fzet stagneerde in derwarenindustrie Voor 615 man geen werk meer bij Shell Produktie, werkgelegenheid en winsten groeien in versneld tempo in VS Zes procent van alle huisvrouwen was ooit uitzendkracht Stevin-groep verwacht herstel oude winstpeil Voorstellen van Burns geen model voor hervorming geldstelsel De Telegraaf rekent op goed 1972 4- KvK bezorgd jpr selectief esteringsbeleid Philip Morris gaat uitbreiden DSM sluit akkoord voor oliewinning Winst N.Eur. Hout ging achteruit Ned. fondsen in New Vork Amerikaanse goederenmarkten V/all Street goed prijshoudend J'l f/KWARTET DINSDAG 16 MEI 1972 FiiiiiitriCii TIS/KIS al lage winstmarges verder aangetast a onzer verslaggevers fcHT De groei van de lederwarenafzet op de binnenlandse ais in 1971 beneden de verwachting gebleven. De geldomzetten J detailhandel namen met 6 toe, vergeleken met 1970, ter- producentenprijzen met circa 5% opliepen en de btw met t betekent, dat het volume van de lederwarenafzet in de spe- jken voor koffers en lederwaren in 1971 iets beneden het peil |70 zijn gebleven. de heer L. Ploeger van de Ned Bond van Lederwaren en kofferfabrikanten. lezen in een publikatie van beurs te Utrecht ter gelegen- n de zomervakbeurs voor kof- lederwaren, die van 5 tot en juni in de Domstad wordt Ec en. De publikatie is ontleend et binnenkort verschijnende !®2s!ag van het Bedrijfsschap voor erwarenindustrie. Jgnatie van de afzet is vooral rt jmen in de warenhuizen, waar tzoni srwarenafdelingen. in geld uit- atrontf bijna 1 pet minder verkoch- in 1970, terwijl het verkoop bij de speciaalzaken met nog pet opliep. Vooral leren tassen vorig jaar moeilijk aan de 1 if vaker vrouw) te brengen. R PRODUCTEN etstagnatie is niet zonder gevol- ileven voor de producenten. De jet voor alle fabrikanten geza- nam met maar 2 pet toe van min. tot 163 min. Per fabriek omzettoeneming iets gunstiger, het aantal fabrikanten iets te- ter zijn er zo'n 350 in and), maar de circa 2,7 pet men dan komt weegt toch p tegen de prijsstijging van 5 Itr feite betekent naar volu- gekend een teruggelopen afret. van 5 pet, gepaard "r£ aan een iets lagere produktie, |r, rekening houdend met de jjaar opnieuw forse loonstijging, u van. dat de situatie in de renindustrie in het afgelopen [eer minder rooskleurig is ge- En dat terwijl ook in 1970 al werd over zeer kleine winst- De industriële bedrijven gaan a ook in toenemende mate ihouden met lederwarenhandel SCHOMMELINGEN Het aantal bedrijven in de koffer- en lederwarenindustrie stijgt of daalt vrij snel met de marktsituatie, gevolg van de vrij lage investeringskosten. In de goede jaren kwamen er vaak enige tientallen bedrijfjes per jaar bij (soms met maar enkele personeelsle den) maar in een slechtere periode, zoals op het ogenblik verdwijnen ook weer de nodige ondernemingen. Kleine bedrijven komen zeer veel voor in de lederwarenbranche. alleen koffers moeten wel in grotere bedrij ven worden gemaakt. Het jaarbeurs communiqué stelt, dat de directe uitvoer de resultatenreke ning van de lederwarenindustrie in 1971 moet redden. De waarde van deze uitvoer bedroeg in 1971 ƒ37,4 min (België en Luxemburg niet mee gerekend), wat 14 pet meer is dan in 1970. De exportgroei neemt echter af. Het cijfer van 1970 was nog 40 pet hoger dan dat van 1969 en ook het eerste kwartaal van 1971 kwam nog 32 pet boven dezelfde periode van het voorafgaande jaar uit. Het tweede tot en met vierde kwartaal gaven echter maar een exportstij ging van resp. 15.9 en 7 pet te zien. De import was in 1971 12,5 pet hoger dan in 1970 en ook hier is sprake