Rode Kruis beschuldigt Israël van misbruik van vertrouwen Succesvol referendum biedt Ierse premier nieuwe kansen Meivin Laird en CIASl betwijfelen nut van k< blokkade N.-Vietnam Japan ziet twee Russische oorlogsbodems zuidwaarts gaan V Succes Hanoi bevorderd door slechte spionage Soeharto wil meer hulp van Japan Braziliaanse krant meldt marteling Syrië wil geen verdrag met Moskou sluiten TROUW/KWARTET ZATERDAG 13 MEI 1972 Buitenland T 1»3T OU S 7/ Kl^m Kië GENEVE, TEL AVIV (Reuter. UPI, AP) Het Internationale Comité van het Rode Kruis heeft Israël er officieel van beschuldigd liet vertrouwen van deze internationale organisatie te hebben misbruikt, door het gekaapte Sabena-vliegtuig op het vliegveld van Tel Aviv te bestormen. Op de vraag, of de Israëli's op de één of andere manier het Rode Kruis- embleem hadden gebruikt als dekking voor hun commando-actie, antwoordde een woordvoerder: 'Er is geen mis bruik gemaakt van het Rode Kruis embleem, maar wel van ons vertrou wen'. Volgens hem waren de afgevaar digden van het Rode Kruis volkomen verrast door de bliksemaanval op de kapers. 'Ze verkeerden in de overtui ging. dat er geen geweld gebruikt zou worden. Dit gebruik van geweld heeft de missie van het Rode Kruis in op spraak gebracht'. Eerder had de woordvoerder beweerd, dat Israël wel het Rode Kruis-em- bleem voor zijn actie had gebruikt. Het feit, dat de aanval begon, toen een Rode Kruis-afgevaardigde met het embleem op zijn kleding, in gesprek was met de (als mecaniciens verkle de) militairen, was volgens hem 'ook een misbruik van het Rode Kruis- embleem'. Volgens de woordvoerder waren Rode Kruis-afgevaardigden door Israël te hulp geroepen, ongeveer twaalf uur nadat de Boeing op de luchthaven van Tel Aviv was geland. De afgevaar digden verklaarden zich akkoord om als tussenpersonen op te treden, op voorwaarde dat er geen geweld ge bruikt zou worden, zolang de onder handelingen gevoerd werden en dat hun totale bewegingsvrijheid zou wor den gegeven. Deze voorwaarden wer den zowel door de Israëli's als door de kapers aanvaard, aldus nog steeds de woordvoerder. Bijna zeven uur lang hebbben deze afgevaardigden het contact opgehouden tussen het vlieg tuig enerzijds en het door Mosje Da- jan opgezette operationele hoofdkwar tier, wiens taktiek inclusief een zoge naamd aanbod aan de kapers, door het Rode Kruis omschreven wordt als alleen bedoeld om tijd te winnen. Nadat door tussenkomst van de Rode Kruis-mensen de kapers erin hebben toegestemd om de inzittenden van voedsel te voorzien en een vervangen de generator was aangebracht, werden de deuren van het vliegtuig opengela ten. Vanaf dat moment konden de Rode Kruis-afgevaardigden geen con tact meer krijgen met hun hoofdkwar tier in Geneve. Toen men eindelijk wel contact met het hoofdkwartier kon opnemen, werd het de gedelegeer den op de luchthaven niet toegestaan mee te delen, hoe de toestand op dat ogenblik was. Bovendien werden de bezwaren van de gedelegeerden tegen het afgrendelen van het toestel door militairen en de aankomst van de 15 zogenaamde 'mecaniciens' door minis ter Da jan van de hand gewezen. Dajan heeft gisteravond voor de radio en de tv de beschuldigingen van het Rode Kruis cathegorisch tegengespro ken. Hij zei van de aanvang af de gedelegeerden al meegedeeld te heb ben. dat zij moesten accepteren, dat Israël eventueel geweld zou gebrui ken. Als ze daarmee niet akkoord konden gaan, stond het hun vrij de luchthaven te verlaten. Hij had hun