'The Last Picture Show': boeiend vanaf het begin Corduroy pak. FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Peek&Cloppenburg uw probleem ook het onze Belasting voor vervuiling f 50 per gezin Het hooggeprezen corduroy pak voor vrije dag of alledag kan best laaggeprijsd zijn. P&C bewijst dat met gevoerde ribkostuums in bruin, lichtbeige, donkerbeige en donker aubergine. 90.- TROUW/KWARTET VRIJDAG 5 MEI 1972 Binnenland Til/Kil The Last Picture Show is zo'n zeldzame film, die je pakt met het eerste beeld en je niet meer loslaat. Je raakt betrokken bij het leven van wat mensen. Een stukje leven maar, en eigenlijk nog een verve lend stukje bovendien. Want er was in 1951 niets te beleven in het stille duffe provincieplaatsje in j Texas, waar Sonny en Duane doeloos rondhingen. Soruiy scharrelde wat met een grietje, dat niets toeliet. Trouwen wou hij nog niet. Later was het Ruth, de droevige oudere vrouw van de sport- trainer, die hem In haar eenzaamheid naar zich toetrok. Het was iets beter dan niets misschien, maar de liefde was het niet. Duane probeerde het met Jacy, of liever zij met hem. Dat was het ook niet. Jacy was knap, rijk en onbe trouwbaar. Zij speelde zelfzuchtig met mannen. Ook nog met Sonny. Daar door werd verlaten Ruth nog droevi ger, en raakte hij nog lelijk aan het vechten met zijn be9te vriend Duane. En Saan, de eigenaar van het bio- ecoopje en het café-büljard. die nog iets van vrijheid, avontuur, waardig heid en wijsheid over zich had, en aan wie de jongens wat hadden, ging dood. Het bioscoopje werd gesloten. Na de laatste voorstelling ging Duane als soldaat naar Korea. De trieste, lege jeugd in Anairene, die toch ook veil verlangens, spanningen en emo ties zat, was voorbij. Peter Bogdanovich heeft dit melan cholieke verhaal, naar een doorleefde werkelijkheid, van Larry McMurthy. Hij verfilmde het zoals het was en moest zijn. In zo'n plaatsje dat twee maanden meespeelde. In de kleding en met de auto's van toen. Uit radio, gramofoon en juke-box komen Fran kje Ladne, Jo Stafford, Johnnie Ray. Hank Williams en zo. In het bioscoop- je draaien Father of the Bride of Red River. De lege dorpsstraat, het cafee tje, de mensen zijn zoals ze waren. Robert Surtees heeft ze gefotogra feerd, gewoon in zwart-wit en de 'landerigheid hangt heimweeachtig om •Hes heen. Elk beeld spreekt van wat er tn de mensen omgaat. Timothy Bottoms is de goedige, gevoelige, be- icheiden Sonny. Jeff Bridges is de wat hardere, heviger Duane. Ze zijn het, ze spelen het niet meer. Ben Johnson is prachtig echt en in drukwekkend eenvoudig die oude Sam the Lion, met zijn vaderlijke raad en zijn verhalen van een romantischer vroeger. Cloris Leaohman ontroert als Ruth. Ale bijfiguren, kleine gebeur tenissen, opwindingen en gelatenhe den, tekenen de sfeer en het leven in zo'n troosteloos stadje. Het is er niet 'Een woord van liefde' Vive la Muerte De Belgische filmers Paul Collet en Pierre Drouot, die voor het eerst opvielen met Cash Cash, bedachten en filmden samen 'Een Woord van Lief de,' Dat gaat zo: André van den Heuvel en Roger Gooi rijden met een kermiswagentje en nemen een wegge lopen weesje, Al'ison Macro mee. Nie mand vraagt verder naar het kind, maar ze speelt aardig. Ze gaan per luchtballon naar een vervelend tuin feest, dat kasteelheer Lo van Hensber- «en geeft, bij de verloving van zijn dochter. Maar bij het aankleden heeft Willeke van Ammelrooy van de dienst meid al vernomen hoe ware liefde moet zijn. Zij krabt haar besnorde officier met de grote epauletten dan ook de wang open, als hij zoenen wil, en staart treurig lang naai- een dooie mus. waarmee ze niet blij is. 