DE NIEUWE KINDERBIJBEL Staatsloterij zou 30 teer moeten trekken )vernachten in het Vondelpark komende ïomer toegestaan Spoorwegrecherche wordt uitgebreid Morgen Moederdag Boekenetalage Afrika Instituut laakt actie van Angola-comité Familieberichten tOUW/KWARTET ZATERDAG 13 MEI 1972 Binnenland K9 ienspel heeft gunstig onthaal EN HAAG Het aantal trekkingen van de staatsloterij zou van »s per jaar, zoals thans het geval is, opgevoerd moeten worden tot irca dertig. Dit is een van de suggesties van de bijzondere Tweede amer-commissie op het initiatiefvoorstel van de Kamerleden Geurt- en (WD) en Van Schaik (KVP) om de wet op de kansspelen te ijzigen. et deze suggestie zet een groot aan- 1 leden van de Kamercommissie een lidelijk vraagteken achter het alge- ene lotto-plan naar Duits model, ,als dat in het initiatiefvoorstel urdt voorgesteld. Hoewel de Kamer den het lotto-plan op zichzelf sympa- nek vinden (de opbrengst zou ten iede komen aan sport en Iichamelij- vorming, maatschappelijk werk, ilksgezondheid en cultuur) vragen •len zich tóch af, of de lotto achteraf «zien 'onder valse voorwendsels tot and zou zijn gekomen'. Dit zal met ame het geval zijn als de regering opbrengst van de lotto zal aangrij- en om te bezuinigen op haar subsi- es. et lotto-plan zal naar de mening van eel kamerleden ook consequenties ebben voor de staatsloterij, wat dan eer gevolgen zal hebben voor de :hatkist. Ook de opbrengst van de oetbaltoto zal er door kunnen terug lopen. In dit verband werd de sugge stie geopperd om het aantal trekkin gen van de staatsloterij verder op te voeren. Het zogenaamde kleine kansspel (kie nen e.d.) kreeg bij de Kamerleeen een aanzienlijk gunstiger onthaal. Veel Kamerleden vroegen zich zelfs af, of de thans voorgestelde regeling niet te veel belemmeringen bevat. Het kienspel is duidelijk niet meer dan een eenvoudig volksvermaak. Mits de juiste grenzen worden getrokken ach ten verschillende Kamerleden de ge varen gernig. De mogelijkheid om in ons land casi no's te openen achtte een meerder heid van de commissie juist. Voorals nog zouden er echter niet meer dan drie mogen komen, nl. een in de randstad, een in Valkenburg en een in Oost-Nederland. Tevoren zal het oordeel van de gemeenteraad moeten worden gevraagd over de vestiging van een speelbank. Een deel van de :e" lMSTERDAM In het Amsterdamse Vondelpark kunnen deze >mer jonge toeristen slapen in de daarvoor aangewezen gedeelten an het park. Drie stichtingen en een tiental omwonenden van het ark, die dit via een kort geding tegen de gemeente Amsterdam had- en willen voorkomen, hebben niet hun zin gekregen van de rechter. e eisers hadden o.a. gevraagd dat de irkhekken binnen veertien dagen na et vonnis tot tenminste 1 november maf negen uur 's avonds tot zes uur morgens gesloten zouden blijven en it in twintig buitenlandse kranten in advertentie zou verschijnen waar de jonge toerist zou worden aange- iden voor de reis naar Amsterdam te irgen voor een bed in de hoofdstad, zijn overwegingen om de gevraag- voorzieningen af te wijzen zei ït-hsident mr. U. W. H. Stheeman ijdagmorgen ondermeer dat 'de wet ondelpark' (het raadsbesluit om het er.