gezegd, dat hij indien nodig geweld zou gebruiken, zelfs als zijn eigen dochter aan boord zou zijn. Toen de afgevaardigde hem vroeg de troepen terug te trekken, had hij geantwoord, dat hij onder geen enkele voorwaarde van plan was dat te doen, 'op een ogenblik dat er terroristen met granaten, revolvers en explosie ven gewapend in het toestel zitten'. Israëlische regeringsfunctionarissen hebben informeel meegedeeld, dat de klacht van het Rode Kruis nergens op slaat, aangezien niet Israël maar de kapers de Rode Kruis-afgevaardigden haden laten komen. Het Rode Kruis had niets te maken gehad met de reparaties aan het toestel, maar uit sluitend met de uitdeling van voedsel en water aan de inzittenden. In deze taak was de gedelegeerden niets in de weg gelegd. Het Rode Kruis heeft intussen een afgevaardigde naar de Palestijnse commando-beweging in Beiroet ge stuurd om uit te leggen, dat de Israëlische aanval op het vliegtuig buien weten en tegen de zin van het Rode Kruis uitgevoerd was. Ook de Arabische Liga heeft het Rode Kruis om rekening en verantwoording ge vraagd over de gebeurtenissen. BISSCHOP De gearresteerde Grieks-orthodoxe metropoliet van Oostenrijk en diens secretaris zijn korte tijd na hun arres tatie door de Israëlische politie vrijge laten. Zij waren gearresteerd, omdat zij blijkens mededelingen van een passagier van het gekaapte vliegtuig, de kapers hadden gefeliciteerd met hun geslaagde actie. Maar volgens de politie hebben zij geen medewerking aan de kapers gegeven, doch waren zij uitsluitend bevriend met één van de mannelijke kapers, die eveneens Grieks-orthodox was. De toestand van de 22-jarige Israëli sche vrouw, die gewond werd bij de ontzettingsactie, is gisteren 'zeer slecht' genoemd. Zij heeft een kogel door het hoofd gekregen, maar na twee operaties is haar toestand achter uit gegaan. De andere twee gewonde passagiers en de gewonde kaapster bevinden zich niet meer in levensge vaar. Geheim rapport onthult: WASHINGTON (Reuter) Een door het Witte Huis als geheim ge kwalificeerde studie uit 1969, waarin minister van defensie Mei via Laird en de centrale Inlichtingendienst CIA de effeotviteit van een Amerikaanse blokkade van Noord-Vietnam, is gisteren gepubliceerd door een anti-regeringsgezind Congres-lid. WASHINGTON, TOKIO (Reuter, UPI, AP) Het Pentagon heeft gisteren meegedeeld dat de blokkade van de Noord Vietnamese havens gedurende haar eerste 24 uur 100 procent effectief is geweest. Ver scheidene schepen, waarvan aangenomen werd dat ze op weg waren naar Noord-Vietnam, hebben htm koers verlegd. Japan meldt echter dat twee Russische oorlogsschepen de Straat van Tsushima in zuidwes telijke richting verlaten hebben en waarschijnlijk op weg zijn naar de Golf van Tonkin. Volgens het Japanse defensie-agent schap zijn het een kruiser en een jager. E n van de twee Russische schepen is uitgerust met SAM-raketten. Het Ja panse agentschap meent dat de twee oorlogsbodems afkomstig zijn uit Wla- diwostok, basis van de Russische vloot in de Pacific. Hetet zou de eerste keer zijn sinds het conflict tussen India en Pakistan dat Russische sche den in zuidelijke richting varen. Naar het Franse persbureau AFP meldt, spoedden zich verscheidene Russische mijnenvegers naar Noord-Vietnam. Akkoord Ondanks deze berichten worden de aanwijzingen steeds sterker, dat de Amerikaanse blokkade niet beproefd zal worden en dat het niet tot een confrontatie zal komen tussen Ameri ka Rusland en China. Naar verluidt