Hanoi blijft terrein winnen burger strijd in Jlster laait op n E Citroën Vuur zaait paniek in Japanse nachtclub: meer dan 100 doden Vitesse en Volendam weer uit eredivisie v. d. Velde e<:; Schmelzer laakt verbanning van Griekse geleerde Tsjechoslowakije tienduizenden intellectuelen verloren functie Duizenden dode vissen in vuile kreek Negerkinderen verongelukt Man vermoord UW KRANT IS NU WEL OCHTENDBLAD MAAR WETEN UW KENNISSEN HET AL? Tegenstanders van zwemmen op zondag krijgen geld teiug VERNIEUWD EN UITGEBREID VUL DE BON HIERNAAST IN «OiV I Nieuwe Leidse Comranit MAANDAG 15 MEI 1972 STElklK DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMGEVING 0 straat 37 Postbus 76 „Stantvastich is ghebleven mijn hart in ttghwiapontl" WASSENAAR, v. Zuylen v. NIJevelislf. 371, Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. fit doden en 70 geivonden in weekeinde FAST (AP, AFP, Reuter, UPI) In de Noordierse hoofdstad fast is gisteren hevig gevochten tussen rooms-katholieke en pro- antse sluipschutters. Britse parachutisten zijn gisteren in actie omen om de vechtenden te scheiden. was voor het eerst sinds de komst Britse militairen naar Ulster, in dat midden op de dag werd ichten tussen de elkaar bestrijden- roeperingen in Noord-Ierland. et afgelopen weekeinde zijn min acht personen gedood en ten velen gewond. Ongeveer 70 onen, van wie er ién later over- raakten gewond bij een aanslag een café in een rooms-katholieke van Belfast. Deze bomaanslag de aanleiding tot de gevechten, tot gisteravond laat hebben rtgeduurd. het district Woodvale in Belfast ben protestanten weer barricaden worpen en het gebied verboden laard voor Engelse soldaten. De estanten willen het leger pas toe als is opgetreden tegen rooms- ólieken in Londonderry, die daar wijken ook hermetisch voor mili- hebben afgesloten. maanslag woede laaide in Belfast in alle 0 gheid op, nadat een bom was doft voor een ooms-katholiek ca- 0+ n de wijk Ballymurphy. De bom verborgen in een geparkeerde 0+In het café volgden honderden isen via de tv de voetbalwedstrijd it-Duitsland-Engeland. Toen de explodeerde kwam het hele pla naar beneden. Van de minstens [ewonden waren er zes ernstig aan Eén van hen overleed later in ziekenhuis. de explosie trokken rooms-katho- e buurtbewoners naar de rand van ivijk, waar de protestantse Spring- tinbuurt begint. Zij begonnen ver- singen te schreeuwen naar de zich verzamelende protestantse wijk- oners. overleed een 17-jarige jongen djor een schot in de borst. Een Britse legerofficier heeft verklaard dat het er naar uitziet dat de lang verwachte en gevreesde reac tie van protestantse extremisten op de IRA-campagne zich nu begint af te tekenen. ATHENE (ANP) Het verbannen van professor Pesmazogloe en enkele andere Griekse intellectuelen naar af gelegen dorpen, is, naar het oordeel van de Nederlandse regering, 'een stap terug op de weg die moet voeren naar een vergroting van de menselij ke vrijheden in Griekenland'. Dit heeft minister Schmelzer gisteren meegedeeld, nadat de Nederlandse ambassadeur in Athene drs. Barkman hem tijdens een tussenlanding tussen Jerusalem en Amsterdam in kennis had gesteld van de verbanning. Zie ook pagina 6. urgevechten gauw brak een vuurgevecht uit en sluipschutters van beide kan leden van de IRA en schutters protestantse extremistische orga- ties, naar wordt aangenomen, uwen en kinderen werden uit de larhjkste gebieden geëvacueerd. N een deel van de kruitdamp was 'trokken. werden twee lijken ge- Jen van burgers uit de wijk Bally- phy, die door kogels getroffen en. Aangenomen wordt dat er r doden zijn gevallen, omdat de zijn doden pleegt weg te slepen n het geheim te begraven, schietpartijen elders in Belfast twee slachtoffers gevallen. Een hen. een jongeman, werd door- d met kogels in een protestantse gevonden. In Londonderry igezegfl beste vrienden van Hanoi zit- in het Amerikaanse Congres. Barry Gold.wa.ter, lid van het Amerikaanse Congres )EN root Noi Vleest droog jofti >ed van 0*n reg ns •urei .meli -sein Salai n lei WENEN (AFP) Enkele hon derden mensen, van wie er 150 a 200 hebben deelgenomen aan de Praagse Lente, zitten nog wegens 'delicten van ondermij nende aard' in Tsjechoslo waak se gevangenissen. Dit schrijft 'Mesicnik', een klandestien voorlichtingsorgaan, dat in Praag wordt gedrukt. 