arzel dwingt randt tot litstel debat Nixon nog steeds welkom in Moskou Rode Kruis: Israël manipuleerde ons Enkeling met radio (aan) naar bed r èrklozen door ^nkklachten Bewolking Scherpe Sow jet-verklaring zwijgt over repercussies Noord-Holland wil geen vuil onder de grond Opstand in Boeroendi eiste 10.000 doden In deze krant Eén Eminent doet net zoveel als twintig andere orgels samen. Door strings- ensemble en 0rbitone3D. Bom doodt kolonel VS in Frankfurt UW KRANT IS NU WEL OCHTENDBLAD MAARWETEN UW KENNISSEN HET AL? VERNIEUWD EN UITGEBREID VUL DE BON HIERNAAST IN AOW VRUDAG 12 MEI 1972 vuwunu I»IDI IÖI<S Leidse Courant lis ifistelijk dagblad voor leiden en omgeving straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 MEUBELSHOWROOM W. J. ZIRKZEE N.V. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN TEL. 42627 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. )NN (DPA, AFP, Reuter, UPI) Ondanks de herhaalde aankon- jingen van bondskanselier Willy Brandt dat niets hem ervan kon irengen om de niet-aanvalsverdragen met Moskou en Warschau iensdag in stemming te brengen, heeft hij alsnog moeten buigen or de druk van de oppositie en is akkoord gegaan met een derde stel. De ratificatie van de verdragen zal nu aanstaande woensdag- ddag in de Bondsdag behandeld worden. schorsing van het ratificeringsver- g werd woensdagavond bekend ge- akt door de liberale minister van nenlandse zaken Genscher, na bespreking tussen Brandt en op- itie-leider Barzel. De laatste had hele dag druk uitgeoefend om de latten uit te stellen, teneinde meer te krijgen zijn partijgenoten er- te overtuigen, dat zij nu voor de •agen moeten stemmen. Woens- 'itend kreeg een motie van de isitie om het debat uit te stellen stemmen voor en 259 tegen, om- in deze procedurele kwestie 12 22 Westberlijnse afgevaardigden mochten stemmen en de regering inden Door hel staken van de nmen was de motie vei worpen, ir de regering moest desondanks r aan de eis van Barze> toegeven, lat deze dreigde dat zijn fractie nu wongen was tegen te stemmen, als niet meer tijd kreeg om precies horen, hoe de Russen over een iwe resolutie van de verdragen hten. Ouer die resolutie was al der door de regering en de opposi- overeonstemming bereikt. De Sow- ambassadeur Falin had er geen waar tegen gemaakt, maar de Sow- regering wenste een nadere uitleg rover, zo deelde de regering mee. resolutie geeft een minieme ver- lelijking van het Westduitse idpunt, dat de beide Duitslanden eens in ae toekomst herenigd len kunnen worden, pmeen neemt men aan dat Barzel lende week over voldoende steun bescbikkc-i. van zijn fractiegenoten ei/s het begin-debat had Brandt KV JACKER Bij het bedrijf van ET* van der Kooy in Pijnacker (ZH) F^ten 20 werknemers worden ontsla- om milieuhygiënische redenen, bedrijf verbrandde zonder hinder- Tgunning chemisch afval voor industrieën in het Rijnmondge- Na talloze klachten heeft het eentebestuur van Pijnacker beslo- vandaag het bedrijf te sluiten. gezegd weersverwachting tot van- vond. Jerst nog opklaringen, later lijna overal zwaar bewolkt met iu en dan regen. Eerst nog wei- lig wind later matige tot krach- Ige wind tussen zuidoost en uldwest. Minimum temperatu- en ongeveer 7 maxima rond 9 raden. Vooruitzichten voor zaterdag en ondag: herwegend droog met zonnige erioden en temperaturen bene en normaal. ter wordt duurder een dringend beroep op de afgevaar digden gedaan om na de twee jaar durende discussies over de verdrags teksten nu eindelijk de verdragen te zien in het kader, waarin zij thuisho ren. 