's Avonds als het onweert gaat ze kletsnat soep brengen naar de ballonvaarders en die nemen haar 's morgens vroeg óók mee. Zonder kasteelheer Lo om hun geld te vragen. Door dreven met nieuwsgierig akker volk rijden zij naar een onbewoonde [je, hoeve, die van Willeke is, en waar «en zeebonk huist, kenbaar aan zee- kaarten, een gestreepte trui en ruw Kt Vlaames. Verder mag hij niet meedoen. André en Roger willen elkaar Willeke wel afstaan, maar zij wil beiden. Dat c«nen ze, en wij, als zij na het zwem- men zonder badpak zo met ze gaat m piknikken. vrij naar Manets schilderij ui(Déjeuner sur l'Herbe. André mag het «erst en Roger slaat hem op z'n gezicht. Na enige oorvijgen vragen zij elkaar fctWji vergeving en gaan ze zoet met flfWilleke naar bed, elk aan een kant. k» De boeren, in blauwe kiel met een hswairt petje op z'n Oeteldonks, nemen "het niet Zij komen 'snachts tierend 5®j¥jen ingooien en brand stichten, ri Willeke s pa wil ze ook niet hebben ws zij niet tenminste met een van de :e«wee trouwt. Zij sluiten zich daarom «maar aan bij de Belgische vluchtelin- Hf gen, want de oorlog van veertien is uitgebroken. Willeke wil in een ®chuur nog wel een gewonde troosten, la, maar die zijn de edele delen wegge- lil schoten. Geschrokken loopt zij, op een overigens vredig landweggetje, in een w°lk gifgas, een jaar voordat dat er was- &n sterft daarna mooi in Rogers armen. [Ze leggen haar in de bloemen op een ooerekar, waarvan het paard zelf de yOg weet, en kasteelheer Lo ver- ijnt op het bordes om het lijk van jjn dochter te ontvangen. Het is lemaai trouwhartig van voor-veer- 'en, in de toenmalige keukenmeiden- rtnanstijl. De spelers vervielen tot !n op melodrama verzot liefhebberij- "ï«l en zeiden gewillig de bijbeho- ide teksten. Paul Collet en Pierre >uot schijnen echt in hun werk loofd te hebben, en hun Belgische icces gaf ze nog gelijk ook. B.H. (Amsterdam-Cineac Damrak, Rialto: Rotterdam-Cineac Beurs, Den Haag- te*. Elndhoven-Chicago, Arnhem- terobrandt, Leiden-Lldo, Haarlem-Pa- »ce. 18 J.). Ben Johnson in 'The Last Picture Show' uit te houden en toch zijn de mensen er boeiend en ontroerend als je er begrijpend doorheen, ziet. Dat heeft Peter Bogdanovich gedaan en zo maakte hij een, schijnbaar, eenvoudi ge film over kleine dingen, groot. Ber Huising Amsterdam Leidsepleln-theater, 18 J.). De stem uit het graf In 'De stem uit het Graf' keert een boze broerder terug naar het huis dat hij onteerd heeft. Alras ligt hij dood terneer met een dolk in de keel, doch daarna beginnen de misdaden eerst goed. Hoe kan dat nu? De brave broeder weet het ook niet, dikwerf zit hij hartstochtelijk te piekeren, met het blonde hoofd begraven in de han den. Kortom, het gebruikelijke spook- en bloedwerk. Alleen vallen er enor me leemten tussen de ene grijwel en de andere. Daliah Lavi tracht ze te vullen met pogingen tot acteren, maar ze komt niet verder dan geween, ge steen en tandengeknars, in de stijl van het amateurtoneel rond 1900. Om zeer ongedurig van to worden. W. W:-B. (AmsterdamèRoyal, 18 jr.). Vive la Muerte was de film die op de Cinemanifestatie van dit jaar op mij de sterkste indruk maakte en waar lk dan ook niet ontzag over geschreven heb. Nu de film eindelijk ook in het gewone blosooopprogramma is opgeno men is een korte herinnering wel van belang. Het is de eerste, meteen geslaagde, en bijzondere, film van de toneelschrij ver Fernando Arrabal, dlie in al zijn werken worstelt met zijn eigen jeugd ervaringen. Op het toneel met een dichterlijke fantasie, in de film met duidelijke reële beelden, gewoon in kleuren, en met de angstige, gruwelij ke. wraakzuchtige verbeeldingen van het jongetje in enkele tinten, of fan tastische kleuren. Het