In Apeldoorn een krans voor alle slachtoffers eoeo Onverenigbare grootheden? Douane aan Duitse grens langer open Achttien organisaties vonden elkaar op een gematigde formule kbladen+weekbladenweekbladen w Het mag wel maar kan niet bezweken habijt ironside pnjs poppenspel levenslanger li TROUW/KWARTET DONDERDAG 4 MEI 1972 W Ilimienland T5/K7 Commentaar Er is in Nederland geen gebrek aan politieke partijen die zeggen, zich te laten inspireren 'door de zedelijk-politieke normen en waarden welke zich onder invloed van christendom en humanisme in onze beschaving ontwikkeld hebben'. Of men nu de PvdA neemt, D'66, WD of DS'70 zij hebben alle in hun basis-program- ma of politieke filosofie wel noti- tities staan waarin deze waarden zichtbaar worden. Wat deze par tijen desondanks gescheiden houdt, is ten dele verschil in in terpretatie van deze fundamen tele waarden, voor een ander deel verschil in methode waarmee men een gemeenschappelijk doel wil bereiken en tenslotte ook ver schil in stijl en traditie. Keus genoeg dus voor wie op zoek is naar een open, algemene volkspartij waarin christenen en humanisten zich thuis kunnen voelen. Het is ons dan ook nooit goed duidelijk geworden wat men sen als prof. Steenkamp, dr. De Zeeuw en dr. Couwenberg om drie richtingen binnen de KVP te noemen erin hebben gezien, zo'n partij aan het bestaande scala toe te voegen door de K.V.P. al dan niet in samenwerking met ARP en CHU in deze rich ting om te vormen. Het kon niet uitblijven dat uit de sfeer van de dagelijkse, prakti sche politiek tegen deze ideëen zou worden gewaarschuwd. Mr. Andriessen, fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer, heeft dat gedaan in een artikel in het partij-tijdschrift 'Politiek Per spectief'. Hij wijst er daarin te recht op dat nevenschikking van een christelijke en humanistische fundering in een vernieuwde KVP tot identitei*Fvv zou leiden. De nieuwe partij zou een zo vage club worden dat de kie zers van de vroegere KVP haar niet meer als de hunne zouden herkennen en er dus ook niet meer warm voor zouden lopen. Een fractieleider beseft beter dan wie ook dat men het in de dage lijkse politiek niet zonder machts vorming kan stellen. Het is dus begrijpelijk dat zo iemand zich over verlies van identiteit (en daarna onherroeppelijk ook: ver lies van stemmen en zetels) zor gen maakt. De analyse van de heer Andries sen munt dus uit door nuchter heid en realisme, maar een be zwaar is dat hij blijft staan bij de voor de hand liggende conclusie dat de KVP 'christelijk' moet blij ven. Hij geeft niet aan, welke de betekenis van de 'evangelische in spiratie' voor de partij zou moeten zijn. En zo wordt de heer An driessen kwetsbaar voor het ver wijt, dat hij de christelijkheid van de partijformatie die hij voor staat, ondergeschikt maakt aan zijn machtsstreven. Het is een verwijt dat al jaren geleden juist door dr. Couwen berg is gemaakt. Juist hij heeft steeds tegen de confessionele partijvorming aangevoerd dat daarin het evangelie wegens mis bruik in diskrediet wordt ge bracht. Zou het mogelijk zijn, het evangelie bovengeschikt te ma ken zonder aan het machtsstreven afbreuk te doen? Dr. Couwen berg heeft daar steeds met 'nee' op geantwoord. Mr. Andriessen zegt er 'ja' op, maar vertelt er niet bij hoe. Misschien mag men van de praktikus die een fractie leider nu eenmaal is, zoiets ook niet verwachten. Maar het blijft op die manier wel een beetje langs elkaar heen praten. Dat komt misschien ook omdat de uitkomst van een gesprek als dat tussen Couwenberg en Andries