Ook in rivieren mijnen gelegd Wallace na aanslag zeer zwaar gewond Rook bewust, rook 'n sigaartje r Veertig procent leraren is niet tevreden over aardrijkskundeboeke n 'maskerde protestanten in Belfast 11 wil personeels- tand met man inkrimpen In deze krant Drie mensen bij botsing omgekomen UW KRANT IS NU WEL OCHTENDBLAD M AARWETEN UW KENNISSEN HET AL? VERNIEUWD EN UITGEBREID I I RON VUL DE BON HIERNAAST IN itelijk dagblad voor leiden en omgeving aeniwe JLeidse Courant! „Stantvastich is ghebleven Q mijn hert in teghenapoet!" "i cbu v&cctwm'- INTERIEURVERZORGING vakman CPUN5&UPGD itraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7.90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. gemaskerde patrouille van de protestantse 'burgerwacht' in een gedeelte van de Woodvale-wijk in st, dat door de protestanten tot 'verboden gebied' werd vërklaard tijdens hevige vuurgevechten met van de rooms-katholieke IRA (Iers Republikeinse Leger), voor een -verslag zie pagina 8. cn aantal groepsmaatschappijen ihcll zal dit jaar en volgend jaar ïrsoneelsbestand met in totaal 615 dalen. De directie van de latschappij heeft dit gisteren i dc middag bekendgemaakt. Bij Nederland Raffinaderij en bij Nederland Chemie zullen dit n volgend jaar ongeveer 300 leclsleden moeten afvloeien. Bij tntraal kantoor te Den Haag I aan het eind van dit jaar 215 Imers minder op de salarislijst dan aan het begin van dit jaar. r wordt ingekrompen bij Shell land en Shell Benelux Compu- "venter (40) en voorts bij Shell land Verkoopmaatschappij (60). bedrijven van Shell in Neder- nerken in totaal 18.400 mannen luwen (Zie verder pag. 15). ezegd WASHINGTON, SAIGON (Reuter, ATP, UPI, AP) De VS hebben niet alleen in de mondingen van de belangrijkste Noordvietnamese havens mijnen gelegd, maar ook in een aantal rivieren en kanalen in Noord-Vietnam. Dit is gebeurd om de verscheping van materialen en voorraden te verhinderen. Aldus heeft gisteren de woordvoerder van het Pentagon, Jerry Friedheim meegedeeld. de uitvoering van het prijs- van de overheid sluit ik enkele mogelijkheid bij iaat uit. Mr. F. Andriessen, fractieleider KVP. e koud en toe zon, maar ook plaat- Ijk een bui. Matige, aan de st nu en dan krachtige wind sen noordoost en noordwest, ximumtemperatureu onge- 12 graden. Morgen en irmorgen: af cn toe zon en atselijk een bui. Aanhoudend koud voor de tijd van het Zon op: 04.43 zon onder: 20.31 Maan op: 08.39 maan onder: 00.32 erheid r dominees Volgens deze woordvoerder zijn nu alle belangrijke spoorbruggen in Noord-Vietnam onbruikbaar gemaakt. De Amerikaanse luchtmacht zal er voor zorgen, dat deze toestand ge handhaafd blijft. Alle pogingen van de Noordvietnamezen om de gebom bardeerde bruggen, spoorlijnen en we gen te herstellen, zullen door nieuwe Amerikaanse luchtaanvallen worden gevolgd, zo vertelde hij. 'Als de Noordvietnamezen pontonbruggen aanbrengen, dan zullen wij ook die vernietigen'. De blokkade van Haiphong is volgens Friedheim volledig effectief. Er is tot dusver geen melding gemaakt van activiteiten van mijnenvegers in de geblokkeerde havens. Het is mogelijk dat er enig verkeer is van kleinere schepen, maar het is onwaarschijnlijk dat één van de 27 buitenlandse sche pen uit de (grootste Noordvietname se) haven van Haiphong zal vertrek ken. Friedheim deelde voorts mee. dat de minister van defensie Laird te horen heeft gekregen van zijn net uit Saigon teruggekeerde staatssecretaris voor bevoorrading en installaties, dat het bevoorradingssysteem van de Zuid- vietnameze n goed is en hun moraal hoog. New York Times Het Pentagon heeft een bericht tegen gesproken van de New York Times, volgens welk de mijnen in de havens automatisch buiten werking zullen worden gesteld, als Nixon aanstaande maandag naar Moskou vertrekt. Dit zouden welingelichte kringen aan het blad hebben verteld. De mijnen zou den volgens die kringen echter na een bepaalde