'De materiële schade waarvan de leden van de progressieve en geëngageerde intelligentsia het slachtoffer zijn, is nog veel gro ter dan de meer persoonlijke'. Volgens het blad hebben 30.000 intellectuelen hun functie ver loren. Van hen verrichtten 20.000 handarbeid, waarvoor zij niet geschikt zijn. De overigen zijn werkloos. Voorts meldt 'Mesicnik' dat de Tsjechoslowaakse autoriteiten in alle staatsinstellingen, scho len en universiteiten kaartsyste men hebben aangelegd, waar door men kan nagaan, welke voorouders iemand tot drie ge neraties terug had. Positie van Zuidvietnamezen in Kontoem kritiek SAIGON, HOEE (UPI, AP, Reuter, AFP) Noordvietuamese lank- en infanterie-eenheden hebben gisteren de aanval ingezet op de stad Kontoem, in het centrale hoogland van Zuid-Aietiiam. De situa tie is er zeer kritiek, heeft een hoge Zuidvietnamese militair verklaard. Van de tientallen animeermeisjes die in hun nachtclub op de boven ste verdieping van een warenhuis in Osaka door een brand verrast werden, wist slechts een minderheid het vege lijf te redden, toen de brandweer inet ladders was gearriveerd. OSAKA (Reuter, UPI, AFP) Animeermeisjes en hun klanten sprongen in paniek de dood tegemoet, toen zaterdagavond een brand in een warenhuis in de Japanse stad Osaka de bovenste verdieping had bereikt, waarop een nachtclub was gevestigd. Zeker 119 mensen kwamen om; de brand was de ergste in de na-oorlogse geschiedenis van Japan. Op de meeste plaatsen droog ireer en zonnige perioden. Mati- :e tot krachtige, langs de kust if en toe nog harde noordelijke rind. Maximumteperaturen om- treeks 13 graden, lorgen en overmorgen: tame lijk koud met zonnige perioden slechts een enkele bul. Morgen zon op: 04.45 zon onder: 20.29 Maan op: 07.18 Maan onder: Het dodental zal volgens de politie nog stijgen, omdat van de tientallen gewonden verscheidenen er ernstig aan toe zijn. De brand was zaterdagavond om tien over half elf plaatselijke tijd uitgebro ken in het op de bovenste verdie ping na vrijwel verlaten warenhuis Sennitsji. Uit een eerste onderzoek van de brandweer zou zijn gebleken, dat de catastrofe veroorzaakt kan zijn door arbeiders die op de zesde verdie ping met acetyleen werkten. Ze zou den, toen de kleding van een of van enkelen hunner vlam vatten, gevlucht De ongeveer 170 mensen in de nacht club op de bovenste etage (zestig TERNEUZEN In de Spuise kreek bij Terneuzen zijn duizen den vissen gedood door amoniak. In de visrijke kreek is industrieel b— afvalwater van de Nederlandse Stik- stof Maatschappij (NSM) te Sluiskil Tn ffn/p terecht gekomen. Een pijpleiding van a* dit stikstofbindingsbedrijf, die aange- sloten was op de industriële hoofdaf- valwaterleiding Zeeuw Vlaanderen en uitmondt in de Westerschelde, is ge broken. De breuk ligt onder een sloot die in verbinding staat met de Spuise kreek. Op hemelvaartsdag heeft men al de eerste dode vissen ontdekt, maar het afgelopen weekeinde bleek de sterfte zo onrustbarend te zijn geworden dat de gemeente Terneuzen de lozing heeft doen staken. De directie van de NSM heeft toegezegd de schade te vergoeden. Binnenland Minder gastarbeiders 7.011 lei den tot sluiting van bedrijven 5 Buitenland ig! ig Moederdag ZEERUST (AP) Elf neger-kinde ren werden bij Zeerust in Zuid-Afrika gedood en 104 raakten gewond toen de grote open vrachtwagen waarin zij reden, van de weg raakte, in een geul langs de weg terechtkwam en omviel. De wagen vervoerde ongeveer 140 kin deren die zaterdag hadden meegedaan aan een zangwedstrijd, en op weg waren naar huis. Sadat wil geen overhaaste ac tie tegen Israël 6 Inslag in maan 10 Kunst Cage in Cage out, in Den Haag en Amsterdam 2 Kerk Kerkelijke bijdragen niet aangepast aan stijging van in komen 2 zijn zonder te proberen, bet vuur dat zich inmiddels verspreidde, terstond te doven. animeermeisjes, dertig mannelijke employé s en tachtig klanten) moeten, toen ze iets van de brand merkten, merendeels de indruk hebben gekre gen, dat ze als ratten in de val zaten. Brandweerlieden hebben verteld, dat ze heel wat verkoolde lijken in een hoek van de nachtclub vonden resten van mensen die kennelijk geen uitgang hadden kunnen vinden. Volgens de politie moeten vele slacht offers niet op de hoogte zijn geweest van het bestaan van een