Vergeten punt in de discussie rondom Wurmbrand Niet de weg van de inquisitie c Voortzetting gesprek van wereldraad en GOS Trouw K wartet David Wilkerson naar Nederland Ruim een ton voor bestrijding van de honger op Soemba Beroepings- werk Minder groei geref. kerken Boekental ag( Open brief TROUW/KWARTET DIXSÖAG 16 MEI 1972 Kerk Binnonland T2/K2 door ds. G. W. van Tricht Dat de generale synode van de gereformeerde kerken zich niet zomaar opstelt échter de actie van dominee Wurmbrand, maar ook de 'officiële kanalen' van de bovengrondse kerken wil open houden, is naar mijn mening ver standig en verblijdend. Je kunt dan wel vinden dat de officiële kerken ongeloofwaardig zijn ge worden doordat zij het regime dat in hun land bestaat kritiek loos aanvaarden, misschien zelfs bijvallen. Maar wie zo n kritische blik heeft op de officiële kerken in Oost-Europa, moet het hier in het Westen toch ook wel moeilijk hebben, want óveral ter wereld en altijd leven de (officiële) ker ken in het spanningsveld tussen de hen omringende cultuur en het nieuwe Rijk, waarvan de pro feten en apostelen spreken. Het komt mij voor dat in de vele discussies hierover één ding vaak ver geten wordt, namelijk dat wij hier in Nederland een drie eeuwen oude tra ditie van vrije meningsuiting achter de rug hebben, die andere landen maar zelden hebben. Van de middeneeuwen tot na de twee de wereldoorlog hebben verschillende Balkanvolkeren te maken gehad met Turkse overheersing, Habsburgs feo dalisme en Duits fascisme. Met ste den, dorpen, met hele gebieden is er geschoven alsof het om een schaak spel ging. Dan weer was het ene volkslied verboden, dan weer het an dere. Wie in zo'n land leeft en werkt, praat anders over 'vrijheid" dan wij. Als hij een exemplaar van het Oude Testa ment in het hebreeuws zonder moei lijkheden mee mag nemen over de grens, en-aart hij dat als een wonder van vrijheid. Als de Roemeense rege ring de invoer an bijbels in de Roemeense taal toestaat, zal hij het vermoedelijk jammer vinden, dat nu juist dat gedeelte van de bevolking dat de bijbel leest, namelijk de Hon gaars sprekende hervormden in Ze venburgen, daar weinig aan hebben, omdat invoer van Hongaarse bijbels nog steeds erg moeilijk is. Maar.er is een zekere vrijheid, en die Honga ren kennen ook wel Roemeens. En als hij dan in eigen dorp in zijn eigen taal toch op zondag het evangelie mag horen en de psalmen van David mag zingen, terwijl er om dat dorp heen. waar vroeger de grootgrondbezitters het land maar lieten liggen voor ei gen genoegen, nu hier en daar op coöperatieve boerderijen tamelijk goed en efficiënt graan wordt ver bouwd. dan ervaart hij dat alles als iets dat met vrijheid te maken hMft. Jt Meewerken t[ n.Jteg brand onderscheidt is, dat zij willen meewerken in een maatschappij, die moeizaam bezig is zich los te maken uit eeuwen van een onvoorstelbaar feodalisme. Zijn zij nu communist? Of stromannen van hun regering? Klink klare onzin! Evenmin als wij westeu- ropese dominees, die hier hopen een klein beetje vorm te kunnen geven aan de vrijheid die de profeten bedoe len, kapitalisten zijn. Zij werken daar. wij hier. Natuurlijk hebben die Oost-Europea nen het soms bijzonder moeilijk. De communistische staat heeft een toch wel begrijpelijk wantrouwen jegens een kerk. die altijd voorop liep als het erom ging de grote landeige naren en de Habsburgse monarchie te verdedigen. Het eist veel geloof, wijs heid. nuchterheid, leiderschap, om als bisschoppen in goede harmonie te leven met deze staat. Je positie is dan buitengewoon kwetsbaar. Ook is het best mogelijk dat je in al te grote ijver om het vertrouwen van de staat te winnen dingen doet of zegt, waar