Vitesse en Volendam weer terug Vechtlust levert DWS één punt op Barry Hughes niet tevreden ondanks zege op NAC: 1-0 Vitesse: problemen In de spits kostten behoud eredivisie Croon: 'Iedere Volendammer durf ik aan te kijken' Ontknoping van spannende slotfase in staartgroep van eredivisie Brundage haalt weer eens uit MVV deelt winst met FC Groningen Haal goedkoop uw riibewijs DAF Bon c Jong Oranje naar Italië I lOlTVP/KWARTET MAANDAG 15 MEI 1972 Sport T9/K9 6 j fan onze speciale verslaggever iRNHEM Uitgerekend op de dag dat Vitesse zijn tachtigjarig be- taan vierde, moest het afscheid nemen van de eredivisie. Maar de loeg van trainer Cor Brom deed dat wél op een manier, een jubi- 5 sum waardig. Al zegevierde NEC uiteindelijk met 32, de bewon- M ering was tóch voor Vitesse dat zich tot de laatste snik tegen degra- atie bleef verzetten. Zelfs NEC-trainer Wiel Coerver wilde wel toe- I even: 'Veel klasse heeft Vitesse niet, maar wat een karakter...' itesse moest winnen om een kansje p de eredivisie te behouden, en dat 1. is goed te merken. De ploeg nam (i maf de eerste minuut krankzinnige 1 sico's en dat leidde binnen een half 1 ur tot twee doelpunten van NEC. Al 1.1 zeven minuten was het Eggenkamp 1 ie de bal simpel langs Beukhof 2 hoof en na een half uur liep Cas 5 inssens Veenstra en Melchers er fi- 2. aal uit: 0-2. In die eerste dertig linuten liet NEC Vitesse rustig udt- izen en plaatste knappe counters. itesse-verdediger Nico Kunst later: Ie moet natuurlijk risico's nemen als moet winnen, maar zoveel vond ik wen beetje overdreven. Iedereen ging leeds maar de diepte in'. J fa 31 minuten bracht Henk Vleeming i t stand weliswaar op 1-2 (het ont- l' ing scheidsrechter Van der Kroft dat l. ij de bal met de hand speelde) maar 5, og vóór de rust was het de actieve drie Mellaard die Theo Rutten met 1 eters sloeg en voor 1-3 zorgde. Nóg j. enste Vitesse niet te capituleren en j len Brom Henk en Bennie Hofs zette voor Rutten en Melchers, 3. oeg de vlam pas goed in de pan. 3. EC moest ijlings terug. Coerver, oÈdend:1 Ik heb ze in de rust gezegd: gen deze ploeg mag je van mij nvallen. De spelers hadden in inter- ews gezegd dat NEC aanvallender oest spelen, nu mochten ze dat laten en. Wel, ik heb na rust helemaal h ets gezien'. a een kwartier in de tweede helft >lgde de beloning voor de onvoor stelbare inzet van Vitesse in de vorm van een treffer van Willy Veenstra. Maar daar bleef het bij. Vitesse bleef beuken, vooral via de weer knap spel- verdelende Ko Prins, maar in de afwerking was de ploeg veel te ner veus. Daardoor bleef NEC, dat na rust alleen in Cas Janssens een aan valler had, overeind. Herbert Bonnen, die na rust de taak overnam van Chris Kronshorst in de eerste helft voortdurend op links opkomend kwam nauwelijks aan aanvallen toe. Mellaard: 'Misschien zijn we na rust toch wel een beetje geschrokken van de inzet van Vitesse. Maar dat gebeur de onbewust. Bovendien geloof ik dat de aanvalskracht bij ons minder werd toen Kronshorst van plaats wisselde met Bonnen'. Die eervolle nederlaag tegen NEC vormde voor Vitesse het einde van een merkwaardig^ eredivisieschap. Al bij voorbaat was "de ploeg afgeschre ven, maar door de onvoorstelbare