Sporthilfe, Westduits antwoord op DDR 5 Dagen Brussel f161.- lerhard Hetz op glibberige wegen 8-Daa?:2 vakanties (neigen land 07/KWARTET ZATERDAG 13 ZVIEI 1972 Sport T21/K21 TERDAM Hij is pas negen- intig jaar, Gerhard Hetz. Toch de steenharde, evenveel beju- als gekritiseerde Westduitse ntrainer direct na de Olympi- Spelen in München afscheid de topsport nemen. Dat zegt hij linste. Maar Hetz is wat dèt eft onberekenbaar. 965 zette Gerhard Hetz op een ander niveau een punt achter carrière. Hij stopte met zijn •ve zwémcarrière en maakte in mpo zijn opleiding aan de fa- ze Sporthochschule in Keulen Hetz was inmiddels aanzienlijk er geworden. De om zijn on bare mentaliteit bekend staande elslagzwemmer bracht tenslotte indrpkwekkend brok ervaring zich mee. 'Afzien' is 'de self e man uit Hof' nooit vreemd eest. Maar tijdens de Olympische en in Tokio (1964) moest hij pen incasseren, die voor het sfront in West-Duitsland al vraagtekens betekenden. De malige wereldrecordhou- der/sportman-van-het-jaar sleepte op de 400 meter niet het verwachte goud op het droge. Hetz was ziek, agina, en daarom werd het slechts brons. Hij beëindigde een paar maanden later de actieve sport. Maar niet voordat hij in Bremen zijn rivalen van Tokio nog éen keer vernietigend had verslagen. Dèt is Gerhard Hetz. Keihard voor zichzelf, keihard voor anderen. Voor sportbestuurders bijvoorbeeld. Deze heeft hij jarenlang met niet mis te verstane verwijten om de oren geslagen. Zie ook bijgaand artikel. Hetz spaart nu ook zijn pupillen niet. Maar zijn successen als trainer houden zijn critici op een afstand. Toch zegt hij: 'Ik ben een milde trainer. Ik werk een overwogen pro gramma af, dat zelfs voor sommigen te weinig betekent. Maar in de hui dige constellatie van de westerse sportwereld kan ik moeilijk meer eisen'. Hetz veroverde in 1968 als debu terend trainer de Westduitse club- titel met de SV Bochum. De jaren daarna herhaalde hij deze prestatie met de SV Bonn. Voor de Olympi sche zwemploeg hoopt hij straks 'vijf tot acht, maar ik denk zes' heren af te leveren. Alleen heren. Want Hetz veraf schuwt vrouwen in de topsport, bij het zwemmen vooral. Niet alleen 'omdat het zo weinig voorstelt', maar hij heeft èndere, grotere be zwaren. 'Ik heb zelf sinds enkele weken een dochtertje. Maar ik zal haar nooit aanraden topzwemster te worden. Dat kan ik nu niet meer verantwoorden. Als vader niet. maar ook niet als trainer. Als je nu als zwemster de top wilt bereiken, dan betekent dat. dat je lichaam sterk zal veranderen. Ik heb de ontwikke ling van nabij meegemaakt. In 1960. Rome. was tachtig procent van de deelnemende zwemsters nog echt mooi. Een stuk of drie konden zo naar Hollywood. Vier jaar later, in Tokio, zag slechts de helft van de zwemsters er nog goed uit. In Mexi co waren er nog twee. De krachttrai ning (toegegeven: die is noodzake lijk) had zijn werk gedaan. Maar deze ontwikkeling houdt wel een negatieve propaganda voor de zwem- sport in'. Gerhard Hetz heeft in Bonn een florerende zwemschool opgebouwd. Daarop wil hij zich na München volledig gaan concentreren. Een aan bod om bondscoach in zijn land te worden heeft hij resoluut afgeslagen. Hetz: 'Ik heb er gewoon geen zin meer in. Ik heb vier jaar lang twaalf uur per dag gewerkt. Ik ga nu wat meer aan mijn gezin denken'. Het kader waarin de gedachten van Hetz kunnen worden geplaatst, is in grote lijnen hetzelfde waarheen de Westduitse sport zich lijkt te ont wikkelen. Een ontwikkeling die mo- ge'ijk is geworden door de financiële injecties van de Sporthilfe. Op deze pagina ook kritische kanttekeningen bij het doel van deze