lachtoffers lonhoff's otte bijl' Een spiegel voor ontspande dieren liefhebbers II M«KTET ZATERDAG l:i MEI 1972 Iliniipiilnnil TI3/K17 >TI( G Uit protestdemonstraties, protestcongressen, protest en wat verder nog mogelijk is op het gebied van protesteren, viilduidelijk geworden dat het welzijnswerk in Nederland lang Rireden is over het beleid van het huidige ministerie van CRM, vooral het gevoerde subsidiebeleid onderwerp van enorme IS. aatj er ontevredenheid over het it vooral staatssecretaris onder wie de verenigingen Hingen, die zich bezighouden [welzijnswerk, ressorteren, he- loeid heeft in de subsidie- in van heel wat verenigingen «'llingen. 'De botte bijl van zoals de welzijnswerkers "Her van subsidiëren van deze Hretaris noemen is langza- erg berucht en gevreesd, van minister Klompé I^et algemeen als 'een goede Ei er nog prettig met CRM fcen te werken' wordt be- is men nu terecht geko- liet tijdperk-Vonhoff, dat aan- minder gunstig beoordeeld In dat is begrijpelijk als men E bepaalde verenigingen en ies beknot zijn in hun moge- doordat hun subsidie niet igd of zelfs aanzienlijk is §rd. jm fisterie van CRM, dat door een pordvoerder 'een monster-mi- 'met een minimum aan geld' (enoemd, moet het dit jaar ,d met een erg klein beetje jen, de werkzaamheden, die legt te subsidiëren in ogen- genomen. Om maar een paar te noemen die door CRM ieerd worden: het jeugdwerk, meen maatschappelijk werk. en buurthuiswerk, het vor- rk, het bibliotheekwerk, het er de buitenlandse arbeiders, Beoefening, zowel de professi- de amateuristische, de sport, mwwerk, het bejaardenwerk e vergeten de uitvoering van fndswet. De begroting van dit ie is daarbij een van de minst ijke: slechts vijf procent van i rijksbegroting wordt ingeno- ir het budget van CRM. Dat i dat CRM 1,9 miljard gulden in de totale 37 miljard gulden „ht|rijksbegroting. Van die 1,9 '"•gulden moet ook het ministe- ialle daarbij komende kosten jlarissen van de ambtenaren) betaald. Ter vergelijking en- jere budgetten: het ministerie erwijs krijgt 8,8 miljard gul- fensie 4,6 miljard, verkeer en 4 miljard, volkshuisvesting y^lrd en binnenlandse zaken 3,7 gulden. ger door de onder CRM ressor- verenigingen en instellingen eklaagd is heel begrijpelijk. Dat klagen zal overigens volgend jaar nog wel erger worden, want als de voortekenen n:et bedriegen zal 1973 een nog zuiniger jaar worden. 'In 1973 zitten we, wat CRM betreft, gewoon bedonderd', zoals een woord voerder van dit ministerie het zeer plastisch uitdrukt. Of zoals men het bij het Nederlands Cultureel Contact zegt: 'We doen nu al zo paniekerig, maar in 1973 zullen pas de zwaarste klappen vallen'. Uit een nog geheime nota, die minister Nelissen heeft opgesteld voor de komende jaren, zou blijken dat het ministerie van CRM nogmaals 111 miljoen gulden zou moeten bezuinigen, waarvan 40 mil joen op uitkeringen krachtens de bij standswet en de rest op bijdragen aan het welzijnswerk. De overal in het welzijnswerk te be luisteren sombere geluiden, zijn dus, ook met het oog op de toekomst, beslist niet ten onrechte. Dit jaar al zijn diverse verenigingen en instellingen met name op het terrein van de amateuristische kunst beoefening de dupe geworden van de fikse bezuinigingswoede van staatsse cretaris Vonhoff. 'Deze sector wordt bijzonder zwaar aangetast. Ik denk dat dat komt omdat de verbrokkeling hier nog zo groot is en omdat er van de verschillende subsidieregelingen ei genlijk niets wettelijk vastligt. Er zijn wat afspraken, maar die liggen niet vast en kunnen dus erg gemakkelijk weer ongedaan worden gemaakt. Bo vendien zijn de mensen in deze sec tor, de amateur-musici, de hobby-foto grafen en filmers en al die anderen, niet de meest strijdbare figuren. Het is over het algemeen een vredelievend publiek, dat blijkt ook al uit hun hobbies. Zij gaan moeilijk de barrica den op, wanneer er aan hun subsidies wordt getornd', aldus een vertegr ï- woordiger van het Nederlands