wilskracht die Brom de ploeg in pompte, had het tot gisteren uitzicht op behoud. Brom, nauwelijks teleur gesteld terugblikkend: 'Voor de verde diging en het middenveld heb ik steeds voldoende mensen gehad die elkaar niet veel ontliepen. Het pro bleem lag in de spits. Ik had m'n hoop min of meer gevestigd op Van Toledo en Stovers maar die zijn er geen van beiden uitgekomen. Het is in de spits steeds zoeken geweest; dat is ons toch wel funest geworden'. Wanneer Vitesse volgend seizoen te- Een van de laatste pogingen van Volendam om het erediviseschap te behouden. Plat (midden) wordt echter gestuit door de verdediging van FC Twente. rugstapt naar de eerste divisie, dan heeft het in elk geval een brok kost bare ervaring opgedaan. Vandaar ook dat Brom durfde te stellen: 'Wanneer we deze ploeg bij elkaar kunnen hou den, komen we terug'. Maar dan is het wél zaak dat Vitesse zijn talenten niet loslaat. Kunst en Gerritsen heb ben bijvoorbeeld al aangekondigd dat zij straks op de transferlijst gaan. Brom weer: 'Tk moet nog zien dat er belangstelling komt voor Vitesse-spe- lers. Want laten we nou eerlijk zijn: we hebben geen best seizoen achter de rug'. Gerritsen echter: 'Ik heb dit seizoen verschrikkelijk veel geleerd. En ik geloof toch wel dat ik een redelijk seizoen gespeeld heb'. Ook het aanblijven van Cor Brom zelf is overigens nog twijfelachtig; nog altijd lonkt een aantrekkelijke functie bij de gemeente Rhenen. Brom weer: 'In principe blijf ik. Echt, ik kan het ■wel opbrengen om in de eerste divisie weer helemaal opnieuw te beginnen. Ik weet in elk geval zeker dat steun pilaren als Gert Bals en Ko Prins er volgend jaar weer bij willen zijn'. En Gerritsen: 'Als ik naar de eerste divi sie kijk ik heb Heerenveen een paar keer op de tv gezien dan geloof ik dat Vitesse weer snel terug komt'. Vitesse—NEC 2-3 (1-3) 6 Eggenkamp 0-1. 32: Janssens 0-2. 33: Vleeming 1-2. 3S: Mel laard 1-3, 61: Veenstra 2-3. Scheidsrechter Van der Wrnft. Toeschouwers 9.500. Vitesse: Beukhof: Bosma, Van Kerkhof. Ger ritsen. Kunst; Veenstra, Melchers (H. Hofs), Pr.ns; Veenendaal, Vleeming, Rutten (B. Hofs). NEC: De Bree; Kornelis. Eggenkamp. PIJ», Mellaard; Boenen, Kronshorst, J. Peters; Thijssen. Janssens. Visser. BERT NEDERLOF DEVENTER Go Ahead-trainer Barry Hughes was ondanks de 10 zege van zijn pupillen op de Bredase eredivisieploeg NAC, geen te vreden man. 'Dit was nu een mooie gelegenheid op waardige wijze voor eigen publiek het seizoen af te sluiten', zei de emotionele En gelsman. 'Als je echter uit acht doelrijpe kansen maar één maal scoort, dan is het begrijpelijk, dat het publiek ontevreden is. Toch moet ik mijn jongens wel een compliment geven voor hun grote inzet'. errie Deykers juicht nadat hij DWS naar 1- tan Beveren ligt verslagen op de grond. -1 heeft gekopt. Jan Imsterdammers misse n veel kansen I MSTERDAM Achteraf gezien had DWS dat ene punt tegen PSV iet eens zo dringend nodig. Toen Gerrie Deijkers echter een kwar- ier voor tijd de Amsterdammers alsnog naast PSV kopte, stond de e verwachten degradatie van Volendam en Vitesse nog niet vast. andaar de vreugde over die gelijkmaker, die bovendien (en vooral aderhand, toen bleek dat de angst voor degradatie