'Tussen ons Duitsers en de volke ren van Oost Europa staan dertig miljoen doden en op de puinhopen van een bloedige geschiedenis liggen bergen van wantrouwen, angst en voor oordelen opgestapeld. Het zal veel tijd kosten dit alles op te ruimen. Maar hiermee moet eindelijk een be gin worden gemaakt', aldus Brandt. DS'70 heeft een zuster gekregen in de Bondsrepubliek. De sociaal-democrati sche afgevaardigde Günther Müller heeft namelijk op een persconferentie in het beroemde Hofbrauhaus in München bekend gemaakt, dat hij de Sociaal Democraten '72 in leven had geroepen. Müller wil burgemeester van München worden. Hij zal als onafhankelijk afgevaardigde deel van de Bondsdag blijven uitmaken. f meest geliefd plegen die ge- Jenken te zijn, welke hun waar- pitlenen aan de persoon van fever. Ovidius GENEVE, TEL AVIV, BEIROET (Reuter, ANP, AP, UPI) Het Internationale Comité van het Rode Kruis heeft woensdagavond be kend gemaakt, dat zijn afgevaardigden, zonder dat zij het wisten, door Israëlische commando's gebruikt werden voor de bevrijding van het gekaapte Sabena-vliegtuig. konden bereiken, omdat er moeilijk heden met de verbindingen waren ontstaan. Om 3.15 's n\lddags ging een vertegenwoordiger van Hét Rode Kruis mee, toen er voedsel naar de passagiers werd gebracht. Dit voedsel werd vlak voor bet vliegtuig uitgela den De, gedele^i-de giog toen weg benodigde'' ...unci. .^ci"3;aMp'((ür mei kwamen er 15 mar bi.i hem opdagen. Cm dat moment had dó Rode Kruis- /nan al geen twijfels méér Over wat er zou gebeuren. Hij zou bezwaar hebben gemaakt tegen de aanwezigheid van de Israëli's, waar deze zich niets van aantrokken. De kapers 'van hun kant lieten drie bemanningsleden het vlieg tuig verlaten. Eén van hen zou de 'technici' onderzocht hebben, maar niets fouts ontdekt hebben. De Israë li's hadden nl. hun wapens in hun laarzen verborgen. Aldus het als 'ex clusief' gebrachte bericht van deze krant, die ontkende dat de Israëli's onder dekking van een Rode Kruis- auto naar het toestel waren gekomen. Volgens het blad hebben de Israëli's geprofiteerd van de hulp van de be manning. Zonder deze hulp zou de hele operatie mislukt zijn Deze versie schijnt meer in overeen stemming te zijn met de feiten. De gezagvoerder Levy is door de Israëli sche regering verschillende malen als 'held' betiteld. Het Rode Kruis heeft geen commentaar willen leveren op het bericht van de Tribune de Lau sanne. Voor vervolg zie pagina 9 'De inventie van Israëlische strijd krachten kwam als een verrassing', aldus het communiqué van het Rode Kruis. 'Het Internationale Rode Kruis kan niet toestaan, dat zijn medewer king voor militaire en politieke doel einden worden gebruikt Het verwerpt 4«r> aofc-UxrehLtg «wnnl da poging- "tOI manipulatie (van Israël) als de be schuldigingen (van Arabische kant) dat het zich vrijwillig heeft geleend tot de actie van net Israëlische leger Deze verklaring werd uitgegeven op een inderhast bijeengeroepen vergade ring tussen leden van het Comité en de leider van de delegatie, Guy Deluz, die naar Tel Aviv was gegaan en daar bijna 24 uur onderhandeld had. tussen de kapers van het vlieguig en de Israëlische regering. Tegelijkertijd veroordeelde het Rode Kruis opnieuw luchtpiraterij, het gebruiken van gij zelaars en andere chantage-pogingen. die de levens van onschuldige mensen in de waagschaal stellen. Het