Holland Amerika Lijn rekent op hogere winst Toekomst kasteel Heemstede ziet er (nog) somber uit Ruimere bevoegdheden EEG-commissie op Unctad Informatiewinkel Nieuwe Linie open Regering gaat te ver met betutteling kredietverschaffers Mr. Koops (51) nieuwe griffier Tweede Kamer Bouwbond boos op Andriessen Zorgen over EEG-optreden op Unctad Nederlander staat bij verstek terecht in Brazilië 'Hogere vergoeding volkstpllinn-skosten' in Amsterdam do 'Sosjale joenit' Kamercommissies Wetenschappelijke prijzen Weer Britse voor hoge raad naar Bijlmermeer Shell en Akzo toegekend schoolschepen Bijbelse tuin op Floriade KW MM KT WOKNSDAG 17 MK1 1972 staatssecretaris Wester terp onderzoekt: an onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Westerterp onderzoekt op welke manier liij nog op korte termijn er bij de regeringen van de EEG-lamlen op aan kan dringen om de Europese Commissie bij de UNCTAD-conferentie in Chili ruimere bevoegdheden te geven. Overigens, zo merkte hij op. het rap port van de Europese Commissie, waarop de Nederlandse regering haar standpunt moest bepalen, kwam veel te laat. In juni vorig jaar had de Europese ministerraad er al om ge vraagd. Dit werd in februari her haald. pas op 31 maart verscheen het definitieve exemplaar. Daarom mocs- 'en wij handelen op basis van het voorbereidend stuk. Ik hoop. dat wij hieruit een les kunnen krijgen voor toekomstige belangrijke vergaderin gen. waar de Europese Commissie eensgezind een standpunt zou moeten bepalen De staatssecretaris zei dit in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken naar aanleiding van de opmerkingen van de KVP-er Schuyt. Deze vroeg naar aanleiding van de woorden van Mansholt, die spraken van een teleur stellende houding van de Europese Commissie bij de UNCTAD, aan onze regering om bij de andere EEG-lan- den druk uit te oefenen om in c'.eze laatste UNCTAD-dagen meer resolu ties te steunen die in het belang zijn van de ontwikkelingslanden. Hij vroeg dit namens de drie christelijke partijen. D '66 en de PvdA. 'Wel moeten we bedenken.' aldus de staatssecretaris, 'dat destijds de Euro pese Commissie het mandaat aanvaard heeft. Tot op de dag van vandaag heeft zij bovendien niet gevraagd om de Europese ministerraad bijeen te roepen om het mandaat te verruimen. De mogelijkheden voor de Nederland se regering lijken daarom niet groot,' zo meent hij. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Mr. K. Koops (51) is gisteren benoemd tot griffier van de Tweede Kamer. Hij zal de huidige griffier mr. A. F. Schepel opvolgen zodra deze begin volgend jaar met pensioen gaat. Mr. Koops maakte in 1954 zijn intrede in de Tweede Kamer als plaatsvervangend griffier. Voor die tijd was hij oorlogsvrijwilliger in militaire dienst. De heer Koops. die lid is van de VVD. was na do oorlogsjaren tweede secretaris van het hoofdbestuur van de VVD en wetenschappelijk mede werker van de liberale Telderstich- ting. De Tweede Kamer benoemde de heer Ivoops met nagenoeg algemene stemmen. Van de 110 uitgebrachte stemmen stemden er 108 voor. Twee stemden blanco. Kamervoorzitter mr. Van Thiel maakte in zijn toespraak na afloop van de stemming dan ook gewag van het algemeen vertrouwen dat de heer Koops in de Tweede Kamer geniet. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De Nederlandse katho lieke bond voor de bouw en houtnij verheid vindt dat de KVP-fractielei- der in de Tweede Kamer. mr. F Andriessen. zich hoogst onfatsoenlijk heeft gedragen door te suggereren dal de voorzitter van de katholieke hout cn bouwbond. L. Brouwer, niet vol doende representatief is voor het NKV. Onder de kop 'KVP-leider bang voor L. Brouwer' meldt de bond in zijn blad De Steiger dat mr. Andriessen vorige week heeft geweigerd met bondsvoorzitter Brouwer voor de NOS-televisierub-iek Ter Visie in de bat te gaan. Deze weigering zou zijn gevolgd op een artikel in De Steiger, waarin het kabinet-Biesheuvel wordt aangeraden