ongegrond was eweest) de voldoening gaf dat DWS ook zélf iets aan zijn behoud i de eredivisie had gedaan en in deze laatste fase van de competitie et alleen van het doen en vooral het laten van anderen afhankelijk geweest. opluchting kon zorgen. Daarna echter toonden de Amsterdammers weer met nog steeds dezelfde tekortkoming te kampen. Zo had Overweg de strijd zelfs nog in het voordeel van de Amsterdammers kunnen beslissen, wanneer hij een solo die hem oog in oog met Van Beveren had gebracht met een schot in plaats van voorlangs het doel had besloten. DWS-PSV 1—1 (0—1). 39. Schmidt Hansen o—i. 75: Deykers l—l. Scheidsrechter: Derks. Toeschouwers: 3.000. DWS: Jongbloed Flinkevleugel. Overweg. Kammlnga. Blanchl: Muller (Visser). Men- slnk. Dekker. Husers. Vrauwdeunt (Dey kers). Van Slooten. PSV: Van Beevcren. Van den Dungen, Strik. Van Dlnter. Jensen. Van Stippent. Radovic Van der Kuylen; Schmidt Hansen. Devrlndt en Mulders. dat te bereiken beschikte DWS literaard) over de bereidheid te schten een eigenschap die PSV n even begrijpelijke redenen nauwe- ks etaleert. Aanvankelijk leek dat srschil de doorslag ten gunste van e DWS'ers te geven. Al in de derde '~>uut kopte Husers tegen de lat en -/ kwam in moeilijkheden. Een lerkwaardige rol hierbij speelde Jan J an Beveren, die geblesseerd raakte, c ij maakte het gebaar te worden wisseld (een gebaar dat secretaris 'an Gelder later wat merkwaardig m itlegde als een verzoek om een 'achtel), reserve-doelman Sobcszak aakte zich gereed, maar Van Beve- sn bleef in het doel. Hij kon zich chter uiterst moeilijk bewegen en in ie periode probeerde DWS de doel- ian van het nationale elftal met schoten te verrassen. Maar de knullige -ijze waarop toen met de kansen werd omgesprongen, had DWS' grootste tekortkoming niet duidelijker kunnen typeren: de Am sterdammers hebben te veel kansen nodig om te kunnen scoren. Toen Van Beveren naderhand weer iets mo bieler was, kwamen de Amsterdam mers onder zware druk te staan en Schmidt-Hansen schoot de Eindhove- naren kort voor rust (doelman Jong bloed dook half over het schot heen) naar een voorsprong. Alleen dankzij een grote dosis inzet kwam DWS in de tweede helft terug en PSV werd voortdurend onder druk gezet. De kleine Flinkevleugel vooral en ook Overweg stuw len vootdurend, maar het duurde nog lang voor Deij kers eindelijk met een kopbal voor CHICAGO (AP) Avery Brundage, voorzitter van het Internationale Olympische Co mité, heeft gisteren fors uitge haald tegen de Amerikaanse jeugd. Tijdens een maaltijd, ge houden ter gelegenheid can de jaarlijkse jeugdweek, werd een brief van Brundage voorgelezen hijzelf is thans in Mexico waarin de 84-jarige onder meer zei: 'Als je een sterk land wilt hebben dan moet je zorgen voor sterke mannen en vrouwen. Als 50% van onze jongemannen zelfs niet een eenvoudige mili taire keuring doorkomt dan is er iels ernstigs aan de hand. Wij zijn thans bezig een ras van zwakkelingen te kweken dat meer en meer getekend wordt door jeugdmisdaad, ge brek aan discipline en vandalis me'. De taktiek van de Deventer ploeg bleek vanaf het eerste fluitsignaal van scheidsrechter Boogaard inderdaad op de aanval afgestemd. Met lange passes via de vleugels