sen aan de penibele kant zal zijn. Er zijn maar twee oplossingen mogelijk: of er komt een partij die zich werkelijk onder de toets van het evangelie stelt, of het blijkt dat zo'n partij inderdaad niet mogelijk is, zodat de 'waar den van christendom en huma nisme' weer in het vizier komen. En, zoals duidelijk wordt uit het verhaal van mr. Andriessen in 'Politiek perspectief', dan kan men de partij eigenlijk beter meteen maar opheffen. ALMELODe douanekantoren aan de Nederlands-Duitse grens zijn met ingang van 1 juni langer geopend. De douane krijgt er ook grotere bevoegd heden. De verandering heeft tot doel de Nederlands-Duitse grens ook voor het goederenverkeer zoveel mogelijk open te stellen. Door de verrruiming van de openingstijden wordt tevens een spreiding van het vrachtverkeer moge lijk, wat de verkeersveiligheid ten goede zal komen. Dit heeft staatsse cretaris mr. W. Scholten gisteren in Almelo meegedeeld. Van een onzer verslaggevers APELDOORN 'Slechts door ons eendrachtig te >ezinnen op de vraag hoe we kunnen komen tot een meer bewoonbre en leefbare wereld voor ons en onze kinderen heeft herdenken in'. Deze woor den vormen een essentieel onderdeel van de formule, vaarin achttien Apeldoornse organisaties elkaar hebben gevonden me het oog op de vier mei-herdenking. Vanavond zullen zij in het Oranje park te Apeldoorn bij het monument van C. Hund (één man die de vlag der vrijheid ontrolt) samen een krans leggen. Een krans ter nagedachtenis aan allen 'die na de oorlog ten gevol ge van welk systeem in welk land ook, in hun strijd tegen onrecht en onderdrukking zijn gevallen'. De oproep voor het leggen van de krans is ondertekend onder meer na mens de Derde Wereldwinkel, Am nesty International, NOVIB, NIVON, Christelijk jongeren verbond, de Her vormde jeugdraad, de Raad voor de gereformeerde jeugd, de Werkgroep missie- en ontwikkelingssamenwerking Mariaparochie en wat de politieke partijen betreft PvdA, PSP, PPR en D'66. Het initiatief is uitgegaan van de Derde Wereldwinkel. Het is de uitdrukkelijke bedoeling er geen de monstratie van te maken. Dus géén borden met leuzen, geen spandoeken met kreten en ook (wat nog wel even is overwogen) géén duif die wordt losgelaten. Tegen dergelijke vertonin gen zou het voormalig verzet, dat de stille omgang pleegt te organiseren, bezwaar gemaakt hebben. Met het gebaar van de achttien orga nisaties als zodanig is de heer M. Buitenhuis, voorzitter van de oud- illegale werkers in Apeldoorn, blij. Zelf is hij van mening dat herdenken inderdaad alleen betekenis heeft als het niet puur een kwestie is van terugkijken, maar tegelijk inspiraties schenkt om de gevallenen te volgen in het ideaal dat hun voor ogen stond: bouwen aan een betere wereld. Niet loos De heer Buitenhuis: 'Ik kan me voor stellen dat de jongeren tegen veel dingen aanschoppen. De verzetsmen sen hebben ook wel een iets andere wereld verwacht. Er is na de oorlog te weinig contact met de jongeren geweest. Ik zou beslist niet él hun kreten willen verwerpen, maar het moeten geen loze kreten zijn. De jongeren zullen bereid moeten zijn er ook zelf offers voor te brengen.' Toen de oproep voor de gezamenlijke kranslegging in eerste instantie circu leerde, riep deze nogal weerstanden op. Er werd gesproken van Amerika en Rusland, van Vietnam en Angola, van Portugal en Zuid-Afrika enz. Die namen zijn naderhand geschrapt om irritatie, zowel naar links als naar rechts, te vermijden 'We wilden de zaak', zoals de chirurg A. J. Vroeling, lid van de werkgroep missie- en ont wikkelingssamenwerking Mariaparo- Horizontaal: 1. springhaas, 8. familie lid, 9. plaats in N.B. 10. bijwoord, 12. voorzetsel, 13. priem, 15. honingdrank, 17. houten vat, 19. nauw, 21. gekheid, 23. boerderij, 24. Royal Licence (afk.), 25. nobele, 26. munt (afk), 27. bloed huis, 29. vangwerktuig, 31. mand, 32. stuk stof, 34. papegaai, 35. thee (Eng.) 37. water in Utrecht, 39. berg plaats, 41. leed, 43. stoomturbine (afk), 44. noodlotsleer. Verf.: 1. volknaam van de kauw, 2. ontkenning, 3. jongensnaam. 