van een sterk afnemende groei, zelfs zodanig dat de invoer in het vierde kwartaal 4 pet bij die in de laatste drie maanden van 1970 ten achter bleef. REEKS VAN JAREN Is de verhouding uitvoer-invoer in 1971 wat verbeterd, gerekend over een lange reeks van jaren is het beeld niet gunstig. Terwijl de waarde van de invoer met 206 pet is gestegen sinds 1963, dus tot meer dan het drievoudige van de waarde in het basisjaar, nam de uitvoer met 186 pet toe; het prijspeil van de uitvoer is in die periode gemiddeld met naar schat ting 7 9 pet gestegen, terwijl bij de invoer een verschuiving ten gunste van de goedkope importen plaatsvond. Naar volume gemeten is de invoer in de laatste jaren derhalve belangrijk meer toegenomen dan de uitvoer, een ontwikkeling die alleen ten kosten van de binnenlandse produktie gerea liseerd kon worden. Tot de sectoren, die hiervan de nadelige gevolgen heb ben ondervonden behoren o.m. de handschoenateliers, de fabrieken van werkhandschoenen en de voetbal makers. AMSTERDAM De ontwikkeling van de omzet en de winst bij Holding maatschappij De Telegraaf is in de eerste 16 weken van het boekjaar 1972 duidelijk beter geweest, dan in dezelf de periode van 1971, zo is op de jaarvergadering bekendgemaakt. De resultaten in de eerste maanden ver tonen een zodanige marge dat gere kend kan worden op een tenminste gelijkblijvend eindresultaat In deze eerste jaarvergadering na de introductie van de aandelen op de beurs, werd desgevraagd nog ver klaard dat nog eens ongeveer 15 pet van het uitstaande aandelenkapitaal op de beurs wordt verhandeld. De bijdrage uit de STER-pot bedroeg in 19771 rond 1 min. De nieuwbouw voor het dagblad De Telegraaf en Courant Nieuws van de Dag in Amsterdam zal naar de huidige berekeningen onge veer 20 min vergen. Hiervan zal ca 5 min ten laste komen van de resultaten van 1972. De 'gewone' in vesteringen zullen dit jaar tussen de 1 en 2 min bedragen. Aandeelhouders van de Verenigde Be drijven Tankfabriek-kooiman hebben besloten aan de houddstermaatschap- pijen een zodanig dividend ter be schikking te stellen, dat Tankfabriek eeen dividend kan uitkeren van vier pet. Bij de Verenigde Bedrijven Tank- fabriek-Kooiman werken ongeveer 220 man. AMSTERDAM.Zes procent van alle Nederlandse huisvrouwen is voor of tijdens het huwelijk enige tijd via een uitzendbureau werk zaam geweest. Van de mannelijke gezinshoofden heeft 2 procent als invoer) en in 1970 (het laatste uitzendkracht tijdelijk werk verricht en van de opgroeiende kinde- mn) 'beloe'g 16 j?ar! bed.raaSt het percentage 5. Dit blijkt uit een landelijke enquete, ingesteld m opdracht van de uitzendorganisatie Tempo-Team. uw| min of ongeveer 10 pet van de omzet. Ook komt het steeds 'oor, net als in de confectiein- dat produktie wordt uitbe- naar Oost-Europa. Tassen wor- lor Nederlandse bedrijven ge werd in Tsjechoslowakije en rhoenen in Roemenië, zo vertelt sel v. "L. ooi HAAG De Amerikaanse Ka- VlG van Koophandel in Nederland in een brief aan de Sociaal- ^Timische Raad haar ernstige be lheid kenbaar gemaakt over het tel tot invoering van een selec- Investeringsbeleid voor de rand- [waarover de regering het advies Ie SER heeft gevraagd. De kamer te ondervinden, dat het hoe lan- moeilijker wordt Amerikaan- esteringen voor Nederland te iden of nieuwe industrieën te iseren voor vestiging in het len en zuid-oosten van het land rband met de steeds verder stij- loonkosten en de aantrekkelijke eiten, die in andere landen wor- [eboden. is ons tot nu toe gelukt omdat ondernemingsklimaat in Neder- nog steeds