'Extra verhoging huren overbodig' Grote belangstelling voor dodenherdenking Ankara brengt leger in staat van paraatheid VS lopen weer weg in Parijs Latere treinen BULTHUIS 'rw1 -wews Regering betaalt geen f 100.000 aan Grolpersoneel NOS gedwongen tot groter brandveiligheid Enige regen Loos bomalarm bij Akzo in Amsterdam Pachman berecht wegens interview met Hilversum Boot met 21 meisjes bij Kreta omgeslagen In deze krant Man overleden door val in rioolsleuf UW KRANT IS NU WEL OCHTENDBLAD MAAR.. WETEN UW KENNISSEN HET AL? VERNIEUWD EN UITGEBREID VUL DE BON HIERNAAST IN I Plaats: Nieuwe Lekke Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is gheblaven mijn hert in teghenspoet!" VRIJDAG 5 MEI 1972 53ste jaargang VOORJAARSEXPOSITIE STIJLMEI'BELEX unieke collectie banken, fauteuils en wandkasten. exclusieve interieurs Botermarkt 23 Nieuwe Rijn 25 I Steenstraat Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal ƒ23,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Met ingang van de nieuwe dienstregeling (28 mei) zullen uit diverse grote steden op een later tijdstip dan nu het geval is de laatste trei nen naar omliggende kleine ge meente vertrekken. De N.S. komt daarmee tegemoet aan de wens van velen, die er over hebben geklaagd dat zij na een avondje uit vaak al vóór twaalf uur naar huis moeten. De nieuwe tijdstippen van ver trekken voor de laatste treinen lopen sterk uiteen. Gemiddeld komt het neer op dertig minu ten later. Soms zijn er echter verschillen van een uur. De treinen zullen later vertrekken uit: Amsterdam. Rotterdam. Den Haag, Amersfoort, Utrecht, Tilburg. Breda, Maastricht, Heer len en Eindhoven. DEN HAAG De regering is niet van plan alsnog de betaling van 100.000 gulden aan de werknemers van Grol in Nieuweschans voor haar rekening te nemen. De regering stelt zich op het standpunt dat het niet op haar weg ligt aanvullende uitkeringen te doen boven die waarop krachtens wettelijke voorzieningen aanspraak kan worden gemaakt. De bewindslieden voor economische zaken en van sociale zaken hebben dit geantwoord op vragen van het Twee de Kamerlid Meis (CPN), naar aanlei ding van de vernietiging door de Kroon van het besluit van Provinciale Staten van Groningen om hinderddui- zend gulden te betalen aan de werk nemers van Grol om de werkgelegen heid in Nieuweschans te behouden. HILVERSUM De Nederlandse Om roep Stichting zal alle zes de studio's in Hilversum van een sprinkler-instal latie ter bevordering van de brand veiligheid moeten voorzien. De assura deuren hebben dit van de NOS geëist als voorwaarde voor de voortzetting van de verzekering. Met de aanleg van deze installatie, die destijds bij het afsluiten van de verzekering niet werd geëist, is een bedrag van 3,7 miljoen gulden gemoeid. Het bestuur van de NOS is teleurge steld over de houding van de verze keringsmaatschappijen, temeer daar de aanleg stagnatie in de opnamen zal betekenen. Zogezegd In het algemeen veel bewolking met hier en daar wat regen. Overwegend matige noordooste lijke wind. Maximumtemperatu ren rond 16 graden, maar in het waddengebied enkele graden la ger. MORGEN EN OVERMORGEN: zonnige perioden, ook hier en daar een bui en weer hogere temperaturen. Morgen zon op: 05.01 zon onder: 20.13 maan op: 02.05 maan onder: 11.31 De Hoek verwacht 3 miljoen badgasten Kamerleden rekenen Udink na: Van onze parlementsredactie DEN HAAG De huurverhoging van twintig procent die minister Udink heeft voorgesteld om een grondige wijziging van het huur- en subsidiebeleid mogelijk te maken, is overbodig. Op grond van hetzelfde systeem zou zelfs een huurverlaging mogelijk zijn. verhoging nodig is van twintig pro cent. De kamerleden Nypels en Nooteboom (beiden D'66) zijn tot deze conclusies gekomen, nadat zij de nota van minis- ter Udink met behulp van een aantal TWC0 DUITlCH deskundigen hebben doorgelicht. Zij hebben gisteren de raad van volks huisvesting en de SER per brief van hun bevindingen op de hoogte ge steld. Beide organen moeten de minis ter advies uitbrengen over zijn plan nen. Koningin Juliana en prins Bernhard legden gistermiddag een krans bij het Nationaal Monument op de Dam. Uiterst links: minister-president Biesheuvel. Van onze verslaggevers AMSTERDAM Onder grote belangstelling hebben koningin Juliana en prins Bernhard gister