4. oude rekening (afk), 5. lusthof, 6. opstoot je, 7. water in Friesland, 8. gedenk waardig, 11. ordelijke schikking, 12. achting, 14. tennisterm, 16. plaats in Drente, 18. zangspel, 20. kleurling, 22. lof, 23. zware zoete wijn, 28. loot, 30. jong schaap 32. schaapskameel, 33. beschermgeest, 36. Europeaan, 38. wandversiering, 40. klaar, 42. tel woord, 43. scheik. element. Oplossing vorige puzzel: Hor. 1. klinkbout, 10. ale, 11. node, 12. as, 14. Mei, 16. rel, 17. alm, 19. rem, 21. Ne, 22. roet, 24. rat, 26. teer, 28. kam 31. reis, 33. pok 35. ik 37 neep 39 sa 40. eed 42 tram 44 riem 45 olie Vert 2 la 3 Ilm 4 Neer 5 bn 6 oor 7 Uden 8 telen 9 paar 13 slot 15. Ier, 18. meer, 20. mak, 23. teen, 25. tap, 27. riet, 29. mos, 30. kier, 32. sero, 34. kat, 36. kei. 38. pal 41. de 43. mi. cliie, zegt 'buiten he. politieke gekon kel houden. Met de ieuwe versie kon iedereen zich verenken, en zo is het goed'. Wij zijn tenslotte bevogen over alles, waarover Amnesty International en dat soort organisatie ook bewogen is. Er zijn veel onrechfaardige situaties in de wereld, zoah dat ook in de jaren '40-'45 het gev.1 was'. Het Christelijk joneren verbond is een van de weinige organisaties, die de leden bij de krnslegging hebben betrokken. Doordat le gedachte zeer spontaan opkwam, s men over het algemeen in tijdnod geraakt. De Raad voor de gerc'crmeerde jeugd, een van de ondertkenaren van de oproep, heeft bijvocbeeld de achter ban niet benaderd, felfs het volledige dagelijkse bestuur lijkt niet op de hoogte gesteld te zin. Het CJV echter deede de leden per circulaire de motievn voor deelname mede. 'Een daarvan s', aldus de heer J. M. Baak, 'dat er destijds vijf jaar gestreden is voor its heel elemen tairs: de vrijheid. log steeds is er sprake van onderdruking. Het is be langrijk dat de jeud zich over die problematiek buigt'. Haast Bij enige deelnemingn werd de vrees uitgesproken dat ma nog te veel zal denken dat het hierna een actie van wat jongeren-organiaties, maatschap pij-kritische groepemgen en linkse politieke partijen aat. Ook CHU, ARP en KVP zijn ehter uitgenodigd om mee te doen. D haast waarmee alles moest worden jeorganiseerd. is er waarschijnlijk ook oorzaak van dat de drie confessionee partijen niet onder de oproep vooioe kranslegging staan. De heer C. Viegen, wrzitter van de federatie van CHUkesverenigingen in Apeldoorn: 'We hicüen daar e?r?' eens als confessionee partijen met elkaar over moeten kunnen praten. KVP. ARP en CH7 trekken hier altijd samen op'. Vlgens de heer Viegen is het bepaad geen kwestie van niet mee wilier doen. Met de formule, waarin men elkaar vond. is hij het volkomen eens. De heer M. Vlam, voorzitter van de PvdA kreeg dc zaak mei het bcstuu- iii één dag rond. Waar het de PvdA volgens hem om gaat is dat herden ken een eerbare zaak blijft maar dat dit zal moeten worden uitgebreid t^: een actueel en internationaal denken. Bij een krans blijft het in Apeldoorn niet; na de plechtigheid hopen dc Angola-koffie De Nieuwe Linie ojent deze week met een verhaal van r. Sietse Bosgra over