Structuurnota over fy. Arntszstichting discussiestuk Vaste dirigent en regisseur voor Nederlandse Opera Stichting Portugezen worden wél bedreigd, zegt actiecomité burgerpersoneel van Mefensie vreest linnenkort ontslagen nderzoek naar atiging in hogere ikomensklassen DE STANDAARD herdrukt 'Weg zum Nachbarn' raakt lelijk in de versukkeling Hand& tfmïi Man mishandelt drie mensen De lange, blote zomer van '72 Uniek hotel geopend 'li ROUW/KWARTET DINSDAG 16 MEI 1972 Binnpnlaml/itnn.1 Ï9 Ut) """"in een onzer verslaggevers [RECHT Een principe-uitspraak over de te kiezen topstructuur d de Willem Arntszstichting heeft de hoogst mogelijke urgentie, ius een van de conclusies in de gisteren uitgekomen discussienota tan< er de toekomstige organisatiestructuur van de stichting. in n onderzoekteam van het Gemeen- don lappelij k Instituut voor Toegepaste n rchologie (GITP) in Nijmegen be- nse 1 naiaar 1971 een oriënterend on- n(ja rzoek naar deze toekomstige struc- (jan ir en naar de 'communicatieve as- pen ten van de binnen de stichting ng [taande opvattingen over de behan- anfc >nS van patiënten.' Het onderzoek rd verricht in opdracht van het ,te j erim-bestuur Veldkamp-Middelhuis- i,, ssing, dat in functie kwam toen neM i jaar geleden het vorige bestuur gea nJn geheel aftrad, dit rzaak van dit aftreden was de con- noo rfsituatie op Dennendal, de zwak- vuui nigen-afdeling van de Willem kmntsz Hoeve. Het onderzoek van het de rP heeft zich echter niet gericht lerii dit conflict en ook niet op de jordeling van bepaalde functiona- sen. Op de discussienota, die het Jerzoekteam heeft uitgebracht, kun- etna i alle betrokken directies, perso- xilö 1 en leden van ouderverenigingen da nmentaar leveren. Op basis hiervan lood da in september een eindrapport nbo gen. evensfilosofie' zien i d; er de structuur van de zwakzinni- it z i-afdeling Dennendal vragen de on- ooi zoekers zich af of het zoeken naar deli i gezamenlijk normenpatroon, zoals iut, de Dennendal gebeurt, niet het Biite gevaar met zich meebrengt, dat voi i te uniform patroon wordt nage- nie eefd. De discussienota zegt het als ït n gt; 'De psychologische sterkeren e men gewild of ongewild hun le- "ale isfilosofie aan de nieuwe medewer- s opdringen, het kan zelfs leiden, bepaalde, niet op functionele gron- i gebaseerde, selectie-eisen.' onderzokers advisren een organisa- ontwikkelingsproject te starten, ife gericht zal moeten zijn op de ew ag of het structuurpatroon van stei mendal, organisatorisch zowel als isiu chologisch, voldoende waarborgen Tdt voor het bereiken van de doel- al functionren van de medewer- Dit project dient op korte termijn te worden aangevangen. Uit het onder zoek blijkt dat er weinig coördinatie en communicatie bestaat tussen de verschillende hoofdafdelingen van de stichting. Onder het personeel bestaan- grote bezwaren tegen de huidige be stuurlijke organisatie. Die bezwaren hebben betrekking op de taakafbake ning tussen bestuur en directie, de communicatie tussen het bestuur en de werkorganisagie, het ontbreken van beroepsmogelijkheden tegen be- stuursbeslissingen, de weinig open be sluitvorming en de wijze van benoe ming van bestuursleden. In het rap port zijn alternatieven uitgewerkt voor een meer open topstructuur. Alternatieven Aanbevelingen worden gegeven voor nog te verrichten organisatieonderzoe ken en begeleidingsprojecten. Voor een oplossing van de huidige onduide lijkheden, aldus het rapport, zijn wat betreft het verantwoordelijk stellen en het benoemen van het bestuur twee alternatieven denkbaar: 1. een wijziging va n de juridische structuur van de stichting in een publiekrechtelijke organisatie, die rechtstreeks, hetzij aan de provinciale overheid, hetzij aan de gemeentelijke overheid verantwoordelijk is; 2. het instellen van een Stichtings- raad, die onder meer de bevoegdheid heeft het bestuur te benoemen, en tevens