k vind het zelf liet om te brullen' De mode maakt het kort Staartjes Mode voor mannen Luchtvervuiling van over de grens wordt onderzocht •^TC/KWARTET MAANDAG 15 MEI 1172 Binnenland T7/K7 eve schilderes Stien de Vré: |g lijkt wel of mijn leven rieën is gedeeld: eerst fschuwelijke tijd in het Dp cht, toen het drukke ïlijk met negen kinde en dan de tijd nu: ik eindelijk mezelf zijn. Ik 67 en ja, voor oudwor- weJben ik wel eens bang.' is niet de eerste keer aar leven dat mevrouw 3, i de Vré bang is. Als opiirig meisje werd ze in off roomskatholiek gesticht ~ivo. jpt en maakte dingen ah( die '...je gewoon niet gei]oft...' Een jaar of wat den ontdekte ze dat ze schilderen. Logisch dat van haar doeken over eugd vertellen. h< oont tweehoog aan de Am- dojamse Schinkelkade. Ze uit op het water en ziet af voifoe mooie schepen voorbij Ze zou zelf wel zo'n boot *an|n hebben en dan maar va- Een kapitein heeft me- r De Vré bij de hand, er woont al heel wat jes een zeeman-in-ruste bij in huis. Hij heet Leen, t met pils en sigaren, maar 'ra zich dan bescheiden terug. A|t hij weet dat de vreemde en die de laatste tijd regel- over de vloer komen, niet hém op de bel hebben e ikt. ^an ouw De Vré wijst op één de tientallen schilderijen lan de muur hangen: 'Dat Toen zat z'n been in gips en toen heb ik hem em geschilderd. Maar m'n heb ik ook. Kijk daar: dat Hij was taxichauffeur, ertien jaar geleden gestor- Hij heeft me uit het straf- cht weten te houden door trouwen'. 5 vertelt het verhaal van jeugd. Over haar ouders t kierven en dat zij als vijfja- tupeisje met haar oudere zus- r het gesticht 'De Goede Ier' in Arnhem moest. „Ilgeschoren ?n j kwamen een lange gang en en toen werden onze djes kaalgeschoren. Toen m< sn we gestichtskledij aan klompen. Je werd bang lakt. Met hel en verdoeme- In het begin was ik een vroom en braaf meisje, zusje niet. Die was erg indig. Ik later ook. We za- uren in de kerk te bidden, stootte ik wel eens een ie aan en fluisterde: 'Zie je Sint Josef heeft nu z'n :erhand opgeheven. Giste- z'n linker'. Ja. want die kuden gingen leven. Je kreeg nvoorstellingen. Je was als lood. Maar ik had zo'n pijn 'n knieën. Dat heb ik nog Is. Door dat knielen op zo'n Ik heb later nooit meer •urepjajsmv *«S8 «nqjsoj *)3|4«*H ::c.\ 3|j3«pajp)ooq ap ue.v sijbjsjjos dj '3 '1°f JaaM aP UG< uapaozaa nop trauan-f u3A3|jg -puaJiaiJapno aapaazui IA iubbu ap jaui jpiOM aiie>uiqna a A3 3 3) J30» JJ0HI3A ua8u|j|ns3uiu 53UBAJUO H3UqiU 3Z3P U| aUBUdO 401 11(334 )3i{ i(3|z opnoqaq anovpsi aa Stien de Vré. op m'n knieën kunnen werken ofzo'. Een ander verhaal: 'Er waren een paar meisjes die in hun bed plasten. Nou, dan moesten ze die lakens opvouwen en op hun hoofd leggen. Zó stonden ze dan voor straf in de refter en wij moesten er naar kijken. Daar heb ik ook een schilderij van gemaakt. Maar ik durfde het niet te schilderen. Toen heb ik van die lakens maar boeken gemaakt'. Stien de Vré heeft nog vaak last van haar jeugd. Wanneer ze aan haar schilderstafel zit en ze is bezig, dan trekt ze vaak een verbeten gezicht of krijgt rare trekken: Wan de zenuwen weet je. Ik raak het nooit meer kwijt, die tijd'. Van De Goede Herder heeft Stientje de Vré nooit iets ge merkt. "Er zaten meisjes met open zweren bij ons aan tafel. Die hadden tbc. Er werd niks aan gedaan. Op een keer voelde er eentje zich niet lekker. Ze kreeg van een zuster een mand over haar hoofd. Nou. wij la chen natuurlijk. Een week later was ze dood. Toen moesten we naar het lijkenkamertje en kij ken. 