het zicht, dat dit museum ons geeft op de nieuwere en nieuwste stromingen in de beeldende kunst. Het geldt vooral ook de colleètie laat-19de eeuwse en vroeg-20ste eeuwse Franse schilderij en. met als kern de Van Gogh's. De blik die ons hu vanuit de Sowjet-Unie op dit boeiende tijdvak gegund wordt, is stellig een ervaring maar bezorgt ons geen grotere schok dan wij ge woonlijk bij het betreden van Kröller- Müller ondergaan. Twee factoren Twee faktoren hebben tot de expositie 'Van Van Gogh tot Picasso' in Kröller-Müller geleid. Een zeer banale als de opheffing van lekkages in het centraal verwartningssysteem, waar door tevens een magnifieke uitbrei ding van het museum tot stand kwam. en een van heel andere aard, namelijk het Culturele Akkoord tus sen Nederland en de Sowjet-Unie in 1970. In dit verband vond al een reeks manifestaties over en weer plaats. Een van de belangrijkste daarvan was de uitlening van Van Gogh's uit Ne derland aan Rusland, waar ze honderd duizenden bezoekers trokken. Als antwoord daarop toont de Sowjet-Unie thans in ons land een uitgebreid aan tal schilderijen en tekeningen uit het Poe6jkin Museum te Moskou en de Hermitage .te Leningrad, beide uiter aard staatsmusea. Met enkele andere musea in de wereld bevatten Poesjkin en Hermitage een representatieve ver zameling schilderijen van de Franse scholen uit de laatste eeuwen. Er is enige verwantschap in de wijze waarop de Russische collectie bijeen kwam, waaruil voor de afvaardiging naar Nederland werd geput, en de manier waarop het Kröller- MUller-bem ontstond. Zij is voor een groot deel opgebouwd uit enkele vroegere particuliere verzame lingen, o.'a. van Iwan Morozow. Drs. R. W. D. Oxenaar, directeur van Kröller-Müller, schrijft in de fraai uitgegeven catalogus dat het voor hem een verrassing was te ontdekken, dat zich achterop het 'Stilleven met fruit en koffiekan' van Henri Matisse een aantekening bevindt, dat het doek bestemd was voor Henri van de Vel de, de man die als architect van het Kröller-Müller Museum en als advi seur van mevrouw Kröller-Müller zo nauw bij het ontstaan van het rijks museum Köller-Müller betrokken was. 'Het schilderij kwam in het bezit van Iwan Morozow, maar het laat zich door die aantekening denken dat het ook bij mevrouw Kröller-Müller te recht had kunnen komen. Vooral Iwan Morozow kocht in dezelfde jaren van dezelfde kunstenaars werken bij dezelfde kunsthandelaars als mevrouw Kröller-Müller.' Het zijn speciaal enkele grote namen uit de tijd van impressionisme, ex pressionisme, fauvisme en opkomend kubisme, die het beeld van de ten toonstelling beheersen. Gauguin, Cé- zanne, Picasso. Aandacht moet men vooral ook schenken aan de recente tekeningen van Matisse; hoeveel weet hij te geven in hoe weinig; wat een weelde aan eenvoud. Wat Picasso be treft (groot kunstenaar en even groot charlatan, het zij zo) is het onvoor stelbaar bijvoorbeeld een schilderij uit 1903, zijn melancholieke blauwe periode, dus vóór de tijd van het kubisme, te zien en zich dan te reali seren dat deze man nog steeds actief is. Andere schilders Enkele andere schilders, die op deze tentoonstelling vertegenwoordigd zijn? Monet, Renoir, Signac, Pisarro. Van Gogh. Van Van Gogh zijn slechts vier schilderijen aanwezig en een en kele tekening. Gesteld dat de Russen het konden, zou het natuurlijk een kwestie zijn van uilen naar Athene brengen, als ze met meer Van Gogh's naar Nederland zouden komen. Intus sen is het wereldberoemde „De ronde der gevangenen" er wel. Op deze expositie moet men enkele minder bekende schilders, die tussen de gro ten verdwaald zijn, niet over het hoofd zien. Zo is er van Manquin het lichtvoetig geschilderde "De baadster', van Marquet het intieme 'De naai sters' en van de Engelsman Sisley, een van de allochtone kunstenaars, die in Frankrijk tragisch ondergingen (miskenning, armoede, ziekte) het bij zonder zonnige doekje 'Dom aan de oever van de Seine'. Wie het de komende weken op een Nederlands- Russisch akkoordje gooit en deze ex positie In Kröller-Müller gaat bekij ken, heeft schoon gelijk; het kan tot midden juli. e^m? 9 Van een verslaggever UTRECHT De zorg voor het mi lieu zou moeten worden opgedragen aan een daarvoor apart op te zetten bestuursapparaat. Dit apparaat zou op