werd de NAC-achter- uhoede onder druk gezet. Bovendien werd iedere gelegenheid om tot schie ten te komen aangegrepen. Vooral Ruud Geestman zorgde ervoor, dat NAC-doelman De Jong zijn niet gerin ge capaciteiten kon tonen. NAC stelde tegenover de aanvalsdrift van de Deventenaren weinig positieve acties en beperkte zich voornamelijk tot verdedigen, waarbij veelal van de buitenspelval gebruik werd gemaakt. De hoop op een 00 resultaat werd de Bredanaars na vijftien minuten de grond ingeboord. Go Ahead-ausputzer Henk Warnas zette een één-twee-com binatie op met Geestman en schoot in vrije positie tegen de paal. De terug springende bal werd door de attente Hans Bleijenberg ingeschoten en Go Ahead leidde met 10. De tweede helft gaf wederom een fel aanvallend Go Ahead te zien en in de 49ste minuut kopte Bleijenberg schit terend Jn, maar met een reflexbewe ging voorkwam doelman De Jong een doelpunt. Na twaalf minuten scoorde Ruud Geestman. maar arbiter Boogaards keurde de treffer wegens buitenspel terecht af. Het spel werd harder en dit kwam NAC-verdediger Vermeulen op een waarschuwing te staan na een duw en trekpartij met Bleijenberg. Go Ahead bleef aanvallend gevaarlijker. MAASTRICHT (ANP) Ondanks de regen, het daardoor gladde veld en 't geringe aantal toeschouwers hebben MVV en FC Groningen, hoewel veilig, zich geweerd als stond er een kam pioenschap op het spel. Resultaat van de inspanningen waren vier doelpun ten, voor elk twee en keurig verdeeld over twee perioden, gescoord in een aantrekkelijke wedstrijd. MW-FC Groningen 2—2 (1—1): 5 Dijkstra 10. 3S Guns 11. 79 Bos 12. 80 Brokamp 2—2. Scheidsrechter; Aalbrecht. MW: Koerver; Colombain, Klingen. La- crols. Den Rooyen: Kerstges. Hoenen. Dijk stra; Brokamp. Rede! (Skotarek). Bonfrere. maar de meest ideale kansen werden hopeloos verprutst, tot groot ongenoe gen van het publiek en trainer Barry Hughes. In het laatste kwartier gooide NAC alles op de aanval In een alles-of- niets-offensief en doelman Nico van Zoghei kreeg het hard te verduren. De lange Deventer doelman bewees zijn klasse met enkele formidabele reddingen, onder andere bij schoten van Daan Schrijvers en Jan van Gorp. Ook een omhaal van de Pool Manziara werd door Van Zoghei knap uit de bovenhoek gehaald. Go Ahead-NAC l—o (1—0) 14. Blcyenberg l0. Scheidsrechter; Boogierts. Toeschou wers: 4500. Go Ahead: Van Zoghel; Kolkman. Warnas. Somer. Veonstra. Van Marwijk, Geestman, Arntz; Bleyenberg. Smid De Winkel. (Dierlckx): Brouwers. Pogrzeba. Manziara. Van onze speciale verslaggever VOLENDAM Volendam moet verdwijnen uit de top achttien van het betaalde voetbal. Anders gezegd: Volendam is gedegradeerd naar de eerste divisie. Voor de Volendammers is het haast een folkloris tisch gebeuren. Opmerkelijk was tóch de teleurstelling na de 00 tegen FC Twente. Een bewijs dat ondanks de onont koombare situatie het kleine sprankje hoop nog steeds aanwezig was. Opmer kelijk was ook het snel volgende opti misme. 