'Vandaag zij en morgen gij', zeiden de zusters dan. Een dokter heb ik nooit gezien'. Eens in de maand gingen de meisjes in bad, maar daar moest de voogdijraad extra voor betalen. Je had dan een groot hemd aan, want je mocht jezelf niet zien. En als je achterin de rij stond, dan kon je mooi in het vieze badwater van al je voorgangsters gaan zitten. 'Biechten moesten we ook. Ze zaten zich dan te verlekkeren aan jouw verhalen. Of je met jezelf had gespeeld enzo'. Na de lagere school moest Stientje in het gesticht priester gewaden borduren en begon op standig te worden. Van het ge loof moest ze niet veel hebben en dat is tot op de huidige dag zo gebleven. 'Ik zag toen maar één oplossing: weglopen. Dat deed Stien toen. De zusters schreven naar de reclassering dat ze haar niet meer konden houden en Stien kreeg uiteinde lijk een baantje in de huishou ding in Amsterdam. Toen ik op een morgen hon derdveertig gulden kreeg om naar de huisbaas te brengen en bovendien de grote afwas zag die ik moest doen, toen dacht ik: kom, ik ga er eens vandoor. Ik nam de tram en de trein naar Scheveningen, want daar was ik nog nooit geweest'. Stientje rook het leven en ver sierde op een terras nog een jongen ook. Maar na vier dagen en nachten in een hotelletje moest ze bekennen dat het geld op was. 'Die jongen gaf me reisgeld voor de trein naar Am sterdam en van m'n laaste cen tert heb ik de hele stad doorge- tramd. Toen ben ik naar de kinderpolitie gegaan. Ik zat toen mooi zes weken in voorar rest en kreeg drie jaar voorwaardelijk. Via de reclasse ring kwam ik in het Onze Lieve Vrouwen Gasthuis terecht. Daar werkte ik op de linnenkamer en werd ondergebracht bij de con cierge van de Sint Franciscuspa- tronaat'. Leuke zoon Die concierge had een leuke zoon en Stien werd verliefd. Het was eerst alleen maar 's avonds laat voor het naar bed gaan wuiven naar elkaar, maar later werden er kusjes uitgewisseld. Stien bleef het el lendig houden en toen ze klaagde bij de reclassering dat ze haar beloofde vrije dagen niet kreeg, zeiden ze. 'Als je praatjes hebt, dan stoppen we je in het strafgesticht in Maastricht'. Stien en haar Romeo namen de zaken eens door en besloten werd dat er getrouwd moest worden. Alleen op die manier kon de sterke arm geen vat meer hebben op Stien. 'Nou, zodoende. Hij heeft me getrouwd en we hebben negen kinderen gekregen. Dat is wel een moeilijke tijd geweest hoor. Vooral in de oorlog. Maar m'n kinderen zeggen wel eens: het was altijd gezellig. Nou. dat doet je dan toch goed, als je zoiets nu hoort. Nee, ik heb in die tijd geen kwast op papier gezet'. Maar sinds galariehouder Geor ge Mulder, van de Amsterdamse Galerie Hamer, haar heeft ont dekt, is dat allemaal anders ge worden. Ze kreeg een tentoon stelling van haar schilderijen en er werd flink verkocht. Toen had Stien geld om naar haar dochter in Amerika te gaan. Simpel werkje Albert Mol is één van de men sen die iets van haar aan de muur heeft. Albert Mol: 'Ik heb een heel simpel werkje. Het is Holland. Helemaal. Het heeft koetjes, grachtjes. rood-wit- blauw. Toen ik het zag, dacht ik: dat ben ik helemaal zodra ik de grens over ben. Daarom sprak het me aan. Ik heb het boven m'n bed hangen, want ik zie graag een Hollands stuk als ik in bed lig'. Luc Lutz is een van de grootste verzamelaars van naïeve kunst. Hij zegt: 'Ik hou er ontzettend van. Vooral omdat de naleven totaal ongekunsteld creëren. Na tuurlijk hebben die mensen ta lent. Zonder talent zouden ze het nooit kunnen'. Stien Vré laat al die belangstel ling gelaten over zich heengaan. Ze zegt: 'D'r is niks aan hoor. Ik schilder gewoon wat ik zie. Ik begon met vogeltjes. Toen zei m'n dochter: hè moeder, schilder nou eens wat anders. Zo is het begonnen. Ik heb nu zo'n zeventig schilderijen gemaakt. Of ik verstand van kunst heb? Weet ik niet Ik vind iets mooi of niet mooi. Naar een museum gaan durf ik niet goed. Dan kom ik thuis en zeg tegen m'n dochter: wég die kwasten en wég die verf! Oh, er zijn zoveel goeie schilders, daar ben ik maar een prutser bij'. 