Cultu reel Contact waarbij de amateuristi sche kunstbeoefening is ondergebracht. Een paar van die verenigingen, die door gehalveerde of verlaagde subsi die in ernstige moeilijkheden zijn ge raakt, zijn: De Vereniging voor Han denarbeid, de Bond van Nederlandse Amaeurfotografen Verenigingen. De Stichting Werkgemeenschap van Nederlandse Accordeon- en Mondhar monica Organisaties en de Nederland se Organisatie van Amateur Film clubs. Met vertegenwoordigers van deze verenigingen hadden wij ge sprekken, evenals met een vertegen woordiger van het buurt- en clubhuis werk uit Zaandam, welke instelling al jarenlang in de 'rode cijfers' zit en het, als er geen verandering in de financiële situatie komt, niet lang meer zal kunnen bolwerken. De Nederlandse Vereniging voor Han denarbeid Een paar maanden gele den kreeg het bestuur van deze vere niging tot zijn grote schrik een brief, waaruit bleek, dat de subsidie voor 1972 gehalveerd was. Bovendien schreef staatssecretaris Vonhoff, dat het grootste deel van de subsidie (40.000 gulden) volgend jaar niet meer zou worden toegekend, omdat het hier ging om een bijdrage in de kosten voor het uitgeven van een maandblad en dit blad, volgens de staatssecretaris, volgend jaar maar ge fuseerd moest zijn met een ander blad op dit gebied. De vereniging kreeg in 1971 een subsidie van 86.000, men had voor 1972 een sub sidie gevraagd van 109.488 en men kreeg tenslotte het bedrag van 49.367. Direct gevolg van deze hal vering van de subsidie was het opheffen van het bureau van de vere niging en het ontslaan van de twee betaalde krachten een directeur en een secretaresse. Gelukkig stonden deze niet op straat, omdat ze, de Subsidie voor 'Handenarbeid' werd gehalveerd situatie tijdig onderkennende, een nieuwe baan hadden aangenomen bij een soortgelijke instelling. Ex-bureau-directeur J. van Hilten (op het ogenblik nog hoofdbestuurslid van de vereiging) over de abrupte subsidie-verlaging: 'Die brief was een enorme schrik voor ons. Zoiets had den we nooit verwacht, ook al wisten we dat het slecht ging in onze sector. Onze vereniging, die negentig jaar bestaat, heeft ongeveer 4.500 leden particulieren en scholen. Wij beharti gen de belangen op het gebied van de handenarbeid, voornamelijk buiten het schoolse terrein. Wij organiseren cursussen en examens op elk gebied van de handenarbeid. Onze leden zijn voornamelijk mensen, die buiten de school, aan handenarbeid doen; dus mensen, die in het jeugd- en club huiswerk zitten. En als de vereniging nu een kwijnend bestaan zou leiden, dan zou je zo'n maatregel nog kunnen begrijpen, maar we hebben nog nooit zoveel cursisten gehad als het afgelo pen jaar. We hebben al ongeveer vijftien jaar subsidie van CRM en in al die jaren is de subsidie steeds gegroeid, nog nooit zijn we op een dergelijke manier beknot in ons werk. Voor volgend jaar staat ons trouwens nog meer ellende te wachten, want in zijn brief schrijft staatssecretaris Vonhoff, dat wij dit jaar voor het laatst een subsidie krijgen voor ons maandblad. Hij is van mening, dat we maar moeten fuseren met de rk vere niging voor handenarbeid en in ieder geval moeten komen tot het gezamen lijk uitgeven van één maandblad. Die wens vanhem vind ik eerlijk J. van Hilten: 'Enorme schrik voor ons' namens de UNDTAD aktiegroepen gezegd heus niet zo gek. We hebben al verschillende keren geprobeerd tot een fusie te komen met de rk vereni ging, maar het bestuur van deze vere niging heeft tot twee maal toe het fusie voorstel verworpen. Door de nood gedreven zullen we nu tóch moeten gaan praten over de uitgave van één gezamenlijk maandblad. Een vervelende gang van zaken. Het is immers veel natuurlijker dat je eerst fuseert en dan volgt daaruit vanzelf dat je samen een blad uitgeeft. Nu willen ze niet fuseren, maar ze zullen wel met ons samen een blad moeten uitgeven. Moeilijk zal dat worden. Als we in de amateuristische kunstbeoefe ning eerder de handen in elkaar