bepaalde voordelen die niet te vinden zijn in nahu- landen. Deze voordelen vallen r gemakkelijk weg tegen een sting van het ondernemingskli- door de voorgestelde maatregel, uiteindelijk de werkgelegenheid ederland ongunstig zal beïnvloe- aldus de kamer. [amer bepleit dat tenminste on emingen, die door hun aard of enorme investeringen in het ver- economisch gebonden zijn aan vestigingsplaats In het westen, öc maatregel worden vrijgesteld behoeve van uitbreidingen of ver fingen. Verreweg de meeste huisvrouwen die voor of gedurende hun huwelijk voor een uitzendbureau hebben gewerkt, deden dit met plezier. Op de vraag aan voormalige uitzendkrachten waar om ze tegenwoordig niet meer via een uitzendbureau werken, werd het gezin en gezinsuitbreiding als motief opgege ven. Daarnaast waren sommige huis vrouwen en ook een aantal mannelij ke uitzendkrachten overgestapt naar een vaste betrekking. Slechts 13 pet bleek in zekere mate teleurgesteld over het uitzendwerk. De redenen daarvan waren o.m. de geringe keuzemogelijkheden, weinig kans op het makén van carrière en de te lage verdiensten. Voorts heeft één enquête aan het licht gebracht, dat op het moment van het onderzoek ca. 1 pet. van alle Nederlandse huisvrouwen en bngehuw- de meisjes via een uitzendbureau werkt. Bij de mannen en jongeman nen ligt dit percentage nog lager. Het grootste gedeelte (85 pet.) van alle ondervraagde voormalige uitzend krachten, dus zowel mannen als vrou wen is het eerste uitzendbureau trouw gebleven. De overige 15 pet. heeft zich door twee of meer uitzend bureaus tijdelijk werk laten verschaf fen. Als belangrijkste voordeel van het uitzendwerk wordt gezien de vrijheid om zelf te bepalen op welke tijden en dagen men wil werken (74 pet.). Daarnaast worden de betere verdien sten (23 pet.) en het afwisselende werk (8 pet.) als motief opgegeven. Maar over dat afwisselende werk blij ken de uitzendkrachten zelf ook erg afwisselend te denken. Ruim 26 pet. van hen voert juist als nadeel aan 'dat je steeds weer ergens anders naar toe moet'. Een belangrijk deel (32 pet.) van de uitzendkrachten voelt ROTTERDAM Een door de directie noodzakelijk geachte ombui ging van de steeds stijgende kostenlijn zal bij een aantal Shell-vesti- gingen in Nederland dit jaar en volgend jaar leiden tot een vermin dering van de personeelsbezetting met 615 arbeidsplaatsen. Dit heb ben alle 18.400 personeelsleden van Shell in ons land maandagavond via een circulaire vernomen. De mededeling was ondertekend door Shell-directeur mr. J. R. H. van Schaik, die ook voorzitter is van de centrale ondernemingsraad. De inkrimping van de personeelsbe zetting zal, zo deelt Shell mee, zoveel mogelijk worden opgevangen door na tuurlijk verloop, niet-vervanging en vervroegde pensionering. Hoeveel werkelijke ontslagen zullen vallen, is nog niet te zeggen, maar Shell ver wacht dat dit aantal 'betrekkelijk ge ring' zal zijn. De Shell-Nederland Raffinaderij en Shell-Nederland Chemie zullen het aantal arbeidsplaatsen dit jaar en vol gend jaar met ongeveer 300 verminde ren. Bij het centraal kantoor in Den Haag zullen eind van dit jaar onge veer 215 employé's minder op de salarislijst staan, dan begin dit jaar. Bij Shell-Nederland moet met inbe grip van het Shell Benelux-Computing Center gerekend worden op een ver mindering van in totaal 40 arbeids plaatsen en bij Shell-Nederland Ver koopmaatschappij zal de vermindering BERGEN OP ZOOM Het sigaret- tenconcern Philip Morris Holland gaat in zijn bedrijf te Bergen op Zoom een investering doen van onge veer 13 miljoen. De