fungeert als college van toe zicht en advies ten opzichte van het bestuur. Dr. G. M. J. Veldkamp zei gisteren, dat het in de gehele Nederlandse gezondheidszorg eigenlijk 'een hoogst merkwaardige zaak' is. dat miljoenen guldens door de handen van bestuur ders gaan die zeer weinig verantwoor delijkheden hebben. In een stichting is het bestuur oppermachtig. Als de Stichtingsstructuur voor de Willem Arntsz Stichting wordt gehandhaafd, spreekt het instellen van een Stich- tingsraad hem dan ook zeer aan. a een verslaggever RECHT Het ministerie van i het burgerpersoneel mogelijk ijijgsmacht te drukken. ^directeur burgerpersoneel, de heer J Burggraaff, heeft dit volgens de (holieke bond van overheidsperso- ECHT De Stichting van de arbeid meewerken aan een onderzoek naar raag in hoeverre in de salarissen hogere en top-functionarissen dit de matiging is doorgevoerd. Dat urt, zo meldt Ruim Zicht van het erlands Katholiek Vakverbond, naar eiding van een verzoek van minister rsma van sociale zaken, dat hij in ;k bijzonder heeft gericht aan de een- werkgeversorganisaties, om mede- te- :ing te verlenen tot het bijeenbren- "van gegevens over hogere en top- 4 fissen in het bedrijfsleven. De Stich- kJ'van de arbeid heeft drie werkgevers r Irie werknemersvertegenwoordigers ewezen om het onderzoek in samen- ing met het ministerie en met het anirfraal bureau voor de statistiek uit te ,a en- defensie onderzoekt of inkrimping is om de exploitatiekosten van de neel onlangs bekend gemaakt in een gesprek met de vakorganisaties. De commandanten hebben opdracht gekregen de mogelijkheden tot in krimping binnen hun eigen dienst na te gaan. Het is de bedoeling op deze manier gegevens te verzamelen, die de minister van defensie nodig heeft voor de oordeelsvorming over het rap port van de commissie-Van Rijckevor- sel. Deze commissie heeft geadviseerd tot een dusdanige verlaging van de exploitatiekosten dat er geld vrijkomt voor kwaliteitsvebetering van het de fensie-apparaat. De vakbonden hadden de heer Burg graaf opheldering gevraagd omdat in sommige dienstonderdelen ongerust heid was ontstaan over het bezuini- gingsonderzoek. In de dienst 'kwar tiermeester-generaal' had de mening al postgevat dat er 385 personeelsle den moesten afvloeien. De heer Burggraaff heeft de bonden verzekerd, dat er althans op korte termijn niets met het burgerpersoneel staat te gebeuren. De KABO vindt dat er van de verklaring van de heer Burggraaf maar weinig geruststelling uitgaat. ADVERTENTIE Honderd jaar geleden verscheen het eerste nummer van Dr. Abr. Kuyper's DE STANDAARD. Vijf nummers uit die eeuw zijn facsimile herdrukt Met hoofdar tikel, familie-advertenties, gemengde berichten, Kamerverslagen ■A 1 april 1872 Het eerste nummer A 3 april 1903 De spoonvegstaking Troelstra in de 2e Kamer. A 9 november 1920 met o.a. overlijden van Dr. A. Kuyper. A 15 mei 1940 'Het einde* Dr. H. Colijn over het vertrek van de regering naar Engeland. A 15 december 1944 Het laatste nummer Men leze tussen de regels doori Bestel deze facsimile uitgave door overschrijving van ƒ3,90 plus 0,60 porto 4,50 op postrekeningnummer 269274, Chr. Pers te A'dam onder vermelding 'DE STANDAARD'. AMSTERDAM De Nederlandse Operastichting is er eindelijk in geslaagd een vaste chef-dirigent en een vaste regissteur aan zich te verbinden. Met ingang van 1 september 1973 zal de dirigentenfunctie worden bekleed door Michael Gielen (thans chef-dirigent van het Na tionaal Orkest van België). Als vaste regisseur komt per die datum in dienst Götz Friedrich die Oberspielleiter van de Komische Oper in Ost-Berlin is. Friedrich zal bij de opera in Berlijn blijven, maar evenals dirigent Gielen ten minste twee nieuwe produkties per seizoen bij de Ned. Operastisch- ting verzorgen. Beiden hebben een contract voor twee jaar aangegaan. De Nederlandse Operastichting streeft naar een belangrijke