hadden geslagen, waren er nu niet zul ke harde klappen gekomen, volgens mij. Want je kunt zeggen, wat je wilt maar eerlijk is eerlijk: er is veel te veel versnippering en onzakelijkheid in deze sector. Daardoor word je dub bel 7.o kwetsbaar in tijden, zoals we nu meemaken'. Katholieke Stichting voor Club- en Buurthuiswerk in Zaandam Deze stichting, die de twee clubhuizen 'De Wilg' en 'De Bovenkruier' in Zaan dam onder haar beheer heeft, werkt eigenlijk al van het begin vanhaar bestaan (1966) in de 'rode cijfers'. Men heeft aan het einde van elk jaar een nadelig saldo, dat eind 1971 was opgelopen tot 18.500 gulden en dat eind 1972 wanneer er geen veran dering in de subsidiëring komt zal zijn opgelopen tot 30.000 gulden. Wanneer het nadelig saldo inderdaad tot deze hoogte zal stijgen, zal de stichting moeten ophouden met haar werk. omdat de schulden dan te zwaar worden. De twee clubhuizen, die maandelijks samen zo'n drieduizend bezoekers heb ben, worden behalve door CRM, door provincie en gemeente gesubsidieerd. Van CRM kreeg men vorig jaar een sbsidie van 63.940 gulden. Voor 1972 vroeg men ec.i bedrag van 82.100, maar men weet nog niet of deze aanvraag is goedgekeurd. Op het ogenblik werkt men met een voor schot op het subsidie. 'Wanneer er geen vrandering in de subsidiëring komt, zakken we steeds verder weg in het moeras. Twintig Club- en buurthuiswerk ernstig bedreigd procent van al ons werk (en ook van de salariskosten van de vier jeugd werkers) moeten we zelf dragen. Dat kunnen we gewoonweg niet. Natuur lijk hebben we zelf wel wat inkom sten, uit contributies, zaalverhuur, be- paade activiteiten, zoals bazaars, maar die inkomsten kun je niet ver hogen. We kunnen de jeugd niet meer laten betalen voor het bezoek aan het clubhuis, want dan komen ze gewoonweg net mer Op het ogen blik is het zo. dat kinderen, die lid zijn van de clubhuizen, per keer dat ze komen tochnog vijftig, zestig of vijfenzeventig cent (afhankelijk van e leeftijd) moetenbetalen. Als je nu een gezin hebt met een paar kinderen, dan wordt het clubhuisbezoek gewoon te duur, dat kunnen de ouders niet regelmatig elke week betalen. Boven dien hebben we nog evenementen, zoals film- en goochelmiddagen, dii Een groepje Zaandamse kinderen in een clubhuis gezellig bezig met onder deskundige leiding borduren van kleedjes. toch minstens een gulden kosten. Wou. stuur daar nu eens drie of vier kinderen heen. Dat wordt toch veel te duur voor het doorsnee gezin', aldus de heer Van Oostveen, penningmees ter van het stichtingsbestuur. De slechte financiële situatie heeft tot gevolg dat men een broodnodige derde kracht voor beide tehuizen niet kan aanstellen en dat bepaalde dure activiteiten, zoals pottenbakken, emailleren e.d. zijn afgelast. 'Doordat wij geen derde kracht mogen aanstel len, kunnen onze clubhuizen niet zo goed funetionneren als wel mogelijk zou zijn. Vooral nu, in de tijd van de grote jeugdwerkloosheid, zouden onze clubhuizen overdag fantastisch werk kunnen doen door onze jongeren op te vangen. Maar dat kan nu niet. Onze jeugdwerkers werken al ver schrikkelijk lang', aldus de heer Van Oostveen. En dat de clubhuizen in een behoefte voorzien, blijkt wel uit de bezoekcij fers: per maand zo'n 400 kinderen van drie tot zes jaar, 225 kinderen van zes tot tien jaar, 180 kinderen van tien tot zeventien jaar, 200 mensen van allerlei leeftijden, 600 bejaarden (op de diverse bejaardenclubs en 400 tie ners op de wekelijkse tienersoos. (Dit zijn alleen de bezoekcijfers van het clubhuis De Wilg; in De Bovenkruier komen er per maand nog zo'n 1250). De Bond van Nederlandse Amateur fotografen Verenigingen De subsi die van de bond, die zo'n 10.000 leden telt, is voor 1972 gehalveerd. In 1971 had men een subsidie %ran 38.679 gul den, voor 1972 had men ongeveer 40.000 gulden gevraagd en de toegewe zen subsidie zal circa 19.000 gulden bedragen voor dit jaar. Administrateur wil salaris wel halveren De bond