Cage in Cage out, in Den Haag en Amsterdam Concertgebouworkest (gratis te horen) trok zelfs kinderen Kerkelijke bijdragen niet aangepast aan stijging inkomen Ethiek op achtergrond in nieuwe abortuswetgeving r Toehoorders het bos in op teleurstellend dagje Trouw Kwartet Ouderwetse roek-avond met Jerry Lewis Verder onderzoek naar dalend kerkbezoek Minder leerlingen op r.k. scholen in V.S. Evangelisten in Libye vrijgelaten Paus mag kandidatenlijst naast zich neerleggen Beroepiiigs- werk vandaag ±1, Ji TROUW/KWARTET MAANDAG 15 MEI 1972 Kerk/Knnst T2//Kst0 doorR. N. DEGENS DEN HAAG-AMSTERDAM 'Misschien vinden sommige mensen mijn stem wel muzikaler dan mijn muziek.' Met dat antwoord op een vraag uit het publiek (waarom hij zoveel over zijn eigen mu ziek praatte) stuurde de nu bijna 60-jarige, in blue-jeans geklede, vriendelijk bebaarde John Cage zaterdagavond in het Haagse Congresgebouw andermaal een geïnteresseerde, of geïrriteerde, toehoor der het bos in. Het was tegen het einde van een nogal teleurstellend dagje dat onder deel uitmaakte van wat men hoopvol het 'Cage-projekt had genoemd, dat bestond uit een drietal concerten met muziek van Cage en andere Amerikaanse componisten, plus toe lichtingen door, en eventueel discus sie met. Cage zelf. Het begon 's middags in het HOT, waar een klein groepje geïnteresseer den berend bleek muisstil te luisteren naar ongeveer een halfuur monotoon pianospel van Cage, daarna op de verwachte momenten te lachen om zijn befaamde losse (maar diepgaan de) gedachten die hij van een papier tje voorlas, en tenslotte een half uur naar een fimpje te kijken waarop niets anders te zien was dan een vel notenpapier waarop de schrijvende hand van de meester de partituur van 'Cheap imitation' voltooide. Dat filmpje werd de meesten halverwege toch wel te bar; zij verkozen het straatgewoel, waarin je volgens Cage ook zoveel muziek kan ontdekken. In het kader van het Cage-projekt (opgezet door Mobiel Ensemble Ne derland, Residentie Orkest, NOS en enkele geldgevende instanties) zou Cheap Imitation 's avonds in het Con gresgebouw voor het eerst in orkest versie worden uitgevoerd, door het Mobiel Ensemble, na een concert door het Residentie Orkest waar Cage's Concerto for prepared piano (soliste Doris Hays) en werken van Brown, Brant en Varèse onder leiding van de Amerikaanse dirigent Richard Duffalo gespeeld werden. Daar tussendoor was dan gelegenheid tot discussie, die zo als gebruikelijk, pijnlijk eenzijdig ver liep, maar waarbij het publiek ver nam, dat 'Cheap Imitation' een ver dunde versie is van 'Iocrates' uit 1918 van Eric Satie. De pianoversie (die Cage 'met één vinger' 's middags in het HOT had zitten spelen) werd later door hem geïnstrumenteerd en die zou men nu te horen krijgen. Het ging niet door. want de muziek was te laat en incom pleet aangekomen. We moesten het daarom doen met een soort repetitie van het eerste deel, met Cage zelf naast dirigent Jan Stulen om te zeg gen hoe hij het allemaal wilde hebben. 'Echt Cage' En hoewel sommigen dit nu helemaal 'echt Cage' vonden, was het in feite wel de definitieve afgang voor die dag, van het Cage-projekt Niet van het fenomeen Cage. Want door of ondanks zijn teleurstellend optreden, is zijn image volledig overeind geble ven. De image van een componist die door zijn radicale omverwerping van 'law and order' in de muziek voor anderen een weg baande naar een manier van componeren waarbij veel of alles aan het toeval wordt overgela ten en waarbij de componist zich beperkt tot het geven van summiere aanwijzingen, suggesties. Cage zelf ging in dit opzicht tot het uiterste toen hij een driedelig stuk schreef