werkgelegen heid zal eind 1973, als de nieuwbouw klaar is, zijn toegenomen van 165 tot 300 arbeidsplaatsen. Philip Morris houdt zich in Bergen op Zoom hoofdzakelijk bezig met de fabricage van sigaretten voor epxort naar de andere EEG-landen. Het be treft het merk Marlboro, dat in de VS op de tweede plaats staat. De produk tie van de andere merken van het Nederlandse bedrijf is geconcentreerd in Eindhoven. Behalve met tabakspro- dukten houdt Philip Morris zich in Europa ook bezig met de fabricage van scheermesjes, kauwgum, bier en plastics. evenwel het 'niet verzekerd zijn van vast werk en inkomen' aan als belang rijkste nadeel van werken via een uitzendbureau. HEERLEN De Nederlandse Staats mijnen (DSM) heeft een overeen komst getekend met een groep maat schappijen, die zich bezig houdt met de winning van olie en gas op de Noordzee. De groep bestaat uit de Amerikaanse maatschappijen Occiden tal Petroleum Corp., Getty Oil Co. Allied Chemical Corp., Hamilton Bro thers Oil Co. en Hamilton Brothers Exploration Co., alsmede de Britse maatschappijen The Rio Tinto-Zlnc Corp., Blackfriars Oil Co.. The Trans- European Co. en Thomson Scottish Associates. De door DSM gesloten overeenkomst heeft alleen betrekking op de event, olievoorkomens op het Nederlandse continentaal plat. Als de groep een opsporingsvergunning verwerft voor nog uit te geven blokken op het Nederlandse continentaal plat en dit leidt tot een winningsvergunning, zal DSM kunnen deelnemen in de exploi tatie van de olie. Ook is overeengeko men dat in principe het produktie- aandeel van alle groepsleden voor ons land ter beschikking komt. Voor DSM sluit de overeenkomst aan op de activiteiten die zij steeds heeft ontplooid als energieproducent. Zij past tevens in het streven de conti nuïteit en de uitgroei van de chemi sche bedrijven in Limburg zoveel mo gelijk zeker te stellen, aldus DSM. Omvang orderportefeuille nu 600 ntln. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een verlies op het werk-aan Rijksweg 7 bij Hoorn, onverwacht hoge reorganisatiekosten bij de Engelse vestiging en de valutaproblemen zijn er de oorzaak van geweest, dat de Stevin-groep (Van Hattum en Blankevoort) de winst vorig jaar zag dalen van 10,5 min, tot 6,1 min. Zonder deze drie genoemde factoren zou het winstcijfer waarschijnlijk een kleinigheid lager zijn geweest dan in 1970. beton- en waterbouw en de utilitcits en woningbouw met ieder 31 pet het leeuwendeel van de activiteiten van de Stevingroep voor hun rekening te hebben genomen. Bagger- en grond werken droegen voor 23 pet tot de ortizet bij en overige activiteiten voor 15 pet. De Stevingroep heeft geen plannen voor een eigen projectontwikkelings maatschappij. het blijft bij een samen werking met anderen, die per keer bezien wordt. Voor eilandenbouw is de Noordzee (zoals Bos Kalis dat wil doen voor de vuilverwerking) heeft de Stevingroep wel belangstelling, zij het pas op wat langere termijn. cDc groep heeft een sterk gedecentra liseerd karakter, wat o.m. daaruit blijkt, dat het hoofdkantoor gevestigd is in een bescheiden Bloemendaalse villa. 