|ondelparkproject dit jaar te herha- ^tJn) niet met de voorschriften van de gemene politieverordening en de 'aj impeerverordening in strijd moet worden geacht. De president wees erop. dat Gedepu teerde Staten van Noord-Holland geen gebruik hebben gemaakt van hun be voegdheid om het raadsbesluit van 30 maart aan de Kroon voor te dragen betrokken raadsvergadering blijkt dat voor vernietiging. Verder merkte de president in zijn vonnis op dat uit de notulen van de de gemeenten de belangen van eisers bij het gebruiken van het hele Von delpark als wandelpark en recreatiege bied wel degelijk aandacht heeft gege ven. Het gewicht van deze belangen heeft de gemeente echter niet van haar besluit het Vondelpark voor buiten slapers open te stellen, weerhouden. redactie behoudt zich het recht voor om opname ln deze rubriek ontvangen me- ngsuitingen verkort weer te geven. BIJ blikatie wordt met dc naam van de tender ondertekend. Brieven kunnen wor- gezonden aan de heer Joh. C. Francken. retaris van de hoofdredactie van Trouw- Irartet, Postbua 859. Amsterdam. ^wijdingswoord >or ijdlet enige verbazing heb ik het inwij- ns-ingswoord van ds. Kok op de genera- ise kerkelijke vergadering van de lu ie- lerse kerk gelezen, wan* ik bemerkte de aarin een tegenstrijdigheid. Dat God ijn daden door mensen (profeten) er- at "erkondigen is ontegenzeglijk irstaar (1 Petr. 1:21) maar dat ds. Kok va- e gedachte daaraan verbindt dat de iks erken de plicht hebben om aan een nd etere wereld te bouwen is wel erg lorfermetel. Vermetel, omdat er geen en- rofeet in de bijbel te vinden is, die in- eweert dat er een betere wereld vel ordt gecreëerd door mensenhanden, celeer beweert de bijbel het tegen- eel (2 Tim. 3:1-6). >ut chichi edam H. van Holten Hloscam Abbing (5) Vlaardingen rof. dr. P. J. Roscam Abbing lan terde in de kadercursus van de stich- ha' ng milieuzorg deze twee stellingen: e"wie een kind verwekt, moet er van f13'vertuigd zijn dat hij dat kind daar- '8® lee een dienst bewijst; 2. de overheid d® il er vermoedelijk goed aan doen zo rote jezinnen ronduit te verbieden, •ed [et een treffende uuidrukking van in rof. Troost zou ik dik willen noe- on' en: anti-evangelische onzin. Hier «edt levensgroot naar voren de auto ome mens, die leeft in de waan dat Ij alles in eigen hand heeft. De loderne mens aldus dr. W. Aalders, eeft nauwelijks meer oog voor het lysterie, voor het raadselachtig ka- ticter van het leven. Hij meent, dat lj met zijn verstand overal in kan Joordringen met zijn wil alles kan •jV eheersen. Ik zou prof. Roscam Ab- iw'lng willen vagen: 1. kent u de roblematiek van het kinderloze hu- elijk? Wie wil wat?; 2. kent u de roblemen, '-et verdriet en de Godde- Jke vertroosting rondom het gehan- licapte of geestelijk onvolwaardige °r'Dnd? Wie wil wat?; 3. kent u de ingrijpende boeken -an mr. J. van er Hoeven en mevr. T. de Vries- ruyt? Wie wil wat? Roscam Abbing E0U nttrekt al deze levenssectoren aan 'ar et openbaringsgegeven der Heilige tcn chrift (denk aan Psalm 139) en lijdt de wortels naar de ware Le- 'J'fensbron radicaal door (zie palm 36:10 Sprijeken 14:27, Jeremia 2:13). De nieuwe theologie en de nieuwe moraal zijn niet zo nieuw als anno 1972 de 'dolle Roscams' denken. Pau- lus waarschuwde al in Kolossenzen 2:8. 'Pasr op dat er niemand komt die u tot een prooi maakt van de zoge naamde wijsbegeerte, welke niets an der is dan ijdel bedrog, berustend op menselijke overleveringen, op de éle menten der wereld, maar niet op Christus'. Den Haag dr. A. H. Schouten Roscam Abbing (6) Prof. Roscam Abbing en waar schijnlijk velen met hem zou het verschrikkelijk vinden, wanneer de christenen oorzaak zouden zijn, dat de wereld vastloopt. Maar als men werke lijk zo bezorgd is voor de toekomst, laat men dan eerst het Koninkrijk Gods zoeken en dan zal alles ook leefruimte! geschonken worden. Dit stukje is geen hypocriete poging om 'raak leven' goed te praten. Wel weet ik, dat ieder schepsel ook het met euthanasie of abortus bedreigde waarde hee*t ir de ogen van de Schepper. Tellen bij God de 'wijzen' meer dan de 'k nderen'? Matth. 