de koffie-actie 'an het Angola comité en de tegenanval van rechts tot ultrarechts, die maar niet wil lukken. Kennelijk heft de hele ont wikkeling rond de AgOla-koffie onze nationale rechtervleupl nogal verrast, schrijft hij. Het beoogle grootse tegen offensief is.echter net helemaal uit de verf gekomen. Da jeldt ook een ander belangrijk wapn in dit tegen offensief: een rappor van de Inter nationale Arbeidsorgaiiatie in Genè- ve. Het vertrouwelijce rapport van Mendes liet hier nies van heel en publikatie daarvan brcht de Portuge zen duidelijk in grotevtrlegenheid. De tegenaanval bleek al* met al slechts een zeer gedeeltelij- succes, aldus Bosgra. Het zal duidejk zijn, dat een voortzetting van de atie een grotere publiciteit betekent ond Angola en dat het Angola-comit die allerminst schuwt. De hele actie^oals die tot nu toe is gevoerd, heeft Angolacomi- té een grote nieuwe ajhang en veel financiële steun opgebterd. Jen-A. Schalekamp kvan op Mallor- ca de Maharishi tegen ei zijn voorlo pige conclusie is, dat ii, geen chrala- tan is, maar aan de ai.d»re kant is er geen beter middel om lust en Orde te bevorderen dan de tancendentale meditatie. In DNL verdr een special over dieren en een iterview met Limburgs Rooie Reus Dik de Vrome, die zegt: zodra je er auoriteiten bij haalt, kan plotseling alle Hadimassa Rinus Ferdinandusse kmt in Vrij Nederland nog even teru; op de Mop pen van Hadimassa en egt uit, wat erachter zit. Over al dieeoxuses van de VARA schrijft hij: Wm de Bie en Kees van Kooten hebbo maandaga vond, tegen elkaar aamttend als in een strafbankje, voor ht ganse TV- publiek excuus gevraagd voor de 'gro ve fout', die ze begaan hebben. Niet eens onder de grote cuk, die via rabbijnen, VARA, critii en kijkers op hen werd uitgeoefen. Hun enige antwoord, leek mij, wa dat ze een perfecte parodie brachte: op een om- roepbestuurder, die iets recht moet praten. Hartsuiker tracht Vondeparkbeleid te doorkruisen, aldus Han Smits over de man, die 'snelrecht' i Amsterdam wil. Het lijkt erop, dat lartsuiker het tolerante gemeentebestur wil provo ceren, bijvoorbeeld met hrd optreden tegen de eenvoudige bsjroker, de buitenlander-met-weinig-gld-op-zak en dc g ?c. spcle.-zonder-1 r nn ne ln dat geval is het de officier van justi tie, die de openbare orde verstoort Ju.es Feiffer werd geïnterviewd door Joop van Tijn, die een aanhanger is van McGovern. Feiffer over hem: 'Wat ik van McGovern aardig vind is, dat hij ten eerste een van de eerste tegenstanders van de oorlog was, maar vooral dat hij de gevaren lijkt te onderkennen van de adviseurs, die binnen één bepaalde groep de laatste 20 jaar presidenten hebben geadvi seerd Ik geloof, dat een van de meest effectieve dingen, die een president kan doen, als hij is gekozen, is al zijn adviseurs ontslaan. Al die jongens hebben er 20 jaar gezeten, ons dezelf de onzin verkocht, waardoor ze op het laatst zelfs als staatsman serieus wer den genomen Vonhoff Vonhoff aan de tand over sport. Een man, die zelf veel trimt en zich dan ook vooral zorgen maakt over de bewegingsarmoede. 'Ik geloof, dat een student er verstandig aan doet, zich niet alleen geestelijk, maar ook licha melijk te trainen. Dat heeft niets te maken met Körperkultuur of body building. Ik propageer niet, dat de mensen zich laten opleiden tot spier- bonken. Dat houdt gewoon verband hiermee, dat bij alles wat je doet niet alleen je geest, maar ook je lichaam een instrument is, dat je moet hante ren en waarin je ook een stuk harmo nie moet brengen'. KVP-voorzitter De Zeeuw houdt nog steeds vast a an mei 73 als datum voor de 'nieuwe christelijke partij'. 