Rode Kruis heeft geen bijzonder heden verstrekt over de aard -an de manipulaties van zijn gedelegeerden door Israël. Maar sommige Zwitserse kranten hebben bericht dat de Israëli sche parachutisten, die zich als me- chaniciens hadden verkleed, zich ver stopt hadden achter de wagen van het Rode Kruis. Deze beschuldiging is door Israëlische ooggetuigen een leu gen genoemd. Het Zwitserse blad Tribune de Lau sanne heeft echter geschreven dat 2 V» uur voor de aanval van de Israëlische para's de Rode Kruis-vertegemvoordi- gers op het vliegveld van Tel Aviv hun hoofdkwartier in Genève niet HAARLEM Lozing onder de grond van industrieel afvalwater zal in de provincie Noord-Holland zo snel mogelijk worden verbo den, volgens een plan van gede puteerde staten. Het dagelijks bestuur van de provin cie wil deze maatregel treffen naar aanleiding van plannen van de Chemi sche fabriek Naarden, zich op deze manier van haar stinkende afvalwater te ontdoen nu lozing op het plaatselij ke oppervlaktewater op groeiende be zwaren is gestuit. .GS. hebben be zwaar tegen ondergrondse lozing van wege de 'mogelijk ernstige gevolgen ervan in wijde ondergrondse omge ving'. Volgens sommige deskundigen biedt het onderzoek dat 'Naarden' heeft uitgevoerd onvoldoende waar borgen dat het geloosde afvalwater geen gevaar zal vormen voor de drink watervoorziening. Op het ogenblik is er geen enkele bepaling die het on dergronds lozen verbiedt of regelt. Dc provinciale verordening zou de moge lijkheid van ontheffingen openlaten onder andere voor septic tanks, zink putten en dergelijke installaties len behoeve van gezinshuishoudingen. KAMPALA (DPA) Bij de bloedige opstand in Boeroendi zijn volgens voorzichtige schattingen ongeveer tienduizend mensen gedood. Het leger schijnt de Controle over de kleine Oostafrikaanse staat weer volledig in handen te hebben. Binnenland Kortsluiting tussen bonden en PTT 5 Opleiding tot verpleegkun dige volkomen 'schools'' 7 Buitenland Zal UNCTAD III nog wat opleveren 9 Christen-democraten in Ita lië naar 'links' 19 Kerk 'Veel-ledigheid' nieuw woord voor oecumene2 Economie Weinig vuurwerk op AKZO-jaarvergadering21 WASHINGTON, MOSKOU (UPI, Reuter, AP) President Nixon heeft gisteren een ver rassende ontmoeting gehad met hoge Russische functionarissen, terwijl de aanwijzingen steeds sterker worden dat Moskou de Amerikaanse mijnenvelden voor Noordvietnamese havens niet ziet als een blokkade voor het komende top-gesprek met Nixon. En van die aanwijzingen is de be trekkelijk milde toon van een giste ren uitgegeven Russische regerings verklaring, waarin de Amerikaanse ac tie scherp werd veroordeeld, maar gezwegen werd over mogelijke diplo matieke of militaire repercussies. De tekst van deze verklaring staat op pagina 9. Ook het 'beleefdheidsbezoek' van de Russische minister van buiten landse handel. Nikolaj Patolisjew. dat in alle vriendelijkheid verliep is een aanwijzing. Het Witte Huis wilde niet zeggen of tijdens het bezoek ook over Vietnam was gesproken. Verslagge vers, die de Russische minister vroe gen of het top-gesprek nog zal door gaan, kregen ten antwoord: 'Was daar twijfel over?' Ook wilde het Witte Huis geen com mentaar geven op de Russische ver klaring, maar regeringsfunctionarissen zagen haar als het absolute minimum aan kritkek, gezien de hulp die Mos kou aan Hanoi geeft en de voortdu rende aanvallen van China, dat Mos kou het op een akkoordje heeft ge gooid met Washington. Wel hebben Russische functionarissen laten weten, dat Nixon wel voorbereid moet zijn op een vijandelijke houding van het Russische publiek tijdens zijn bezoek. Hoe die vijandelijke houding -rich zal -?n.i'»»-=• «wr - ar f,**', bijLaezegd'. 