wij hier in het Westen wel vraagte kens bij plaatsen. Moeilijk Oosteuropese dominees staan«ftegen deze achtergrond, óók als zij 'in de Stalintijd gevangen hebben gezeten, of geleden hebben onder alleriei inti midatie of verdrukking, evenals Wurmbrand. Wat hen van Wurm- Wat nu Roemenië betreft, de positie van een predikant daar lijkt mij bij zonder moeilijk. Terwijl socialistische of communistische landen steeds zo druk in de weer zijn over de schei ding tussen kerk en staat, zijn juist zij door wetten en financiën aan de staat gebonden. Hun vrijheid gaat even ver als die wetten en financiën. Dat betekent heel wat vrijheid: bin nen de muren van de kerk kan men De veelbesproken ds. Wurmbrand en zijn echtgenote. het evangelie verkondigen., leren en onderwijzen. Maatschappijkritiek, hoe bijbels ook gefundeerd, kan daar na tuurlijk geen plaats vinden. En ter wijl deze dominees aan de ene kant werken en ook willen werken in soli dariteit met de staat in al zijn aanvechtbaarheid zoals alle staten! zijn zij naar de andere kant solidair met de mensen, met 'het werkende volk'. En alleen een communist met de oogkleppen der doctrine kan van mening zijn dat in een volksrepubliek de solidariteit met de staat en de solidariteit met het werkende volk natuurlijk samenvallen. Zo'n situatie doet zich bij mijn weten nergens ter wereld voor, en als bisschoppen en predikanten dat niet zouden weten, zouden het wel buitengewoon onnoze le halzen zijn. Nu: zo onnozel zijn ze dan ook niet. In Roemenië komt daar dan nog een derde moeilijkheid bij. De hervormde kerk in dat land is een Hongaarse kerk. Na de eerste wereldoorlog heb ben de grote machten het gehele gebied van Zevenburgen toegewezen De redactie behoudt rich het recht voor om ter opname in deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BI] publtkatic wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan dc liec-r Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus «SS. Amsterdam. Jammer (2) Gaarne willen wij reageren op het ingezonden stuk van de heer Brakel uit Rotterdam. Als medewerkenden van het door de heer Brakel bedoeld corps zijn wij het volledig met hem eens. Vandaar dat wij jammergenoeg als enig corps ï.-et dgl. muziek deelna men aan het i'efolié. Het is ook jammer, dat de t. -kijker van onjuist commentaar werd .orzien; het door ons bedoelde is niet helemaal duide lijk geworden. Aan het défilé werd deelgenomen door een historische groep, totaal 111 personen, onder de titel: 'In naam van Oranje 1572-1972'. De introductie: vlaggen-escorte en de' chr. showband 'Crescendo' uit Opende* (Gr.). Historisch fragment: De geu zenvlag, watergeuzen met mast, water geuzen met kanon, tamboergeuzen met Prince-vlag en tot slot prins Wil lem met soldaten en het vaandal 'Pro rege, lege et grege'. De geuzen beston den uit dienstplichtige militairen uit de Adolf van Nassaukazerne uit Zuid laren, die op vrijwillige basis hieraan deelnamen. De gespeelde nummers tij dens het défilé waren: 'In naam van Oranje' en 'Gelukkig is het land'. Daar wij slechts 14 dagen vóór konin ginnedag officieel wisten, dat wij kon den deelnemen aan het defjlé en in ganiseerd moest worden was het voor deze korte tijd veel geoefend en geor- v ons ook een teleurstelling, dat een en ander zo slecht werd 'weergegeven voor de t.v.