periode niet meer op scherp kunnen worden gesteld, zodat nieuwe mijnen afgeworpen zouden moeten worden, indien Nixon de blokkade zou willen voortzetten. De mijnen zouden in een onregelmatige volgorde op scherp gesteld worden en gede- activeerd kunnen worden. President Nixon heeft gisteren tegen over de echtgenotes van drie vermis te Amerikaanse marine-officieren verklaard, dat hij met felle, militaire acties zal doorgaan, totdat alle Ame rikaanse krijgsgevangenen vrijgelaten zijn en totdat duidelijkheid is verkre gen over het lot van al diegenen, die in Indo-China vermist worden. Van de drie mannen bevinden zich twee in Noorckdetnamese gevangenschap en wordt de derde sinds 1965 in China vermist. De drie vrouwen zeiden na afloop van het gesprek met de Ame rikaanse president, dat zij het geheel met diens optreden in Noord-Vietnam eens zijn en dat Nixon hun persoon lijk haü verzekerd, dat hij met de haven-blokkade zal doorgaan, totdat alle Amerikaanse krijgsgevangenen vrij zijri Het Amerikaanse opperbevel in Sai gon heefit gisteren toegegeven dat er donderdag en vrijdag drie Amerikaan se jachtbommenwerpers boven Noord- Vietnam ■zijn neergeschoten, waarbij zes piloten als 'vermist' moeten wor den besctiouwd. De Amerikaanse luchtmacht, heeft gisteren zijn groot ste installatie in Zuid-Victnam. de luchtmachtbasis Cam Ran Bay die 72 miljoen dollar heeft gekost, aan de 'Ik dacht dat je vader zo goed kon rolschaatsen'. Politie zegt schutter gearresteerd te hebben LAUREL (Reuter, AP, UPI) George Wallace, de racistische gouverneur van de Amerikaanse staat Alabama, is gisteren tijdens zijn verkiezingscampagne voor de presidentsvoordraclit van de De mocratische partij in de stad Laurel (Maryland) neergeschoten. Hij verkeert in een zeer ernstige toe stand. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis is hij in het middenrif getroffen. 'Er is geen on middellijk levensgevaar. Hij was in staat met de dokter te praten'. Bij liet ter perse gaan van deze editie werd Wallace door een team van vier artsen geopereerd. Wallace voerde campagne voor de voor verkiezingen in de staat Maryland, die vandaag zullen plaatsvinden. Zijn voor naamste tegenstander in die staat, se nator Hubert Humphrey, heeft, onmid dellijk na het bekend worden van het nieuws, zijn campagne afgebroken. Wallace had in het centrum van Laurel een speech afgestoken op een overigens kogelvrij podium. Vervolgens wilde hij zich in de menigte begeven om handjes te schudden. Opeens kwam er volgens ooggetuigen een man naar hem toe, die hem zachtjes bij zijn naam riep. Deze man, een blanke van ongeveer dertig jaar, schoot van vlakbij in de buik van de gouverneur. Toen omstanders zich op hem stortten, zag hij kans nog enige kogels uit zijn pistool af te vuren, waarbij, twee van de bewakers van Wal lace en een vrouwelijke supporter ge wond werden. Volgens de verschillen de ooggetuigen werd Wallace zelf zeker driemaal door kogels getroffen. Ernstig Zuidvietnamesc troepen overgedragen. Het Zuidvietnamese leger heeft giste ren de basis Bastogne (24 km. ten zuidwesten van Hoeë) op de Noordviet nam,ezen heroverd. Deze hadden de strategische basis sinds 28 april in hun bezit. Volgens de Zuidvietnamse divisie-commandant, generaal Pham Van Phu zouden zijn mannen bij de bezetting van de basis niet veel tegen stand hebben ondervonden. De bom bardementen van de Amerikaanse B- 52-bommenwerpers hebben de bezet ting van de basis zo zeer verzwakt, dat de overblijvende Noordvietname zen de vlucht hebben genomen. Bij de strijd om de basis zijn 760 Noordviet namezen om het leven gekomen. Door de herovering van de basis is het voor de Noordvietnamezen niet meer Zie verder pagina 8, kolom 7 Afzet stagneert renindustrie lederwa- Leiers schrijven Boekenelalage Retepl Radio rn tv Strips. (eulUeton t'w probleem Commentaar Dichtbij en verder (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Met