mzet specialisten in jaar verdubbeld RAI bestrijdt wegenprognose van NS Conceptnota: beleid ruimtelijke ordening werkt averechts Trein ramt trekker Prawda uit kritiek op rapport van CPN n pasklaar in voor ^lberechting V. Bulgarije is seen Dort meer nodig "hthavens in Italië 1 'eilig verklaard Krimpen sluit bedrijf wegens 'levensgevaar' Theosofen vieren 75-jarig bestaan Academische raad: personeelsbeleid wordt struikelblok Het weer De Brauw hoopt Zondag opklaringen dat wetsontwerp het nog haalt Crèche is te duur voor ziekenhuis Tijdschrift spreekt niet over gebiedsverstoring door wegenaanleg t\\ ivV AH 1 I A fi^nLÏ.VG 13 MEI ll>72 Hill IH'Illallltl ijlo bedragen, berekend naar geschatte gegevens °i|en onzer verslaggevers lOECHT De bruto jaaromzet van de gezamenlijke medische specialisten in Nederland heeft zich Mlfafgelopen vier jaar naar schatting verdubbeld. In dezelfde periode is de omzet per specialist met rocent gestegen: van 144.000 in 1968 tot ƒ220.000 in 1972. ll®|getallen zijn berekend uit ge- je gegevens van mr. A. Draais- Gepubliceerd in het meinummer 's fet Ziekenhuis. Mr. Draaisma is aris van de sectie algemene zie- ózen van de Nationale zieken- 'a5ad. In een commentaar geeft hij »e het specialisteninkomen per lerlijk specialisme zou kunnen i geschat. ;t dat om minister Stuyt en de Kamer te helpen. ;kend wil de vaste Kamercom- voor volksgezondheid dat de een onderzoek instelt naar en structuur van de arbeidsin- van medische specialisten, ïinister Stuyt zag daar wednig jERDAM Van een afgerond 'eeVan de Amsterdamse officier van d'ie mr. J. F. Hartsuiker tot in- g van een zogenaamd snelrecht sprake. Dit antwoorden B en Amsterdam op vragen hierover K.jet D'66 raadslid mr. Van Ant- i <n. De officier beraadt zich over de vraag, in hoeverre aan entueel gebruik van de wettelij- [taande mogelijkheden van een berechting van de sterk toege- H delicten voordelen verbonden ["kii zijn, zowel voor de rechtsorde algemeen als voor de verdachte Djrtsurker stelt zich daarbij op dsjandpunt dat van de toepassing ersnelde berechting moet wor- ei fgezien indien mocht blijken, ze door velen als onrechtmatig ervaren, zelfs al zouden overwe- 9 van doelmatigheid wel voor ing daarvan pleiten, aldus B en hun antwoord. ite uitzending oonde reportage in verslaggever an IRSUM De Avro zendt vana- imstreeks 23.30. uur op Neder- II in een extra-programma de in bekroonde reportage van telëvizier magazine uit. Deze Üge over de polio-epidemie in dirst met als titel 'de uiterste uentïe' kreeg de eerste prijs in gorie aktualiteiten-rèportages. ntMen onzer verslaggevers LAAG Dc Bulgaarse regering Doijbesloten om voor Nederlandse 'n de verplichting dat zij over 'spoort moeten beschikken om 'ind binnen te komen, af te ïn. Dit betekent dat Nederland- H isten in de toekomst voldoende en toeristenkaart hebben nm ulgarije te gaan, aldus deelt de pswrse ambassade mee. bij botsing s'jt )RDEN De 30-jarige J H G. k uit Denekamp werd op slag I toen de auto die hij bestuur- ntaal in botsing kwam met een "gger, die op de linkerweghelft Het ongeluk gebeurde in een bocht van een weg in Coevor- mogelijkheden t.oe, omdat hij voor zoiets de volledige medewerking van alle betrokkenen nodig had en hij betwijfelde of die te krijgen was. Verder verschilt de situatie in de diverse specialismen nogal, waardoor een algemeen gemiddelde weinig zegt; elk medisch vakgebied zou apart móe ten worden bekenen. Tot op heden ontbreekt zelfs zo'n algemeen gemiddelde, stelt mr. Draais ma vast. maar daar is wel achter te komen. Hij gaat uit van de sinds 1968 bestaande regeling dat de ziekenfond sen 7.2 procent van de bruto specialis tentarieven storten in de kas van het Pensioenfonds medische specialisten. Die