11 25. Maar als men zo benauwd is voor overbevolking en het vertikt om ver trouwen te hebben in God en Zijn Woord, dan zal God Zelf, ongevraagd wel eens een 'oplossing' aan de hand kunnen doen. Ik denk hierbij aan de gerichten, zoals die o.a. opgetekend staan in het ooek Openbar: ig. God geeft nu nog tijd, niet vio- een mentaliteitsverandering, maar voor bekering. Een ieder, die op Hem bouwt /al niet beschaamd uitkomen. Morgenochtend staan weer veel Nederlandse kindertjes voor moeders bed, dat er alleen wat anders uit zal zien dan op deze foto. Het is namelijk zondag Moederdag, wat, behalve cadeautjes, ook een kortere nachtrust inhoudt. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Wegens de toenemende criminaliteit op stations en in treinen heeft de NS besloten de spoorwegrecherche met zo'n 60 man uit te breiden en daarmee van 155 op 215 man te brengen. Deze uitbreiding moet in 1975 zijn voltooid. W. M. Pranger Roscam Abbing (7) Prof. Roscam Abbing heeft m.i. de gemeenschap wel eens een grotere dienst bewezen dan met het geven van zijn visie cp het bevolkingsvraag stuk. Hij bleef nog beneden het eens door D'S1! gepropageerde kindertal van drie en wil de geboorten beper ken tot 2.1 per gezin. En waar dit niet vrijwillig gebeurt, moet de over heid maar met sancties ingrijpen. Dat de overheid van zo onverdachte zijde suggesties voor etn 'rigoureuze aan pak' gekregen l.eeft, zal menigeen hebben verbijsterd! Ga'ukkig slaat prof. Roscam Abbing niet voor 'de kerk' al haaft hij het geloofsdenken over verantwoord ouderschap m.i. wel een slechte dienst bewezen. In hel verleden hebber, dictatoriale overheden zich ook wel eens met dergelijke kwesties bemoeid, wat hier in resulteerde, dat nu eens de bevol kingstoename op ideologische gronden moest afgeremd, dan weer met pre mies voor zeer vruchtbare moeders bevorderd. Mocht de overheid te eniger tijd gehoor geven aan dergelijke sugges ties, dan breekt misschien de tijd weer aan van de met asfalt en pek bestreken biezen kistjes, omdat er mensen zijn, die het bevel des ko- nings niet vrezen. Naar wij hopen, lopen er dan door het getal 2.1 ge frustreerde 'prinsessen' langs de oever, die de Mozes-jes uit hpt water tijgen! Veenendaal drs. J. G. Breekveldt In de eerste plaats is het de bedoeling personeel te werven in NS-kringen. Met name personeelsleden die moeten afvloeien door de inkrimping van het goederenvervoer, zullen voor de spoorwegrecherche in aanmerking ko men. Een strenge selectie zal toege past worden. De NS verwacht ongeveer 30 man voor de spoorwegrecherche op deze manier te kunnen werven. Het is de bedoeling de huidige naam van de spoorwegrecherche te wijzigen in spoorwegpolitie, omdat de taak van de spoorwegrecherche de laatste tijd is gewijzigd en nog slechts voor een klein deel uit recherchewerk bestaat. De zetel van de spoorwegpolitie in SAUL VAN MESSEL, Salomo. Keur uit zijn liederen. Kok, Kampen 1971. 40 blz. JUDITH HERZBERG. 27 liefdeslied jes. Thomas Rap, Amsterdam. 