Hinder gastarbeiders leiden tot luiting van bedrijven Sociaal probleem abortus is onderschat voor een eigen huis. Werkende jongeren worden gehandicapt door diploma-eisen fjezin tegen boom: drie oden en zwaargewonde het staat in de ster i CW na peiling bij vijf bedrijven: Stookolie goedkoper Kerncentrale van Dodewaard gaat paar weken dicht Burgemeester voor orkest Actie voor Spaanse dienstweigeraars Peiger n.v. blijft stakers weigeren Het weer Algemene Bank Nederland Vice-voorzitster NVSH bij opening kliniek HA jUW KWARTET MAANDAG 15 MEI 1972 liiniK'iiI.-miI t:i ks ||n een verslaggever N HAAG Als de werving van buitenlandse werknemers drastisch zou worden verminderd, zou produktievermindering, onderbezetting, gedeeltelijke of gehele sluiting van onze bedrijven tot ge il kunnen hebben. Wij kunnen de buitenlanders niet missen, zolang er geen vervangend Nederlands jjnbod aanwezig is en dat Nederlandse aanbod is voorlopig niet te verwachten, ook niet met behulp hogere beloningen, zoals ook in het verleden als geprobeerd is. antwoord kreeg het Nederlands istelijk Werkgeversverbond op i vraag aan vijf Nederlandse be- n met buitenlandse werknemers het personeel, wat de conse- ïtie zou zijn van een eventuele stische beperking van de werving buitenlandse arbeiders. Deze werd gesteld naar aanleiding en recente studie van het Cen- Planbureau inzake de economi- effecten voor Nederland van de rving van buitenlandse arbeiders, planbureau had o.a. geconclu deerd, dat de ondernemers meer van de buitenlandse arbeidskrachten profi teren dan de Nederlandse werkne mers. De vijf geïnterviewde bedrijven waren Berghaus N.V. (confectiebedrijf met 1.250 werknemers in Nederland, waar van 390 buitenlanders, het DAF-con- cern met 12.000 werknemers, waarvan 600 buitenlanders, Gevetex Textielglas in Etten-Leur (producent van glastex tielmaterialen) met 380 werknemers, waarvan 152 buitenlanders, Breda- Oranjeboom(bier) met 1450 werkne- auto van het verongelukte Belgische echtpaar was totaal vernield het ongeluk in Gilze. De brandweer is ruim een uur bezig geweest slachtoffers uit het wrak te halen. a een verslaggever iEDA In de Brabantse gemeente Gilze zijn zaterdagavond drie insen omgekomen bij een verkeersongeval. dini 7-41 eco and eno nog onbekende oorzaak raakte gistermorgen oorzaak van een auto wagen, bestuurd door de heer P. ongeluk, waarbij de 43-jarige F. Rouw J. Zilles van de weg. De bestuur- n (38), zijn vrouw (35) en hun r;®:htertje Katherine (10) kwamen rbij om het leven. Een vierde ittende, een achtjarig zoontje van echtpaar Zilles, is levensgevaarlijk rond in een Tilburgs ziekenhuis jenomen. Het gezin Zilles was af- mstig uit Sint Lambert in België. STELRODE Eveneens in Noord abant, in de gemeente Nistelrode, zaterdagmiddag twee jonge men- gedood, toen de auto, waarin zij len, slipte, omsloeg en tegen een am botste. De twee slachtoffers wa de 18-jarige M..H. J. Sommers uit corrstelrode en zijn 17-jarige verloofde SPJ juffrouw A. M. C. van Grinsven uit urc eswijk-Dinther. Een neefje, dat ook 17.0 de auto zat, is zwaar gewond in 1 ziekenhuis opgenomen. ro Jam Een overstekende eend was ADVERTENTIE uit Edam om het leven kwam. Hij was een van de inzittenden*van een auto, waarvan de bestuurder plotse ling remde, toen de eend met haar jongen de weg overstak. De auto raakte in een slip en belandde in een sloot, waarbij de heer Rouw op slag werd gedood. ZUID BEVERLAND De 80-jarige heer J. Barendregt uit Zuid-Beijer- land is zondag overleden aan de ge volgen van een verkeersongeluk van zaterdag. Hij was toen bij het overste ken van de weg geschept door een auto. OOSTERWOLDE Op de Gratings- weg in de gemeente Ooststellingwerf is in de nacht van zaterdag op zondag de 24-jarige O. Sipkema uit Waske- meer