'Of ik er trots óp ben? Ik vind het enkel fijn dat ik het kan, anders zou ik doodongelukkig zijn'. 'Ja, ik veeg ook wel eens wat uit. Dan zeggen de kinderen: oh moeder, wat dapper van je. Tja, dan bevalt het me gewoon niet'. Wat Stien de Vré ook niet bevalt is dat ze ouder wordt. 'Ik ben niet bang om dood te gaan, maar ik heb nog zoveel te doen'. huiverig tegenover vrouwelijke journalisten. Dat komt omdat die vaak stompzinnige vragen stellen als: 'Hoe komt u aan al die vetrolletjes, terwijl u toch zoveel afsjouwt?' Bernadette praat liever over de strijd in Ierland. En ook wel over het geloof. 'God? Ik weet het niet. Ik zou graag geloven dat Hij bestaat. Op de manier van kin deren die 'ja' zeggen wanneer je ze vraagt of ze in Sinterklaas geloven, omdat ze graag ca deautjes krijgen. Mijn zussen zijn godsdienstiger dan ik. Als ik thuis ben in Cookstown. dwingt mijn zuster Marie me om 's zondags naar de kerk te gaan'. Yoko Ono over emancipatie Niet veel wérkelijk nieuws in de zomermode dit jaar. Alles mag. zoals dat heet. Van heel lang tot heel kort, dus van vorig jaar hoeft er niets weggegooid te worden. Short met rok krijgen we deze zo mer wél veel te zien. (Zie foto). Wie er verder voor zorgt dat zij voor wat de dessins betreft streepjes, stippeltjes en hartjes aan haar lijf heeft, loopt erbij zoals het hoort. Tenminste: dat zeg gen de behoudende ontwerpers. geven.' Krijg Je reacties? Aart: 'Erg veel. Het blijkt ook, dat ouderen graag naar de tele visieuitzendingen van 'Woord voor Woord' kijken. Dan schrij ven ze dat ze alles ineens an ders zijn gaan zien. Ze vinden de manier van vertellen fijn. Als je het zo eenvoudig hoort, schrijven ze, dan begrijp je het beter dan in die moeilijke kerk- Ao|»t taal van vroeger.' Hij noemt zichzelf een geïnte resseerde buitenkerkelijke, die het programma 'Woord voor Woord' met veel plezier doet. Kreeg hij in het begin veel reacties van mensen die vonden dat het niet kon, zo'n knul in een spijkerpak met lang haar die over God vertelde.de laatste tijd merkt AART STAARTJES dat mensen die niets met het geloof te maken willen hebben, hem niet zo aar dig vinden omdat hij nu ook bij 'die christenen hoort'. Je bent eigenlijk acteur Aart: 'Ja, maar het heeft zich wat uitgebreid. Gisteravond heb je een aflevering kunnen zien van de tweede serie films die we over het Midden Oosten hebben gemaakt. Vorig jaar hadden we de drie films over de Palestijnse vluchtelingen en daarop zijn zoveel reacties geko men, dat het IKOR besloot om nu de Israël-zijde te laten zien. Wie heeft er gelijk? Aart: 'Als het allemaal zó mak kelijk lag door te zeggen: die of die heeft gelijk.Nee, ik ge loof dat de Israëli's moeten gaan praten met de Palestijnen en niet met regeringen in Egypte of Jordanië. Dat gesprek moet op gang komen.' Je hebt vroeger eens gezegd dat Je door de uitzendingen van Woord voor Woord zélf gelovi ge bent geworden. Aart: 'Ja, dat is ook zo, maar als je nu vraagt: hoe staat het er mee. dan is dat hetzelfde wanneer je vraagt: hoe staat Koninklijke Olie op de beurs. Tenminste, zo klinkt het mij in de oren. Ik weet het