naar huis te gaan. Tegenover vertegenwoordigers van de NOS verklaarde mr. Andriessen vol gens de bouwbond: 'Ik wil wel met iemand van het NKV praten, maar niet met Brouwer. Die maakt geen deel uit van het hoofdbestuur. En hij kan geen afstand nemen van de za ken', Bondsvoorzitter Brouwer heeft toen in zijn eentje vragen beantwoord van een NOS-verslaggever. De Katholieke hout en bouwbond zegt 'het verschrikkelijk zwak te vinden van een leider van de grootste rege ringspartij dat hij de NOS laat weten de kracht en de directheid van onze bondsvoorzitter te vrezen'. Bovendien vindt de bond 'dat je beter minder afstand kunt nemen van de zaken dan zoals Andriessen gewoon is te doen om de zaken heen te draaien'. Kamerlid Hermsen over wetsontwerp: Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer kan zich niet aan de indruk ont trekken dat de regering te ver gaat met de betutteling van krediet verschaffers. 'We vragen ons af of niet teveel wordt voortgeborduurd op verouderde inzichten. Het lijkt erop dat de be schermende hand persé uitgestrekt moet blijven over allen die ongeacht hun beroep of bedrijf, functie of inkomen de euvele moet hebben een DEN HAAG De KVP-senator dr W. Schuijt verklaarde gisteren in de Eerste Kamer dat het ontbreken van een duidelijke beleidslijn van de EEG het tot standkomen van positieve re sultaten van de "Unctad mede heeft belemmerd. Hij vroeg de regering alles te onder nemen om de raad van EEG-ministers te Brussel alsnog te bewegen het onderhandelingsmandaat van de verte genwoordiger van de EEG-commissie in Santiago te verruimen. De Neder landse regering zou dat moeten doen door aan te dringen op een spoedver gadering van de ministerraad. Tevoren constateerde de heer Schuijt het merkwaardig ongecoö BRASILIA De Nederlandse pries ter Johannes Albertus Rutgers (37), afkomstig uit Montfoort, staat deze week bij verstek voor een militaire rechtbank in Brazilië terecht. Hij was in mei 1970 al Brazilië uitgezet. Ver wacht wordt dat tegen hem een lange gevangenisstraf zal worden uitgespro ken. Pater Rutgers wordt ervan beschul digd betrokken te zijn geweest bij de linkse guerrillabeweging Var-Palma- res, die ageert tegen het Braziliaanse regiem. Zijn huidige verblijfplaats i onbekend. persoonlijke lening op te nemen', al dus zei de heer Hermsen (KVP), die mede namens de ARP en de CHU sprak, gisteren in de Tweede Kamer. Zijn twijfels en ook die van andere Kamerleden richtten zich op het wets ontwerp consumptief geldkrediet, dat de uit 1932 daterende geldschieterswet zal vervangen. De geldschieterswet be oogde de consument te beschermen tegen de woekerwinsten van krediet verschaffers. 'De wet heeft tot ge volg gehad dat het tijdvak van de woekerbestrijding kon worden afgeslo ten en dat van het consumptief kre diet kon beginnen aldus de heer Her msen. De heer Hermsen wees er echter op dat de kredietverschaffing de laatste jaren in goede banen is geleid. Er is een wet op het afbetalingsstelsel geko men en bovendien de wet toezicht kredietwezen. Vrij recente uitspraken van de hoge raad bevestigen dat het ontstaan van nieuwe ongewenste prak tijken uiterst moeilijk, zoal niet on mogelijk is geworden, aldus het KVP- Kamerlid. Zijn bezwaren richtten zich ook tegen het feit dat volgens zijn berekening slechts vijf procent van het consumptief krediet onder de nieuwe wet zal komen te vallen. AARZELINGEN Zo vallen de handelsbanken, het afbe talingskrediet en de gemeentelijke voorschotbanken er niet onder. Ook de dochtermaatschappijen van de han delsbanken kunnen zich gemakkelijk aan de werkingssfeer van de wet ont trekken. Van het totale consumptieve krediet van 1.643 miljoen gulden dat in 1970 werd verstrekt zou er nog slechts 79 miljoen onder de wer kingssfeer van de nieuwe wet vallen. Ook in de andere fracties bestonden aarzelingen over het wetsontwerp. Een reeks amendementen werd inge diend om de werkingssfeer van de wet nog verder terug