voor instrumenten naar keuze, waar bij in geen van de drie delen enig geluid wordt gemaakt, en waarvan de speelduur door toeval of iets anders wordt bepaald. Met dat alles en nog veel meer heeft John Cage zichzelf wel een unieke plaats in de muziekgeschiedenis van deze eeuw gegeven. Hij heeft ook mensen aan het denken gezet over wat muziek is of zou kunnen zijn. Maar terwijl hij en degenen die zijn ideeën verder uitwerkten op zoek wa ren naar muziek van het zuiverste water, lieten ze de gewone muzieklief hebbers omkomen van dorst. Inclusief Dat laatste slaat beslist niet op de jongens die het 'inklusieve konsert' De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 27Ó - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768)oem.giro X 500. John Cage in de tijd dat hij zijn muziek zonder geluid schreet van vrijdagavond en -nacht in het Amsterdamse Carré in elkaar gezet hadden. Dankzij een extra subsidie van dertig mille hadden ze daarvoor een hele stoet muzikanten kunnen engageren die bereid waren ergens tussen negen uur 's avonds en vier uur 's nachts uiteraard tegen beta ling de veters in het keurslijf van het Nederlandse concertleven wat te helpen lospeuteren. Ook al doordat wie het horen wilde er geen cent voor behoefde te betalen, zat Carré zo tegen elven al tot de nok vol. (Toch altijd nog maar driekwart van de toehoorders bij een ordentelijk abon nementsconcert in het Concertge bouw, dat wel). Zoals in de Brakke Grond, waar de manifestaties vroeger gehouden werden, was het binnenko men en gaan naar believen, maar in plaats van blijven staan en dringen, kon hier iedereen zitten, en daardoor leek het toch weer meer op een gewoon concert. Alternatief Voor het overige was het weer hele maal alternatief, met in de piste een lekker rotzooisfeerte van elektroni sche apparatuur en mensen in Water- loopleinkleding, met constant klim mend en dalend volkje op de levens gevaarlijke trappen van het amphi theater en vooral met de meest uit eenlopende soorten muziek en muzi kanten in 'bonte afwisseling' achter elkaar: van Stockhausens 'Mixtur' (eerste uitvoering in Nederland) door een ensemble van het Haags Conser vatorium onder componist-dirigent-pi anist Reinbert de Leeuw, tot de finale van Dvoraks symfonie 'Aus der neuen Welt' gespeeld door de harmonie uit Beek en Donk. En van het Sanctus en door Jac. Kort AMSTERDAM Op het laatste con cert van de C-serie van het Concertge bouworkest olv Bernard Haitink met als solisten Gustav Leonhardt. orgel en Jon Haakon Austbo, piano, werden werken ten gehore gebracht van De Leeuw, Graun, Messiaen en Stra- winsky. De C-serie, waarop nogal wordt afge weken van de platgetreden (repertoi re) paden, is tot nu toe, wat het aantal bezoekers betreft, geen succes geweest. Om de zaal vol (Ier) te krij gen, maar méér nog om het volgende seizoen een grotere belangstelling te verwenen, had men deze zondagmid dag voor iedereen de deur opengezet Gratis. Het resultaat was in ieder geval, dat het nu gezellig druk was met veel mensen (en kinderen) die zelden in het gebouw komen. De tijd zal leren of dat nieuwe abonnees oplevert. Ton de Leeuws Symfonie voor blazers (1963) is als openingsstuk niet be paald attractief. Klankvlakken die in en over elkaar schuiven en nog enke le van deze gebruiksaanwijzingen in het programma kunnen niet verhelen, dat het resultaat een vrij groezelig en tamelijk vervelend stuk is. Daarmee vergeleken was Carl Heln- rich Graun's Orgelconcert geen openbaring dat niet, maar toch wel een werkje, dat enige charme bezit. De charme v«n een hofkapel uit de 18e eeuw. waarvoor een van die hon derden kapelmeesters uit die tijd hun