noodtrap; ze sprongen van het dak af een wisse dood tegemoet. Ooggetuigen vertel den, hoe ze mannen en schaars gekle de meisjes aan raamkozijnen zagen hangen, voordat ze, overmand door de hitte, omlaag stortten. Van hen die aan de vlammen en de rook ontsnap ten, kwamen er verscheidenen om in het panische gedrang dat ontstond, toen helpers erin waren geslaagd, twee glij kokers van canvas aan de zevende verdieping te bevestigen. Op een gegeven moment ging er iets mis met die kokers en sloegen inzittenden met grote snelheid te pletter op de straatstenen. Een menigte van meer dan tweeduizend mensen keek toe. Het warenhuis in kwestie ligt in een van de drukste wijken van Osaka en de brand was uitgebroken op een moment dat veel mensen buitenshuis waren. Het was de tweede catastrofe in twee jaar tijds voor Osaka. In april 1970 kostte een gasontploffing op een bouwplaats van de ondergrondse 74 mensen het leven, 's Werelds vorige grote warenhuisbrand voltrok zich in mei 1967, toen L'Innovation in Brus sel werd verwoest; daarbij stierven ongeveer driehonderd mensen. De stad werd bij het aanbreken van de dag van alle kanten door de Noordvietnamezen aangevallen. Noordvietnamese tanks en troepen slaagden er na enkele uren hevige strijd in door de buitenste linies van de Zuidvietnamese verdedigers te bre ken. Het Franse persbureau AFP heeft uit betrouwbare bron vernomen, dat de Amerikaanse en Zuidvietnamese auto riteiten in Kontoem 'koelbloedig' heb ben geweigerd de bijna 10.000 vrou wen en kinderen uit de stad te evacu eren. De reden zou zijn dat het de families zijn van de 3000 Zuidvietna mese militairen in de bergen, die een belangrijke rol moeten spelen bij de verdediging van de stad. De autoritei ten gaan er van uit. aldus AFP, dat deze militairen alleen goed vechten als ze weten dat hun gezinnen in de buurt zijn en gevaar lopen als zij verslagen worden. Schakel weg Amerikaanse jachtbommenwerpers hebben intussen een zware slag toege bracht aan het Noordvietnamese be voorradingssysteem door de Thanh Hoa-brug te vernietigen. Dit is in Saigon bekend gemaakt. De brug is zeven jaar lang een uitdaging geweest voor de Amerikaanse piloten, omdat ze een van de belangrijkste schakels was in de aanvoerlijnen van Noord- Vietnam naar het zuiden. De brug lag op 145 kilometer ten zuiden van Ha noi. Bij het bombardement was een soort bom gebruikt die zijn doelen zelf opzoekt. De Amerikaanse vliegtui gen waren op hevig afweergeschut gestuit en ook door Migs aangevallen, maar alle toestellen keerden op hun basis terug. Radio-Hanoi heeft de Amerikanen gis teren beschuldigd van het bombarde ren van ziekenhuizen. Bij aanvallen op drie ziekenhuizen zouden de afge lopen maand twaalf patiënten en le den van de medische staf zijn gedoqd. In de provinciehoofdstad Dong Hoi, vlak ten noorden van de gedemilitari seerde zone, waren drie ziekenhuisge bouwen getroffen en in de havenstad Haiphong was een 12-jarig meisje op de operatietafel gestorven, toen het ziekenhuis door een bom getroffen werd. Volgens de Zuidvietnamezen zajn gis teren in Daiiang acht patiënten omge komen toen Noordvietnamese grana ten een ziekenhuis troffen. De grana ten waren bedoeld voor de Ameri kaanse basis bij de stad, maar misten hun doel. Voor het eerst sinds de Noord vietnamezen en de Viet Cong in april hun grote offensief begonnen, hebben de Zuidvietnamezen een suc cesvolle tegenaanval gemeld. Ruim duizend Zuidvietnamese mariniers zijn met Amerikaanse helikopters in de noordelijke provincie Kwangtri achter de Noordvietnamese linies ge zet. Zij zouden daar in een actie ge- een etmaal duurde, een Noordvietna- mees regiment hebben vernietigd. De mariniers werden daarna terugge bracht naar hun stellingen bij Hoeé. Overal in de wereld, maar vooral ook in Amerika, zijn dit weekeinde de monstraties gehouden tegen de Ame rikaanse deelneming aan de strijd in Vietnam. De Republikeinse senator Barry Goldwater, die destijds bij de presidentsverkiezingen verslagen werd door Johnson, heeft op een vergade ring van zijn partij verklaard dat 'Hanoi's beste vrienden in het Con gres zitten'. Hij beschuldigde een aan tal Democratische afgevaardigden er van 'niet het fatsoen te hebben de president in tijden van crisis te steu nen'. Goldwater viel fel uit tegen de