middag tijdens de nationale dodenherdenking in Amsterdam een krans gelegd bij het nationaal mo nument op de Dam. Na het koninklijk paar legden twee vrouwen namens alle nabestaanden een krans, gevolgd door premier Biesheuvel en de ministers Geertsema en De Koster. Een tirannie omverwerpen bete kent nog niet vrijheid scheppen. Gustave Le Bon. Aan de plechtigheid op de Dam ging een herdenkingsdienst in de Oude Lutherse Kerk aan het Spui vooraf, die door premier Biesheuvel, een aantal autoriteiten en vertegenwoordigers van organisaties en nabestaanden van gevallenen wrd bijgewoond. Op de erebegraafplaats in Overveen zijn gisteren eveneens enkele herden kingen gehouden door burgers en mi litairen. Een grote deputatie van ma rine- en burgerpersoneel en de oplei dingsklassen van marine-verplégers legden een krans. Eerder op de och tend was de gebruikelijke krans van het hoofdbestuur van de Stichting 40- 45 aan de voet van de vlaggemast neergehangen. Schoolkinderen bezoch ten de begraafplaats en legden bloe men. Verkenners voorzagen gistermid dag de 374 graven van bosjes tulpen. G-isteravond werd een stille tocht naar de begraafplaats gehouden. In Utrecht hebben de president-direc teur van de Nederlandse Spoorwegen, mr. M. G. de Bruin en de secretaris van de ondernemingsraad, de heer J. Mulder, voor het hoofdgebouw van de AMSTERDAM De circa 300 werk nemers van de Akzo-vestiging aan de James Wattstraat in Amsterdam-Oost hebben gistermiddag rond half vijf hals over kop het bedrijf moeten ver laten na een anoniem telefoontje dat In het gebouw een bom zou ontplof fen. Een uitgebreid politie-onderzoek in het verkoopkantoor leverde echter niets op. NS een krans gelegd bij het monu ment voor de 476 in de oorlog geval len spoorwegmannen. Zeer veel perso neelsleden woonden de korte plechtig heid bij. In het kader van de nationale doden herdenking zijn gisteravond alle trei nen om acht uur twee minuten stilge legd of op de stations blijven staan. PRAAG (AFP) Voor de rechtbank in Praag is gisteren het proces begon nen tegen de Tsjechoslowaakse oud schaakkampioen Loedek Pachman, die op 10 januari van dit jaar was gear resteerd. Pachman staat terecht voor een vraaggesprek, dat hij op 2 augus tus met radio-Hilversum heeft gehad en waarin hij commentaar gaf op het proces tegen de journalist Wladimir Skoetina, die vorig jaar juni tot vier jaar en twee maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Pachman wordt be schuldigd van 'opruiing' en 'daden tegen de belangen van Tsjechoslowa- kije in het buitenland' en kan tot maximaal vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld worden. ATHENE (AFP) Voor de kust van Kreta zijn gisteren 21 meisjes allen leerlingen van een middelbare school verdronken toen de boot, waarmee zij waren gaan varen, omsloeg. Drie meisjes konden gered worden. De Koninklijke Luchtmacht herdacht gistermorgen de in de tweede wereld oorlog gevallen militairen tijdens een korte plechtigheid op de Vhegbais Soesterberg. In Drnoten werden de geallieeerde vliegtuigbemanningen herdacht. Voor het eerst maakten na bestaanden van die bemanningen uit Engeland, Canada, Nieuw Zeeland en de Verenigde Staten de herdenking mee. Tijdens de herdenking maakte een Britse filmploeg opnamen voor een televisiedocumentaire, die de titel krijgt 'One of our aircraft is missing'. Onuitvoerbaar In zijn nota zou minister Udink te veel ruimte hebben gelaten voor de beleggers om forse winsten te maken en te weinig oog hebben gehad voor de huurders 'die daarvoor dan maar twintig procent huurverhoging moe ten betalen,' aldus drs. Nypels. Hij noemde dit sociaal 'onaanvaardbaar' en bij voorbaat 'onuitvoerbaar', omdat een dergelijke huurverhoging door zal werken in de loon- en prijspolitiek. Beleggers kunnen naar de mening van D'66 ook op een andere manier voor de woningbouw worden geïnte resseerd. desnoods door hen te dwin gen voor een bepaald gedeelte van hun kapitaal in de woningbouw deel te nemen, zoals de linkse combinatie ook overeen is gekomen in haar 're geerakkoord'. Een huurverhoging van twintig pro cent ineens is volgens de plannen van minister Udink nodig om met ingang van 1 januari 1973 d: objectieve huursubsidie (huur op de woning zelf) te schrappen en te vervangen door een systeem van algemene indi viduele