vakkundige Unterhaltungsmusik' schreven. Gustav Leonhard had er veel succes mee en dat is ook een punt Als ik Messiaens toelichtingen lees. word ik altijd kriebelig. Vogels uit oerwouden die ik nimmer zal betre den, voert hij ten tonele en hun geluiden worden via ingewikkelde transformatieprocédé's enz. enz. Maar als je Oiseaux exotiques voor piano, blazers en slagwerk hoort, ver- Bernard Haitink geet je dit alles en word je geboeid door een virtuose pianosolo van de jonge solist Austbo en het muzikan- teske geheel dat uit de samenwerking van piano, blazers en slagwerk ont staat. Sommige werken konden beter zonder toelichting worden uitge voerd De Sacre du printemps is dit seizoen reeds eerder door Haitink gespeeld. Het is een van die werken die hem op het lijf geschreven zijn. Een beter slot van de C-serie was nauwelijks denkbaar geweest. Agnus Dei uit een mis van Dufay (Kees Ottens Styntagma Musicum) tot de wereldpremière van 'De Volhar ding* van Louis Andriessen. In navolging van de succesvolle Ame rikaan Terry Riley gooit Andriessen het in dit stuk op het doordrammen in constant tempo en met vrij con stante geluidssterkte van een paar tonen die door piano, drie trompet ten, drie saxen en drie trombones worden geproduceerd. Na een kwar tier leidt dit tot een soort gehoorshal- lucinatie waarin je dingen hoort die niet gespeeld worden en waarbij ook dingen gespeeld worden die je niet (meer) hoort. Uithoudingsvermogen van de uitvoerenden en geduld van de toehoorders worden zwaar op de proef gesteld. Na twintig minuten (schat ik) begon het roepen om ophouden en het applaudisseren om de zaak te verstoren. Maar Louis (aan de piano) en de blazers ramden onverdroten door. Aan het eind waren de toejui- chers onder aanvoering van Harry Mulisch die zich naar gewoonte goed zichtbaar had opgesteld in de meerderheid en werd een klein eindje herhaald. Harmonie Tegen dat succes viel het beleefdhedds- applausje voor de popgroep Solution helemaal in het niet. Maar bijna even veel succes had de harmonie uit Beek en Donk, met een stuk van Willem Breuker, maar vooral met de Neue Welt van Dvorak, die bij de inzet van het hoofdthema met donderend her- kenningsapplaus werd begroet. En hun toegift een blues-improvisatie wekte laaiend enthousiasme. Met wisselend succes maar met per manente aandacht werden onder meer nog een bewerking van de Sonate Pathétique van Beethoven (door het Ned. Blazersensemble) plus Signale ment van Peter Schat (Slagwerkgroep Amsterdam) plus het oratorium 'Rosa van Luxemburg' (door Het Leven), plus het optreden van de Instant Comwsers Pool, plua een paar korte filmpjes ontvangen. Het opmerkelijke van zo'n avond is wel dat er voor de ingekeerde muziek die Syntagma Musicum speelt, even intense belangstelling blijkt te zijn als voor het regelrecht-voor-z'n-raap- effectwerk van Andriessens Volhar ding. Of daarmee bewezen is dat we met ons muziekleven de kant van deze inklusief-konserten op moeten, blijft voorlopig een vraag. Maar er blijkt toch wel enig verband tussen de animo voor deze soort manifesta ties en de levensfilosofie van John Cage die hij dit weekeinde tijdens zijn 'verschijning' in Den Haag in een nogal flauw 'naamgrapje' samenvatte: 'Get out, in whatever cage you ever have been'. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Een van de grondoorzaken van de financiële problemen van de kerk is dat de kerkelijke bijdragen minder stijgen dan de in komens van de mensen die bijdragen. Hierop attendeerde voorzitter mr. J. W. Harbers zaterdag in Utrecht in zijn jaarrede op de alge mene vergadering van de vereniging van kerkvoogdijen in de her vormde kerk. Jerry Lee Lewis voor zijn rock- concert in het Concertgebouw. AMSTERDAM - Ingeklemd tussen dergelijke eigentijdse attracties als Grateful Dead (afgelopen woensdag) en de Folk Tandem Joni Mitchell- Gibson Browne (zondagavond) vond zaterdagnacht het optreden plaats van Jerry Lee Lewis, één van de uitvin ders van de popmuziek, die samen met lieden als Elvis Presley, Carl Perkins en Johnne Cash onder leiding van Sam Philips (eigenaar van het legendarische Sun Label) aan het eind van de jaren '50 de toenmalige hegemonie van het suikerwerk en fon dantwezen doorbrak. Lewis (voor het eerst in ons land) ls ongeveer de enige van de eerste gene ratie rockers, die nog oorspronkelijk bezig is. Terwijl Cash en Perkins langgeleden naar de country-muziek overstapten en hoogstens bij wijze van curiositeit nog wel eens een stuk je onvervalste rock 'n roll ten beste gaven, Elvis Presley de commercie oraarmede en de rest vroegtijdig het leven liet, hield Jerry Lee zijn kuif op de juiste plaats en dezelfde karak teristieke 'hamerende' piano in stel ling als waarmee hij destijds in 1957 met 'Whole lot of shaking going on' zijn eerste succes noteerde. The Killer Zelfs kon hij rustig vijf Jaar country- muziek maken zonder dat maar iets zeker in de ogen van zijn taloze doorgewinterde fans van zijn ge zicht te verliezen: hij bleef en blijft dezelfde genadeloze rocker die met zijn viriele bonk spijkerharde herrie zijn publiek volkomen aan zijn voeten kan krijgen. Het concert van zaterdagnacht vormde daarop geen uitzondering. 'The Kil ler', zoals Lewis zichzelf tegenwoordig pleegt te noemen, wierp zijn schaduw reeds vooruit, toen zijn publiek (veel ouderen, teleurstellend weinig geculti veerde kuiven) in het voorprogramma de banjoïst Derroll Adams binnen vier nummers van het podium hoon de. Ieder ander zou in diens plaats hetzelfde overkomen zijn. Niemand moest het wagen enige inbreuk te maken op het nostalgisch getinte ge beuren: men kwam voor Jerry Lee Lewis en was bereid daar op een bijna fanatieke wijze uiting aan te geven; geen gezeur verder. Klompen Na de pauze ging het eigenlijke ge deelte van het spektakel van start met een soort rock 'n roll-popourri door de Memphis Neats: Lewis' zes man sterke begeleidingsgroep, die het hele optreden door wat stug zou opereren al was hun taak eigenlijk niet meer dan het leggen van de 'volumineuze' basis waarop Jerry Lee zijn uitsteken de pianopatronen kon opbouwen. En dat gebeurde enige tijd later, toen het fenomeen onder oorverdovende toejui chingen en ingeleid door zijn zuster Linda Gale Lewis op de tonen van Little Richard-klassieker 'Tutti Frutti' zeer martiaal de trap afkwam (een knaap van een Havanna tussen de kiezen, een paar klompen als een trofee boven het hoofd geheven) en een serie korte stoten op de toetsen losliet Het begio van een uitmunten de rockshow, waarin al het moois van vroeger, misschien wat slordig (Lewis was duidelijk aangeschoten) maar niet minder direct en energiek het publiek in werd geknald. Met als spaarzame rustpunten een enkel num- meo in het country- of gospelidioom (The Old Rugges Cross, Your Chea ting Haert onder meer). Dat publiek reageerde zoals in tijden niet meer mocht worden aange schouwd. Stoelen kwamen er niet aan te pas. De door Lewis gespuide ener gie (naast zang en toetsenwerk ook een dosis acrobatiek: het fenomeen speelt ook plano met rechtervoet en achterwerk) kon kennelijk alleen staande verwerkt worden, terwijl wat voortvarender lieden het podium be klommen om vervolgens een num mertje hogeschool-rock 'n roll-dansen weg te geven. Na afloop was het de ster niet vergund de kleedkamer op te zoeken zonder enige honderden