met zijn auto geslipt en om het leven gekomen. GRONINGEN Op rijksweg 42, tus sen Scheemde en Zuidbroek, is de 58- jarige automobilist W. Klootsema uit Groningen op slag gedood, toen zijn auto na een inhaalmanoeuvre slipte en tegen een boom botste. STAPHORST Een verkeersongeluk heeft gistermiddag het leven gekost aan de acht maanden oude baby van de familie Schoenmaker uit Staphorst. Het kind was bij haar ouders in de auto die op een kruispunt in botsing kwam met de wagen van de Staphor ster tandarts H. van der Wal. Deze moest met verwondingen in een zie kenhuis worden opgenomen. De heer en mevrouw Schoenamaker en een zwager werden ernstig gewond en zijn eveneens naar een ziekenhuis overge bracht. mers, waarvan 173 buitenlanders en Mosa in Maastricht (aardewerk) met ruim 1000 werknemers, waarvan ruim 100 buitenlanders. 'Bittere noodzaak' Volgens het chr. werkgeversverbond illustreren de antwoorden van deze bedrijven duidelijk, dat het aantrek ken van buitenlanders voor veel be drijven een bittere noodzaak is en geen weelde, waaruit het bedrijfsle ven extra (hoge) winsten probeert te halen, zoals veelvuldig en, volgens het verbond, ten onrechte, wodt gesugge reerd. Het in dienst nemen van buitenlan ders brengt, volgens de ondervraagde bedrijven, extra kosten met zich mee. Van de vijf bedrijven was alleen de directie van Gevetex in staat op dit punt exacte bedragen te geven: de wervingskosten bedragen, volgens dit bedrijf, 400 gulden per man. Elke wer ving kost daarenboven nog 5000 gul den. Daar komen verder bij 400 gul den reiskosten per jaar en 3.000 gul den huisvestingsvergoeding per man. Aan extra voorzieningen komen daar, volgens Gevetex, nog twee tolken a 50.000 gulden per jaar bij en 5.500 gulden aan extra drukkosten van cao's en instructies in de vreemde talen. Breda-Oranjeboom is jaarlijks per bui tenlandse werknemer een aantal dui zenden guldens extra kwijt aan wer ving, huisvesting en recreatie. Mosa schat de extra kosten in het eerste jaar op 5.000 gulden per man en in de volgende jaren op 4.500 per man. Bij drastische beperking van de wer ving van buitenlandse arbeiders zal Gevetex geheel moeten sluiten omdat 70 procent van de echte produktie- werkers buitenlanders zijn. Bij de andere vier ondernemingen zal de produktie dalen en zullen Nederlan ders op straat komen te staan. ROTTERDAM Met ingang van maandag zullen de maximumprijzen voor zware stookoliën worden ver laagd met 1.60 per 1000 liter. Dit hebben de gezamenlijke oliemaat schappijen besloten. ARNHEM De Kernreactor in Do dewaard wordt voor onderzoek en on derhoud enkele weken gesloten. Na mens de directie van de Gemeen schappelijke Kernenergiecentrale Ne derland N.V. werd meegedeeld dat men de aansluiting van pijpleidingen aan het reactorvat nader wil onder zoeken. In januari van dit jaar deden zich bij enkele aansluitingen haarscheurtjes voor, waardoor meer radioactief ver ontreinigd water naar buiten kwam dan de zeer geringe hoeveelheid die ook bij normaal bedrijf onvermijde lijk is. De scheurtjes zijn inmiddels gedicht en sindsdien hebben zich geen verde re moeilijkheden voorgedaan, aldus de directie. Maar men vindt het toch verstandig, ook de andere aansluitin gen aan een onderzoek te onderwer pen. Nu den centrale toch wordt stilgelegd gaat men meteen ook andere onder houdswerkzaamheden uitvoeren. De directie weet nog niet hoe lang de centrale buiten bedrijf zal blijven, maar het wordt tenminste enkele we ken. Het etxra onderzoek zou kunnen samenhangen met het feit dat de centrale in Dodewaard nadrukkelijk bedoeld is om ervaring op te doen met deze vorm van energieopwekking. In de elektriciteitsvoorziening speelt de centrale een ondergeschikte rol. Nieuwe voorzitster van KW J: Van een verslaggever