huursubsidie. In de praktijk betekent dit dat de jaarlijkse kost- prijshuur van tien procent in zijn geheel door de huurder zal moeten worden opgebracht. Een huis van 50.000 zou dus 5.000 per jaar moeten opbrengen. Tot nu toe werd deze kostprijshuur met behulp van subsidie met circa vijf procent ge drukt. In plaats van met subsidie zal nu in het systeem Udink de huur op grond van een reëler berekening wor den gedrukt, omdat tot nu toe geen rekening was gehouden met de infla tie. De aanvangshuur wordt echter geen 5,3 procent zoals thans het gevaL is, maar 6,2 procent, zodat een huur- De kamerleden Nypels en Nooteboom vechten deze berekening op twee pun ten aan. In de eerste plaats blijkt deze rekening gebaseerd te zijn op de kostprijshuur van woningwetwonin gen. Dezelfde berekening toegepast op premiewoningen levert dan een huur verlaging op. Minister Udink zou bo vendien uitgegaan ziin van een te hoge rentevoet voor de beleggers. In het systeem Udink zal het verschil tussen de bouwkostenstijging en de rentevoet s teeds tweeëneenhalf pro cent bedragen. Aangenomen is dat de bouwkosten jaarlijks met zes procent zullen stij gen en de rentevoet zal daarom uitko men op 8,5 procent. In het verleden is dit nooit het geval geweest, toen bedroeg het verschil in de gunstigste jaren slechts 0,4 procent. Het nieuwe percentage zou dus volkomen uit de lucht zijn gegrepen. In duidelijker termen vertaald bete kent de kritiek van beide kamerleden, dat invoering van het nieuwe systeem (dat zij opzichzelf toejuichen) een RITA "Het ligt niet aan de machine. Ik ben zelf drooggelopen." ANKARA, SOFIA (UPI, Reuter, AP) De Turkse strijdkrachten zijn in staat van paraatheid ge bracht, enkele uren nadat een moordaanslag plaatsvond op de commandant van de Turkse gendar merie (politie). Alle verloven zijn ingetrokken en alle militairen moeten in hun kazernes blijven. Het is voor het eerst sinds de Cyprus-kwestie van 1964, dat de Turkse autoriteiten een dergelijke maatregel hebben genomen. huurverlaging met zich mee zal bren gen voor woningwetwoningen van 2 procent en voor premiewoningen van maar liefst 28 procent. Hoewel een dergelijke hu ui-verlaging in de prak tijk niet haalbaar is toont zij volgens de Kamerleden wel aan dat een huur verhoging volstrekt overbodig is. Binnenland Deltaplan nodig voor herstel economie 5 Aanval op gevestigde orde viel D'66 tegen 7 'Groene hart' wordt onderzocht 13 Buitenland Bevriezing alle aanvalsraketten 9 Nederland onafhankelijk op UNCTAD 9 Kerk Oecumenisch congres Friese kerken 2 Werelddiakonaat terug in synode? 2 Kunst Oude jazz in nieuwe albums 14 Sport Problemen voor degradatiekandidaten... 15 Economie Meer vraag naar chemische produkten 19 Boekcnetalagc 2 Lezers schrijven 2 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Films 11 Uw probleem 11 Strips, feuilleton l" Radio en tv17 Recept SAIGON, PARIJS (Reuter, UP, AP) De Verenigde Staten hebben gisteren voor de tweede maal het Vietnamese verdesoverleg in Parijs voor onbepaalde tijd geschorst, omdat zowel de semi-openbare als de geheime besprekingen hebben gefaald. In Washington is bekend ge maakt, dat Amerika nog meer vliegtuigen naar Zuid-Vietnam stuurt om te proberen het Noordvietnamese offensief te stoppen. daar is nog een hoekje Het is de tweede maal in zes weken, dat Amerika wegloopt van de Paxijse conferentie. De Amerikaanse onder handelaar, William Porter, verklaarde dat het nutteloos was met de tegen partij te onderhandelen. 'Het is duide lijk dat het onmogelijk is om u er toe te brengen onderwerpen te bespreken, die tot een vredelievende oplossing kunnen leiden' zei Porter. 'Dit is even duidelijk als uw militaire agres sie in Zuid-Vietnam. We zien daarom geen reden voor een bijeenkomst vol gende week'. De tegenpartij nam onmiddellijk het woord 'sabotage' in de moord en liet weten, dat er geen geheime onderhan delingen kunnen zijn, als er geen semi-openbare worden gehouden. De gedelegeerde van Hanoi, Xuan Thuy, sprak over 'een nieuwe daad van sabotage van ongekende ernst'. De nieuwe impasse in Parijs doet zich voor een week, nadat de besprekingen waren hervat op wens van president Nixon (die trouwens ook verantwoor delijk is voor het eerste uitstel). De komst van Le Due Tho naar Parijs leidde tot speculaties, dat er spoedig geheime