niet. Ik kan er geen zinnig antwoord op 'Vrouwelijkheid is eeuwenlang beschouwd als een synoniem voor 'zwakheid', vindt Yoko Ono, echtgenote van ex-Beatle John Lennon. "Wat de mannen over het hoofd hebben gezien is dat onze maatschavpij behoefte heeft aan vrouwelijkheid, tril len we onszelf niet vernietigen. Alleen met behulp van vrouwe lijk intellect kunnen we een evenwichtige maatschappij op bouwen. Er is geen reden tot wanhopen. Onze huidige maatschappij is geen bouwval die ten dode is opgeschreven. We hoeven haar niet tot de laatste steen af te breken om ons doel te bereiken. Met veel geduld en inspanning kunnen we vooruit komen. Onze revolu tie hoeft geen oorlog te zijn'. 1 kip 75 gr. boter zout, peter paprikapoeder 4 dl. kippeboulllon 4 kleine uitjes 250 gr. worteltjes 25 gr. bloem potje sour cream gehakte peterselie Snijd de kip In stukken en braad deze in de boter goud bruin. Voeg een lepel paprika- poeder toe. Doe er de klppe- bouillon met nog een lepel pa prikapoeder bij en voeg vervol gens de gesneden uitjes en wor teltjes toe. Laat een en ander drie kwartier op een zacht pitje sudderen. Neem de groente en de stukken kip uit de pan en houd deze warm. Bind het vocht met de aangemaakte bloem en maak deze af met de sour cream. Leg de stukken kip op een schaal, garneer ze met blaadjes sla en stukjes tomaat Bestrooi ze daarna met gehakte peterselie. Doe de saus In een kom en doe daar ook wat ge hakte peterselie over. Menutip: Hongaarse kip, gebak ken rijst, gemengde sla. choco- ladevla. Berend Boudewijn en toneel 'Toneel is, vrees ik, als vorm achterhaald', meent regisseur en spelletjesleider Berend Bou dewijn. 'Toneel is een beetje hetzelfde als muziek spelen op middeleeuwse instrumenten. Dat is ontzettend leuk om een keer te zien, hoe het vroeger ging. Maar kijk, als je een interes sant stuk drama wil zien, ga je naar de nieuwe film van Mike Nichols, of van Godart. Als ik toneel wil zien ga ik naar Lon den. Net zoals een mooie Jan Steen in Haarlem hangt'. De knop omdraaien Rudi Carrell loopt eens de tele visiestudio uit. Op de stoep komt een man naar hem toe en begroet hem met: 'Hallo, me neer Car!' Rudi: 'Ik heet geen Car, ik heet Carrell!' Zegt de man: 'Kunt u nagaan hoe snel ik altijd mijn televisietoestel af zet, wanneer u in beeld komt'. Bernadette over het geloof Bernadette Devlin staat wat De mannenmode gaat een wat saai seizoen tegemoet Weinig specta culaire dingen waren er laatst te zien op de herenmodesalon in Pa rijs. De pakken blijven slank om het lichaam aansluiten; schouders zijn niet opgevuld; de revers zijn afgerond en er komt meer ruimte in de broek bij dc knie. Omslagen zijn nog steeds ten strengste ver boden óf die omslagen zijn vijf centimeter hoog. Belangrijk punt is dat we zo langzamerhand van de stropdas af zijn. Onder een sportief pak mag een open overhemd worden gedragen, maar nog liever een polohemd (zie foto). Wie dat allemaal te bloot vindt kan een piep klein sjaaltje om de hals knopen. heer J. Kruithof: "Ons kerkgezang' (Kok in Kampen). Citaat: In zijn boek 'Bij dichters en schriftgeleerden' schreef wijlen K. Schilder: 'Ons volk zal niet mogen doof blijven voor de klacht, dat zijn psalmberijming te kort doet aan het geopenbaarde Woord en dat Woord soms verdringt. Een gemeente die zichzelf respecteert moet niet volstaan met het verlangen, dat er worde gepreekt naar de me ning van de Heilige Geest. Zij moet ook zelf zo willen zingen. Dat is te zeggen: onze huidige psalmberijming van 1773 moet weg'. Amsterdam J. Lankester zoals ik ben, dieper, dan ik mijzelf ooit ken'. Dit is een betere weergave van de onberijmde tekst. Rotterdam P. de Jong Gezangen (10) Gezangen (8) zangen (6) men luisteren wil naar het nieuw- Jmentisch gebod, dat men de on- inge bijeenkomsten niet moet na- dan moet men ook luisteren het Woord in Efeze 5 19 eekt onder elkander in psalmen, ingen en geestelijke liederen'. Als in het Oude Testament 'troont op lofzangen Iraëls', dan zeker ook is op de lofzangen van Zijn ge- nte. 