heeft twee krachten in dienst, waarvan een (de administra teur) gezien de sombere financiële situatie van de bond heeft aangebo den zijn salaris te halveren. Tóch zal men ook nog verder moeten gaan schrappen in de activiteiten om het bestaan nog te kunnen rekken. Zo zal men minder aan kadercursussen en vormingswerk gaan doen. De bond heeft geen eigen maandblad, men heeft een paar pagina's in een commerciële uitgave. De hoopt men wel te kunnen behouden, omdat anders het contact met de 10.000 leden erg moeilijk te onderhouden zal zijn. Bondsvoorzitter J. Schraa zegt dat het motief om de subsidie te halveren hem niet duidelijk geworden is uit de brief, die staatssecretaris Vonhoff de bond heeft gestuurd. 'Door alles so berder te gaan doen, hopen we te kunnen blijven bestaan. Maar wan neer het in 1973 nog slechter gaat worden dan nu en de tekenen wijzen daar wel op dan zie ik het uitermate somber in', aldus de heer Schraa. De Stichting Werkgemeenschap van Nederlandse Accordeon- en Mondhar monicaorganisaties Deze stichting is het overkoepelend orgaan van drie bonden: de rk bond en de algemene bond van accordeonspelers en de mondharmonicabond, die samen zo'n tweehonderd verenigingen dat is ongeveer vijfduizend leden hebben. De stichting had in 1971 44.883 gul den subsidie, men had voor 1972 48.100 gevraagd en men kreeg voor 1972 tenslotte 42.473. De gevolgen van deze subsidieverla ging zijn bij deze stichting al dadelijk te merken: men heeft de diverse dien sten, die men aan de leden verleent, in prijs moeten verhogen: de accorde- onsxamens zijn duurder geworden, de contributies zijn verhoogd de in schrijfgelden voor de concoursen zijn met 25 procent omhoog gebracht en de abonnementsgelden op het maandblad zijn 20 procent duurder geworden en dat allemaal terwijl de leden 'niet uit de hoogst betaalde Accordeonbonden vragen leden hogere prijzen milieus komen', zoals bestuurslid H. G. Oost het uitdrukt. De stichting heeft geen verklaring gekregen voor het verminderen van de subsidies. Men heeft gewoon be paalde limieten gesteld voor bepaalde posten. Zo stond er in de brief, dat CRM maar voor een deel in de post concoursen wilde bijdragen en dat deze post ten hoogste 12.000 gulden per jaar mocht bedragen, hoewel zij in feite 15.000 gulden bedraagt. 'Kijk, wanneer we een concours houden in een klein dorpje, dan zegt de kroeg baas, bij wie we een zaal huren: laat die huur maar zitten, want jullie brengen heel wat klanten mee. Maar in een grote stad redeneren ze niet zo. In Amsterdam moeten we toch zeker 750 gulden zaalhuur betalen. En we kunnen toch niet al onze con coursen in kleine boerendorpen gaan organiseren', meent de heer Oost. Iets wat de accordeon- en mondhar monicaspelers bijzonder hoog zit, is het feit, dat de harmonie- en fanfare korpsen veel beter gesubsidieerd wor den dan zij. Dank zij een motie in de Tweede Kamer krijgen deze er zelfs een subsidieverhoging van tienprocent bij. 'Wij vinden dat een discriminatie. Maar ja, men redeneert klaarblijke lijk: aan een muziekkrops hebben we iets, dat kunnen wij bij allerlei festi viteiten gebruiken', aldus de heer Oost. die het persoonlijk nog betreurt da de gemeente Amsterdam zoveel geld besteedt aan een project als dat van de Vondelparkjeugd, maar zo krenterig is, wanneer het gaat om het verlenen van subsidies en. wat hij noemt, het bonafide verenigingsleven. De Nederlandse Organisatie voor Amateur Filmclubs Deze organisa tie die een bureau met één betaalde administratieve kracht heeft kreeg in 1971 een subsidie van 55 000 gul den, voor 1972 had men 61.000 gulden gevraagd en men kreeg tenslotte 42.636 gulden. De organisatie telt zo'n 2500 leden, zowel verenigingen als particulieren Men geeft een maandblad Cineshot uit, dat vorig jaar nog voor de helft door CRM werd gesubsidieerd, maar Geen subsidie meer voor blad Cineshot dit jaar helemaal niet meer. 