bedragen zijn bekend voor 1968 was het gemiddeld 4500 per deelnemer, voor 1972 schat mr. Draais ma het op 6800. Zo is uit te rekenen wat de specialisten per jaar van de ziekenfondsen krijgen. Waf zijn van hun particuliere patiënten (althans de verzekeraars) krijgen is ongeveer te schatten: het aantal parti culier verzekerden is ongeveer 3/7 van het aantal fondspatiënten, en de particuliere tarieven liggen minstens driemaal zo hoog als die welke de fondsen berekenen. Te becijferen an£RDAM Zestien vliegvelden rtië zijn door de vliegers van de |ise luchtvaartmaatschappijen pveilig' verklaard. In de toe- tullen zij op deze luchthavens 0 Rechts landen als bijzonder goede (jgjfferische omstandigheden aanwe- en|tliaanse vliegers zijn tot hun t gekomen nadat een weck gcle- en DC-8 met 115 mensen aan j. bij Palermo verongelukte. De aise vliegers hebben de luchtha- t^imta Raisi bij Palermo in de Tg. an onveilige luchthavens opge- De andere bekritiseerde lucht- zijn Alghero. Bari, Catanie, Comiso, Forli, Florence, idusa, Lecce, Olbia, Pantelleria, 7 i, Reggio Calabria. Taranto en li. De Italiaanse vliegers zeggen n herhaalde verzoeken om bete- keersleiding, betere informatie iet weer en bijstand via de in de wind zijn geslagen. Tenzij Jniddellijk stappen worden geno- >m de veiligheid te verbeteren de vliegers binnenkort hele- ïiet meer lander op een aantal zestien luchthavens. 1 die van de Ttaliaanse piloten voorlopig e n nationale aktie. internationale pilotenorganisa- hog geen standpunt bekend. De erÖieeft laten weten dat geen van bekritiseerde luchthavens deze maatschappij gebruikt Ook de chartermaatschappij air landt zelden op een van de luchthavens. Bovendien ver- de landingsprocedures van land en maatschappij tot Zo is het mogelijk dat iderlandse normen om op de ige' Italiaanse luchthavens te al van de moeilijke situatie Scl latse uitgaan, zodat een 'onvei- klaring en een boycot door de Jpelandse vliegers niet persé be te volgen. En daarmee zijn de gegevens om mee te gaan cijferen volledig. En de verde ling per specialisme is ook wel te maken, schrijft mr. Draaisma. De mi nister kan in het jaarverslag 1969 van KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Het gemeentebestuur van Krimpen aan den IJssel heeft besloten de Exploita tiemaatschappij Krimpen NV (EMK) onmiddellijk te sluiten omdat dit be drijf levensgevaar voor de omgeving zou opleveren. Bij een onderzoek is gebleken, aldus het gemeentebestuur, dat men op het terrein van dit bedrijf gevaarlijke werkzaamheden verricht, die niet zijn gedekt door een hinderwetvergun ning. De sloffen waarmee het bedrijf werkt (ondermeer verschillende soor ten oliën) leveren bovendien leven sgevaar op voor de omgeving, aldus een verklaring van het gemeentebe stuur. Deegemeente is tot haar besluit geko men na advies te hebben ingewonnen bij mr. H. Versloot, milieudeskundige te Vlaardingen. Bij het bedrijf wer ken ongeveer 30 werknemers. Het gemeentebestuur verwacht dat de exploitatiemaatschappij een kort' ge ding tegen de gemeente zal aanspan nen. AMSTERDAM De afdeling Neder land van de theosofische vereniging zal zondag haar 75-jarig jubileum vie ren in de RAI te A'dam. 'Juist in deze tijd, nu de club Van Rome de mensheid de grenzen van de economi sche en technische potenties heeft getoond, is de bewustwoording van de innerlijke waarden meer dan nodig', aldus do Vereniging in een communi qué. 