'Wie mij niet eert, eert ook Vader niet'. Hoe arm om met de Vrijdag te moeten zingen over >p dat ontzondigt (Ps. 51) en niet nogen zingen van het Bloed van Lam. Om over Pasen maar niet te ken: wie durft dan nog met de d op de bijbel de naam van Jezus de kerkzang te weren! «ter J. C. Schouten De psalmen geven de openbaring van God en mensen weer, zo wel in tekst als in berijming. De gezangen geven het Schriftwoord in berijming weer, als meditatie of overdenking. De op stellers der psalmen, bv. David werk ten onder Goddelijke ingeving of in spiratie; en de vertalers van de bijbel en psalmen werkten onder verlichting des geestes, gelijk al de gelovigen en de dichters van onze nieuwe psalmbe rijming en gezangen hun werk doen. Den Haag W. van Straten De apostel Paul us zette ook de psal men voorop, maar gezangen en geeste lijke liederen prees hij ook van harte aan om die te zingen. Jammer dat er in onze kerken altijd nog veel herders Matigen en leraars zijn welke naast onze ge liefde en troostvolle psalmen geen gezangen laten zingen hoewel vele van hen ze in hun preek of gebed wel citeren. Tegen hen zou ik willen zeg gen: laat ze dan ook zingen, we drij ven toch geen winkeltje met angst voor boze klanten? kwijtschelding richten we ons op het vormen van een fonds voor de Unidad Popular, het Volksfront achter Allen- de. Deze week zal het eerste bedrag aan dit Volksfront worden overhan digd. Permanente informatie is nood zakelijk, wanneer men werkelijk iets wil bijdragen aan dit experiment. Odljk z zNamens de UNCTAD aktiegroepen Tieneke Koning Gezangen (9) zangen (7) >o v. de onbezonnen (hij leest niet r. er staat, maar wat er niet staat) a*tie van de heer Tipker op mijn tie nog één advies en één citaat, des: hij leze de brochure van de De bundel van 1773 is gemaakt op last van de overheid. Onder de berij- mers bevonden zich verscheidene doopsgezinden en remonstranten. De ze zo hooggeroemde berijming heeft veel meer tegenstand ondervonden dan onze interkerkelijke psalmberij ming. Zelfs de berijming van 1773 spoort het kerkvolk aan tot het zin gen van gezangen. 'Zingt, zingt een nieuw gezang den Heere'. Zie Ps. 96 en 98. Al besef ik wel, dat er gebre ken kleven aan de nieuwe berijming, toch waardeer ik hem zeer, al was het alleen maar hierom, dat vage, onbij belse begrippen, zoals opperheer, op- pervoogd, oppermajesteit, operwezen verdwenen zijn. Zie bv. Ps. 139 1 oude berijming: 'Niets is, o opperma jesteit bedekt voor Uw alwetendheid'. Nieuwe berijming: Heer, die mij ziet Weesp M. van Kassei Discussie definitief gesloten Chili Mede door de Unctad (III) staat het Chileense experiment in het midden der belangstelling. De Unctad aktie groepen hebben dit aangegrepen om deze belangstelling aan te vullen met een Chili-aktie. Het artikel van Ferry Versteeg (10-5) vermeldt enkele van de vele fundamentele moeilijkheden waar dit land momenteel mee te kam pen heeft. Ons is gebleken dat Neder land ƒ44 miljoen te vorderen heeft op Chili. Chili heeeft een adempauze gekregen in de vorm van een jaar uitstel van betaling. Voor een zwaar belast land