gevoelige, zie kelijke. weinig mannelijke jongetje leed. Zijn vader werd in 1936 gearresteerd door Franco's doldaten die, aan het begin en het slot van de film, Vive la muerte leve de dood, schreeuwen. Hij heeft zijm vader nooit meer ge zien, maar wel gemist en hij heeft zich er zo mee vereenzelvigd, dat hij als anti-fascist uit Spanje is verban nen. Zijn moeder, een harde, hysteri sche, overheersende figuur, die hij haatte, had vader verraden. Hij werd liefdeloos, streng en zelfs sadistisch rooms opgevoed. Hij rilde en droomde van de wreedheden om hem heen. maar hij deed er. om flink te lijken, ook aan mee. Werkelijk of in zijn verschrikkelijke visioenen. Hij beet bijvoorbeeld een levende ha gedis de kop af. Hij zag, in zijn kinderlijke fantasie, zijn vader de ogen uitsteken, zijn moeder baden in bloed, priesters castreren zoals ze het de stieren doen. Hij zag de school branden en eenmaal, toen hij op de toren was geklommen, werd zijn plas je de stroom die alles meesleurde. Arrabal heeft werkelijkheid en dro men van zijn jeugd indrukwekkend verbeeld, wreed en grillig, dichterlijk en gevoelig, met een aandoenlijk jon getje in de hoofdrol, en vele, aan hem overgeleverde, karakters voor de moe der, de tante, de vader, de grootmoe der, de kerkdijken, de Franco-fascis ten. Jean-Pierre Rlpert aam de camera wist Arnalbals herinneringen en obses sies meesteriijk te foto graveren. Tech nici voerden zijn wensen volledig uit. Tekeningen van Topor duiden in het begin zijn bedoeling al aan. Zijn per soonlijk lied in die Spaans-fascistische samenleving heeft hij algemeen ge maakt. In een gruwelijk mooie film. B.H. (Amsterdam-Kri terion, 18 j.). Sotiny en Jacy in 'The Last Picture Show Trash Trash was een der meest besproken films van de Cinemanifestatie. Ook al omdat de filmkeuring er zich mee bemoeid had en een deel had verbo den. Dat wekte alom verzet, maar regisseur Paul Morlssey, die ook ach ter de camera stond en liet scenario bedacht, zou het een zorg zijn. Een scène meer of minder kwam er voor hem niet op aan en vermoedelijk zag hij In zo'n stukje veFbod extra recla me. Evenals in zijn Flesh heeft Paul Mo- rissey (uit de Warhol-school) in Trash (vulles) ontredderde, afgezakte mensen aan de zelfkant laten zien. In een, niet meer zo slordige, stijl van juliie-doen-maar en dan neem ik het hier wel op. Waarmee hij tot een doordringend realisme komt, dat af stotend maar ook aangrijpend kan werken, ofschoon het geen echt realis me is, want het wordt toch, net echt weliswaar, geïmproviseerd. Joe Dallesandro, een acteur die zich inleeft, of misschien ook wel zo is. speelt de aan heroïne verslaafde, die tot niets meer komt. ook sexueel niet. tot teleurstelling van de vrouwen en medsjes, die toch wat met hem willen. Holly Woodlam, die met hem samen leeft, tussen allerlei rommel, die ze van straat aansleept, komt daardoor tot zelfbevrediging (de verboden scè ne) of tot het verleiden van een scholier, die om drugs komt. Een ander meisje probeert het met. naakt dansen. Een hysterisch burger vrouwtje, getrouwd, fantaseert alleen maar wat Joe haar zou kunnen aan doen. Holly's zwangere zuster weet nog iets te bereiken. Maar Joe is een verloren, waardeloze, vervuilde en verslaafde figuur. In zijn trieste, passieve, bestaan bracht Morissey ook nog een wrange ihumor. In Joe's ontmoeting met dat burgereohtpaar bijvoorbeeld, of in de scène waarin Holly en hij een ambte naar van sociale zaiken proberen te bedriegen. Morissey's enige uitgangs punt is, dat er mensen zijn, die zo leven en dat je ze moet weergeven zoals ze zijn. Wat hem schokkend en ontroerend gelukte. B.H. (Amsterdam-Calypso, 18 j.). Les Caprices de