1971, 64 blz. 6,90. In Salomo, keur uit zijn liederen beoogt Saul van Messel met zijn ver taling van het Hooglied uit de grond tekst Salomo te eren als erotisch dichter. Dat het lied der liederen erotisch getint is. zal iedereen willen toestemmen die dit bijbelgedeelte wei eens in de NBG-vertaling tersluiks in Zijn jeugd heeft gelezen (erover ge preekt, wordt er bij mijn weten niet). Aangezien alle vertalers, naar een oud woord, verraders zijn, maakt de kwali teit der vertaling de mate van het verraad uit. Daar ik het Hebreeuws niet machtig ben, heb ik van Messels vertaling met de NBG-vertaling verge leken en ik moet helaas zeggen dat een dergelijke vergelijking niet in het voordeel van Van Messel uitvalt. Ik vrees nl. dat een zgn. modernisering als 'parfumsproeier' andere gevoels waarde heeft als het woord die al bezit dan 'als uitgegoten olie is uw naam'; ik ben bang dat 'Laat ons hollen' dat rijmt bij Van Messel op 'Laat ons met je dollen' uit stilistisch oogpunt een monstrum is; terwijl iets vreemds als 'buikenstrand' voor 'schoot' de deur wel dichtdoet; voor 'ja navel een ronde nap altijd gevuld met sap' dat Van Messel geeft voor 'Uw navel is een welge- rond bekken waaraan geen ge mengde wijn ontbreke', laat ik het oordeel graag aan de lezer over. De gelegenheid doet zich voor deze bewerking te vergelijken niet alleen met de NBG-vertaling, maar ook met wat Judith Herzberg met het hooglied doet in 27 liefdesliedjes die Zij ln opdracht van het IKOR/CVK voor een kindertelevisieprogramma geschreven heeft. Welnu, 27 liefdesliedjes is ver rukkelijke lectuur! Waar Van Messel een parfumsproeier gebruikt te mid den van 'mirre', 'spangen', 'tortelen', lippen-linten', 'aloë', 'pommade', woorden gebruikt die telkens uit een andere cultuurkring, stijllaag, gevoels* Amsterdam CS is al van de nieuwe naamsaanduiding voorzien. Andere kantoren zullen volgen. Op de stations waar nu spoorwegpoli tie is gevestigd (dat zijn de provincie hoofdsteden en verder nog enige gro te steden), zullen de kantoren van de spoorwegpolitie duidelijker worden aangegeven, zodat de reizigers die de hulp van deze politie willen inroepen weten waar zij terecht kunnen. 'De uitbreeiding van de spoorwegpoli tie past in het algemene beeld van tegenwoordig dat de criminaliteit toe neemt en meer politie nodig is. De spoorwegen hebben ook te maken met toenemende baldadigheid en agressie in treinen en op stations. Die uitbrei ding met 60 man voor de spoorwegpo litie is nog maar een druppel op een gloeiende plaat', aldus de voorlichting van de NS. DEN HAAG Het Afrika Instituut heeft in zijn maandblad de koffie- actie van het Angola-comité gelaakt en er zijn verbazing over uitgespro ken, dat de koffiebranders en de kof fiehandel 'zo gemakkelijk en zonder effectief verweer op de eisen van het comité zijn ingegaan. Zij hebben zich laten intimideren', aldus het Insti tuut. Het Afrika Instituut is een bij de centrale kamer van handelsbevorde ring aangesloten instelling, die ten doel heeft de economische en com merciële belangen van het Nederlandse bedrijfsleven in Afrika te behartigen. Volgens het Instituut kunnen acties als die van het Angola-comité ons land aanmerkelijke schade berokke nen en zullen zij wellicht in de landen, waartegen deze acties worden gevoerd, geen enkele invloed hebben. Het resultaat van de actie van het Angola-comité zal volgens het Afrika Instituut waarschijnlijk alleen maar zijn, dat in Angola de situatie onver anderd blijft en dat Nederland vanaf nu zo goed als geen handelsbetrekkin gen met Angola meer onderhoudt. In 1970 bestond de totale invoer uit Angola van 153 miljoen gulden voor bijna 100 miljoen uit koffie en voor de rest hoofdzakelijk uit ruwe olie. Bovendien kan men zich voorstellen, aldus het Afrika Instituut, dat Portu gal tot tegenacties zal overgaan en de import van Nederlandse goederen zal staken. waarde stammen, daar is de dichteres Herzberg gelijk van toon. woordkeus en lieflijkheid: 'Je ogen zijn leuker dan andere ogen het lijken wel vogels duiven of zo', is er een voorbeeld van. 