onderhandelingen zouden plaats vinden. Tho is een vooraan staand lid van het politburo van Ha noi en heeft 13 geheime ontmoetingen gehad met Nixons adviseur, Henry Kissinger. De besprekingen braken af in de afgelopen herfst en Tho keerde terug naar Hnaoi. De Amerikaan Por ter liet doorscheneren dat er geheime besprekingen zijn geweest, toen hij sprak over 'ieder mogelijk kanaal'. Geen van de partijen wilde daar ver der over uitwijden. Zie verder pag. 9 kolom 7 De aanslag betekent een nieuwe crisis voor de Turkse regering, die rog maar net de gunstige afloop van de vliegtuigkaping had vernomen. De vier jonge Turken, die een Turks vliegtuig met ruim 60 inzittenden naar Sofia hadden gedwongen en pas sagiers en vliegtuig dreigden op te blazen, gaven zich 's middags zonder slag of stoot over aan de Bulgaarse autoriteiten. Dit hoewel de Turkse re gering geweigerd had zes ter dood veroordeelden vrij te laten, zoals de kapers geëist hadden. Onmiddellijk na de overgave van de kapers, liet de Turkse regering weten, dat de doodvonnissen van drie terro risten vandaag in de staatscourant zullen verschijnen. Dit is een formali teit, die aan de terechtstelling vooraf gaat. Aangenomen wordt dat de drie zaterdag zullen sterven. Zij waren schuldig bevonden aan ondermeer de ontvoering van vier Amerikaanse mi litairen en de moord op de Israëlische consul-generaal. De aanslag op generaal Kemalettin Eken, commandant van de Turkse gendarmerie, vond plaats voor zijn woning in Ankara. De generaal wilde in zijn auto stappen, toen een andere auto met vier met machine-geweren bewapende jongemannen langs kwam. Eken dook op de grond, toen het vuur op hem werd geopend. De gene raal werd geraakt in zijn arm en Van een verslaggever DELFT In de Oude Kerkstraat in Delft is gisternacht de 59-jarige Delf tenaar H. Vermeulen in een rioolsleuf gevallen en overleden. Het stoffelijk overschot werd gisteren door een voor bijganger gevonden. Hoe het ongeluk kon gebeuren, begrijpt de politie niet: de sleuf, die was gegraven in verband met rioleringswerkzaamheden, was goed afgezet en door de straat- en etalageverlichting duidelijk zichtbaar. heen, maar volgens het ziekenhuis, waarin hij is opgenomen, maakt hij het goed. Vier anderen (een assistent van Eken, zijn chauffeur en twee lijfwachten) raakten ook gewond. F.én van de aan"allers werd bij de vlucht gedood en twee anderen gevan gen genomen. De vierde vluchtte een huis binnen in de straat waar de aanslag gebeurde. Een woedende me nigte trachtte een van de gearresteer de schutters te lynchen, zo zeggen berichten, maar ze werd teruggeslagen door de politie. Bij huiszoekingen in de omgeving van Ekens huis. werden negen mannen en een vrouw aange houden. Een studententehuis, op een paar honderd meter afstand, werd omcirkeld door militairen en politic. Verscheidene generaals, met machine geweren in de aanslag, posteerden zich voor Ekens huis. Eerder op de dag had de regering in Ankara twee spoedvergaderingen ge wijd aan de vliegtuigkaping, door vier leden van het Turkse Volksbevrij dingsleger. Zij wees de eisen van de kapers van de hand. maar kon wel 'begrip' op brengen voor het feit dat Bulgarije de kapers politiek asiel had verleend. Bulgarije had dit gedaan uit bezorgdheid voor de levens van de gijzelaars. Na een spannend avontuur van ruim 24 uur konden de passagiers liet vliegtuig verlaten. Acht passa giers, die de spanning niet hadden kunnen verdragen, mochten al eerder uit stappen. Generaal Kemalettin Eken LAAT HEN NU DIT OCHTENDBLAD VOOR "UW OMGEVING" LEZEN Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan bespaart u voor hen 3Vi gulden aan abonne mentsgeld. De eerste 2 weken krijgeD zij bij wijze van kennismaking de krant gratis! En u ontvangt een leuke attentie! Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 I WÊÉ~Èl\j noteer als JttrI W nieuwe abonnee: I Naam: I Adres: JU maand I betaalt per: Plaats: kwartaal I De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen I gratis, en bespaart ca. 3Mi gulden abonnements- 1 geld. Opgegeven door: Naam: Adres: Iik ontvang als beloning bet aangekruiste t J~I mapje poat- f"| piettna f~| haiidixe papier met (Uesaen- paraatmap I enveloppen onderzetter) met brief- achaaltje papiet en pen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1