SOESTERBERG De nieuwe voorzitster van de oiganisatie van katholieke werkende jongeren. Gerdie Scheffer, heeft zich gisteren fel gekant tegen de 'diploma-drempels die juist de werkende jonge ren steeds opnieuw voor een gesloten deur zetten.' Tijdens het jaarlijkse havenpromenadeconcert door het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest heeft burgemeester W. Thomassen zaterdagavond in De Doelen het dirigentenplatform beklommen. Hij leidde vandaar, tot groot enthousiasme van de zaal, een feestmars die honderd jaar geleden werd geschreven ter gelegen heid van de ingebruikneming van de Nieuwe Waterweg. AMSTERDAM Leden van de actie Pepe Nederland hebben zaterdagmid dag in Amsterdam de aandacht van het winkelende publiek gevraagd voor Spanje, waar 200 dienstweigeraars in de gevangenis zitten. De meesten van hen zijn Jehova's Getuigen. Dienst weigeraars worden in Spanje nog steeds niet erkend. Er is geen wet waarop mensen met principiële gewe tensbezwaren een beroep kunnen doen als zij opkomen. Gewetensbe zwaarden kunnen tot hun 38ste jaar jaar opgesloten blijven. Nederlandse leden van de internatio nale actie Pepe, die deze misstand nu al twee jaar door middel van allerlei acties aan de orde stelt, voeren met zes roeiboten door de wateren van de Amsterdamse binnenstad. Via een me gafoon werd een pamflet voorgelezen dat tegelijkertijd op straat werd rond gedeeld. Op een vergadering van de centrale raad van de KWJ zei ze, dat voor steeds meer banen en opleidingen di- plomaeisen worden gesteld, die iedere mogelijkheid tot verdere ontplooing en onderwijs voor de werkende jonge ren afkappen. 'Men zegt als het ware steeds: afblijven, daarvoor ben jij te dom, daarvoor heb je te weinig on dergrond.' Een van de voorwaarden die de KWJ zal stellen aan de aanvaarding van de haar aangeboden plaats in het bestuur Van onze correspondent EMMEN Wij blijven bij ons stand punt dat een terugkeer van alle werk nemers inclusief de heer A. Platje in verband met de menselijke verhoudin gen in ons bedrijf niet mogelijk is. Wel willen we een aantal mensen terugnemen, maar dat zal mede in overleg moeten gebeuren met onze huidige medewerkers. Dit is het standpunt van directeur L. Bood van het electrotechnisch bedrijf Peiger N.V. te Emmen naar aanlei ding van het door ir. Bosma uitge brachte rapport over het conflict bij dit Emmer bedrijf. De heer Bood betreurt zeer, dat het door de tweede voorzitter van het NW, Arie de Boon, voorgestelde overleg moedwillig werd getorpedeerd. Ondernemingsraad en loonharmonisatie zijn volgens de heer Bood geen punten in het conflict meer. In de afgelopen week is in het bedrijf uit de 75 werkwilligen een uit vijf man bestaande bedrijfscommissie ge vormd, die graag wil worden betrok ken bij eventuele plannen tot terug keer van stakende werknemers. Deze commissie wil eveneens omtrent alle facetten van het conflict worden inge licht. Dit zei de heer W. van der Graaf, de public-relationsfunctionaris bij Peiger NV, ons gisteravond. van het nieuwe leerlingstelsel voor winkelpersoneel is dan ook, dat de toelatingseisen geschiktheidseisen worden. Als men uitgaat van een vooropleiding huishoudschool of LTS zoals de bedoeling is worden de jongens en meisjes die deze vooroplei ding niet hebben gehad, volgens de KWJ gedegradeerd tot werksters en schoonmakers, tot tweederangs ver koopsters. Verder meent de KWJ, dat de leer- en arbeidsovereenkomst niet aan el kaar gekoppeld mogen worden. De opleiding zal in hoofdzaak gericht moeten zijn op een algemene per soonsvorming. Gerdie Scheffer zei, dat 'de mokerslag van de diplomaeisen' ook dreigt voor de vormingsleiders van de werkende jongeren. 