'In de overzienbare toekomst bouwen we geen kantoor voor duizen den mensen 'zegt het bestuur, daar aan toevoegend, dat een beslissing over de definitieve vestiging van een hoofdkantoor nog niet genomen Het netto resultaat zal dit jaar naar verwacht, weer het niveau van 1970 bereiken. Daarvoor is de stand en de aard van de orderportefeuille verant woordelijk, zo blijkt uit het jaarver slag en ook de in concernverband doorgevoerde organisatorische maatre gelen. Wat die orderportefeuille be treft, op 31 december was deze 482 min groot (ƒ353 min een jaar eerder) en op dit moment, maand na het begin van het nieuwe boekjaar is het opdrachtenpakket qua omvang opgelo pen tot 600 min. Hierin zitten geen verliesgevende orders. De omzet (ƒ466 min in 1971) zal dit jaar 'roy aal het half miljard overschrijden', zo werd in de toelichting op het verslag gezegd. OMZETVERDELING Van de omzet in 1971 werd. evenals in het voorafgaande jaar, 26 pet bui ten Nederland gehaald, voornl. in de sectoren baggerwerken en beton- en waterbouw. Op deze werken is de marge vaak groter dan in Nederland, aldus het bestuur. Bij de percentsge wijze verdeling van de omzet over de verschillende bedrijfssectoren, blijken ongeveer 60 arbeidsplaatsen bedragen. In de mededeling zoals die maandag aan het eind van de middag aan alle personeelsleden van Shell in Neder land werd uitgereikt, wordt de ver wachting uitgesproken, dat er bij Shell Tankers de komende jaren geen sprake zal zijn van een aanmerkelijke reductie van het aantal arbeidsplaat sen in verband met de komende vloot- uitbreiding. Bij de Nederlandse Aardoliemaat schappij zullen geen ontslagen vallen Er zal zelfs sprake kunnen zijn van een beperkte toename van het perso neelsbestand in verband met de ope rationele expansie van de aardoliepro- duktie. GERING De Shell-directie heeft de vakbonden eegarandeerd dat er alleen ontslagen zullen vallen als alle andere mogelijk heden tot personeelsinkrimping zijn uitgeput. De heer J. M. Smit, secreta ris van de Industriebond NKV, deelde desgevraagd mee dat het aantal ont slagen 'inderdaad uiterst gering zal zijn', maar concrete cijfers daarover kon hij niet geven. 'Uitgangspunt voor Shell zal echter zijn geen ontsla gen, en onze contacten met dit bedrijf zijn zodanig dat we in die toezegging het volste vertrouwen hebben,' zo zei hij. Mochten er eventueel ontslagen vallen dan zal er voor de betrokkenen een afvloeiingsregeling worden getroffen, 'die de toets der kritiek ruimschoots zal kunnen doorstaan.' aldus de heer KOGfSGn 1(1 M0ntr63l Smit. Volgens hem is de inkrimping u/5 12/5 15/s te wijten aan de algemene economi- Asbestos corp. 24?; 24b 24 sche teruggang, ook in de oliesector Canada Pur-d «5-59 65^98 en vooral in de chemische bedrijfstak. uom°Tar*& "/hem 13% 14 14% 'U weet dat Shell het afgelopen boek- Husky is', 15% is1, jaar 35 procent minder winst maakte Nat. Gas is-, ió% ia Dat typeert toch wol de terugslag, ook n^" Hi'S'rêi 7 73L i nt 7 77L bij dit bedrijf.' aldus de heer Smit sm-n canada 43'; 43 43 Hij had er overigens geen idee van of ld'*™ Warrants 22% 23 22»; er nu sprake is van een tijdelijke malaise bij Shell of dat er In de 1 1 111 toekomst mogelijk met verdere in krimping rekening zou moeten wor- QQVV JONES INDEX AMSTERDAM De omzetten bij de Noord-Europeesche Houthandel Maat schappij zijn door de teruggang in de bouwbedrijvigheld en door de mone taire onrust in 1971 lager geweest dan in 1970. De omzet bedroeg in 1971 33,3 min. Over 1970 werden geen omzetcijfers verstrekt. De resultaten zijn door prijsdalingen en de belangrijk gestegen voorraad- en rentekosten in ongunstige zin beïnvloed. De winst na belastingen daalde van 475.700 tot 394.900. Van de winst zal 144.000 (185.000) aan de reserve diverse belangen wor den toegevoegd. Het dividend be draagt 14 (16) pet. De directie ziet de ontwikkeling met vertrouwen tege moet. De zachte winter heeft de bouwbedrijvigheld gestimuleerd, waar door de voorraden belangrijk zijn ver minderd. den gehouden. Kon Olie noteerde op 15 mei $36'1-36(4 135',-Si; Unilever 44(4-44%): Philips 15(6-153; <15'.