activiteiten van de Westduitse industrie; activi teiten die lijken mee te helpen ook de tweede Spelen op Duitse bodem tot een politiek gebeuren te maken. TAAT MOET SPORT HANDEN NEMEN' Gerhard Hetz in de tijd (1964) dat hij zelf nog topsporter was. r Gerrit den Ambtman wlitiek gekleurde prestige-slag de deelnemende naties staat yaar niet op het programma van ympische Spelen, maar deze zal in München toch een belna- onderdeel blijken van het zes- iagen durende sportfestijn. De stellingen in de wereld zullen t Olympusche arena nog eens onderlijnd worden. Nu al staat dat de strijd zidh dit keer zal tsen rond de op eremetaal ja- vertegenwoordigers van de bei- ujtslanden, ,de DDR en de republiek. mde oorlog' is inmiddels al irig van start gegaan. In het van de over en weer geuitte ïldigingen passen dan ook et de felle aantijgingen van ird Hetz. De succesvolle West- zwemtrainer weet zeker hij S- telfs voor de opponent vernieti- 8. i bewijzen te bezitten dat de aamde Oostbloklanden de door vertegenwoordigers veroverde Hes met klinkende munt zullen •eren. Hetz (29) zal buiten hef ;veld van de immer op over- jen van de amateur-bepalingen mde IOC-voorzitter Avery Brun- e Oosteuropese topsporter voor zijn prestatie weer rijkelijk betaald worden. De beschuldiging van Hetz komt niet onverwacht en is niet nieuw. De Westduitse sportwereld heeft zichde laatste tijd ijverig gewapend ,om de vooral Oostduitse beschuldigingen te kunnen blokkeren. Want nergens is zoveel kritiek op het Westduitse 'steunfonds', de Sporthilfe. uitgesproken als in de DDR. Hetz: *We zijn met een soort witboek bezig. Straks kunnen we iedere aanval niet alleen afstoppen, maar ook met feiten weerleggen. Wij kunnen aantonen, dat in Oosteuropese landen de ama teurs betaald worden'. gulle hand De met gulle hand uitdelende Spor thilfe in West-Duitsland is in de eer ste plaats opgericht om de topsporters van dat land tijdens hun 'eigen' Olympische Spelen zo sterk mogelijk te presenteren. Maar óók om de ach terstand op de op vele fronten heersende Oostduitse sportmensen niet nog groter te laten worden. In München zal echter blijken, dat het 33np3K gat niet alléén met geld te dichten is. Gerhard Hetz vormt de spreekbuis van een groep, die bewust andere wegen wil inslaan. Hoe glibberig ze vaak ook mogen lijken. Hetz: 'Ons bestel is te democraliscn om de race op topniveau vol te kunnen nouden. Daarom zal de staat de leiding over moeten nemen. Over een jaar of twaalf, misschien wel eerder, zal tach tig procent van de Olympische me dailles naar deelnemers uit Oost-Eu ropa gaan. Daarom moeten we ons nu gaan afvragen, of we in de toekomst nog serieus mee willen doen. Zoja, dan moeten we snel handelen'. In Oost-Duitsland heeft de staat ook de sportieve touwtjes stevig in han den. De diverse sportbonden zijn niet meer dan uitvoerders van de plannen, die specialisten in hogere sferen uit gedacht en betaald hebben. De talrij ke op sportbeoefening afgestemde scholen, het wetenschappelijk onder zoek, de opleiding van trainers, de nazorg,dit alles staat onder supervisie van 'Berlijn'. Hetz wil ook in zijn land een derge lijke aanpak. 'Omdat de sportbonden nu lang genoeg hebben bewezen de zaken niet aan te kunnen. De sport krijgt te weinig aandacht. En het geld, dat uiteindelijk beschikbaar komt, wordt verkeerd besteed'. Hetz noemt hiervan als voorbeeld het sportcentrum, dat enkele jaren gele den bij Bonn is gebouwd. De fraaie accommodatie bezjt een capaciteit van tachtig bedden. Slechts vijf boksers en vier zwemmers van de ongetwij- eld grote Westduitse afvaardiging v,oor de Spelen zijn daar nu on dergebracht. De kosten bedragen hier door 650 Mark per maand. 