vers geroosterde hazelnoten u groepje negers, dat ook naar de rede van de gouverneur had geluisterd. Maar de zwarten riepen onmiddellijk 'nee., nee' terug. Besmeurd De vrouw van Wallace, Cornelia boog zich over haar man heen en werd on middellijk door het bloed van de ge wonde besmeurd. Iemand op het po dium riep tegen het publiek: 'God helpe jullie, mensen' over de micro foon, terwijl een paar meter verderop een paar mannen gingen vechten. An dere mensen riepen: 'George, kom hier naar toe' en wilden hem alsnog een hand geven. Wallace is een overtuigd voorstander van rassensegregatie. Hij is erin ge slaagd zijn denkbeelden ook ingang te doen vinden buiten zijn aanhang in Amerika's 'diej>e zuiden', ironisch ge noeg door niet alleen op de rassen scheiding te blijven hameren, maar ook op het gebrek aan 'law and or der'. De moordaanslag op hem is de zesde belangrijke politieke aanslag binnen negen jaar. President John Kennedy werd op 22 november 1963 in Dallas vermoord. Vijf jaar later werd zijn broer Robert in Los Angeles ver moord. Een paar maanden tevoren werd de beroemde voorvechter van de rechten van de zwarte Amerikanen, dominee Martin Luther King ver moord. In februari 1965 werd de ra- Anderhalf uur na de moordaanslag, die om vier uur 's middags plaatselijke tijd werd gepleegd, zei een woordvoerder in het ziekenhuis over Wallace: 'Ik kan als medicus zeggen, dat hij leeft'. Zijn perssecretaris noemde zijn toestand 'ernstig maar stabiel'. De man, die op hem schoot, is volgens de politie van Laurel gearresteerd. Verdere bijzon derheden zijn niet over hem bekend gemaakt. Een journalist van het persbureau UPI beschreef hoc Wallace na zijn toe spraak zijn jas uittrok en onmiddellijk daarop beschoten werd. De menigte toehoorders brak binnen enkele minu ten op. Sommige van zijn aanhangers schreeuwden beschuldigend naar een Binnenland Spanning om beslissing over EO 7 Buitenland Nieuw schandaal in Frank rijk 8 Kerk Discussie urn Wurnibrand 2 Kunst Vaste leiding Opera 9 Sport Knetemann blijft leider in Olympiad ronde 11 Economie 15 Overheersende positie van één bedrijf Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Tweederde van de leraren aardrijkskunde is ontevreden over de manier waarop schoolboeken tot stand ko men. Dit blijkt uit een onderzoek dat Trouw/Kwartet samen met het geografisch instituut van de Vrije Universiteit heeft inge steld. Andere conclusies van dit onder zoek, dat dezer dagen in onze on- derwijs-bijlage gepubliceerd wordt: Veertig pet. van de leraren aardrijkskunde in de brugklas vindt het door hen gebruikte boek 'matig' of 'slecht'. In de brugklas worden voor aardrijkskunde tenminste 37 ver schillende boeken, boekjes of me thodes gebruikt. Ongeveer vier pet. van de lera ren gebruikt helemaal geen boek. maar werkt met eigen materiaal (projecten). De prijzen van de aardrijkskun deboeken (al dan niet met werk boek erbij) variëren van ƒ7,50 tot 20,80. De 102.000 leerlingen van het lager beroepsonderwijs (lts, nijver heidsscholen, enz.) krijgen in de brugklas op een heel andere ma nier aardrijkskunde dan de 142.000 leerlingen van mavo-havo-athe- neum-gymnasium. Echte aardrijks kundeboeken voor het lbo bestaan nauwelijks. In de sector havo-gymnasium atheneum bestaat een ruime keus, maar twee boeken hebben samen 55 pet. van deze markt. Van de leraren die zeggen dat de produktie van schoolboeken an ders moet, vindt een meerderheid dat niet de uitgevers maar de overheid, deskundigen of scholen het initiatief moeten nemen tot nieuwe uitgaven. Algemeen is het verlangen de veelheid van metho des terug te brengen. Wolters-Noordhoff heeft eender de van de schoolboekenmarkt in handen. De totale omzet van Wol ters-Noordhoff Is 45 min, waar van 35 min. schoolboeken. Het Groningse bedrijf zal waarschijn lijk in juni besluiten tot fusie met I.C.U. Samson-Sijthoffin Alphen a.d. Rijn. De volledige