'Een botter vergaat nooit, dus Volendam ook niet', werd er geroe pen. En bestuurslid Pé Mtlhren zei zelfs tegen trainer Hans Croon: 'Door deze degradatie zie ik weer heel wat feestjes zitten. Straks met die periode kampioenen zal ik waarschijnlijk vier keer een zaaltje moeten huren'. Volendam gelooft in een spoedige te rugkeer. Het bestuur wijst naar het nabije verleden. Inderdaad heeft Vo lendam zich nog altijd hersteld van een degradatie. Het blijft echter de vraag of dat weer herhaald kan wor den. Want dit seizoen heeft Volendam de mankementen overduidelijk kun nen zien. Gebleken is dat een leuk technisch ploegje geen plaats in de eredivisie verzekerd. Vooral het g e- brek aan een schutter heeft zich sterk geopenbaard. Volendam dacht de op lossing te hebben via Walter Ferreira, die in december werd gecontracteerd. Nu kan gesteld worden dat Ferreira zeker geen succes is geweest Hans Croon gaf hem zelfs geen vaste plaats in het elftal. Croon: 'De laatste vijf wedstrijden hebben we geen doelpun ten gemaakt. Op die manier moet je wel degraderen. Tegen Vitesse lieten we bijvoorbeeld zeven wonderschone kansen liggen. Na die wedstrijd (1— 0) al was onze kans op behoud eigen lijk verkeken'. Aan het eind van het vorig seizoen raakte Volendam doelman Jan Ruiter (Anderlecht) en Arnold Mühren (A- jax) kwijt. Een grote slag voor Hans Croon die toen vertwijfeld uitriep: 'Als ik dat geweten had was ik waarschijnlijk niet gebleven'. Croon berustte en leerde leven met het behoudende beleid van Volendam. Croon: 'Ik heb het geaccepteerd. Al jaren heeft Volendam spelers ver kocht, maar behalve Van Straaten en Ferreira nooit iemand gekocht. Je blijft in het betaalde voetbal, dat wel. En je hebt een vrij gezonde club. maar het elftal verzwakt natuurlijk. Verder kun je hier zonder zorgen werken. De accommodatie en de trai ningsmogelijkheden zijn verbeterd. Maar wat het spelersmateriaal betreft moet er nu ook iets veranderen'. De eerste zorg is de huidige kern bij elkaar te houden. Volendam is bang dat de twee talenten Jan Mühren en Dik de Boer zullen vertrekken. Diver- sf hebben in ieder geval belang stelling getoond. Croon: 'Rijvers wil De Boer graag hebben. Vorig seizoen informeerde hij al bij mij'. Op het ogenblik heeft Volendam vrij veel **iPutaal *.n kas- Jan Ruit«r en Arnold Mühren brachten in totaal ruim één miljoen gulden op. Croon: 'Vorig sei zoen ajn we in Zweden nog op zoek geweest naar een spits. Er was toen twee ton voor die aankoop be schikbaar. Dat geld was nog over van de verkoop van Gerrit Mühren'. te behoudend Al die bedragen geven aan dat Volen dam waarschijnlijk te behoudend is geweest. Deze week zal Croon daar over praten met het bestuur. Croon: Er moeten aankopen worden gedaan Dat is voor mij duidelijk. Ik hoop dat net bestuur kan overtuigen'. Voor dat al die zaken aan de orde komen zal eerst over de positie van Hans croon gesproken worden. Na de thuis wedstrijd tegen Vitesse verscheurden enkele trouwe bezoekers hun sei zoenkaarten. Zij waren het niet eens ADVERTENTIEi Er is een nieuwe manier om goedkoper, sneller en zekerder uw rijbewijs te halen. Alles wat u erover weten wilt staat in onze gratis brochure. Vraag'maan. Stuur mij snel uw boekje over de nieuwe manier van slagen. Naam Adres Plaats Opzenden in envelop, zonder postzegel, aan DAF, antwoordnummer 2000, Eindhoven. Doelman Van Straaten stompt de bal weg voor de op de rug van Hans Jonk geklommen Jeuring gevaarlijk kan worden. met het. ook op het veld al. behou dende spelletje van Volendam. De kreet 'weg met Croon' stak hardnek kig de kop op. Het bestuur greep in en formeerde een technische advies commissie (Dick Tol, Ben en Joop Steur) rond Croon. 