-kijker. Het verheugt on, dat wij hier duidelijk kunnen maken wat het historisch fragment voorstel de en door wie dit werd j^itgevoer. Opende J. Halma, ShowbdhÜ 'Crescendo' Zuidlaren F. Tolsma, militairen Roscam Abbing (9) Als zelfs iemand dié ethiek doceert zich zó ongenuanceerd uitlaat, waar blijven we dan! A-sociaal. Met dat woord heeft prof. Roscam Abbing zijn eigen vonnis geveld. Er zijn natuur lijk heel wat zwak-sociale en a-sociale gezinnen. Maar prof. Roscam Abbing vergeet dat het, éne gezin het andere niet isl Er zijn Gode zij dank ook nog al wat gezinnen, waaruit je wel ev. kinderen b.v^. op school zou willen hebben, of in/je ziekenhuis, of op de bouw, of bij de politie. Er zijn geluk king nog de kinderen uit de degelijke 'normale' gezinnen. Prof. Roscam Ab bing vergeet dus voor het gemak de eugenese maar. Hij zal toch moeten toegeven, dat er, hoe klein de gezin nen ook zouden worden, aan de licha melijke en geestelijke verbetering van de toekomstige generaties nog wel wat bij te sturen valt. Als je nu toch heel lastige problemen overhoop haalt, kan dit er ook nog wel bij. En wat zegt prof. Roscam Abbing van het derde kind uit een gezin (een néko- mertje) dat nu juist heel veel zegen in die familie bracht. Ergo: laat de verantwoordelijkheid van de ouders zó ver gaan, dat zij beiden telkens weer overwegen of het met Gods wil (nog) overéén kan komen een kind te ontvangen. En dat ook bij dit gehei menis het gebed onmisbaar is, lijkt me, voor christenouders, een uitge maakte zaak. Leeuwarden L. J. van der Kam De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe leidse Courant Dordts Qagblad Uitgavan. van N.V. Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg (waarnemend) t Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bonk I rek.nr. 69.73.60.768). Oem.guo X 500. Vietnam Het commentaar op de aktie die presi dent Nixon heeft ondernomen. (13-5) moet niet eenzijdig zijn. Er had te vens commentaar gegeven moeten worden op de gewelddadige uitbrei ding van de Noordvietnamese acties. Vermeld werd dat de Amerikaanse strijdkrachten per inwoner 1225 pond explosieven hebben gebruikt in de periode van 1965-1971. Welke hoeveel heid de Noordvietnamezen gebruikt hebben werd niet vermeld. Conclusie van het commentaar was. dat de beste dienst die Amerika Vietnam kan be wijzen. gelegen is in een spoedige aftocht. Maar niet werd vermeld, dat de beste dienst die Rusland de wereld kan bewijzen, gelegen is in een alge hele stopzetting van het leveren van oorlogsmaterieel aan Noord-Vietnam. Ook werd niet vermeld, dat Noord- Vietnam de wereld een beste dienst had bewezen wanneer het niet met dit gruwelijke offensief was begonnen en dat het de wereld de allerbeste dienst zou bewijzen, wanneer het zich eindelijk eens positief op zou stellen tegenover de Amerikaanse onderhan delaars In Parijs. Zwijndrecht P. v. Leeuwen Azn. Vietnam Wordt het niet hoog tijd, dat de Vietnam-betogers hun acties stopzet ten? Of op z'n minste tegen beide partijen gaan demonstreren? Waar vechten ze tegen? Tegen imperialis me? Welk imperialisme dringt de laate jaren op? In de Middellandse Zee. op de oceanen, in 't nabije en midden-oosten en nu in Zuid-Viet- nam? Tegen kolonialisatie? Inderdaad, er dreigt een grimmige kolonisatie (Hongarije, Tjech. Slowakije). Tegen geweld? Welk tuig zou meer slachtof fers eigen onder de burgerbevolking: de bommen rond Hanoi en Haifong of de projectielen uit de modernste Russische wapens in Zuid-Vietnam? Of willen ze, dat Nixon straks in Moskou om z'n München gaat bede len? Die wens zou al te doorzichtig zijn. Middelstum L. Bakker In Den Haag lagen twee rapporten ter tafel, een met de visie op overeen komst en verschillen van de hand van dr. A. H. van den Heuvel te Genève, hoofd afdeling communicatie van de wereldraad, en een van de Amerikaan se GOS-functionaris dr. F. H. Klooster over de wereldraad van kerken en zijn basis. Dr. Klooster had onder meer stellin gen over de wederzijdse visie op de bijbel opgesteld: De GOS-ledenkerken zijn gereformeerd (hervormd) en in de visie op de bijbel weerspiegelt de GOS een gereformeerd 'confessioneel' standpunt; de ledenkerken van de we reldraad zijn van diverse pluimage en de gezichtspunten t.a.v. de bijbel, die een weerspiegeling vinden in de docu menten van de wereldraad, zijn evenzo nogal verschillend; de beginselverkla ring van de GOS is specifiek en gedetailleerd ten aanzien van de bij bel en beschouwt deze bijbelse uit gangspositie als basis voor oecumeni sche activiteit; de basisformule van de wereldraad is kort en onduidelijk ten aanzien van de bijbel en gaat niet uit van een specifieke visie als basis voor oecumenische activiteit. In het rapport van dr. Van den Heuvel wordt een algemene overeen stemming uitgesproken met de uiteen zetting van de GOS over de bijbelse gedachtengang over de eenheid der kerk. Dr. Van den Heuvel onder streepte van harte de GOS-uitspraak dat het noodzakelijk is dat de kerk met een a.h.w. ingehouden ongeduld de breuken zoekt te helen en dat op zoveel mogelijk fronten tegelijk. Daar aan voegde dr. Van den Heuvel echter de vraag toe: 'Waaruit blijkt dat u gehoor geeft aan deze bijbelse eis? En als de wereldraad daarvoor niet dc aangewezen weg is wat is dan het alternatief?' Terwijl hij vele onvolko menheden in de wereldraad niet weg cijferde was dr. Van den Heuvel toch van mening dat 'gebrekkigheden al leen maar kunnen worden overwon nen van binnenuit'. Over de beide rapporten werd druk gediscussieerd en wederzijdse misverstanden over de aard en het functioneren van het schriftgezag en over de eenheid van de kerk. zoals die door beide instituten wordt voorgestaan, werden opgehel derd, maar over de uitgangspositie bleken de meningen toch geen veran dering te hebben ondergaan. De wereldraad-vertegenwoordigers zegden bezinning toe op de vraag of met bijv. het anti-racisme-programma een verkeerde koers wordt gevolgd en of er wordt afgeweken van de aposto lische leer. Van hun kant gaven de GOS-woordvoerders de toezegging meer directe aandacht te zullen schen ken aan de positieve uitvoering van de bijbelse eis om de eenheid van de kerk in Christus concreet tot uitdruk king te brengen. DEN HAAG De bekende Ameri kaanse evangelist David Wilkerson komt voor een tweedaags toernee naai Nederland. Wilkerson is leider van de organisatie 'Teen Challenge', die zich vooral het lot aantrekt van jongeren, die verslaafd zijn aan verdovende middelen. In Nederland heeft 'Teen Challenge' afdelingen in Breda, Groningen, Den Haag en Stadskanaal. Door evangelisa tie op straat en in koffiebars probeert men druggebruikers, alcoholisten, prostitué's en jonge delinkwenten te bereiken. Een rehabilitatiecentrum is in oprichting. Teen Challenge Neder land werkt nauw samen met de broe derschap van pinkstergemeenten. David Wilkerson zal zaterdagavond 3 juni een manifestatie van jongeren in de Haagse Houtrusthallen leiden. Een dag later spreekt hij in het Amster damse Concertgebouw. De veertigjari ge evangelist kwam in het nieuws, toen tijdens zijn straatprediking in New York de jonge bendeleider Nicky Cruz tot bekering kwam en in 'Teen Challenge' ging meewerken. Over deze gebeurtenis schreef Wilker son het boek 'The cross and the switchblade', dat een oplaag van ne gen miljoen exemplaren in 28 ver schillende talen haalde en in Neder land uitkwam onder de titel 'Het kruis in de asfaltjungle'. Het werd ook verfilmd. aan Roemenië, voordien was het óf zelfstandig (het vorstendom Transsyl- vanië) óf behoorde het bij Hongarije. De hervormden of gereformeerden zo u wilt, dat is daar gelukkig nog hetzelfde in'Roemenië vormen dus een nationale minderheid. Gevaar Dat deze hervormde Hongaarse min derheid het permanente