'De neiging, alleen te gelo ven in de geschiktheid van een vor mingsleider als die een diploma socia le academie heeft, neemt steeds toe. Als de besturen de praktijk eens in duiken zouden ze volgens de KWJ tot de ontdekking komen dat er geen enkel bewijs is, dat vormingsleiders zonder papiertje niet voldoen.' 'Beroepskrachten in het vormings werk die aansluiten bij de werkende jongeren, zullen de taal van die jon geren moeten spreken en zich in hun situatie moeten kunnen verplaatsen. Mensen die zelf uit het arbeidersmi lieu komen en zelf ervaren hebben wat het betekent om op het vijftiende of zestiende jaar te gaan werken, kunnen het beste aan deze eisen vol doen', aldus Gerdie Scheffer. ADVERTENTIE Geld De Algemene Bank Nederland wil U aan geldmiddelen helpen om een huis te kopen. Alle kantoren van de bank kunnen U een hypothecaire lening aanbieden, die wordt verleend door de Algemene Bank voor Hypothecair Krediet, een dochteronderneming van de ABN. Onze rente is heel redelijk, momenteel 87«%>en een afsluitprovisie van 1°/.. Wij verstrekken U graag nadere inlichtingen. «NP/KNMI 11.00 15-1 Nog steeds te houd Van ome weerkundige medewerker De luchtdrukverdeling blijft ongun stig voor een flinke opkikker van de temperatuur. Tussen een hogedrukge- bied boven Noordwest-Europa en de oceaan (tijdelijk was het 1040 milli bar sterk, nu 1035 millibar) en een lagedrukgebied van Polen tot Noord- Afrika, voeren noordoostelijke winden in de eerste helft van deze week vrij koude lucht aan. Hogere temperatu ren dan 12 a 14 graden Celsius zijn hierin nauwelijks mogelijk. De kans op nachtvorst wordt pas groter zodra de wind luier wordt en de opklarin gen 's nachts breder. Het noorden en noordwesten hebben tijdens het week einde al flink wat zon gehad. Maar het zuidoosten en plaatselijk Midden- Nederland hadden nog regen van sto ringen in Midden-Europa waarvan de uitlopers tot Nederland reikten. Zon dagmiddag heerste er vooral in Oost- Brabant en Limburg naargeestig weer. Om vier uur wees de thermome ter in Maastricht niet hoger dan 8 graden Celsius. Ook in het midden en zuiden zullen er nu echter weer op klaringen komen. Naar aanleiding van ons anecdotisch verhaaltje over de IJsheiligen merkt een lezer uit Amsterdam op, dat het de afgelopen ruim tien jaar in IJsheiligenperiode van 11 tot 14 mei slechts sporadisch kou-invallen zijn geweest, daarente gen veel vaker een stijging van tem peratuur. KNMI-gegevens over het tijdvak 1961 t/m 1971 bevestigen dit. Enkele markante voorbeelden: 12 mei 1964 29.3 graad Celsius in Maastricht, 14 mei 1965: 28 graden in Limburg, 12 en 13 mei 1966: boven 20 graden, 11 mei 1967: bijna 29 graden in Limburg, 13 mei 1969 een piek van 32.7 in het Limburgse Buchten, 11 mei 1970: bo ven 20 graden en 12 mei 1971 op nieuw 28 graden in Limburg, elders zomerse temperaturen van 25 graden en hoger. Van een verslaggever DEN HAAG 'De ministers, die het wetsontwerp op de abortus hebben voorbe reid, hebben blijkbaar niet ingezien, dat h et bier in de eerste plaats gaat om een so ciaal probleem, waarbij het tegengaan van het verschijnsel 'ongewenst kind' als een van de belangrijkste zaken geldt. ienneker-roosendaal De ministers hebben klaarblij kelijk meer aandacht gehad voor de strafbaarheid van een abortus, die tot stand is geko men zonder voorafgaand team overleg: er zijn in het wets ontwerp tenminste negen nieuwe strafbare feiten ge schapen met straffen, vari ërend van een boete van een half miljoen gulden tot gevan genisstraffen van drie maan den voor de artsen, die de abortus gepleegd hebben'. Dit zei mevrouw J. van der Spek-Tromp Meester, vice- voorzitster van de NVSH zater dag ter gelegenheid van de opening van de eerste NVSH- abortuskliniek in Den Haag. Mevrouw Van der Spek zei verder, dat de NVSH het, uit gaand van het standpunt dat ook op dit punt voor de vrouw zelfbeschikkingsrecht geldt, volkomen onaanvaard baar vindt, dat een arts straf baar zou kunnen zijn als ge volg van het uitvoeren van een abortus zonder vooraf gaand overleg met een zoge naamd abortusteam. Overigens meende mevrouw Van der Spek, dat een aparte kliniek voor zwangerschapson derbreking niet nodig zou moeten zijn. 