'Mocht dat niet lukken, dan is er een gemeenschappelijke lijst misschien een alternatief'. Over abortus is zijn privé-mening: 'ik ben ertegen, tenzij het geestelijk of lichamelijk welzijn van de vrouw in gevaar is.' "De grote schoonmaak is een brok geestelijk-hygiënisch gevaar. Ik heb vele vrouwen overspannen zien raken door de moordende concurrentie en competitie met de omgeving. Het hele huisgezin is ontwricht. Ik ben niet tegen schoonmaak, maar doe het het hele jaar door', aldus zenuwarts Van der Burg over de psychose, die nu weer over het land raast. Udink Hans van den Doel kreeg zo'n afknap per van Udinks nota over het toekom stige huur- en subsidiebedleid, dat hij met een blozende bof in bed beland de. Niettemin sprak hij zich tegeno ver Araout Weeda van De Groene kritisch over het beleid van Udink Vier kamerleden van evenveel partij en hebben de ministers Boertien en Van Veen gevraagd, waarom de Am- sterdamse studente geologie Loes Mab lee niet mee mag op een expeditie naar Tanzania. Ze hebben er alle verhalen bijgesleept die daarover de ronde doen: een meisje in de groep zou maar sexuele spanningen geven, dragers zouden geen gezag van een vrouw kunnen aanvaarden, paters en vrouwen van de deelnemers zouden bezwaren hebben en ga zo maar door. En toch liggen de feiten volgens de verantwoordelijke leider van het pro ject, dr. Oen Ing Soen, zo simpel Het gaat, zegt hij, om een expeditie naar Tanzania in het kader van een ont wikkelingsproject voor karterings- werk. 'Vorig jaar zijn we ook al geweest en we weten nu dus dat het terrein, dat de geologische dienst van Tanzania ons toewijst, nogal ontoe gankelijk is. Dat moet nog helemaal in kaart gebracht worden. We door kruisen dat terrein te voet, in groep jes van twee. Dat is erg inspannend en behoorlijk zwaar werk. Dit jaar hebben we nog twee man nodig. Het gaat ons om mensen die functioneel het best passen in het werk dat we achttien organisaties, die de oproep ondertekenden, samen te komen ia 'De Tobbe' aan het Marktplein. Men wil dan in discussiegroepen verder praten over de vraag 'hoe nu verder?' 'Om resoluties en dat soort dingen gaat het niet,' vertelt de heer T. Kansil. functionaris van de hervormde jeugdraad. Dat er een follow-up zal komen, is wel haast zeker, maar wat dat wordt is nu nog niet te zeggen. uit. 'De subsidiëring moet een rand verschijnsel worden. Zo iets verschrik kelijks heb ik Schut nog nooit horen /.eggen Hij wil terugkeren naar de kostprijshuur. De reacties van de bouw ondernemers illustreren dit. Een glunderende Udink nam woensdag de schouderklopjes en eeri:»?wijzen van de werkgevers in de botrw in ont vangst. Dat is precies de rol, die hij wil spelen, hij wil niet opnieuw een compromis sluiten.' Chr. Boost schrijft over 'A clockwork Orange' van Kubrick, een film, die zwaar wordt overschat. Het is een mooie buitenkant, die door een ge voelloos inwendig mechaniekje wordt voortbewogen. Fascisten De Haagse Post brengt een bericht van het Italiaanse verkiezinssfront, want de nieuwe fascisten zijn in op mars. Ideoloog Armando tegen Jos Schneider: 'Wij zijn geen fascisten, een klein beetje maar'. Hij vertelde verder, dat er in zijn land geen kapitalisme meer bestaat. Fiat de communisten betaalt, Italië maar twee partijen kent, dat de ongelijkheid van de mensen voorwaarde is voor hun geluk en dat de toekomst in Gods hand ligt. Martin Schouten en Bert Vuijsje schrijven over een routine-drugzaak oftewel 'De dealer en de