'In zo'n zaak moet de staat ingrijpen', vindt Hetz. 'Maar de politici zijn bang. De Deutsche Sport Bund telt twee mil joen leden. Dat zijn stemmen, die ze nodig hebben. Ze denken in een eng gebied. Alles is afgestemd op het winnen van zieltjes. In ons systeem moet je nu eenmaal stemmen ver zamelen om je te kunnen ahndhaven. Er is angst om ooL bij ons de staats- sport in te voeren. Men is bang voor de mening van de wereld. Maar 1936. de Spelen van Berlijn, is toch al lang verleden tijd? Zoiets is nu ondenk baar geworden?' Hetz pleit voor een nieuwe opzet van de sport dat als maatschappelijk ver schijnsel een steeds belangrijker posi tie gaat innemen. Hij refereert voor die drastische reorganisatie aan hel 'Wirtsohaftswunder'. dat in zijn land is gesignaleerd. Hetz: 'Voor de toekoniot van de sport is een bedrijfsmatige aanpak de enig juiste weg. De bonden zelf hebben overvloedig bewezen de zaken niet meer aan te kunnen. De functiona rissen blijven twintig of zelfs dertig jaar op hun post zitten. Ook als ze voortdurend falen. Daarom zullen vakmensen die posities moeten over nemen. Betaalde krachten, van wie topprestaties verwacht en geëist mo gen worden. Zodra die directeuren en managers niet voor hun taak be rekend blijken, moeten ze vertrekken. Deskundigeheid is een noodzaak ge worden. Ook het sportbedrijf kan niet langer door amateurs geleid worden*. sporthilfe West-Duitsland koestert de Sporthilfe. Het fonds, dat op particulier initiatief tot stand is gekomen, heeft inmiddels miljoenen uitgegeven aan de maat schappelijke en sociale begeleiding van topsporters. Maar de financiële steun is voorlopig niet meer dan een reddingsgordel gebleken. De organisa tie springt nogal wild om met de beschikbare gelden en in de Westduit se sportwereld is steeds luider de kritiek hoorbaar, dat de Sporthilfe zijn doel voorbij dreigt te schieten. Hetz hierover: 'Sommigen vinden, dat de wijze waarop de Sporthilfe nu helpt, moreel niet juist is. Dat er gewoon van betaling van de sportmen sen sprake is. Tegelijkertijd is ook gebleken, dat zo'n geldelijke tege moetkoming een noodzaak is. Die paar honderd Mark is niet het belan grijkste. Het gaat erom, dat een top sporter niet ontstellend veel geld bij zijn training, zijn speciale voeding en zijn reiskosten moet leggen. .Natuur lijk heeft de Hilfe de ideale vorm nog niet gevonden. Er zijn topsporters, die hoerdoor tot gemakzucht gedreven worden. Als iemand één goede presta tie levert kan hij immers weer maan denlang op een vergoeding rekenen, aan de andere kant zie je ook topspor ters. die zeer nadrukkelijk door ver beterde prestaties van de faciliteiten profiteren. Voor hen is dit fonds zonder meer een succes. Ik ben er wel van overtuigd, dat er nu nog teveel sportmensen meedelen uit die pot. Daarom zal de steunstraks voor een select gezelschap gereserveerd moeten worden. De trainers en de absolute top hebben in de eerste plaats finan ciële tegemoetkomingen nodig. Die groepen zullen Uiteraard het geld waard moeten blijken. Het rendement is nu nog te klein. Voor mij is het genoeg als er bijvoorbeeld vijftig atle ten, vijftig zwemmers en vijftig talen ten van alle andere sjorten geholpen worden'. legalisering De Oosteuropese landen betalen hun amateurs, die internationaal opballen- de prestaties leveren. De blonde zwemtrainer veroordeelt het principe van die beloning niet. Sterker nog. Al jaren houdt hij een vurig pleidooi voor 'legalisering' van Olympische toestanden, die zich nu nog achter de schermen afspelen. 