als Chili is dit slechts uitstel van executie. Het is het land wat op een na de grootste schulden last torst van alle landen er wereld. Tegenover deze adempauze staan de nationale en internationale belemme ringen en sabotagepogingen, staan al lerlei mogelijke middelen om het ex periment van Allende te doen misluk ken. Telegrammen om de schuld van Chili aan Nederland kwijt te schelden zijn door honderden mensen onderte kend en uitvoerig in de kerken aan de orde geweest. Wij moeten blijven aandringen tijdens dit jaar om alsnog bij de regering de kwijtschelding van schulden te realiseren. Naast deze N.a.v. het stukje over 'matiging* in Trouw/Kwartet d.d. 28 april het vol gende: Het is een mooi streven om individueel en in het kiein te begin nen. Dat kan positief werken. Een dergelijke ervaring heb ik gehad in het internat, kinderdorp Pestalozzi in Zwitserland, waar we vier jaar gele den begonnen zijn met 's maandags een soort 'vastendag' te houden. Die dag aten we alleen srep en brood. Aan 't eind van 't jaar hebben we met elkaar bekeken aan welk project het bespaarde geld besteed kon worden. Afgezien van de duizenden guldens die we op deze manier gespaard heb ben, kwam in de opvoeding een dui delijke positieve mentaliteitsbeinvloe- ding tot stand. Zowel oud als jong voelde zich bij de zaas betrokken. Grave (N.B.) Grave (N.B.) H. G. v. Twlllert Vietnam Zolang nog geen enkele Vietnamese soldaat een voet op Amerikaanse bo dem heeft gezet, zolang er nog geen enkel Vietnamees vliegtuig het Ame rikaanse luchtruim geschonden heeft, laat staan een bom heeft geworpen, zolang nog geen enkel Vietnamees schip een granaat heeft afgeschoten naar, of een mijn heeft geplaatst voor een Amerikaanse haven, zolang is het meer dan misdadig om te schrijven: het antwoord van Nixon op de provokatie waaraan Noord-Vietnam met rijn waanzinnig offensief Ameri ka heeft blootgesteld'. (Trouw/Kwar tet van 10 meö). Het moet zo langza merhand aan iedereen toch wel duide lijk zijn, dat de misdaden van Ameri ka in Vietnam zo groot zijn dat je niet anders kunt doen dan solidair te zijn met het bevrijdingsfront, onge acht de manier waarop zij hun land bevrijden. Amsterdam J. H. van der Veen Protest Amnesty International protesteerde wel toen in Turkije enkele mannen zouden worden terechtgesteld die zelf moorden op onschuldige gijzelaars mede op hun geweten hadden. Maar waar bleef het protest van deze zoge naamde neutrale organisatie voordat in Oeroendi zeer velen op onduidelij ke gronden werden afgemaakt? Het wordt wel duidelijk welke krachten Amnesty International leiden. Kapin gen en gijzelingen dienen zeer streng te worden gestraft, omdat onschuldi- gen gedood worden of in groot gevaar gebracht. Rotterdam. C. J. van Bree Roscam Abbing (8) Op welke gronden durft prof. Roscam Abbing vanuit de bijbel grote gezin nen a-sociaal te noemen? Nergens in de bijbel wordt een groot gezin als a- sociaal aangemerkt Ook wordt ner gens gezegd dat de voortplanting op dient te houden. Volgens 1 Tim. 2 15 zal de vrouw als zij zich houdt aan het Woord van God behouden worden en kinderen ter wereld brengen (aantal wordt hier niet vermeld). Puttershoek A. Grashuis Astma In Trouw/Kwartet van 1 mei staat dat in Nederland 800.000 mensen aan astma lijden. Sedert 1956 zijn vele levenslang aan ongeneeslijke astma lijdende mensen, volkomen van hun ktoaal genezen door het dagelijks nut tigen van een flinke dosis 'Gestaai', verkrijgbaar in alle reformhuizen enz. Het gestaai bevat alle vitaalstoffen van de gerst in een concentratie van 1 