uitbreiding van- het aantal produkties en voorstellin gen in de komende jaren. De nieuwe intendant Hans de Roo geeft daar maandag in een persbijeenkomst en kele mededelingen over gedaan. Voor het aanstaande seizoen staan zeven nieuwe instuderingen op het program ma, waarbij dan nog komen drie nieu we produkties voor het volgende Holland Festival (1973). Bij de nieuwe werken die het komen de seizoen gespeeld worden zijn twee korte opera's, één van Ligeti (Aventu- res et nou velles avontures) en één OBERHAUSEN Voor de achttien- de keer is in het Duitse Oberhausen het festival van de korte film gehou den, zoals steeds onder het motto 'Weg zum Nachbarn'. Eens was dat een gebeurtenis van belang; er wer den nieuwe paden verkend, nieuwe bronnen aangeboord, nieuwe talenten ontdekt ,maar de laatste jaren is het lelijk in de versukkeling geraakt. Dat hangt samen met de penibele positie van de korte film in het bioscoopwe zen: de functie is voor het grootste deel door de beeldbuis overgenomen. In Nederland merkt men dan ook: Van der Keuken en Vrijman, twee van onze beste cineasten, werken de laatste tijd voor de televisie. Dit jaar werden 150 films uit 28 landen aangeboden. Het Nederlandse filmmuseum heeft er veertien ter ver toning uitgekozen. Nederlandse zijn er niet bij. Van deze veertien kan men een aantal gerust meteen weer vergeten. Sommi ge zijn solide kunstnijverheidsproduk- ten, andere staan bol van de vervelen de ambities en de obligate vrijblijven de cineasten-spelletjes zijn ook verte van Bruno Maderna, die in opdracht van de operastischting bezig is aan 'Satyricon' waarvan de première in maart 1973 zal plaatsvinden. Voorts worden in het komende seizoen ge speeld: ohengrin, La Fedelta Oremia- ta (Haydn), Aus einem Totenhaus (Janacek. in Nederlandse vertalh.g) Lucia di Lammer moor (Donizetti), Erwartung (Schönberg Blauwbaard (Bartók), Tosca (Puccini) l'Incorona- zione (Monteveverdi), Albert Herring (Britten en Idomeneo (Mazart). In het seizoen 73-74 zal het aantal produkties worden uitgebreid. Dan komt ook in januari 74 een Montever- dióproject met o.a. 'Orefeo' en 'II combattimento'. In datzelfde seizoen zal men ook Bellini's Norma kunnen zien met Christina Deutekom in de hoofdrol. Dan is eroook een opdracht gegeven aan Hans Kox, die een opera zal schrijven op het gegeven van Oscar Wilde's 'Dorian Gray'. (ADVERTENTIE) genwoordigd. Peter Graham maakte voor Frankrijk een intelligent fimpje over de stupide fazantenjacht 'Au bout des fusils' en verder wordt het programma bepaald door de Joeeoslaven. Hun films vallen niet alleen op door kwantiteit, maar ook door kwaliteit. 'Specijalni Vlakoci' (Speciale Trei nen) van Krsto Papic, een film die werd onderscheiden met niet minder dan vier hoofdprijzen, is een navrant mini-document over de ontwaarding van Joegoslavische arbeiders die met speciale treinen naar Duitsland wor den vervracht om daar mee te werken aan de instandhouding van het 'Wirt- schaftswunder'. Misschien nog indruk wekkender is de 'zwarte trilogie' van Vlatko Gilic. In zijn 'In Continuo', 'Juda' en 'Dan Vise' worden zeer realistische onderwerpen aan een lu guber vervreemdingsproces onderwor pen. Het is jammer dat de Columbiaanse film 'Que es la Democracia?' (Is dat democratie?), die de grote persprijs kreeg van de internationale journalis ten, niet naar Nederland is gebracht. Pijn is te verhelpen. MetTogal. In doordruksirip. Helpt Goed. BREDA De Bredase recherche heeft gisteren de 21-jarige uit Surina me afkomstige W. R. ingesloten, ver dacht van zware mishandeling van drie personen. Zondagnacht stak hij de portier van een disco-club in Breda neer. toen deze hem de toegang tot de zaak weigerde. De messteek schampte af en verwondde de portier alleen in een arm. Op 21 april blijkt R. in een andere bar een bezoeker in de rug te hebben gestoken. Van een onze verslaggeefsters De nieuwe