'i. ,vv?./u fnj zijiyheaöek aan Rusland in 1.958 ook nie'. bepaald vriendelijk ontvangen »;<;or de Russi sche arbeiders. China Kurt Waldheim. de secretaris-generaal van de NV, heeft gisteren beraad slaagd met de Chinese VN-ambassa- deur, Hoeang Hoea, nadat deze Chi na's sterkste protest ovar de Vietnam- crisis had ingediend. Bij de VN pro testeerde China tegen 'de openlijke schending van de vrijheid van inter nationale zeevaart' en beschuldigde het de Amerikanen van 'verdere esca latie van de agressie-oorlog'. Overi gens wil China niet dat de zaak door de VN behandeld wordt, zoals Wald- f ADVERTENTIE) r (Folders op aanvraag: postbus 25, Bodegraven) 'Mijn beslag was niet goed. De pannekoeken blijven kleverig Research had sacces Jaren van research zijn voorafgegaan, maar nu is Emi nent erin geslaagd een revolutio naire nieuwe vinding toe te passen. Het strings-ensemble -is zó uniek, dat het Eminent orgel 't negende wereldwonder wordt genoemd. Met het strings-ensem ble kunnen praktisch alle instru menten verveelvoudigd worden. Door fase-verschuivingen kreëert u het geluid van een kom pleet symfonie-orkest. Met één Eminent orgel hoort u in plaats van één viool, een hele serie vio len. Cello's, hobo's, trombones, contrabassen worden ook ver meerderd. Een kompleet orkest. Eminent-heeft op deze vinding direkt oktrooi aangevraagd. Ook zocht Eminent naar een vervanging van het oude mecha nische systeem om chorus- en tremolo-sound te kreëren. De tweede vinding heet Orbitone 3D. Dit ruimtelijke driedimen sionale stereo-geluid klinkt haar- zuiver en voorkomt al het geruis dat het vroegere systeem ken merkte. Ook hierop is oktrooi aangevraagd. Beide vindingen worden toegepast in de Eimnent orgels. Senator Edward Kennedy spreekt demonstranten op de trappen van het Kapitool in Washington toe. De protesterenden waren bijeen gekomen om-oerTtlemonstratief gebed Ie houden op het moment dat de mijnen in de Noordvietnamese havens op wchorp Ces te ld werden. Ook in vele andere Amerikaanse ste den werd betoogd. heid graag wil. 'De organisatie heeft zich nooit bemoeid met de zaak-Viet- nam. sinds de conferentie van Genève werd gehouden in 1954', aldus de Chinezen De Britse regering heeft haar ambassadeur in Peking opgedra gen onmiddellijk contact op te nemen met de Chinese autoriteiten, om maat regelen te bestuderen, die genomen zouden kunnen worden om een einde te maken aan de crisis, zo is in Lon den bekend gemaakt. Senator Mike Mansfield, de Democra tische fractieleider, heeft gisteren be kend gemaakt dat de Chinese leiders hem verteld hebben 'da er geen voor uitgang kan worden geboekt op ande re onderwerpen', als de kwestie-Viet- nam niet wordt geregeld. Mansfield meende dat Nixons acties 'de beteke nis van het presidentiële bezoek aan China hebben verbleekt' en dat de kansen op een toenadering voorlopig on7.eker zijn. Mansfield heeft, samen met de Republikeinse fractielieder Hugh Scott, acht uur met premier Tsjoe En-lai gesproken tijdens een re cent bezoek aan China. De Noordvietnamese onderhandelaar in Parijs, Xuan Thuy, die naar Hanoi is teruggeroepen voor 'consultaties', is gisteren in Moskou door premier Kosygin ontvangen 'in een hartelijke en kameraadschappelijke