'Gezien de kwantiteit en de kwaliteit van de in Nederland bestaande filmbladen', zoals in de brief van staatssecretaris Vonhoff staat, zag men geen aanlei ding meer om het blad Cineshot ver der te subsidiëren. 'Dat is een onzinnig motief, dat CRM daar noemt.' Natuurlijk zijn er in Nederland meer filmbladen, maar dat zijn allemaal professionele bladen, die niet bestemd zijn voor amateur-filmers. In ons blad worden allerlei zaken aan de orde gesteld, in artikelen en vragen- rubrieken, die speciaal gericht zijn op de doe-het-zelf-filmer. Door de nood gedwongen zijn we nu aan het uit kijken naar een fusiepartner voor het uitgeven van een maandblad. Wij wil len het blad niet missen, want dan verlies je het contact met je leden volkomen. We kunnen moeilijk elke maand zo'n 2.500 rondschrijvens gaan versturen. Dat zoeken naar een partner om samen een blad mee uit te geven is trouwens niet zo gemakke lijk. We hebben al bepaalde moge lijkheden onderzocht, maar het bleek dat ons blad, dat nu vier gulden per jaar kost voor de leden, dan twintig gulden zou gaan kosten. Dat is natuurlijk wel een idioot grote verhoging. Als inkomsten hebben wij alleen contributies. Om financieel wat meer armslag te krijgen en het bu reau, dat eigenlijk zou moeten wor den opgeheven, toch nog te laten bestaan zijn we van plan meer bekendheid te gaan geven aan onze cursussen, zodat ook niet-leden hier van gebruik zullen gaan maken. Mis schien kunnen die cursussen zichzelf dan bedruipen', aldus een woordvoer der van de NOVA. is houdt al heel lang huisdieren, verleden bijna steeds als leven- Hlselvoorraad of voedselprodu- als belangrijke hulp bij allerlei Alleen de allerrijksten J zich de luxe permitteren die- verzorgen die niets produceer- als gevolg van de sociale re- |in de 19de eeuw werd het lot i werkende klasse zozeer ver dat deze laatste vorm van huis houden zomaar voor zijn ple- i op grote schaal kon ontstaan, b niet altijd ligt daar een ge- verhouding dier-mens aan ten k Szasz' boek 'De troeteltrend' gaat I houden van huisdieren ter compen- an bepaalde frustraties. En dan niet Be behoefte aan contact met een gewaande natuur, hetgeen voor lak een motief is om dieren in hun p te houden. Voor de rijken van was het houden van vooral exoti- i zeldzame dieren een kwestie van tan imponeren van de gewone massa Ir ^^hvesteuropese/Amerikaanse cultuur ^Jpeze exponent van het dieren hou- Hde geldingsdrang nog steeds ^■üg en het zal u waarschijnlijk niet H vallen daar voorbeelden van te BBiit uw eigen omgeving. Maar daar- ^9 er een veel griezeliger tendens: de ^Jaar het dier uit gebrek aan sociaal pnaatschappij, die lang niet iedereen en wat hij geestelijk nodig heeft, f enorm veel mensen aberraties van normaal beschouwde gedrag. De latschappij werkt in de hand dat Bleenstaanden ondergaan in de ano- I zich eenzaam voelen. Ze voelen uimers, voor geen mens onmisbaar, fc wezens in de massa die ook voor ia tn gezicht heeft. Hun gemis aan kontact zou in een kleine dorpssa- Hg opvallen; aan maatschappelijk I (kan men zich daar nauwelijks ont- door Henk van Halm In de meeste gevallen komt hun eenzaam heid voort uit eigen onvermogen met ande ren om te gaan en gezonde contacten te leggen. Ze zijn vaak een produkt van een opvoeding door vervreemde ouders, die met geweld hun kinderen naar hun eigen beeld wilden (ver)vormen. Maar ondanks hun on vermogen tot menselijk contact blijft de behoefte aan contact bestaan en dan wordt dat vaak gezocht bij het troeteldier, da dus in feite in de plaats komt van de mede mens. Het troeteldier wordt vermenselijkt, is een surrogaatmens. Het troeteldier wekt de suggestie door zijn al of niet vermeende gehechtheid aan zijn baas liefde te geven wat in feite geen liefde is, maar een soort verbondenheid en afhankelijkheid. Op het troeteldier kan men aanspraak maken wan neer men dat maar wil en zijn liefde ongebreideld botvieren, zo ongebreideld dat deze apeliefde vaak in de ongelooflijkste excessen ontaardt. In dat laatste staan de eenzamen