'Keuker' en 'of zo' doen het 'm hier. Of in de beschrij ving van de geliefde in de wending: 'En helemaal onderaan houd ik van zijn tenen' mooi gevonden. Ook: 'Ple zier heeft de vorm van jouw lichaam gekregen' is goed. Ik hoop dat de keus voor 27 liefdesliedjes niet moeilijk vallen zal. In plaats van kaarten Hierbij geven wij kennis van hei overlijden van Dirk Jolian van Iterson Monster. 6 mei 1972. Uit aller naam: P. van Iterson. Mgr Bekkerslaan 189. Rijswijk. De teraardebestelling heeft ln alle stilte plaatsgevonden. Op vrijdag 19 mei a.s. hopen wij Deo Volente met onze Ouders J. Meenliorst en E. A. Meenhorst-Stokdijk te herdenken dat zij 40 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Wij danken God dat wij dit met hen mogen beleven. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen Gelegenheid tot felicitatie op 19 mei a.s. van 17.00 tot 18.30 uur in het Restaurant Plaswijk, Straatweg Hille- gersberg te Rotterdam. Adres van Vader en Moeder: Honingerdijk 95 b, Rotterdam-3016. De vele blijken van belangstelling, ondervonden na het overlijden van mijn lieve Man Johannes Jozef Zandbergen zijn voor ons allen een grote troost geweest Ik dank u hiervoor heel hartelijk. Met oprechte vreugde en dank aan God mogen wij D.V 24 mei a.s. herdenken dat onze geliefde Ouders en Grootouders H. W. van Mastrigt en A. A. van Ma&trigt-Fröberg 50 jaar geleden in het huwelijk traden. Hun kinderen en kleinkinderen Rotterdam, mei 1972. Utenhagenstraat 202 c. Gelegenheid tot gelukwensen op 19 mei 1972 van 19-30— 20.30 uur in gebouw „De Vliet", Boergoensevliet 18 Rotterdam-Zuid. M. C. Zandbergen-Zwetsloot en kinderen Leiden, 13 mei 1972. Haagweg 114. Mijn ziel is immers stil tot God. (Ps. 62 1 Oude berijming). Na een langdurige ziekte overleed tot onze diepe droefheid onze zorgzame Vader, Grootvader, Overgrootvader, Broer, Zwager en Oom Pieter Rodenburg weduwnaar van Adriana v. d. Berg, in de leeftijd van bijna 79 jaar. Kinderen, klein- en achterkleinkinderen GEEN BLOEMEN Berkel en Rodenrijs, 11 mei 1972 Rodenrijseweg 116 Gelegenheid tot condoleren zaterdag 13 mei a.s. 's avonds van 7-9 uur aan het woonhuis en te vens na de begrafenis in de consistorie van de Herv. kerk te Overschie. De bijzetting in het familiegraf op de Oude be graafplaats, Overschiese Dorpsstraat te Over schie is bepaald op maandag 15 mei om 1 uur. Op Pinksterzondag hopen wij met onze kinderen en kleinkind in dankbaarheid de dag te herdenken waarop we 25 jaar geleden in de echt verbonden zijn. J. Dijkstra J. Dijkstra-Bijlsma Gelegenheid tot feliciteren op zaterdag 27 mei a.s. s middags van 15.15 tot 17.00 uur in de kapelzaal van de Scheppingskerk, van Poelgeestlaan te Leiderdorp. Leiderdorp, mei 1972. Ridderhof 10. Ken Hem in al uw wegen. (Spr. 3 6) Na een kortstondige ziekte nam de Here plotse ling uit ons midden weg mijn lieve onvergete lijke Man en onze lieve zorgzame Papa Arie van den Brink echtgenoot van A. H. de Mooy, op de leeftijd van 35 jaar. A. H. van den Brink-de Mooy Arno Marianne - Neline Rijnsburg, 12 mei 1972 Kanaalstraat 11 De begrafenis zal plaatshebben op dinsdag 16 mei a.s. des namiddags 2.45 uur op de begraaf plaats van de Ned. Herv. Kerk te Rijnsburg, voorafgegaan door een rouwdienst in de Ned. Herv. Kerk, welke aanvangt om 2 uur. Na af loop der begrafenis nog gelegenheid tot condo leren in