-li); KLM 136?; (36(4) Op gave duPont. Glore. Forgan. Indus! Sporen Ulll. (Ibl. Mods 11 mei 934.83 254.20 108.86 73.76 402.2 12 mei 941 83 256.58 108.86 73.73 403.8 15 mei 942.20 259.10 108.93 73.71 407.2 Aand. Uhl Int. H. L 11 mei 12.900 20.660 1.727 904 509 12 mei 13.990 23.700 1.746 1.003 435 15 mei 13.600 1.764 878 560 g Gedaan; b Bieden; L Laten; n Num. Men ontkende niet. dat Den Haag wel Juh enige kans maakt. »ept. 15/3 162% 143% Haver O Snlabun NEW YORK 'Bepaald geen model voor een hervorming van het Kogge internationale geldstelsel.' Dit is het oordeel van Paul A. Volcker, de ','MJi Amerikaanse onderminister voor monetaire zaken, over de voorstel- len van Arthur F. Burns, voorzitter van de Federal Reserve Board, Haver voor verbeteringen die op langere termijn in het internationale mo- j^" netaire stelsel moeten worden aangebracht. mKl :i48'/4 352-. 351*', 109% 109%L im;b Lijnzaad mei Juli NEW YOKK Cacao Loco G Loco B mrt. 43.13 36 12 32.39 30^ 29 Va 28.80 27.25 42.95-43.04 35.98-36.00 32.3Sb-42L 30(4 29(9 27.00 27.39 109.00-112.50 fi 40 6 50-4X1- 6.5S-56g Kuper mei Juli Str. loco Lood 177-181L 176(i-180L Austr. Wol mei luni juli ANTWERPEN gesloten gesloten gesloten 122n 121n 118'in mei 14.05-14.25 juni 13 90-14 20 juli 13.80-13.90 LONDEN Metalen en Z per ton 14.10b 14.00b 13.90-14.00 Bums deed deze voorstellen verleden week op een bankiersconferentie in Montreal. De daar eveneens aanwezige Volcker verklaarde dat Burns 'niet namens de Amerikaanse regering spreekt'. Een van de voornaamste denkbeelden van Burns is dat het NEW YtiHK Maatschappij Zeevaart in Rotter- zal over 1971 het dividend bepa op 12 (10) pet. de periode 1 okt. tot en met 31 irt 1972 zijn de opbrengsten van bo Bier Surinaamse Brouwerij, een Citybank: winsten niet te sterk aan banden leggen NEW YORK De in versneld tempo toenemende groei in produktie, werkgelegenheid en winsten, die het huidige economische herstel in de Verenigde Staten kenmerken, vertoont een treffende gelijkenis met de periode van krachtige economische opleving na de tweede 'rderheidsbelang van Heih'eken wereldoorlog. Deze overeenstemming staaft het optimisme van onder- nemers en investeerders ondanks de stijgende prijzen, het nieuws over de toenemende oorlogsaktiviteit in Vietnam en waarschuwingen van de prijscommissie dat een groot aantal prijzen teruggedraaid zal moeten worden. r, gestegen met ongeveer Sf 195.000 Sf 2,8 min. De nettowinst daalde nwel met Sf 32.000. tarief voor daggeld is verlaagd 4,25 pet. tot 3,5 pet. Deze veria- vormt een aanpassing aan een Ie verruiming van de geldmarkt, oorzaakt door maandelijkse rijks- leringen aan de gemeente. deteves-Jacoberg heeft een order oekt uit Indonesië van ruim f2 Het gaat om 300 distributie-trans- natoren van het fabrikaat Smit- megen (Holec) lat reeds eerder het machinepark de strokartonfabriek 'Erica' in le-Pekela was geveild, komt dins- 30 mei in hotel G. Sasker te Oude ela het gehele fabriekscomplex kantoren, stroloods en een twee woonhuizen onder de notariële ner. Deze strokartonfabriek werd jaar mei gesloten en de meer honderd personeelsleden ontsla- First National City Bank merkt in zijn economische nieuwsbrief van mei verder op, dat voortzetting van het monetaire en fiscale beleid, dat tè expansief zou zijn indien de economie zich dichter bij volledige werkgele genheid zou bewegen, in de huidige situatie aanvaardbaar zou gunnen lij ken met minder gevaar voor inflatie. De kracht van de huidige expansie