'Het gros van de topamateurs is in feite semi-prof. Waarom is de hele sportwereld niet ir Hans Schmit iai-d Hetz is géén mooi-prater en daarmee onderscheidt hij zich 'Ëijk van degenen die verantwoordelijk zijn voor het Olympische fei, dat deze zomer op een voormalig excercitieterrein in Mün- wordt gehouden. Zorgvuldig vermijden de organisatoren iedere (ting die het Feest een politiek tintje zou kunnen geven. Een zo gemakkelijke taak voor een land dat bij een voorgaande ge- iheid de Spelen tot een afschrikwekkende politieke manifestatie kte. Maar de organisatoren omzeilen die moeilijkheid door een plijking met de nazistische manifestatie van 36 jaar terug in ijn openlijk te trekken. Wat nu, in München, uit de bus moet en, is een Feest dat weliswaar miljarden heeft gekost maar dat zal kenmerken door een vreugdevolle en ongedwongen verbroe- ng- evenals ten tijde van Hitler is lergelijke taal niet zonder reto- woorden als vrede en vrijheid, iaal-bewustzijn en vaderland dui- Dok in 1972 weer op. Je kunt met je klompen aanvoelen dat ADVERTENTIE Volledig verzorgd, dus Inclusief hotel, haaltüden, reizen en fxeursies. er, zoals gebruikelijk, méér op het spel staat dan die 'verbroedering van de sportieve elite' (Willi Daume, voorzitter van het organisatie-comité). Gerhard Hetz zegt onomwonden waarom het dan wèl gaat: in gespierde taal wijst hij op de noodzaak de Duitsers van achter het Gordijn, uit de DDR, tenminste bij te houden. En wanneer dat niet lukt, moet de staat de touwtjes maar in handen nemen om een enkeling, gesteund met vele marken, nog beter in staat te stellen meer te presteren dan voorheen. Ger hard Hetz is jong en ambitieus en bezeten van de gedachte beter te moeten zijn dan een ander; zeker als die ander uit het buurland DDR komt. Hij is bereid daarvoor het de mocratische bestel op de helling te zetten hoewel hij ook de daarmee nauwelijks te rijmen opvatting ver kondigt dat 1936, de Spelen van Ber lijn, ondenkbaar is geworden. gebeurt, want de daarvoor verant woordelijken zijn allen groot-industrië len. De 'kleine man' mag uitsluitend trots zijn wanneer hij, volgepropt met allerlei lekkers waarvan de aanschaf een luttele pfenning extra voor de topsport betekende, mag toezien wel ke successen 'zijn' atleten op het Oberwiesenfeld behalen. 'afgestotsn' v.a. f 189.- v.a. f 237.- v.a. f 265.- v.a. f244.- v.a, f 275.- v.a. f 273.- v.a. f259.- v.a. f 260.- Prijzen vanaf elk station p Nederland. Vraag op uw station de brochure „8-Daagse NS-Vakantiereizen 1972". beloningen Gerhard Hetz zegt de vernietigende bewijzen te bezitten dat in Oost-Euro pa de hand wordt gelicht met de amateurbepalingen; dat de sportmen sen voor hun prestaties worden beloond. In zijn eigen land gebeurt belonen dat vóórdat de uiteindelijke prestaties worden verricht. De afgelo pen jaren zijn duizenden topsporters op vorstelijke (en als legaal be schouwde) wijze gesteund. De Sport hilfe, een stichting waarvoor vliegrei zen-miljonair Joseph Neckermann ver antwoordelijk is, pompte meer dan 35 miljoen DM in de voorbereiding op deze (en latere) Olympische Spelen. Het geld kwam in handen van enkele duizenden topsporters; een aantal dat Hetz graag nog meer zag beperkt zodat topsport een nog elitairder ka rakter krijgt. Voorlopig is het nog niet zo ver en JOSEPH NECKERMANN West-Duitsland wacht met spanning wat het rendement is van de investe ringen in die honderden topsporters die zijn overgebleven. Het geld waarmee Joseph Neckermann het pad van die topsporters bestrooide, komt niet alleen uit de zak van deze paard rijdende weldoener: ongeveer de helft is opgebracht door het bedrijfs leven; de rest komt uit de zakken van de 'kleine