zou er een stilzwijgend akkoord zijn dat er niets tegen de Amerikaanse mijnenvelden ondernomen zal wor den. Amerika zou beloofd hebben geen Russische of Chinese mijnenve gers te zullen aanvallen, als zij probe ren de Noordvietnamese havens vrij te maken. In plaats daarvan zullen de Amerikanen de geveegde mijnen on middellijk vervangen door nieuwe. De berichten dat er mijnenvegers in aan tocht zijn, konden in Washington niet bevestigd worden. Wel werd daar gezegd dat er nog geen enkele mijn ontploft is. Een woordvoerder van het Pentagon heeft bekend gemaakt, dat nog twee of drie vrachtschepen de haven van Haiphong verlaten hebben, voordat de mijnen op scherp kwamen te staan. Zodoende zijn dus zeven a acht schepen wegge varen, voordat de blokkade effectief werd. 28 of 29 schepen zitten opgeslo ten in de haven. Eerder was meege deeld, dat ongeveer 25 schepen op weg waren naar Noord-Vietnam. Hoe veel daarvan nu koers gewijzigd heb ben werd gisteren niet gezegd, en ook niet waarheen ze nu varen waar schijnlijk naar Chinese havens, van waar de lading over land naar Noord- Vietnam kan worden vervoerd. De 38 dagen durende slag om de provinciale hoofdstad An Loc in Zuid- Vietnam heeft gisteren een wreed hoogtepunt bereikt toen Amerikaanse B-52-bommenwerpers hun zwaarste aanvallen uit de gehele oorlog uit voerden tegen de Noord-Vietnamese eenheden, die de stad bedreigen. Er werden bijna 2.000 ton bommen afge worpen. Desondanks wisten de Noord- vietnamezen met een stormloop op de stad het centrum te bereiken. Het grootste gedeelte van de stad is daar mee in handen van de Noordvietna- mezen gekomen. Volgens een militaire woordvoerder in Saigon hebben de Zuidvietnamezen zich op een klein gebied in het zuide lijk stadsdeel teruggetrokken. Het Zuidvietnamese commando heeft ver sterkingen gestuurd om te proberen hoofdweg 13, ten zuiden van An Loc weer vrij te maken. Hoofdweg 13 loopt van Saigon naar Cambodja. Pre sident Ngoejen Van Thieu heeft on langs bevolen dat An Loc, dat op bijna 100 km van Saigon ligt, tegen elke prijs verdedigd moet worden. De voortdurende bombardementen op de stad hebben het tot een grote mine gemaakt Evacuatie Amerikaanse militairen hebben op dracht gekregen de stad Pleikoe te verlaten. Het betreft administratief en andere 'niet-essentieël' personeel. De evacuatie zou reeds begonnen zijn. Pleikoe ligt ongeveer 45 km ten zuid en van Kontum, dat ernstig door de Noordvietnamezen wordt bedreigd. TOKIO (REUTER) President Soe harto heeft gisteren aan Japan econo mische hulp gevraagd voor de opspo ring van olie, alsmede voor de bouw van een stuwdam met krachtcentrale en een aluminiumraffinaderij. Soeharto brengt een officieel bezoek aan Japan. De plannen voor de dam en de smelterij worden op het ogen blik bestudeerd door Japanse en Ame rikaanse maatschappijen. De kosten van die projecten in het district Asa- han op Noord-Sumatra worden op 400 500 miljoen dollar geraamd. De Indonesische president heeft er bij de Japanse minister op aangedrongen, dat Japan zijn economische hulp niet alleen kwantitatief, maar ook kwalita tief verbetert. Soeharto zou vooral om leningen voor de opsporing van oliere serves hebben gevraagd. Mosje Dajan, minister van Defensie van Israël, heeft alle becshuldigingen van het Internationale Rode Kruis gisteren categorisch ontkent. DEN HAAG (ANP) Het Bra ziliaanse dagblad Correio Brasi- liense heeft onlangs in een recht bankverslag melding gemaakt van martelingen van