20. De gerste-enzymen gaan het gehele organisme, maar ook de bloed cellen snel reinigen van amyloid, waardoor het zuurst of transport weer tot 100 pet opgevoerd wordt en lang zaam alle klachten verdwijnen. De gerste-enzymen doen ook chronische vermoeidheid, hoge bloeddruk, spijs verterings en stoelgangklachten snel verdwijnen. Ook ideaal voor mouwen in nood. Door betere zuurstof-assimi latie gaan vitaliteit en uithoudings vermogen sterk vooruit. Ook prima voor de sport! Aarlanderveen C. den Braber Kerkdienst In Trouw/Kwartet van 6 mei schreef A. J. Klei onder het hoofd 'Mien, ga je mee naar de kerkdienst-oude-stijl?' Hij uit de veronderstelling dat er ooit in de toekomst nog wel 'n 'kerkdienst oude-stijl' zal komen, met grote toe loop, waarin gepreekt wordt over 'Vietnam', met spandoeken, demon straties etc. Dat zou dan de eerste keer zijn dat zulke diensten grote toeloop zouden verkrijgen. De veron derstelling is ongerijmd. De 'kerk diensten oude stijl' ontsproten aan een zuiver godsdienstige overtuiging en hadden daarom grote betekenis en hebben die nog voor degenen die die overtuiging zijn toegedaan. De 'Viet- nara'-diensten met al wat er bij komt, ontspruiten niet aan een godsdiensti ge overtuiging doch zijn het resultaat ener politieke hersenspoeling. Het stuk had de strekking beide soorten kerkdienster gelijk te stellen hetegen niet juist is. Den Haag mr. L. van Heijningen Geboortebeperking N.a.v. dit onderwerp zou ik gaarne willen opmerken dat het zg. 'onge wenste' kind gaarne wordt ge-adop- teerd door kinderloze echtparen. De kinderloze weduwe of weduwnaar ge voelt ongetwijfeld ook het gemis van kinderen als liefdespanden. Kinder beperking kan leiden tot abortus, zijn de verstoring van een natuurproces en zijnde niet zonder gevaar voor het lichaam en moedigt deze beperking aan tot aanwending van preventieve middelen die de zedelijke moraal be dreigen. Ook van de ongehuwden. In dit laatste geval wordt het huwelijk als zodanig niet geacht en 'gedevalu eerd'. Nog dit: het doopformulier spreekt van de kinderen die het Gode belieft te geven. En in het woord Gods lezen wij: 'Uw vrouw zal zijn als een vruchtbare wijnstok binnen in uw huis, uw zonen als olijfscheuten rond om uw dis. Zie, zol zal de man gezegend worden, die de Here vreest' (Psalm 128). Leiden J. de Tombe Van een verslaggever DEN HAAG Nederland neemt met negen andere Europese landen deel aan een project voor de meting van grensoverschrijdende luchtvervuiling. Doel is na te gaan welk deel van de zich in de luchfcbevindende zwavel en sterke zuren afkomstig is van plaatse lijke luchtvervuilers en welk deel van over de grenzen is gekomen. De omvang van de grensoverschrij dende luchtvervuiling is namelijk van belang voor het vaststellen van de limieten voor de uitstoting van lucht- vervuilende stoffen in belangrijke in dustriegebieden. Conientratie van zwavel en sterke zu ren in de atmosfeer en in de regen zullen dagelijks worden gemeten door 80 grondstations in de tien landen. Verder zullen vliegtuigen luchtmon sters nemen op verschillende hoogten en in verschillende gebieden om er achter te komen welke weg de zwavel en andere stoffen door de lucht volgt De andere deelnemende landen zijn: Frankrijk, Duitsland, Engeland, Noor wegen, Zweden, Finland, Denemarken, Oostenrijk en Zwitserland. Acad. examens AMSTERDAM G.U. Ge slaagd voor kand. ec. fys. geo grafie J. Hof, Den Haag; voor kand. psychologie mej. E. E. Citroen, Den Haag, mevr. M. van Schagen-Gelder, Delft

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7