handen te hebben geschud en door menigeen ferm op de schouders te zijn gedreind. Kortom, een vrolijke boel alles bij elkaar als uit de beste dagen van de rock and roll: uitsteken de keiharde muziek en een uiterst swingend publiek. Kom daar vandaag de dag maar eens om. AMSTERDAM De Vrije Universi teit gaat een voortgezet onderzoek instellen naar de ontwikkeling van de kerkgang in de gereformeerde kerken. Het onderzoek wordt uitgevoerd door het Instituut voor praktische theolo gie, dat zich al geruime tijd bezig houdt met onderzoekingen op kerke lijk gebied. Bij de sterke daling van het kerkbezoek die overal wordt ge constateerd, ontbreekt het aan kennis van de factoren die hier werkzaam zijn. Het is zonneklaar, aldus mr. Harbers, dat degenen die bijdragen, hun bij drage niet naar evenredigheid van de stijging van hun inkomen aanpassen. Hij maakte deze opmerking nadat hij er o m. op gewezen had dat sinds 1 Januari 1969 de salariskosten met on geveer 42,5 pet gestegen zijn. Het einde van deze stijgingen is nog niet in zicht en over het inflatoire karak ter van dit proces bestaat bij niemand twijfel, zo voegde mr. Harbers eraan toe. Het zou naar zijn mening een goede zaak zijn, indien de hervormde synode zich met een oproep tot bezin ning zou richten tot volk en overheid en alle bij het te voeren financieel- economisch beleid betrokken partijen zou bepalen bij hun immense ver antwoordelijkheid! Mr. Harbers dacht dat de voor het formuleren en funde ren van een dergelijke oproep beno digde maatschappelijke en financieel- economische kennis 'in onze kerk stel lig in ruime mate beschikbaar' was. Geldwerving Top-organen Over de landelijke geldwervingsactie 'Trouw moet blijken' zei mr. Harbers dat de resultaten daarvan in zeer veel gevallen de verwachtingen verre heb ben overtroffen. Hij bracht hulde aan ds. W. H. den Ouden, wiens enthousi asme van bijzonder grote betekenis is geweest voor het slagen van deze actie; ook memoreerde hij de belang rijke verdiensten op het gebied van de publiciteit van ds. T. D. van Soest. Inmiddels wordt al hard gewerkt aan de nieuwe actie die vrijwel zeker in januari 1973 gehouden zal worden, waarschijnlijk gecoördineerd met ac ties van andere kerken. Mr. Harbers hoopte dat die kervoogdijen die nu verstek lieten gaan, bij de komende actie niet zullen achterblijven, 'opdat zij zullen delen niet alleen in de materiële, doch evenzeer in de immate riële vruchten, die een actie als deze in zo rijke mate blijkt af te werpen'. Twee procent De voorzitter sprak ook over de twee procents-bijdrage voor de ontwikke- In zijn rede stond mr. Harbers ook stil bij het beraad over de herstruktu- rering van de top-organen van de hervormde kerk. Naar zijn mening moet worden voorkomen 'dat te veel bestuursverantwoordelljkheden wor den gelegd op de schouders van één functionaris, zoals thans met betrek king tot de secretaris-generaal onzer kerk toch min of meer het geval is. Door het steeds gecompliceerder wor den der problemen, met name ook op organisatorisch en financieel-econo- misch terrein, komt het ons gewenst voor de zware verantwoordelijkheden aan de top over enkele functionaris sen te verdelen, op zodanige wijze, dat daardoor de bestuurskracht van de kerk niet wordt geschaad. Dat aan de financieel-economisehe sector bij deze herstructurering een duidelijke, wellicht zelfs zeer zware aandacht moet worden gegeven, ligt in de situ atie waarin wij thans zijn komen te verkeren voor de hand'. Overigens wilde mr. Harbers er op bedacht zijn dat de verantwoordelijkheid niet zo wordt verdeeld, dat in feite niemand meer verantwoording draagt. NIJMEGEN (KNP) De r.k. kerk