te dringen, waarbij niet zelden het motief werd gehanteerd dat de controle vaak veel dubbel werk met zich meebrengt en de inzet van een groot aantal ambte naren vereist. De heer Lems (PvdA) pleitte ervoor het colporteren met geldkredieten onder deze wet te laten vallen. Hij bleek er weinig vertrou wen in te hebben dat een colportage wet binnen afzienbare tijd bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Toerisme naar klein positief resultaat' Van een onzer verslaggever»! ROTTERDAM Het totale bedrijfsresultaat over liet lopende jaar zal, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, een lichte verbetering te zien geven ten opzichte van de uitkomst over het af gelopen jaar. Met «leze voorzichtige uitlating besluit de raad van bestuur van de Holland Ame rika Lijn de prognose voor 1972. Voorzichtig, want in de groep 'toeris me' wordt een verbetering van de resultaten verwacht, waarbij naar het zich thans laat aanzien het verlies van de laatste jaren in een klein positief resultaat kan worden omgezet. Ook de groep 'transport' lijkt betere resultaten te gaan opleveren, al blijkt dat dit jaar nog niet mag worden gerekend op een zodanige verbetering van de bedrijfsresultaten in de gehele groep, dat een redelijk rendement op het geïnvesteerde vermogen zal kun nen worden verkregen. Voorts zullen de groepen 'handel' en 'overige activiteiten' naar verwachting een minstens gelijk resultaat opleve ren als afgelopen jaar en daarmee voldoende rendabel zijn. Te laat Het resultaat van het cruisebedrijf viel het afgelopen jaar negatief uit als gevolg van de sterke kostenstijgin gen die niet door hogere tarieven konden worden opgevangen, alsmede door de relatief grote veranderingen in de pariteit tussen dollar en gulden. Het langzaam herstel van de Ameri kaanse economie en de lagere loon- kostenpost door het inzetten van In donesisch personeel (in de plaats van Nederlanders en buitenlanders) kwa men te laat om nog in 1971 voldoende compensatie te bieden. De sector transport maakte een moei lijk jaar door. Bepaalde, niet te beïn vloeden kosten, stegen zeer sterk, ter wijl de concurrentie hevig bleef, waardoor tariefsaanpassingen werden bemoeilijkt. Bovendien konden de on derlinge waardewisselingen van de va luta niet, of pas na geruime tijd in de tarieven worden doorberekend. Mét de Amerikaanse handelsbelemmerin gen en dc langdurige havenstakingen aan de oost- en aan de westkust van Amerika waren dat de belangrijkste oorzaken van de negatieve resultaten van het eigenlijk vrachtbedrijf. Hier tegenover stond dat de handels- aktiviteiten een hoger exploitatiere sultaat opleverden en de overige akti viteiten bevredigend tot het uiteinde lijk resultaat bijdroegen. Te wensen De gang van zaken liet, wat de be drijfsresultaten betreft, wederom te wensen over de bedrijfsresultaten gaven namelijk een klein verlies te zien. Door de verkoop van enige be langen werden bijzondere baten ver kregen. Het geconsolideerde winstsaldo (vóór belastingen) bedroeg in 1971 18.2 miljoen tegen 19.9 miljoen in 1970 bij een omzet van 480 391) mil joen. Voor de fiscus werd een voorzie ning getroffen van 0.5 miljoen te gen 2.2 miljoen, zodat de beschikba re winst 17.8 miljoen bedroeg tegen 17.7 miljoen. Daarvan werd 11.7 miljoen (tegen 11.5 miljoen) naar de algemene reserve overgeboekt, waarna 6.1 miljoen (was 6.2 mil joen) voor uitkering beschikbaar is. Voorgesteld wordt hieruit een onver anderd dividend van 9 procent uit te keren. DEN HAAG Maatschappelijk wer kers en juriste nzien met grote be langstelling de beslissing van de hoge raad tegemoet over het cassatieberoep in de zaak van de maatschappelijke hulpverleningsorganisatie 'sosjale joe- nit' in Den Haag. Dit zei gisteren de advocaat mr. H W. J. Droesen, toen de hoge raad het cassatieberoep be handelde, dat de procureur;generaal van het Haagse gerechtshof heeft in gesteld regen het ontslag van rechts vervolging van dc 27-jarige