Marie Marie (Marthe Keller) is de mooiste van het dorp. Als zij gaat zwemmen komt iedereen kijken. Het dorpsleven, zoals de geestige filmer Philippe de Broca dat in 'Les Caprices de Marie' weergeeft, zit vol humor. Marie's va der (Jean-Pierre Marielle), caféhou der, burgemeester en driftig commu nist, knipt elke morgen uit de kran ten wat de dorpelingen niet hoeven te lezen. Capitaine Ragot (Fernand Gra- vey) en de notaris (Francois Perrier) beschouwdn zich ook als vaders van Marie. Haar moeder (Didi Perego) was indertijd ook zeer in trek. De onderwijzer (Philippe Noiret), die wielrent en cello speelt, is voor Marie bestemd, maar hij durft haar niet te vragen. En dan wint zij, tegen de wil van het dorp, een schoonheidswed strijd, voor een handjevol mensen in de regen. Terwijl er toevallig een Amerikaanse miljonair is (Bert Vonvy), die zich wil wreken op zijn zoveelse weggelopen vrouw, en met een zijn verloving met Marie bekend maakt Hij zet stormachtig door, koste wat het kost, met geldverslindende ca deaus en organisaties, met auto's, he likopters en een show. Hij maakt het lieflijke Franse dorpje Amerikaans, met Vrijheidsbeeld en al. om haar alvast te wennen. Als zij daar toch niet wennen kan. laat hij het dorp herbouwen in New York, meteen als geldopbrengende toeristenattractie. Economisch Is hij onweerstaanbaar, maar Marie zegt tel kens nog net niet ja. Zo gaat het huwelijk, eenmaal telkens komisch onderbroken door een wielercourse. steeds niet door. De onderwijzer, die altijd melancholiek achteraan konit zal als laatste aan het slot toch de eerste zijn. Philippe de Broca heeft er. met aardige spelers, een grappig verfilmde vrolijke boel van gemaakt Waarin het gemoedelijke Franse land leven wel heel wat echter en warmer is weergegeven dan het cliché-achtig vertekende Amerikaanse. BH. (Amsterdam-Alaharabra. al.). mi Brieven «He niet iljn vooralen van naam en adrci Mannen niet in behandeUng worden genomen. Gehelmhondlng 1$ venekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband •taan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden lngcslaten. Adres: redactie Trouw-Xwartet, postbus 148. Rotterdam. Vraag: U schreef over het wegsterven van zeer veel planten. Dat komt uit. Heel vroeger hadden we langs het tuinpaadje een rijtje plantjes. Wij noemden het muskus. Het broeide laag bij de grond en rook verbazend lekker. Later heb ik mijn muskus niet meer gezien. Antwoord: het plantje bestaat nog. Het moet echter gezaaid en uitgepoot worden. De plant is ook geschikt voor bloembakken en als potplant. Wat u speciaal bedoelt, is de mimulus mo- schatus, de muskusplant. Het blad verspreidt muskusgeur, en schijnt af werend op muggen te werken. Het ls een hangplant voor potcultuur en geeft gele bloempjes. De bloeitijd is niei-oktober. Het zaad zult u in Bos koop zeker kunnen kopen of bestellen. U kunt dan uw oude vertrouwde bloempje weer zaaien en kweken. - Vraag: Als van een grens al 25 jaar wordt aaangenomen, dat die zo goed is, is dit voor de wet dan ook geldig? Ik heb namelijk gehoord dat zo'n grens kan verjaren. Als de grens door het kadaster is uitgezet, hoever moet men dan daarvandaan blijven om bo men te mogen planten? Mag men op een grens een haag planten en moet dit met medeweten van mijn buren?? Antwoord: Als men de grond tot aan de erfscheiding krachtens titel bezit, en te goeder trouw, verwerft men de eigendom in 20 jaar. Klopt de erf scheiding niet met de titel, dan duurt het 30 jaar voordat men door verja ring de eigendom verwerft. Volgens de wet moeten bomen twee meter en een haag van struiken vijf tig centimeter van de erfscheiding verwijderd zijn. Hierop bestaan uit