Magistraat'. Officier van Justitie Von Meyenfeldt: hij is er heilig van overtuigd, dat hij met die drugs moet stoppen. Ene W.: ik ga rustig door met dealen. Kortom het beeld van ccn relatie vol dubbel zinnigheden. Surinamers Elseviers Magazine heeft een omslag verhaal over Surinamers naar (en in) Nederland. Moet de sluis dicht? vraagt het blad zich af. Maandelijks komen er in Nederland 600 Inwoners bij en totaal zijn er nu 50.000 Surina mers in ons land. Dat is 15 procent van de Surinaamse bevolking. De mi gratiecommissie zal zeer binnenkort worden geïnstalleerd. Dan zal het worden 'jij wel, jij niet'. Ondanks het Koninklijks Statuut. Ondanks ook het Nederlandse paspoort. Drees haat auto's, aldus EM, die deze conclusie trok na een gesprek met een aantal ambtenaren van het minis- terie, deskundigen van de ANWB en de stichting WEG. Eén ding is duide lijk: de populariteit van de automo biel, voor heel wat Nederlanders nog steeds een vanzelfsprekende zaak, diient een nekslag le worden toege bracht. daar moeten uitvoeren en daarom ne men we liever het zekere voor het onzekere: mannen voor dit zware werk. Er gaan nu dan ook twee VU- studenten mee'. Mej. Mallee is niet, zegt dr. Oen, uitsluitend geweigerd omdat ze een vrouw is en al die verhalen die daarover gaan, zijn geen echte argu menten. 'Onoverkomelijke moeilijkhe den zouden er niet zijn, want overal is wel een mouw aan te passen. Ik zou genoeg expedities naar Tanzania kunnen organiseren, waar een vrouw best in past, maar met deze gaat dat net niet. Dingen die hier onbelangrijk lijken, zien er in zo'n gebied ineens heel anders uit. We zouden bijvoor beeld een extra tent moeten meene men. een tent van vijf kilo, waarvoor je een extra drager nodig hebt. We beschikken maar over beperkte midde len en bovendien moeten we het werk in heel korte tijd af krijgen, zodat we geen risico's kunnen nemen. Het is in de eerste plaats ontwikkelingswerk, geen onderwijsproject. Juffrouio Mal lee kan bijvoorbeeld wel meedoen aan een project in Spanje, dat binnen het normale studieprogram valt'. De Londense effectenbeurs, een door mannen teder gekoesterd ba9tion sinds meer dan 150 jaar, is bezweken onder de stormlopen van het Britse zwakke geslacht. Wat de suffragette uit de vorige eeuw nooit zou zijn gelukt, heeft de Britse vrouw nu overigens niet zonder slag of stoot voor elkaar gekregen, want het voor stel om vrouwen tot het altaar van de mannelijke zakenwereld toe te laten is in de afgelopen vijf jaar tot drie maal toe afgewezen. De bestuursmaatregel werd nu nood zakelijk geacht in verband met de samensmelting van de hoofdstedelijke effectenhandel en de provinciale beur zen, waar vrouwen reeds een normale verschijning zijn. Een pastoor in een voorstad van Ro me heeft een klein meisje de eerste communie geweigerd, omdat ze niet gekleed was. zoals hij dat wilde. De communicantjes moesten van hem allemaal een soort kloosterhabijt aan schaffen. dat een gulden of tachtig kostte. De ouders van het betrokken kind hadden daar geen geld voor en lieten hun dochtertje in een lang wit communiejurkje van een ouder zusje naar de kerk gaan. De pastoor was daar boos over en weigerde het meis je. Protesten van haar ouders en die van andere kinderen hielpen niet. Raymond Burr, die lange tijd als veelbekeken detective per rolstoel over ons scherm rondwaarde is van plan het in de toekomst wat kalmer aan te gaan doen; zes maanden wer ken en de andere helft van het jaar naar het Fiji-eiland Naitauba, waar van hij samen met een vriend eige naar is. Daar kweekt hij cocosnoten pn fokt runderen, die hij op de ande re Fiji-eilanden verkoopt. Hij woont er in eer plantershuis van een eeuw oud en zegt zelf op het land te werken. Voorlopig heeft hij behalve z'n koeien nog genoeg te doen, met een Deense film, een televisiefestival in Monaco en nog meer afleveringen van Ironsi de. Vóór hij t.v.