heeft in recente uitspraken gezegd: abortus provocatus ds onder die en die voorwaarden geoorloofd, maar ze heeft altijd al aanvaard, dat in bepaal de situaties het leven van de foetus mag worden opgeofferd ten gunste van de moeder, indien haar leven of gezondheid ernstig wordt bedreigd. Het is in strijd met de waarheid als men beweert, dat de kerk elk afbre ken van het menselijk leven-in-ont- wlkkeiing ten gunste van ernstige belangen van de betrokken vrouw al tijd en op absolute wijze als moord zou hebben veroordeeld'. Aldus dr. Paul Sporken, ethicus en directeur van het Mgr. Bekkerscen- trum van de Nijmeegse universiteit, in een artikel over de abortus in het r.k. weekblad De Bazuin van 14 mei aanstaande. In dit artikel gaat dr. Sporken in op de standpunten over de- abortus, zoals deze door de KVP, de gezamenlijke christelijke partijen en door de regeringspartijen geformu leerd zijn, en uiteindelijk In het zo genaamde regeerakkoord hun weer slag hebben gekregen. Als ethicus vindt hij het niet gelukkig, dat in deze standpuntbepaling zo sterk de nadruk wordt gelegd op de 'medisch- sociale indicatie'. Ethisch gaat het volgens dr. Sporken niet om de vraag, of er sprake is van deze of die indicatie, maar of jien eerlijk kan zeggen: in deze situatie hebben wij geen andere mogelijkheid dan die van abortus provocatus. Fen dergelijke ethische benadering brengt ook met WASHINGTON (RNS) De rooms- katholieke scholen in de Verenigde Staten hebben de laatste vijf jaar 25 procent van hun leerlingental verlo ren. Oeze sterke daling wordt geweten aan de gestegen kosten, een gebrek aan leerkrachten en aan een verander de houding bij de ouders sinds het tweede Vaticaanse concilie. Tien procent van de Amerikaanse leerplichtige jeugd gaat naar niet- openbare scholen. Deze scholen ont vangen geen overheidssubsidie. Daardoor bedragen de kosten voor de ouders thans gemiddeld 300 dollar per kind op een lagere school en bedui dend meer voor het voortgezet onder wijs. Van de bijzondere scholen is 85 procent rooms-katholiek. LONDEN Vier medewerkers van Operatie Mobilisatie, die vorig Jaar augustus in Libye werden gear resteerd en tot vier jaar gevangenis straf werden veroordeeld, omdat zij evangeliën in het Arabisch hadden ver spreid, zijn onverwacht vrijgelaten. De vier (twee Amerikanen, een Belg en een Libanees) vormden een van de tien vrijwilligersteams, die vorig jaar zomer waren uitgezonden vanuit het hoofdkwartier van Operatie Mobilisa tie in Libanon, om te evangeliseren in Arabische landen. Voordat zij naar Libye kwamen, hadden zij eerst in Tunesië gewerkt. Libye heeft zeer strenge wetten tegen proselitisme. zich mee, dat men zich niet kan beperken tot een verruiming van de abortus-wetgeving, maar meer aandacht gaat besteden aan andere mogelijkheden om ongewenste zwan gerschap te voorkomen, zoals seksuele opvoeding en anti-conceptie. Het houdt ook in, dat men eerst moet proberen het probleem langs andere wegen op te lossen, bijvoorbeeld door hulpverlening op psychologisch, soci aal en financieel niveau. Ook dr. Sporken acht een correctie op de bestaande wetgeving gewenst, maar naar zijn mening is de rechtsbescher ming zoals die volgens het huidige regeerakkoord aan het ongeboren le ven wordt geboden, minimaal en zelfs te gering. ROME/DEN HAAG (KNP) Paus Paulus heeft vastgesteld dat aan de benoeming van een nieuwe bisschop voortaan uitvoerige consultaties van de betrokken bisschoppenconferentie zullen voorafgaan. Ook 'eenvoudige gelovigen' zullen in dit overleg be trokken worden. Overigens behoudt de paus het recht om de kandidaten lijst naast zich neer te leggen en een ander te benoemen. De