B.B., me dewerker van de 'sosjale joenit'. De heer B. was aangeklaagd wegens 'het onttrekken van minderjarige aan het wettig gezag', maar zowel de rechtbank als het gerechtshof hebben hem ontslagen van rechtsvervolging. In januari 1971 had de heer B. een 14-jarig van huis weggelopen meisje ondergebracht op een adres in Rijs wijk. Volgens een afspraak met de Haagse kinderpolitie stelde hij deze dienst hiervan op de hoogte. Toen de politie haar toch direct ging ophalen, stelde hij haar telefonisch op de hoog te, zodat zij vertrokken was toen de agenten arriveerden. De procureur-generaal bestreed het arrest omdat het innerlijk tegenstrij dig zou zijn. Op 30 mei volgt de conclusie van de pocureur-generaal bij de hoge raad. mr. G. angemeyer. AMSTERDAM De vaste kamercom missie voor de betrekkingen met Suri name en de Nederlandse Antillen en die voor cultuur, recreatie en maat schappelijk werk brengen vrijdag een bezoek aan Amsterdam. De commissies bezoeken 's morgens de Bijlmer, waar ze om tien uur overleg plegen met vertegenwoordigers van de Surinaamse en Antilliaanse organisa ties (in het Bijlmerhuis), 'sAvonds houden de commissies in de Mozes en Aaronkerk aan het Waterlooplein een openbare hoorzitting. De zitting be gint om half acht. DEN HAAG He Tweede Kamerlid Franssen (PvdA) heeft de ministers van economische zaken en van bin nenlandse zaken gevraagd of de ver goeding van het rijk voor de volkstel- llngskosten drastisch kan worden ver hoogd. Hij wijst rop, dat voor de grote meerderheid van de gemeenten de kosten van de volkstelling 20 tot 50 pet. meer bedragen dan de door het rijk gegeven vergoeding. HAARLEM De Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen heeft de koninklijke Shellprijs dit jaar toege kend aan de natuurkundige dr. P. W. M. Glaudemans. Aan de prijs is een bedrag van 20.000 verbonden. Dr. Glaudemans, die wetenschappelijk hoofdmedewerker is aan het fysisch laboratorium van de rijksuniversiteit Utrecht, krijgt de prijs voor zijn theo retische werk aan de struktuur van atoomkernen. De manier om hier aan te rekenen, die hij in de loop der jaren ontwikkelde, heeft internationa le waardering gevonden. De HMW kende voorts de Akzo-prijs 10.000) toe aan dr. H. O. Volger, hoofd van de afdeling fundamentele chemie van het Koninklijke/Shell la boratorium in Amsterdam, voor zijn onderzoek op het gebied van de organi sche scheikunde. DEN HAAG De Tweede-Kamerle den Berkhouwer en Van Aardenne (beiden WD)' hebben minister Boers- ma (sociale zakenè gevraagd, of hij maatregelen overweegt om de over eenkomst van gastarbeiders naar ons land te onderwerpen aan beperkende maatregelen. AMSTERDAM Donderdag 18 zullen de Britse schoolcruise-sche] 'Nevasa' en 'Uganda* met respectief lijk 900 en 700 Britse schoolkindei arl die tevoren een reis naar Scandin an sche en Baltische havens hebben maakt, Amsterdam bezoeken. Deze zogenaamde schoolcruises, ctii geenszins een ontspanningsuitsta rto Leerlingen van het voortgezet on< 'a'i wijs, maar sinds enkele jaren ook °di de hoogste klassen van het basil an derwijs, worden gedurende 10 k e dagen in de gelegenheid gesteld f deel van Europa bijzonder inten "it te bestuderen. De lessen, veelal aai jj past aan de te bezoeken landen steden, gaan aan boord normaal d< '§r( De kosten van een dergelijke on< jjt. wijsreis komen geheel voor rekeiVf van de ouders en opvoeders. De 'Nevasa' meert om 9 uur v.m.