gevaar loopt, het evangelie te koppelen aan het Hongaars-zijn, zullen wij als Neder landers moeten kunnen begrijpen. Het is nog niet zo lang geleden dat een onzer grote mannen Nederland het nieuwe Israel noemde. En met de trits 'God, Nederland en Oranje' (welk recht die dan ook mag heb ben), is ook niet altijd even nuchter en evangelisch gewerkt. Of het gevaar reëel is, dat het evange lie voor de wagen van het Hongaren- dom wordt gespannen, of, minder erg, dat het Hongarendom voor de wagen van het evangelie wordt gespannen, weet ik niet precies. Wel weet ik dat ook dit spanningen meebrengt Ziek In die concrete spanningen, vragen en moeilijkheden trachten de kerken in de landen van Oost-Europa vruchtbaar werk te doen. Daarom verdienen al deze mensen de steun en de sympa thie van onze kerken in het Westen. Sémen zijn wij in een bijzonder ge compliceerde maatschappij bezig, met woord en daad 'getuigenis af te leg gen van de verwachting die in ons leeft.' Ds. G. W. van Tricht is hervormd predikant te Arasterdam-Watergraafs- meer. UTRECHT Voor de hongersnood op het Indonesische eiland Soemba is de afgelopen maand ruim 110.000 gul den binnengekomen op giro 2211 van het algemeen diakonaal bureau van de gereformeerde kerken, mede ge stimuleerd door akties van de Sumba- Brazilië zending van deze kerken. Da gelijks komt er ter bestrijding van deze grote nood nog geld binnen. Daarnaast zijn er besprekingen ge weest met de rooms-katholieke in stanties in West-Duitsland. die in re latie staan met de r.k.-kerk op Sopm- ba. Vanuit West-Duitsland wordt voor de hongerbestrijding nu bijgedragen voor 100.000 DM. waarbij het alge meen diakonaal bureau gevraagd is als koördinator op te treden. Volgens de laatste berichten is de hongersnood op Soemba nog steeds ernstig, vooral op Oost-Soemba. Dr. ir. N. C. Keulemans, de secretaris van de agrarisch-soclale commissie van het werelddiakonaat, die momenteel in Indonesië verblijft, heeft reeds op ruime schaal voedsel gekocht, dat vooral per prauw naar Soemba wordt vprscheept. De heer Keulemans heeft verder kontakten gelegd met de Indo nesische regeringsinstanties om ook tot hulp van die kant te komen. Daar bij zal hij vooral ook aandacht be steden aan de noodzaak om op Soem ba weer voldoende zaaigoed te heb ben voor de inzaai van dit najaar. Ir. H. J. Lugtmeljer is dezer dagen in dienst van het gereformeerde we relddiakonaat naar Soemba vertrok ken waar hij ir. A. Schotveld op zal volgen als projektleider van het land- bouwtrainingsccntrum te Lewa. Ir. Lugtmeijer was van 19651971 direk- teur van 't landbouwtrainingscentrum Andanoria op Madagascar, dat uitgaat van de gezamenlijke protestantse ker ken van Madagascar. NED. HERVORMDE KERK Beroepen, te Bussum: N. v.d. Bosch te Goes; te Opperdoes (toez.), P. S. Lefeber kand. te Leiden; te Hooge- veen: dr. B. W. Steenbeek te Nun- speet. Beroepbaar: kand. G. H. v.d. Graaf, Adm. van Gentstraat 65 bis, Utrecht. GEREF. KERKEN Beroepen: te Ommen: M. Berg te Delfzijl; te Reeuwijk: kand. A. T. B. M. v.d. Kevie te Amsterdam; te Rot- terdam/Lombardije: A. Bakker te Duisburg. Aangenomen: naar Drachten: C. W. Kempenaar te Ureterp, die bedankt voor Bergum, Haren en voor Ommen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Rijswijk: D. Grutter te Huizum; te Nieuw Leusen: kand. P. Groenenberg te Waardhuizen (verb, ber.). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Nieuw Beijerland: J. C. L. Starreveld te Kornhoorn; te Soest- dijk: W. Heerma te Utrecht; te Rot terdam-Centrum: P. op den Velde te Zierikzee. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Norwich: F. Harinck te 's Gravenhage-Zuid; voor Hilversum en St. Annaland: C. de Ridder te Nunspeet. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De daling in de groei van het ledental van de gerefor meerde kerken zet zich nog steeds voort. Blijkens het zojuist verschenen jaarboek zijn de gereformeerde ker ken in het jaar 1971 met slechts 4400 leden toegenomen. Een dergelijke kleine groei, waarmee de gereformeer de kerken een heel eind bij de bevol kingsgroei achterblijven, heeft zich sinds 1944-'46 (de tijd van de vrijma king) niet meer voorgedaan. Een nadere analyse is nog niet te geven, daar de uitgewerkte statistiek van het ledenverloop met gegevens over doopfbedieningen, overlijden, ont trekkingen en toelatingen pas in het najaar gereed komt. De cijfers over 1970 deden prof. dr. C. van der Woude, die deze keer het jaaroverzicht in het jaarboek verzorg de. schrijven: 'Allereerst is er een dalend geboorte-overschot. Bovendien is er een belangrijk verlies aan de 'onkerkelijkheid.' Tegenover een getal van 531, die zidh door doop en belij denis in onze kefken lieten opnemen, staat een aantal van 979, die onze kerken verlieten, zonder zicih bij een andere kerk aan te sluiten. Het geloof aan het bestaan van een 'latent chris tendom' vergoedt niet het verlies van zoveel belijdende christenen. Ook in het zgn. 'grensverkeer' tussen de ker ken boekten we verlies, zowel naar de kant van de Christelijke Gereformeer de Kerken als ditmaal naar de Neder landse Hervormde Kerk. Ten aanzien van de pinkstergemeenten was dit al jaren het geval. De vraag doet zich voor of deze verschuivingen niet in verband staan met een desintegratie naar verschillende zijden.' Hieronder een overzicht van de jaar lijkse groei met daarachter het groei percentage: 12.547 13.251 12.4S9 12.139 12.335 10 405 10.247 8 359 7.701 Onlangs heeft prof. dr. G. C. van Niftrik in een interview in ons blad er op geattendeerd dat het bekende getuigenis, waaraan zijn naam recht streeks is verbonden, geen zaak is van gerefor meerde bonders en confessionelen alleen: het stuk werd ook ondertekend door mensen die vroeger als rechts-ethisch te boek stonden. Welnu, een van deze laatsten, de kerkhistoricus prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, heeft op de hervormde predikantenvergadering uiteengezet waarom hij aan het getuigenis zijn instemming betuigde. De woorden van prof. Bakhuizen van den Brink zijn opgenomen in Woord en dienst (veertiendaags orgaan voor het hervormd kerkewerk). Daaruit het volgende citaat: 'Het getuigenis heeft wel een krachtig waarschu wende stem laten horen, maar is niet de weg van de inquisitie opgegaan. Het zoekt het wel in de leer, maar niet in de leerstelligheid; en in de leer in existentiële zin. Het protesteert objectief tegen de minachting voor de gewone eredienst, het bestrijdt een christelijke praktijk, die van onver diende genade niet meer wii weten en deze voor goedkoop uitmaakt, het tekent verzet aan tegen een verzoeningsbegrip, dat zich beperkt tot de verhouding van mens tot mens of van volk tot volk, en tegen een christologie, die het kruis, zoals het in I Cor. 2,2 beleden wordt, verkleint tot een symbool van menselijk leed en werelds on recht. Het getuigenis keert zich tegen een prediking volgens welke wij Christus tot opstanding moeten brengen door onze activiteit en het verwerpt de Ideologisering van hel christelijk geloof voor zover deze het geloof laat samenvallen met de ideologie van de revolutie, en in verband hier mee verzet het getuigenis zich tegen een zon- deleer, die de bron der zonde allereerst zoekt in de politieke en maatschappelijke structuren. Ik zei, dat het getuigenis niet aan inquisitie doet; het waarschuwt, maar beschuldigt niemand persoon- ee he - ch MULISCH VAN HET REVE g Het verschijnsel van elkaar nijdi de haren vliegende schrijvers is van vandaag of gisteren. Niet ze zijn dergelijke erupties van onl ur gen te waarderen als competitit het vinden van intelligente Sc woorden. Zo komt ook het gesc p van Van het Reve (Taal der litf en Mulisch (Vrij Nederland, 5 1972) op mij af. Men doet val^ verstandigst zich daar niet al te in te mengen. Toch nopen cl m uitlatingen van de laatste mij enige reaktie. Mulisch verdedigt zelf tegen de aantijgingen van het Reve en dat kunnen we vAjj gerust aan hem overlaten, maar hij aaarbij ook zijn wok tegen christendom' lucht moet geven gaat mij. Hij ergert zich aan ironisch aanroepen van God, w Van het Reve's hoofdpersoon bet schept. Hij vindt dat het Christel niet ironisch op de been geho 1 moet worden, maar dat dc kf^' juist afgebroken dienen te En hij verheugt zich er dan ooe als de Amsterdamse Koepelkerk iB' blazen wordt. De identificatie viet Koepelkerk met het christendo c natuurijk wat ver gezocht. Tcgei het opblazen van de Koepelkerk gestaag ontvolkende binnenstad de (mij ook wel eens wat te) vloedige, kerkenbouw in de buite e ken. Men verheuge zich niet te v£t Men leze hieruit ook niet een a van het instituut alleen. Bij Mt gaat het dieper. Zelf haalt hij eei scheldwoord van stal als hij Vai 'een andere christenhond' noem ben het zelden met de heer Vai eens, maar om hem een christen te laten noemen gaat mij te ver. de grootste vraag is natuurlijk u hoe kon Mulisch op de gedacht men om Van het Reve's 'opvatti si, voor christelijk te laten door) li(i Hij kon beter weten. Hij kon i m dat de uitspraken van Van het op dit gebied een mengeling a(j id ~oi°n ijz :he modieuse mystiek, gnostiek en ijlen gieus gepraat zijn, die niets me evangelie te maken hebben. ;ii dient vastgesteld dat het christe j zelf, laat staan het evangelie, ii g minst niet in 't geding zijn. Eveen als dat ooit het geval was bij L< val palingboer. Bij Lou kon geen 2 mens zich meer iets voorstellen r' kan bij de droom-markies Vai Reve wel. maar dat is dan ook vieb, het enige onderscheid. eh 1,64 1.70 1,58 1.51 1.51 1.26 1.22 0.98 0.90 0.62 0.51 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1969 1969 1970 1071 Per 1 januari 1972 waren er 874.806 gereformeerden. Het aantal dienst doende predikanten bedroeg 1048, die aan een plaatselijke kerk verbonden zijn en 32 in algemene dienst (resp. 3 en 4 meer dan vorig jaar).-Hei aantal predikantsvacatures daalde van 271 naar 264. (Jaarboek 1972 van de gereformeerde kerken in Nederland. Uitgave Ooster- baan en Le Cointre te Goes. 527 blz.; 7,45). Vit de kerkbladen lijk. Daarmee stelt het ons dan voor de vraag of wij er voldoende zeker van zijn, dat wij theologisch denkende niet in de verworpen, genoemde beginselen dreigen verzeild te raken. Wie hier subjectief zeker van is, zal zich door het getuigenis dan ook niet aangevallen voelen en zal willen deelnemen aan de theologische discussie, die het heeft willen uitlokken en tot nu toe, naar mijn mening, geen hoog peil heeft bereikt. Mis verstand, vooroordeel en ongerechtvaardigde ver dachtmaking zijn daar veelal schuld aan geweest. Maar het kan zeer goed anders. Het getuigenis is een positieve en niet een negatieve zaak. Positief nodigt het ons om een ingrijpende correctie aan te brengen in de praktijk van de weg, waarop kerk en christenen ten onzent zowel als over de grenzen, zich bevinden. Wij hebben veel meer aandacht voor innerlijk leven, voor de verborgen omgang van psalm 25, nodig dan waartoe de rationeel-kritische activiteiten van deze tijd ons de gelegenheid laten'. De kroniekschrijver van het hervormde Gerefor meerd weekblad schrijft