man'. Die echter niets te zeggen heeft over wat er met dat geld In West-Duitsland is de algemene vreugde over deze gulle geverij bij sommigen verdrongen door de vraag wat de industrie nu wel in die sport mag zien en waarom het zo belangrijk is dat de prestatie-sport steeds maar weer wordt bevorderd. Bovendien lijkt de groep sportieve industriëlen een steeds vastere greep op de West duitse sportwereld èn sportmensen te krijgen. De bonden en de atleten worden steeds afhankelijker van de instantie die het geld verdeelt. Geld dat uitsluitend wordt geïnvesteerd wanneer op prestaties kan worden gerekend. Wanneer een atleet uit de Olympische selectie van zijn bond wordt gezet, wordt de subsidie-kraan (je kunt van de Sporthilfe bedragen van 1000 DM in de maand krijgen) rigoreus dichtgedraaid. Vorig jaar zijn zo 700 sportmensen 'afgestoten'. Er leeft dan ook bij sommige sportmen sen de angst uit de selectie te worden gegooid. Toen vorig jaar de roeier Hen een hartaanval kreeg en twee andere roeiers in een ziekenhuis moesten worden opgenomen, ontkwam de voorzitter van de rocibond niet aan de opmerking dat topsporters zich te sterk zouden kunnen belasten uit angst de steun van de Sporthilfe te moeten missen. Een poging om net verschijnsel Sport hilfe te analyseren, onderneemt Franz Dwertmann, die onder de titel 'Sporthilfe: eine gemeinnützige Ein- richtung" een bijdrage levert aan het onlangs verschenen boek 'Sport in der Klassengesellschaft' van Gerhard Vin- nai (uitgegeven bij Fischer Bücherei in Frankfurt). Op de vraag waarom de industrie zo geïnteresseerd is in de sport, ligt het antwoord voor de hand: sommige takken van industrie zijn direct betrokken bij de sport: sport- kleding, uitrusting, maar ook reisbu- reau's en drankenfabrikanten bij voorbeeld hebben belangen in de sport. Maar ook niet bij de sport betrokken bedrijven hebben in Joseph Neckermann's fonds gestort en, daar hebben zij geen twijfel over laten bestaan, zij deden dat geenszins uit ideële overwegingen. Om tc zien wat dan wel de motieven zijn, heeft Franz Dwertmann onder meer gezocht in het blad van de Westduitse werkgevers, Die Arbeitge- ber, waarin Joseph Neckermann bij tijd en wijle zijn gedachten neerzet. Neckermann meent dat de topsport een nationaal uithangbord is en niet alleen voor jonge naties. Staat en maatschappij zien zich. meer dan ooit. vertegenwoordigd in hun topsporters. In een 'bedel-brief' schrijft Necker mann: 'Het sportieve succes geldt he den ten dage als een graadmeter voor het prestatie-vermogen van een volk'. Toen de Westduitse atletiekploeg vo rig jaar naar de Europese kampioen schappen in Helsinki vertrok, hield Neckermann de atleten voor dat zij op dat kampioenschap ook als de representaten van Westduitse indus trie optraden. Er worden vele nobele motieven aangedragen door de Sporthilfe zelf. Zo zou de topsport de sportieve instel ling van een volk bevorderen en zou topsport ook de breedte-sport stimule ren. Hiervan echter is nog nooit iets gebleken. Met de steun zoals die nu wordt gegeven, krijgen ook sociaal zwakkeren een kans en in de sport, zo vindt Neckermann, moeten alle socia le verschillen worden uitgewist. Dwertmann antwoordt direct met een tegenvraag: waarom zou dat uitwissen alleen maar betrekking op de sport hebben? prestige eerlijk en waarom maken we er niet gewoon het predikaat volledig profes sionalisme van?' vraagt hij zich af. 