|nin waarna de 'Uganda' om 1 uur n.m. 18 mei zal afmeren aan de Passag! Terminal aan de Oostelijke Hand kade. Om 3 uur n.m. vindt aan boord ief' de 'Nevasa' een informele ontvar a„( annex rondleiding voor Nederlan onderwijsdeskundigen plaats. De bijbelse tuin op de Floriade, gelegen tegenover het Israëlische paviljoen, is thans gereed gekomen. Het panorama 'Het land van de Bijbel' is ontworpen door de Israëlische architect en geoloog E. E. Vardiman. Een groot deel van de tuin wordt in beslag genomen door een voorstelling van het dagelijks leven in de tijd van de bijbel. Er is onder meer een herconstructie van een dorpsplein en van een wachttoren in een wijnberg van ruim 3000 jaar geleden. Voorts beel den van broodovens, dorsen, manden vlechten, potten bakken cn we ven, alsmede nomadetenten. Utrechtse staten hebben plannen maar geen geld Van een onzer verslaggevers Van een onzer verslaggevers UTRECHT 'Hier voelde ik door 't Gezigt mijn geesten opgetogen. Terwijl de lusthof pronkt zoo heerlijk in mijne oogen. Verdeelt in perken naar de wiskunst net geleidt. En bedden daar de Mai haar purpren tabbert spreidt'. AMSTERDAM Aan de gevel van het pand waarin het De Nieuwe Linie wordt vervaardigd, wapperden gistermiddag (uiteraard) rode vlaggen. De redacteuren en medewerkers vé blad hadden twee redenen om enige vrolijkheid ten toon te de 10.000e nieuwe abonnee kon worden begroet en de onder dactieburelen gelegen bescheiden ruimte kon, tot kei' omgetoverd, voor het publiek worden opengesteld. Deze lofzang op het kasteel Heemste de bij Houten van dichter Lucas Rot gans namen de Utrechtse statenleden, die deze week een kijkje kwamen nemen in en rond hel uit 1645 date rende buiten bepaald niet over. Er is veel veranderd sinds Heemstede de parel van de buitens in Het Sticht was, met name dankzij de prachtige tuinaanleg in de geest van de broem- de Franse tuinarchitect Le Nótre. Heemstede was destijds tö beroemd dat ieder die Het Sticht bezocht daar over teruggekeerd in zijn vader land moest kunnen meepraten uit eigen ondervinding. De statenleden, behorend tot de pro vinciale commissie welzij nsbeh art i- ging zullen er ook over napraten, echter op een andere manier. Zij toonden zich tijdens de excursie dui delijk geschokt door. de desolate aan blik van het kasteel. Dat begon al bij de slotbrug over de met onkruid be groeide slotgracht. Gedeputeerde me vrouw Venzelaar-de Boer vroeg zich zelfs af of zij zonder ongelukken het kasteel kon binnengaan over de gam mele brug. Zij vatte moed evenals haar gevolg. Er was moed voor nodig want binnen wachtten het gezelschap nog meer verrassingen Dat begon al in de hal, waar zich prachtige wandschilderingen van Isaac de Moucheron bevinden of juister bevonden. Waar eens deze wandschil deringen met voorstellingen van ret kasteel en de tuinen in de gloriedagen waren te bewonderen zijn nu nog slechts kale wanden te zien. Degenen die dachten dat deze beroemde schil deringen waren gestolen konden wor den gerustgesteld. Ze zijn er uitge hakt om te worden geëxposeerd in het Prinsenhof te Delft. Daarna zal worden bekeken of ze gerestaureerd kunnen worden. Dit laatste is noodza kelijk gebleken. Het is trouwens ver standiger deze kunstwerken voorlopig maar elders op te slaan. In kasteel Heemstede is hun toekomst momen teel heel erg onzeker. Zij het niet de wandschilderingen, gestolen wordt er wel in Heemstede. Dat is moeilijk te voorkomen, omdat er vrijwel geen bewaking is. Vandalen hebben er zodoende de vrije hand, hetgeen op tal van plaatsen duidelijk te merken is. Ook wordt het kasteel zo te zien tegenwoordig wel eens gebruikt door personen die op gratis logies uit zijn. Dat zij het kasteel dan in stijl bewonen kan niet worden gezegd. Weinig eerbied voor de historie spreekt uit het beeld dat de kelder oplevert. Daar zijn met geweld vele antieke tegels weggehakt. Tal van te geltjes zijn daarbij gesneuveld omdat het met lekenhand is gedaan. Hoe vreemd hel ook moge klinken daar voor zijn de huidige eigenaars verant woordelijk. Dat zijn enige leden van de familie Heymeyer in Amsterdam, bestaande uit een bejaarde dame en haar twee dochters. Zij piekeren er niet over zelf in het kasteel te gaan wonen hoewel de familie dat vroeger wel deed in de zomermaanden. Een van de familieleden is op de 'tegel- jacht' geweest na te hebben ontdekt dat er voor oude tegels in de hoofd stad door opkopers flink wat geld op tafel wordt neergelegd. De familie Heymeyer wil