zal de speelruimte in het beleid evenwel versmallen, waarschuwt Citibank, waarbij met name het monetaire be leid snel dient te worden omgebogen om het begin van een nieuwe inflatie impuls te kunnen ondervangen. Deze waarschuwing is tevens van toepas sing op akties van de prijscommissie, aldus de bank. De warme afstraling van een opleven de economie neutraliseert de verschil lende invloed op het zakenleven, die wordt teweeggebracht door de drei ging van sancties van de zijde van de overheid die door de prijscommissie worden opgelegd. Maar aan deze neu traliserende periode zou spoedig een einde kunnen komen. Een blijvend 'krachtige toepassing' van de maatre gelen van de prijscommissie zou niet alleen op korte termijn het enthousi asme bij de ondernemers kunnen be koelen, maar zou tevens op lange termijn de aard van de bedrijfsplan ning kunnen veranderen. Indien de winsten sterk aan banden worden gelegd, dan zullen de onder nemers naar de mening van Citibank het nadelig vinden om drastisch de produktiekosten te verlagen en zij zullen het zoeken naar nieuwe, winst gevende mogelijkheden verminderen. Hetzelfde geldt voor het nemen van risico's ten aanzien van de ontwikke ling van nieuwe produkten en proces sen. Alhoewel de voortgang in het afrem men van de inflatie niet duidelijk bespeurbaar is, heeft men hier waar schijnlijk te maken met een tijdelijke onderbreking van een trend op lagere termijn in de richting van een langza mer tempo van de inflatie. Een veron derstelling, die door de duidelijke vermindering van het stijgingspercen tage van consumenten- en groothan- delsprijzen in maart schijnt te worden bevestigd. De Amerikaanse bedrijfswinsten ver toonden ten opzichte van het ongun stige eerste kwartaal van 1971 een gemiddelde stijging van 13 pet. Citi bank tekent hierbij aan, dat de win sten in de produktiebedrijven een ongebruikelijke sterkte vertoonden, daar zij een sinds lang heersend pa troon van seizoendaling doorbraken. De 1075 produktiebedrijven van in totaal 1561 onderzochte betrokken on dernemingen gaven eveneens een ge middelde stijging van 13 pet ten op zichte van een jaar geleden te zien. Maar de bedrijfswinsten waren verge leken met het vierde kwartaal van 1971 praktisch ongewijzigd; zij daal den namelijk minder dan 0,5 pet. goud zijn rol als reserve-eenheid in het internationale kapitaalverkeer nog niet heeft uitgespeeld. De voorzitter van het bestuur van het Amerikaanse systeem van centrale banken sprak zich uit voor het herstel van de inwisselbaarheid van de dollar in Acf industrie* goud als onderdeel van de hervor- Airco ming van het monetaire stelsel. Allied Chemical De buitenlandse deelnemers aan de American Brands conferentie hadden lof voor de voor- American can. stellen en noemden ze constructief. Maar Volcker verklaarde dat de Ame- Am Metal Climax rikaanse regering blijft bij haar plan Am Motor* het goud als reserve-eenheid te laten Am Teil'TeiRe' verdwijnen. (De goudreserve, waaro- Anaconda ver de Amerikaanse regering beschikt Armco sieei bedraagt nog maar ongeveer 10 Atlanl Richiieid mrd. Hiertegenover staan verplichtin gen van meer dan 50 mrd voor in jjeihi'steei het buitenland uitstaande dollarsaldi. Boeing President Nixon heeft in augustus Burroughs van het vorige jaar de Amerikaanse verplichting die dollars onbeperkt in ceincoaoffAmy goud om te zetten buiten werking chase Manhattan gesteld aid onderdeel van zijn nieuwe chesap Ohio Ry economische programma). riMÜï'êlrei/.. STREEFDATUM Colg^.pllmoliv. Volcker noemde het begin van de Colt industrie* herfst 