'Want daardoor wijzigt zich ge leidelijk aan de mentaliteit die wereld en mensheid moet verwijderen van egoïsme en argwaan en stuwen naar harmonie en vertrouwen'. de Ziekenfondsraad de gesplitste be dragen voor specialistische hulp vin den, en het aantal specialisten per vakgebied kan hij opvragen bij het Centraal bureau administratie specia- lislenhonorering. In een beschouwing over de relaties tussen specialist, ziekenhuis en pa tiënt noemt mr. Draaisma een aantal nadelen van de nu nog algemeen heersende situatie waarin de specialist als vrije ondernemer optreedt wiens bedrijfskapitaal voor een belangrijk deel bestaat uit zijn praktijk, die hij gekocht heeft. Of dat juridisch eigen lijk wel kan wordt do,or een aantal deskundigen betwijfeld, en het is vol gens de auteur bovendien de vraag of het systeem niet in strijd is met de door de specialisten overigens sterk verdedigde vrije artsenkeuze Het overdragen van een praktijk is im mers juist gebaseerd op de verwach ting dat de patiënten van die vrijheid geen gebruik zullen maken Mr. Draaisma publiceert zijn overwegin gen overigens nadrukkelijk niet als sectiesecretaris, maar voor zijn eigen verantwoordelijkheid. Hij stelt voor dat via de komende verplichte pensi oenpremie de bestaande praktijken worden afgekocht en onverkoopbaar gemaakt. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Als het personeelsbe leid van minister De Brauw niet ver beterd, kan de studiehervorming vol gens het wetsontwerp-Posthumus niet worden doorgevoerd. Dit schrijft de academische raad in een brief aan minister De Brauw. Volgens de brief wordt de taak van het wetenschappelijk personeel in snel tempo verzwaard. De laatste jaren is een steeds intensievere studiebegelei ding ingevoerd. Door de invoering van de Wet universitair bestuursher- vorming 1970 zijn de bestuurlijke werkzaamheden toegenomen. De invoering van een nieuwe plan ningsprocedure en de voorgenomen samenwerking met het hoger beroeps onderwijs betekenen een nieuwe ver zwaring van de taak van het weten schappelijk corps Het bij de Kamer ingediende wetsontwerp tot herstructu rering van het wetenschappelijk on derwijs zal nog meer extra werk met zich meebrengen. Voor die herstructu rering is volgens de geestelijke vader van het ontwerp, regeringscommissa ris prof. dr K. Posthumus, een her programmering van de studie een ab solute voorwaarde. Maar hergprogram- meren kost veel tijd. Die tijd is niet beschikbaar wanneer minister De Brauw zijn personeelsbeleid niet wil verruimen. In januari 1972 publiceerde een Rus sisch tijdschrift een commentaar op de memoires van de voormalige voor zitter van het Nederlandse centrale partijcomité, Paul de Groot. Het jong ste rapport van het Nederlandse par tijcomité noemt dat commentaar een Sowjet-inmenging in de zaken van de Nederlandse partij'. 'Het standpunt van onze Hollandse kameraden is op zijn minst vreemd', aldus de Prawda, 'zij beroepen zich op het beginsel van niet-inmenging, maar hun poging om onze geleerden elk antwoord op een Nederlandse commu nist te weigeren lijkt ons een schen ding van datzelfde recht van niet- inmenging'. GEEN INITIATIEF De Prawda herinnert eraan dat de contacten tussen de twee partijen in 1964 op initiatief van de communisti sche leiders in Nederland zijn verbro ken en geenszins door de schuld van de Sow jet-partij. Die partij heeft vaak verklaard voornemens te zijn om de sa menwerking met de Nederlandse com munisten voort te willen zetten op marxistisch-leninistische basis in het belang van de twee partijen. In ant woord op een uitnodiging van het centraal Sowjet-comité van juni 1970 voor een ontmoeting tussen de com munistische leiders van beide landen, ADVERTENTIE Denk eraan i En smakelijk. En lekker gezond. Een krentenbrood is overmorgen nog lekkerder dan morgen. Zo mogelijk. Dus. als u de bakker ziet. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Bij teveel Nederlandse gemeenten overheerst ten on rechte de mening dat stilstand achteruitgang is en dat daarom een toename van het aantal inwoners geboden is. De huldiging van deze groeifilosofie is een van de oorzaken dat de doelstelling van de twee de nota voor de ruimtelijke ordening, n.l. die van de gebundelde de concentratie is mislukt. Op een bewaakte overweg in Oisterwijk reed gistermorgen een snel trein uit Duitsland op een trekker met oplegger, die geladen was met 22 ton dakelementen. De motor van de trekker was op de over weg afgeslagen. De machinist van de trein werd in een ziekenhuis opgenomen. MOSKOU (AFP) In het onlangs gepubliceerde rapport van de CPN wordt de Sowjet-politiek 'willens en wetens vervalst'. Dit staat in een artikel dat het Sowjetrussische partijblad 'Prawda' gisteren wijdde aan de verhouding tussen de CPN en de partij in de Sowjet- Unie. De raad van advies voor de ruimtelij ke ordening signaleert dit in haar gisteren gepubliceerde conceptadvies over woonplaatskeuze en het woonmi- lieu. Er zijn volgens de raad echter tal van verschijnselen bijvoorbeeld milieuhygiënische, die erop wijzen dat deze stilzwijgende veronderstelling in steeds meer gevallen onjuist is en zelfs averechts werkt. Er bestaat in toenemende mate behoefte aan het hanteren van een veranderingS- en aanpassingsfilosofie. Intussen vindt de groei-filosofie wel steun in de bestaande regelingen. Zo zijn de inkomsten van de gemeenten hoofdzakelijk afhankelijk van het aan tal inwoners binnen de gemeentegren zen. Voorts valt niet aan de indruk te ontkomen dat bij de beoordeling van bestuurders en ambtenaren de produc tie van de gerealiseerde woningen een belangrijke rol speelt. Een andere oorzaak van het mislukken van de tweede nota voor de ruimtelijke orde ning vormt de financiering. In de nota zijn een aantal gemeenten aange wezen die zouden moeten uitgroeien tot kernen van circa 40.000 inwoners en een aantal met nog meer inwoners. Het bouwen in deze kernen is echter aanzienlijk duurder onder meer omdat mee betaald moet worden aan tal van voorzieningen. Ook i' bestuurlijk op zicht blijken gemeenten, provincies en rijk in hun taak tekort te zijn gescho ten. Het gevolg is dat er teveel versnippe ring van de open ruimte en te weinig bundeling heeft plaatsgevonden. De open ruimte is aangetast door bebou wing en een uitbreiding van het we gennet en de stedelijke gebieden zijn verder getraineerd. Achtergebleven zijn vooral de gemeenten die aange wezen waren om tot 40.000 inwoners uit te groeien. Deze kernen hebben hun aandeel in de Nederlandse bevol king in de eerste tien jaar van de 40- jarige prognose periode slechts kun nen verhogen van 18 naar 19 procent ofwel een stijging van hun aandeel met 5 procent terwijl voor de hele periode een stijging is voorzien van 177 procent. Vrij algemeen bestaat de indruk dat de '40.000-groeiers' terrein verliezen in hun aandeel in de woning bouw. antwoordde voorzitter Hoekstra in 1971 instemmend, maar er is sinds dien nog geen enkel bewijs van een initiatief in die richting', aldus de Prawda. Van een verslaggever UTRECHT Een ziekenhuis moet samen met instanties en bedrijven in de omgeving overgaan tot het stichten van een crèche inplaats van er zelf een in gebruik te nemen. Aldus mej. J. C. Heetland, directrice van het Oude en Nieuwe Gasthuis in Delft, in Het Ziekenhuis. Mej. Heetland heeft een enquête ge houden onder honderd ziekenhuizen naar de aanwezigheid van crèches en de meningen daarover. Hoewel èen aantal ziekenhuizen uit een oogpunt van personeelswerving over een crè che beschikken, is mej. Heetland van mening dat dat voor een ziekenhuis alleen te duur uitkomt. Bovendien, zo zegt zij. kunnen we ons dan in de toekomst gaan bezighouden met de aanleg van sportvelden, zwembaden en dergelijke. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG —Minister De Brauw (onderwijs) heeft goede hoop dat hij zijn wetsontwerp betreffende de ver hoging van het collegegeld nog net op tijd door de Tweede en Eerste Kamer krijgt. De hoorzitting die de Kamer wil houden is vastgesteld op 1 juni. De Tweede Kamer heeft dan nog een maand de tijd om het ontwerp af te handelen. De Eerste Kamer vergadert begin juli nog. Inmiddels blijft het onzeker of de Tweede Kamer het ontwerp zal goed keuren. Het landelijk overleg van stu dentenraden heeft een nota gepubli ceerd. waarin becijferd wordt dat de inkomensgroep tussen 15.000 en 18.000 er door de collegegeldverho ging ongeveer 600 gulden op achteruit kan gaan. Het overleg van de grondraden bere kent verder dal de inkomensgroep van 18.000 gulden tot 24.000 gulden ongeveer 100 a 200 gulden vooruit gaat. Voor de inkomens tussen 24.000 gulden en 31.000 gulden betekent het wetsontwerp zelfs een aanzienlijke verbetering. Het ministerie van onderwijs sprak gisteren deze berekeningen nog niet tegen. Men heeft de indruk dat het niet zo erg is als het studenten overleg zegt, maar dat er een ver slechtering voor de inkomensgroep van 15.000 tot 18.000 uit de bus komt is wel mogelijk. De studenten maken er verder be zwaar tegen dat de totale groep die een maximale studietoelage kan krij gen kleiner gaat worden. Bovendien zijn de beurs-maxima reeds achter gebleven bij de prijsontwikkeling. Tenslotte verwachten de grondraden grote moeilijkheden voor werkstuden ten en student-assistenten. Op 30 mei zullen de grondraden een landelijke demonstratie tegen de ver hoging van college- en inschrijfgeld organiseren. De demonstratie wordt gehouden op het Malieveld in Den Haag. In de weken daaraan vooraf gaande zullen de plaatselijke akties gevoerd worden. Van onze weerkundige medewerker Het hangt met het weer vaak af van toevalligheden. Wanneer de depressie, die van de Ierse zee in zuidoostelijke richting trok, een dag eerder in actie was gekomen, zou Hemelvaartsdag op veel plaatsen verregend zijn. Nu was het vrijdag een naargeestige dag met op de meeste plaatsen van het land veel bewolking en nat weer. Het werd gebracht door het depressiefront, dat met afnemende snelheid in noordoos telijke richting over oris land trok. Gisteravond lag het vrijwel stationair over Nederland en West-Duitsland Hierdoor hield de ermee samenhan gende neerslag uren achtereen aan. Ook vandaag zal het lagedrukgebied nog vervelend zijn en aangezien het minimum er niet snel de sokken in zet, verwachten we niet vóór zondag opklaringen van enige betekenis. Het kan wel zijn, dat in het uiterste noorden van het land het weer wat eerder opklaart. Gisteren al lag dit gebied enigszins builen de invloeds-' sfer van de depressie. En de hele dag scheen er een ivaterig zonnetje. Van uit Uithuizen Meden kon in de och tend worden waargenomen, dat zich ontwikkelende stapelwolken dwars door een sluierbewolking op hoger niveau stootte. Verschillende van deze buien die zich uit een zuidoostelijke of oostelijke richting over Noord-Ne derland voortbewogen, gaven tijdelijk een Egyptische duisternis, slagregens en onweer. In Zuid-Friesland werd tegen half een de eerste ontlading tvaargenomen. In de namiddag trok ken enkele buien vanuit Oost-Fries land (Duitsland) Groningen binnen. Boven de Noordzee was de lucht dui delijk schoner dan boven ons land Het ziet ernaar uit dal er na wegtrek ken van de depressie een overgang naar overwegend droog en vrij zonnig iveer zal plaatsvinden. Verwacht ech ter beslist geen voorjaarsachtige tem- peraturev Met ■maxima van 12 d 1.5 graden zullen ive het moeten doen en ook de nanachten kunnen kouder worden, met in een later stadium eventueel nachtvorst. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het onlieil \ati 20 strooks rijkswegen en een onhoudbaar beslag op de open ruimte bestaal niet. net zo min als er een oplossing voor dit probleem bestaat in dc vorm van een uitbreiding van het aantal spoorweglialten binnen loop- bereik. Met deze scherpe uitval heeft de RAI gisteren in haar weke lijkse orgaan kritiek geleverd op de prognoses van mr. P. R Leopold, directeur onderzoek en planning van de Neder landse Spoorwegen. De heer Leopold voorspelde dat bij een verdere opmars van de automobiel in het huidige tempo in het jaar tweeduizend 11.8 procent van de open ruimte in beslag zal worden genomen door autowegen, waaronder snelwegen van 20 rijstroken. Minder dan helft Volgens berekeningen van de RAI zal het beslag op de open ruimte in het jaar twee duizend in ieder geval bene den de drie procent blijven. Blijkens een opgave van het CBS telde Nederland per 1 januari 1970 47.777 km verhar de wegen buiten de bebouwd kom, met een totale opper vlakte van 53.402 ha. Zou daar nog 5000 ha parkeerruimte bij opgeteld worden dan bedraagt het beslag op de ruimte thans 1.6 procent. Dat is minder dan de helft dan 3.7 procent die de heer Leopold vermeldt, al dus de RAI. Ook weer volgens CBS-cijfers groeiden de Nederlandse verharde wegen buiten de be bouwde kom in de periode 1966 tot en met 1970 met 1700 km, dat is in een periode waar in veel wegen tot stand kwamen een groei van 0.9 procent Een waarbij het percentage van 0.9 op 1 wordt afgerond, betekent dat het ruimtelijke beslag van de wegen in het jaar 2000 2.2 procent zal bedragen van de totale oppervlakte. Dat is heel voortzetting van deze groei, wat anders dan de 11.8 pro cent van mr. Leopold, aldus de RAI. Loopbereik De RAI blijkt ook weinig overtuigd te zijn van de oplos singen die de heer Leopold voorstelt. Met het tot stand brengen van op elkaar afge stelde r'.ructuurschema's voor rijkswegen en railinfrastruc tuur kan men het nog eens zijn, maar wat te denken van het streven naar een stede- bouwkundige en planologische vormgeving waarbij halten voor het openbaar railvervoer binnen loopbereik van de ge bruiker liggen. 'In de eerste plaats is railver voer duurder dan busvervoer. In steden zal dus uit economi sche motieven niet voor de rail gekozen worden. Maar ook al zal men dat wel doen, hoe veel sporen dacht de heer Leopold dan aan te leggen om zijn doel te bereiken. En be tekent een dergelijke railin frastructuur dan geen aantas ting van het milieu', aldus de RAI. 'De geruisoze tram kennen we nog niet en de bovenleidingen kunnen we ook niet zozeer waarderen als fraaie onder delen in een landschap. Zo lang verstedelijkte gebieden als Amstelveen überhaupt niet over railvervoer beschikken is praten over railvervoer op loop afstand wel erg vrijblijvend. De hoed waaruit mr. Leopold ons zijn treinen en trams tovert, bevat alleen maar lucht', aldus de RAI. Van de zijde van de Neder landse Spoorwegen wordt over Ir. J. W. Ossewaarde de gevolgde berekeningswijze het volgende aangetekend: De prognose van mr. Leopold is gebaseerd op cijfers die voor komen in de studie van het departement van verkeer en waterstaat Toekomstplan 2000. Volgens het departement bezat Nederland per 1 januari 1970 38.000 ha rijkswegen, 75.000 ha provinciale wegen en 12.500 ha parkeerruimte. Dat is aanzienlijk meer dan het door de RAI genoemde totaal, namelijk 125.500 ha. Het blad van de RAI, aldus de Spoorwegen, verzwijgt gemaks halve, dat in de prognose van mr. Leopold ook gesproken wordt over verstoord gebied. Volgens de prognose is het totale oppervlak in Nederland aan grond, die in beslag wordt genomen door middenbermen, grond waarop vangrail staat, bermen en stroken langs wegen, die voor ieder doel onbruikbaar zijn geworden, door wegenaanleg