elk niveau aan alle andere bestuurs- vormen (zowel overheden als onder-/ nemingen) die beperkingen moetei kunnen opleggen, die nodig zijn voor het handhaven van het evenwicht tus sen mens en milieu. Dit voorstel deed het Eerste-Kamerlid mr H. Versloot (PvdA) gisterenin Utrecht. Volgens hem moeten de be staande besturen zo veel dringende korte-termijnproblemen oplossen, dat van hen niet kan worden gevraagd, zichzelf in toom te houden. Zeker als daarbij nog de concurrentie tussen gemeenten en provincies onderling bij ln aanmerking wordt genomen. Beperkingen die 'van buiten af wor den afgelegd zijn gemakkelijker te verwezenlijken, meent het socialisti sche Kamerlid. Voor de nieuwe 'be- stuurspiramide' naast maar vlak bo ven de bestaande stelij hij de naam 'milieuvoogdijvoor. De milieuvbogdlj zou langs democratische weg 'khnnen worden opgebouwd, met haildhaving van de traditionele vormen van alge meen (politiek) bestuur voor alle overige taken. Beginnend bij kleine eenheden, zou de organisatie uiteinde lijk zelfs internationaal kunnen gaan werken. De milieuvoogdij zou een soort kadas ter tot stand moeten brengen,'dat de draagkracht van het milieu aangeeft, en de feitelijke belasting. Het nieuwe apparaat zou met zijn bindende maa tregelen ervoormoeten zorgen dat de draagkracht niet wordt overschreden. Het zou aantrekkelijk zijn, zei mr. Versloot, de milieuvoogdij verant woording voor haar beleid te laten afleggen aan hetzelfde parlement als het algemene bestuur. Paul Gauguin: 'Stilleven met fruit,, mon ami Laval', olieverf, 1888. AMSTERDAM De Nederlandse Toonkunstenaars Bond (NTB) heeft op een congres in Utrecht besloten alles ln het werk te stellen om te verhinderen 'dat onder voorwendsel van modernisering van de mu- ziekpraktijk orkesten worden samengevoegd of opgeheven'. Naar de mening van de NTB kan de zozeer in de belangstelling staande herstructurering van het orkestbestel En dan nog... Van 24 juli tot en met 12 augustus worden in Zwolle gitaarweken gehou den die in hoofdzaak bedoeld zijn voor toekomstige beroepsmusici en die onder leiding staan van John William Duarte uit Londen. Bijna twaalf jaar hebben 35 man gewerkt aan de volledige restauratie van de gobelins in de raadzaal van het stadhuis van Den Bosch, die onge veer drie eeuwen oud zijn en die nu weer in hun volle schoonheid getoond kunnen worden. In het HOT (Haags Ontmoetings Theater) wordt op 27 mei een experi mentele letterkundige nachtvoorstel ling gegeven waaraan medewerken dichter-schilder Joh. v. d. Berg, dich ter Hans Wesseling, objectenbouwer Albert ln 't Veld, zangeres Ileana Melita, componist Peter SJardin en beeldend kunstenaar Frans Erkelens. De Russische componist en pianist Dimitri Sjostakowitsj hoopt volgend Jaar mei naar Kopenhagen te gaan om de Sonning-prijs 1973 ten bedrage van ongeveer 30.000 gulden in ontvangst te nemen die hem door de Sonning Stichting is toegewezen. alleen goed gebeuren door uitbreiding van de bestaande orkesten en operage zelschappen, 'omdat alleen decentrali satie van de activiteiten tot de gewen ste alfabetisering van de Nederlandse bevolking kan leiden en daarbij de '.oestand doorbroken kan worden dat alleen het bevoorrechte deel van de bevolking deel kan nemen aan de muziekcultuur'. Aldus de NTB in een communiqué, waarin ook gezegd wordt dat de NTB het noodzakelijk acht dat de klasse- verschillen tassen de orkesten opgehe ven worden en dat de salarissen van de musici worden opgetrokken tot het peil van dodenten aan conservatoria. Ter verduidelijking dient hierbij te worden aangetekend, dat deze reactie van de NTB kennelijk het (verwach te) antwoord is op het rapport dat onlangs door een werkgroep uit het Genootschap Nederlandse Componis ten werd uitgebracht en waarin welis waar onder meer sprake is van con centratie en samenvoeging van diver se orkesten en ensembles, maar waar in de stellige verwachting wordt uit gesproken dat dit niet tot verminde ring van het totale aantal benodigde uitvoerende musici zal leiden. De NTB streeft naar handhaving van de status quo en een verbetering van de sala riëring van de musici; de bond vindt daarin zowel de orkestdirecties als het grootste deel van de musici naast zich.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9