zomerznode wordt, wanneer ontwerpster Betty van de Voss-boetiek Rokin 64 haar zin tenminste krijgt, erg lang en erg bloot. Betty heeft haar mo dellen allemaal lange rokken en diepe (rug)decolleté's gegeven, die wel om een goed figuur en veel zon vragen. Alle jurken zijn gemaakt van pure katoen, wat inhoudt, dat ze lekker luchtig zijn, maar wel wat kreukelen. De stofjes zijn, wat het dessin betreft, allemaal erg lief: kleine bloemetjes of andere 'trappel zak-motiefjes'. De modellen zijn trouwens net zo lief en onschul dig: vaak lijken ze op ouderwet se lange schorten met veel ru ches. Op de foto links: twee katoenen modellen, waarvan het linkse 65 gulden kost en het twee-delige rechtse eveneens 65 gulden, op de foto boven twee zeer roman tische modellen, beide in de schortestijl- de linkse jurk kost 70 gulden en de rechtse 110 gul den. Regering ontkent, maar: DEN HAAG De regering is niets bekend over het optreden van de Portugese Veiligheids dienst of politieorganisaties in Nederland. Tussen Nederlandse instanties en Portugese overheids instanties wordt geen contact on derhouden op het gebied van po litieke activiteiten van in ons land verblijvende Portugezen. Minister Van Agt (justitie) schrijft dit in antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid van der Spek. De minister delt de Kamer ook mee, dat de regering het oogluikend toelaten van intimidatie en van regel rechte bedreiging van in ons land verblijvende Portugezen door Portu gese agenten in strijd acht met de gelijke aanspraak op bescherming van personen en goderen, die alle in ons land verblijvenden genieten. Volgens minister Van Agt worden er slechts incidelteel berichten met het nationale interpolbureau in Lissabon uitgewisseld in verband met in beide landen gepleegde delicten. De weder zijdse hulp beperkt zich tot de crimi nele politie en beweegt zich binnen de grenzen van de in beide landen bestaande wetten. Er is een srrikt verbod van enige aktiviteit of tussen komt in politieke, religieuze, militaire of raciale aangelegenheden. Het Rotterdamse comité Pro Gastar beider bestrijdt de mening van de regering dat de Portugese veiligheids dienst niet in Nederland optreedt. 'Een paar weken geleden nog heeft een lid van de veiligheidspolitie gebr- pobeerd een functie binnen ons comi té te krijgen. De verklikker viel door de mand, doordat hij zei uit een Portugese gevangenis te zijn ontsnapt, maar over alle papieren, paspoort in cluis, beschikte, vertelt Nel Soetens van het comité. Ook regelrechte be dreiging komt in Rotterdam voor. Eén van de weinige gevallen die naar buiten ismgekomen, was het gerucht makende optreden van de Portugese politie tegen een groep Kaapverdia- nen, afkomstig uit de Portugese kolo nie De Kaapverdische eilanden. Volgens Sietse Bosgra van het Angola Comité 'is het wel bekend dat Portu gezen landgenoten bedreigen. Ook ontvangen Portugese vluchtelingen dreigbrieven. In Rotterdam is sprake van een regelrechte bedreiging, waar bij agenten van de Portugese veilig heidsdienst de hier verblijvende Por tugezen ondermeer vertellen, dat de in Portugal achtergebleven gezinnen zullen opdraaien voor hun activitei- Familieberichten ten' 'De indruk bestaa', zegt de heer Bosgra, 'dat de Nederlandse politie niet al te actief op de klachten is ingegaan'. Volgens Nel Soetens van het comité Pro Gastarbeiders vindt ook onder andere groepen gastarbeiders regel rechte intimidatie plaats. De Marokka nen opereren met complete knokploe gen. De Grieken worden scherp in de gaten gehouden, en de Spaanse rege ring heeft zojuist een directieve laten uitgaan, dat het spionage-systeem on der de Spaanse gastarbeiders drastisch moet worden uitgebreid. Van onze correspondent DRACHTEN Maandagmiddag is in Drachten het servotel Talam officieel geopend door mr. F. Andriessen, voorzitter van de Tweede-Kamerfrac tie van de KVP en