'Dit zal tevens de nu scheve verhou dingen weer enigszins rechttrekken'. Een an de grootste troeven, die Ger hard Hetz in München op de start blokken hoopt te bengen, is het vrij- eslagtalent Gerhard Schiller. Nu al weet zijn eerzuchtige trainer, dat Schiller zijn capaciteiten straks niet volledig zal uitbuiten. Hetz: 'Laat ik vooropstellen, dat democratisch gere geerde landen als West-Duitsland en Nederland tegenoverhet geld, dat in de topsprot circuleert veel te kritisch en te voorzichtig staan. In het oost- blok maken ze daar geen probleem van. Ze betalen gewoon. Als ik miljo nair was, dan wist ik zeker, dat Schiller in München een medaille zou winnen. Nu is voor hem op de 100 meter een tijd van 53.6 seconde nog een wonder. Maar ala je hem bij wijze van spreken 100.000 Mark belooft voor het winnen vaneen gouden medaille, dan weet ik zeker dat hij straks 52.5 zal zwemmen. Hij bezit namelijk het talent. Alleen hij is te lui om daarvan met een keiharde, geconcentreerde training van maanden te profiteren. Misschien is zoiets in het algemeen wel een voordeel. Dit hebben we in ieder geval op de Oosteuropese landen voor: bij ons bestaat geen dwang. Wij kunnen niet nebevlen, dat onze zwem mers iedere avond om negen uur naar bed moeten. Daar kunnen ze dat wel. Want ze hebben een machtige stok achter de deur: wie niet luistert of wie zich niet voor meer dan honderd procent voor zijn sport wil inzetten kan terug naar de fabriek of naar de werkplaats. Dan worden hem abrupt alle faciliteiten ontnomen. Dat is een groot deel van hün motivatie'. motivatie Het toverwoord in de topsport, bij het zwemmen vooral, is die motivatie. Alleen als er geld aan de finaish wacht kanvolgens Hetz de 'democrati sche' topsporter in de toekomst nog gestimuleerd en geïnspireerd worden. Weer vergelijkt hij met Oost-Europa: 'We hebben de talenten lang bezig kunnen houden door over eergevoel, roem en buitenlandse reizen te praten. Maar dat is nu niet meer voldoende. Er moeten motivaties over geld komen. Van die dreigende ont wikkeling kunnen èn mogen we ons niet afsluiten. Binnen afzienbare tijd. twintig jaar misschien, zal de winnaar vaneen gouden medaille tijdens de Olympische Spelen 50.000 Mark ont vangen. In Oost-Europa is geld al een stevige motivatie. Net als degenen, die jarenlang met succes topsport be drijven later verzekert zijn van een goede baan en andere faciliteiten. Ze krijgen een orde van verdienste. En dat betekent, dat ze hun verdere leven gratis gebruik mogen maken van het openbaar vervoer en dat op andere aantrekkelijke zaken kunnen rekenen. Ze hebben daar duidelijk voordeel van hun sportcarrière. Ik kn zwemmers van vroeger, die daar nu als een vorst leven.' ADVERTENTIE Hoewel het nationaal prestige telkens naar voren komt als een motief dat bij de Sporthilfe geen rol mag spelen, lijkt dat prestige echter wel degelijk mee te spelen. Het oog is hierbij meestal naar het oosten gericht. Nec kermann spreekt in een van zijn bij dragen aan Die Arbeitgeber van 'maatschappelijk/politieke concurren tie met de socialistische landen' en in acties die grote maatschappijen voe ren (en waarvoor vaak gratis publika- tie-ruimte werd aangeboden) komt het nationaal prestige en de politiek vaak om de deur kijken. Enkele daarbij gebruikte teksten: 'Hij stoot niet verder omdat hij Marxist is maar omdat hij beter kan trainen'. Onder het vertrokken gezicht van een Chine se tafeltennisser staat de volgende tekst afgedrukt: "Vandaag speelt uw zoon nog voor Manfred Germar en Martin Lauer. Moet hij morgen zijn voorbeeld ergens anders zoeken?' Uitgaan, winkelen, eten en drinken in het Parijs van België Uitstekend verzorgd. Alle informaties in de brochure 8-Daagse NS-Vakantiereizen '72", verkrijgbaar op de stations. voordel® uit met NS

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 21