sinds enige jaren graag van het kasteel af. Lief hebbers kunnen voor drie ton de lusten en lasten van het kasteel en de bijbehorende grond, een niet te ver waarlozen lap, overnemen. Zij dienen dan wel te bedenken dat er enige tonnen bijkomen om het kasteel weer bewoonbaar te maken. Er is geen verwarming en zelfs geen waterlei ding aanwezig. Om dagelijks naar de pomp te moeten lopen valt niet mee. Je kan zoiets je gasten helemaal niet aandoen of ze moeten wel een bijzon der gevoel voor romantiek hebben. Uiteraard zit er een flinke rijkssubsi die in bij een restauratie. Gemeente en provincie zullen ook over de brug komen. De vraag is alleen wanneer. Nu het geld schaars wordt, weet de overheid evenmin waar het vandaan te halen. De provincie ziet zodoende geen op lossing voor de toekomst van Heem- Op 28 oktober vorig jaar zette het weekblad, dat zich met de ondergang bedreigd zag, de 'Actie tienduizend' op touw. Met behulp van deze actie moesten op korte termijn 10.000 nieu we abonnees worden geworven. Het pasgetrouwde echtpaar Jorna heeft de 10.000 volgemaakt. Het onderbrak gis teren de huwelijksreis om door hoofd redacteur Gerard van den Boomen te worden beloond met een gratis abon nement voor de duur van vijf jaar. Het oudere echtpaar dat dit paar als abonnee had aangebracht, mocht met boeken tot een waarde van honderd gulden naar huis. Gerard van den Boomen bracht dank aan het externe actiecomité, dat giste ren door Erik Jurgens werd vertegen woordigd. De vroegere PPR-voorzitter mocht de bochure 'Lof de onaange pastheid' van Heman Milikowski in ontvangst nemen. Van den Boomen kondigde aan dat do succesvol geble ken actie 'gewoon, maar nu professio neel' zal worden voortgezet. Met de opzeggingen meegerekend heeft het blad er nog slechts 7114 nieuwe nees bijgekregen. De informatiewinkel werd geopend door de cabaretier ving, die wat al te blijken dat hij 'slechts' een dienst verrichtte. In de winkel, Iijks, behalve op zondag en geopend van twaalf tot zes nen boeken, tijdschriften, derde-wereld-produkten worden kocht. Zoals het een weekblad als De we Linie betaamt, heeft de een alternatief karakter; zo ten verkoop aangeboden boeken namelijk uitgaven van De Linie zelf, van de socialistische verij SUN en van Van Gennep, winkel kunnen ook knipsels ove tuele onderwerpen, beschikbaar steld door de documentatie-afde van het weekblad, worden ger pleegd. 's Avonds kunnen desgew actiegroepen gebruik maken van winkelruimte. Kasteel Heemstede bij Houten ziet er wat de eerste aanblik betr"Si aan de buitenkant nog heel redelijk uit. Bij een nadere kennismak ep« blijkt het exterieur flink verwaarloosd te zijn. stede. 'Wij hebben er herhaaldelijk over gesproken. De waarde van dit kasteel" -zien wij zeker in. Het geld vormt echter het grote struikelblok', aldus gedeputeerde mevrouw Venze laar-de Boer. In principe is zij het volledig eens met het statenlid Dr. Singelenberg van D'66 die het liefst zou zien dat Heemstede weer werd hersteld in de oude glorie, inclusief de tuinaanleg. 'In Frankrijk zouden ze zo'n mooi kasteeltje meteen onder handen ne men en in ere herstellen, al was het alleen al als toeristische attractie. Voor het kasteel moet dan echter wel een bestemming worden gevonden. Dagelijks toezicht is nodig', aldus de heer Singeleüberg. Er wordt wel eens gedacht. Heemstede op te nemen de plannen voor een Groot Hou Het kasteel zou dan een represent* centrum kunnen worden. Dit zijn r ter maar plannen. Intussen wordt restaureren dagelijks duurder on het verval toeneemt en de prl] stijgen. Er zijn wel een paar partieul gegadigden, maar die willen Heemstede een caravanpark laten leggen of er tuinhuisjes neerzet Het kasteel zou dan gaan fungeren middelpunt van een soort vakai kamp. Dit is wel het laatste dat provincie wil. Deze plannen wol daarom tegengehouden. De toeko van kasteel Heemstede ziet er somber uit. k

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6