1973 als 'bruikbare streefda- co™8EdJson<,,S°n turn' voor een algemene hervorming Cont can van het monetaire wereldstelsel. Hij Cont on had kritiek opi het beleid van de EEG wmkK! 2 op het gebied van handel en land- nart ind bouw. De EEG bezondigt zich naar Dow Chemical zijn mening ook aan restrictieve fi- DuPon, de Ncm nanciële praktijken. De voorstellen van Burns kunnen worden beschouwd als het eerste se- First Nat city rieuze Amerikaanse plan voor stabili sering van het internationale geldstel- Admiral corp sel op lange termijn. De laatste tijd Aie* hebben het IMF, Europa. Japan en ^*?nh,H,,y Kow s Canada veel kritiek op de 'vertragings- Atn'standard taktiek' van de Amerikanen ten aan- Amsted ind zien van het begin van de onderhan- Ark Lou,s üas delingen. Het IMF zou graag zien dat het goud zijn functie behoudt, dat de Bait uhio 4(4% VS gedwongen worden hun dollarver- Bayuk ci«ars plichtingen tegenover het buitenland suriinKion ind te verminderen en dat de inwissel baarheid van de dollar in goud op den duur wordt hersteld. Het fonds CaIlf PacklnR vindt wel dat de bijzondere positie c«n Brewerie» van de dollar als reservevaluta moet Cerro^ verdwijnen. Het Amerikaanse moet door een aantal reservevaluta's cöfumhfa'ci* worden vervangen, waarbij een grote Cominco rol wordt toegedacht aan de bijzonde- corn ProdPuci»* re trekkingsrechten). cro«»bow Fund 42% 19% 31% 49 46% 30',; 42% 42% 20', 20 '4 23 23 VS 63 62% 56"'- 56% 33% 33% 38% 36% 62 82% 34% 25 29% Eastman Kodak 34% 25% 29% 53% 53% 88% 88% 163 163% 2141 22% 9.95 9 95 22'. 22% 28 28 14% 14% 40% 89% 24% - 15% 16 3% 3% 11.53 11.81 Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel 4 El Getty Oil Gileite Glmbel Bros Goodyear I R Gull Oil Illinois Cenlr Int Nick of Can Ini Haper Int Tel Tel Johns Manvllle Martin Marietta May Dep Stores Mc Dunne!) Mobil Oil Corp Nat Biscuit Nat Cash Reg Nat Distillers Nat Gypsuin Nat Steel North Am Rockw Int Bnk lor Ree Int Flav Prats Int Tech Fund Int Haper (I 4) Inxllco Corp Inlerspar Inv Select Fund Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Leasco Lone Star Cement Lehman Madison Fund 68 67% 27% 27% 77% 77% 20s'w 20% 30 29% 73'.; 72 43% 43% 28", 27% 10% ex 30'' 24% 24% 35% <5% 382 38« 30", 30% 30% 30 38% 39ei 53% 53% 35% 3411 30% 57% 30% 19". 15 V» 18% 18 42% 42% 33% 33% 22% 22c: 99>4b99(4b 67% 68% 13.30 13.39 fit» 58c* 16% ïe^ 51.30 51.70 3.70L 3.75L 41(4 <1% 25% 25% 36% 36% 27% 27% 20% 20% 24',4 24% 16% 16% Olln Mathlesun Hac Gas El Henna NY TT Hepslco Hhelps Dwitte l'hlllp Wnrrlg l'hlillpH Hetr Kadlo Co ol A/n Republic Sleel Reynolds Ind Roval Dutch Hetr Sears Roebuck Shell Oil Southern Co Southern Rv Spcrrv Huurt stand oil Calir Stand Oil Indiana stand Oil NJ siildehaker Sunrav UX OU 27% 27% 4(4 4(4 80% 811 41% 41c* 12", 93% 28(4 94 95 36% 36% 23"» 23% 35% 36% 39% 57'; 82% 71(4 62(4 71(4 43% Texaco Texas ln*t rranxamerlca 30% 151 20(4 30*4 153', 20% Union Carbide Union Hac RR united Alrctal! United Krull US Sleel 4-S' 17' 39 32 'i 48 '4 17% 19% 14 32', Waal Union lel Westlnghouse Dl Woulwurth 64' 50% 38% 65'. 51 38% Braz Traction '2% 22% Nai Can NY C'ioitr A North West B N Am Philips Co 13% 10% 77"'. 38(4 13% 10% 77% 36% Occidental Heir 12% 12(4 I'aclilc Light Public Bar* 24% 24% 24% 24(4 Santa He Ind Suuthern Pac Standard Hiandi Sterling Drug 33 H 47% 49'. 49(4 13'^ 47% '9% 49(4 Candy 42 '4 42% IICI9 Unilever Union Elect United C'orpa United Oaa 4 46 45' ,b 17% 9(4 43 4.46 4% ex 17% 9% 43(4 Western Bancorp 31% 31

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15