politieke ge vangenen. Officieel ontkent de Braziliaanse regering steeds dat er in de gevangenissen van Bra zilië wordt gefolterd. Amnesty International, de organisatie die zich het lot van politieke gevange nen aantrekt, noemt in een reac tie op dit bericht een dergelijke publikatie in de Braziliaanse pers dan ook zeer uitzonderlijk. Voor het militair gerechtshof in Bra silia kwam onlangs een drama aan het licht, dat gebeurde in de gevangenis, en waarvan de studente Hecilda Mary Veiga Fonteneles de Lima de hoofd persoon was zo schrijft de Correio Brasiliense, de grootste krant in de hoofdstad Brasilia. Zij vertelde, dat ze in aanwezigheid van haar man eveneens beschuldigd van ondermij nende activiteiten was verkracht cn mishandeld. Hoewel zij in de laat ste maand van zwangerschap verkeer de. sloeg men haar op de buik onder uitspraken als 'een dergelijk ras mag zich niet meer voortplanten'. Ilecilda vertelde, dat men haar later, toen haar kind was geboren, had gezegd dat zij injecties zou krijgen, opdat de borst waarmee ze het kind zoogde, zou opdrogen. Ze smeekte de rechter dit te verbieden. Op dat moment gelastte de rechter, met tranen in de ogen, de aanwezige journalisten de zaal te verlaten, aldus de liberaal- gezinde Correio Brasiliense. De schrijver van het artikel bepleit dergelijke processen voortaan niet meer achter gesloten deuren te hou den, opdat iedereen ervan op de hoog te is dat dergelijke dingen in de gevangenissen gebeuren. Volgens mevr. Breunis-Cohen van het hoofdbestuur van Amnesty moet het een 'regiefout' zijn geweest, dat de pers bij dit proces aanwezig kon zijn. Ook is het opmerkelijk, dat dit ver slag de censuur heeft kunnen passe ren. Het document werd door toedoen van het democratische Congreslid, Ronald Deilums, afgedrukt in het donderdag verschenen Congres-verslag. In de Amerikaanse pers zijn de laatste we ken al uittreksels uit de studie ver schenen, maar de in het Congres verslag opgenomen tekst geeft nog meer bijzonderheden. Het document geeft ondermeer een samenvatting van de antwoorden op 28 vragen, die door de Nationale Veiligheidsraad zijn opgeworpen. Alleen de antwoor den van het ministerie van buiten landse zaken worden in het Congres verslag gepubliceerd. Ronald Deilums wil trachten ook die van het ministe rie van defensie en van de CIA opge nomen te krijgen. ONENIGHEID Uit de nu gepubliceerde stukken blijkt reeds dat het bureau van de minister van defensie en de CIA het met de gezamenlijke chefs van staven en het militaire opperbevel in Saigon helemaal niet eens waren over de vraag of de Chinese en Russische wapenhulp aan Noord-Vietnam vol doende konden worden verminderd om een wijziging in het verloop van de oorlog tot stand te brengen. Het memorandum schrijft: 'Als alle aanvoer overzee mogelijk wordt ge maakt en de aanvoerwegen overland van Laos en Cambodja uit krachtig genoeg aangevallen worden, dan zal JEN es p irea ;am< en rijzil et d 1 lec lidel ene ordt den oede e vi olksg elen «zien ;and Noord-Vietnam volgens het militaire iais opperbevel en de staf-chefs niet vol doende wapens en munitie ontvangen. Defensie en de CIA waren daarente- gen van mening, dat Noord-Vietnam uit China genoeg militaire hulp zal blijven ontvangen om de oorlog voort te zetten, zelfs al zou op grote schaal tot bombardementen worden overge gaan'. Het ministerie voegde hieraan toe: jme 'Het zal onmogelijk zijn alle aanvoer e op overzee te verhinderen'. en o MOSKOU M' Over de betrekkingen