de Jeugdhaven aan de Vliet N.Z. 35. „Vaste rots van mijn behoud." (Gez. 174 1) Heden nam God plotseling uit ons midden weg onze innig geliefde Zoon, Broer en Oom Arie van den Brink echtgenoot van A. H. de Mooy, op de leeftijd van 35 jaar. A. van den Brink N. van den Brink-de Mooy T. Wolthaus-van den Brink H. Wolthaus Ellen Rijnsburg, 12 mei 1972 Hyacintenstraat 2 Bestuur en Directie van het Algemeen Zieken fonds „De Volharding" geven met verslagenheid kennis van het plotselinge overlijden van hun le apotheker, de heer H. Groenewegen Gedurende zeer vele jaren heeft hij onschatbare diensten bewezen aan de leden van ons Zieken fonds. Het Bestuur 's Gravenhage, 12 mei 1972 De overledene is opgebaard in het uitvaartcen trum, Prinsegracht 39. Bezoek zaterdag van 2 uur tot 4 uur namiddag, zondag van 10 uur tot 11 uur voormiddag, maandag van 6.30 uur tot 8.30 uur namiddag. De bijzetting in het familiegraf is bepaald op dinsdag 16 mei a.s. omstreeks 1.15 uur op de begraafplaats „Nieuw Eykenduynen", ingang Kamperfoeliestraat. Vertrek van het uitvaart centrum om 1 uur. Heden bereikte ons het zeer droeve bericht van het overlijden van onze apotheker, de heer H. Groenewegen Wij verliezen in hem niet alleen een zeer ge waardeerde collega, maar tevens een hoogstaand mens en vriend. Namens het gehele personeel van de Volhardingapotheek J. G. H. Hubert 's Gravenhage, 12 mei 1972 Met grote droefheid geven wij kennis dat God tot Zich heeft genomen onze Huisgenoot en Vriend Ton Barning Zalig zijn de armen van geest, want hunner is het Koninkrijk der Hemelen. Wij danken God voor alle liefde en vriendschap die wij allen van Ton hebben ontvangen. Namens de huisgenoten van Huize „Devonia" Mevr. J. Rothuizen, directrice Rotterdam, 10 mei 1972 Huize „Devonia" Prinses Julianalaan 70 Op Zijn dag nam God tot Zich Zijn Kind en onze Vriend Arie van den Brink echtgenoot van A. H. Mooij, op de leeftijd van 35 jaar. Trooste God zijn vrouw en kinderen met dit zwa re verlies. (Mattheus 2820) Th. Ravensbergen H. Ravensbergen-van Delft Rijnsburg, 12 mei 1972 Petr. van Saksen6traat 103 „Ik heb U in beide handpalmen gegraveerd." Heden nam God plotseling uit ons midden weg onze lieve Schoonzoon en Zwager Arie van den Brink echtgenoot van A. H. de Mooy, op de leeftijd van 35 jaar. R. de Mooy M. de Mooy-Colijn Jannie en Wim Teun en Iet Henk en Tini Piet en Hilda Annie en Tom Roel en Nel Rijnsburg, 12 mei 1972 Burg. Hermanstraat 36 Na een kortstondige ziekte nam de Here uit ons midden weg onze geliefde Neef Arie van den Brink echtgenoot van A. H. de Mooy, op de leeftijd van 35 jaar. Baarland: J. de Mooy A. de Mooy-van der Meij Rijnsburg: W. de Mooy W. de Mooy-van Duijn M. de Mooy-Mooten J. J. Moeten neven en nichten Rijnsburg, 12 mei 1972 Een feest van kijken, lezen en luisteren Anne Edwards en Shirley Steen Oude en Nieuwe Testament inkleuren Het Is een wonder wat dit boek In het gezin doet Alle kinderen zijn er verrukt over. Ze halen de nieuwe kinderbijbel telkens weer voor de dag om de kleurenplaten te bekij ken en de fijne verhalen te lezen. En als vader of moeder voorleest wordt er ge luisterd als nooit tevoren. Nederlandse bewerking Marianne Jager mat medewarWng van Dr. Okka Jagar an putoor J. M. E. Keet Eenvoudig© verhaaltrant nauw aansluitend bij de tekst van de bijbel. Prachtig werk. De twee delen bevatten tezamen niet minder dan 380 schitterende kleurenteke; jen Prijs per deel f 9.90 gebonden i 13.50 VERKRIJGBAAR IN DE BOEKHANDEL

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9