sfeer'. Thuy zal ook nog Peking aan doen op zijn reis naar Hanoi. Inmiddels woeden de protesteren te gen de Amerikaanse blokkade voort in de gehele wereld. In Amerika wer den tientallen arrestaties verricht In Washington bevonden zich Congresle den onder de demonstranten, die op de trappen van het Kapitool een de monstratief gebed hielden, op het uur dat de Amerikaanse mijnen op scherp gesteld werden. In het gebouw van de VN in New York ketenden zich zeven tien demonstranten in de zaal van de Veiligheidsraad vast Zij eisten dat de VN Amerika wegens oorlogsmisdaden zal veroordelen. Kurt Waldheid liet onmiddellijk het gebouw voor het publiek sluiten. Zie ook pagina 9 FRANKFURT (AP. Reuter, UPI) Een kolonel van het Amerikaanse le ger is gedood en twee andere Ameri kaanse militairen zijn ernstig gewond, toen gisteren een bom ontplofte in de Amerikaanse officiersclub in Frank furt Er deden zich meerdere (vijf in totaal) bomexplosies voor. 'Het is een wonder dat er niet meer slachtoffers zijn', zei een officier. De bommen ontploften na werktijd. De voorgevel van de officiersclub was zwaar bescha digd. In Frankfurt vonden eerder hef tige demonstraties tegen de Ameri kaanse blokkade plaats, maar de poli tie durfde geen verband te leggen tussen de protesten en de explosies. Van een verslaggever HILVERSUM In Nederland wordt weinig in bed naar de radio geluisterd. Dit blijkt onder meer uit een rapport over de luister omstandigheden in Nederland, samengesteld door de afdeling studie en onderzoek van de NOS. Uit het rapport blijkt dat de zen ders Hilversum I en II aanzienlijk meer worden beluisterd dan de lichte zenders als Hilversum III, Radio Nordsee en radio Veronica. De belangrijkste bezigheid die wordt gecombineerd met het luis teren naar de radio, is huishoude lijk werk. Ook het luisteren naar de radio onder het eten is een geliefde bezigheid. Een derde van het luisterpubliek heeft de radio aan tussen half acht en half negen. Tussen half een en een uur is dat de helft, evenals tussen zes en half zeven 's avonds. In verreweg de meeste gevallen wordt thuis naar de radio geluis terd. Slechts 21 procent van de beluistering geschiedt elders, waar van 16 procent op het werk. Het luisteren zonder dat daarbij iels anders wordt gedaan komt overdag alleen maar in uitzonderingen voor. 's Avonds geeft een kwart van het luisterende publiek op dit als 'exclusieve' bezigheid te doen. Hel rapport van de afdeling studie en onderzoek van de NOS is geba seerd op een uitgebreid onderzoek naar de vrijetijdsbesteding van de Nederlander Dit onderzoek wordt verricht door 'Intomarkt', in op dracht van de NOS en STER. De resultaten van dit onderzoek zullen binnenkort worden gepubliceerd. LAAT HEN NU DIT OCHTENDBLAD VOOR "UW OMGEVING" LEZEN Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan bespaart u voor hen gulden aan abonne mentsgeld. De eerste 2 weken krijgeD zij bij wijze van kennismaking de krant gratisl En u ontvangt een leuke attentie! Eeo postzegel Is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN noteer als nieuwe abonnee: ~1 Naam: Adres: Plaats: betaalt per: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 3V£ gulden abonnements geld. OpgegeveD door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste f~l maple part- n pietliia papier ui el l He »»en- eiiveluppen inuj-r/etier) Inruil** paraatinap met brlcl- papiei an pen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1