'Dat hebben ze gedaan om de zaak wat te sussen. Het was duidelijk een paniekmaatregel. We hebben goed samengewerkt. Over de opstelling viel alleen niet veel te discussiëren, want we hebben maar veertien volwaardige spelers'. Het contract van Croon loopt nog één jaar. Maar binnen het bestuur zijn er nu ook enkele leden die Croon liever zien vertrekken. Pé Mühren: 'Dat is juist. Maar we moeten alles nog eens goed bepraten. Ik vraag me af of Croon schuld heeft aan de degradatie. Onder andere trainers zijn we ook uit de eredivisie gevlogen. Misschien ligt het wel aan de hele constellatie van de vereniging. De adviescommissie met de Steurs en Tol zou je eventueel ook de schuld moeten geven. Het is een hele moeilijke zaak'. En Croon: 'Ik was niet gekwetst toen ik hoorde dat enkele bestuursleden mij niet meer wilden. Eigenlijk is het logisch. Er moet een slachtoffer worden ge zocht. De trainer ligt dan het meest voor de hand. Ik heb hard gewerkt en een goed geweten. Iedere Volendam mer durf ik aan te kijken. Natuurlijk wil ik doorgaan bij Volendam. maar dan moet er wel een basis van ver trouwen zijn. Met het bestuur is dat nu minder geworden. Dat is vrij pijn lijk'. De beslissing over Croon zal snel genomen worden want op 9 Juni. gaat Croon met vakantie. Tot slot nog iets over Volendam—FC Twente. Voor de derde plaats (wat deelname aan het UEFA-toernool brengt) foest Twente één punt halen. Het resultaat telde alleen. Willy van de Kerkhof: 'We waren overgeconcentreerd. Daarom speelden we zo slecht'. Er werden ritsen foutieve passes afgege ven. Echte kansen kreeg Twente nau welijks. Soms deed René van de Kerk hof iets positiefs en daar bleef het bij. Volendam was even slecht. y?n'Jndc"?'TC Twcn,c 0-0. Toeschouwer»: 4500. Scheidsrechter: Van Ravens. Volendam: Van Straaten: Schokker, (Soute) Hein. Jac en Jan Jonk; Sulkerc' Jonk. Plat Mahrenr,)' Zwar,hoed: Bond- Snm e» J»n FC Twente: Schrijvers: Van lerssel. De Vries. Drost. Oraru-n iStrouer); Van der Va 11Rene van de Kerkhof. Notten: Pirard (Wildbret), Jcurln? cn W. van de Kerkhof. HARRY VERMEEGEN DEN HAAG (ANP) Jong Oranje en de Bulgaarse jeugdploeg zullen 24 mei in Italië de beslissingswedstrijd voor de kwartfinales van het Euro pees kampioenschap spelen. Toen bleek dat het stadion van Frankfurt waar de derde wedstrijd aanvankelijk zou worden gespeeld, op 17 mei niet beschikbaar was heeft de KNVB voor gesteld de wedstrijd op 24 mei in Sofia vast te stellen. De Bulgaarse voetbalbond zou de reis- en verblijfs kosten van de Nederlandse spelers en officials moeten betalen. De Bulgaren Heten echter weten niet meer dan 1500 dollar (ongeveer 4800 gulden) te zullen vergoeden. De Europese voet bal unie heeft daarna beslist, dat 24 mei in Italië wordt gespeeld. De Itali aanse voetbalbond, die van de UEFA de organisatie van de wedstrijd heeft toegewezen gekregen, stelt vast In welke stad de ontmoeting wordt ge houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9