anti-oorlogsbetogers. We hebben gek ke dingen in dit land beleefd, zei hij. maar dat de betogers spandoeken droegen waarin een overwinning van de Viet Gong werd toegejuicht, sloeg alles. Een opinieonderzoek in Amerika heeft uitgewezen dat 59 procent van de ondervraagden het eens was met het blokkeren van de Noordvietname se havens. Tegen was 24 procent en 17 procent had geen mening. Zuidvietnümezen spoeden zich met een gewonde jongen, afkomstig uit Kontoem, naar een eerste-hulppost in Pleikoe, de stad waarnaar een deel van de bevolking van het bedreigde Kontoem is geëvacu eerd. DEN HAAG Met messteken in borst en buik en verborgen on der een deken is gisteren het lijk van de 22-jarige E. F. Feller, afkom stig uit Suriname, gevonden in een huis aan de Haagse Bazarstraat. Hij moet tussen zaterdag en zondag morgen zijn vermoord. Hoe lang de man, die volgens zijn papieren de beroepen van kok en basketballspeler uitoefende, al in Nederland was, is niet bekend. De kamer waarin hij werd gevonden, ligt in een pand waar in sinds kort een pension voor Tune- siërs is gevestigd. De vermoorde was bij de politie be kend in verband met enkele diefstal len. AMSTERDAM ln de eredivi sie is gisteren op de voorlaatste competitiedag het doek voor Vitesse en Volendam gevallen. De Arnhemmers, vorig jaar 'ge lukkig' gepromoveerd omdat er door de fusie van ADO en Hol land Sport een extra plaats in de eredivisie vrijkwam, zag door de 23 nederlaag op eigen terrein tegen NEC de degradatie een feit worden. Volendam daalde voor de vierde keer in de laatste twaalf jaar af naar de eerste divisie, hoewel de ploeg op eigen terrein FC Twente op 00 hield. DWS en Excelsior stelden zich via ge lijke spelen in veiligheid. In de strijd om de bezetting van de derde plaats (rechtge- vend op deelname aan het toer nooi om de UEFA Cup) lijkt FC Twente definitief als win naar naar voren te komen. On danks het gelijke spel bij Volen dam bleef de marge met Sparta twee punten, omdat de Rotter dammers bij FC Utrecht even eens tot een 00 resultaat kwamen. F CTwente heeft twee de Pinksterdag aan een gelijk spel tegen FC Den Bosch in Enschede voldoende. Voor Spar ta rest nog slechts de hoop op het lot. Tijdens de UEFA-ver- gadering deze week in Zwitser land zal de vrijgekomen Alba nese plaats onder zes lander (waaronder Nederland en Bel gië) worden verloot. Het einde van Fedor den Hertog in Olympia's ronde. In Olympia's ronde van Neder land deed zich dit weekeinde een nogal opmerkelijke ver schuiving in de top van het klassement voor. Fedor den Hertog, die zich vrijdag in de leiderstrui reed, liep in de etappe van zaterdag al een gro te achterstand op en gaf giste ren zelfs op. Van een verslaggever G1ESSENBURG Inwoners van Giessenburg, die principieel tegen zwem men op zondag zijn en die destijds financieel hebben bijgedragen aan de bouw van het plaatselijke zwembad, kunnen als ze dat willen hun bijdrage terugkrijgen. Toen vier Jaar geleden werd besloten tot de bouw van een zwembad hield dal in dat de bevolking aan de bouwkosten meebetaalde. Om bijdragen van prin cipiële tegenstanders niet verloren te laten gaan werd in de statuten de be paling opgenomen dat het zwembad op zondag gesloten zou zijn. Nu de raad vorige week met medewerking van de confessionele fracties besloot op grond van een enquête onder de bevolking het zwembad voortaan op zondag open te stellen, vindt men het billijk de tegenstanders hun bijdrage terug te geven. 'Nu moet u toch toegeven, dat ik best zou kunnen paard rijden'. LAAT REN Ntl DIT OCHTENDBLAD VOOR "UW OMGEVING" LEZEN Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan bespaart u voor ben gulden aan abonne mentsgeld. De eerste 2 weken krijgen zij bij wijze van kennismaking de krant gratis! En u ontvangt een leuke attentlel Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft- NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN noteer als nieuwe abonnee: betaalt per: Naam: maand Adres: kwartaal Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dageD gratis, en bespaart ca. 3Hj gulden abonnements geld. Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning n mapje po**- n I het aangekruiste Lwvetoppen onderzetter) mei brief- I ecb aaltje papin en pen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1