ditmaal o.m.: 'Enkele weken geleden sprak ik een kerkvoogd van een stadsgemeente, die zei zelf vrijzinnig te zijn, maar die voorgesteld had In de kerkeraad om aan de hervormd gereformeerden meer beurten te geven. Toen men hem verbaasd vroeg hoe hij voor de 'bonders' kon pleiten, was zijn eerlijke antwoord: 'Dan krijgen we tenminste nog mensen in de kerk en daardoor ook geld in de kollekte. Het is me van meer plaatsen bekend dat juist de kerkvoogden pleiten voor ruimte voor de gerefor meerde prediking. Zij worden direct met hun neus gedrukt op de financiële nood. Zoals het met de financiën van het land misloopt, zo zullen we ook als kerk de invloed van de inflatie steeds meer gaan gevoelen. We zijn op een geheel verkeerde weg als volk. We willen steeds meer brood en spelen en de Heere God en Zijn dienst wordt vergeten. Het gevolg daarvan is dat men wel predikantsplaatsen moet opheffen omdat er eenvoudig geen geld meer beschikbaar voor is. Ondertussen zijn de lasten zodanig verzwaard, dat er van twee kanten grote moeilijkheden komen. De inkomsten worden minder en de uitgaven worden hoger'. Derde wereld in beweging. B uit Zambia door dr. mr. Bas de Fortman. Uitgeverij Het Were ster, Baarn. 110 blz. Prijs 12,50 Dr Bas de Gaay Fortman, dit 1967 tot 1971 verbonden was a universiteit van Zambia in Lo<lnÉ heeft een aantal notities gebur°c over Zambia. Een deel van deze keningen zijn eerder in Het Volk verschenen. In dit boekje den een aantal fundamentele p an men waarmee een ontwikkelinj te kampen heeft, kort, helder en tig geschreven, geanalyseerd. Zambia is een bijzonder ontt ia: lingsland, omdat het niet alleejaa confronteerd wordt met econoi en binnenlandse politieke probl m.:ar ook nog van buitenaf bei j wordt. Het grenst aan Angola, n west-Afrika, Zuid-Afrika en Rho h landen waar blanke minderhedeip wil opleggen aan de Afrikaanse derheid. Nu wordt vooral vanuit Afrika zware druk uitgeoefend o; sident Kaoenda om hem over te tot samenwerking met die heidsregimes. Zambia is een vo( van het onafhankelijke zwarte i en de regering van premier V zou er een lief ding voor over h als Kaoenda bereid was tot een naamde dialoog of zou verdw Als dat zou lukken, zouden (voormalig Congo-Kinshasa) en nia de zuidelijkste onafhankelijl rikaanse landen zijn. omdat al binnen de Zuidafrikaanse in sfeer ligt, evenals Lesotho, Bof en Swaziland. In het hoofdstuk punt van het vrije Afrika h< Gaay Fortman over deze bed! van Zambia belangwekkende geschreven. Ook in de andere hoofdstukkt ondermeer gaan over natievoi onderontwikkeldheid, over goet slechte ontwikkelingshulp en o rol van het christendom, staan tenswaardige dingen. We zijn m te snel geneigd Afrika en de A nen te meten met onze westerse staven zonder veel begrip op te m gen voor de werkelijk gigantisch st. blemen waarmee de Afrikanen t ken hebben. Bas de Gaay F« gj heeft zich met de Afrikanen e problemen geïdentificeerd. We dat de prijs van ƒ12,50, wat rij veel is voor een undel notitit tl 110 bladzijden, niemand zal af! ken. Derde Wereld in Beweg het lezen waard omdat het ve« verstanden uit de weg kan ruim at int DEN HAAG De organisatie en Vrede noemt het in een open j aan de Nederlandse kerken een i de, dat zij zich nog niet ondubl nig hebben uitgesproken tegei rt dosis vernietiging, die Vietnam i toegediend in het belang van d van de VS-regering.' G 'Voor de laatste maal' richt Ke u. Vrede zich tot de Nederlandse k yo met het verzoek de kerkleden roepen tot vrijmoedig getuigei woord en daad tegen de aanvalle c buitenlandse troepen en wapens landen, de zeeën, het luchtruim bevolking van zuidoostaziatisché den. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2