tussen Hanoi et lc en Moskou zegt het ministerie van *1 buitenlandse zaken, dat 'de Russen ebbe sinds mei 1968 in een algemeen con- eer structieve zin al hun invloed op Ha- kat! noi hebben aangewend. TJit alles oetb; blijkt dat zij (de Russen) zullen door- gaan met het verduidelijken van het standpunt van Noord-Vietnam, het r verkennen van de Amerikaanse wijze van denken en het gebruiken van hun invloed op Hanoi op een weloverwo gen en zorgvuldig uitgekozen wijze', aldus de analyse van het ministeriel van buitenlandse zaken. |i In de studie wordt ook opgemerkt dat het ministerie van buitenlandse zaken van mening is, dat Noord-Viet-L nam het Parijse vredesoverleg serieui neemt. Dit in tegenstelling tot ck regering-Nixon die meent, dat Hanoif de onderhandelingen niet ernstig ge-Ij noeg neemt. ome Officiële Amerikaanse kringen in Saigon: SAIGON (AP) In officiële Amerikaanse kringen te Saigon wordt! de steeds meer de mening gehoord, dat het welslagen van het voorjaars-[den offensief van Noordvietnamezen en Vietcong-strijders te danken isR- aan ernstige tekortkomingen van de inlichtingendienst. Die tekort-fc v komingen, zo wordt gezegd, zijn ten dele een gevolg van de Viet-fesic namisering. In het najaar van 1971 verklaarden hooggeplaatste functionarissen in Washington, dat een groot vijandelijk offensief verwacht mocht worden. De ze voorspelling was gebaseerd op rap porten over een grote troepenconcen tratie in het grensgebied van het centrale hoogland volgens de hui dige analyses zijn die rapporten bij zonder goed geweest. In januari van dit jaar voorzag generaal William C. Westmoreland, stafchef van het Ame rikaanse leger, een offensief ofwel in het hoogland, of even ten zuiden van de gedemilitariseerde zone, of op bei- door Chris Blankenburgh Het EEG-referendum, dat in de Ierse Republiek is gehouden, heeft een onverwacht groot suc ces opgeleverd voor de regeren de Fianna Fail-partij van pre mier Jack Lynch. Bij de woens dag gehouden volksstemming is niet alleen 71 procent van de bijna twee miljoen Ierse kiezers naar de stembus gegaan, maar heeft 83 procent voor aanslui ting bij de EEG gekozen. Pre mier Jack Lynch heeft door de ze uitslag een wapen in handen gekregen voor het voeren van een totaal nieuwe Ierse politiek. Deze vernieuwing is allereerst afhankelijk van een oplossing van de Noordierse kwestie, die de politiek van de Ierse Repu bliek een halve eeuw lang heeft geblokkeerd. De Ierse regeringspartij werd bij haar campagne voor toetreding tot de EEG krachtig gesteund door de Fine Gael, de grootste Ierse opposi tiepartij. Desondanks wordt de stem busuitslag door de regering Lynch beschouwd als een duidelijke steun voor het door haar gevoerde beleid. In de afgelopen jaren is de regering in Dublin voortdurend scherp gehe keld wegens haar volgens velen veel te gematigde optreden jegens Enge land en het nu afgezette bestuur van Ulster. De voortdurende onlus ten in Noord-Ierland leidden in Eire (de Ierse Republiek) tot een snelle groei van extreem-nationalistische groeperingen. Gebaseerd op de nog steeds conservatief-liberale bewind in Dublin. Het gevolg was dat er eind vorig jaar een ernstige politie ke impasse ontstond. De Fianna Fail raakte in het parlement haar absolu te meerderheid kwijt, waardoor een politieke pat-stelling ontstond, die vergelijkbaar ls met de situatie in de Westduitse Bondsdag. Sindsdien regeert premier Lynch op het scherp van de snede. Slechts door de steun van enkele