zonderingen. In de eerste plaats kun nen plaatselijke reglementen een an dere regeling treffen. Dat kunt u gemakkelijk op het gemeentehuis in formeren. In de tweede plaats kunnen plaatselijke gebruiken van de wettelij ke regeling afwijken. In sommige streken is het toegestaan bomen langs de erfscheiding te planten. Deze ge bruiken zijn soms moeilijk te bewij zen. Op het gemeentehuis of bij een plaatselijke notaris zal men hiervan wel meer weten. Het beste is samen met de buurman een haag op de erfscheiding te planten. Vraag: Zit er in alcoholische dranken nog voedsel voor de mens? Antwoord: Deze dranken maken vele calorieën vrij. Vergelijk: 1 gram alco hol 7 calorieën, 1 gram suiker 4 cal., 1 gram vet 9.3 cal. Omdat er hier veel koolhydraten gebruikt worden, wordt de behoefte aan vitamine B vergroot. Deze gaat echter door de gisting van de drank verloren. Als men nu bij dat glas sterke drank een stevige bruine boterham zou eten zonder iets erop, zou dat tekort aan vitamine B weer weggenomen worden, maar dat doet niemand. Wel probeert men de drank een tegenwicht te geven met Van een verslaggever UTRECHT Inwoners van de pro vincie Utrecht zullen met ingang van volgend jaar 15 gulden per persoon extra belasting moeten gaan betalen voor het lozen van afvalwater en storten van afvalstoffen. Dit komt per woning ongeveer op ruim 50 gulden per jaar neer. De milieubelasting zal grote bedrijven waarschijnlijk enkele tonnen gaan kosten. Utrecht is hiermee na Friesland de tweede provincie, waar de vervuiler moet betalen aan de provincie. De Friezen zijn echter met zes gulden per inwoner-equivalent (een kleine 22 gulden per gezin) aanzienlijk goedko per uit dan de Utrechters. Dit komt omdat de Utrechtse overheden via gemeenten en waterschappen veel meer oppervlaktewater zuiveren dan de Friese. In de provincie Utrecht kost dit globaal 15 miljoen gulden. Voor door bedrijven te betalen mi lieubelasting wordt als maatstaf de hoeveelheid te lozen afvalwater en de vervuilingswaarde daarvan als maat staf gekozen. ENKHUIZEN Het treinverkeer tussen Bovenkarspel-Grootebroek en Enkhulzen is gisteren uit veiligheids overwegingen enige uren stopgezet, nadat een lek was ontstaan in een gasleiding van de Gasunie. Over de oorzaak van het lek in de leiding, die vlak langs de spoorbaan loopt, is niets bekend. GRIFFIER Griffier Tweede Kamer De plaats vervangend griffier van de Tweede Kamer, mr. W. Koops te Voorburg is door het presidium van de Tweede Kamer aanbevolen voor de benoeming tot griffier. De tweede Kamer zal op 16 mei beslissen. Het presidium stelt voor mr. Koops te benoemen met ingang van 1 februari 1973, als de huidige griffier mr. A. F. Schepel met pensioen gaat. Tot dan zal mr. Koops eerste plaatsvervangend griffier zijn. Arbeidsvoorziening. De heer K. Lewin is per 1 mei benoemd tot directeur voor algemeen arbeidsvoor- zieningsbeleid bij het directoraat-ge neraal voor de arbeidsvoorziening. De heer Lewin (61) trad in 1961 in dienst bij dit directoraat-generaal als sous-chef van de afdeling internatio nale arbeidsmarktzaken. Hij is sinds 1968 hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in Zuid-Hol land. Onderscheiding De heer N. van der Brugge, lid van gedeputeerde sta len van Zuid-Holland, is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. zoutjes waarin veel vet en zout zit. Samenvattend: overdaad schaadt, ook hier. Ter opwekking is zelfs bijvoor beeld bij vaatvernauwlng een goed glas op zijn plaats, maar dan alleen op medisch advies. Langdurig en veel gebruik werkt averechts en verstoort de evenwichten in het lichaam. 90 Girideii.Bfl B&C.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11