-detective werd, was hij al een hele tijd advocaat, óók alleen op het scherm, maar alweer erg beroemd en geliefd: Perry Mason. Die nol van nooit falende advocaat •speelde hij zo levensecht, dat hij elke week zo'n vierduizend brieven kreeg van kijkers, die hem juridisch advies vroegen. Wie er prijs op stelt dag en nacht een vrolijk gekleurde premier Biesheuvel of dito minister Udink bij zich te hebben, kan voor een paar gulden in een drugstore op de Amsterdamse Nleuwendijk terecht: handgeschilder- trekpoppen van stevig karton, die j n dus naar believen 'hoera' met ipjes en beentjes ln de lucht 1- i laten roepen. Ook kan men de t »gwaardigheidsbekleders desge- v .ïst de hele dag beleefd groetend één hand laten opsteken. Het is zo'n aardig artikel, zegt men in de winkel. Welke autoriteiten er nog meer komen? 'Dat ligt aan hel pu bliek. Wordt er veel naar de freule gevraagd, dan komt die er ook bij. En misschien willen de Amerikaanse toe risten wel een Nixonnetje'. Een rechtbank in Spanje heeft de 45- jarige Mariano Agues Palau tot 250 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De man, die in dienst was van een be drijf dat kasregisters verkocht, had ongeveer 25.000 gulden verduisterd. De rechtbank stelde dat de man al eens eerder veroordeeld was en dat het nu maar eens uit moest zijn. LOWIETJE Een 23-jarige fabrieksarbeider uit een voorstad van Rio de Janeiro heeft 6.5 miljoen gulden gewonnen in de Brazi liaanse voetbalpool. Hij was de enige die dertien kruisjes op de goede plaats zetten. De man verdient op de garenfabriek waar hij werkt 170 gul den per maand. Gespreid De Europese motelfe deratie gaat met hetzelfde reserve ringssysteem werken, waarmee vorig jaar al in ons land tot aller vreugde is geëxperimenteerd. In acht Westeu- ropese landen doen 75 motels mee. De motels lijden in dit systeem geen schade als de klant niet komt opdagen en de klant heeft de garantie dat zijn bedje in al die acht landen onder alle omstandigheden is gespreid. Oudjes Fossielen van miljoenen jaren oud. mineralen en edelstenen liggen zon dag te kijk op de vijfde Gea-beura in het Amsterdamse gebouw Marcanti. Belangstellenden in oude zaken kun nen er met al hun vragen terecht bij geologen en een edelsteendeskundige. Verder worden er siijp-demonstraties gegeven en is er een originele mete oorsteen te zien Sportprijs Hoge re militairen houden ook sportwed strijden en de heer P. van VoUenho- ven is daar zo in geïnteresseerd dat hij zaterdag in de KMA in Breda prijzen komt uitreiken voor de beste schutters op het pistool. Patrones Woensdag 10 mei geeft hij acte de présence in het internaatsgebouw van de stichting hogere zeevaartsschool m Amsterdam, mede namens zijn vrouw, omdat zij het besohenmvrouwschap van het college Zeemanshoop op zich heeft genomen. Pinkpop Twin tigduizend bezoekers worden verwacht op Pinkpop 72, het derde openlucht festival op tweede pinksterdag in het sportpark van Geleen. Men hoopt in elk geval op zo'n massa, maar zeker is al dat de Nederlandse popgroep Focus er zal zijn en dat uit het buitenland Ian Matthews en Plainsong, Mungo Jerry, Michael Chapman, Argent en de Incredible String Band komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7