onafhankelijke le den in het parlement is hij er nog in geslaagd in het zadel te hlijven. In de vier weken durende campagne voor aansluiting bij de EEG heeft de Noordierse kwestie een belangrij ke rol gespeeld. Door de extreme republikeinen werd Lynch voor de voeten geworpen, dat toetreding tot de EEG een officiële erkenning bete kent van de grens tussen Eire en Ulster, terwijl Noord-Ierland grond wettelijk als een deel van d£ Repu bliek wordt beschouwd. De toetre ding werd dan ook hartstochtelijk bestreden door de Sinn Fein, de oude. in twee stukken verdeelde Ier se partij, die buiten het parlement opereert en die de politieke vleugel, is van het eveneens verdeelde Ierse Republikeinse Leger (IRA). Hoewel de Sinn Fein niet alléén de aansluiting bij de EEG heeft bevoch ten is 'n belangrijke conclusie die uit referendum wordt getrokken, dat de republikeinse beweging er kwennelijk veel minder in is ge slaagd aansluiting bij de kiezers te krijgen: dan wel werd gevreesd. De bezwaren van de Sinn Fein-IRA tweeling konden door de voorstan ders van toetreding met hetzelfde republikeinse élan doeltreffend on der de tafel worden geveegd. Pre mier Lynch wees er met succes op, dat de grens tussen Ulster en Eire immers nog definitiever zou worden als de Republiek buiten de EEG zou blijven. In dat geval, aldus Lynch, zou dwars door Ierland een interna tionaal erkende EEG-muur lopen, omdat Ulster samen met Engeland mee de Europese Gemeenschap bin nentrekt. Een ander, veel belangrijker repu blikeins argument, dat sterk bena drukt werd. was, dat de Republiek als lid van de EEG zich nu eindelijk zou kunnen losmaken van het door Londen opgelegde economische cor set, waardoor Engeland de regerin gen in Dublin steeds doeltreffend onder de duim kon houden. Al van af het begin van Ierlands afschei ding van Engeland bleef het Britse vasteland het leeuwenaandeel van de Ierse exporten absorberen. Nog in 1969 ging ongeveer 79 procent van alle Ierse exporten naar Engeland. Door de problemen van de afgelo pen drie jaar is dit percentage te ruggelopen. Maar nog altijd gaat tussen de 60 en 70 procent van de Ip'se produkten naar het oude kolo niale moederland. Vele oudere Ieren herinneren zich nog levendig dat Londen de econo mische afhankelijkheid van Eire kon hanteren om de Ieren een stevige hak te zetten zodra zij wat lastig werden. In de jaren dertig namen de Engelsen wraak op de recalci trante Ieren door zes jaar lang een invoerheffing van maar liefst 40 procent op Ierse produkten te hef fen. waardoor de Ierse economie een ontwikkelingsachterstand van jaren opliep. Nog steeds is Eire een overwegend agrarisch land, dat voor de afzet van zijn landbouwprodukten op het dichtbij gelegen Engeland is aange wezen. Door de Ierse regeringen wordt hard aan de industrialisatie gewerkt en met succes. Maar toch is de Ierse Republiek gedoemd het minst geïn dustrialiseerde EEG-lid te worden. De regering-Lynch heeft bij de EEG-besprekingen in Brussel voor haar land de status van 'probleem'- gebied verworven. Dit betekent, dat Eire voorlopig importheffingen mag handhaven om moordende industriële concurrentie van de andere EEG- landen tegen te gaan. Bovendien krijgt de Republiek hulp van de Gemeenschap om de industriële ont wikkeling drastisch te versnellen en aan te passen aan de overige negen EEG-landen. De Ieren verwachten hiervan, dat er op korte termijn uitgebreide economische banden worden gelegd met andere Europese landen. Daarmee zou