oud-directeur van het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting. Het servohotel is een unieke combinatie van een serviceflat en een hotel. Het NCIV heeft het in de eerste plaats gebouwd als een wwonflat voor incomplete ge zinnen, zoals bejaarden en alleen staanden. Bovendien is er een hotel restaurant. De permanente bewoners krijgen de zelfde service als de hotelgasten. Het gebouw is verrezen aan de Martin Luther Kingsingel in Drachten-Oost. Het heeft dertien etages. Daarin be vinden zich 154 wooneenheden, waar van 130 twee kamers en 24 drie kamers hebben. Eén verdieping is gereserveerd voor pensiongasten die tijdelijk onderdak moeten hebben. In het zich steeds verder industrialiserende Drachten is geregeld behoefte aan een kortstondi ge woongelegenheid voor gezinnen, die bij de bedrijven betrokken zijn. De bewoners kunnen gebruik maken van verschillende voorzieningen die zich in het gebouw bevinden, zoals het restaurant, een bar en eetcounter, een sauna, een solarium, een bank en een zelfbedieningswinkel. Bovendien krijgen ze huishoudelijke hulp. De huurprijs voor een twee-kamer-appar tement is 810 en voor een drie kamerappartement 920 per maand. Het zal naar schatting nog ongeveer twee jaar duren eer het hele gebouw bezet is. De eerste vijf appartementen zijn thans betrokken. Nog vrij onverwacht l« In de Hope dea Eeuwigen le ven® van ons heengegaan mijn innig geliefde Vrouw, ome zorgzame Moeder en Ome Clasina van der Wilt-van Vulpen echtgenote van Kloris van der Wilt, ln de leeftijd ven 75 Jeer. Jezus. Uw verzoenend sterven blijft het rustpunt van one hart. Gei. 14 F. van der Wilt J, van der Wilt E. van der Wilt-Holtrop en kleinkinderen Maarssen. 13 mei 1073 Middenweg 18 Geen bloemen. De teraardebestelling za) D.V. plaatsvinden op don- derdaig 18 mol a.s. op de Ned. Herv. begraafplaats te Tienhoven om 12.30 uur. Gelegenheid tot condoleren dinsdag cn woensdag van 20 uur tot 31.30 uur. Vertrek vanaf Middenweg 16 om 12.00 uur. In familiekring feestelijk bijeen omdat hot gisteren veertig Jaar geleden was, dat once Ouders en Grootouden, de heer en mevrouw L. P. Laning en H. Laning-Venema In het huwelijk traden, besloten wij allen dia dit lezen onze blijdschap «1 dankbaarheid mee te delen om alles, wat God hun en in hen om in al die Jaren heeft gegeven. Rotterdam: G. F. Smellk-Lanlng J M. Smehk Jan. Bert. Mare, Hedda en Cona Den Helder: R. M. Laning F. J Lanlng-Boersema MairlXe, Lars, Wleke Kampen: F. H. de Vries-Lening J. E. de Vries Riëtte, Marjan. Gerda Dominica Emm en: M. Laning L. Lanlng-Hulaman Michel. Martin ..Het Witte Huls" te Olterterp. zaterdag 13 mei 1072. Aan de vooravond van Hemelvaartsdag heeft de Heer Zijn dienaar Dg. W. F. ten Rouwelaar Em. Evang. Luthers predikant te Breda, geroepen naar de plaats, die Hij voor hem be reid had. Met dankbaarheid zullen wij zijn inspirerende medewerking als bestuurslid aan onze arbeid blij ven gedenken. Mogen zijn nabestaanden de realiteit van de Hei lige Geest als Trooster in het bijzonder ervaren. Namens het bestuur van de Bijbel Kiosk Vereniging, Ds. A. van der Most, voorz. H. Prins, direkteur. Driebergen, 13 mei 1972. Het bestuur van de Vereniging Chr. Blinden tehuis Zonneheerdt te Ermelo nam met leed wezen kennis van het overlijden van Ds. W. F. ten Rouwelaar Met dankbaarheid gedenkt het bestuur zijn ar beid voor de Vereniging, verricht in een 23-jarig bestuurslidmaatschap. Namens het bestuur: Ds. D. A. Zijlstra, voorzitter; Mr. B. S. Tigchelaar, secretaris. 13 mei 1972. Met leedwezen delen wij mede, dat heden op 75- jarige leeftijd is overleden onze oud-propagandist de heer J. P. E. Fonteyn Bijna een kwart eeuw heeft hij zich met over tuiging ingezet voor de christelijke pers. Wij gedenken hem in dankbaarheid. DIRECTIE UITGEVERSMAATSCHAPPIJ TROUW N.V. Amsterdam, 13 mei 1972.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9