versnip perde en onbruikbaar gewor den grond, enzovoorts, in het totaal 226.100 hectare. Volgens de prognose beslaan alle wegen in Nederland, uitgaan de van deze berekeningen, samen met het verstoorde ge bied. nu al 10.4 procent. De wegen nemen daarvan 3.7 pro cent voor hun rekening. Ten aanzien van de opmerking dat railvervoer duurder is dan busvervoer en dat in steden daarom uit economische mo tieven niet voor de rail ge kozen zal worden, merkt ir. J. W. Ossewaarde, directeur van het gemeentevervoerbedrijf in Amsterdam op, dat dit in zijn algemeenheid zeker niet opgaat. Het laten lopen van een tram, aldus ir. Ossewaar de, is drie keer zo duur als het laten lopen van een bus. Daar staat tegenover dat in een tram ook drie keer zoveel mensen gaan als in een bus. Een vergelijking van tram en bus kan dan ook alleen maar plaatshebben op basis van het vervoersaanbod. Een goed be zette tram zal goedkoper zijn. omdat daarvoor maar een be stuurder nodig is. terwijl voor de bussen drie man nodig zul len zijn, die dan ook betaald moeten worden. Ook. aldus ir. Ossewaarde, spelen andere factoren mee dan alleen de kosten voor het GVB. Wanneer, afgezien van het feit dat dat veel duurder zou zijn, het aantal passagiers dat dagelijks door tramlijn 1 in Amsterdam vervoerd wordt, per bus zou moeten reizen, zouden zoveel bussen moeten worden ingezet, dat langs de route opstoppingen zouden ontstaan, waarbij de tegen woordige verkeerschaos in de hoofdstad zou verbleken. De economische schade daarvan valt nauwelijks te becijferen. Ten aanzien van wat in de RAI over de railverbinding met Amstelveen gezegd wordt, verwijst ir. Ossewaarde naar de verklaring van wethouder Lammers in de op 3 mei ge houden openbare vergadering van de raadscommissie van openbare bijstand, dat de metroverbinding met Amstel veen de hoogste prioriteit heeft en dat onderhandelingen hierover met de gemeente Amstelveen en met het rijk al gaande zijn. ■^-1 BEWOLKING 10 MAX. TEMP. ID MIN. TEMP. WINDRICHTING Weersgesteldheid van gisteravond 19.00 uur, maximum-temperaturen van gisteren en neer slag van 07.00-19 oo uur. Amsterdam zwaar bew 11. 7; De Bilt regen bul 11, 7; Deelen regen 10. 0. Eelde regen 15. 7; Eindhoven gch bew 11, 6: Den Helder geh bew 12. 2: Luchtli R'dam zwaar bew 12. 5; Twente regen 13. 10; VUssingen half bew U. 0.3: Zd Limb, zwaar bew 11. 7. Aberdeen licht bew 11. 0; Athene onbewolkt 24. 0; Barcelona zwaar bew IS. 0; Berlijn regen 9. 0.1: Bordeaux zwaar bew 16. 0.3: Brussel half bew 12. 4: Frankfort regen 13. 3: Genfcve licht bew 13. 4. Helsinki half bew 13. 0: Innsbruck regen 16. 1: Kopenhagen zwaar bew 14. 0; Lissabon half bew 18. 0; Loearno niet ontvangen: Londen zwaar bew 14. 0: Luxemburg zwaar bew 9. 7; Madrid licht bew 20. 0: Malaga zwaar bew 30. 0: Mal- lorca zwaar bew 21. 0; München regen 14. 1: Nice half bew 21, 0; Oslo half bew 13, 0; Parijs regenbui 15, 7, Rome zwaar bew 19, 0; Split half bew 19, 0: Stockholm licht bew 18. 0; Wenen licht bew 16. 0; Züricht half Bew 9. 4; Casa Blanca zwaar bew 20, 0; Is- tanboel regenbui 22. 7; Las Palmas niet ont vangen; New York niet ontvangen; Tel Avlv licht bew 22. fi: Tunis half bew 25. 0. HOOGWATER. 14 mei 1972. Vllsslngcn le ge tij: 2.08-2e getij 14.37 Haringvliet aan de Zeezijde. 3.59-16.27; Rotterdam. 4.59-17 36. Sehevenlngen: 3.27-15.56; lJmulden: 4.00- 16 29: Den Helder: 8.35-20.48: Harllngen: 10 59-23.04; Delfzijl: 0 12-12.44. HOOGWATER. 15 mei 1972. Vllsstngcn le ge tij 2 54-2o getij 15.23: Haringvliet aan dc Zee zijde: 4.49-17.19. Rotterdam: 55.1-18.25; Sehe venlngen: 4.15-16.46: IJmuiden. 4.49-17.20; Den Helder: 9.22-21.35; Harlingen: 11.44- 23 55: Delfzijl: 1 07-13.32.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5