het economi sche pressiemiddel in handen van Londen zijn effect immers verliezen. Blijkens de uitslag van het referen dum zijn ook andere fervente be strijders van aansluiting bij de EEG in Eire door de Fianna Fail en de Fine Gael met succes de mond ge snoerd. Tegen de EEG waren behal ve de Sinn Fein ook de Kleine Ierse Labour Partij, die 17 van de 144 parlementszetels bezet houdt. Zij werd krachtig gesteund door de Ier se vakbeweging, die georganiseerd is in de vakcentrale ICTU, het Ierse Congres van Vakbonden, terwijl een anti-EEG organisatie, de Campagne voor de verdediging tegen de EEG, zich eveneens tegen toetreding keer de. De hezwr-n van deze groeperin gen waren veel minder anti-Brits en nationalistisch getint. Vrees voor toename van de chronische werk loosheid thans ongeveer 9 pro cent van de werkende bevolking een drastische stijging van de prij zen van levensmiddelen en verzet tegen de 'kapitalistische' structuur van de EEG waren de basisargumen ten in hun actie voor een 'neen', tegen de Europese Gemeenschap. Mislukking Het was van het begin af duidelijk dat deze oppositie tot mislukking gedoemd was. Niet alleen had de regering een spoedige schepping van 50.000 nieuwe arbeidsplaatsen, na toetreding in het vooruitzicht ge steld, maar ook hadden de belangen groepen van de Ierse industrie en de grotere landbouwbedrijven zich al duidelijk voor toetreding uitge sproken. Voor de industrie waren de voor delen van toetreding duidelijk: een grotere mogelijkheid tot afzet bin nen de EEG naast een groeiende aantrekkingskracht voor buitenland se investeerders. De grotere land bouwbedrijven konden rekenen op de voor hen voordelige subsidies van de Europese landbouwpolitiek, die becijferd worden op een jaarlijk se bijdrage van maar liefst 30 mil joen pond sterling. Toch heeft premier Lynch samen met de oppositiepartij Fine Gael een grootscheepse campagne gevoerd om de kiezers mee te krijgen. In alle 26 Zuidierse graafschappen werden ver kiezingsbijeenkomsten georga niseerd. Er werd druk 'gecanvast', waarbij politici huis aan huis, han denschuddend en pratend reclame maakten voor toetreding. Gevreesd werd, dat het publiek zo in de war zou raken door alle voor- en tegen argumenten, dat zij het referen dum zou boycotten. Bij vorige volks stemmingen bleef gemiddeld 35 tot 40 procent van de kiezers thuis. En een herhaling van een dergelijk ge brek aan belangstelling zou licht als een motie van wantrouwen tegen de regering kunnen worden uitgelegd. Nu een overweldigende meerderheid in Eire voor de EEG heeft gekozen is de politieke positie van premier Premier Jack Lynch: overwinning. Lynch krachtig versterkt. Verwacht wordt dat hij nu spoedig algemene verkiezingen zal uitschrijven om zijn aanhang in het parlement te vergroten. Daarmee zou Lynch van zijn kant een effectieve bijdrage kunnen leveren aan het verdwijnen van de kwestie Ulster, die als een historische rem heeft gewerkt op de economische en sociale ontwikkelin gen in de Ierse Republiek. De kwestie die daarbij de grootste voorrang verdient, is de grondige aanpak van het verboden Ierse Re publikeinse Leger. Al vanaf het be gin was het duidelijk, dat de IRA in Ulster slechts met succes kon opere ren omdat zij omvangrijke hulp van de zusterbeweging uit het zuiden kreeg. En uit vrees voor een politie ke valpartij heeft premier Jack Lynch het steeds niet aangedurfd het republikeinse extremisme in ei gen land uit te schakelen op dezelf de manier als één van