'Daarom is de ope ning van een dergelijke kli niek beslist geen blijde ge beurtenis, maar een noodzake lijkheid, die bestaat omdat er op dit punt een vacuüm in de hulpverlening is'. Zij vond het jammer, dat de abortus in Nederland in het vlak getrokken is van de poli tieke koehandel, omdat de di recte hulpverlening hierdoor ernstig belemmerd wordt. Zij deelde mee, dat haar bij het sluiten van het regeerakkoord van de kant van de WD en CHU was verzekerd, dat abor tus-poliklinieken onder de er kende ziekeninrichtingen zou den vallen, waarin volgens het wetsontwerp, abortus dient te geschieden. Later is ook het standpunt van DS 70 in grote lijnen bekend geworden. Me vrouw Van der Spek meende te mogen concluderen, dat op het ogenblik drie van de vijf regeringspartijen geen princi piële bezwaren meer hebben tegen abortus-poliklinieken. Over de eveneens in het wets ontwerp genoemde registra- zei ze, dat deze, wanneer ze niet strikt anoniem is, door de NVSH als schadelijk voor de hulpverlening van de hand wordt gewezen. De Rotterdamse zenuwarts, C. Th. van Schaik, bestuurslid van de Stimezo, zei, dat de huidige abortuscentra voor beelden voor een moderne ge zondheidszorg zijn, omdat er niet aan 'vakidiotisme' wordt gedaan, maar in goede samen werking wordt gewerkt, waar door het ideaal van een inte grale geneeskunde met psycho somatische aanpak wordt be naderd. Dokter Van Schaik zei dat de huidige situatie in ons land werd bereikt, doordat duizenden vrouwen naar En geland konden. Eenzelfde taak tieplicht van abortus-gevallen, zag hij thans weggelegd voor Nederland. 'Hoe meer buiten landers zij helpen, des te eer der zullen de buitenlandse po litici redelijk en verstandig worden',- meende hij. Speciale kliniek Dat in de Nederlandse klinie ken de Nederlandse vrouwen voorgaan, maakt de kwestie van de hulp aan buitenlandse vrouwen moeilijk. Ais beste oplossing hiervoor stelde hij voor het stichten in ons land van speciale abortus-klinieken, waar buitenlandse vrowen kunnen worden behandeld. Hij achtte het heel goed mo gelijk voor de hulpverlening in deze klinieken ook buiten landse artsen aan te trekken. HAOEl BEWOLKINQ tt MAX.TEM». 10 MIN. TEMP. WINDRICHTINQ Weersgesteldheid van gisteravond 19.00 uur. maximum-temperaturen van gisteren en neer slag van 0.700-19.00 u. Amsterdam half bew 13. 0; De BUt zwaar bcw 13. 0; Doelen zwaar bew 11. 1; Eelde licht bew 12. 0; Eindhoven geheel bcw 11, 2; Den Helder licht bew 12. 0; Luchth. R'dam half bew 14. 0; Twcnto geheel bcw 12. 0; Vllsslngen licht bcw 13. 0; Zd. Limburg ge heel bcw 9. 4; Aberdeen geheel bew 9. 0.6; Barcelona geheel bew 14. 0; Berlijn geheel bew 10. 0; Bordeaux zwaar bcw 13, 0.8; Brus sel geheel bew 11, 3; Frankfort zwaar bew 11. 0; Genfcve zwaar bcw 15. 0.3; Helsinki ge heel bew li, o.l: Innsbruck zwaar bew 19. 0: Kopenhagen zwaar bew 13. 0.2; Lissabon onbewolkt 17. 0: Locarno zwaar bew 14. 1; Londen geheel bew 15. 0: Luxemburg zwaar bew 9. 0; Madrid zwaar bew 12. 0; Malaga half bew 22. 0.3: Mallorea geheel bew 15, 9; Münchcn zwaar bcw 14. 0.5; Nice zwaar bew 16. 11: Oslo onbewolkt 12, 0; Parijs geheel bew 12. 0; Rome regen 18. 3: Split licht bew 22. 0: Stockholm licht bew 13. 0: Wenen zwaar bew 19. 0: Zllrich zwaar bcw li, 2: Casa Blanca half bew 18. 0; Las Palmas zwaar bew 21. 0: Tel Aviv half bcw 22. 0; Tunis zwaar bew 27. 0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5