nieuwe voorschriften van de paus tasten het voorrecht van de kapittels der Nederlandse r.k. bisdommen om bij een bisschopsvakature een voor dracht van drie kandidaten te mogen indienen, niet aan. NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Oudshoorn, R. Oort te Den Helder; te Krabbendijke, J. B. Cats te 's-Gravendeel; te Vaassen (toez.), C. J. Baart te Raamsdonks- veer; te Huizen (N.H.), A. J. de Jong te Leiden. Aangenomen: naar 's-Heerenhoek/ Nieuwdorp (toez.), drs. C. Haas, kand. te Leiden, die bedankte voor Omme- landerwijk/Meeden. Bedankt: voor Jutrijp/Hommerts, J. G. Barnhoorn te Harderwijk; voor Twello, J. van 't Kruis te Wijk bij Duurstede. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Nieuw-Vennep, N. Wijn gaarden te Barendrecht; te Holwerd, J. Lems, kand. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaar: kand. J. Lems te Hol werd. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Rijnsburg, J. H. Vele- ma te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen: naar Genemuiden, M. G. Mauw te Oudemirdum, die bedank te voor Waardenburg. Bedankt: voor Nieuw-Beijerland, J. van Haaren te Amersfoort EEN MENS TE ZIJN OP AARDE "Vee- pk an lingssamenwerking. 'Wij hebben', al dus mr. Harbers, 'tot nu toe steeds gesteld, dat de situatie waarin de gemeenten verkeren, veelal geen fi nanciële ruimte laat voor de gevraagde twee procent. Wij zijn echter wel degelijk met de generale synode van mening, dat hier voor de christenheid en derhalve ook voor onze kerk een duidelijke taak ligt. En dit te meer, nu de wereldlijke overheden met be trekking tot het gebod der naasten liefde andermaal lijken te falen. Het is misschien voorbarig, maar toch heeft naar mijn mening de aktie 'Trouw moet blijken' ons geleerd, dat hier een grotere potentie in de ge meenten aanwezig is, dan velen van ons vaak voor mogelijk hielden. Het wil mij voorkomen dat wij, doorgaan de op deze weg, ook voor de proble matiek rondom de bijdrage voor ont wikkelingssamenwerking een oplos sing zullen kunnen vinden', aldus mr. Harbers. Als in Genesis 1 verteld is dat landdieren geschapen zijn komen mededelingen die uit het verlui springen. Nu wordt de mens gesd n° pen. Dat begint meteen al als er sta: 'En God zeide: Laat ons mensen n kenNiet meer "Daar zij', of 'd de aarde voortbrenge maar plechtige uitspraak, die er volg» prof. van Selms op wijst dat God ro )n zich zelf op een bijzondere wijze rade gaat Dat zou dan de beteken van het meervoud kunnen zijn. 1 gaat van het 'Indrukwekkend getui|ia nis van monotheïsme' van het sch< pingsverhaal uit en ziet hierin soort overwegende verdubbeling verwijst dan naar 3:22 en 11:7. DuiJe.°® lijk is dat nu het hoogtepunt kot Het zij in bescheidenheid gezegd. 1 mens komt op het toneel. Of ldevi de mensen, want de mens Is e abstractie. De mens is de mens m anderen, zie 2:18: Het ls niet goed d de mens alleen zij. Dat heeft w« weinig te maken met de vraag of individu of de gemeenschap v opgaat, het zegt iets van ons gestn tureerd zijn, ons aangelegd zijn op pV ander. Een volgend uitspringend ge ven is de schepping naar Gods bet als onze gelijkenis. Dat wordt van dieren niet gezegd en moet ongetv feld het belangrijkste unieke geget ,Ll worden geacht. De mens heeft van God, iets dat God vertegem digt op aarde en dat moet waarmaken in zijn heersen over dieren, in zijn handelen met het schapene. Hij mag zoiets als ondert ning zijn. Dat hij over andere mens moet heersen horen we niet Man |eei vrouw schiep Hij hen. De verhoudi al. tussen die twee is volledig 'na elkaar'; van minder of meer is gc ,j°v sprake. Wel van Gods zegen er* beiden en van een opdracht