resultaten van dit onderzoek worden gepubliceerd in onze onderwijs-bijlage, die deze week verschijnt. Deze onderwijs- krant is voor een groot deel ge wijd aan het probleem van de leermiddelen. Het eigenlijke onder zoek richt zich op aardrijkskunde boeken voor de brugklas van het voortgezet onderwijs. Studenten van de lerarenopleiding Vrije Leergangen/Vrije Universi teit hebben een groot aantal boe ken onderling vergeleken. Dit deel van het onderzoek stond onder lei ding van drs. G. J. P. van Alkema de van het geografisch instituut van de V.U. Daarnaast hebben wij een enquête gehouden onder 260 aardrijkskunde-leraren in de brug klas. Verder staan in de onderwijskrant artikelen o.a. over: de schoolboe kenmarkt. een school die eigen leermiddelen maakt, het schoolmu seum, onderwijs per computer, de lerarenopleiding, kinderboeken en school- en collegegeld. GEORGE WALLACE dicale zwarte leider Malcolm X dood geschoten cn op 25 augustus de leidei van de Amerikaanse nazi-partij Geor ge Lincoln Rockwell. Wallace zelf heeft altijd ontkend, dat hij een racist is. 'Een racist is iemand, die een ander niet mag, omdat die zwart is. Hij veracht in feite het werk van God', placht de gouverneur te zeg gen. 'Maar een segregationist is iemand, die van mensen houdt en weet dat, toen sommige mensen zwart en andere blank heeft gemaakt. Hij zelf ons vanaf het begin van deze we reld heeft gescheiden'. Niettemin heeft deze traditionele, uiterst conservatieve, typisch zuidelijke Democraat altijd gehamerd op de rech ten van zijn blanke kiezers en op de autonome rechten van de Amerikaanse staten tegen het federale bestuursappa raat in Washington. Hij was tegen de 'intellectuele snobs', die wensen dat Big Government het leven van alle Amerikaanse burgers van de wieg tot het graf beheerst'. Lijfwacht Alle overgebleven presidentskandida ten van de Democratische partij heb ben hun diepe geschoktheid over de moordaanslag uitgesproken. George McGovern, de meest verwoede tegen stander op poltiek gebied van Wallace zei: 'Ik ben erg geschokt over deze wrede daad. Als we nu al zo ver zijn. dat openbare figuren niet eens meer hun mening kunnen uiten en naar het presidentiële ambt kunnen streven zonder doodgeschoten te worden, dan beef ik voor de toekomst van dit land'. Humphrey ging meteen naar het zie kenhuis om Wallace zijn leedwezen te betuigen. President Nixon heeft een van zijn artsen naar Wallace gestuurd en gezegd dat hij 'zeer, zeer bezorgd" is. Hij had meer lijfwachten dan wie dan ook om zich heen, bewoog zich bijna nooit onder het publiek en sprak al tijd van kogelvrije podiums. NOORDWLJKERHOUT In Noord wij kerhout is gisteren een personen auto. die een voorrangsweg opreed, in de flank gegrepen door een vrachtwa gen. De drie inzittenden van de per sonenauto, een echtpaar uit Den Haag en een vrouw, waren op slag dood. Dc bestuurder van de vrachtwagen liep geen letsel op. De slachtoffers zijn de bestuurder van de auto, de 82-jarige Z. Groet uit Den Haag, zijn echtgeno te, de 64-jarige mevrouw G. Groet- Brown en haar uit Engeland afkom stige zuster de 71-jarige mevrouw Alice Brown. LAAT HEN NU DIT OCHTENDBLAD VOOR "UW OMGEVING" LEZEN noteer als nieuwe abonnee: Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan bespaart u voor ben 3V6 gulden aan abonne mentsgeld. De eerste 2 weken krijgen zij bij wijze van kennismaking de krant gratisl En u ontvangt een leuke attentie! Een postzegel ls niet nodig als u op do enveloppe schrijft- N IE UWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN betaalt per: Naam: maand Adres: kwartaal Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. gulden abonnements geld. Opgegeven door: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste ~1 I n mapje PO«t- papter met •Of eloppen n platina flaeaen- ouiliTzerter) IWUUUIf met brief- papiet ee pro I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1