beslist niet alleen. Hoeveel rijken, die wel contact naar buiten hebben, maken die niet onderge schikt aan het contact met hun huisdieren? Szasz geeft voorbeelden waarin huisdieren verheven worden tot meer nog dan een mens, tot meer nog soms dan de eigen kinderen. Wie zei dat in onze beschaafde westerse wereld dieren niet als goden be handeld worden? Citaat uit Szasz' boek: 'Dierendieven. zegt Ria Niccoli, een Ameri kaanse autoriteit op het gebied van huisdie ren. verdienen niet alleen maar boetes en gevangenisstraf, maar zojden moeten wor den opgehangen!' Er bestaan met name in Engeland en Ame rika beter ingerichte dierenklinieken dan er voor mensen zijn, er zijn complete dierenbe- grafenisondernemingen en zelfs hondeker- ken. 'Ter gelegenheid van de Britse dieren handelstentoonstelling in Harrogate in april 1967 woonden een parkiet, een Guinees biggetje, hamsters, konijnen, drie ponies en een groot aantal honden en katten een openluchtdienst voor dieren vond in 1962 plaats in de St. Paul's kerk, Covent Garden, waar kanunnik Clarence May dertig dieren zegende, waaronder een zwarte hond die Satan heette. De topsolist, die een hymne zong die hij zelf gecomponeerd had, was Lady Violet Munnings' hond Toby.' 'In de zomer van 1967 organiseerde de hertogin van Norfolk de eerste oecumenische kerk dienst voor 700 dieren. De uitnodigin gen waren aan de dieren gericht, hun werd gevraagd om baas of bazin mee te brengen; de dienst werd geleid door een anglicaanse predikant en een rooms-katholieke priester.' Je vraagt je af hoe dergelijke ziekelijke uitwassen van dierenliefde geaccepteerd svorden in de maatschappij. Niet alleen in de sngelsaksische landen prifiteren zakenlieden van ontspoorde die renliefde. De voorbeelden kent u zelf wel. Maar zou u gekomen zijn op de volgende accessoires voor honden, die geld in het laatje brengen? Hondenshampoos, deodo rants, eaux de cologne, parfums voor 'haar' en 'hem', crèmespoelingen, kleurspoelingen 'die een grijzend dier een jeugdig uiterlijk geven', haarlak in zilver of goud bij het avondtoilet, tien tinten nagellak, mascara, valse wimpers, tandpasta 'Happy Breath' (goede adem) een air-conditioned hok met radio, elektrisch verwarmd vloerkleed, stro mend water en ingebouwd toilet, Louis-XV- hondebed VO-TOYS Inc. vervaardigt 192 verschillende speeldingen voor honden, 121 voor katten. De Engelse fabrikanten van dierenvoedsel besteden ongeveer 350.000 pond per jaar aan research en in 1966 gaven ze 3.982.224 pond uit aan tv-reclame, 267.794 pond aan adver tenties. Kathleen Szasz onderzoekt en analyseert een sociaal ziekteverschijnsel aan de hand van het individu. Ze draagt een overweldigende hoeveelheid feitenmateriaal aan, waarnaast de analyse van de psychische ooreaken van ontaarde dierenliefde wl wa opprvlakkig ontaarde dierenliefde wel wat oppervlakkig blijft. Haar toon is sarcastislh en ze steekt nauwelijks onder stcoclen of banken dat ze het houden van huisdieren op een andere dan praktische basis ontoelaatbaar vindt. Zelf ziet ze nut van huisdieren als een waardevolle therapie voor autistische en debeiele kinderen. Dat zij het nut ziet van een huisdier als troost voor hen die de aansluiting met de maatschappij missen uit een andere oorzaak (oude mensen die het huis nauwelijks meer verlaten b.v.) komt niet naar voren. In haar terechte kritiek op de verafgoding van het huisdier legt zij het accent wel heel zwaar op deze misstand in de maatschappij en komt niet uit dat zij die een huisdier op een 'gezonde basis' houden, in aantal de dierenvertroetelaars verre over treffen. Het is te hopen dat niet alleen de 'redelijken' haar boek lezen, maar ook de echte 'petisjisten'. En dat die laatsten er de lering uit trekken dat een dier een dier is en ook als zodanig behandeld dient te worden. De troetcltrend door Kathleen Szasz. Uitg. De Arbeiderspers Amsterdam. 280 blz., 13,50

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17