die samen ontvangen. De 'lege* aa moet met mensen gevuld. Er is sp ke van een talrijk worden. De god lijke mogelijkheden van mensen allemaal van elkaar verschillen ieder hun eigenheid hebben is oi puttelijik. En daar zijn dan die woJ den van 'een mens te zijn op aard ng oerwoorden die ons leven bedoelen richten en hoop te geven. Wij moj er zijn, met elkaar, voor elkaar ond de krachtgevende en oriënterende genende) woorden Gods. Daar ond reel uit te lopen betekent de duistern kei (Genesis 1, 26—28). rm :t rloi „org -^an 1 I ard e ld ede lijft ,3 KW i cht n elli: a J 1 oen ide 'gjLPl id eer et BOEKENETALAGE 'Seksuele energie' door Robert 8. Ropp. Ultg. De Arbeiderspers te Aper sterdam. 240 blz. Prijs ƒ14,90. va end 'De natuur zelf is sex-bezetenZ4sse Robert S. de Ropp in zijn boek Sek ,P1 ele energie. Als er één mechanis at< bestaat, waarvan we zeker kunn 5I zijn, dat we het zullen aantreffen wat voor vorm van leven ook, dan het wel het seksuele mechanisme. Amerikaanse biochemicus Ropp gint zijn boek met het beschrijf r, van microsex (het 'seksuele levi li van cellen, virussen en bacteriëi gaat dan over op het beschrijven v 1 het seksuele gedrag van insecten, r tlelen, zoogdiren en mensen (de la sten beschrijft hij aan de hand van bevindingen van de sexuologen M ters en Johnson) en hij eindigt n een paar hoofdstukken over het sek SID ele gedragspatroon in verschiller >rdt culturen en tijdperken. De lezer he BW: dan inmiddels kennis kunn enneni ees van een bonte opsomming van liefd n riten, orgiën en perversiteiten, le alleen één gemeenschappelijk uitgan punt hebben: de dwingende krai van de seksuele energie. Is er spri ei van een blokkering van de seksu orzi energie dan, zo waarschuwt de Rc 'rge liggen er schuldcomplexen, angs en zinsbegoochelingen op de loer. de onderdrukking van de seksualit kent hij met name de kerk con quent beschreven als de 'Schuld-c tus' een grote rol toe. Nu zijn in de kerkgeschiedenis natuurlijk noeg aanleidingen te vinden. De meenschap tussen man en vrouw nu eenmaal vaak beschreven als louter wellustig gebeuren; kerkvai Hiëronymus duldde het huwelijk allr nog omdat hierdoor de wereld nieuw voorzien zou worden van ml den; masturbatie was een zware zo« en de inquisitie zond enkele tiend zenden heksen verdacht van sek ele gemeenschap met de duivel E., naar de brandstapel. Wat dat betrlexai liggen de anti-clericale voorbeeldt voor het oprapen en dat heeft Ropp dan ook ijverig gedaan. De auteur geeft overigens geen deel over seksueel afwijkend gedr doel voor hem is elke seksuele uiting te hoe bizar ook niets meer dan den; variatie. Als antwoord op degenen ndin zich bij de veroordeling van seksu note afwijkend (lees: onnatuurlijk) gedi beroepen op 'de natuur' of 'de natu wet' laat hij een stoet dieren de re' erat passeren die zich heel natuurlijk allerlei perversiteiten te buiten 1 (sprinkhanen, die elkaar tijdens copulatie verorberen etc.). Van het verhaal over 'de bijtjes en bloempjes' als inleiding tot de seks le voorlichting blijven alleen bloempjes over. De dar wordt nat lijk na de vereniging met de bij koningin gecasteerd. Een weinig schikt voorbeeld dus om duidelijk maken wat sex is. Het boek eind met een soort oproep tot het gei van een seksuele opvoeding, wall de seksuele energie als een positit bezielende kracht wordt beschrev Een tamelijk tam einde van een o rigens boeiend boek. SANTIAGO De roomi-katholU kerk in Chili noteert 'n buitengewo stijging van het aantal roepingen, het seminarie van Santiago heeft o begin 1972 twee maal zoveel aanvt gen geregistreerd als vorig jaax. mdi von D Vo I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2