zijn voorgan gers, Eamon de Valera, de huidige president van Eire, dat eerder wél heeft gedaan. de plaatsen. Een maand later ver-j01^' klaarde generaal Greighton W. AbP' rams, de Amerikaanse opperbevelhel ber in Vietnam hetzelfde. Op de vraagfmP in hoeverre het te venvachten offen] sief van het vorige zou verschillei antwoordde hij kort: 'vuurkracht.' Een Amerikaanse officier zegt nu: 'Als de inlichtingendienst ergens ge faald heeft, was het hier. De dienst J heeft zeker beseft, dat die vuurkracht er was, maar zij heeft niet geweten# hoe groot en waar die vuurkracht A was'. Een voorbeeld zijn de tanks, die *1 uit Cambodja kwamen voor de aan val op Loc Ninh en An Loc, kilometer ten noorden van Saigon, die streek had de vijand tot dan geen groot materieel gebruikt, tenzij het buitgemaakt was. De geallieerde strijdkrachten wisten, dat zich in de Cambodjaanse rubber plantage Tsjoep enkele tanks bevon den. Die plantage is een Noordvietna- mees troepenconcentratiepunt. Maar zelfs luitenant-generaal Ngoejen Van Minh. commandant van het derde mi litaire gebied, zei niet geweten te iRsu' hebben, dat het er zoveel waren. Sommige functionarissen zijn van oor deel. dat de inlichtingendienst bij het «ta begin van de vietnamisering in 1969*art< begon te falen. Door die vietnamise ring kwam namelijk een einde aan de patrouilles van de Amerikaanse troe-flW pen in het grensgebied. Daardoor kreeg de vijand ruimschoots de tijd om materiaal naar het zuilen te trans- et i lings porteren. Hij bouwde ondergrondse i ke opslagtanks, pijpleidingen en aardolie- produkten werden in vaten over de riviren getransporteerd. De tanks reden vermoedelijk veel ver der dan het gebied, waarin sensors (gevoelige opsporingsapparaatjes) wa ren geplaatst. Enkele van die tanks werden ontdekt, maar er was niemand om ze met eigen ogen te zien. 'Doorerm de vietnamisering raakten wij de een- rofe heden kwijt, die ons van de inlichtin- lerkt eter tele eel chie Ros gen voorzagen, die het opperbevel ord' nodig had om te weten wat de vijand er' deed', zei een Amerikaanse officier. Andren menen, dat een grote fouti der Amerikanen isge weest, dat zij zichc' een volkomen onjuist oordeel hebben gevormd over hun eigen Zuidvietna mese bondgenoten. Vele Amerikaanse officieren spreken nu verbitterd over het gebrek aan paraatheid bij de Zuidvietnamese strijdkrachten. Zij Berj zeggen daar vroeger altijd op geha- merd te hebben. Nog in januari heeft Wj president Nixon de weg naar vietna-rert misering geslaagd genoemd. Sommige Amerikanen te Saigon zeggen, dat de^ autoriteiten te Washington het zojrote druk over het succes op dit gebied [et hadden, dat zelfs sceptische adviseurs rof. te velde in deze vorderingen begon- ien; nen te geloven. leed lij iode eeft lysti akte BEIROET (UPI, AP) Syrië heel geweigerd een verdrag van vriend schap en samenwerking met de Sow- Jet-Unie te sluiten, ondanks de onop- houdelijek druk van Moskou. Dit heeft het onafhankelijke Libanese dagblad AI Nahar gemeld. Deze beslissing is genomen, vlak voor dat de Russische minister van defen sie Gretsjko afgelopen woensdag naar Damascus kwam voor een bezoek van vier dagen. De Syrische regering zou beleefd geweigerd hebben met maar schalk Gretsko over de vooruitzichten pj van zo'n verdrag te spreken. De Sow-^ Jet-Unie heeft op 9 april een dergelljt verdrag met Irak gesloten. Ing rob] 5 elii icap dnd' l>gi er Tuy ittr et ïhri ijd iDenst

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8